سود مایع
سود مایع | Caustic Soda or lye | قیمت خرید فروش سود مایعReviewed by 02177641136 on Dec 6Rating: 5.0

سود مایع Caustic Soda or lye به دلیل داشتن خاصیت قلیایی ای که دارد به طور گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرد. از جمله مهم ترین کاربرد های این ماده در صنعت کاغذ سازی می باشدبرای فروش سود مایع و  خرید سود مایع 50 درصد و یا جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. پتروشیمی اروند یکی از بهترین تولید کنندگان و فروشندگان سدیم هیدروکسید مایع به حساب می آید. در ادامه با کاربرد ها، مشخصات و چگونگی حمل این ماده بیشتر آشنا می شوید.

خرید سود مایع :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سود مایع :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

 تلفن تماس:

 021-77657131

 021-77649244

 021-77641136

 021-77641217

کشور تولید کننده: ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص: 50%

قیمت سود مایع :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   

           09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

هم چنین جهت سفارش سودپرک می توانید اینجا کلیک کنید.

سود مایع چیست؟

سود مایع یکی از پر کاربرد ترین مواد شیمیایی در دنیاست. این ماده مایعی بی رنگ و بی بو با چگالی بیشتر از آب است.

خصوصیات شیمیایی سدیم هیدروکسید مایع

 

 جرم مولی39.9971 g.mol-1
 چگالی2.13 g cm−3
نقطه جوش1388 °C, 1661 K, 2530 °F
 انحلال پذیری در آب   1110  g.dm-3 (at 20 °C)
انحلال پذیری در متانول238 g dm-3

 

دانسیته ی سود مایع 50% در دمای 25درجه ی سانتی گراد 1.515 g/ml می باشد.

در شکل زیر می توانید دانسیته ی این ماده را در دما ها و غلظت های متفاوت مشاهده نمایید:

خصوصیات شیمیایی سدیم هیدروکسید مایع

لازم به ذکر است که این ترکیب در دو نوع جامد و مایع موجود می باشد.

قابلیت خودگی این ماده چقدر است؟

این ماده جز باز های قوی است.

با اینکه این ترکیب خود به تنهایی قابلیت اشتعال زایی و یا انفجار را ندارد، اما می تواند با اسید های مختلفی مانند هیدروکلریک اسید واکنش دهد و سبب خنثی شدن و آزاد سازی گرمای قابل توجهی گردد.

قابلیت خورندگی این محصول بالاست و می تواند فلزاتی نظیر روی، آلومینیوم و قلع را دچار خوردگی نماید. در اثر فرایند خوردگی این فلزات گاز هیدروژن آزاد می گردد که می تواند سبب انفجار شود.

هیگروسکوپیک بودن این ماده سبب گشته است تا این ترکیب بتواند کربن دی اکسید، سولفور و یا رطوبت هوا را به مقدار زیادی جذب نماید( این خاصیت را می توان به خوبی در فرم مایع این محصول با گذاشتن آن به مدت چند دقیقه در فضای آزاد مشاهده نمود).NaOH هنگامی که در مجاورت هوا قرار می گیرد می تواند CO2 هوا را جذب نماید و کربنات سدیم را به وجود آورد.

هنگامی که سدیم هیدروکسید مایع رقیق می شود مقدار قابل توجهی گرما آزاد می گردد. اگر در هنگام رقیق سازی آب با دقت به آن اضافه نگردد ممکن است مقدار محلول به اطراف پاشیده شود و سبب ایجاد سوزش و خوردگی گردد. رقیق سازی این ترکیب باید با دقت زیادی انجام پذیرد.

ترکیب فوق به راحتی می تواند الیاف حیوانی را تجزیه نماید.

با اینکه الیاف گیاهی نیز از فرایند تجزیه پذیری توسط این ماده در امان نیستند اما مقاومت بالایی نسبت به الیاف حیوانی از خود نشان می دهند.

از مواد مقاوم در برابر خوردگی توسط این ترکیب می توان به فولاد ضد زنگ، رزین های اپوکسی،پلاستیک های سخت، فولاد، پوشش های لاستیکی و… اشاره نمود. در نتیجه فروشندگان سود مایع در پی بسته بندی این محصول به ایمن ترین شیوه می باشند تا آماده سازی و حمل و نقل این محصول کمترین خسارات را بر جای بگذارد.

بازار جهانی Caustic Soda lye

 سدیم هیدروکسید مایع (NaOH) از پر مصرف ترین مواد شیمیایی در دنیاست. از بزرگترین صنایع مصرف محصول فوق می توان از صنعت کاغذ سازی که برای ساخت خمیر کاغذ و سفید کردن رنگ کاغذ استفاده می شود نام برد. در سال2006 تخمین زده شد که تقاضای جهانی برای کاستیک سودا 63.4 میلیون تن در سال بوده است. همچنین صنایع دیگر مانند کارخانجات لبنی برای شستشو در محل تجهیزات خود استفاده گسترده ای از این ماده دارند. محصول فوق به صورت مایع معمولا از طریق الکترولیز محلول سدیم کلراید و جیوه، سلول های دیافراگمی یا سلول های غشایی تولید می شود.

تولید جهانی این ماده در سال 2013 تقریبا 80 میلیون تن در سال بوده است.که کشور چین بعنوان بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده در سراسر جهان مطرح بوده است. روش تولید و فن آوری سلول های جیوه ای به علت مشکلات زیست محیطی, و قوانینی که به تازگی وضع شده است به سمت توقف پیش می رود و برعکس روش تولید به وسیله سلول های غشایی به سرعت خصوصا در صنایع PVC کشور چین در حال گسترش است.بزرگترین بازار جهانی برای کاستیک استفاده از آن برای تولید آلومینا بوده است که حدود 20 درصد مصرف جهانی این ماده در سال 2017 بوده است.

 

بازار جهانی Caustic Soda lye

کاربرد سود مایع

این ترکیب می تواند با انواع مختلف مواد شیمیایی از جمله مواد شیمیایی آلی و معدنی وارد واکنش شود . این ماده در طیف وسیعی از کاربرد های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

صنعت نساجی و کاغذ سازی:

صنعت کاغذ سازی بزرگترین مصرف کننده ی این ماده می باشد. از این ماده برای سفید سازی کاغذ و تهیه ی مواد خام اولیه برای ساخت خمیر کاغذ استفاده می گردد.این ترکیب در صنعت نساجی برای پردازش الیاف و ساخت الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی استر مورد استفاده قرار می گیرد.

سود مایع و کاربرد آن در صنعت کاغذ سازی

صنعت پتروشیمی:

در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه های نفت و گاز برای حذف اجزای اسیدی مانند سولفید هیدروژن،کریزیلیک اسید،مرکاپتان نفتنیک اسید از محصولات جریان پالایش شده از محلول کاستیک سودا استفاده می شود. 

همچنین این ماده می تواند در صنعت تولید نفت و گاز طبیعی با محدود کردن حضور هیدروژن سولفید بوی نامطبوع این مواد را حذف نماید.

در بخش انرژی ازاین ماده برای تولید پیل سوختی استفاده می شود.رزین های اپوکسی که با سدیم هیدروکساید ساخته می شوند در ساخت توربین های بادی به کار می روند.

سود مایع و کاربرد آن در صنعت پتروشیمی

تصفیه ی آب:

آب مصرفی برای استفاده خانگی قبل از تصفیه شدن دارای میکرو ارگانیسم ها،جلیک ها و…می باشد که این مواد وقتی با فلزات سنگین موجود در آب می کند باعث ایجاد رنگ در آب می شود. تاثیر این رنگ در خوردگی آهن،چدن و استیل متفاوت است. با اضافه کردن کاستیک سودا عنوان عامل بالا بردن PH آب و کاهنده سختی آب در تصفیه موثر است. به علاوه در ساخت ماده ضد عفونی کننده آب به اسم سدیم هیپوکلریت ( sodium hypochlorite) نقش اصلی را دارد.

صنایع دیگر:

صنایع شوینده به علت این که قابلیت حل کردن چربی،مواد نفتی، چربی و منابع بر پایه پروتئین را دارا می باشد به آب،مخازن نگهداری اضافه می شود. همچینی این ماده به دلیل خاصیت سفید کنندگی ای که دارد می تواند رشد کپک ها را نیز کنترل نماید.

در صنایع دارویی در ساخت طیف وسیعی از داروهایی مانند آسپرین(aspirin) و کاهنده های کلسترول خون به کار می رود. داروی آسپرین این دارو با جلوگیری از لخته شدن خون از بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند.

تهیه ی آلومینیوم با کمک این ماده صورت می پذیرد. NaOH می تواند سنگ معدن بوکسیت را که یک ماده ی خام اولیه در تهیه ی آلومینیوم می باشد را حل نماید.

در صنایع غذایی برای نگه داشتن ارزش غذایی محصولات در فرایند آماده سازی آنها مانند زیتون استفاده می شود. برای برداشتن پوست میوه ها و سبزیجات و مهمتر از همه بعنوان ممانعت کننده از رشد باکتری های و افزایش زمان نگهداری آنها استفاده می شود.

 

بندر امام و سود مایع پتروشیمی اروند و هم چنین قم سمنان و ارومیه از تولید کنندگان بزرگ این محصول در کشور هستند.

 

فرایند تولید سود مایع
                                                                        فرایند تولید سود مایع

 

ایمنی Caustic Soda lye

به علت خاصیت قوی خورندگی این ماده در معرض سدیم هیدروکسید مایع یا جامد قرار گرفتن می تواند باعث تحریک پوست یا چشم شود.

تماس این ماده با چشم یا پوست می تواند عوارض جبران ناپذیری را به آورد. بنابراین در هنگام کار رعایت اصول ایمنی و داشتن پوشش ایمنی مناسب از مهمترین مسائلی است که باید مد نظر قرار گیرد.

نکته: در صورت بروز حادثه اولین و تنها اقدام موثر شستن محل  تماس با آب است.

  storage  حمل سود مایع:

در بسته بندی و نگهداری این ماده شیمیایی باید این نکته را در نظر گرفت که سود سوزآور ماده ای خورنده می باشد بنابراین باید از تانک های استیل یا دارای ساختار پلیمری استفاده نمود. همچنین نکته قابل ملاحظه درباره این ماده کنترل دمای محل نگهداری است زیرا ویسکوزیته این ماده در دماهای پایین افزایش می یابد بدین منظور همواره باید دمای محیط بین 29 تا 38 درجه سانتیگراد تنظیم گردد.

منابع:

 

Hong, J., Chen, W., Wang, Y., Xu, C., & Xu, X. (2014). Life cycle assessment of caustic soda production: a case study in China. Journal of cleaner production, 66, 113-120.

Rabaey, K., Butzer, S., Brown, S., Keller, J., & Rozendal, R. A. (2010). High current generation coupled to caustic production using a lamellar bioelectrochemical system. Environmental Science & Technology, 44(11), 4315-4321.

Malakootian, M., & Fatehizadeh, A. (2010). Color removal from water by coagulation/caustic soda and lime. Iranian Journal of Environmental Health Science & Engineering, 7(3), 267.

Chlorine/ (Chlor-Alkali). (n.d.). Retrieved December 5, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/chlorine-sodium-chemical-economics-handbook.html

 | Uses, Benefits, and Chemical Safety Facts. (2018, August 21). Retrieved December 5, 2018, from https://www.chemicalsafetyfacts.org/sodium-hydroxide/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *