هیدروکینون
هیدروکینون چگونه باعث سفید شدن پوست می شود و چه عوارضی دارد ؟Reviewed by 02177641136 on Oct 29Rating: 4.5

هیدروکینون (hydroquinone) موضعی به صورت گسترده در سراسر جهان به عنوان کرم روشن کننده و سفید کننده پوست کاربرد دارد . همچنین این ماده در فرمولاسیون مواد آرایشی و بهداشتی نیز به کار برده می شود ، هیدروکینون مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی به صورت شیمیایی سنتز می شود .

این ترکیب ممکن است در غلظت 15% و یا بالاتر نیز پیدا شود ، اما طبق استانداردهای جهانی برای استفاده از غلظت های بالاتر از 2% نسخه و دستور پزشک مورد نیاز است . متاسفانه در برخی از لوازم آرایشی و بهداشتی هیدروکینون مورد استفاده غلظتی بیش از 2% (عموما 4درصد) دارد و مصرف کنندگان نیز بدون توجه از آن استفاده می کنند و این در صورتی است که عوارض استفاده نادرست از این محصول می تواند بر روی پوست اثراتی نامناسب برجای بگذارد .   

نحوه عملکرد

هیدروکینون به آسانی جذب پوست می گردد و هنگامی که الکل ها نیز حضور داشته باشند ؛ این میزان جذب به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند . با قسمت های عملکردی سلول واکنش داده و بر روی متابولیسم سلولی اثر می گذارد . این ماده بر روی تولید رنگدانه های سلول های پوستی اثر سیتو توکسیک ( آسیب و یا کشتن سلول) دارد که این سمیت سلولی به دلیل مکانیسم اکسیداسیون رادیکال آزاد اتفاق می افتد . این مکانیسم باعث می شود تا هیدروکینون در برابر ملانین که رنگدانه تیره پوست است ، نقش بازدارنده را ایفا کند . 

تولید رادیکال آزاد می تواند به ملانوسیت و همچینین به ساختار فیزیکی سایر سلول های  همسایه آن آسیب وارد کند . این اثر رادیکال های آزاد می تواند بر روی ژنتیک سلول ها نیز اثر بگذارد و ممکن است باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان گردد .

 

نحوه عملکرد هیدروکینون

 

مقایسه با سایر روشن کننده ها

آربوتین : که منشا گیاهی دارد ، تولید ملانین رنگ دانه پوست را کاهش می دهد . آربوتین در مقابل آنزیمی به نام تیروزیناس که برای انجام یکی از مراحل تولید ملانین مورد نیاز است ، عملکرد بازدارندگی دارد . این نوع عملکرد اثرات سیتوتوکسیکی ندارد، یعنی به ساختار سلول آسیبی وارد نمیکند .

کوجیک اسید : این ماده نیز همانند آربوتین به عنوان مهار کننده آنزیم تیروسییناس عمل می کند .

درمان با لیزر : لیزر نیز برای درمان و اصلاح رنگدانه های پوستی می تواند مورد استفاده قرار گیرد ، اما نیاز به انجام توسط پزشک متخصص دارد . درمانی لیزری نیز می تواند عوارض جانبی خود را داشته باشد که قبل از استفاده حتما باید مورد استفاده قرار بگیرد .

نکاتی پیرامون استفاده از داروی هیدروکینون:

به طور کلی این ترکیب یک ترکیب دارویی است و اصلی ترین کاربرد هیدروکینون نیز استفاده از آن به منظور ترمیم بیماری های پوستی است.

قبل از مصرف هیدروکینون باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

 • باید توجه کرد که آیا پوست بدن ما به این ترکیب آلرژی دارد یا نه.
 • اگر شما به این دارو و سایر داروها ویا نوع خاصی از غذاها و یا به طور کلی هر ماده ای آلرژی دارید, با دکتر خودتان در این رابطه صحبت کنید علائم آن را نیز (مانند خارش بدن, سرخ شدن بدن, تنگی نفس, خستگی, سرفه کردن, تورم صورت و لب ها زبان یا گلو و یا هر علائم دیگری) بر شمرید.
 • با پزشک و یا داروساز خود در مورد تمام داروهای دیگر خود که مصرف می کنید (محصولات طبیعی, میتامین ها) ویا سایر مشکلات بهداشتی خود حتما صحبت کنید. شما باید مطمئن شوید که مصرف هیدروکینون با سایر داروهایی که مصرف می کنید و هم چنین سایر بیماری های شما سازگار است.

 

کرم هیدروکینون

چه مواردی را در مورد هیدروکینون باید بدانیم؟

 • همانطور که گفته شد از هیدروکینون به منظور روشن سازی رنگ پوست هنگام تغییر رنگ استفاده می کنند. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که برخی از این تغییرات رنگ, ممکن است بعد از استفاده پس از مدتی, مجدداً بازگردد.
 • آگر شما به سولفیت آلرژی دارید در این باره حتما با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو تنها مناسب برای استفاده های موضعی است و به هیچ وجه خوردنی نیست. در صورت بلعیده شدن این دارو حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید.
 • به هنگام مصرف این دارو حتما از نور آفتاب, لامپ های آفتابی و استفاده از تخت های برنزه کردن اجتناب کنید. حتما از لباس کامل و عینک آفتابی استفاده کنید تا از نور خورشید در امان باشید.
 • هیدروکینون در بارداری : خانم ها اگر که حامله هستند و یا قصد حاملگی دارند, حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند. شما باید در مورد ریسک هایی که هیدروکینون می تواند برای شما در طی دوران حاملگی ایجاد کند, اطلاع داشته باشید.
 • هم چنین اگر شما در دوران شیر دهی به کودک خود هستید, حتما در مورد ریسک هایی که می تواند استفاده از این دارو برای شما داشته باشد, با دکتر خود صحبت کنید.

استفاده از داروی هیدروکینون چه مزایایی می تواند داشته باشد:

 • هرگز داروی هیدروکینون را به صورت خوراکی مصرف نکنید. و تنها برای مصارف موضعی از آن استفاده کنید. هنگامی هم که این دارو را بر روی پوست قرار می دهید, توجه داشته باشید که باید از دهان, بینی و چشم ها فاصله داشته باشد.
 • دستان خود را قبل و بعد از استفاده حتما بشویید.
 • محلی که قرار است دارو بر روی آن قرار گیرد را حتما پیش از استفاده تمیز کنید و هم چنین اطمینان حاصل کنید که پوست کاملا خشک شده باشد.
 • بر روی قسمتی از پوست که آسیب دیده یک لایه نازک از این دارو را به آرامی مالش دهید.
 • در طول درمان به خوبی از پوست خود محافظت کنید و هم چنین از نور خورشید اجتناب کنید.
 • به هنگامی که دارو را بر روی پوست خود قرار می دهید. برای آن مناطق از پوست از پوشش دیگری استفاده نکنید. (مانند باند, پانسمان و یا مواد آرایشی)
 • از این ترکیب به هنگامی که پوست زخم هست استفاده نکنید.

اثرات پماد هیدروکینون

طول درمان و مدت زمان استفاده 

برای مشاهده آثار این کرم بر روی پوست حدودا چهار هفته زمان نیاز است اما درمان کامل می تواند حدود چند ماه طول بکشد . پزشکان بسته به نوع بیماری و درمان مورد نیاز می توانند غلظت های متفاوتی را تجویز کنند . هیدروکینون 4 درصد از محبوبترین گریدهای این پماد است ، اما باید توجه داشت که استفاده از آن باید حتما طبق دستور پزشک انجام شود. 

عوارض 

اگر چه یک چنین مواردی بسیار نادر اتفاق می افتد, اما به هر جهت استفاده از این دارو مانند سایر مواد دارویی ممکن است که یک سری عوارض جانبی ای داشته باشد. بعضا این عوارض می تواند بسیار خطرناک باشد. در صورتی که هر کدام از علائم و موارد زیر را مشاهده کردید, حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

 • هر کدام از علائم آلرژی مانند, سوزش و خارش پوست, التهاب پوست, تورم و یا موارد دیگر…
 • تحریک بسیار بد پوست
 • تغییر رنگ پوست به آبی تیره
 • خارش
 • ایجاد زخم های سطحی و یا عمیق بر روی پوست.

این دارو عموما دارای دو دوز متفاوت هیدروکینون 4 درصد و هیدروکینون 20 درصد می باشد که بنابر صلاح دید پزشک هر کدام از آن می تواند تجویز شود.

در اوایل تصور می شد که استفاده از غلظت های کمتر از 2% هیچگونه اثر جانبی (side effects) بر روی پوست نمیگذارد ، اما با بررسی گزارشات پزشکان معلوم شد که این فرضیه تا حدودی نادرست است . تصور نادرست دیگر این بود که تنها پوست هایی با تعداد رنگدانه های بالا می توانند از اثرات هیدروکینون در امان بمانند ، که این نظریه نیز با بررسی اثرات دارو برر وی مردمان آسیا و سیاه پوستان رد شد .

مالیدن هیدروکینون بر روی پوست و سپس قرار گرفتن در معرض خورشید می تواند سمیت این ماده را افزایش دهد . این ماده در صورت مصرف شدن به صورت خوراکی به سرعت جذب دستگاه گوارشی شده و باعث تحریک کلیه و آسیب دیدن کبد خواهد شد .

در حضور رطوبت و در دمای اتاق ، هیدروکینون به کینون تبدیل می شود که می تواند اثرات خطرناک جدی مانند تحریک چشم شود که می تواند منجر به قرمزی و تحلیل مردمک شود.

 

آیا هیدروکینون سرطان زاست ؟

همانگونه که شرح داده شد ، هیدروکینون با استفاده از مکانیسم رادیکال های آزاد بر سلول های پوستی اثر می گذارد ، مکانیسم رادیکال های آزاد می تواند باعث به وجود آمدن تغییرات ژنتیکی شود ، تغییرات ژنتیکی نیز خود یکی از عوامل جهش سلولی و به وجود آمدن سرطان هستند . پس در جواب سوال مطرح شده در عنوان این قسمت می توان گفت “بله” .

اما این ترکیب نیز مانند بسیاری دیگر از مواد که این چنین اثراتی را از خود برجای می گذارند ، در صورت استفاده با دوز و دستور مناسب می تواند فواید بسیاری داشته باشد .

 

هیدروکینون

قیمت:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید هیدروکینون:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش هیدروکینون:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مواد شیمیایی موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

02177641136

02177649244

02177641217

مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *