رزین اپوکسی

رزین اپوکسی چیست ؟ به صورت کلی این مواد پلیمرهایی با وزن مولکولی کم می باشند که در ساختار خود یک یا چند گروه epoxy دارند. این دسته از مواد با توجه به خواص بسیار مناسبی که دارند در کاربری های فراوانی به عنوان پوشش ، کفپوش ، چسب ، عایق الکتریکی ، پوشش سنگ و … مورد استفاده قرار می گیرند . شما می توانید برای فروش و خرید رزین اپوکسی و همچنین جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول و اطلاع از قیمت آن با ما در موسسه مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید.

خرید رزین اپوکسی:

شما می توانید برای تهیه ی این محصول و ثبت سفارش خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: 

cas no: 25085-99-8

آنالیز محصول در ادامه متن

.

فروش رزین اپوکسی:

تهیه ی مواد شیمیایی با بهترین کیفیت را از ما در مبتکران شیمی بخواهید. 

آنالیز نمونه محصولات

در جدول زیر نمونه محصولات در گریدهای مختلف و آنالیز آنها را با کلیک بر روی هر کدام می توانید مشاهده کنید . 

Epiran-01X75

Epiran-10

Epiran-11P

Epiran-04

Epiran-12E

Epiran-05

Epiran-05S

Epiran-06

Epiran-06SPLN

Epiran-06SPL

Epiran-06FL

Epichlorohydrin

 

.

خواص و ویژگی ها

اصطلاح “رزین اپوکسی” (epoxy resin) به هر دو گروه پیش پلیمرها و پلیمرهای پخته شده ای که در ساختار خود دارای گروه های فعال اپوکسی هستند اطلاق می گردد .

در رزین پخته شده شاید تمامی گروه های اپوکسی موجود،  واکنش داده باشند اما همچنان به آنها رزین های اپوکسی گفته می شود . این رزین ها جزو پلیمرهای بسیار مهم در صنعت به شمار می روند . اما تا زمانی که قیمت بالاتری در مقایسه با سایر رزین ها دارند ، در مواردی کاربرد دارند که از نظر تکنیکی نسبت به بقیه برتری داشته باشند . اگرچه که اولین محصولاتی که اپوکسی رزین نامیده شدند در 1891 تولید شدند اما این محصول به شکل تجاری در دهه 1940 میلادی به بازار آمد . اولین epoxy resin تولید شده حاصل از واکنش بیسفنول A و اپی کلروهیدرین بودند ، این روش هنوز هم اصلی ترین روش برای ساخت این نوع رزین است .

این ترکیبات، رزین های حرارتی هستند که با استفاده از رنج وسیعی از هاردنر ها به منظور بدست آوردن خواص مشخص, ترکیب می شوند. خصوصیات آنها به نوع هاردنر استفاده شده بر می گردد و به علت پایداری مکانیکی فوق العاده ، چسبندگی فوق العاده به سطوح مختلف و پایداری مکانیکی و حرارتی بالا هم اکنون به عنوان چسب های همه کاره و روکش های با عملکرد بالا مورد استفاده قرار گرفته اند.

رزین های اپوکسی چیست

سنتز :

روش های مختلفی برای سنتز این رزین اپوکسی وجود دارد که مهمترین روش های موجود برای سنتز عبارتند از واکنش یک هالوهیدرین با ترکیبات هیدروکسیل و اکسیداسیون ترکیبات غیراشباع با یک پروکسی اسید . روش اول شبیه به روش اصلی سنتز اتیلن اکساید توسط Wurtz است و می تواند از واکنش اپی کلروهیدرین با ترکیبات هیدروکسیلی مانند فنول ها و یا الکل های آلیفاتیک انجام شود .

سنتز رزین اپوکسی

 

MOH می تواند سدیم و یا پتاسیم هیدروکسید باشد و باید در غلظت استوکیومتری جهت خنثی سازی اسید هالوژن استفاده شود، در این مورد اسید هالوژنه تولید شده HCl است که در هنگام تشکیل حلقه های epoxy تولید می شود . ترکیبات غیر اشباع نیز می توانند با استفاده از پروکسی اسیدها مانند پراستیک اسید ، اکسید شده و گروه های epoxy تولید کنند . اتیلن اکساید را می توان از طریق اکسیداسیون مستقیم اتیلن بدست آورد. این روش را نمیتوان برای اولفین های بالاتر استفاده کرد .

 

تولید با استفاده از اپی کلروهیدرین

مهمترین عوامل موثر در سنتز محصول فوق عبارتند از : 1- دی هیدروهالوژناسیون هالوهیدرین ها و 2- اپوکسیداسیون آلکن ها با استفاده از پروکسی اسید ها و استرهای آنها . یکی از مواد اولیه بسیار مهم سنتز اپی کلروهیدرین است . دلیل این اهمیت این موضوع است که حلقه های epoxy با تشکیل کلروهیدرین به سرعت با ترکیبات هیدروکسیل فنول ها و الکل ها واکنش می دهند . اپی کلروهیدرین از طریق کلردار کردن پروپیلن تولید می شود .

هنگامی که مقدار زیادی از اپی کلروهیدرین با بیسفنول A و مقدار استوکیومتری از سدیم هیدروکسید در 65 درجه سانتی گراد واکنش می دهد ، رزین تولیدی حاوی حدودا 50% دی گلیسیدیل اتر بیسفنول A است که اختصارا به آن DGEBA گفته می شود و یکی از معمولترین رزین های اپوکسی به شمار می رود .

اپی کلروهیدرین در تولید تعداد زیادی از epoxy resin ها مورد استفاده قرار می گیرد . دلیل این امر واکنش سریع گروه های اپوکسی با ترکیبات هیدروکسیلیک در حضور یک کاتالیست قلیایی است که منجر به تشکیل یک حلقه جدید اپوکسی از طریق dehydrochlorination است :

سنتز اپوکسی

 • رزین های اپوکسی بیسفنول ای :

دی گلایسیدیل اتر بیسفنول ای، که از واکنش اپی کلرو هیدرین با بیسفنول ای تحت حضور کاتالیست به دست می آید . خصوصیات این نوع از رزین ها به تعداد واحد های تکرار شده در ساختار بستگی دارد. گونه هایی با وزن مولکولی پایین به صورت مایع و گونه هایی با وزن مولکولی بالا به صورت مایعات ویسکوز یا جامد می باشند. تمام این خصوصیات در حین سنتز قابل تغییر و بررسی است.

رزین های اپوکسی بیسفنول ای

 •  سه گانه :

این نوع از رزین ها یا تری متیلول-N- تری گلایسیدیل اتر ها از واکنش تری متیلول پروپان و اپی کلرو هیدرین به دست می آیند. این نوع از رزین های اپوکسی ویسکوزیته پایینی دارند، غیر کریستالی هستند و مواد پلاستیکی هستند که در دمای پایین قابلیت تیمار دارند.

 •  با پایه زیستی:

پلیمرهایی که از منابع تجدید پذیر طبیعی استخراج می شوند مانند کربوهیدرات ها، نشاسته، پروتئین ها، چربی ها و روغن ها به علت هزینه پایین و زیست تخریب پذیریشان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

 • هاردنر ها :

سختی رزین ها از اختلاط آن ها با هاردنر ها به دست می آید. تغییرات برگشت ناپذیری طی این فرآیند در این مواد اتفاق می افتد. تمام خواص نهایی این محصولات و ساختار مولکولی آنها در طی این فرایند تغییر می کند. هاردنر ها می توانند به نوع آمینی، نوع آلکالی، انیدریدها و انواع کاتالیستی تقسیم بندی شوند. هنگامی که محصول فوق و هاردنر ها با نسبت مناسبی با یکدیگر مخلوط می شوند این دوماده به پلاستیکی با مقاوت بسیار بالا در 72 درجه فارنهایت (حدود 23 درجه سانتی گراد ) تبدیل خواهند شد.

برای تبدیل رزین اپوکسی به شبکه ای سخت و غیرقابل نفوذ ترموست ، استفاده از عوامل اتصال دهنده عرضی ضروری هستند . این اتصال دهنده که با نام های هاردنر یا عامل پخت نیز شناخته می شوند باعث تسریع و بهبود اتصال عرضی و پخت رزین می شوند که موجب سفت و سخت شدن رزین می گردد . پخت همچنین می تواند توسط کاتالیست و یا عامل های چند منظوره نیز انجام بگیرد .

این ماده چسبندگی بسیار زیادی به انواع مواد از جمله چوب ، فایبرگلس و فلزات را داراست. با توجه به سطح و پوشش  مورد نظر آن درصد اختلاط متفاوت است. رنگ هاردنر ها ممکن است با گذشت زمان تغییر کرده و تیره شوند اما این تغییر رنگ بر روی خواص فیزیکی آن اثری ندارد لذا در صورت استفاده از دو نوع هاردنر قدیمی و جدید از لحاظ تاریخ تولید برای  یک هدف نسبت به رنگ نهایی آن باید توجه نمود.

هاردنر رزین اپوکسی

 • انواع هاردنرها:

از انواع هاردنر ها می توان به موارد زیر اشاره نمود

1) پلی آمیدهای چرب:

 این مواد محصولات اشباع شده پلی آمین ها و اسید های چرب غیر اشباع هستند.  آنها پلی آمید های خطی  از جنس نایلون هستند که شامل گروه های کربوکسیل و آمید در طول زنجیره می شوند و در دماهای بسیار بالا ذوب می شوند.  میزان استفاده از این نوع هاردنر ها برای استفاده به همراه محصول فوق بسیار بالا است.

درواقع پلی آمید های چرب بیشترین مصرف را به عنوان هاردنر دارند.

2) پلی آمید های آروماتیک:

 این هاردنر های جامد بیشتر شامل متا فنیلن دی آمین، دی آمینو دی فنیل متان و دی آمین و دی متیل سولفون می شوند. در حالت کلی این نوع از هاردنر ها قدرت کمتری دارند و نسبت به دما حساس ترند. احتمال چین خوردگی و شکست آنها نیز بیشتر است.

 

3)انیدریدها:

این مواد انیدریدهای پلی کربوکسیلیک آلی هستند. نسبت به آمین ها پایداری حرارتی بیشتری دارند. اپوکسی های تیمار شده با این نوع از هاردنر ها شکننده هستند و نیاز به منعطف کننده دارندکه نتیجه استفاده از این نوع مواد مقاوت حرارتی و شیمیایی پایین خواهد بود.

4) تری فلئورید بور:

بور تری فلوئورید مونو اتیل آمین در 95 درجه سانتی گراد ذوب می شود و در چسب های تک جزیی استفاده می شود.

5)سایر هاردنرها:

یکی از مهم ترین هاردنر ها در این دسته دی سیانید آمید می باشد که در پیوند های فلزی استفاده می شود .این نوع از مواد در 200 درجه سانتی گراد ذوب می شوند و در دمای اتاق غیر قابل واکنش هستند . 

در دسته بندی دیگری می توان انواع هاردنرها را به صورت زیر دسته بندی نمود : 

 • آمین های آلیفاتیک و مشتقاتشان : اتیلن آمین ها ، پلی آمیدها ، پلی آمیدو آمین ها ، ایمیدازولین ها ، پروپیلن آمین ها ، دی آمین های چرب ، آمین های پلیمری و …. از هاردنرهای آمینی هستند .
 • پلی آمین های سیکلوآلیفاتیک و مشتقات آنها : متیلن دی سیکلو هگزیل آمین (PACM) ، 1و8- منتان دی آمین ، IPDA و … .
 • پلی آمین های آروماتیک و مشتقاتشان : آمین های آروماتیک نسبت به پلی آمین های آلیفاتیک و یا سیکلوآلیفاتیک خاصیت قلیایی کمتری داشته و به آرامی با رزین اپوکسی واکنش می دهند . هاردنرهای MPD ، DDM و MDA از این دسته هستند .
 • کاتالیست ها هاردنرهای کوپلیمری : آمینهای سه گانه ( دی متیل آمینو متیل فنول و تریس فنول )، ایمیدازول ها و اوره در این دسته قرار می گیرند .
 • هیدرازین و هیدرازیدها
 • اسیدهای کربوکسیلیک و آنهیدریدها  : رزین های فنول فرمالدهید ، رزین های آمینو فرمالدهید
 • هاردنرهای گوگرددار : پلی سولفیدها  ، پلی مرکاپتان ها
 • متفرقه : نمک های چهارتایی فسفونیوم ، نمک های کاتیونی

برای خرید و فروش رزین اپوکسی و اطلاع از قیمت این محصول با ما در ارتباط باشید

 کاربرد ها:

 • رنگ و سطوح
 • چسب ها
 • صنعت هوا فضا : به علت هزینه پایین و چسبندگی بالا
 • ابزارهای صنعتی
 • مواد الکترونیکی
 • سیستم های پزشکی

 

میزان تقاضا برای رزین اپوکسی در صنایع و کاربری های مختلف عبارت است از : پوشش ها 55% ، کامپوزیت ها 20% ، ریخته گری 10% ، چسب ها 5% و کاربردهای متفرقه 10% . epoxy resin ها معمولا در مقایسه با رقبای خود دارای قیمت بالاتری هستند ، اما این بالاتر بودن قیمت به دلیل خواص منحصر به فردی است که این رزین ها دارند . پردازش بهتر و خواص رئولوژیکی مناسبتر باعث شده اند که این رزینها از محبوبیت بالایی برخوردار باشند . 

نحوه استفاده بر روی چوب

همانگونه که پیشتر اشاره شد رزین اپوکسی به صورت وسیعی در کاربردی های پوشش دهی مورد استفاده قرار می گیرد. چوب و وسائل چوبی به دلیل آسیب پذیری بیشتری که در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت ، ضربه ، نور آفتاب و .. دارند ، همچنین قابلیت بالایی که برای شکل دهی و استفاده در کارهای تزئینی دارند ، به گزینه های مناسبی برای اعمال پوشش های اپوکسی تبدیل شده اند.

اپوکسی ها عموما به صورت دو جزئی در بازار موجود هستند که شامل رزین و هاردنر (یا عامل پخت) می شوند. مخلوط شدن این دو جزء باعث می شود که رزین وارد مرحله پخت (سفت شدن) شود که بسته به نوع مواد استفاده شده چندین ساعت تا چندین روز می تواند طول بکشد. پس از سفت شدن می توان رزین را برش داد ، خرد کرد و یا صیقل داد.

برخلاف رزین های پلی استر و پلی اورتان ، رزین اپوکسی در طول پخت به صورت قابل ملاحظه ای انقباض کمتری دارد. تمامی محصولات دیگر می توانند در طی چند ساعت و یا چند روز از چوب خارج شوند که اصلا خوشایند مصرف کننده نخواهد بود.

رزین اپوکسی چوب

عوامل موثر در انتخاب اپوکسی

بسته به شرایط و مکانی که این اپوکسی مورد استفاده قرار می گیرد ، محصولات متفاوتی وجود دارند که باید مناسبترین را از میان آنها انتخاب کرد. در ادامه نکات قابل توجه و راهنمایی های برای انتخاب بهتر آورده شده اند :

استحکام (ثبات)

رزین با ویسکوزیته پایین : مناسب برای لایه های پوششی

رزین با ویسکوزیته بالا : برای قالب گیری و کارهای هنری

 حفاظت در برابر اشعه فرابنفش

این ترکیبات عموما دارای رنگ روشن هستند ، اما برخی از آنها مقاومت خوبی در برابر اشعه فرابنفش ندارند و هنگامی که در معرض نور آفتاب قرار می گیرند زرد می شوند. از این رو در کاربری های خارج از خانه باید رزینی انتخاب شود که حداکثر مقاومت را در برابر اشعه فرابنفش داشته باشد. در برخی موارد افزودنی هایی که قابلیت کاهش اثرات اشعه UV را دارند باهم مخلوط می شوند و به رزین افزوده می شوند.

سختی سطح

سطوحی که پس از پخت حاصل می شوند بسته به نوع رزین اپوکسی مورد استفاده تفاوت های زیادی باهم دارند. برخی از آنها نرم هستند و برخی دیگر در مقابل خراش و دما مقاوم هستند. برای کارهای روزمره مانند تخته های برش و سایر محصولات که در معرض فشار مکانیکی بالایی هستند ، باید از رزین هایی با کیفیت بالاتر استفاده کرد.

نحوه استفاده

دستورالعمل های روشنی وجود دارند که با استفاده از آنها می توان رزین اپوکسی را به راحتی بر روی سطوح چوبی استفاده کرد .

 • آماده کردن چوب

سطح چوبی که استفاده می شود باید موارد زیر را در مورد آن انجام داد :

 • سنباده زدن
 • پاک کردن چربی و روغن
 • عدم استعمال روغن بر روی چوب
 • حصول اطمینان از عدم وجود مو ، الیاف و … بر روی سطح

تراشه های موجود بر روی چوب می توانند باعث بریده شدن و آسیب به دست شوند ، توصیه می شود برای سطوح بزرگ از سنباده های دوار استفاده شود.

 • مخلوط کردن رزین اپوکسی

دو جزء باید در یک ظرف مناسب با یکدیگر مخلوط شوند و بسیار مهم است که اختلاط به صورت مناسب در طول چندین دقیقه صورت گیرد. همزدن مناسب تنها راهی است که می توان مطمئن شد عملیات پخت همانگونه که برنامه ریزی شده است صورت پذیرد. محصول نهایی باید سیالیت یکنواختی داشته باشد و هیچگونه رگه ای در آن وجود نداشته باشد . تنها در این صورت می توان رنگ را به آن اضافه کرد.

نسبت های اختلاط رزین و هاردنر متفاوت هستند و آن را می توان از دستور العمل موجود بر روی محصول مشاهده کرد ، در بازار سه سیستم مختلف برای اختلاط وجود دارد که عبارتند از : نسبت 1 به 1 ، 2 به 1 و 4 به یک. برای اختلاط بهتر و جلوگیری از تشکیل حباب از همزن های چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید.

علاوه بر پوشش دادن سطوح ، رزین اپوکسی را برای ترمیم چوب مورد استفاده قرار می دهند. از دیگر کارهای زیبایی که می توان انجام داد ساخت بدلیجات و جواهرات زیباست. به عنوان مثال می توان قطعات چوبی ، فلزی و … را در داخل اپوکسی قالب گیری کرد.

رزین اپوکسی بدلیجات

مزیتها :

 • ویسکوزیته پایین و وجود تعداد زیاد هاردنرها که باعث می شوند تا بتوان به این رزین خواص متنوعی داد ، پخت در دمای محیط و یا دماهای بالا یکی از این خواص هستند .
 • به دلیل اینکه رزینهای اپوکسی توانایی متصل شدن عرضی بدون تشکیل ترکیبات دارای وزن کم را دارند ، در طول پخت مواد فرار تشکیل نمی شوند و رزین در هنگام پخت تنها مقدار کمی انقباض دارد .
 • خواص مکانیکی و الکتریکی آنها در مقایسه با سایر رقبا بسیار بهتر بوده و مقاومت خوبی در گرما و مواد شیمیایی دارند .

همانگونه که پیشتر اشاره شد یکی از رزین های اپوکسی پرکاربرد رزین های نوع BADGE هستند که بر اساس نوع هاردنر استفاده شده و شرایط پخت کاربری های متفاوتی پیدا می کند . در جدول زیر معمولترین هاردنرهای مورد استفاده برای این نوع رزین اپوکسی نشان داده شده اند .

 

هاردنر رزین اپوکسی

 

به عنوان مثال هاردنر تری اتیلن تترامین که یک نوع هاردنر آمین آلیفاتیک محسوب می شود ، در دمای محیطی مایع است و پخت آن در دمای محیط حدود 7 روز به طول می انجامد . از این رزین می توان در پوشش دهی ، چسب ، ریخته گری ، قالب گیری ، کفپوشی و … استفاده کرد . باید توجه داشت که نحوه استفاده از این محصولات باید بر طبق دستورالعمل خاص شرکت سازنده صورت بگیرد ، زیرا مقدار و نحوه اختلاط رزین ، هاردنر ، پرکن ها  و رنگدانه ها برای هر محصولی و هر کاربردی متفاوت است .

یکی از کاربردهای عمده رزین اپوکسی استفاده از آن به عنوان کفپوش است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت :

کفپوش اپوکسی

این قبیل کفپوش ها را می توان به صورت 100% غیر فرار و 100% فعال فرموله کرد و لایه ای با ضخامت یک اینچ را بر روی سطح پوشش داد . کف واحدهای صنعتی مانند واحدهای شیمیایی و انبارها در معرض استفاده مداوم و مواد شیمیایی و مضر متفاوتی هستند . نمونه های بارز آن نشت مواد شیمیایی ، مواد شوینده قوی و سایش توسط وسایل نقلیه سنگین هستند . از آنجایی که کف این مکان ها عموما با موادی همانند بتن ساخته می شوند و در شرایط نامطلوب به تدریج و یا به سرعت در معرض تخریب و از هم گسیختگی قرار می گیرند . استفاده از پوشش های اپوکسی در چنین مواردی به دلیل مقاومت شیمیایی بالا ، مقاومت مکانیکی بالا و کاربرد آسان ، بسیار مفید است .

این رزین ها را می توان به صورت شفاف و یا در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار داد .

در فرمولاسیون یک کفپوش ، محصول فوق معمولا با هاردنر ها ، پرکن ها و رنگدانه ها بر اساس شرایط مورد نیاز مخلوط می شود . سطح مورد نظر باید قبل از انجام عملیات توسط یک اپوکسی و یا ماده اولیه دیگر پاک و آماده گردد . بر اساس ویسکوزیته اپوکسی مورد استفاده می توان از تجهیزات مختلفی مانند قلمو ، ماله و … برای پخش کردن محصول بر روی سطح استفاده کرد . در مواردی که ویسکوزیته بالاست باید از ماله های مکانیکی و در صورت پایین بودن ویسکوزیته می توان از ماله های سبک دستی هم استفاده کرد .

کفپوش های epoxy را می توان در سه دسته کفپوش بدون درز ، صنعتی یا ملات اپوکسی و ترازوو (terrazzo flooring) دسته بندی کرد .

کفپوش بدون درز :

به دلیل استفاده از یک رقیق کننده ، دارای ویسکوزیته پایینی بوده و می توان در عرض 10-60 میلی متر آن را به کار برد . این کفپوش اپوکسی را می توان بر روی سطح سیمان پورتلند ، چوب و یا فلز استفاده کرد .

کفپوش صنعتی :

ملات اپوکسی یا کفپوش صنعتی شامل 75-85% ذرات پرکننده ریز ( معمولا شن با مش 10-100) است . به دلیل بالا بودن میزان پرکننده در این نوع رزین اپوکسی ویسکوزیته زیاد بوده و توسط ماله های مکانیکی به ضخامت 3-25 میلی متر بر روی سطح اعمال می شوند . این ترکیب دارای انقباض کمی است و ممکن است برای ترمیم سطوح سیمانی مورد استفاده قرار بگیرد .

کفپوش های اپوکسی terrazzo:

شامل سنگ های رنگی و یا قطعات مرمر و ذرات پرکننده مانند کلسیم کربنات بوده که در ضخامتی بین 6 تا 12 میلی متر بر روی سطح مورد نظر اعمال می شوند .

خواص کفپوش های اپوکسی

 • کاربری آسان در درزگیری ، پخت در دمای اتاق و انقباض کم
 • چسپندگی عالی به بسیاری از سطوح
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی و دوام بالا
 • سخت ، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر سایش
 • عاری از گرد و غبار ، مقاوم در برابر لغزش و جاگیری آسان

در ادامه به نحوه تولید و استفاده از ملاتهای اپوکسی یا صنعتی اشاره شده است :

ملاتهای اپوکسی

مواد اولیه: epoxy resin مایع (DGEBA) (در ایران پتروشیمی خوزستان تولید کننده عمده این ماده است)، عامل پخت (آمیدو آمین)، شن و فیلر (ذرات سنگی پسماند حاصل از شستشوی سنگ معدن)

تجهیزات مورد نیاز: خرد کن، محفظه گرمایش، جداکننده ذرات جامد، مخلوط کن (میکسر)

روش تولید:

برای تولید این ماده باید رزین اپوکسی ، شن و فیلر از قبل آماده شوند و سپس در نسبت های مناسب باهم مخلوط شوند. شن مورد استفاده در این فرآیند شن معمولی ( حاوی سیلیکون دی اکسید، آلومنیوم اکسید و پتاسیم اکسید) و فیلر نیز از پسماند شستشوی سنگ (با آب) در معادن سنگ انتخاب شده است. اندازه شن های مورد استفاده کمتر از 600 µm و اندازه ذرات فیلر کمتر از 450 µm هستند.  

ابتدا فیلر تهیه شده از پسماند شستشوی سنگ را تا 110 °C حرارت می دهیم، با انجام این کار رطوبت و آب موجود در ذرات حذف می شوند. سپس ذرات را به یک خرد کن وارد می کنیم تا به سایز مورد نظر ( 450 µm) دست پیدا کنیم. برای اطمینان از مطلوب بودن اندازه ذرات شن و فیلر آن ها را از یک جداکننده ذرات عبور می دهیم.

پس از آماده شدن شن و فیلر، آنها را همراه با رزین به درون یک مخلوط کن می ریزیم تا به صورت مطلوب در یکدیگر مخلوط شوند. درصد وزنی اجزا به ترتیب زیر هستند:

 • رزین اپوکسی 10% W
 • شن 80% W
 • فیلر 10% W

عامل پخت یا هاردنر مورد نیاز نیز عموما از آمیدوآمین ها انتخاب می شود که به راحتی قابل دسترس است.

یکی از کاربرد های این مواد در صنعت ساختمان و ساخت و ساز می باشد. از این مواد در رنگ رزی ، پلاستیک ها ، پوشش ها ، پرایمر ها استفاده می شود.

question 1 چگونه اپوکسی ها در ساخت و سازهای مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند؟

 • بیشتر چسب ها که تحت عنوان چسب های مهندسی یا ساختاری شناخته می شوند اپوکسی هستند. این چسب ها  برای ساخت لمینت چوب، دیوار سقف و سایر مکان ها استفاده می شوند. اپوکسی ها به چوب، فلزات، شیشه، سنگ و بعضی از پلاستیک ها به راحتی و حتی بهتر از بیشتر چسب ها میچسبند و نسبت به گرما و مواد شیمییایی پایدار هستند.
 • رزین های epoxy به ایجاد پوشش های با دوام و با براقیت بالا برای کف پوش ها کمک می کنند.
 • رنگ های اپوکسی با پایه آب به سرعت خشک می شوند و پوشش های سخت و محافظی را ایجاد می کنند. فراریت پایین آنها و همچنین تمیز شوندگی آسان با آب استفاده از آن ها را در کاربردهای ریخته گری آهن، آلومینیوم و فولاد با خطر اشتعال پذیری کمتری نسبت به سایر حلال ها گسترش داده است.
 • تکنولوژی های نو سطوح پایدار معماری که بر پایه مخلوط اپوکسی ها، شیشه های بازیافتی و سایر مواد دور ریختی هستند را گسترش داده اند. این نوع از پوشش ها که حاوی 90% مواد بازیافتی هستند بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند.

برای اطلاع از قیمت رزین اپوکسی و خرید و فروش این محصول با ما تماس حاصل فرماییدموسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *