رزین اپوکسی
رزین اپوکسی (epoxy resin) | قیمت خرید فروش رزین اپوکسیReviewed by 02177641136 on May 21Rating: 4.5

رزین اپوکسی چیست ؟ به صورت پری پلیمرهایی با وزن مولکولی کم که شامل یک یا چند گروه اپوکسی می باشند تعریف می شوند.  این دسته از رزین ها با توجه به خواص بسیار مناسبی که دارند در کاربری های فراوانی به عنوان پوشش ، کفپوش ، چسپ ، عایق الکتریکی ، پوشش سنگ و .. مورد استفاده قرار می گیرند . شما می توانید برای فروش و خرید رزین اپوکسی و همچنین جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول با ما در موسسه مبتکران شیمی در تماس باشید. 

خرید رزین اپوکسی:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش رزین اپوکسی:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: 

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 

قیمت رزین اپوکسی:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
              09198991007
              09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

آنالیز نمونه محصولات

در جدول زیر نمونه محصولات در گریدهای مختلف و آنالیز آنها را با کلیک بر روی هر کدام می توانید مشاهده کنید . 

Epiran-01X75

Epiran-10

Epiran-11P

Epiran-04

Epiran-12E

Epiran-05

Epiran-05S

Epiran-06

Epiran-06SPLN

Epiran-06SPL

Epiran-06FL

.

رزین اپوکسی چیست ؟

اصطلاح “رزین اپوکسی” (epoxy resin) به هر دو گروه پیش پلیمرها و پلیمرهای پخته شده ای که در ساختار خود دارای گروه های فعال اپوکسی هستند اطلاق می گردد .

در رزین پخته شده شاید تمامی گروه های اپوکسی موجود،  واکنش داده باشند اما همچنان به آنها رزین های اپوکسی گفته می شود . این رزین ها جزو پلیمرهای بسیار مهم در صنعت به شمار می روند . اما تا زمانی که قیمت بالاتری در مقایسه با سایر رزین ها دارند ، در مواردی کاربرد دارند که از نظر تکنیکی نسبت به بقیه برتری داشته باشند . اگرچه که اولین محصولاتی که اپوکسی رزین نامیده شدند در 1891 تولید شدند اما این محصول به شکل تجاری در دهه 1940 میلادی به بازار آمد . اولین اپوکسی رزین تولید شده حاصل از واکنش بیسفنول A و اپی کلروهیدرین بودند ، این روش هنوز هم اصلی ترین روش برای ساخت این نوع رزین است .

این ترکیبات، رزین های حرارتی هستند که با استفاده از رنج وسیعی از هاردنر ها به منظور بدست آوردن خواص مشخص, ترکیب می شوند. خصوصیات آنها به نوع هاردنر استفاده شده بر می گردد و به علت پایداری مکانیکی فوق العاده ، چسبندگی فوق العاده به سطوح مختلف و پایداری مکانیکی و حرارتی بالا هم اکنون به عنوان چسب های همه کاره و روکش های با عملکرد بالا مورد استفاده قرار گرفته اند.

رزین های اپوکسی چیست

سنتز :

روش های مختلفی برای سنتز این رزین اپوکسی وجود دارد که مهمترین روش های موجود برای سنتز عبارتند از واکنش یک هالوهیدرین با ترکیبات هیدروکسیل و اکسیداسیون ترکیبات غیراشباع با یک پروکسی اسید . روش اول شبیه به روش اصلی سنتز اتیلن اکساید توسط Wurtz است و می تواند از واکنش اپی کلروهیدرین با ترکیبات هیدروکسیلی مانند فنول ها و یا الکل های آلیفاتیک انجام شود .

سنتز رزین اپوکسی

 

MOH می تواند سدیم و یا پتاسیم هیدروکسید باشد و باید در غلظت استوکیومتری جهت خنثی سازی اسید هالوژن استفاده شود، در این مورد اسید هالوژنه تولید شده HCl است که در هنگام تشکیل حلقه های اپوکسی تولید می شود . ترکیبات غیر اشباع نیز می توانند با استفاده از پروکسی اسیدها مانند پراستیک اسید ، اکسید شده و گروه های اپوکسی تولید کنند . اتیلن اکساید را می توان از طریق اکسیداسیون مستقیم اتیلن بدست آورد :

اکسیداسیون اتیلن

این روش را نمیتوان برای اولفین های بالاتر استفاده کرد .

 

تولید رزین های اپوکسی با استفاده از اپی کلروهیدرین

مهمترین عوامل موثر در سنتز رزین های اپوکسی عبارتند از : 1- دی هیدروهالوژناسیون هالوهیدرین ها و 2- اپوکسیداسیون آلکن ها با استفاده از پروکسی اسید ها و استرهای آنها . یکی از مواد اولیه بسیار مهم سنتز اپی کلروهیدرین است . دلیل این اهمیت این موضوع است که حلقه های اپوکسی با تشکیل کلروهیدرین به سرعت با ترکیبات هیدروکسیل فنول ها و الکل ها واکنش می دهند .

سنتز رزین اپوکسی

اپی کلروهیدرین از طریق کلردار کردن پروپیلن تولید می شود .

هنگامی که مقدار زیادی از اپی کلروهیدرین با بیسفنول A و مقدار استوکیومتری از سدیم هیدروکسید در 65 درجه سانتی گراد واکنش می دهد ، رزین تولیدی حاوی حدودا 50% دی گلیسیدیل اتر بیسفنول A است که اختصارا به آن DGEBA گفته می شود و یکی از معمولترین رزین های اپوکسی به شمار می رود .

اپی کلروهیدرین در تولید تعداد زیادی از رزین های اپوکسی مورد استفاده قرار می گیرد . دلیل این امر واکنش سریع گروه های اپوکسی با ترکیبات هیدروکسیلیک در حضور یک کاتالیست قلیایی است که منجر به تشکیل یک حلقه جدید اپوکسی از طریق dehydrochlorination است :

سنتز اپوکسی

 • رزین های اپوکسی بیسفنول ای :

دی گلایسیدیل اتر بیسفنول ای، که از واکنش اپی کلرو هیدرین با بیسفنول ای تحت حضور کاتالیست به دست می آید . خصوصیات این نوع از رزین ها به تعداد واحد های تکرار شده در ساختار بستگی دارد. گونه هایی با وزن مولکولی پایین به صورت مایع و گونه هایی با وزن مولکولی بالا به صورت مایعات ویسکوز یا جامد می باشند. تمام این خصوصیات در حین سنتز قابل تغییر و بررسی است.

رزین های اپوکسی بیسفنول ای

 •  سه گانه :

این نوع از رزین ها یا تری متیلول-N- تری گلایسیدیل اتر ها از واکنش تری متیلول پروپان و اپی کلرو هیدرین به دست می آیند. این نوع از رزین های اپوکسی ویسکوزیته پایینی دارند، غیر کریستالی هستند و مواد پلاستیکی هستند که در دمای پایین قابلیت تیمار دارند.

رزین های اپوکسی سه گانه

 •  با پایه زیستی:

پلیمرهایی که از منابع تجدید پذیر طبیعی استخراج می شوند مانند کربوهیدرات ها، نشاسته، پروتئین ها، چربی ها و روغن ها به علت هزینه پایین و زیست تخریب پذیریشان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

نمونه ای از رزین های اپوکسی با پایه ی زیستی تولید شده از روغن سویا و روغن کرچک
نمونه ای از رزین های اپوکسی با پایه ی زیستی تولید شده از روغن سویا و روغن کرچک

 

 • هاردنر ها :

سختی رزین های اپوکسی از اختلاط این مواد با هاردنر ها به دست می آید. تغییرات برگشت ناپذیری طی این فرآیند در رزین های اپوکسی اتفاق می افتد. تمام خواص نهایی رزین های اپوکسی و ساختار مولکولی آنها در طی این فرایند تغییر می کند. هاردنر ها می توانند به نوع آمینی، نوع آلکالی، انیدریدها و انواع کاتالیستی تقسیم بندی شوند. هنگامی که محصول فوق و هاردنر ها با نسبت مناسبی با یکدیگر مخلوط می شوند این دوماده به پلاستیکی با مقاوت بسیار بالا در 72 درجه فارنهایت (حدود 23 درجه سانتی گراد ) تبدیل خواهند شد.

برای تبدیل رزین اپوکسی به شبکه ای سخت و غیرقابل نفوذ ترموست ، استفاده از عوامل اتصال دهنده عرضی ضروری هستند . این اتصال دهنده که با نام های هاردنر یا عامل پخت نیز شناخته می شوند باعث تسریع و بهبود اتصال عرضی و پخت رزین می شوند که موجب سفت و سخت شدن رزین می گردد . پخت همچنین می تواند توسط کاتالیست و یا عامل های چند منظوره نیز انجام بگیرد .

این ماده  چسبندگی بسیار زیادی به انواع مواد از جمله چوب ، فایبرگلس و فلزات را داراست. با توجه به سطح و پوشش  مورد نظر آن درصد اختلاط متفاوت است. رنگ هاردنر ها ممکن است با گذشت زمان تغییر کرده و تیره شوند اما این تغییر رنگ بر روی خواص فیزیکی آن اثری ندارد لذا در صورت استفاده از دو نوع هاردنر قدیمی و جدید از لحاظ تاریخ تولید برای  یک هدف نسبت به رنگ نهایی آن باید توجه نمود.

هاردنر رزین اپوکسی

 • انواع هاردنرها:

از انواع هاردنر ها می توان به موارد زیر اشاره نمود

1) پلی آمیدهای چرب:

 این مواد محصولات اشباع شده پلی آمین ها و اسید های چرب غیر اشباع هستند.  آنها پلی آمید های خطی  از جنس نایلون هستند که شامل گروه های کربوکسیل و آمید در طول زنجیره می شوند و در دماهای بسیار بالا ذوب می شوند.  میزان استفاده از این نوع هاردنر ها برای استفاده به همراه محصول فوق بسیار بالا است.

درواقع پلی آمید های چرب بیشترین مصرف را به عنوان هاردنر دارند.

2) پلی آمید های آروماتیک:

 این هاردنر های جامد بیشتر شامل متا فنیلن دی آمین، دی آمینو دی فنیل متان و دی آمین و دی متیل سولفون می شوند. در حالت کلی این نوع از هاردنر ها قدرت کمتری دارند و نسبت به دما حساس ترند. احتمال چین خوردگی و شکست آنها نیز بیشتر است.

 

3)انیدریدها:

این مواد انیدریدهای پلی کربوکسیلیک آلی هستند. نسبت به آمین ها پایداری حرارتی بیشتری دارند. اپوکسی های تیمار شده با این نوع از هاردنر ها شکننده هستند و نیاز به منعطف کننده دارندکه نتیجه استفاده از این نوع مواد مقاوت حرارتی و شیمیایی پایین خواهد بود.

4) تری فلئورید بور:

بور تری فلوئورید مونو اتیل آمین در 95 درجه سانتی گراد ذوب می شود و در چسب های تک جزیی استفاده می شود.

5)سایر هاردنرها:

یکی از مهم ترین هاردنر ها در این دسته دی سیانید آمید می باشد که در پیوند های فلزی استفاده می شود .این نوع از مواد در 200 درجه سانتی گراد ذوب می شوند و در دمای اتاق غیر قابل واکنش هستند . 

در دسته بندی دیگری می توان انواع هاردنرها را به صورت زیر دسته بندی نمود : 

 • آمین های آلیفاتیک و مشتقاتشان : اتیلن آمین ها ، پلی آمیدها ، پلی آمیدو آمین ها ، ایمیدازولین ها ، پروپیلن آمین ها ، دی آمین های چرب ، آمین های پلیمری و …. از هاردنرهای آمینی هستند .
 • پلی آمین های سیکلوآلیفاتیک و مشتقات آنها : متیلن دی سیکلو هگزیل آمین (PACM) ، 1و8- منتان دی آمین ، IPDA و … .
 • پلی آمین های آروماتیک و مشتقاتشان : آمین های آروماتیک نسبت به پلی آمین های آلیفاتیک و یا سیکلوآلیفاتیک خاصیت قلیایی کمتری داشته و به آرامی با رزین اپوکسی واکنش می دهند . هاردنرهای MPD ، DDM و MDA از این دسته هستند .
 • کاتالیست ها هاردنرهای کوپلیمری : آمینهای سه گانه ( دی متیل آمینو متیل فنول و تریس فنول )، ایمیدازول ها و اوره در این دسته قرار می گیرند .
 • هیدرازین و هیدرازیدها
 • اسیدهای کربوکسیلیک و آنهیدریدها  : رزین های فنول فرمالدهید ، رزین های آمینو فرمالدهید
 • هاردنرهای گوگرددار : پلی سولفیدها  ، پلی مرکاپتان ها
 • متفرقه : نمک های چهارتایی فسفونیوم ، نمک های کاتیونی

 کاربرد های epoxy resin:

 • رنگ و سطوح
 • چسب ها
 • صنعت هوا فضا : به علت هزینه پایین و چسبندگی بالا
 • ابزارهای صنعتی
 • مواد الکترونیکی
 • سیستم های پزشکی

نمونه ای از کاربرد رزین های اپوکسی در رنگ ها و پوشش ها و چسب ها

نمونه ای از کاربرد رزین های اپوکسی در صنعت هوا فضا و کالاهای الکترونیکی

میزان تقاضا برای رزین اپوکسی در صنایع و کاربری های مختلف عبارت است از : پوشش ها 55% ، کامپوزیت ها 20% ، ریخته گری 10% ، چسب ها 5% و کاربردهای متفرقه 10% . رزین های اپوکسی معمولا در مقایسه با رقبای خود دارای قیمت بالاتری هستند ، اما این بالاتر بودن قیمت به دلیل خواص منحصر به فردی است که این رزین ها دارند . پردازش بهتر و خواص رئولوژیکی مناسبتر باعث شده اند که این رزینها از محبوبیت بالایی برخوردار باشند . برخی از خواص این رزین عبارتند از :

 

مزیتها :

 • ویسکوزیته پایین و وجود تعداد زیاد هاردنرها که باعث می شوند تا بتوان به این رزین خواص متنوعی داد ، پخت در دمای محیط و یا دماهای بالا یکی از این خواص هستند .
 • به دلیل اینکه رزینهای اپوکسی توانایی متصل شدن عرضی بدون تشکیل ترکیبات دارای وزن کم را دارند ، در طول پخت مواد فرار تشکیل نمی شوند و رزین در هنگام پخت تنها مقدار کمی انقباض دارد .
 • خواص مکانیکی و الکتریکی آنها در مقایسه با سایر رقبا بسیار بهتر بوده و مقاومت خوبی در گرما و مواد شیمیایی دارند .

همانگونه که پیشتر اشاره شد یکی از رزین های اپوکسی پرکاربرد رزین های نوع BADGE هستند که بر اساس نوع هاردنر استفاده شده و شرایط پخت کاربری های متفاوتی پیدا می کند . در جدول زیر معمولترین هاردنرهای مورد استفاده برای این نوع رزین اپوکسی نشان داده شده اند .

 

هاردنر رزین اپوکسی

 

به عنوان مثال هاردنر تری اتیلن تترامین که یک نوع هاردنر آمین آلیفاتیک محسوب می شود ، در دمای محیطی مایع است و پخت آن در دمای محیط حدود 7 روز به طول می انجامد . از این رزین می توان در پوشش دهی ، چسب ، ریخته گری ، قالب گیری ، کفپوشی و … استفاده کرد . باید توجه داشت که نحوه استفاده از این محصولات باید بر طبق دستورالعمل خاص شرکت سازنده صورت بگیرد ، زیرا مقدار و نحوه اختلاط رزین ، هاردنر ، پرکن ها  و رنگدانه ها برای هر محصولی و هر کاربردی متفاوت است .

یکی از کاربردهای عمده رزین اپوکسی استفاده از آن به عنوان کفپوش است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت :

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی را می توان به صورت 100% غیر فرار و 100% فعال فرموله کرد و لایه ای با ضخامت یک اینچ را بر روی سطح پوشش داد . کف واحدهای صنعتی مانند واحدهای شیمیایی و انبارها در معرض استفاده مداوم و مواد شیمیایی و مضر متفاوتی هستند . نمونه های بارز آن نشت مواد شیمیایی ، مواد شوینده قوی و سایش توسط وسایل نقلیه سنگین هستند . از آنجایی که کف این مکان ها عموما با موادی همانند بتن ساخته می شوند و در شرایط نامطلوب به تدریج و یا به سرعت در معرض تخریب و از هم گسیختگی قرار می گیرند . استفاده از پوشش های اپوکسی در چنین مواردی به دلیل مقاومت شیمیایی بالا ، مقاومت مکانیکی بالا و کاربرد آسان ، بسیار مفید است .

این رزین ها را می توان به صورت شفاف و یا در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار داد .

در فرمولاسیون یک کفپوش ، رزین اپوکسی معمولا با هاردنر ها ، پرکن ها و رنگدانه ها بر اساس شرایط مورد نیاز مخلوط می شود . سطح مورد نظر باید قبل از انجام عملیات توسط یک اپوکسی و یا ماده اولیه دیگر پاک و آماده گردد . بر اساس ویسکوزیته اپوکسی مورد استفاده می توان از تجهیزات مختلفی مانند قلمو ، ماله و … برای پخش کردن محصول بر روی سطح استفاده کرد . در مواردی که ویسکوزیته بالاست باید از ماله های مکانیکی و در صورت پایین بودن ویسکوزیته می توان از ماله های سبک دستی هم استفاده کرد .

کفپوش های اپوکسی را می توان در سه دسته کفپوش بدون درز ، صنعتی یا ملات اپوکسی و ترازوو (terrazzo flooring) دسته بندی کرد .

کفپوش بدون درز :

به دلیل استفاده از یک رقیق کننده ، دارای ویسکوزیته پایینی بوده و می توان در عرض 10-60 میلی متر آن را به کار برد . این کفپوش اپوکسی را می توان بر روی سطح سیمان پورتلند ، چوب و یا فلز استفاده کرد .

کفپوش های اپوکسی

 

کفپوش صنعتی :

ملات اپوکسی یا کفپوش صنعتی شامل 75-85% ذرات پرکننده ریز ( معمولا شن با مش 10-100) است . به دلیل بالا بودن میزان پرکننده در این نوع رزین اپوکسی ویسکوزیته زیاد بوده و توسط ماله های مکانیکی به ضخامت 3-25 میلی متر بر روی سطح اعمال می شوند . این ترکیب دارای انقباض کمی است و ممکن است برای ترمیم سطوح سیمانی مورد استفاده قرار بگیرد .

کفپوش های اپوکسی terrazzo:

شامل سنگ های رنگی و یا قطعات مرمر و ذرات پرکننده مانند کلسیم کربنات بوده که در ضخامتی بین 6 تا 12 میلی متر بر روی سطح مورد نظر اعمال می شوند .

خواص کفپوش های اپوکسی

 • کاربری آسان در درزگیری ، پخت در دمای اتاق و انقباض کم
 • چسپندگی عالی به بسیاری از سطوح
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی و دوام بالا
 • سخت ، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر سایش
 • عاری از گرد و غبار ، مقاوم در برابر لغزش و جاگیری آسان

در ادامه به نحوه تولید و استفاده از ملاتهای اپوکسی یا صنعتی اشاره شده است :

ملاتهای اپوکسی

مواد اولیه: رزین اپوکسی مایع (DGEBA) (در ایران پتروشیمی خوزستان تولید کننده عمده این ماده است)، عامل پخت (آمیدو آمین)، شن و فیلر (ذرات سنگی پسماند حاصل از شستشوی سنگ معدن)

تجهیزات مورد نیاز: خرد کن، محفظه گرمایش، جداکننده ذرات جامد، مخلوط کن (میکسر)

روش تولید:

برای تولید این ماده باید رزین اپوکسی ، شن و فیلر از قبل آماده شوند و سپس در نسبت های مناسب باهم مخلوط شوند. شن مورد استفاده در این فرآیند شن معمولی ( حاوی سیلیکون دی اکسید، آلومنیوم اکسید و پتاسیم اکسید) و فیلر نیز از پسماند شستشوی سنگ (با آب) در معادن سنگ انتخاب شده است. اندازه شن های مورد استفاده کمتر از 600 µm و اندازه ذرات فیلر کمتر از 450 µm هستند.  

ابتدا فیلر تهیه شده از پسماند شستشوی سنگ را تا 110 °C حرارت می دهیم، با انجام این کار رطوبت و آب موجود در ذرات حذف می شوند. سپس ذرات را به یک خرد کن وارد می کنیم تا به سایز مورد نظر ( 450 µm) دست پیدا کنیم. برای اطمینان از مطلوب بودن اندازه ذرات شن و فیلر آن ها را از یک جداکننده ذرات عبور می دهیم.

پس از آماده شدن شن و فیلر، آنها را همراه با رزین به درون یک مخلوط کن می ریزیم تا به صورت مطلوب در یکدیگر مخلوط شوند. درصد وزنی اجزا به ترتیب زیر هستند:

 • رزین اپوکسی 10% W
 • شن 80% W
 • فیلر 10% W

عامل پخت یا هاردنر مورد نیاز نیز عموما از آمیدوآمین ها انتخاب می شود که به راحتی قابل دسترس است.

یکی از کاربرد های این مواد در صنعت ساختمان و ساخت و ساز می باشد. از این مواد در رنگ رزی ، پلاستیک ها ، پوشش ها ، پرایمر ها استفاده می شود.

question 1 چگونه اپوکسی ها در ساخت و سازهای مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند؟

 • بیشتر چسب ها که تحت عنوان چسب های مهندسی یا ساختاری شناخته می شوند اپوکسی هستند. این چسب های با قابلیت بالا برای ساخت لمینت چوب برای دیوار سقف و سایر مکان ها استفاده می شوند. اپوکسی ها به چوب، فلزات، شیشه، سنگ و بعضی از پلاستیک ها به راحتی و حتی بهتر از بیشتر چسب ها میچسبند و نسبت به گرما و مواد شیمییایی پایدار هستند.
 • رزین های epoxy به ایجاد پوشش های با دوام و با براقیت بالا برای کف پوش ها کمک می کنند.
 • رنگ های اپوکسی با پایه آب به سرعت خشک می شوند و پوشش های سخت و محافظی را ایجاد می کنند. فراریت پایین آنها و همچنین تمیز شوندگی آسان با آب استفاده از آن ها را در کاربردهای ریخته گری آهن، آلومینیوم و فولاد با خطر اشتعال پذیری کمتری نسبت به سایر حلال ها گسترش داده است.
 • تکنولوژی های نو سطوح پایدار معماری که بر پایه مخلوط اپوکسی ها، شیشه های بازیافتی و سایر مواد دور ریختی هستند را گسترش داده اند. این نوع از پوشش ها که حاوی 90% مواد بازیافتی هستند بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند.

منابع:

 

Ebnesajjad, S. (2011). Characteristics of adhesive materials. In Handbook of Adhesives and Surface Preparation (pp. 137-183). William Andrew Publishing.

Jin, F. L., Li, X., & Park, S. J. (2015). Synthesis and application of epoxy resins: A review. Journal of Industrial and Engineering Chemistry, 29, 1-11.

May, C. (Ed.). (2018). Epoxy resins: chemistry and technology. Routledge.

موسسه ی مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *