سولفات آمونیوم
کود آمونیوم سولفات | سولفات آمونیوم | ammonium sulfateReviewed by 02177641136 on Nov 21Rating: 5.0

سولفات آمونیوم (Ammonium sulfate) جز کود های پیچیده می باشد که دارای دو عنصر مهم S و N است. ترکیب فوق علاوه بر کاربرد های کشاورزی ای که دارد می تواند در گرید خوراکی E517 به عنوان تنظیم کننده ی اسیدیته ی آرد و نان مورد استفاده قرار بگیرد. گرما دادن به این ترکیب موجب تجزیه ی آن به NH4، آب، سولفور دی اکسید و N می گردد. جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین خرید فروش سولفات آمونیوم  و ثبت سفارش این کود شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش سولفات آمونیوم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سولفات آمونیوم :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده:

بسته بندی: کیسه

درصد خلوص :

قیمت سولفات آمونیوم:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

   09198991006

          09198991007

          09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.

 

سولفات آمونیوم چیست ؟

 از کاربرد های دیگر این محصول مهم می توان به استفاده از آن در تهیه ی خمیر کاغذ، صنایع دارویی و… اشاره نمود. خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این ترکیب را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید:

 

جرم مولکولی132.14 g/mol
دانسیته 1.77 g/cm³
حلالیتنامحلول در استون، الکل و اتر

 

فرایند تولید :

به طور خلاصه در شکل زیر می توان فرایند تولید این ماده را مشاهده نمود:

 

 

فرایند تولید

کود سولفات آمونیوم :

از این ماده عموما زمانی استفاده می شود که ما نیاز داریم عناصر N و S به طور هم زمان در کود موجود باشند. به دلیل آن که این ماده تنها حاوی 21% عنصر نیتروژن است,وقتی که ما تنها کمبود نیتروژن داریم, استفاده از این ترکیب به صرفه و اقتصادی نیست، چرا که جایگزین های دیگری با مقدار نیتروژن بالاتری برای این کار وجود دارد.

اما این ترکیب یک منبع عالی برای عنصر گوگرد (S) است که وظایف بسیار مهمی از جمله سنتز پروتئین ها را بر عهده دارد.

گاهی نیز مقداری از این ماده به مواد از بین برنده ی علف های زائد اضافه می شود

تا اثر بخشی آنها را افزایش دهد. این کار به خصوص زمانی که آب مورد استفاده ی ما حاوی ترکیبات کلسیم, منیزیم و سدیم باشد می تواند بسیار موثر باشد.

در این کاربری بهتر است که از نوع خالص استفاده شود.

 

کود سولفات آمونیوم

 

بهترین زمان مصرف کود آمونیوم سولفات برای گندم

به صورت کلی گیاهان مقدار N مورد نیاز خود را در اوایل رشد دریافت می کنند. گندم هایی که در پاییز و یا زمستان کشت می شوند، در اوایل بهار زنده شده و شروع به رشد می کنند، پس مناسب ترین زمان ممکن برای اضافه کردن کود نیتروژنه به گندم اوایل بهار است. در زمین های دیم کشاورزان باید مراقب باشند که حتما کود را زمانی به خاک بدهند که پس از آن بارندگی وجود داشته باشد. ماندن کود بر روی خاک به مدت طولانی باعث فساد آن می گردد. 

 

مقدار مصرف کود ammonium sulfate برای گندم

محاسبه میزان دقیق کود آمونیوم سولفات مورد نیاز برای گندم نیازمند آگاهی از موارد زیر است:

  • مقدار نیتروژن و آمونیوم خاک
  • نوع کشت ( آبی یا دیم)
  • میزان بذر موجود در هر هکتار
  • نوع گندم

با توجه به موارد فوق بهترین راه برای اطلاع از مقدار مورد نیاز از این ماده، آزمایش خاک و مشورت با متخصصین این حوزه است. یک فرمول تقریبی برای محاسبه مقدار مصرف کود ارائه شده است که در آن قیمت نیتروژن، قیمت گندم و تفاضل میان آمونیوم و نیتروژن خاک به عنوان عوامل موثر در نظر گرفته شده اند و شاید بتواند به صورت تقریبی میزان کود مورد نیاز را محاسبه کند. 

 

مقدار مصرف کود سولفات آمونیوم برای گندم

 

در فرمول فوق پارامترها به صورت زیر تعریف شده اند:

قیمت نیتروژن = N price

قیمت گندم = Wheat price

تفاضل میان آمونیوم و نیتروژن موجود در خاک بر حسب( این مقدار بر حسب ppm است) = NO3-N

در صورت نداشتن مقدار دقیق تفاضل میان یون آمونیوم و نیتروژن، عدد تقریبی 5 گزینه خوبی است. دقت شود که در فرمول فوق عدد نهایی مقدار خالص نیتروژن مورد نیاز را برای هر هکتار بر حسب کیلوگرم نشان می دهد. با توجه به اینکه نیتروژن تنها درصدی از کود را تشکیل می دهد باید با توجه به درصد نیتروژن، میزان کود مورد نیاز را محاسبه کرد. به عنوان مثال اگر از فرمول فوق مقدار نیتروژن را 100 کیلوگرم برای هر هکتار محاسبه کردید و کود شما حاوی 50 درصد نیتروژن است، شما باید برای هر هکتار 200 کیلوگرم کود مصرف کنید. لازم به ذکر است اعداد ذکر شده کاملا تصادفی هستند.

 

وضعیت خاک بعد از استفاده از کود ammonium sulfate :

بعد از افزودن محلول به خاک, این ماده به سرعت به آمونیاک و سولفات تجزیه می شود و جذب گیاه می شود. اکثر گیاهان می تواند عنصر نیتروژن (N) مورد نیاز خود را هم به صورت آمونیاک و هم به صورت نیترات دریافت کند. هر چند در مناطق گرمسیری میکروب های موجود در خاک آمونیاک را طی یک فرایند nitrification به نیترات تبدیل می کنند.

در طی انجام این واکنش میکروبی, پروتون H+ آزاد می شود و پس از استفاده های پی در پی این امر منجر به کاهش میزان PH خاک خواهد شد.

از این جهت به دلیل انجام همین واکنش nitrification در صورت استفاده بیش از حد از این ماده خاک ما اسیدی خواهد شد و اگر این شرایط جدید با نوع محصول ما سازگار نباشد, ممکن است موجب نابودی محصول ما بشود.

تاثیر اسیدی کردن این ماده ی شیمیایی نسبت به آمونیوم نیترات بیشتر است.

دلیل این موضوع هم این است که در این کود تمامی نیتروژن ها به نیترات تبدیل می شود این درحالی است که در کود آمونیوم نیترات نصف این مقدار تبدیل خواهد شد.

کاربردهای غیر کشاورزی ammonium sulfate:

در صنایع غذایی معمولا این محصول را به عنوان یک افزودنی برای نرم کردن محصولات نانی استفاده می کنند.

هم چنین از کاربردهای  آن می توان به نقش آن در تولید برخی پودرهای خاموش کننده ی آتش،تولید محصولات شیمیایی, خمیر کاغذ, تولید پارچه و هم چنین صنایع دارویی اشاره کرد.

از دیگر کاربردهای این ماده می توان به استفاده در فرآیند رسوب دادن پروتئین اشاره کرد.

در برخی صنایع و آزمایشگاه ها تولید کنندگان و محققان نیاز دارند که پروتئین را از سایر مواد و بافت ها جدا کنند، برای انجام عملیات جداسازی از Ammonium sulfate استفاده می شود. 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با سولفات آمونیوم شیراز، فاتح، ارومیه و ازبک با ما در ارتباط باشید.

 

  بازار جهانی  بازار جهانی :

بزرگترین سازنده این محصول کشورهای شرق آسیا و چین هستند.

که در سال های اخیر بازار را از زیر کنترل و سلطه کشور آمریکا خارج کرده اند.پیش بینی می شود که تا سال 2022 سه منطقه – جنوب شرقی آسیا، چین ،آمریکای مرکزی و جنوبی حدود 46 درصد کل مصرف جهان را تشکیل می دهند.

 

بازار جهانی

 

ایمنی :

msds آمونیوم سولفات    msds آمونیوم سولفات

این محصول ممکن است باعث تحریک پوست و چشم شود.

همچنین ماندگاری آن در محیط زیست باعث آسیب رساندن به محیط زیست و زیستگاه موجوادت زنده می شود.

لطفا پیش از تماس با این ماده msds آن را مطالعه فرمایید.

 

منابع :

 

(n.d.). Retrieved March 2, 2019, from https://www.cropnutrition.com/ammonium-sulfate

 (n.d.). Retrieved March 2, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonium_sulfate

موسسه ی مبتکران شیمی 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *