سدیم فلوراید

سدیم فلوراید به عنوان یکی از مواد موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود.با توجه به تاثیر آن در کاهش پوکی استخوان ممکن است بر اساس اقلیم به آب آشامیدنی اضافه شود.نکته مثبت پیرامون این ماده تولید اشکال مختلف آن است به طوری که امروزه بر اساس نوع کاربرد می توان آن را به صورت ژل، قرص و… تهیه نمود.از آنجایی که این محصول در سموم دفع آفات استفاده می شود سمیت آن را نباید فراموش کرد و باید در مصرف آن احتیاط نمود.مصرف کنندگان این ماده و صاحبان صنایع مرتبط می توانند برای خرید سدیم فلوراید از روش های زیر و در کوتاهترین زمان سفارش خود را ثبت نمایند.

اطلاعات محصول

تولید کننده: ایران با خلوص 99%

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

CAS NO: 7681-49-4

آنالیز محصول آنالیز سدیم فلوراید

خرید سدیم فلوراید :

مبتکران شیمی با سابقه تامین مداوم مواد شیمیایی با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت در تجربه خرید مطمئن همراه شما مشتریان گرامی می باشد.

.باسه

قیمت فروش سدیم فلوراید خوراکی :

برای استعلام قیمت فروش این محصول  پیش از سفارش تنها کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سدیم فلوراید چیست؟

سدیم فلوراید (Sodium fluoride) با فرمول شیمیایی NaF، جرم مولکولی 41.95 گرم و نقطه ذوب 996ºC یک ترکیب غیرآلی از دو عنصر سدیم و فلوئور است. به صورت جامد بی برنگ یا سفید رنگ و محلول در آب است. سدیم فلوراید به مقدار بسیار کم در آب آشامیدنی، خمیردندان ها و داروها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده می شود. NaF در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و کاهش پوکی استخوان موثر است. 

مشخصات و خواص فیزیکی و شیمیایی

این ماده بصورت طبیعی در اطراف ما یافت می شود، غیر قابل اشتعال بوده و  نسبت به آلومینیوم حالت خوردگی ایجاد می‌کند. امروزه  از آن به طور گسترده در تولید دهانشویه  ژل و قرص در پزشکی استفاده می نمایند.

عناصر تشکیل دهنده این ماده شامل  دو عنصر سدیم با بار مثبت و فلوئور با بار منفی می باشند که هر دوی این عناصر از مواد معدنی ضروری به حساب می آیند. سدیم فلوراید

خواص فیزیکی این ماده به صورت زیر می باشد:

 

فرمول شیمیایی NaF
CAS number 7681-49-4
وزن مولکولی 41.98 g/mol
چگالی 2.8 g/cm3) 20 °C)
نقطه ذوب °C 996
نقطه‌جوش 1700°C
حلالیت  g/l  24

 

این محصول محلول در آب و در الکل نامحلول است. اگر در مجاورت حرارت قرار گیرد، تجزیه می شود. در اثر تجزیه آن، دو ماده ی سمی، هیدروژن فلوراید و سدیم دی اکسید تولید می شود.

محلول های آبی حاوی این ماده به آرامی تجزیه می شوند و در صورت نگهداری آن ها در ظروف شیشه ای به تدریج قلیایی می گردند در نتیجه این مواد را باید در ظروف پلاستیکی و دربسته نگهداری نمود، به خصوص زمانی که pH محلول کمتر از 7.5 می باشد. بهترین دما برای نگهداری و ذخیره سازی این ترکیبات دمای بین 15 الی 30 درجه ی سانتی گراد می باشد تا از انجماد آن نیز جلوگیری به عمل آید.

لازم به ذکر است که این ماده با نمک های منیزیم و کلسیم ناسازگار می باشد

روش تولید :

 این ماده را می‌توان با خنثی کردن هیدروفلوئوریک اسید با مواد بازی مانند سدیم کربنات (Na2CO3) و سود مایع (NaOH) در شرایط pH کنترل شده و اختلاط مناسب در کریستال هایی با اندازه دلخواه به دست آورد.

 

HF + NaOH →  NaF + H2O

ساختار سدیم فلوراید

کاربرد ها :

این ماده ی معدنی در مورد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 

سدیم فلوراید در خمیردندان :

به طور کلی فلوراید می تواند مانع آسیب باکتری ها به دندان شود و از پوسیدگی آن جلوگیری به عمل آورد.بنابراین در خمیر دندان ها و دیگر محصولات محافظتی دهان از این عنصر استفاده می نمایند.خمیر دندان های حاوی این محصول  باید دارای مقادیر مجاز NaF باشند که این مقدار چیزی حدود 1000 تا 1500ppm می باشد.

استفاده ی بیش از حد این ماده می تواند منجر به مسمومیت فرد شود. بنابراین توصیه می شود در هنگام مسواک زدن تنها از مقدار اندکی خمیر دندان (اندازه ی یک نخود) استفاده نمایید و از بلعیدن آن جلوگیری کنید.

از علائم مسمومیت با این ماده می توان به درد های شکمی ، خواب آلودگی و حالت تهوع اشاره نمود. 

 

خرید سدیم فلوراید در کوتاهترین زمان با بهترین کیفیت

 

در گذشته از این ماده به دلیل سمی بودن به عنوان مرگ موش و حشره کش استفاده می شد. با این حال ترکیب فوق در غلظت های پایین در خمیردندان ها خطری نمی تواند ایجاد نماید. برخی از شرکت های تولید کننده ی خمیردندان به جای NaF از سدیم مونوفلوئور و فسفات در محصولات خود استفاده می نمایند. از جمله ترکیبات دیگر حاوی فلوئور می توان به استانوس فلوراید (فلوریستان) اشاره نمود

دهانشویه :

با توجه به خاصیتی که فلوراید در محافظت از دندان از خود نشان می دهد به عنوان ترکیب اصلی دهانشویه به کار گرفته می شود . استفاده از دهانشویه ها باید به عنوان بخشی از یک برنامه محافظتی برای محافظت از دندان صورت بگیرد و استفاده مداوم و سرخود آن توصیه نمی گردد . در ادامه  مواردی که باید در استفاده از این محصول مورد توجه قرار داده شوند ذکر شده است :

 • استفاده از دهانشویه های حاوی این ماده برای کودکان زیر 6 سال و افراد بالای 6 سال که در معرض پوسیدگی دندان قرار ندارند توصیه نمی شود .
 • پس از شستشو دادن دهان ، دهانشویه را نباید قورت داد و باید پس از انجام کار آن را بیرون ریخت .

 

قرص سدیم فلوراید

موارد مصرف قرص سدیم فلوراید

به سبب آشکار شدن تاثیرات این ماده در بهبود از کار افتادگی اعصاب شنوایی و کارایی تدریجی اعصاب گوش در اثر استفاده از آن، همچنین کاهش سرعت بروز بیماری کم شنوایی در بیماران باعث تجویز قرص های حاوی این ترکیب برای این بیماران شده است، همچنین به سبب تاثیر آن در بهبود ساختار استخوان ها، در درمان بیماران میبتلا به اسکلروز حلزونی گوش نیز تجویز می شود.

قرص این محصول و یا شکل تزریقی آن برای پر کردن حفره‌ های استخوانی و در کل پوکی استخوان به کار می‌رود.

تصفیه آب :

 • در فرایند تصفیه آب از این ماده استفاده می شود. در مناطقی که منابع طبیعی برای رساندن این عنصر مورد نیاز بدن وجود ندارد این ماده به‌ اندازه استانداردهای جهانی به منابع آب‌ لوله‌کشی اضافه می‌شود.
 • همچنین در روش های جداسازی غشایی مثل تقطیر غشایی از پلیمر PVDF که پلیمری مقاوم نسبت به گرماست از محصول فوق در ساخت این ماده استفاده می‌شود.

آژانس حفاظت از محیط زیست مقادیر افزودنی مشخص به آب آشامیدنی را در دوز های مجاز مشخص نموده است، که این میزان توسط سازمان های CDC و EPA مقادیر مجاز افزوده شده ی NaF به آب آشامیدنی را 4 mg/L مشخص نموده اند. عدم رعایت این مقادیر ممکن است باعث ایجاد مسمومیت و تغییر رنگ دندان خصوصا در کودکان گردد.

کاربردهای دیگر

 • از آنجا که سدیم فلوراید سمی است، معمولاً در آفت‌ کش‌ها، ازجمله قارچ‌ کش‌ها ، حشره‌ کش‌ها و علف کش ها استفاده می‌شود.
 • به‌ عنوان نگهدارنده در تولید طیف وسیعی از چسب‌ها استفاده می‌شود.
 • در حذف هیدروژن فلوراید (که ماده ای بسیار خطرناک است) از گازهای خروجی کارخانه های مختلف به کار برده می شود.
 • به عنوان عامل حذف جلبک ها در کارخانه های تولید مختلف ،نگهدارنده در چوب ها ، ریخته گری آلومینیوم به کار گرفته می شود.
 • به عنوان عامل فلوراسیون در سنتز ترکیبات آروماتیک و یا آلیافاتیک فلوئوردار استفاده می شود
 • در حکاکی روی شیشه  از این ماده استفاده می شود
 • استفاده در تولید محصولات پلاستیکی، تفلون و همچنین تولید فریون
 • استفاده در فرآیند حذف اسیدفلوئوریدریک از گاز های خروجی در فرآیند های شیمیایی

 

کاربرد سدیم فلوراید در دهانشویه

این ماده چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند ؟

پوسیدگی دندان، از طریق ترکیب قند موجود در رژیم غذایی، مینای دندان و لثه در دهان به وجود می‌آید. در دهان باکتری‌ها بعد از مصرف قند، با ترشح هیدروکلریک اسید باعث دمینرالیزاسیون (Demineralization) سطح دندان می‌شوند.

بعد از ترشح اسید، رمینرالیزاسیون (Remineralization) روند طبیعی‌ ترمیم حفرات سطح دندان است و یون فلوراید نقش اصلی را در این فرآیند ایفا می‌کند.

این قوی‌تر شدن ساختار دندان‌ها و مقاومت بیشتر نسبت به پوسیدگی ناشی از اسید و باکتری‌ها دلیل استفاده از فلوراید برای تولید دهان‌ شوی و خمیردندان‌ها است. وارنیش سدیم فلوراید ماده ای است که پوسیدگی دندان را به شدت کاهش می دهد. 

فلوراید دندان ها را در برابر پوسیدگی ناشی از اسید و باکتری مقاوم می کند ، با این حال استفاده از آن در مناطقی که غلظت فلوراید موجود در آب آشامیدنی بیشتر از 6 ppm بیشتر باشد استفاده از آن توصیه نمیشود . اشکال مختلفی از این ماده مانند قرص و یا دهانشویه را می توان به عنوان محافظ دندان مورد استفاده قرار داد .نکته مهم این است که مصرف مقادیر بالای این ماده در بزرگسالان نیز نه تنها از پوسیدگی جلوگیری نمی کند بلکه خود عاملی برای افزایش آسیب پذیری است.

خمیردندان های بدون سدیم فلوراید

خمیردندان هایی که عاری از این ماده شیمیایی هستند و به جای سدیم فلوراید از سیلیس یا زایلیتول استفاده می شود، سیلیس هیدراته در کنار کربنات کلسیم به عنوان یک ساینده برای از بین بردن پلاک از روی دندان ها استفاده می شود. به طور کلی خمیردندان های بدون NAF تمیزکنندگی مناسبی داشته اما تاثیر ضد پوسیدگی کمتری روی دندان ها دارند.

وارنیش سدیم فلوراید چیست؟

وارنیش در واقع فلوراید غلیظ شده است که به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان استفاده می شود. این روش به کمک دندانپزشک باید انجام بگیرد. در آن یک لایه از فلوراید روی دندان کودک زیر 6 سال قرار می دهند. به طو ر معمول برای کودکانی که جنس دندان بهتر با پوسیدگی کمتر باشد هر 6 ماه یکبار وارنیش انجام می گیرد. اما در کودکان با پوسیدگی بیشتر، در فواصل زمانی کمتر این کار صورت می گیرد. نحوه عملکرد آن نیز بدین گونه است که وارنیش به مینای دندان می چسبد و از این طریق فلوراید لازم برای دندان تامین می شود. مقدار فلوراید موجود در وارنیش حدود 5% است. 

تاثیر مصرف بیش از حد برای کودکان

استفاده ی بیش از حد از محصولات حاوی فلوراید برای کودکان که در حال رشد دندان ها می باشند می تواند فلوروز خفیف به وجود آورد. بر این اساس رگه ها و لکه های سفید رنگی بر روی مینای دندان قابل مشاهده شود. البته باید توجه نمود که استفاده از این ماده در کودکان بر سلامت دندان تاثیری ندارد اما ممکن است تغییر رنگ های قابل ملاحظه ای را سبب شود.

استفاده از شیر های بدون F برای کودکان می تواند آن ها را از این آسیب حفظ نماید. همچنین کودکان زیر 6 سال نباید از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنند.

عوارض سدیم فلوراید :

عوارض سدیم فلوراید

 • محلول NaF از طریق پوست بشدت جذب می‌شود.
 • بسیار خورنده و سمی است و حتی استنشاق بخارات این ماده می‌تواند برای بدن خطر داشته باشد.
 • در دوز های بالا تر این ماده برای درمان پوکی استخوان استفاده می‌شود. این ترکیب می‌تواند باعث درد در پاها و شکستگی‌های کوچک شود. همچنین معده را نیز تحریک می‌کند و ممکن است باعث تهوع، اسهال و حتی مرگ شود.
 • در زنان باردار و کودکان زیر 6 سال به علت تأثیرات مخرب بر سیستم عصبی باید در مصرف آن احتیاط شود.
 • اگر چشم فرد در اثر استفاده از این ماده آسیب دید، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید. اجازه ندهید مصدوم چشم ها را بمالد یا آن ها را بسته نگه دارد. شستشوی زیاد با آب لازم است (حداقل 30 دقیقه).

لطفا پیش از تماس با این ماده MSDS آن را مطالعه بفرمایید.

 

 

 

سوالات متداول

آیا سدیم فلوراید در خمیر دندان ها ترکیبی ایمن است؟

بر طبق نظربه سازمان غذا و دارو این ترکیب دارای خاصیت ضد پوسیدگی است و در محصولات مراقبت از دهان به عنوان ترکیبی ایمن به حساب می آید.

عوارض سدیم فلوراید چیست؟

این ترکیب می تواند باعث حالت تهوع، استفراغ، درد شکمی، اسهال، کما و حتی مرگ شود.

آیا سدیم فلوراید می تواند دندان ها را سفید کند؟

فلوراید ترکیبی ایمن است که باعث سفید شدن دندان ها می شود.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *