تری سدیم فسفات
تری سدیم فسفات (trisodium phosphate) | خرید فروش تری سدیم فسفاتReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

تری سدیم فسفات چیست ؟ این ترکیب به عنوان یک افزودنی غذایی در تمامی جهان به تایید رسیده است و در صنایع غذایی کارکردهای فراوانی دارد. نام این ماده و یا مشتقات آن را در لیبل ترکیبات درج شده بر روی اغلب کیک ها، نان ها، سس های مختلف و… می توان مشاهده نمود. در ادامه به مشخصات ( فرمول شیمیایی و … ) ، مراحل تولید ، کاربردهای این ترکیب و MSDS این محصول بیشتر پرداخته شده است.  این ترکیب کاربرد های دیگری نیز دارد و در بویلر ها از آن برای تصفیه ی آب کمک می گیرند. این ماده به صورت هیدراته نیز رایج است و می تواند تا 12 مولکول آب جذب نمیاد (12 آبه). شما می توانید جهت کسب اطلاع از چگونگی فروش یا خرید تری سدیم فسفات خوراکی و صنعتی با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

خرید و فروش تری سدیم فسفات :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد.

 شماره تماس:

021-77641136

021-77649244                               

021-77641217

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیایی  بسته بندی: کیسه 25 کیلوگرمی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص: 98.5% و محلول در آب

 

قیمت تری سدیم فسفات : 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

  09198991006
             09198991007            
             09198991008           

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.

 

 

برگه آنالیز نمونه محصول 

معرفی و خواص شیمیایی

Trisodium Phosphate یا به اختصار TSP یک نمک معدنی است که عموما از طریق واکنش فسفریک اسید با سودا اش تولید می شود. عموما به صورت گرانول سفید و یا در فرم کریستال موجود بوده و به شدت در آب محلول است که باعث به وجود آمدن محلولی قلیایی با pH ای در حدود 12 خواهد شد.

 

ساختار تری سدیم فسفات

 

فرم تجاری آن معمولا به صورت جزئی هیدراته است و تا فرم 12 آبه آن (Na3PO4.H2O) هم می تواند شکل بگیرد . در گذشته از این ترکیب به صورت گسترده در ترکیب مواد شوینده همانند صابون و شامپو استفاده می شد ، اما امروزه به دلیل ملاحظات زیست محیطی کاربرد پاک کنندگی آن محدود شده است .

در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و شیمیایی TSP آورده شده اند : 

فرمول شیمیاییNa3PO4
جرم مولی163.94 g/mol
شکل ظاهریجامد پودری و یا گرانول سفید
سایر نام هاTSP ، E339 ، تری سدیم اورتوفسفات ، سدیم فسفات
دانسیته1.620 g/cm3
حلالیت در آب1.5 گرم در 100 میلی لیتر  (در 0 °C)

8.8 گرم در 100 میلی لیتر (در 0 °C)

لوزی خطرلوزی خطر تری سدیم فسفات

 

این ترکیب یک ماده معدنی با فرمول شیمیایی Na3PO4 می باشد که به صورت پودر یا گرانول های سفید رنگ موجود می باشد.

محصول فوق در آب به راحتی حل می گردد اما در اتانول نامحلول می باشد. از حرارت دادن این محصول در فضای بسته بپرهیزید. این ترکیب در صورت حرارت دادن می تواند به گاز های سمی ای نظیر سدیم اکسید و فسفواکسید تجزیه شود. در صورتی که سطح فلزاتی نظیر فولاد نرم (فولاد هایی با مقدار کربن اندک) و آلیاژ هایی مانند برنج مرطوب باشد می توانند توسط این محصول دچار خوردگی گردند.

مراحل تولید تری سدیم فسفات

فرآیند تولید دی سدیم مونو هیدروژن فسفات ، مونو سدیم دی هیدروژن فسفات و تری سدیم فسفات به یکدیگر شبیه هستند به جز نسبت اسید فسفریک و سودا اش در راکتور و نوع ، سایز و تجهیزات کریستالیزاسیون و خشک کن .

نمک های فسفات سدیم به وسیله یک واکنش با پایه اسیدی بین فسفریک اسید و سدیم هیدروکسید و یا سدیم کربنات (سودا اش) در یک راکتور تولید می شوند.

پتاسیم هیدروکسید برای تثبیت کریستالیزاسیون و سدیم کلرات نیز به عنوان سفید کننده به واکنش ها اضافه می شوند.

2H3PO4 + 3Na2CO3 → 2Na3PO4 + 3H2CO3

H3PO4 +3NaOH → Na3PO4 + 3H2O

اگر هدف تولید TSP در گرید خوراکی باشد باید فسفریک اسید مصرفی نیز در گرید خوراکی با مقدار آرسنیک کمتر از 1 ppm باشد . برای تولید TSP خوراک مایع با مقدار کافی از سدیم هیدروکسید برای دست یابی به مقدار مورد نیاز نسبت سدیم / فسفات مخلوط می شود.

کاربردهای عمومی

این ماده در دو گرید صنعتی و خوراکی موجود می باشد و از کاریرد های آن به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

به عنوان پاک کننده رنگ

سختی زدا از آب در بویلرها : حذف یون های کلسیم و منیزیم و جلوگیری از ایجاد رسوب.

به عنوان نگهدارنده آب و تنظیم کننده pH در صنایع غذایی

به عنوان نمک حمام : میزان مصرف این ماده نسبت به سدیم کلرید برای این کاربری کمتر است.

کاربرد های تری سدیم فسفات

 

فسفات ها در صنایع غذایی:

یکی از افزودنی های متداول در صنایع غذایی که می توان آن را در هزاران محصول غذایی مشاهده نمود فسفات ها می باشند. این مواد معمولا در نوشیدنی ها، گوشت های بسته بندی شده، پنیر، مرغ و… یافت می گردد. فسفات ها اغلب خاصیت امولسیفایری، آنتی کیکینگ، پایدار کنندگی و… دارند و می توانند سبب تنظیم اسیدیته ی محصول شوند.  طبق مطالعات صورت پذیرفته فسفر به دو صورت ارگانیک و غیر ارگانیک وجود دارد. فسفر آلی به صورت طبیعی در غذاهایی مانند گوشت ، ماهی و آجیل یافت می شود.

فسفر معدنی به طور معمول در مواد افزودنی غذایی (فسفات دار) مانند تری سدیم فسفات یافت می شوند. در تن های ماهی استفاده از تری سدیم فسفات می تواند سبب جلوگیری از تشکیل بلور (استروویت) شود . در ادامه به کاربرد های بیشتر این محصول در صنایع غذایی می پردازیم. استفاده از آن در غلظت های مجاز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ایمن شناخته شده است

کاربرد سدیم تری فسفات در صنایع غذایی

استفاده ی عمده از این ماده در صنایع غذایی توانسته است بازار فروش این ماده را در دست بگیرد.محصول فوق در صنعت غذایی با گرید خوراکی E339 موجود می باشد. این ماده ی افزودنی تقریبا در هر محصولی که نیاز به پردازش و فریز شدن داشته باشد مورد نیاز واقع می شود. با وجود هشدار هایی که سازمان های EPA و CDC درباره ی استفاده از این ترکیب صادر نموده اند، سلامت این ماده ی شیمیایی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای استفاده در صنایع غذایی مورد تایید واقع شده است. با این حال استفاده از TSP در اروپا نیز رواج یافته است و حتی مصرف آن در مکمل های مورد استفاده ی ورزشکاران، برای تامین مواد مغذی بدن و بهبود عملکرد متداول گشته است.

دلایل استفاده از این ماده در صنایع غذایی به شرح زیر می باشد:

 • کاهش اسیدیته و بهبود بافت در غذاهایی مانند گوشت و محصولات پخته شده (نان ، کیک و …)
 • به عنوان عامل تخمیر در محصولات پخته شده ، یعنی باعث افزایش رشد خمیر و تثبیت شکل آن می شود. به عنوان مثال TSP از ترکیبات محبوب استفاده شده در نان ، کیک ، کلوچه و مخلوط کیک هاست .
 • غالبا این ماده به محصولا گوشتی و دریایی مانند بیکن ، سس ، گوشت و تن ماهی افزوده می شود تا به حفظ رطوبت ، افزایش عمر مفید و جلوگیری از  فساد آن کمک کند .
 • از کارکردهای دیگر می توان به : تثبیت pH و جلوگیری از زیادی اسیدی و یا قلیایی شدن مواد غذایی ، جلوگیری از سیاه شدن رنگ نوشابه و جلوگیری از جدا شدن آب و روغن در فرآیند پردازش محصولات پنیری اشاره کرد (مقدار مورد استفاده از این ترکیب که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفته است < 3% وزن پنیر می باشد)
 • همچنین به عنوان امولسیفایر در سس های پنیری وجود دارد .
 • همراه با سایر فسفات ها در حبوبات بسیار استفاده می شود که می تواند باعث تغییر رنگ ، جریان یافتن حبوبات در اکسترودر و تثبیت فسفر شود.
 • برای اسموتی تر شدن نوشیدنی ها این ترکیب را به انواع نوشیدنی ها اضافه می نمایند

کاربرد سدیم تری فسفات در صنایع غذایی

 

نگرانی های عمده:

نگرانی های عمومی در مورد استفاده از افزودنی های غذایی روز به روز در حال افزایش است. یکی از این افزودنی ها تری سدیم فسفات می باشد که در رنج وسیعی از مواد غذایی استفاده می شود. با وجود اینکه سازمان FDA یا سازمان غذا و دارو (Food and Drug Administration) غیر سمی بودن این ماده را اظهار کرده است اما بعضی از شواهد نشان می دهد که این ماده ممکن است برای سلامتی مضر باشد.

در کل این ماده به دسته ای از افزودنی های غذایی که حاوی فسفات هستند اطلاق می شود.  این نوع از افزودنی ها در مواد غذایی فرآوری شده استفاده می شوند.

دلیل استفاده از این ماده  در مواد غذایی چیست؟

 • محصول فوق برای کاهش اسیدیته و بهبود کیفیت بافت مواد غذایی و گوشت مورد استفاده قرار می گیرد. در مواد غذایی پخته شده این ماده به عنوان ور آورنده استفاده می شود، به این معنا که باعث می شود مواد غذایی فرم خود را در طی مدت استفاده حفظ کنند. برای مثال تری سدیم فسفات برای کیک، مافین و انواع نان و در جهت پف بیشتر و حفظ فرم آنها استفاده می شود.
 • هم چنین در گوشت و مواد غذایی دریایی برای حفظ آب در بافت آنها و افزایش مدت زمان سالم ماندن و جلوگیری از فساد استفاده می شود.
 • بالا و یا پایین بودن بیش از حد pH در مواد غذایی باعث فساد پیش از موعد مواد غذایی می شود استفاده از این ماده در مواد غذایی باعث تعدیل pH  می شود.
 • این ماده به عنوان عامل تغلیظ کننده نیز به کار برده می شود . از تیره شدن رنگ سودا با گذشت زمان جلوگیری می کند و آب را در بافت نگه می دارد.

آیا استفاده از تری سدیم فسفات برای سلامتی ضرر دارد؟

همه ی انواع سدیم فسفات ها در مواد غذایی قابل استفاده نیستند مثلا گرید های مختلفی برای این ماده وجود دارد از جمله گرید خوراکی و صنعتی، که گرید صنعتی آن در شوینده ها و رنگ ها به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در صنایع غذایی با گرید خوراکی E339 موجود می باشد.

به دلیل این که مقدار استفاده از این ماده در مواد غذایی بسیار کم است عملا سلامتی انسان را تهدید نمی کند. اگرچه امروزه مردم حجم زیادی از مواد فرآوری شده و فست فود ها را استفاده می کنند ممکن است خطر استفاده زیاد از افزودنی ها سلامتیشان را تهدید کند.

حقیقتی که درباره این ماده فسفر دار وجود دارد این است که فسفر ارگانیک که به صورت طبیعی در مواد غذایی مانند لبنیات وجود دارد میزان جذب کمتری نسبت به فسفر معدنی که به صورت مواد افزودنی و مصنوعی هستند دارد.

بدن توانایی جذب 40 الی 60 % از فسفر طبیعی موجود در مواد غذایی را دارد در صورتی که این میزان برای فسفر معدنی 100 % است!

چه کسانی باید از مصرف این ماده افزودنی اجتناب کنند؟

1) افرادی با مشکلات کلیوی و یا نارسایی کلیوی !

 زمانی که کلیه انسان سالم است و عملکرد عادی خود را دارد مانند یک فیلتر عمل می کند و مواد اضافی را از خون حذف می کند که این مواد شامل فسفر هم می شود و زمانی که عملکرد کلیه با مشکل مواجه می شود حذف این نوع مواد از بدن به درستی انجام نمی شود. مصرف بیش حد از افزودنی ها باعث آسیب رسانی به رگ های خونی می شود و ممکن است پدیده کلسیفیکاسیون در بدن رخ دهد.

مضرات تری سدیم فسفات برای مشکلات کلیوی

2) افرادی با بیماری هایی نظیر پوکی استخوان!

ممکن است استفاده بیش از حد از محصول فوق یا تمام مشتقات فسفر دار که در مواد غذایی استفاده می شوند به سلامتی استخوان ها آسیب بزند. این در حالی است که حد نرمالی از فسفر برای بدن و سلامتی استخوان ها نیاز است. برای مثال یک پژوهش نشان می دهد که مصرف رژیمی که سرشار از افزودنی های حاوی این ماده است رشد فیبرو بلاست را تا  23 % افزایش می دهد.

نقش تری سدیم فسفات در پوکی استخوان

3) افرادی با بیماری های  قلبی!

قلب انسان نیز می توان با مصرف بیش از اندازه سدیم فسفات ها با مشکل مواجه شود. افزایش بیش از اندازه فسفر در بدن از طریق ایجاد یون های کلسفیکات در شریان های خونی به قلب صدمه می زند. مطالعاتی که روی افراد بزرگسال انجام شده است نشان داده است که کسانی که میزان فسفر زیادی را از طریق افزودنی های غذایی  دریافت کرده اند در معرض کلسیفیکاسیون عروق کرونر و سایر بیماری های قلبی قرار گرفته اند. به علاوه بیمارانی که میزان فسفر موجود در بدن آنها از mg/dL 9/3  بیشتر بوده است 52 % از سایر افراد طی یک دوره 15 ساله بیشتر در معرض  کلسیفیکاسیون عروق کرونر قرار می گیرند.

 

نقش تری سدیم فسفات در بیماری قلبی و عروقی

 

4) افرادی که دارای مشکلات روده هستند!

تحقیقاتی که بر روی انسان ها و موش ها انجام شده است نشان می دهد افزایش میزان فسفر در بدن باعث التهاب و کولیت اولسروز می شود که در کل باعث التهاب روده است.

چگونه می توان میزان افزودنی های سدیم تری فسفات دریافتی و در مجموع کل فسفر دریافتی بدن را کاهش داد ؟

دریافت میزان فسفر لازم برای بدن از طریق مواد غذایی طبیعی و مفید انجام می گیرد حال اگر این میزان با مصرف بیش از حد مواد غذایی فرآوری شده افزایش یابد ممکن است هر کدام از مشکلات ذکر شده در قسمت قبل برای بدن انسان به وجود بیاید.

میزان دریافت فسفر بدن آمریکایی ها طی 20 سال گذشته 10 الی 15 % افزایش پیدا کرده است. استفاده بیش از حد از غذاهای آماده و فست فود که حدود 50% از رژیم غذایی انسان را در زندگی مدرن در بر می گیرد سلامتی انسان را به خطر می اندازد.

برای محدود کردن استفاده بیش از حد از افزودنی های فسفر دار مانند سدیم تری فسفات می توان از مصرف این نوع از مواد غذایی اجتناب کرد:

 • کالباس و سوسیس
 • بیکن
 • غلات صبحانه
 • کنسرو ها
 • نوشیدنی های میوه ای
 • محصولات فرآوری شده
 • غذاهای منجمد
 • فست فود ها
 • آب های طعم دار
 • سس های پنیری

 

سایر کاربردهای trisodium phosphate:

در صنایع دیگر این محصول به عنوان تنظیم کننده ی pH، امولسیفایر، کاهنده ی سختی آب و… مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده برای تصفیه آب بویلر

کیفیت آب بویلر بر روی عملکرد و هزینه عملیاتی دستگاه تاثیر بسزایی دارد. به وجود آمدن رسوبات ناشی از سختی آب یکی از مشکلات معمولی است که موجب کاهش بازده و آسیب رسیدن به تجهیزات می گردد . برای حل این مشکل افزودنی هایی شیمیایی را آب بویلرها اضافه می کنند.

ترکیبات فسفات معمولترین ترکیبات شیمیایی برای تصفیه آب بویلر هستند . ترکیبات فسفات با تمامی باقی مانده های آب سخت واکنش داده و لجن نرمی را تشکیل می دهند که از طریق تخلیه حذف می شوند . این ماده معمولترین انتخاب برای بویلرهای فشار پایین است.

تری سدیم فسفات همچنین تمامی اکسیژن باقی مانده را حذف کرده و یک بافر ایجاد می کند که باعث کاهش پتانسیل خوردگی می شود.

 

تری سدیم فسفات در بویلر

شویندگی

TSP در پاک کنندگی بسیار ماده مفیدی است زیرا محلول آن به اندازه کافی قلیایی بوده و توانایی صابونی کردن چربی و روغن را دارد (pH محلول 1% آن برابر با 12 است). TSP در ترکیب با سورفکتانت ها یک عامل عالی برای پاک کنندگی به شمار می آید و از آن می توان برای تمیز کردن لباس تا پیاده رو هم استفاده کرد. این تطبیق پذیری و قیمت پایین تولید ، باعث شده بود که در اواسط قرن بیستم trisodium phosphate به یکی از اصلی ترین اجزای مواد پاک کننده بدل شود .

اما در اواخر دهه 1960 میلادی استفاده بیش از حد باعث به وجود آمدن برخی مشکلات زیست محیطی شد که موجب محدود شدن استفاده از آن گردید . با پایان یافتن قرن بیستم ، در تعداد زیادی از محصولات، TSP جای خود را به مواد دیگری داد که عموما شامل سدیم کربنات همراه با مخلوطی از سورفکتانت های غیر یونی و درصد کمی از سدیم فسفات هستند.

محصولاتی که به عنوان جایگزین TSP فروخته می شوند ، شامل سودا اش و زئولیت هستند . با این حال ، سدیم کربنات به اندازه تری سدیم فسفات قدرت قلیایی ندارد و این امر باعث می شود که از کارایی کمتری برخوردار باشد . زئولیت ها به پودرهای شوینده لباس به عنوان عامل توده ای اضافه می شوند که سریعا در آب شکسته شده و هیچ گونه آلودگی محیط زیستی اسجاد نمی کنند . 

 • استفاده از این ماده برای تمیز نمودن چه سطوحی مناسب می باشد؟

این ترکیب در صنایع مختلف برای پاک کردن سطوح، نرم کردن آب مورد استفاده در بویلر ، رنگ کاری (قبل از رنگ کاری برای پاک کردن سطح )، دباغی چرم ، تولید کاغذ ، روشن سازی شکر و … کاربرد دارد .

TSP در بیشتر موارد برای تمیز کاری سطوح پیش از رنگ آمیزی انجام می شود. استفاده از آن برای سطوح آجر و سنگ ، سیمان و چوب و… مناسب است اما در صورتی که این سطوح رنگی باشند ، به دلیل خاصیت قلیایی بالای این ترکیب باید انتظار داشت که سطوج رنگ خود را از دست دهند و مجددا نیاز به رنگ آمیزی داشته باشند. در اغلب موارد این ماده برای تمیز نمودن سطوح پیش از شروع به رنگ کاری انجام می پذیرد.

نکته: این ماده می تواند موجب ایجاد خسارت به سطوح فلزی شود. برای شست و شوی حمام نیز سعی کنید از این ترکیب استفاده ننمایید  زیرا TSP می تواند موجب لکه دار شدن فلزات به کار رفته در ، درب های فلزی، زهکشی هایی از جنس کروم و در صورت ماندگاری طولانی مدت بر روی سرامیک و کاشی سبب از بین بردن لعاب موجود بر آن ها و سیاه شدنشان شود.

 • رقیق سازی

برای استفاده از TSP برای شست و شوی سطوح لازم است تا آن را رقیق نمایید. برای این منظور 1/2 از این ماده را با 2 گالن آب مخلوط کنید.

عامل ضد خوردگی

تری ، دی و مونو سدیم فسفات هر سه از خانواده اورتوفسفات ها هستند .

اورتوفسفات ها در حضور اکسیژن می توانند به عنوان یک عامل ضد خوردگی عمل کنند .

این مواد با ایجاد لایه ای بر روی فلز از تماس فلز و مایع خورنده جلوگیری می کنند .

این لایه بسیار نامحلول بوده و در برابر حل شدن از خود مقاومت نشان می دهد.

در گریدهای پزشکی به عنوان گداز برای لحیم کاری مس استفاده می شود.

فلاکس به شکل محلولی غلیظ در آب اعمال شده و اکسیدهای مس را در دمای مورد استفاده برای لحیم کاری مس در خود حل می کند .

MSDS trisodium phosphate

msds of trisodium phosphate

این ماده یک ترکیب شیمیایی قوی بوده و میتواند باعث به وجود آمدن آسیب شدید در چشم و سوختگی در پوست محافظت نشده شود. در صورت بلع ، تنفس و یا تماس مقدار زیادی از آن با پوست می تواند باعث مسمومیت شود .

محصول فوق به شدت با آب و اسید واکنش داده و موجب آزاد شدن گرما می گردد .

 

منابع

 

 • Snell, F. D. (1931). …—its manufacture and use. Industrial & Engineering Chemistry23(5), 470-474.
 • (2005). Human & Environmental Risk Assessment on ingredients of European household cleaning products. Soluble silicates.
 • https://www.healthline.com/nutrition/trisodium-phosphate#bottom-line
 • https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/

خرید و فروش مواد شیمیایی را به ما بسپارید

موسسه ی مبتکران شیمی

5 نظر برای «تری سدیم فسفات (trisodium phosphate) | خرید فروش تری سدیم فسفات»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *