سولفات آلومینیوم
سولفات آلومینیوم (آلوم) چیست؟ | خرید سولفات آلومینیومReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

سولفات آلومینیوم که با نام دیگر آلوم و زاج سفید نیز شناخته می شود در تصفیه آب ، تولید کاغذ ، کشاورزی، استخر و… با مقدار مصرف مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. خاصیت هیگروسکوپیک این ماده موجب می شود تا مولکول های آب موجود در محیط را جذب نماید. بنابراین در نگهداری آن باید دقت کافی داشت و از گذاشتن آن در ظروف در باز و یا محیط مرطوب خودداری نمود. برای  خرید فروش سولفات آلومینیوم یا آلوم و همچنین اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید. در ادامه ی متن با کاربرد ها، خواص و فرایند تجزیه شدن محصول فوق بیشتر آشنا خواهید شد.

فروش سولفات آلومینیوم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

.

خرید سولفات آلومینیوم 17 درصد :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش مواد شیمیایی و ثبت سفارش این محصول می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: ایران

بسته بندی: کیسه 30 کیلویی

درصد خلوص: 

قیمت :

 برای آگاهی ازقیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
  09198991006
             09198991007
             09198991008

 ارتباط با کارشناس فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

این محصول به صورت پروفرمایی نیز به فروش می رسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید . 

http://shanghaichemex.com/water-treatment/aluminum-sulfate

برگه آنالیز نمونه آلوم

برگه آنالیز سولفات آلومینیوم

.

خواص و ویژگی ها

آلوم یا زاج سفید در تصفیه آب و به عنوان ماده ثابت کننده رنگهای نساجی کاربرد دارد، همچنین در تهیه داروها و صنایع داروسازی نیز کاربرد دارد.

زاج سفید با نام های تجاری مختلف شناخته می شود، آلوم پرال، آلوم اسیدی، کیک آلوم، آلوم فیلتر شده، آلوم کاغذسازی و آلوم گسترده تعدادی از این اسامی اند.

ترکیب فوق کریستال سفید رنگ و یا پودری می باشد و از واکنش بین آلومینیوم هیدروکسید و اسید سولفوریک ساخته می شود. ترکیب فوق فرار نمی باشد، اشتعال پذیر نیست اما بسیار اسیدی است به طوری که هنگامی که در آب حل می گردد pH آن به کمتر از 2 حواهد رسید و می تواند باعث سوزاندن پوست و یا خوردگی فلزات شود.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی 

فرمول شیمیاییAl2(SO4)3
جرم مولکولی342.131 gr/mol
شکل ظاهریجامد کریستالی سفید رنگ
نقطه ی ذوب750 درجه ی سانتی گراد
حلالیتدر آب کاملا اما در الکل ها به مقدار کم قابل حل است

تجزیه شدن: از تجزیه ی حرارتی این ماده آلومینیوم اکسید، سولفور دی اکسید و اکسیژن طبق فرایند زیر حاصل می شود. این واکنش در دمای حدود 770 الی 860 درجه ی سانتی گراد رخ می دهد

تجزیه ی سولفات آلومینیوم

وقتی این ماده با آب مخلوط می گردد اسیدی می شود و محلولی با pH پایین به وجود می آورد که می تواند سبب آسیب به پوست و خوردگی فلزات شود.

این ماده محلول در آب است و قادر به نگهداشتن مولکول های آب در ساختار خود نیز می باشد

انواع زاج سفید

الف) صنعتی- در رنگهای نساجی استفاده می شود.

ب) خالص- در صنایع داروسازی کاربرد دارد.

ج) آزمایشگاهی- به عنوان معرف در تجزیه های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

هر سه نوع آلوم اشاره شده در بالا به صورت پودر سفید رنگ، گرانول، کلوخه ای و یا ورقه ای می باشند که از هرگونه ناخالصی مشهود عاری می باشند و تقریبا به صورت کامل در آب حل می شوند.

در آب کاملا حل می شود اما در الکل ها نامحلول است و به دلیل خاصیت هیدرولیز محلول آن در آب اسیدی است. نمک بدون آب این ماده را می توان از طریق آبگیری بلورها در دمای 200 تا 250 درجه سانتیگراد بدست آورد. این ماده در 750 °C کاملا تجزیه شده تولید آلومینا، دی اکسید گوگرد و تری اکسید گوگرد می نماید. در گرید تجاری این ماده عموما به صورت Al2(SO4)3.14H2O تولید شده و دارای 17% Al2O3 است. سولفات آلومینیوم 18 آبه نیز به صورت گسترده در کاغذسازی و تصفیه آب دارد.

انواع زاج سفید

چرا این ماده نوعی آلوم به حساب می آید؟

محصول فوق نوعی آلوم به حساب می آید. آلوم ها نمک های سولفات مضاعف با فرمول AM(SO4)2·12H2O هستند. طبق فرمولاسیون ، A یک عنصر مونو والان مانند پتاسیم و یا آمونیوم است و M یک فلز سه ظرفیتی مانند آلومینیوم می باشد. این ماده خیلی به ندرت به صورت بدون آب یافت می گردد و اغلب به صورت آبدار مانند هگزا دکا هیدرات Al2 (SO4) 3 . 16H2O و اکتا دکا هیدرات Al2 (SO4) 3 . 18H2O موجود می باشد

هپتا دکا هیدرات با فرمولاسیون [Al(H2O)6] 2(SO4)3.5H2O] به عنوان آلونوژن در طبیعت شکل می گیرد

روش تولید

زاج سفید از حل کردن بوکسیت بسیار نرم شده (آلومینای آبدار، Al2O3.H2O) در اسید سولفوریک، در داخل ظروفی که توسط سرب روکش شده است و با بخار روغن کار می کند، بدست می آید. سپس محلول را در داخل مخازن بزرگ توسط آب رقیق می کنند تا لجن و مواد حل نشده ته نشین شوند. بعد از صاف کردن محلول در مخازن متعدد، محلول این ماده تصفیه شده در دستگاه تبخیر تغلیظ می شود. پس از تغلیظ مناسب مایع حاصله دارای 57% از محصول فوق (حدود 13 مولکول آب در هر مول) تشکیل خواهد شد.

2Al(OH)3+3H2SO4→Al2(SO4)3+6H2O

تشکیل بلورهای زاج سفید به وسیله اضافه کردن مقدار استوکیومتری سولفات سدیم یا سولفات پتاسیم در مخازن تبلور انجام می شود.

کاربرد ها 

این ترکیب شیمیایی کاربردهای بسیار زیادی دارد و ما در زندگی روزمره با این ماده برخورد داریم، حتی بدون اینکه بدانیم. مصریان باستان از 2000 سال قبل از میلاد مسیح آلوم معدنی را به عنوان تثبیت کننده در رنگرزی استفاده می کردند. در تولید کاغذ برای بهبود پایداری، افزایش میزان نفوذ جوهر و در تصفیه آب برای بهبود شفافیت آب از این ماده استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای آلوم می توان به استفاده در تصفیه پساب، عامل تسریع کننده در بتن، عامل شفاف کننده در چربی ها و روغن ها و به عنوان عامل کف ساز در کف های آتش، اشاره کرد.

 • تصفیه آب

این ماده یکی از کواگولانت های آلومینیوم به حساب می آید

یون Al توانایی بالایی در لخته کردن قطعات کلوئیدی دارد . عمده ذرات معلق کلوئیدی موجود در آب دارای بار منفی هستند.  یون Al موجود در آلوم با آب واکنش داده و یون های با بار مثبت را تشکیل میدهد. این یونها با ذرات معلق ترکیب شده و باعث رسوب ذرات معلق در آب می شوند که با فیلتر شدن از آب جدا می گردند. شکل زیر مربوط به یک واحد تصفیه آب صنعتی با استفاده از این ماده است.

به عنوان مثال این ماده می تواند با یون بی کربنات کلسیم موجود در آب وارد واکنش شود. 

 12Al2[SO4]3,14H2O+3 Ca[HCO3]——–>2 Al[OH]3+6CO2+3CaSO4

 

 • نقش این ماده در استخر

از این ماده برای حذف ذرات معلق در استخر استفاده فراوان می شود. زاج سفید را باید قبل از فیلتر کردن به آب استخر افزود. محلول زاج سفید در آب اسیدی است و معمولا در هنگام استفاده مقداری کاستیک سودا یا جوش شیرین (عموما به ازای هر کیلوگرم زاج سفید نیم کیلوگرم از کاستیک سودا یا جوش شیرین ) نیز به آب اضافه می شود تا درجه اسیدی آب در محدوده قابل قبول باقی بماند.

 • نقش ان ماده در کشاورزی

همان گونه که قبلا شرح داده شد محلول این ماده در آب خاصیت اسیدی دارد. در کشاورزی خصوصا پرورش گیاهان زینتی pH خاک بسیار مهم است به گونه ای که در برخی موارد بر روی رنگ گل و گیاه نیز تاثیر می گذارد. کشاورزان برای تنظیم pH بهینه برای رشد گیاه، با توجه به نوع خاک و گیاه میزان مورد نیاز آلوم را به خاک می افزایند.

 از آنجایی که Al در دسته مواد مورد نیاز برای رشد گیاه قرار ندارد، ریختن سولفات آلومینیوم مایع به صورت مستقیم بر روی گیاه نه تنها اثر مثبتی ندارد بلکه می تواند به ضرر گیاه نیز باشد. بهترین راه برای استفاده از این ماده افزودن آن به خاک است.

مقدار دقیق مصرف بر اساس نوع خاک و نتایج آنالیز آن باید تعیین گردد.

البته برخی از کشاورزان به صورت تجربی مقدار مورد نیاز را برای خاک مصرفی خود بدست می آورند که توصیه نمی شود.

نقش محصول فوق در افزایش عمر گلهای شاخه بریده فقط به پایین آمدن pH محلول گلدان محدود نمی شود. بلکه تا حدی به عنوان ماده ضد میکروبی در محلول غذایی بر عملکرد گلها تاثیر دارد. استفاده از این ترکیب  به تنهايي يا همراه با ساكارز باعث كيفيت و ماندگاري گل هاي شاخه بریده در مرحله پس از برداشت می شود.

 • تولید کاغذ

صنعت تولید کاغذ از جمله صنایعی است که مواد شیمیایی در آنها کاربرد زیادی دارند . رد پای بسیاری از اسید ها ، بازها ، حلال ها ، سورفکتانت ها و دیگر مواد شیمیایی را می توان در فرآیندهای کاغذ سازی پیدا کرد . سولفات آلومینیوم  از جمله موادی است که در تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد . الیاف سلولزی موجود در کاغذ تمایل دارند که آب را به خود جذب کنند که عموما اتفاقی ناخوشایند به شمار می رود . برای حل این مشکل سایزینگ (sizing) اناجم می شود که در آن با استفاده از آلوم و روزین کاغذ را ضد آب می کنند . 

 • کاربرد در رنگ آمیزی پارچه:

این ماده در فرایند رنگ آمیزی و چاپ روی پارچه نقش دارد. با حل نمودن این ترکیب در آب با pH خنثی  و یا مقداری قلیایی ترکیب هیدروکسید آلومینیوم تشکیل می شود. هیدروکسید آلومینیوم با نامحلول تر کردن رنگ های موجود سبب چسبیدن آن ها به پارچه و الیاف لباس می گردد. بنابراین به طور کلی می توان نقش ماده ی فوق را به عنوان یک تثبیت کننده ی رنگ در نظر گرفت. با ترکیب شدن این ماده با ساختار مولکولی رنگ و پارچه، ترکیب فوق رنگ خود را مجددا از دست نمی دهد.

 • پزشکی:

در پزشکی این ماده کاربرد های گوناگونی دارد. به دلیل خاصیت منعقد کنندگی آن از محصول فوق برای منعقد سازی زخم ها و خراش های سطحی استفاده می شود. همچنین این ماده یک دئودورانت (به دلیل خاصیت ضد باکتریایی آن) می باشد. در تهیه ی قطره ی گوش نیز این ترکیب در ساخت آلومینیوم استات نقش دارد.

 • صنایع غذایی:

در این صنعت آلوم معمولا به عنوان امولسیفایر و ضخیم کننده مورد استفاده قرار می گیرد.  از جمله زمینه هایی که از این ماده استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شفاف سازی و تصفیه آب
 • کنترل سطح pH 
 • در کیک ها و در ترکیب با جوش شیرین می تواند به عنوان ماده  مخمر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ضخیم سازی و شکل گیری پنیر

آشنایی با کاربرد های بیشتر آلوم

 • هنگامی که آلوم به آب های خنثی و یا مقداری قلیایی اضافه می شود. Al2(SO4)3 رسوبی ژلاتینی از هیدروکسید Al را تولید می کند. در رنگرزی و چاپ بر روی پارچه از این ماده ی ژلاتینی برای رنگ آمیزی لباس ها استفاده می نمایند
 • در بعضی مواقع این ماده به خاک اضافه می شود تا به صورت رسوب Al هیدروکسید سبب کاهش pH خاک شود. باغبانان برای پرورش گل ادریسی معمولا از این ترکیب استفاده می نمایند.
 • این ماده و سایر ترکیبات آلوم می توانند به عنوان فعال کننده در محصولات ضد تعریق مورد استفاده قرار بگیرند.
 • در فوم های آتشنشانی
 • واتر پروف در بتن ها

.

برای خرید سولفات آلومینیوم و اطلاع از قیمت آن با واحد فروش ما در ارتباط باشید . 

 

نگهداری:

ترکیب فوق باید در یک محیط سرد و خشک و در ظرف های در بسته نگهداری شود.

این ماده نباید در محیط رطوبت دار قرار بگیرد ، زیرا آب را به راحتی جذب می نماید و موجب می شود تا سطح ماده لغزنده گردد.

بازار جهانی

با توجه به کاربرد های فراوان سولفات آلومینیوم در داروسازی، کشاورزی، تصفیه ی آب و… در سال 2018 بازار مصرفی این محصول چیزی حدود 839.4 میلیون دلار بود و انتظار می رود با رشد CAGR  ای در حدود 3 درصد روندی صعودی در سال های پیش رو (2018-2026) داشته باشد. تنها 0.5 درصد از آب موجود در جهان آب شیرین است. افزایش جمعیت و بالا رفتن نیاز به فرایند های تصفیه ی آب موجب گشته است تا بازار این ترکیب نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

پیش بینی می شود رشد مصرف این محصول در کشور چین  نسبت به سایر مناطق بیشتر باشد اما تخمین زده می شود که اروپا با اختصاص دادن سهمی در حدود 19.9٪ از بازار جهانی تا پایان سال 2028 به بزرگترین مصرف کننده ی این ترکیب تبدیل گردد و بازار مصرفی این محصول را به خود احتصاص دهد. بعد از اروپا، آمریکای شمالی بزرگترین مصرف کننده ی این ماده به شمار می آید. انتظار می رود خاورمیانه و کشور های آفریقایی نیز رشد CAGR 1.9 درصدی در طول دوره ی پیش بینی شده داشته باشند.

اثرات آلوم بر روی انسان

هر فرم و شکلی از آلومینیوم سولفات را می توانیم آلوم بنامیم. به عنوان مثال نوعی که در ترشی و دئودورانت استفاده می شود پتاسیم آلوم با فرمول KAl(SO4)2.12H2O است. سدیم آلومینوم سولفات نیز شکل دیگری است که در تهیه بکینگ پودر کاربرد دارد.

آلوم پتاسیم به محکم تر شدن دیواره میوه ها و سبزیجات کمک می کند و در تولید ترشی ترد یا گیلاس مورد استفاده قرار می گیرد. گرچه این ماده به عنوان یک افزودنی غذایی توسط بسیاری از سازمان ها مورد تایید قرار گرفته است اما در مقادیر بالا می تواند سمی باشد. در حال حاضر معمولا آلوم را در مرحله خیساندن ترشی به کار می برند و در محلول نهایی استفاده نمی شود.

 

تاثیر آلوم بر انسان

 

آلوم موجود در دئودورانت می تواند از طریق پوست جذب شده و وارد جریان خون شود. علی رغم اینکه استفاده از آن توسط FDA مورد تایید قرار گرفته است با این حال قرار گرفتن در معرض یون های آلومینیوم موجود می تواند خطرناک باشد. سولفات آلومینیوم جزء اصلی پودرها و مدادهای بندآورنده خون است و چون مقدار جذب ان از این طریق ناچیز است، مشکلی به وجود نمی آورد.

در مطالعاتی که بر روی کسانی که در کارخانه تولید این ماده کار می کنند، انجام شده است نتایج زیر حاصل شده است :

 • مشکلات تنفسی، تنگی نفس شبانه  آسم حرفه ای ( آسمی که از طریق شغل و محیط کار ایجاد می شود) مشاهده شده است.
 • این ماده در برخورد با پوست و چشم می تواند باعث تحریک شود.

ترکیب فوق در مصارف صنعتی و خانگی به طور فراوان مورد استفاده قرار می گیرد اما خاصیت اسیدی این ماده می تواند سبب خسارات زیادی شود ، بنابراین هنگام استفاده از این ترکیب نکات ایمنی را رعایت نمایید تا از خطرات احتمالی آن جلوگیری به عمل آورید.

 

پرسش و پاسخ :

 

1- این محصول چگونه تولید می شود؟

این ماده از واکنش اسید سولفوریک و هیدروکسید آلومینیوم به دست می آید. محلول حاصله از ترکیب این دو ماده، تبخیر و سپس کریستالیزه می شود و به صورت پودری، گرانوله و کریستالی به بازار عرضه می گردد.

 

2-این ماده چه نوع ترکیبی است؟

سولفات آلومینیوم یک ترکیب یونی است (ترکیبی از یون های مثبت و منفی). یون ها اتم هایی باردار هستند و ممکن است موناتومی ( تک اتمی) و یا پلیاتومیک (ترکیب چند اتم برای تشکیل بار) باشند. آلوم از Al3+ و یون پلیاتومیک SO42-  تشکیل شده است

 

3-آیا آلوم خطرناک است؟

آلومینیوم سولفات در واکنش با آب، اسید سولفوریک تولید می کند که ماده ای سوزآور و محرک است. این ماده برای چشم خورنده است و تماس آن با پوست باعث ایجاد بثورات پوستی و سوزش می شود، همچنین در صورت استنشاق موجب سوزش گلو و ریه ها می شود.

بنابراین لازم است هنگام کار با آن از دستکش و عینک استفاده کنید. بلعیدن محصول فوق می تواند بسیار خطرناک باشد. بلعیده شدن نمک ها سبب تولید اسید سولفوریک و آسیب های جدی ای به بدن می شود. در نتیجه حتما نکات ایمنی را رعایت نمایید تا از بلعیده شدن این ترکیب توسط افراد ناآگاه جلوگیری به عمل آید.

 

4- مخاطرات این ماده شیمیایی برای سلامتی چه مواردی است؟

تمام اشکال آلوم می توانند باعث تحریک پوست و غشاهای مخاطی شوند.

تنفس آن می تواند باعث آسیب ریوی شود.

همچنین آلومینیوم می تواند به بافت ریه حمله کند.

از آنجایی که این ترکیب یک نمک است قاعدتا خوردن مقادیر زیاد از آن شما را مریض خواهد نمود.

معمولا خوردن آلوم باعث استفراغ می شود، اما در صورت امکان آن را نگه دارید. این نمک نیز مانند هر الکترولیت دیگر در صورت استفاده بیش از حد می تواند تعادل یونی خون را بر هم بزند.

با این حال نگرانی اصلی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلوم است. آلومینیوم موجود در رژیم غذایی و یا محصولات مراقبت پزشکی، می تواند به تخریب بافت سیستم عصبی منجر شود.

برخی عقیده دارند تماس طولانی مدت با آلومینیوم می تواند خطر ابتلا به سرطان، پلاک مغزی و یا آلزایمر را افزایش دهد که البته هنوز مدارک محکمی برای اثبات این موضوع وجود ندارند. با این حال با توجه به مشکلات دیگری که می تواند ایجاد کند، رعایت نکات ایمنی در مورد تماس با آن گزینه امن تری خواهد بود.

آلوم حاصله از منابع طبیعی ممکن است حاوی ناخالصی هایی مانند فلز سمی کروم باشد. از آنجایی که اجزای آلومینیوم سولفات طبیعی می تواند متغیر باشد، بهتر است از مصرف ان در موارد یکه احتمال هضم مواد معدنی و یا ورود آن به جریان خون وجود دارد، خودداری کنید.

 

منابع:

 anhydrous. (n.d.). Retrieved February 3, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/…#section=Boiling-Point

Donaldson, C. L. (2006). The manufacture of . FERNZ Chemicals NZ Ltd

Uses Of  (n.d.). Retrieved February 3, 2019, from https://aluminumsulfate.net/uses-of-…

(n.d.). Retrieved February 3, 2019, from https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/a?dbs hsdb:@term @DOCNO 5067

خرید و فروش مواد شیمیایی را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *