خرید قیر
قیر (Bitumen چیست) | خرید قیر 6070 | قیمت قیر 60/70Reviewed by 02177641136 on Sep 17Rating: 4.5

قیر چیست ؟ مخلوطی از ترکیبات سنگین هیدروکربنی است و خصوصیاتی مانند چسپندگی ، ترموپلاستیک بودن ، ضد آب بودن ، دوام بالا ، قابل اصلاح بودن و داشتن قابلیت بازیافت باعث شده اند که به ماده ای ایده آل برای مصارف ساخت و ساز و مهندسی تبدیل شود . بیشترین کاربرد این محصول استفاده در آسفالت راه ها و پوشش سقف است . در این صفحه سعی شده است تا اطلاعاتی کامل در مورد انواع (مایع ، امولسیونی و …) ، روش تولید ، ترکیبات و ….در باره این محصول ارائه شود . جهت ثبت سفارش ، فروش و اطلاع از قیمت خرید قیر 60/70 (6070) با مشاوران ما در واحد فروش مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید .

.

.

خرید قیر 6070 :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست خرید انواع صادراتی ، سرد ، مایع و…. می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش قیر 6070 :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

قیمت قیر 60/70 (6070) :

برای آگاهی از قیمت روز (تن یا سایر واحدها) با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   

  09198991006
            09198991007 
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

قیر (Bitumen) چیست ؟

مخلوط پیچیده ای از انواع هیدروکربن ها با ساختار ها و جرم های متفاوت  است که نمی توان به صورت دقیق فرمول معینی را برای آن تعریف کرد و عموما به رنگ سیاه و یا قهوه ای متمایل به سیاه است . دمای جوش بالایی دارد ، چسپندگی خوبی ایجاد می کند و ضد آب است . 

این ماده عموما از فرآیندهای پالایشگاهی بدست می آید اما نوع طبیعی آن نیز وجود دارد . در مواردی که نفت خام به سطح زمین نفوذ کرده باشد به مرور ترکیبات فرار آن خارج شده و ترکیبات سنگین باقی خواهند ماند ، این باقی مانده ها در نهایت به صورت دریاچه های قیر (نمونه هایی در ترینیداد ، ونزوئلا و ایران وجود دارند ) درمی آیند و به آن قیر طبیعی گفته می شود . نوع طبیعی را در شن های نفتی نیز می توان پیدا کرد.

قیر حاصل از تقطیر نفت خام در طول فرآیند پالایش نفت به دست می آید . بر اساس آمارها میزان تقریبی سالانه تولیددر جهان بالغ بر 90 میلیون تن در سال است .

قیر چیست

فرمول و ترکیبات

برای تعیین ترکیبات قیر و نفت سنگین از آنالیز (SARA (saturates, aromatics, resins, and asphaltenes استفاده می شود . این آنالیز ترکیبات موجود در نمونه را به چهار دسته اشباع ها ، آروماتیک ها ، رزین ها و آسفالتن ها تقسیم کرده و مقدار هر کدام را در نمونه بیان می کند . به عنوان مثال در جدول زیر نتایج آنالیز SARA برای دو نوع Athabasca و Cold Lake آورده شده اند .

 

مشخصات و ترکیبات قیر

 

تولید

ساده ترین روش برای تولید استفاده از ته مانده برج تقطیر نفت خام است ، این ته مانده دارای هیدروکربن هایی با نقطه جوش بالا ، جرم مولکولی زیاد و فراریت کم است . نفت خام ابتدا در برج تقطیر اتمسفری تقطیر شده و ترکیبات سبکی مانند گازوئیل از آن جدا می شوند و ترکیبات سنگین تر از انتهای آن به عنوان باقی مانده خارج می شوند . ته مانده برج تقطیر اتمسفری برای جداسازی بیشتر به برج تقطیر خلا فرستاده می شود و در آنجا ترکیبات سبک باقی مانده نیز جدا می شوند . خروجی انتهای برج خلا به عنوان “قیر – مستقیم” شناخته می شود که هم به صورت مستقیم و هم در ترکیب با محصولات دیگری مانند باقی مانده فرآیند دی آسفالته کردن استفاده می شود . در این روش برای تغییر خواص فیزیکی محصول و بهبود آنها از دمیدن هوا در دمای بالا به درون bitumen استفاده می شود .

 

تولید قیر

 

انواع قیر

این ماده انواع مختلفی دارد که عبارتند از معمولی یا مستقیم ، امولسیون ، مایع و بهبود یافته که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت . 

مستقیم (straight-run bitumen) و دمیده

همانگونه که پیشتر نیز شرح داده شد این نوع به صورت مستقیم و بدون عملیات اضافه ای از خروجی برج تقطیر گرفته می شود (در برخی موارد هوا به درون آن دمیده می شود) . دسته بندی و نامگذاری این قیرها بر اساس درجه نفوذ آنها انجام میگیرد .

به عنوان مثال درجه نفوذ قیر 60/70 که یکی از رایج ترین ها در جاده سازی است بین 60 تا 70 است . بر این اساس هرچه عدد نفوذ بالاتر باشد محصول نرمتر است و هرچه درجه بالاتر باشد سفت تر است . درجه نفوذ را با استفاده از یک سوزن استاندارد در شرایطی خاص اندازه گیری می کنند و نشان دهنده میزان نفوذ سوزن در دما ، مدت زمان و شرایط خاص دیگر است . 

امولسیون

امولسیون قیر مخلوطی است از قطرات که به خوبی در آب پخش شده اند و حالت امولسیونی دارد . از آنجایی که قیر در آب نامحلول است ، ابتدا باید یک امولسیفایر (عامل فعال سطحی) به آب افزوده شود .

بهبود یافته با پلیمر

در این نوع موادی پلیمری برای بهبود خواص ترموپلاستیکی اضافه می شوند .

قیر کات بک (مایع)

قیر مایع که کات بک (Cutback Bitumen) نیز نامیده می شود از حل شدن آن در یک حلال بدست می آید . حلال های مورد استفاده عموما حلال های نفتی بوده و دارای فراریت های متفاوتی هستند . بر این اساس و با توجه به سرعت نسبی تبخیر محصول نهایی ، سه نوع کات بک حاصل می شوند که عبارتند از : (RC (Rapid curing) ، MC (Medium curing و (SC (Slow curing .

افزودن حلال و به شکل مایع در آوردن قیر باعث می شود تا بتوان از آن در دماهای پایین تر و راحتتر استفاده کرد . در فرآیند استفاده از کات بک ها ابتدا حلال تبخیر شده و سپس لایه Bitumen بر روی سطح مورد نظر باقی می ماند . عموما حلال هایی که استفاده می شوند عبارتند از نفتا ، بنزین ، کروزن ، وایت اسپریت ها ( حلال 402 ، حلال 406 ، حلال 410 و …) . نوع حلال ، مدت زمان پخت ( سفت شدن ) را تعیین می کند و مقدار آن ویسکوزیته کات بک را تعیین می کند .

از مزیت های قیر کات بک در مقایسه با امولسیون ، درصد بالاتر قیر باقی مانده بر روی سطح پس از سفت شدن آن است . این درصد برای کات بک بالای 80% و برای امولسیون بین 40 تا 65 درصد است . از همین رو اگر مقدار مساوی از این دو محصول را استفاده کنیم ، مدل کات بک بازده بیشتری خواهد  داشت . 

انواع قیر مایع

دسته مایع بر اساس ویسکوزیته به MC 30 ، MC 250 ، RC 70 ، RC 250 و … دسته بندی می شوند .

انواع قیر

کاربردها

کاربردهای بسیاری را می توان برای این محصول برشمرد اما مهمترین کاربری آن در آسفالت سطح جاده و پوشش سقف است . در ادامه به میزان مصرف در حوزه های مختلف می پردازیم :

  • تخمین زده می شود 85% از کل قیر مصرفی به عنوان عامل بیندر (به خاطر چسپندگی مواد را کنار هم نگه میدارد) در آسفالت جاده ها ، فرودگاهها ، پارکینگها و …. به کار برده می شود. با سایر مواد معدنی مانند ماسه و افزودنی های دیگر مخلوط شده و برای آسفالت کردن سطح جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد .
  • در حدود 10 درصد برای پوشش سقف به صورت داغ و یا رول سرد استفاده می شود.  
  • 5 درصد باقی مانده نیز در مواردی مانند عایق کردن صدا ، پوشش لوله آب و آب بندی مواد مورد استفاده قرار می گیرد .
  • کیفیت و مشخصات قیر تولیدی به خواص نفت خام مورد استفاده بستگی دارد، همچنین می توان آنرا به صورت مستقیم از پالایش و یا ترکیب با مواد دیگر تولید و به کار برد . در برخی موارد برای برای بهبود خواص ترموپلاستیکی از پلیمر ها و افزودنی ها بهره می برند .

خرید قیر 6070 :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست خرید انواع صادراتی ، سرد ، مایع و…. می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

قیمت قیر 60/70 (6070) :

برای آگاهی از قیمت روز (تن یا سایر واحدها) با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   

  09198991006
            09198991007 
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

منابع :

First draft prepared by Ms Joann A. Wess, Dr Larry D. Olsen, and Dr Marie Haring Sweeney, National Institute for Occupational Safety and Health, Cincinnati, Ohio, USA

Production, chemistry, use, specifi cation and occupational exposure, Asphalt Institute Inc. and European Bitumen Association–Eurobitume.

https://www.quora.com/What-is-bitumen-and-what-are-the-types-of-bitumen

مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *