سولفات آمونیوم
سولفات آمونیوم | ammonium sulfateReviewed by 02177641136 on Nov 21Rating: 5.0

سولفات آمونیوم (Ammonium sulfate) جز کود های پیچیده می باشد که دارای دو عنصر مهم S و N است. ترکیب فوق علاوه بر کاربرد های کشاورزی ای که دارد می تواند در گرید خوراکی E517 به عنوان تنظیم کننده ی اسیدیته ی آرد و نان مورد استفاده قرار بگیرد. گرما دادن به این ترکیب موجب تجزیه ی آن به NH4، آب، سولفور دی اکسید و N می گردد. جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین خرید فروش سولفات آمونیوم  و ثبت سفارش این کود شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش سولفات آمونیوم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سولفات آمونیوم :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده:

بسته بندی: کیسه

درصد خلوص :

قیمت سولفات آمونیوم:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

   09198991006

          09198991007

          09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.

 

سولفات آمونیوم چیست ؟

 از کاربرد های دیگر این محصول مهم می توان به استفاده از آن در تهیه ی خمیر کاغذ، صنایع دارویی و… اشاره نمود.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این ترکیب را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید:

 

جرم مولکولی132.14 g/mol
دانسیته 1.77 g/cm³
حلالیتنامحلول در استون، الکل و اتر

 

این ماده دارای نقطه ی ذوب بالایی در حدود 250 درجه ی سانتی گراد می باشد اما هنگامی که تجزیه شود می تواند گاز های سمی ای نظیر اکسید سولفور، اکسید نیتروژن و آمونیاک را تولید نماید

فرایند تولید :

این ماده به کمک روش های زیر تولید می گردد:

 • به عنوان محصول فرعی واکنش کاپرولاکتام [(CH2)5COHN]
 • فرایند های سنتزی
 • محصول فرعی فرایند تولید کک
 • و به مقدار جزیی به عنوان محصول جانبی واکنش تولید نیکل و یا متیل متاکریلات
 • همچنین از واکنش آمونیاک و اسید سولفوریک

به طور خلاصه در شکل زیر می توان یکی از فرایند های تولید این ماده را مشاهده نمود:

 

 

فرایند تولید سولفات آمونیوم

کود سولفات آمونیوم :

این کود که به اختصار AMS و یا  AS نامیده می شود برای برطرف نمودن کمبود نیتروژن مورد استفاده قرار می گیرد.

سولفات آمونیوم از حدود 21 درصد نیتروژن و 24 درصد سولفور تشکیل شده است. تمام کود های نیتروژنی که مورد استفاده قرار می گیرند نیتروژن را به صورت آمونیاک مثبت NH4+ به خاک اعمال می نمایند از جمله کود های دیگری که برای جبران کمبود نیتروژن مورد استفاده قرار می گیرد می توان به اوره CO(NH2)2 با 46 درصد N ، آمونیاک بدون آب NH3 با 82 درصد N، آمونیاک آبی و یا هیدروکسید آمونیاک NH4OH با 20 الی 41 درصد نیتروژن اشاره نمود.

استفاده از این ترکیب به صرفه و اقتصادی نیست، چرا که جایگزین های دیگری با مقدار نیتروژن بالاتری برای این کار وجود دارد.

اما این ترکیب یک منبع عالی برای عنصر گوگرد (S) است

و  علاوه بر نیتروژن می تواند کمبود سولفور را که وظایف بسیار مهمی از جمله سنتز پروتئین ها را بر عهده دارد جبران نماید. 

گاهی نیز مقداری از این ماده به مواد از بین برنده ی علف های زائد اضافه می شود

تا اثر بخشی آنها را افزایش دهد. این کار به خصوص زمانی که آب مورد استفاده ی ما حاوی ترکیبات کلسیم, منیزیم و سدیم باشد می تواند بسیار موثر باشد.

در این کاربری بهتر است که از نوع خالص استفاده شود.

همچنین می توان این کود را به صورت جداگانه و یا مخلوط با سایر کود ها مورد استفاده قرار داد. انحلال پذیری بالای آن در آب موجب گردیده تا از آن به صورت پاششی نیز برای گیاهان استفاده نمایند.

 

کود سولفات آمونیوم

استفاده از این کود با کدام مواد شیمیایی دیگر می تواند انجام پذیرد؟

 • از جمله کود هایی که می توانند با ماده ی فوق ترکیب شوند و به خاک اعمال و ذخیره گردند عبارتند از:

NNS، سوپرفسفات، تریپل سوپر فسفات، K2SO4، 2MgSO4 • K2SO4، MOP یا پتاسیوم کلرید

 • از جمله موادی که می توانند با ماده ی فوق ترکیب شوند اما بیشتر از 2 الی 3 روز در خاک ذخیره نمی شوند عبارتند از:

Ca(NO₃)₂، CAN، اوره، potash ammonium nitrate

 • از جمله موادی که نمی توانند با ماده ی فوق ترکیب شوند عبارتند از:

 CaCN₂، خاکستر و سنگ هاس فسفات

 بعد از افزوده شدن AS به خاک این ماده به اجزای سازنده اش تبدیل می شود و بر روی سطح خاک باقی می ماند. در صورت باقی ماندن این ماده بر روی سطح خاک ممکن است در شرایط قلیایی به صورت گاز تبخیر شود. بنابراین مهم است که بعد از اعمال این ماده به خاک، آن را مخلوط نمایید تا بر روی سطح باقی نماند. این کار را حتما قبل از بارش باران و یا آبیاری انجام دهید

مزایای این کود نسبت به سایر کود های نیتروژن دار

 • این کود یک ماده ی ارزشمند می باشد زیرا کمبود هر دو عنصر N و S را به طور همزمان بر طرف می نماید در نتیجه از نظر هزینه می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد
 • این ماده حداقل آب اتمسفریک موجود را جذب می نماید و همین امر موجب ذخیره سازی طولانی آن در خاک می شود.
 • در آب های سنگین و آب هایی که دارای مقادیر بالایی سدیم، کلسیم و منیزیم هستند ترکیب این ماده با علف کش ها سبب ممانعت از مسدود شدن سر مخزن علف کش می گردد و سبب اثر بخشی بیشتر علف کش ها می شود.
 • کنترل مناسب اسیدیته ی خاک
 • حساسیت کمی به از دست دادن نیتروژن دارد
 • محلول در آب است
 • بالا بردن جذب مواد مغذی ای مانند فسفر، آهن، روی، منگنز، زیرا هنگامی که pH تغییر می یابد جذب مواد مغذی برای ریشه سخت می شود. در نتیجه این ماده عملکرد کلی و تغذیه ی گیاه را با کنترل pH بهبود می بخشد

نکته: استفاده از این ماده در خاک های خنثی سبب از بین رفتن گیاه به دلیل برهم خوردن  pH  می گردد. همچنین گیاه را در برابر بیماری و آفات اسیب پذیر می نماید

استقاده از محصول فوق در روغن سویا

AS یکی از ترکیبات مهمی است که در پرورش گیاه سویا نقش به سزایی دارد. گیاهانی مانند سویا برای رشد نیاز به سولفات اضافی دارند. گیاهی مانند یونجه نیز برای تولید اسید آمینه از سولفور کمک می گیرد.

برای یک هکتار از زمین در حدود 100 الی 200 پوند از AS به خاک اعمال می گردد.

بهترین زمان مصرف کود آمونیوم سولفات برای گندم

به صورت کلی گیاهان مقدار N مورد نیاز خود را در اوایل رشد دریافت می کنند.

گندم هایی که در پاییز و یا زمستان کشت می شوند، در اوایل بهار زنده شده و شروع به رشد می کنند، پس مناسب ترین زمان ممکن برای اضافه کردن کود نیتروژنه به گندم اوایل بهار است. در زمین های دیم کشاورزان باید مراقب باشند که حتما کود را زمانی به خاک بدهند که پس از آن بارندگی وجود داشته باشد.

ماندن کود بر روی خاک به مدت طولانی باعث فساد آن می گردد. 

 

مقدار مصرف کود ammonium sulfate برای گندم

محاسبه میزان دقیق کود آمونیوم سولفات مورد نیاز برای گندم نیازمند آگاهی از موارد زیر است:

 • مقدار نیتروژن و آمونیوم خاک
 • نوع کشت ( آبی یا دیم)
 • میزان بذر موجود در هر هکتار
 • نوع گندم

با توجه به موارد فوق بهترین راه برای اطلاع از مقدار مورد نیاز از این ماده، آزمایش خاک و مشورت با متخصصین این حوزه است. یک فرمول تقریبی برای محاسبه مقدار مصرف کود ارائه شده است که در آن قیمت نیتروژن، قیمت گندم و تفاضل میان آمونیوم و نیتروژن خاک به عنوان عوامل موثر در نظر گرفته شده اند و شاید بتواند به صورت تقریبی میزان کود مورد نیاز را محاسبه کند. 

 

مقدار مصرف کود سولفات آمونیوم برای گندم

 

در فرمول فوق پارامترها به صورت زیر تعریف شده اند:

قیمت نیتروژن = N price

قیمت گندم = Wheat price

تفاضل میان آمونیوم و نیتروژن موجود در خاک بر حسب( این مقدار بر حسب ppm است) = NO3-N

در صورت نداشتن مقدار دقیق تفاضل میان یون آمونیوم و نیتروژن، عدد تقریبی 5 گزینه خوبی است. دقت شود که در فرمول فوق عدد نهایی مقدار خالص نیتروژن مورد نیاز را برای هر هکتار بر حسب کیلوگرم نشان می دهد. با توجه به اینکه نیتروژن تنها درصدی از کود را تشکیل می دهد باید با توجه به درصد نیتروژن، میزان کود مورد نیاز را محاسبه کرد. به عنوان مثال اگر از فرمول فوق مقدار نیتروژن را 100 کیلوگرم برای هر هکتار محاسبه کردید و کود شما حاوی 50 درصد نیتروژن است، شما باید برای هر هکتار 200 کیلوگرم کود مصرف کنید. لازم به ذکر است اعداد ذکر شده کاملا تصادفی هستند.

وضعیت خاک بعد از استفاده از کود سولفات آمونیوم :

بعد از افزودن محلول به خاک, این ماده به سرعت به آمونیاک و سولفات تجزیه می شود و جذب گیاه می شود. اکثر گیاهان می تواند عنصر نیتروژن (N) مورد نیاز خود را هم به صورت آمونیاک و هم به صورت نیترات دریافت کند. هر چند در مناطق گرمسیری میکروب های موجود در خاک آمونیاک را طی یک فرایند nitrification به نیترات تبدیل می کنند.

در طی انجام این واکنش میکروبی, پروتون H+ آزاد می شود و پس از استفاده های پی در پی این امر منجر به کاهش میزان PH خاک خواهد شد.

از این جهت به دلیل انجام همین واکنش nitrification در صورت استفاده بیش از حد از این ماده خاک ما اسیدی خواهد شد و اگر این شرایط جدید با نوع محصول ما سازگار نباشد, ممکن است موجب نابودی محصول ما بشود.

تاثیر اسیدی کردن این ماده ی شیمیایی نسبت به آمونیوم نیترات بیشتر است.

دلیل این موضوع هم این است که در این کود تمامی نیتروژن ها به نیترات تبدیل می شود این درحالی است که در کود آمونیوم نیترات نصف این مقدار تبدیل خواهد شد.

رابطه ی بین pH و دما با محصول فوق

AMS مورد استفاده همانطور که گفته شد به یون NH4+طبق واکنش زیر تجزیه می گردد

NH4 + + H2O ↔ NH3 + H3O

pH در این واکنش نقشی اساسی دارد . در پی اچ های بالا مقدار آمونیاکی که به صورت یونیزه نشده باقی می ماند افزایش می باید. به عنوان مثال در دمای 5 درجه ی سانتی گراد و pH 6.5 ، 0.0365 درصد از حجم کل آمونیاک به صورت NH3 موجود می باشد.

افزایش pH  از 6.5 به 8.5 مقدار یونیزه نشده ی آمونیاک را به تقریبا 100 افزایش می دهد.

همچنین افزایش دما نیز سبب می شود تا مقدار یونیزه نشده ی این ماده افزایش یابد.

صنایع غذایی:

یا اینکه ترکیب آمونیوم و نمک های معدنی بیشتر به عنوان کود های شیمیایی به خاک های قلیایی اعمال می گردد اما جالب است بدانید که در صنایع غذایی با گرید خوراکی E517 از محصول فوق استفاده های فراوانی می شود. از نام های این ماده که معمولا در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد می توان به آمونیوم تترا اکسو سولفات، دی آمونیوم سولفات، mascagnite و actamaster اشاره نمود.

در صنایع غذایی از این ماده به دلیل داشتن نیتروژن برای تنظیم pH در طی فرایند پخت و پز آرد ها، نان ها ، خمیر و… استفاده می گردد. به طور کلی این ماده در پخت و پز برای عملکردهای مختلفی از جمله تثبیت کننده ، خاصیت بافری و بهبود خواص نان استفاده می شود.

کاربردهای دیگر ammonium sulfate:

هم چنین از کاربردهای  آن می توان به نقش آن در تولید برخی پودرهای خاموش کننده ی آتش،تولید محصولات شیمیایی, خمیر کاغذ, تولید پارچه و هم چنین صنایع دارویی اشاره کرد.

از دیگر کاربردهای این ماده می توان به استفاده در فرآیند رسوب دادن پروتئین اشاره کرد.

در برخی صنایع و آزمایشگاه ها تولید کنندگان و محققان نیاز دارند که پروتئین را از سایر مواد و بافت ها جدا کنند، برای انجام عملیات جداسازی از Ammonium sulfate استفاده می شود. 

دباغی چرم

عامل ضد آتش در پارچه ها و کاغذ ها

تولید ابریشم

به عنوان افزودنی در خوراک دام

ماده ای مغذی برای کمک به رشد و پرورش بعضی باکتری ها

در پردازش برخی فلزات مانند کروم و طلا

در تولید و پردازش برخی پلیمر های به کاربرده شده در تخته چوب ها

تثبیت کنندئه ی شیل و یا مایعات حفاری

گالوانیزه کردن آهن

تولید مواد افزودنی خوراکی (آلومینیوم آمونیوم سولفات)

تولید هیدروزن سولفید

مواد شوینده و ضد عفونی کننده

برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با سولفات آمونیوم شیراز، فاتح، ارومیه و ازبک با ما در ارتباط باشید.

 

  بازار جهانی  بازار جهانی :

بزرگترین سازنده این محصول کشورهای شرق آسیا و چین هستند.

که در سال های اخیر بازار را از زیر کنترل و سلطه کشور آمریکا خارج کرده اند. پیش بینی می شود که تا سال 2022 سه منطقه – جنوب شرقی آسیا، چین ،آمریکای مرکزی و جنوبی حدود 46 درصد کل مصرف جهان را تشکیل می دهند.

 

بازار جهانی سولفات آمونیوم

عمده کاربرد این ترکیب به دلیل استفاده از آن به عنوان کود می باشد و رشدی در حدود 3.25 درصد برای بازار این ماده تا سال 2026 پیش بینی می شود. انتظار می رود تا پایان سال 2026 و با پیش بینی رشد گفته شده تولید این محصول به 3932 میلیون دلار برسد. به دلیل قابلیت انحلال پذیری بالای این محصول به صورت جامد در آب از آن در ساخت دارو ها، غذا، نوشیدنی و صنایع نساجی به وفور استفاده می گردد. علاوه بر این کود های مایع نیتروژن دار، آمونیاک بدون آب ،آمونیوم پلی فسفات از جمله مواردی هستند که می توانند کمبود نیتروژن موجود در خاک را برطرف نمایند.محصول فوق به دلیل انحلال پذیری بالا در آب می تواند به صورت محلول و به عنوان کود مایع نیز مورد استفاده قرار بگیرد. همین امر سبب رشد بیشتر بازار جهانی این ماده گردیده است.

بازار جهانی

چین بزرگترین کشور در منطقه است که بازار این محصول را با حدود 32.3 درصد به خود اختصاص داده است. با این حال برای هند نیز در بین سال های 2018 تا 2026 رشد قابل توجهی به میزان 180.7 میلیون دلار پیش بینی می گردد

ایمنی و MSDS :

msds آمونیوم سولفات    msds آمونیوم سولفات

سولفات آمونیوم ممکن است باعث تحریک پوست و چشم شود.

همچنین ماندگاری آن در محیط زیست باعث آسیب رساندن به محیط زیست و زیستگاه موجوادت زنده می شود.

 

منابع :

 

(n.d.). Retrieved March 2, 2019, from https://www.cropnutrition.com/ammonium-sulfate

 (n.d.). Retrieved March 2, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonium_sulfate

موسسه ی مبتکران شیمی 2

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *