بنزوات سدیم
بنزوات سدیم | خرید فروش بنزوات سدیمReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

فروش و یا خرید بنزوات سدیم . جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

خرید بنزوات سدیم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش بنزوات سدیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99.6% و محلول درآب

قیمت بنزوات سدیم:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     
09198991006

           09198991007
           09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

 

برگه آنالیز نمونه بنزوآت سدیم

……………………………….بنزوآت سدیم

 

بنزوات سدیم (Sodium Benzoate) چست؟ :

این ماده نمک سدیم بنزوئیک اسید است که از آن به عنوان نگهدارنده ضد قارچ در مواد غذایی و دارویی استفاده فراوان می شود.  همچنین در آزمایش هایی که برای سنجش عملکرد کبد انجام می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب شیمیایی نمک ارگانیک سدیم است که از جایگزینی پروتون گروه کربوکسیل موجود در بنزوئیک اسید توسط یون سدیم تشکیل می شود.

 

 

بنزوات سدیم

مشخصات

C7H5O2Naفرمول شیمیایی
نمک سدیم بنزوئیک اسید، آنتیمول، موبنات و …نام های دیگر
144.105 gr/molجرم مولی
پودر کریستالی سفید و یا گرانوله (جاذب رطوبت)شکل ظاهری
در آب بسیار قابل حل است اما در الکل به سختی حل می شودحلالیت
معمولا بدون بو استبو
بین 450 تا 475 درجه سانتیگرادنقطه جوش

 

 تولید سدیم بنزوات صنعتی

تولید صنعتی این ماده عموما از ترکیب بنزوئیک اسید همراه با محلول NaOH انجام می شود. دو روش مختلف برای انجام این فرآیند وجود دارد که عموما تفاوت آنها در نحوه تولید بنزوئیک اسید است.

  1. در این فرآیند تولوئن توسط نیتریک اسید، اکسید شده و در نهایت اسید بنزوئیک تولید خواهد شد.
  2. روش دیگر برای تولید این اسید عبارت است از، هیدرولیز بنزوتری کلرید و سپس افزودن یک اسید معدنی به آن.

معمولترین راه برای تبدیل اسید بنزوئیک به سدیم بنزوات، اضافه کردن این اسید به محلول سدیم هیدروکسید است. محلول حاصل از این فرآیند شامل بنزوات سدیم و آب است که از طریق تبخیر می توان کریستال های نمک مورد نظر را بدست آورد.

کاربردها:

بنزوئیک اسید به عنوان یک ماده نگهدارنده خوب در صنایع غذایی شناخته می شود، اما فرم نمک سدیم آن قابلیت حل شدن این ماده را بهبود می بخشد.

این ترکیب شیمیایی به صورت طبیعی وجود ندارد اما بنزوئیک اسید را در گوجه فرنگی، سیب، انواع توت، آلو و خربزه می توان یافت. علاوه بر کاربردهایی که این ماده در تولید غذاها و نوشیدنی ها دارد، آن را به برخی داروها، لوازم آرایشی، محصولات مراقبت شخصی و محصولات صنعتی نیز اضافه می کنند.

بنزوات سدیم صنایع غذایی

این ترکیب شیمیایی اولین نگهدارنده ای است که که سازمان FDA اجازه استفاده از آن را در محصولات غذایی صادر کرد و هنوز هم به صورت گسترده ای به عنوان نگهدارنده مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده از رشد احتمالی باکتری، کپک قارچی و سایر میکروبها در غذا جلوگیری کرده و باعث می شود مواد فاسد نشوند. استفاده از بنزوات سدیم در نوشابه، سس، ترشی، سس سالاد، سس سویا و بسیاری دیگر از مواد غذایی به دلیل عملکرد مناسب این نمک در محیط های اسیدی، امری عمومی و رایج است.

 

بنزوات سدیم در صنایع غذایی

 

مصارف پزشکی

در برخی داروهای بدون نیاز به نسخه و تجویز پزشک خصوصا داروهای مایع همانند شربت سرفه، از این ماده به عنوان نگهدارنده استفاده می شود. به علاوه از آنتیمول به عنوان روان کننده در ساخت قرص استفاده می شود که باعث می گردد قرص ها صاف شوند و بلافاصله پس از قورت دادن شکسته شوند. در نهایت این ترکیب را در مواردی که آمونیاک خون بالا رفته باشد، تجویز می کنند. آمونیاک یک محصول جانبی از شکستن پروتئین است و مقادیر بالای آن در خون می تواند باعث بوجود آمدن مشکلاتی شود.

بنزوات سدیم و کافئین

کاربردهای دیگر

علاوه بر موارد ذکر شده، لوازم آرایشی و لوازم بهداشت فردی همانند محصولات مو از جمله موادی هستند که این نمک را در ساختار خود دارند. از کاربردهای صنعتی این ماده می توان به استفاده در خنک کننده های موتور ماشین به عنوان عامل ضد خوردگی نام برد. علاوه بر این، میتوان از آن برای تثبیت در فرآیند عکاسی و یا بهبود دهنده قوام در برخی پلاستیک ها بهره برد.

 

اثرات جانبی بر روی انسان

علی رغم اینکه این ماده در دسته مواد امن و بی خطر برای مصرف توسط انسان قرار می گیرد، اما نگرانی هایی را نیز می توان در مورد آن داشت. این نمک سدیم در واکنش با اسید آسکوربیک تشکیل بنزن می دهد. بنزن یک آروماتیک حلقوی است که اثرات آن در خصوص افزایش احتمال ایجاد سرطان در انسان به اثبات رسیده است.

نوشیدنی ها به عنوان یکی از موادی که هم سدیم بنزوات و هم ویتامین  C (دارای اسید آسکوربیک) را در ترکیب خود دارند یکی از مواد غذایی پرمناقشه در این زمینه هستند. نوشیدنی های رژیمی که فاقد شکر هستند از احتمال بالاتری برای تولید بنزن برخوردار هستند زیرا وجود شکر باعث کند شدن تولید بنزن می گردد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته میزان استاندارد بنزن موجود در نوشیدنی ها 5 قسمت در میلیارد (bbp) است که توسط سازمان EPA اعلام شده است. مقادیر کمتر از میزان استاندارد بر روی سلامتی انسان خصوصا افزایش احتمال ابتلا به سرطان، اثر قابل ملاحظه ای ندارند.

 

MSDS بنزوات سدیم

………………………….بنزوآت سدیم

منابع

 

Sodium benzoate. (n.d.). Retrieved February 23, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sodium_benzoate#section=Top

Sodium Benzoate: Uses, Dangers, and Safety. (n.d.). Retrieved February 23, 2019, from https://www.healthline.com/nutrition/sodium-benzoate#bottom-line

Markgraf, B. (2019, January 10). What is Sodium Benzoate? Retrieved February 23, 2019, from https://sciencing.com/what-is-sodium-benzoate-13712163.html

مقاله های مرتبط:

کامل ترین جدول انواع نگهدارنده های مواد غذایی

نگهدارنده های صنایع غذایی چه هستند؟ آیا همه نگه دارنده ها سرطانزا هستند؟

با چه موادی ماندگاری مواد غذایی را بالا ببریم؟ هر ماده نگهدارنده با چه موادی در تضاد است؟

یک نظر برای «بنزوات سدیم | خرید فروش بنزوات سدیم»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *