استون

استون با فرمول شیمیایی CH₃)₂CO) و دمای جوش 56 درجه سانتی گراد یکی از حلال های پرکاربرد در صنایع مختلف به شمار می رود. جهت اطلاع از چگونگی ثبت سفارش جهت خرید استون صنعتی و آگاهی از قیمت ها با دفاتر فروش موسسه مبتکران شیمی در تماس باشید. در ادامه با تولید و کاربرد های این ماده بیشتر آشنا خواهیم شد پس با ما همراه باشید.

فروش استون کومهو:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید استون:

استون از کجا بخریم و تهیه کنیم ؟ جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

   تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران

 بسته بندی:  بشکه 175 کیلویی

 درصد خلوص : 99% 

قیمت استون :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

  09198991006
            09198991007
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

استون چیست ؟ 

استون یکی از رایج ترین حلال های آلی در فرآیند های شیمیایی می باشد و به عنوان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین حلال ها در واکنش های آلی ، کروماتوگرافی و تبلور مجدد استفاده می شود. از طرف دیگر علاوه بر کاربردهای ذکر شده این ماده به عنوان واکنش دهنده در سنتز های آلی به علت وجود سایت های فعال تطبیق پذیر مانند گروه های کربونیل آب دوست و کربن های آلفای هسته دوست کاربرد دارد.

این ترکیب از جمله ساده ترین و کوچکترین کتون ها، مایعی بی رنگ، فرار، محلول در آب، بنزن، اتانول، متانول، دی اتیل اتر و کلروفرم و اشتعال آور با فرمول شیمیایی CH3)2CO) است که تحت عنوان پروپانون propanone2-) پروپانون (2-propanone)، دی متیل کتون (dimethylketone)، دی متیل فرمالدهید (dimethylformaldehyde) شناخته می شود. اکثرا به عنوان حلال به کار می رود و برای تمیز کردن آزمایشگاه نیز کاربرد دارد.

در سال 2010، 6.7 میلیون تن استون، به عنوان حلال و با هدف تولید متیل متاکریلات (methylmatacrylate) و بیسفنول (A (bisphenole A تهیه شد. همچنین این ترکیب به عنوان ماده اولیه در خیلی از واکنش های آلی نیز کاربرد دارد. از جمله مصارف خانگی آن نیز می توان به عنوان پاک کننده لاک ناخن و تینر رنگ آمیزی اشاره کرد. این کتون که در خون و اوره وجود دارد، از طریق فرایند متابولیکی بدن، تولید و دفع می شود. تولید این ترکیب در افراد مبتلا به دیابت نیز بیشتر است. رژیم های کتوژنیک نیز باعث افزایش آن در بدن می شود و درنتیجه درصد ابتلا به حملات صرعی را نیز افزایش می دهند.

تاریخچه: این ترکیبات نخستین بار در قرون وسطی از طریق تقطیر استات فلزی مانند سرب، کشف شده اند.

نام های دیگر 

 • acetone
 • 2-propanone
 • propanone
 • 67-64-1
 • Dimethyl ketone
 • Methyl ketone
 • propan-2-one
 • Dimethylformaldehyde
 • Pyroacetic ether
 • beta-Ketopropane

 

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی

CH₃)₂CO)فرمول شیمیایی (مولکولی)
کتون هادسته بندی
95- درجه سانتی گرادنقطه ذوب
784 کیلوگرم بر متر مکعبدانسیته
788/0فشار بخارنسبی
786/0گرانروی
18- درجه سانتی گرادنقطه فلش
08/58 گرم بر مولوزن مولکولی
56 درجه سانتی گرادنقطه جوش
مایع بی رنگ، فرار ، آتشگیرشکل ظاهری
شیرینبو

استون تحت هوا و نور و متاثر از حضور کاتالیست ، اکسید کننده های قوی و فلزاتی مانند مس و آلومینیوم می تواند پلیمر شود. زمانی که از این واکنش گاز آزاد می شود و با هوا مخلوط می شود ممکن است انفجار رخ دهد. هم چنین این ماده می تواند با آهن و استیل در حضور رطوبت نیز واکنش دهد. 

 

فروش عمده استون

 

کاربردها

حلال: این ماده، حلال خوبی برای خیلی از پلاستیک ها و فیبرهای صنعتی است و در تولید محصولات صنعتی، تولید پارچه و محصولات بافتی، رنگ کردن اتومبیل ها و لوازم خانه، رقیق کردن رزین پلی استر، تمیز کردن ابزارآلات و حل کردن اپوکسیدهای دوجزیی استفاده می شود. درواقع، به عنوان یکی از اجزای فرار رنگ ها و روکش ها نیز به کار می رود. آماده سازی فلزات قبل از رنگ آمیزی و لحیم کاری از کاربردهای دیگر این ماده است که از زنگ زدن آن ها جلوگیری می-کند.

حد واسط شیمیایی:

استون در سنتز متیل متاکریلات، تولید حلال هایی مانند متیل ایزوبوتیل الکل و متیل ایزوبوتیل کتون استفاده می شود. بیشترین کاربرد این ترکیب در تولید متیل متاکریلات (MMA) و بیسفنول ای (BPA) می باشد. این ماده هم چنین برای بسیاری از کاربردهای حلال ها در صنایع داروسازی و به  عنوان واسطه در صنایع شیمیایی به کار برده می شود. یکی از بزرگ ترین خروجی های بازار آن تولید استون سیانو هیدرین می باشد که پیشران برای دو ماده MMA و متا اکریلیک اسید است.

یکی از مهم ترین مشتقات MMA  پلی متیل متاکریلات می باشد که برای تولید محصولات آکریلیک (PMMA) از جمله ورقه های آکریلیکی  کاربرد دارد. کاربرد PMMA در پنجره ها ، نورگیر سقف  ، علائم ، تجهیزات روشنایی ، بخشی از لوازم خودرو ، تجهیزات پزشکی و لوازم خانگی می باشد. بیشترین و رو به رشد ترین کاربرد این ماده در وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون های صفحه تخت و صفجه نمایش های  LCD می باشد.

متاکریلات ها در پوشش های لاتکس و در صنایع خودرو سازی ، معماری ، لوازم چوبی و لاک و مینا کاربرد دارند. یکی دیگر از خروجی های رو به رشد این صنعت تولید BPA است که جز مواد اولیه خام برای اپوکسی و رزین های پلی کربناتی (PC) محسوب می شود.  پلی کربنات در رشد بازار تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و  بخشی از صنایع خودرو سازی نقش اساسی داشته است. انتظار می رود رشد سالیانه BPA  در حدود 5 % باشد .

پاک کردن لاک ناخن

این ماده شیمیایی در خیلی از مواد آرایشی و دارویی کاربرد دارد، ولی مهمترین نقش آن، استفاده در افزاینده های غذایی و پاک کردن لاک ناخن است. درمان جوش ها و لایه برداری پوست های خشک از جمله کاربردهای دیگر آن می باشد. امروزه ترکیباتی چون سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید، و اتانول جهت لایه برداری شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد که قبل از آن، پوست توسط استون و سپتیسول یا ترکیبی از آن ها باید تمیز و خشک شود.

به دلیل فراریت بالا و مشکلاتی که این ماده می تواند برای سلامتی انسان به وجود بیاورد، امروزه پاک کننده های بدون استون به بازار معرفی شده اند که در آن از الکل دناتوره و یا ایزوپروپیل الکل به عنوان پاک کننده استفاده می شود. 

استون در تولید خیلی از قرص ها و مایعات جهت مخلوط کردن پر کننده ها و مواد اولیه فعال، کاربرد گسترده ای دارد. بنابراین، این ماده در صنعت داروسازی باعث تولید قرص هایی مقاوم و با چگالی بالا می شود.  

جهت خرید استون به صورت عمده با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید. 

استون و لاک ناخن

آزمایشگاه

این ماده به عنوان حلال قطبی و پروتیک در خیلی از واکنش های آلی مانند SN2 کاربرد دارد. همچنین، به عنوان حلالی پرکاربرد در تمیز کردن و شستن ظروف آزمایشگاه نیز شناخته شده است. حمام یخ و استون، برای انجام واکنش ها در دمای پایین بسیار موثر است. این ترکیب تحت نور UV فلورسنت است و در بسیاری از آزمایشات فیزیکی و شیمیایی به عنوان ردیاب فلورسانس به کار می رود.

سایر کاربردهای استون 

این حلال هم چنین در فیلتر سیگار ، صنایع لاستیک و لوازم منزل ، محصولات آرایشی و مراقبت شخصی نیز کاربرد دارد. در پوشش های سطحی ، حامل استیلن در سیلندرها  و جوهر های چاپ نیز استفاده می شود. استون در تولید تعداد بسیار زیادی از مواد شیمیایی و صنعتی نظیر متیل ایزو بوتیل کتون یا MIBK، ایزوفورون و دی استون الکل/هگزیلن گلایکول نیز کاربرد دارد. MIBK  به عنوان حلال در پوشش ها و رنگ ها استفاده می شود و ایزو فورون نیز یکی از مشتقات پر کاربرد و رو به رشد آن در پوشش های سطحی می باشد.

کاربرد استون

کاربرد خانگی 

این ماده جهت زدودن باقی مانده های مواد شیمیایی روی ظروف شیشه ای و چینی بسیار پرکاربرد است. همچنین، آرایشگران برای جدا کردن مواد چسبنده، کلاه گیس ها را در حمامی از این ماده غوطه ور می کنند. این ترکیب مفید همچنین برای صیقل دادن صفحات پرینترهای سه بعدی نیز به کار می رود.

تولید استون

این ترکیب به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طریق پروپیلن (propylene) تولید می شود. 83% از این محصول از طریق فرایند کیومن (cumene) سنتز می گردد. درواقع، تولید استون وابسته به تولید فنول است، به صورتی که در این واکنش، بنزن با پروپیلن جهت تولید کیومن آلکیله می شود، اکسایش در حضور هوا رخ داده و فنول و استون تولید می شود.

از جمله روش های قدیمی تر می توان به تقطیر خشک کلسیم استات یا باریم استات اشاره کرد. اگر در این شرایط فرایند تقطیر انجام نشد، محلول سدیم بی سولفیت به مخزن اضافه می شود، ترکیب کریستالی صاف شده و در مقدار حداقل آب حل می شود. تا زمانی که محلول قلیایی است، سدیم بی کربنات اضافه می شود و استون تقطیر شده جمع آوری و تقطیر مجدد انجام می شود.

(Ca(CH3COO)2 → CaO(s) + CO2(g) + (CH3)2CO (v

در روش دیگر، از پیش ماده استیک اسید تحت حرارت 120 تا 130 درجه سانتی گراد برای تولید استون استفاده می-شود. کاتالیزور در این فرایند باعث افزایش راندمان واکنش خواهد شد. در نهایت، دما تا 80 درجه کاهش و محصول در حضور پتاسیم کربنات خشک خواهد شد. در صورت لزوم، تقطیر جز به جز انجام می شود.

متابولیسم:

استون از طریق دکربوکسیله شدن کتون ها تولید می شود. رژیم های غذایی خاص مانند روزه های طولانی و رژیم هایی با میزان کربوهیدرات پایین نیز کتوزیز (ketosis)  ایجاد می کند که تولید استون در بافت های بدن را به دنبال دارد. موقعیت های خاصی مانند مصرف الکل و دیابت نیز کتواسیدوزیز (ketiacidosis) ایجاد می کند که باعث افزایش روز به روز اسیدیته خون می شود. این ماده، در فرایند تخمیر و تقطیر صنعتی نیز به عنوان محصول جانبی تولید می شود.

این کتون، از طریق اکسایش ایزوپروپانول هضم شده یا شکستن (آنزیمی یا خودبه خودی) استواستات نیز تولید می شود. همچنین، متابولیز آن از طریق آنزیم های مختلف مانند CYP2E1 یا از طریق لاکتات و استات و … رخ می دهد.

تفاوت استون و الکل

این محصول و الکل (سفید، صنعتی، داناتوره و …) از نظر شیمیایی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال چون هر دو حلال های خوبی هستند و برخی اوقات در کاربردهای مشابهی استفاده می شوند برخی این دو ماده را با یکدیگر اشتباه می گیرند. به عنوان مثال ایزوپروپیل الکل می تواند در پاک کردن لاک ناخن استفاده شود. پس در جواب این سوال که “آیا استون همان الکل است” باید بگوییم “خیر” و این دو ماده شیمیایی با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند.

ایزوپروپیل الکل می تواند بر اساس واکنش زیر به کتون مورد نظر ما تبدیل شود.

تبدیل شدن ایزوپروپیل الکل به استون

آیا استون خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد؟

در بسیاری از تحقیقاتی که صورت گرفته اند، گزارش شده است که استون رقیق توانایی از بین بردن باکتری ها، اسپورها و ویروس ها را به صورت موثر ندارد. اما در مطالعه ای که به تازگی در این زمینه منتشر شده است عنوان شده است که این حلال در حالت خالص می تواند باکتریها را از بین ببرد. با این حال هنوز هم این ماده نمی تواند بر روی اسپورها و ویروس ها اثر مناسبی داشته باشد.

در مورد ویروس کرونا که امسال (2020) کل دنیا را درگیر خود نموده است، منابع علمی و بهداشتی معتبر در دنیا استفاده از استون را برای از بین بردن ویروس کرونا توصیه نکرده داند.

بازار جهانی خرید و فروش استون

انتظار می رود که تقاضای جهانی برای استون 3 الی 4 % در سال باشد. از میان تمام مشتقات این ماده BPA  سریع ترین رشد در بازار  را با  5 % رشد سالیانه به خود اختصاص  داده است و این در حالی است که MMA  و سایر مشتقات حدود 2 الی 3 % رشد سالیانه داشته اند. آسیا مهم ترین بازار برای این مواد با رشد 5 % ای سالیانه برای این مواد می باشد . این در حالی است که اروپا و آمریکا 2 تا 2 % رشد تقاضا برای این ماده را دارا بوده اند.

تقریبا تمام تولید استون از طریق فرآیند کیومن است و 62/0 تن از این ماده همراه با فنول تولید می شود. با توجه به پیش بینی ها رشد فنول 1 تا 2 % بیشتر از رشد استون می باشد. تا سال 2015 تقاضای بالا برای فنول حدود 200000 تن استون مازاد را وارد بازار می کرد.

 پژوهشگران روش های زیادی را برای تولید فنول بدون محصول جانبی آزمایش کرده اند. برای مثال یکی از روش های تولید فنول استفاده از بنزن و نیتروز اکساید می باشد که هنوز تجاری نشده است. یکی از شرکت های تولیدی نیز روشی را ابداع کرده است که در ان همزمان استون و متیل اتیل کتون (MEK) تولید می شود.

یکی از روش های استفاده از مقدار مازاد موجود، تبدیل این ماده به IPA است. برگرداندن و بازیابی به پروپیلن نیز یکی از روش های استفاده از مازاد این ماده است که به دلیل هزینه بر بودن قابل استفاده نیست. 

اثر استون بر روی محیط زیست

استون به طور طبیعی در محیط وجود دارد اگرچه فرآیندهای شیمیایی مقادیر بیشتری از آن را وارد محیط زیست می کنند. ترکیب مذکور می تواند از طریق هوا وارد آب (در ادامه انتقال به آبهای زیر زمینی) و خاک شود و به سرعت مجددا بخار شده و وارد هوا شود. 

ایمنی و msds 

اشتعال پذیری: مخلوطی از این ماده شیمیایی و هوا در دمایی بالاتر از نقطه اشتعال آن، سبب بروز انفجار و اشتعال خواهد شد. علاوه بر آن، تخلیه بار الکتریکی نیز محرک انفجار در حضور بخارهای آن است. احتمال جرقه استون صنعتی در حضور مقدار کمی آب، افزایش می یابد.

استون پروکسید: محصول جانبی اکسایش این ماده، باعث تولید استون پروکسید که ترکیبی ناپایدار و فعال است، می شود. ریختن هیدروژن پروکساید زاید در ظرف حاوی این حلال، حادثه می آفریند.

سلامتی: بلع یا استنشاق آن به دلیل وجود سمیت مزمن و دیرینه، ممکن است برای فرد خطرناک باشد. استون، به عنوان ماده سرطان زا شناخته نشده است و در بسیاری از مواد آرایشی و مواد غذایی استفاده می شود. این ماده، دارای اثرات ضدتشنج در حیوانات نیز است.

سمیت: همانطور که گفته شد، این ماده دارای مقدار سمیت است اما اگر احتیاط لازم در استفاده از آن رعایت شود، می تواند به عنوان ماده ای ایمن و سالم شناخته شود. اما بخارهای با غلظت بالا، در عملکرد سیستم عصبی اختلال ایجاد می-کند و در صورت بلع، فرد مبتلا باید به طور کامل ریکاوری شود.

اثرات محیط زیستی:

اگرچه این ماده به طور طبیعی در گیاهان، درختان، گازهای آتشفشان و آتش سوزی جنگل وجود دارد، از طریق شکستن چربی های بدن نیز تولید می شود. بیشتر استون آزاد شده در طبیعت، منشا صنعتی دارد. این ترکیب به سادگی تبخیر می شود، وقتی در جو قرار می گیرد، نیمه عمر 22 روز دارد و تحت نور فرابنفش به سادگی به متان و اتان فوتولیز می گردد. سوختن توسط میکروارگانیسم ها نیز باعث آزاد شدن آن در خاک، حیوانات و راه های آبی می شود.

 

 

منابع:

 • https://www.icis.com/explore/resources/news/2007/11/01/9074858/acetone-uses-and-market-data/
 • https://www.marketresearchfuture.com/reports/acetone-market-1033
 • Wu, X. F. (Ed.). (2018). Solvents as Reagents in Organic Synthesis: Reactions and Applications. John Wiley & Sons.

[1] Acetone. (2018, September 09). Retrieved from https://en.wikipedia.org/wiki/Acetone

[2] Acetone Properties & Uses | Chemical Safety Facts. (2018, August 15). Retrieved from https://www.chemicalsafetyfacts.org/acetone/

[3] (n.d.). Retrieved from https://study.com/academy/lesson/what-is-acetone-structure-uses-formula.html

[4] Synthesis of Acetone. Retrieved from http://www.prepchem.com/synthesis-of-acetone/

[5] Acetone Solvent Uses. Retrieved from https://ecolink.com/info/acetone-solvent-uses/

مبتکران شیمی ، خرید و فروش سود گرانول

17 نظر برای «استون چیست | استون را از کجا تهیه کنیم ؟»

 • سلام ممنون میشم به سوال های منم پاسخ بدید
  ۱ .آیا میشه استون تو قوطی اسپری با گاز متان مخلوط کنم برای ایجاد حالت اسپری
  ۲.استون بدون بو وجود دارد
  ۳.

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام
   1- خیر این ماده اشتعال پذیر است.
   2-خیر استون بدون بو وجود ندارد. پاک کننده هایی که به اسم بدون بو به فروش می رسند حاوی الکل های دناتوره ای مانند ایزوپروپیل الکل هستند. استون به وضوح بوی کتون می دهد

 • سهراب می‌گوید:

  سلام آیا حلالی داریم که عکس چاپ شده روی کاغذ A4 معمولیرو بطور کامل از کاغذ پاک کنه ؟؟بدون آسیب به کاغذ

 • سلام
  خسته نباشید.آیا باترکیب اسیتون وATF(روغن هیدرولیک)می توان مایع نفوذکننده درفلزات زنگ زده درست کرد(جهت بازکردن فلزات درگیر) درغیراین صورت چه ماده شیمیایی راشما پیشنهادمیکنید.باتشکر

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام. معمولا به منظور از بین بردن اکسید فلزات از روی سطح آنها از اسید اگزالیک استفاده می شود.

  • مبتکران می‌گوید:

   به منظور ساخت یک لاک پاک کن در ساده ترین حالت ممکن, ترکیب شما باید دارای 90 درصد استون و 10 درصد آب باشد. اما استفاده از یک چنین ترکیبی خشکی قابل توجهی را بر روی سطح ناخن ایجاد می کند و باعث کاهش تراوت و زیبایی ناخن های شما می شود. اما فرمول مناسب برای ساخت لاک پاک کن چیست؟ ترکیب بهینه عبارت است از acetone 30-60% , 10-35% ethyl acetate, 5-20% ethyl alcohol, 5-20% water and 3-15% glycerin , . درصد های بیان شده حجمی بوده و همین طور, در اینجا از اتیل الکل به عنوان حلال گلیسیرین در استون استفاده می شود.

 • اردلان می‌گوید:

  با سلام آیا در تولید لاک پاکن میتوان ماده ای دیگر با استون ترکیب کرد. اگه هست نام ببرید ممنون میشم

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام، اگر منظور شما محلول های لاک پاک کن استون می باشد، این محلول ها می توانند به صورت 99% و خلوص بالا مورد استفاده قرار بگیرند. اما به دلیل اینکه استون می تواند منجر به ایجاد خشکی در پوست شود، شرکت های تولید کننده معمولا از انواع رقیق تر استون استفاده می نمایند. اما در پد های لاک پاک کن پروپیلن کربنات جایگزین مناسبی برای استون به شمار می رود.

 • افشار می‌گوید:

  لطفا اگر حلال پاک کننده ناخن بدون استون یا درصد اشتعال بالا نداشته باشد راهنمایی کنید واز کجا تهیه بشه اگه دارید در واتساپم اطلاع بدید ممنونم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   در حال حاضر تمامی نمونه های موجود در بازار از این محصول حاوی حلال استون هستند. اما شما برای این کاربری می تواند از انواع حلال های رنگ دیگه می تونید استفاده کنید.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   در حال حاضر تمامی نمونه های موجود در بازار از این محصول حاوی حلال استون هستند. اما شما برای این کاربری می تواند از انواع حلال های رنگ دیگه می تونید استفاده کنید.

 • عبداله می‌گوید:

  سلام
  ميخواستم ببينم شما در اين ضمينه ميتوانيد به من كمك كنيد
  من ماده اى ميخواهم كه با استون ١٠٠٪؜ تركيب بشه ولى از خلوص و كيفيت استون كم نشه اگر شركت شما چنين ماده دارد من از شما خريدارى ميكنم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام، درصد خلوص همانطور که پیش از این نیز ذکر شد نسبی می باشد.
   درصد خلوص= جرم ماده ی ناخالص /جرم ماه ی خالص *100
   شما اگر هر ماده ای را در ماده ی دیگر حل کنید باید انتظار داشته باشید به دلیل افزایش مقدار ناخالصی (بزرگ شدن مخرج) در محلول خالص مورد نظرتان ( در اینجا استون) از مقدار خلوص آن کاسته شود. در اینجا فقط با ترکیب کردن استون در محلول استون می توان انتظار داشت که از خلوص آن کاسته نشود.

 • بازخورد: حلال استون | قیمت خرید فروش حلال استون - موسسه مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *