تری سدیم فسفات

این ترکیب به عنوان یک افزودنی غذایی در تمامی جهان به تایید رسیده است و در صنایع غذایی کارکردهای فراوانی دارد. نام تری سدیم فسفات و یا مشتقات آن را در لیبل ترکیبات درج شده بر روی اغلب کیک ها، نان ها، سس های مختلف و… می توان مشاهده نمود. شما می توانید جهت کسب اطلاع از قیمت فروش تری سدیم فسفات خوراکی و صنعتی با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین با خلوص 98.5%

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصولبرگه آنالیز تری سدیم فسفات
واتساپ09198991006 – 8

خرید و فروش تری سدیم فسفات 12 آبه :

ما در مبتکران شیمی انواع ترکیبات و مواد اولیه شیمیایی را با بهترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم . تمامی محصولات مطابق با آنالیز بوده و در سریعترین زمان ممکن به دست شما خواهد رسید. جهت ثبت سفارش با شماره 02174926 تماس بگیرید. 

قیمت تری سدیم فسفات :

به دلیل تغییرات روزانه قیمت ها و برای جلوگیری از ایجاد تداخل ، قیمت ها به صورت روزانه و توسط کارشناسان فروش ما به شما ارائه خواهند شد. 

تری سدیم فسفات چیست ؟ 

Trisodium Phosphate یا به اختصار TSP یک نمک معدنی است که عموما از طریق واکنش فسفریک اسید با سودا اش تولید می شود. عموما به صورت گرانول سفید و یا در فرم کریستال موجود بوده و به شدت در آب محلول است که باعث به وجود آمدن محلولی قلیایی با pH ای در حدود 12 خواهد شد.

 

ساختار تری سدیم فسفات

 

فرم تجاری آن معمولا به صورت جزئی هیدراته است و تا فرم 12 آبه آن (Na3PO4.12H2O) هم می تواند شکل بگیرد. در گذشته از این ترکیب به صورت گسترده در ترکیب مواد شوینده همانند صابون و شامپو استفاده می شد، اما امروزه به دلیل ملاحظات زیست محیطی کاربرد پاک کنندگی آن محدود شده است .

خواص فیزیکی و شیمیایی :

در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و شیمیایی TSP آورده شده اند : 

فرمول شیمیاییNa3PO4
جرم مولی163.94 g/mol
شکل ظاهریجامد پودری و یا گرانول سفید
سایر نام هاTSP ، E339 ، تری سدیم اورتوفسفات ، سدیم فسفات
دانسیته1.620 g/cm3
حلالیت در آب1.5 گرم در 100 میلی لیتر  (در 0 °C)

8.8 گرم در 100 میلی لیتر (در 0 °C)

لوزی خطرلوزی خطر TSP

 

این ترکیب یک ماده معدنی با فرمول شیمیایی Na3PO4 است که به صورت پودر یا گرانول های سفید رنگ موجود می باشد. فرم دوازده آبه که یکی از پر استفاده ترین فرم های این ماده است در 76 درجه سانتی گراد آب خود را از دست می دهد. 

محصول فوق در آب به راحتی حل می گردد اما در اتانول نامحلول می باشد. از حرارت دادن این محصول در فضای بسته بپرهیزید. این ترکیب در صورت حرارت دادن می تواند به گاز های سمی ای نظیر سدیم اکسید و فسفواکسید تجزیه شود. همچنین در صورتی که سطح فلزاتی نظیر فولاد نرم (فولاد هایی با مقدار کربن اندک) و آلیاژ هایی مانند برنج مرطوب باشد می توانند توسط این محصول دچار خوردگی گردند.

مراحل تولید تری سدیم فسفات

فرآیند تولید دی سدیم مونو هیدروژن فسفات ، مونو سدیم دی هیدروژن فسفات و TSP به یکدیگر شبیه هستند. از جمله تفاوت های موجود در تولید این ترکیبات می توان به نسبت اسید فسفریک و سودا اش در راکتور و نوع ، سایز و تجهیزات کریستالیزاسیون و خشک کن اشاره نمود .

نمک های فسفات سدیم به وسیله یک واکنش با پایه اسیدی بین اسید فسفریک و سدیم هیدروکسید و یا سدیم کربنات (سودا اش) در یک راکتور تولید می شوند.

پتاسیم هیدروکسید برای تثبیت کریستالیزاسیون و سدیم کلرات نیز به عنوان سفید کننده به واکنش ها اضافه می شوند.

2H3PO4 + 3Na2CO3 → 2Na3PO4 + 3H2CO3

H3PO4 +3NaOH → Na3PO4 + 3H2O

اگر هدف تولید TSP در گرید خوراکی باشد باید فسفریک اسید مصرفی نیز در گرید خوراکی با مقدار آرسنیک کمتر از 1 ppm باشد . برای تولید TSP خوراک مایع با مقدار کافی از سدیم هیدروکسید برای دست یابی به مقدار مورد نیاز نسبت سدیم / فسفات مخلوط می شود.

لازم به ذکر است که به دلیل پایین تر بودن قدرت قلیایی سودا اش، برای تولید TSP از NaOH استفاده می شود. 

نمک های بی آب و آبدار به کمک روش های معمول تهیه می شوند. حین آب زدایی انواع این نمک ها باید دمای کار جهت جلوگیری از چگالش به دی یا پلی فسفات ها دقیقا کنترل شود.

کاربردهای عمومی

این ماده شیمیایی در دو گرید صنعتی و خوراکی موجود می باشد و از کاریرد های آن به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • به عنوان پاک کننده رنگ
 • سختی زدا از آب در بویلرها: حذف یون های کلسیم و منیزیم و جلوگیری از ایجاد رسوب.
 • به عنوان نگهدارنده آب و تنظیم کننده pH در صنایع غذایی
 • به عنوان نمک حمام : میزان مصرف این ماده نسبت به سدیم کلرید برای این کاربری کمتر است.

کاربرد های TSP

 

فسفات ها در صنایع غذایی:

یکی از افزودنی های متداول در صنایع غذایی که می توان آن را در هزاران محصول غذایی مشاهده نمود فسفات ها می باشند. این مواد معمولا در نوشیدنی ها، گوشت های بسته بندی شده، پنیر، مرغ و… یافت می گردد. فسفات ها اغلب خاصیت امولسیفایری، آنتی کیکینگ، پایدار کنندگی و… دارند و می توانند سبب تنظیم اسیدیته ی محصول شوند.  طبق مطالعات صورت پذیرفته فسفر به دو صورت ارگانیک و غیر ارگانیک وجود دارد. فسفر آلی به صورت طبیعی در غذاهایی مانند گوشت ، ماهی و آجیل یافت می شود.

فسفر معدنی به طور معمول در مواد افزودنی غذایی (فسفات دار) مانند تری سدیم فسفات یافت می شوند. در تن های ماهی استفاده از این ماده می تواند سبب جلوگیری از تشکیل بلور (استروویت) شود . در ادامه به کاربرد های بیشتر این محصول در صنایع غذایی می پردازیم. استفاده از آن در غلظت های مجاز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ایمن شناخته شده است

کاربرد سدیم تری فسفات در صنایع غذایی

استفاده ی عمده از این ماده در صنایع غذایی توانسته است بازار فروش این ماده را در دست بگیرد. محصول فوق در صنعت غذایی با گرید خوراکی E339 موجود می باشد. این ماده ی افزودنی تقریبا در هر محصولی که نیاز به پردازش و فریز شدن داشته باشد مورد نیاز واقع می شود. با وجود هشدار هایی که سازمان های EPA و CDC درباره ی استفاده از این ترکیب صادر نموده اند، سلامت این ماده ی شیمیایی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای استفاده در صنایع غذایی مورد تایید واقع شده است. با این حال استفاده از TSP در اروپا نیز رواج یافته است و حتی مصرف آن در مکمل های مورد استفاده ی ورزشکاران، برای تامین مواد مغذی بدن و بهبود عملکرد متداول گشته است.

دلایل استفاده از این ماده در صنایع غذایی به شرح زیر می باشد:

 • کاهش اسیدیته و بهبود بافت در غذاهایی مانند گوشت و محصولات پخته شده (نان ، کیک و …)
 • به عنوان عامل تخمیر در محصولات پخته شده ، یعنی باعث افزایش رشد خمیر و تثبیت شکل آن می شود. به عنوان مثال TSP از ترکیبات محبوب استفاده شده در نان ، کیک ، کلوچه و مخلوط کیک هاست .
 • غالبا این ماده به محصولا گوشتی و دریایی مانند بیکن ، سس ، گوشت و تن ماهی افزوده می شود تا به حفظ رطوبت ، افزایش عمر مفید و جلوگیری از  فساد آن کمک کند .
 • از کارکردهای دیگر می توان به : تثبیت pH و جلوگیری از زیادی اسیدی و یا قلیایی شدن مواد غذایی ، جلوگیری از سیاه شدن رنگ نوشابه و جلوگیری از جدا شدن آب و روغن در فرآیند پردازش محصولات پنیری اشاره کرد (مقدار مورد استفاده از این ترکیب که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفته است < 3% وزن پنیر می باشد)
 • تری سدیم فسفات همچنین به عنوان امولسیفایر در سس های پنیری وجود دارد .
 • همراه با سایر فسفات ها در حبوبات بسیار استفاده می شود که می تواند باعث تغییر رنگ ، جریان یافتن حبوبات در اکسترودر و تثبیت فسفر شود.
 • برای اسموتی تر شدن نوشیدنی ها این ترکیب را به انواع نوشیدنی ها اضافه می نمایند

کاربرد تری سدیم فسفات در صنایع غذایی

 

نگرانی های عمده:

نگرانی های عمومی در مورد استفاده از افزودنی های غذایی روز به روز در حال افزایش است. یکی از این افزودنی هایی که در رنج وسیعی از مواد غذایی استفاده می شود TSP است. با وجود اینکه سازمان FDA یا سازمان غذا و دارو (Food and Drug Administration) غیر سمی بودن این ماده را اعلام کرده است اما بعضی از شواهد نشان می دهد که این ماده ممکن است برای سلامتی مضر باشد.

در کل این ماده به دسته ای از افزودنی های غذایی که حاوی فسفات هستند اطلاق می شود. این نوع از افزودنی ها در مواد غذایی فرآوری شده استفاده می شوند.

تاثیر استفاده از این ماده در صنایع غذایی چیست؟

 • محصول فوق برای کاهش اسیدیته و بهبود کیفیت بافت مواد غذایی و گوشت مورد استفاده قرار می گیرد. در مواد غذایی پخته شده این ماده به عنوان ور آورنده استفاده می شود، به این معنا که باعث می شود مواد غذایی فرم خود را در طی مدت استفاده حفظ کنند. برای مثال Tris برای کیک، مافین و انواع نان و در جهت پف بیشتر و حفظ فرم آنها استفاده می شود.
 • هم چنین در گوشت و مواد غذایی دریایی برای حفظ آب در بافت آنها و افزایش مدت زمان سالم ماندن و جلوگیری از فساد استفاده می شود.
 • بالا و یا پایین بودن بیش از حد pH در مواد غذایی باعث فساد پیش از موعد مواد غذایی می شود استفاده از این ماده در مواد غذایی باعث تعدیل pH  می شود.
 • این ماده به عنوان عامل تغلیظ کننده نیز به کار برده می شود. از تیره شدن رنگ سودا با گذشت زمان جلوگیری می کند و آب را در بافت نگه می دارد.

آیا استفاده از تری سدیم فسفات برای سلامتی ضرر دارد؟

همه ی انواع سدیم فسفات ها در مواد غذایی قابل استفاده نیستند مثلا گرید های مختلفی برای این ماده وجود دارد از جمله گرید خوراکی و صنعتی، که گرید صنعتی آن در شوینده ها و رنگ ها به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در صنایع غذایی با گرید خوراکی E339 موجود می باشد.

به دلیل این که مقدار استفاده از این ماده در مواد غذایی بسیار کم است عملا سلامتی انسان را تهدید نمی کند. اگرچه امروزه مردم حجم زیادی از مواد فرآوری شده و فست فود ها را استفاده می کنند ممکن است خطر استفاده زیاد از افزودنی ها سلامتیشان را تهدید کند.

حقیقتی که درباره این ماده فسفر دار وجود دارد این است که فسفر ارگانیک که به صورت طبیعی در مواد غذایی مانند لبنیات وجود دارد میزان جذب کمتری نسبت به فسفر معدنی که به صورت مواد افزودنی و مصنوعی هستند دارد.

بدن توانایی جذب 40 الی 60 % از فسفر طبیعی موجود در مواد غذایی را دارد در صورتی که این میزان برای فسفر معدنی 100 % است!

چه کسانی باید از مصرف این ماده افزودنی اجتناب کنند؟

1) افرادی با مشکلات کلیوی و یا نارسایی کلیوی !

 زمانی که کلیه انسان سالم است و عملکرد عادی خود را دارد مانند یک فیلتر عمل می کند و مواد اضافی را از خون حذف می کند که این مواد شامل فسفر هم می شود و زمانی که عملکرد کلیه با مشکل مواجه می شود حذف این نوع مواد از بدن به درستی انجام نمی شود. مصرف بیش حد از افزودنی ها باعث آسیب رسانی به رگ های خونی می شود و ممکن است پدیده کلسیفیکاسیون در بدن رخ دهد.

2) افرادی با بیماری هایی نظیر پوکی استخوان!

ممکن است استفاده بیش از حد از محصول فوق یا تمام مشتقات فسفر دار که در مواد غذایی استفاده می شوند به سلامتی استخوان ها آسیب بزند. این در حالی است که حد نرمالی از فسفر برای بدن و سلامتی استخوان ها نیاز است. برای مثال یک پژوهش نشان می دهد که مصرف رژیمی که سرشار از افزودنی های حاوی این ماده است رشد فیبرو بلاست را تا  23 % افزایش می دهد.

نقش TSP در پوکی استخوان

3) افرادی با بیماری های  قلبی!

قلب انسان نیز می توان با مصرف بیش از اندازه سدیم فسفات ها با مشکل مواجه شود. افزایش بیش از اندازه فسفر در بدن از طریق ایجاد یون های کلسفیکات در شریان های خونی به قلب صدمه می زند. مطالعاتی که روی افراد بزرگسال انجام شده است نشان داده است که کسانی که میزان فسفر زیادی را از طریق افزودنی های غذایی  دریافت کرده اند در معرض کلسیفیکاسیون عروق کرونر و سایر بیماری های قلبی قرار گرفته اند. به علاوه بیمارانی که میزان فسفر موجود در بدن آنها از mg/dL 9/3 بیشتر بوده است 52 % از سایر افراد طی یک دوره 15 ساله بیشتر در معرض  کلسیفیکاسیون عروق کرونر قرار می گیرند.

4) افرادی که دارای مشکلات روده هستند!

تحقیقاتی که بر روی انسان ها و موش ها انجام شده است نشان می دهد افزایش میزان فسفر در بدن باعث التهاب و کولیت اولسروز می شود که در کل باعث التهاب روده است.

چگونه می توان میزان افزودنی های سدیم تری فسفات دریافتی و در مجموع کل فسفر دریافتی بدن را کاهش داد ؟

دریافت میزان فسفر لازم برای بدن از طریق مواد غذایی طبیعی و مفید انجام می گیرد حال اگر این میزان با مصرف بیش از حد مواد غذایی فرآوری شده افزایش یابد ممکن است هر کدام از مشکلات ذکر شده در قسمت قبل برای بدن انسان به وجود بیاید.

میزان دریافت فسفر بدن آمریکایی ها طی 20 سال گذشته 10 الی 15 % افزایش پیدا کرده است. استفاده بیش از حد از غذاهای آماده و فست فود که حدود 50% از رژیم غذایی انسان را در زندگی مدرن در بر می گیرد سلامتی انسان را به خطر می اندازد.

 

سدیم تری فسفات در رژیم غذایی

برای محدود کردن استفاده بیش از حد از افزودنی های فسفر دار مانند سدیم تری فسفات می توان از مصرف این نوع از مواد غذایی اجتناب کرد:

 

 • کالباس و سوسیس
 • بیکن
 • غلات صبحانه
 • کنسرو ها
 • نوشیدنی های میوه ای
 • محصولات فرآوری شده
 • غذاهای منجمد
 • فست فود ها
 • آب های طعم دار
 • سس های پنیری

 

سایر کاربردهای تری سدیم فسفات:

در صنایع دیگر این محصول به عنوان تنظیم کننده ی pH، امولسیفایر، کاهنده ی سختی آب و… مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده برای تصفیه آب بویلر

کیفیت آب بویلر بر روی عملکرد و هزینه عملیاتی دستگاه تاثیر بسزایی دارد. به وجود آمدن رسوبات ناشی از سختی آب یکی از مشکلات معمولی است که موجب کاهش بازده و آسیب رسیدن به تجهیزات می گردد . برای حل این مشکل افزودنی هایی شیمیایی را آب بویلرها اضافه می کنند.

ترکیبات فسفات معمول ترین ترکیبات شیمیایی برای تصفیه آب بویلر هستند . ترکیبات فسفات با تمامی باقی مانده های آب سخت واکنش داده و لجن نرمی را تشکیل می دهند که از طریق تخلیه حذف می شوند . این ماده معمولترین انتخاب برای بویلرهای فشار پایین است.

Trisodium phosphate همچنین تمامی اکسیژن باقی مانده را حذف کرده و یک بافر ایجاد می کند که باعث کاهش پتانسیل خوردگی می شود.

بویلر

شویندگی

TSP در پاک کنندگی بسیار ماده مفیدی است که در آب رقیق سازی شده و برای تمیز کردن انواع لکه ها و همینطور از بین بردن رشد کپک و باکتری روی سطوح مختلف در خانه و خارج خانه استفاده می شود زیرا محلول آن به اندازه کافی قلیایی بوده و توانایی صابونی کردن چربی و روغن را دارد (pH محلول 1% آن برابر با 12 است). TSP در ترکیب با سورفکتانت ها یک عامل عالی برای پاک کنندگی به شمار می آید و از آن می توان برای تمیز کردن لباس تا پیاده رو هم استفاده کرد. این تطبیق پذیری و قیمت پایین تولید ، باعث شده بود که در اواسط قرن بیستم تری سدیم فسفات به یکی از اصلی ترین اجزای مواد پاک کننده بدل شود .

جایگزین های TSP :

با وجود اینکه استفاده از این ماده شیمیایی در دوزهای مجاز خطری برای سلامتی انسان ندارد اما در اواخر دهه 1960 میلادی استفاده بیش از حد باعث به وجود آمدن برخی مشکلات زیست محیطی شد که موجب محدود شدن استفاده از آن و کاهش تقاضا برای خرید این ترکیب شیمیایی گردید . با پایان یافتن قرن بیستم ، در تعداد زیادی از محصولات، TSP جای خود را به مواد دیگری داد که عموما شامل سدیم کربنات همراه با مخلوطی از سورفکتانت های غیر یونی و درصد کمی از سدیم فسفات هستند.

محصولاتی که به عنوان جایگزین TSP فروخته می شوند ، شامل سودا اش و زئولیت هستند . زئولیت ها به پودرهای شوینده لباس به عنوان عامل توده ای اضافه می شوند که سریعا در آب شکسته شده و هیچ گونه آلودگی محیط زیستی ایجاد نمی کنند . اما نمی توان این حقیقت را انکارکرد که مواد شوینده و پاک کننده حاوی TSP در تمیز کردن سطوح و از بین بردن لکه های سخت بسیار بهتر از مواد شیمیایی جایگزین عمل می کنند !

دلایل تداوم استفاده از TSP:

اصرار به استفاده از این ماده شیمیایی در صنایع شوینده را می توان به دلایل زیر دانست :

1- سهولت در استفاده : تنها کافیست این ترکیب را با آب با نسبت درست رقیق کرده و با یک برس یا ابر شروع به از بین بردن لکه از سطح مورد نظر نمود 

2- عملکرد مناسب برای پاکسازی سطوح بیرونی: این ماده شیمیایی قابلیت بالایی در تمیز کردن سطوح سنگی، سیمانی ، آجری ، چوبی و … دارد.

3- از بین بردن پلاک و رشد قارچ در سطوح مختلف

4- آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی: به دلیل خاصیت پاک کنندگی بالا، این ترکیب گزینه مناسبی برای جداکردن و پاکسازی رنگ های قدیمی و پوسته شده از روی سطوح و یک دست کردن آن جهت رنگ آمیزی بهتر می باشد.

 

 • استفاده از این ماده برای تمیز نمودن چه سطوحی مناسب می باشد؟

این ترکیب در صنایع مختلف برای پاک کردن سطوح، نرم کردن آب مورد استفاده در بویلر ، رنگ کاری (قبل از رنگ کاری برای پاک کردن سطح )، دباغی چرم ، تولید کاغذ ، روشن سازی شکر و … کاربرد دارد .

به دلیل خاصیت قلیایی بالای این ترکیب باید انتظار داشت که سطوحی که تازه رنگ شده اند رنگ خود را از دست بدهند و مجددا نیاز به رنگ آمیزی داشته باشند. 

نکته: این ماده می تواند موجب ایجاد خسارت به سطوح فلزی شود. برای شست و شوی حمام نیز سعی کنید از این ترکیب استفاده ننمایید  زیرا TSP می تواند موجب لکه دار شدن فلزات به کار رفته در ، درب های فلزی، زهکشی هایی از جنس کروم و در صورت ماندگاری طولانی مدت بر روی سرامیک و کاشی سبب از بین بردن لعاب موجود بر آن ها و سیاه شدنشان شود.

 • رقیق سازی

برای استفاده از TSP برای شست و شوی سطوح لازم است تا آن را رقیق نمایید. برای این منظور 1/2 از این ماده را با 2 گالن آب مخلوط کنید.

عامل ضد خوردگی

تری ، دی و مونو سدیم فسفات هر سه از خانواده اورتوفسفات ها هستند .

اورتوفسفات ها در حضور اکسیژن می توانند به عنوان یک عامل ضد خوردگی عمل کنند .

این مواد با ایجاد لایه ای بر روی فلز از تماس فلز و مایع خورنده جلوگیری می کنند .

این لایه بسیار نامحلول بوده و در برابر حل شدن از خود مقاومت نشان می دهد.

در گریدهای پزشکی به عنوان گداز برای لحیم کاری مس استفاده می شود.

فلاکس به شکل محلولی غلیظ در آب اعمال شده و اکسیدهای مس را در دمای مورد استفاده برای لحیم کاری مس در خود حل می کند .

MSDS تری سدیم فسفات

msds تری سدیم فسفات

این ماده موجب خوردگی می شود. پیش از کار با تری سدیم فسفات حتما MSDS آن را مطالعه نمایید.

خطرات احتمالی کار با TSP چیست ؟

همانطور که گفته شد پیش از شروع کار با هر ماده شیمیایی نخست لازم است MSDS آن را به دقت مطالعه نموده تا در صورت بروز مشکل آمادگی لازم را داشته باشید،  با این حال خطرات را به شرح زیرذکر می کنیم:

استنشاق : این ماده می تواند در صورت استنشاق باعث  سوزش در در بینی و گلو ، سرفه ممتد و همینطور خس خس سینه گردد همچنین تنگی نفس و در موارد حاد باعث ورم ریوی می گردد.

 • در صورت استنشاق مصدوم را به هوای تازه منتقل کنید، در صورت در دسترس بودن کپسول اکسیژن اقدام به اکسیژن دهی نمایید و فورا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

تماس با چشم : تماس این ماده شیمیایی با چشم می تواند سبب سوزش شدید، درد در چشم و حتی بروز آسیب چشمی به قرنیه چشم شود.

 • اگر این ماده با چشم تماس داشت لازم است چشم را حداقل به مدت 15 دقیقه با آب زیاد شستشو دهید، سعی کنید چشم را بسته نگه ندارید و نسبت به دریافت اقدامات پزشکی اقدام نمایید.

تماس با پوست : در اثر تماس با پوست، سبب قرمزی، خارش و تحریک شدید، سوزش پوست و در نهایت می تواند سبب بروز سوختگی پوستی گردد.

 • در صورت تماس این ترکیب با پوست، باید آن را 15 دقیقه با آب شستشو داده و در صورت آلودگی لباسها نسبت به پاکسازی آنها اقدام نمایید، در صورت بروز علائم سوختگی با فوریت های پزشکی تماس بگیزید.

بلعیده شدن : خوردن محصول می تواند باعث آسیب جدی به دستگاه گوارش ، حالت تهوع و استفراغ می گردد.

 • در صورت بلعیده شدن اگر مصدوم هوشیار است 2 لیوان شیر به او بنوشانید، هرگز با دست آلوده به مصدوم چیزی نخورانید و فورا نسبت به انتقال به مراکز درمانی اقدام نمایید.

 

منابع

 

 • Snell, F. D. (1931). …—its manufacture and use. Industrial & Engineering Chemistry23(5), 470-474.
 • (2005). Human & Environmental Risk Assessment on ingredients of European household cleaning products. Soluble silicates.
 • https://www.healthline.com/nutrition/trisodium-phosphate#bottom-line
 • https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/

محصولات مرتبط:

خرید سدیم تری پلی فسفات

موسسه ی مبتکران شیمی

5/5 (1 Review)

5 نظر برای «تری سدیم فسفات ، خرید فروش تری سدیم فسفات»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *