تری سدیم فسفات

این ترکیب به عنوان یک افزودنی غذایی در تمامی جهان به تایید رسیده است و در صنایع غذایی کارکردهای فراوانی دارد. نام تری سدیم فسفات و یا مشتقات آن را در لیبل ترکیبات درج شده بر روی اغلب کیک ها، نان ها، سس های مختلف و… می توان مشاهده نمود. شما می توانید جهت کسب اطلاع از قیمت فروش تری سدیم فسفات خوراکی و صنعتی با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین با خلوص 98.5%

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصولبرگه آنالیز تری سدیم فسفات
واتساپ09198991006 – 8

خرید تری سدیم فسفات خشک و 12 آبه :

ما در مبتکران شیمی انواع ترکیبات و مواد اولیه شیمیایی را با بهترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم . تمامی محصولات مطابق با آنالیز بوده و در سریعترین زمان ممکن به دست شما خواهد رسید. جهت ثبت سفارش با شماره 02174926 تماس بگیرید. 

قیمت تری سدیم فسفات :

به دلیل تغییرات روزانه قیمت ها و برای جلوگیری از ایجاد تداخل ، قیمت ها به صورت روزانه و توسط کارشناسان فروش ما به شما ارائه خواهند شد. 

خواص فیزیکی و شیمیایی :

در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و شیمیایی TSP آورده شده اند : 

این ترکیب فسفاته یک نمک معدنی است که عموما از طریق واکنش فسفریک اسید با سودا اش تولید می شود. عموما به صورت گرانول سفید و یا در فرم کریستال (خشک) موجود بوده و به شدت در آب محلول است،انحلال این ماده در آب سبب به وجود آمدن محلول قلیایی با  پی اچ 12 خواهد شد.

 

ساختار تری سدیم فسفات

 

فرم تجاری آن معمولا به صورت جزئی هیدراته است و 12 آبه موجود می باشد.با حرارت دادن تا 76 درجه سانتی گراد می توان فرم خشک  این محصول را به دست آورد.در گذشته از این ترکیب به صورت گسترده در تولید مواد شوینده همانند صابون و شامپو استفاده می شد، اما امروزه به دلیل ملاحظات زیست محیطی کاربرد پاک کنندگی آن محدود شده است .

 

فرمول شیمیاییNa3PO4
جرم مولی163.94 g/mol
شکل ظاهریجامد پودری و یا گرانول سفید
سایر نام هاTSP ، E339 ، تری سدیم اورتوفسفات ، سدیم فسفات
دانسیته1.620 g/cm3
حلالیت در آب1.5 گرم در 100 میلی لیتر  (در 0 °C)

8.8 گرم در 100 میلی لیتر (در 0 °C)

لوزی خطرلوزی خطر TSP

روش تولید:

فرآیند تولید دی سدیم مونو هیدروژن فسفات ، مونو سدیم دی هیدروژن فسفات و TSP به یکدیگر شبیه هستند به این صورت که نمک های فسفات سدیم به وسیله یک واکنش با پایه اسیدی بین اسید فسفریک و سدیم هیدروکسید و یا سدیم کربنات (سودا اش) در یک راکتور تولید می شوند.

پتاسیم هیدروکسید برای تثبیت کریستالیزاسیون و سدیم کلرات نیز به عنوان سفید کننده به واکنش ها اضافه می شوند.

تنها تفاوت در روند تولید این محصولات را می توان به نسبت اسید فسفریک و سودا اش در راکتور و نوع آن ، سایز و تجهیزات کریستالیزاسیون و خشک کن دانست . واکنش های تولید نیز به شرح زیر است :

 

2H3PO4 + 3Na2CO3 → 2Na3PO4 + 3H2CO3

H3PO4 +3NaOH → Na3PO4 + 3H2O

 

اگر هدف تولید TSP در گرید خوراکی باشد باید فسفریک اسید مصرفی نیز در گرید خوراکی با مقدار آرسنیک کمتر از 1 ppm باشد . برای تولید TSP خوراک مایع با مقدار کافی از سدیم هیدروکسید برای دست یابی به مقدار مورد نیاز نسبت سدیم / فسفات مخلوط می شود.

لازم به ذکر است که به دلیل پایین تر بودن قدرت قلیایی سودا اش، برای تولید TSP از NaOH استفاده می شود. 

کاربرد تری سدیم فسفات

این ماده شیمیایی در دو گرید صنعتی و خوراکی موجود می باشد و از کاریرد های آن به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • به عنوان پاک کننده رنگ
 • سختی زدا از آب در بویلرها: حذف یون های کلسیم و منیزیم و جلوگیری از ایجاد رسوب.
 • به عنوان نگهدارنده آب و تنظیم کننده pH در صنایع غذایی
 • به عنوان نمک حمام : میزان مصرف این ماده نسبت به سدیم کلرید برای این کاربری کمتر است.

 

کاربرد های TSP

 

فسفات ها در صنایع غذایی:

یکی از افزودنی های متداول در صنایع غذایی که می توان آن را در هزاران محصول غذایی مشاهده نمود فسفات ها می باشند. این مواد معمولا در نوشیدنی ها، گوشت های بسته بندی شده، پنیر، مرغ و… یافت می گردد. فسفات ها اغلب خاصیت امولسیفایری، آنتی کیکینگ، پایدار کنندگی و… دارند و می توانند سبب تنظیم اسیدیته ی محصول شوند.  طبق مطالعات صورت پذیرفته فسفر به دو صورت ارگانیک و غیر ارگانیک وجود دارد که فسفر آلی به صورت طبیعی در غذاهایی مانند گوشت ، ماهی و آجیل یافت می شود.

فسفر معدنی نیز به طور معمول در مواد افزودنی غذایی (فسفات دار) مانند تری سدیم فسفات یافت می شوند. در تن های ماهی استفاده از این ماده می تواند سبب جلوگیری از تشکیل بلور (استروویت) شود . در ادامه به کاربرد های بیشتر این محصول در صنایع غذایی می پردازیم. استفاده از آن در غلظت های مجاز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ایمن شناخته شده است.

کاربرد  در صنایع غذایی

TSP به عنوان یک افزودنی غذایی به خوبی جایگاه خود را تثبیت نموده است به طوری که در هر اکثر محصولات غذایی رد پایی از آن یافت می شود.عمده اثر استفاده از این ترکیب فسفاته در محصولات غذایی شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش اسیدیته و بهبود بافت در غذاهایی مانند گوشت و محصولات پخته شده (نان ، کیک و …)
 • به عنوان عامل تخمیر در محصولات پخته شده ، یعنی باعث افزایش رشد خمیر و تثبیت شکل آن می شود. به عنوان مثال TSP از ترکیبات محبوب استفاده شده در نان ، کیک ، کلوچه و مخلوط کیک هاست .
 • غالبا این ماده به محصولا گوشتی و دریایی مانند بیکن ، سس ، گوشت و تن ماهی افزوده می شود تا به حفظ رطوبت ، افزایش عمر مفید و جلوگیری از  فساد آن کمک کند .
 • جلوگیری از زیادی اسیدی و یا قلیایی شدن مواد غذایی ، جلوگیری از سیاه شدن رنگ نوشابه و جلوگیری از جدا شدن آب و روغن در فرآیند پردازش محصولات پنیری اشاره کرد (مقدار مورد استفاده از این ترکیب که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفته است < 3% وزن پنیر می باشد)
 • به عنوان امولسیفایر در سس های پنیری
 • همراه با سایر فسفات ها در حبوبات بسیار استفاده می شود که می تواند باعث تغییر رنگ ، جریان یافتن حبوبات در اکسترودر و تثبیت فسفر شود.
 • برای اسموتی تر شدن نوشیدنی ها این ترکیب را به انواع نوشیدنی ها اضافه می نمایند

با وجود اینکه کاربرد این محصول با شناسه E339 در صنایع غذایی مورد تایید واقع شده اما مطالعات اخیر بروز عوارض مختلفی بر سلامتی در اثر استفاده از آن نشان می دهند.امروزه این ترکیب فسفاته حتی در مکمل های ورزشی نیز به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

 

برای خرید تری سدیم فسفات کافیست با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

کاربرد تری سدیم فسفات در صنایع غذایی

 

سایر کاربردها:

برخی دیگر از موارد استفاده از این محصول به شرح زیر می باشند:

تری سدیم فسفات در بویلر

کیفیت آب بویلر بر روی عملکرد و هزینه عملیاتی دستگاه تاثیر بسزایی دارد. به وجود آمدن رسوبات ناشی از سختی آب یکی از مشکلات معمولی است که موجب کاهش بازده و آسیب رسیدن به تجهیزات می گردد . برای حل این مشکل افزودنی هایی شیمیایی را آب بویلرها اضافه می کنند.

ترکیبات فسفات معمول ترین ترکیبات شیمیایی برای تصفیه آب بویلر هستند . ترکیبات فسفات با تمامی باقی مانده های آب سخت واکنش داده و لجن نرمی را تشکیل می دهند که از طریق تخلیه حذف می شوند . این ماده معمولترین انتخاب برای بویلرهای فشار پایین است.

Trisodium phosphate همچنین تمامی اکسیژن باقی مانده را حذف کرده و یک بافر ایجاد می کند که باعث کاهش پتانسیل خوردگی می شود.

تری سدیم فسفات در بویلر

پاکسازی سطوح و شویندگی

TSP در پاک کنندگی بسیار ماده مفیدی است که در آب رقیق سازی شده و برای تمیز کردن انواع لکه ها و همینطور از بین بردن رشد کپک و باکتری روی سطوح مختلف در خانه و خارج خانه استفاده می شود زیرا محلول آن به اندازه کافی قلیایی بوده و توانایی صابونی کردن چربی و روغن را دارد (pH محلول 1% آن برابر با 12 است). TSP در ترکیب با سورفکتانت ها یک عامل عالی برای پاک کنندگی به شمار می آید و از آن می توان برای تمیز کردن لباس تا پیاده رو هم استفاده کرد. این تطبیق پذیری و قیمت پایین تولید ، باعث شده بود که در اواسط قرن بیستم این ترکیب فسفاته به یکی از اصلی ترین اجزای مواد پاک کننده بدل شود .

نکته: این ماده می تواند موجب ایجاد خسارت به سطوح فلزی شود. برای شست و شوی حمام نیز سعی کنید از این ترکیب استفاده ننمایید  زیرا TSP می تواند موجب لکه دار شدن فلزات به کار رفته در ، درب های فلزی، زهکشی هایی از جنس کروم و در صورت ماندگاری طولانی مدت بر روی سرامیک و کاشی سبب از بین بردن لعاب موجود بر آن ها و سیاه شدنشان شود.

جایگزین های TSP :

با وجود اینکه استفاده از این ماده شیمیایی در دوزهای مجاز خطری برای سلامتی انسان ندارد اما در اواخر دهه 1960 میلادی استفاده بیش از حد باعث به وجود آمدن برخی مشکلات زیست محیطی شد که موجب محدود شدن استفاده از آن و کاهش تقاضا برای خرید این ترکیب شیمیایی گردید . با پایان یافتن قرن بیستم ، در تعداد زیادی از محصولات، TSP جای خود را به مواد دیگری داد که عموما شامل سدیم کربنات همراه با مخلوطی از سورفکتانت های غیر یونی و درصد کمی از سدیم فسفات هستند.

محصولاتی که به عنوان جایگزین فروخته می شوند ، شامل سودا اش و زئولیت هستند . زئولیت ها به پودرهای شوینده لباس به عنوان عامل توده ای اضافه می شوند که سریعا در آب شکسته شده و هیچ گونه آلودگی محیط زیستی ایجاد نمی کنند . اما نمی توان این حقیقت را انکارکرد که مواد شوینده و پاک کننده حاوی این محصول در تمیز کردن سطوح و از بین بردن لکه های سخت بسیار بهتر از مواد شیمیایی جایگزین عمل می کنند.

MSDS تری سدیم فسفات

msds تری سدیم فسفات

همانطور که گفته شد پیش از شروع کار با هر ماده شیمیایی نخست لازم است MSDS آن را به دقت مطالعه نموده تا در صورت بروز مشکل آمادگی لازم را داشته باشید،  در ادامه خطرات اختمالی هنگام کار با آن را ذکر می کنیم.

استنشاق : این ماده می تواند در صورت استنشاق باعث  سوزش در در بینی و گلو ، سرفه ممتد و همینطور خس خس سینه گردد همچنین تنگی نفس و در موارد حاد باعث ورم ریوی می گردد.

تماس با چشم : تماس این ماده شیمیایی با چشم می تواند سبب سوزش شدید، درد در چشم و حتی بروز آسیب چشمی به قرنیه چشم شود.

تماس با پوست : در اثر تماس با پوست، قرمزی، خارش و تحریک شدید، سوزش و در نهایت می تواند سوختگی پوستی را به همراه خواهد داشت بنابراین لازم است در صورت تماس، پوست را به مدت 15 دقیقه به خوبی شستشو داده و درخواست کمک پزشکی نمایید.

بلعیده شدن : خوردن محصول می تواند باعث آسیب جدی به دستگاه گوارش ، حالت تهوع و استفراغ می گردد.لازم است در صورت بلعیدن سهوی 2 لیوان شیر به مصدو بنوشانید

خطرات سلامتی استفاده از تری سدیم فسفات:

با توجه به نکاتی که ذکر شد مصرف این محصول در مقادیر کم خطر جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند با این حال در موارد زیر احتیاط بیشتری لازم است :

 • نارسایی کلیوی : برای افرادی که به این عارضه مبتلا هستند توصیه می شود محصولات حاوی فسفات کمتری مصرف نمایند، ازدیاد مصرف ترکیب مذکور در این افراد می تواند سبب آسیب به رگ های خونی و بروز پدیده کلسیفیکاسیون شود 
 • پوکی استخوان : استفاده از ترکیبات حاوی فسفات می تواند پوکی استخوان را تشدید نماید، البته نباید فراموش کرد میزان مشخصی از این ماده برای رشد استخوان ها ضروری است. بررسی ها نشان می دهد رژیم های غذایی که حاوی مقادیر بالای فسفات هستند رشد فیبروبلاست را تا 23 درصد افزایش می دهند

نقش TSP در پوکی استخوان

 • سابقه بیماری قلبی : افزایش بیش از اندازه فسفر در افرادی با سابقه بیماری های قلبی می تواند خطر کلسیفیکاسیون و گرفتگی عروق را افزایش دهد
 • مشکلات روده : تحقیقات روی بیماران نشان می دهد دریافت فسفر در مقادیر بالا می تواند سبب تشدید التهاب و کولیت اولسروز شود

در نهایت می توان نتیجه گیری کرد که کاهش مصرف محصولات حاوی فسفات و محصولات غذایی که در ترکیبات خود نگه دارنده دارند نظیر فست فود ها و غذاهای فرآوری شده نظیر سوسیس و کالباس، بیکن، کنسروها و…می تواند نقش چشمگیر در کنترل خطرات و عوارض احتمالی ترکیبات فسفاته داشته باشد.

 

محصولات مرتبط:

خرید سدیم تری پلی فسفات

موسسه ی مبتکران شیمی

5/5 (1 Review)

4 نظر برای «تری سدیم فسفات | خرید تری سدیم فسفات»

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   برای اطلاع از موجودی و قیمت این محصول و همچنین خرید و فروش سدیم تری فسفات با دفاتر فروش ما در تماس باشید 02177641136

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *