استون

استون ماده ای بی رنگ، قطبی، فرار و حلال آلی قابل اشتعال می باشد. اتم هیدروژن متصل به FON  ندارد بنابراین فاقد پیوند هیدروژنی است.این ماده به طور طبیعی در گیاهان، دود اگزوز وسایل نقلیه و … یافت می شود.از جمله کاربردهای مهم آن می توان استفاده به عنوان حلال در صنایع مختلف، پاک کننده رنگ ها و همچنین صنایع دارویی دانست.در ادامه سایر کاربردها، خواص و خطرات استفاده از آن را بررسی خواهیم نمود. صاحبان صنایع مرتبط می توانند جهت خرید استون و اطلاع از قیمت آن از راه های ارتباطی ذکر شده با ما در ارتباط باشند.

اطلاعات محصول

تولید کننده: ایران  با خلوص 99%

بسته بندی: بشکه 175 کیلویی

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصولآنالیز سدیم کربنات
واتساپ09198991006 – 8

فروش و قیمت استون :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید استون:

جهت اطلاع از نحوه ثبت سفارش خرید این محصول می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

استون چیست ؟ 

همانطور که پیشتر اشاره شد این ماده یکی از رایج ترین حلال های آلی در فرآیند های شیمیایی می باشد و به عنوان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین حلال ها در واکنش های آلی ، کروماتوگرافی و تبلور مجدد استفاده می شود. . بخارات محصول فوق از هوا سنگین تر بوده و معمولا در ارتفاع پایین تری تجمع میابد.جالب است بدانید ماده فوق به عنوان محصول جانبی در متابولیسیم طبیعی بدن تولید و دفع می گردد. ساختار و برخی از خواص این محصول در ادامه ذکر شده است.

 

ساختار استون 1

خواص فیزیکی و شیمیایی :

 

سایر نام هاpropanone-2 ،Dimethyl ketone، Pyroacetic ether
فرمول شیمیاییCH₃)₂CO)
جرم مولکولی58.9 گرم بر مول
نقطه جوش56 درجه سانتی گراد

 

آیا استون در آب حل می شود؟

در پاسخ باید گفت این ترکیب از جمله ساده ترین و کوچکترین کتون ها بوده که در آب، بنزن، اتانول، متانول، دی اتیل اتر و کلروفرم  محلول است.

اثر این ماده در اثر ورود به بدن چیست؟

به طور کلی سازمان غذا و داروی آمریکا استون را برای استفاده ی غیر مستقیم به عنوان افزودنی برای چسب ها و پوشش هایی که در تماس با مواد غذایی هستند،  بی خطر اعلام کرده است.از طرفی همانطور که اشاره شد مقادیری از این ماده در اثر متابولیسم طبیعی در بدن تولید می شود که این میزان در افراد دیابتی بیشتر است.نکته مهم این است که ازدیاد آن ممکن است سبب بروز حملات عصبی و صرع گردد.

آیا استون خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد؟

این سوال به دفعات مطرح می شود که آیا این ماده می تواند در نقش یک ضد عفونی کننده عمل کند؟ در تحقیقاتی که صورت گرفته اند، گزارش شده است که استون رقیق توانایی از بین بردن باکتری ها، اسپورها و ویروس ها را به صورت موثر ندارد. اما در مطالعه ای که به تازگی در این زمینه منتشر شده است عنوان شده است که این حلال در حالت خالص می تواند باکتریها را از بین ببرد. با این حال هنوز هم این ماده نمی تواند بر روی اسپورها و ویروس ها اثر مناسبی داشته باشد.

روش تولید :

این ترکیب به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طریق پروپیلن (propylene) تولید می شود. 83% از این محصول از طریق فرایند کیومن (cumene) سنتز می گردد. درواقع، تولید استون وابسته به تولید فنول است، به صورتی که در این واکنش، بنزن با پروپیلن جهت تولید کیومن آلکیله می شود، اکسایش در حضور هوا رخ داده و فنول و استون تولید می شود.

از جمله روش های قدیمی تر می توان به تقطیر خشک کلسیم استات یا باریم استات اشاره کرد. اگر در این شرایط فرایند تقطیر انجام نشد، محلول سدیم بی سولفیت به مخزن اضافه می شود، ترکیب کریستالی صاف شده و در مقدار حداقل آب حل می شود. تا زمانی که محلول قلیایی است، سدیم بی کربنات اضافه می شود و استون تقطیر شده جمع آوری و تقطیر مجدد انجام می شود.

(Ca(CH3COO)2 → CaO(s) + CO2(g) + (CH3)2CO (v

در روش دیگر، از پیش ماده استیک اسید تحت حرارت 120 تا 130 درجه سانتی گراد برای تولید این ماده استفاده می شود. کاتالیزور در این فرایند باعث افزایش راندمان واکنش خواهد شد. در نهایت، دما تا 80 درجه کاهش و محصول در حضور پتاسیم کربنات خشک خواهد شد. در صورت لزوم، تقطیر جز به جز انجام می شود.

 

کاربردها :

شاید بتوان عمده ترین استفاده از استون را به عنوان حلال دانست. ماده مذکور ، حلال خوبی برای خیلی از پلاستیک ها و فیبرهای صنعتی است و در تولید محصولات صنعتی، تولید پارچه و محصولات بافتی، رنگ کردن اتومبیل ها و لوازم خانه، رقیق کردن رزین پلی استر، تمیز کردن ابزارآلات و حل کردن اپوکسیدهای دوجزیی استفاده می شود. درواقع، به عنوان یکی از اجزای فرار رنگ ها و روکش ها نیز به کار می رود.

کاربرد استون

 

آماده سازی فلزات قبل از رنگ آمیزی و لحیم کاری از کاربردهای دیگر این ماده است که از زنگ زدن آن ها جلوگیری می کند. سایر موارد استفاده از آن را نیز می توان شامل موارد زیر دانست :

 

حد واسط شیمیایی:

استون در سنتز متیل متاکریلات، تولید حلال هایی مانند متیل ایزوبوتیل الکل و متیل ایزوبوتیل کتون استفاده می شود. بیشترین کاربرد این ترکیب در تولید متیل متاکریلات (MMA) و بیسفنول ای (BPA) می باشد. این ماده هم چنین برای بسیاری از کاربردهای حلال ها در صنایع داروسازی و به  عنوان واسطه در صنایع شیمیایی به کار برده می شود. یکی از بزرگ ترین خروجی های بازار آن تولید استون سیانو هیدرین می باشد که پیشران برای دو ماده MMA و متا اکریلیک اسید است.

یکی از مهم ترین مشتقات MMA  پلی متیل متاکریلات می باشد که برای تولید محصولات آکریلیک (PMMA) از جمله ورقه های آکریلیکی  کاربرد دارد. کاربرد PMMA در پنجره ها ، نورگیر سقف  ، علائم ، تجهیزات روشنایی ، بخشی از لوازم خودرو ، تجهیزات پزشکی و لوازم خانگی می باشد. بیشترین و رو به رشد ترین کاربرد این ماده در وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون های صفحه تخت و صفجه نمایش های  LCD می باشد.

متاکریلات ها در پوشش های لاتکس و در صنایع خودرو سازی ، معماری ، لوازم چوبی و لاک و مینا کاربرد دارند. یکی دیگر از خروجی های رو به رشد این صنعت تولید BPA است که جز مواد اولیه خام برای اپوکسی و رزین های پلی کربناتی (PC) محسوب می شود.  پلی کربنات در رشد بازار تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و  بخشی از صنایع خودرو سازی نقش اساسی داشته است. انتظار می رود رشد سالیانه BPA  در حدود 5 % باشد .

پاک کردن لاک ناخن

این ماده شیمیایی در خیلی از مواد آرایشی و دارویی کاربرد دارد، ولی مهمترین نقش آن، استفاده در افزاینده های غذایی و پاک کردن لاک ناخن است. درمان جوش ها و لایه برداری پوست های خشک از جمله کاربردهای دیگر آن می باشد. امروزه ترکیباتی چون سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید، و اتانول جهت لایه برداری شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد که قبل از آن، پوست توسط استون و سپتیسول یا ترکیبی از آن ها باید تمیز و خشک شود.

استون و لاک ناخن

به دلیل فراریت بالا و مشکلاتی که این ماده می تواند برای سلامتی انسان به وجود بیاورد، امروزه پاک کننده های عاری از این ماده شیمیایی به بازار معرفی شده اند که در آن از الکل دناتوره و یا ایزوپروپیل الکل به عنوان پاک کننده استفاده می شود. 

ناگفته نماند که این ماده در تولید خیلی از قرص ها و مایعات جهت مخلوط کردن پر کننده ها و مواد اولیه فعال، کاربرد گسترده ای دارد. بنابراین، این ماده در صنعت داروسازی باعث تولید قرص هایی مقاوم و با چگالی بالا می شود.  

جهت خرید استون به صورت عمده با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید. 

کاربرد در آزمایشگاه

این ماده به عنوان حلال قطبی و پروتیک در خیلی از واکنش های آلی مانند SN2 کاربرد دارد. همچنین، به عنوان حلالی پرکاربرد در تمیز کردن و شستن ظروف آزمایشگاه نیز شناخته شده است. حمام یخ و استون، برای انجام واکنش ها در دمای پایین بسیار موثر است. این ترکیب تحت نور UV فلورسنت است و در بسیاری از آزمایشات فیزیکی و شیمیایی به عنوان ردیاب فلورسانس به کار می رود.

 

کاربرد خانگی 

استون جهت زدودن باقی مانده های مواد شیمیایی روی ظروف شیشه ای و چینی بسیار پرکاربرد است. همچنین، آرایشگران برای جدا کردن مواد چسبنده، کلاه گیس ها را در حمامی از این ماده غوطه ور می کنند. این ترکیب مفید همچنین برای صیقل دادن صفحات پرینترهای سه بعدی نیز به کار می رود.

بازار جهانی خرید و فروش :

انتظار می رود که تقاضای جهانی برای خرید استون رو به افزایش رود. از میان تمام مشتقات این ماده، BPA  بیشترین رشد تقاضا در بازار  را با نرخ  5 %  به خود اختصاص  داده است. MMA  و سایر مشتقات این محصول در رتبه های بعدی قرار میگیرند  آسیا مهم ترین بازار برای این مواد با رشد 5 % ای سالیانه برای این مواد می باشد . این در حالی است که اروپا و آمریکا 2 تا 2 % رشد تقاضا برای این ماده را دارا بوده اند.

می توان گفت بخش اعظم تولید استون در پروسه تولید فنول و توسط فرآیند کیومن ایجاد می شود به طوریکه تا سال 2015 تقاضای بالا برای فنول حدود 200000 تن از این حلال را به صورت مازاد  وارد بازار  کرد.

 

فروش عمده استون

خطرات و MSDS

اشتعال پذیری: مخلوطی از این ماده شیمیایی و هوا در دمایی بالاتر از نقطه اشتعال آن، سبب بروز انفجار و اشتعال خواهد شد. علاوه بر آن، تخلیه بار الکتریکی نیز محرک انفجار در حضور بخارهای آن است. احتمال جرقه استون صنعتی در حضور مقدار کمی آب، افزایش می یابد.

سلامتی: بلع یا استنشاق آن به دلیل وجود سمیت مزمن و دیرینه، ممکن است برای فرد خطرناک باشد. استون، به عنوان ماده سرطان زا شناخته نشده است و در بسیاری از مواد آرایشی و مواد غذایی استفاده می شود. این ماده، دارای اثرات ضدتشنج در حیوانات نیز است.

سمیت: همانطور که گفته شد، این ماده دارای مقدار سمیت است اما اگر احتیاط لازم در استفاده از آن رعایت شود، می تواند به عنوان ماده ای ایمن و سالم شناخته شود. اما بخارهای با غلظت بالا، در عملکرد سیستم عصبی اختلال ایجاد می-کند و در صورت بلع، فرد مبتلا باید به طور کامل ریکاوری شود.

حمل و نقل و نگهداری : 

استون تحت هوا و نور و متاثر از حضور کاتالیست ، اکسید کننده های قوی و فلزاتی مانند مس و آلومینیوم می تواند پلیمر شود. زمانی که از این واکنش گاز آزاد می شود و با هوا مخلوط می شود ممکن است انفجار رخ دهد. هم چنین این ماده می تواند با آهن و استیل در حضور رطوبت نیز واکنش دهد. بنابراین نگهداری آن در ظروف پلاستیکی توصیه نمی شود.نکته مهم دیگر محل نگهداری بوده که باید دارای تهویه مناسب و خنک باشد.

اثرات محیط زیستی:

 بیشتر استون آزاد شده در طبیعت، منشا صنعتی دارد. این ترکیب به سادگی تبخیر می شود، وقتی در جو قرار می گیرد، نیمه عمر 22 روز دارد و تحت نور فرابنفش به سادگی به متان و اتان فوتولیز می گردد. سوختن توسط میکروارگانیسم ها نیز باعث آزاد شدن آن در خاک و راه های آبی می شود.

 

منابع:

 • https://www.icis.com/explore/resources/news/2007/11/01/9074858/acetone-uses-and-market-data/
 • https://www.marketresearchfuture.com/reports/acetone-market-1033
 • Wu, X. F. (Ed.). (2018). Solvents as Reagents in Organic Synthesis: Reactions and Applications. John Wiley & Sons.

[1] Acetone. (2018, September 09). Retrieved from https://en.wikipedia.org/wiki/Acetone

[2] Acetone Properties & Uses | Chemical Safety Facts. (2018, August 15). Retrieved from https://www.chemicalsafetyfacts.org/acetone/

[3] (n.d.). Retrieved from https://study.com/academy/lesson/what-is-acetone-structure-uses-formula.html

[4] Synthesis of Acetone. Retrieved from http://www.prepchem.com/synthesis-of-acetone/

[5] Acetone Solvent Uses. Retrieved from https://ecolink.com/info/acetone-solvent-uses/

مبتکران شیمی ، خرید و فروش سود گرانول

21 نظر برای «استون چیست | استون را از کجا تهیه کنیم ؟»

  • مبتکران می‌گوید:

   استون یک حلال قطبی است. و چون آب نیز یک ترکیب قطبی است به دلیل تشابه قطبیت در یکدیگر قابل امتزاج و حل شدن می باشند.

 • سلام ممنون میشم به سوال های منم پاسخ بدید
  ۱ .آیا میشه استون تو قوطی اسپری با گاز متان مخلوط کنم برای ایجاد حالت اسپری
  ۲.استون بدون بو وجود دارد
  ۳.

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام
   1- خیر این ماده اشتعال پذیر است.
   2-خیر استون بدون بو وجود ندارد. پاک کننده هایی که به اسم بدون بو به فروش می رسند حاوی الکل های دناتوره ای مانند ایزوپروپیل الکل هستند. استون به وضوح بوی کتون می دهد

 • سهراب می‌گوید:

  سلام آیا حلالی داریم که عکس چاپ شده روی کاغذ A4 معمولیرو بطور کامل از کاغذ پاک کنه ؟؟بدون آسیب به کاغذ

 • سلام
  خسته نباشید.آیا باترکیب اسیتون وATF(روغن هیدرولیک)می توان مایع نفوذکننده درفلزات زنگ زده درست کرد(جهت بازکردن فلزات درگیر) درغیراین صورت چه ماده شیمیایی راشما پیشنهادمیکنید.باتشکر

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام. معمولا به منظور از بین بردن اکسید فلزات از روی سطح آنها از اسید اگزالیک استفاده می شود.

  • مبتکران می‌گوید:

   به منظور ساخت یک لاک پاک کن در ساده ترین حالت ممکن, ترکیب شما باید دارای 90 درصد استون و 10 درصد آب باشد. اما استفاده از یک چنین ترکیبی خشکی قابل توجهی را بر روی سطح ناخن ایجاد می کند و باعث کاهش تراوت و زیبایی ناخن های شما می شود. اما فرمول مناسب برای ساخت لاک پاک کن چیست؟ ترکیب بهینه عبارت است از acetone 30-60% , 10-35% ethyl acetate, 5-20% ethyl alcohol, 5-20% water and 3-15% glycerin , . درصد های بیان شده حجمی بوده و همین طور, در اینجا از اتیل الکل به عنوان حلال گلیسیرین در استون استفاده می شود.

 • اردلان می‌گوید:

  با سلام آیا در تولید لاک پاکن میتوان ماده ای دیگر با استون ترکیب کرد. اگه هست نام ببرید ممنون میشم

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام، اگر منظور شما محلول های لاک پاک کن استون می باشد، این محلول ها می توانند به صورت 99% و خلوص بالا مورد استفاده قرار بگیرند. اما به دلیل اینکه استون می تواند منجر به ایجاد خشکی در پوست شود، شرکت های تولید کننده معمولا از انواع رقیق تر استون استفاده می نمایند. اما در پد های لاک پاک کن پروپیلن کربنات جایگزین مناسبی برای استون به شمار می رود.

 • افشار می‌گوید:

  لطفا اگر حلال پاک کننده ناخن بدون استون یا درصد اشتعال بالا نداشته باشد راهنمایی کنید واز کجا تهیه بشه اگه دارید در واتساپم اطلاع بدید ممنونم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   در حال حاضر تمامی نمونه های موجود در بازار از این محصول حاوی حلال استون هستند. اما شما برای این کاربری می تواند از انواع حلال های رنگ دیگه می تونید استفاده کنید.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   در حال حاضر تمامی نمونه های موجود در بازار از این محصول حاوی حلال استون هستند. اما شما برای این کاربری می تواند از انواع حلال های رنگ دیگه می تونید استفاده کنید.

 • عبداله می‌گوید:

  سلام
  ميخواستم ببينم شما در اين ضمينه ميتوانيد به من كمك كنيد
  من ماده اى ميخواهم كه با استون ١٠٠٪؜ تركيب بشه ولى از خلوص و كيفيت استون كم نشه اگر شركت شما چنين ماده دارد من از شما خريدارى ميكنم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام، درصد خلوص همانطور که پیش از این نیز ذکر شد نسبی می باشد.
   درصد خلوص= جرم ماده ی ناخالص /جرم ماه ی خالص *100
   شما اگر هر ماده ای را در ماده ی دیگر حل کنید باید انتظار داشته باشید به دلیل افزایش مقدار ناخالصی (بزرگ شدن مخرج) در محلول خالص مورد نظرتان ( در اینجا استون) از مقدار خلوص آن کاسته شود. در اینجا فقط با ترکیب کردن استون در محلول استون می توان انتظار داشت که از خلوص آن کاسته نشود.

 • بازخورد: حلال استون | قیمت خرید فروش حلال استون - موسسه مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *