فروش سدیم تری پلی فسفات

خرید سدیم تری پلی فسفات: این ماده یکی از پر استفاده‌ ترین و موثر ترین مواد اولیه ی موجود در محصولات شوینده است. به علت قدرت بالای پاک‌کنندگی و نفوذ آن به درون الیاف پارچه و یا سطوح مورد نظر کاربرد گسترده‌ای در مواد پاک‌ کننده و پودر ماشین‌ های ظرفشویی و لباسشویی نیز دارد. جهت مشاهده آنالیز  این ماده بر روی عکس زیر کلیک کنید. جهت اطلاع از قیمت های به روز در سال 1399 با واحد فروش تماس بگیرید. 

 •  کشور تولید کننده: چین
 •   بسته بندی: کیسه 25 کیلویی
 •   درصد خلوص: 94% 

فروش سدیم تری پلی فسفات:

02177641136    02177649244

02177657132        021-74926

برگه آنالیز نمونه محصول:

…..آنالیز سدیم تری پلی فسفات

.

معرفی

سدیم تری پلی فسفات (به صورت مخفف STPP) جامدی است آلی که به شکل جامد گرانوله جاذب رطوبت پدیدار می شود.

 • فرم پایدار این ماده نمک شش آبه آن است
 • شکل بدون آب در دو فرم کریستاله به نام های فاز 1 و فاز 2 وجود دارد.
 • مقدار هر کدام از فازهای موجود در یک محصول به دمای کلسینه کردن بستگی دارد.
 • دانسیته بالک نیز بین 0.45 تا 1.15 g/cm3 است.
 • سدیم تری پلی فسفات خشک ذوب نمی شود، بلکه در حدود 620 درجه سانتیگراد به پیروفسفات تجزیه می شود.
 • فرم شش آبه در دمای 85 درجه سانتیگراد تجزیه می شود.

بر اساس کابردی که STPP دارد، محصولات تولیدی در دانسیته بالک، درصد فرم های آبدار و نسبت فاز 1 به فاز 2 متفاوت هستند و نوع کاربری این مقادیر را تعیین می کند.در شکل زیر نمونه های آماده شده جهت فروش به مشتریان را مشاهده می نمایید. 

خرید سدیم تری پلی فسفات از مبتکران شیمی

 

 فروش سدیم تری پلی فسفات با بهترین کیفیت و قیمت در مبتکران شیمی

تشکیل کمپلکس با فلزات

STPP می تواند با فلزات (آهن، منیزیم، آهن و …) آنیون هایی از نمک های کمپلکس مانند موراد زیر تشکیل دهد:

(CaNaP3O10) 2-

(CaP3O10) 3-

Ca5(P3O10)2

(FeP3O10) 2-

(MgOHP3O10) 4-

 واکنش این ماده با +Ca2 را می توان به شکل زیر نشان داد:

Na5P3O10 → NaP3O10 4-/ P3O10 5- → CaNaP3O10 2-/CaP3O10 3- → Ca5(P3O10)2

ترکیب Ca5(P3O10)2 نامحلول بوده و رسوب می کند. این خاصیت رسوب فسفات ها (شامل تری فسفات) در حضور یون های فلزی، در واحدهای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد، جایی که فسفاتها با استفاده از رسوب داده شدن شیمیایی توسط نمک های آهن یا آلومینیوم از بین می روند.

 روش تولید 

این ماده از سنگ فسفات به دست می آید. 2 نوع روش برای تولید این ماده وجود دارد:

 1) روش گرمایی 2) روش تر

در روش اول از حرارت بسیار بالا برای ایجاد شرایط کاهش و تولید بخارات فسفر از سنگ آن استفاده می شود. سپس فسفر تولیدی در هوا سوزانده شده و اسید فسفریک را به وجود می آورد. برای کاربردهای این ماده در مواد شوینده از این روش تولیدی استفاده نمی شود.

در روش دوم فسفریک اسید از طریق واکنش سنگ فسفر با سولفوریک اسید تولید می شود. (بیشتر وارداتی که در اروپای غربی اتفاق می افتد اسید فسفریک خام است). پس از این مرحله فسفریک اسید برای دستیابی به اسید با خلوص بالاتر استفاده می شود.

STPP از طریق واکنش خنثی سازی اسید فسفریک خالص با سدیم هیدروکسید تولید می شود و سدیم هیدروژن فسفات را به وجود می آورد. سدیم تری هیدروژن فسفات تا 500 الی 550 درجه سانتی گراد حرارت داده می شود و محصول فوق تولید می شود.

تولید

ناخالصی هایی که در محصول نهایی وجود دارند عبارتند از سدیم پیروفسفات، ارتوفسفات و متافسفات. این ناخالصی ها بسته به نحوه انجام فرآیند تولید و مواد اولیه مورد استفاده متفاوت هستند.

همچنین STPP از دو روش زیر نیز به دست می‌آید:

الف ) به‌وسیله دهیدراسیون (dehydration) مولکولی از مونو و دی سدیم فسفات تولید می‌شود.

ب ) در فرآیند کنترل‌شده کلسینه شدن (calcination) مخلوط سدیم ارتوفسفات از سدیم کربنات و فسفریک اسید حاصل می‌شود.

در فرآیند تولید ابتدا فسفریک اسید با سودا اش خنثی سازی شده تا سدیم هیدروژن فسفات تشکیل شود . سپس پودری متشکل از دی سیم هیدروژن فسفات و سدیم هیدروژن فسفات تا دمای 550-500 درجه سانتی گراد برای تشکیل STPP پایدار حرارت داده می شود.

.

خرید سدیم تری پلی فسفات و فرایند تولید آن

.

کاربردها:

 • در ساخت محصولات تمیز کننده و مواد نگهدارنده ی محصولات غذایی و همچنین برای تصفیه ی آب کاربرد فراوانی دارد.
 • مقدار STPP  مصرفی در اروپا برای مصارف شوینده در سال 2000 حدود 300 هزار تن بوده است، و این صنایع از خریداران عمده آن هستند. 
 • استفاده از این ماده در صنایع شوینده ممکن است فقط برای یک نوع از آن نباشد بلکه به طور مثال در برخی از مناطق از این ماده در قرص های ماشین ظرفشویی استفاده می شود در حالی که در مناطق دیگر از آن در خشک شویی ها استفاده می شود.
 • در مواد شوینده خانگی، بیشتر به عنوان builder عمل می کند . به طوری که در ارتباط با سورفکتانت ها این امکان را به شوینده می دهد تا در هر شرایطی عملکرد خوبی داشته باشد. در اروپا بیشترین میزان مصرف این ماده متعلق به مصارف خانگی با 95-99 % مصرف می باشد.

اثرات بر روی عملکرد مواد شوینده:

1) حذف یون های منیزیم و کلسیم و جلوگیری از پدیدار شدن آثار مخرب آنها.

2) یون های کلسیم و منیزمی را که در دستگاه شوینده از شست و شوهای قبلی باقی ماند اند را حذف می کند.

3) از رسوب کردن یون های سختی زای کلسیم و منیزیم درون شوینده جلوگیری میکند. 

4) از باقی ماندگی آلودگی ها روی سطح منسوجات جلوگیری می کند.

5) قلیاییت را در طول فرایند شست و شو در سطح مطلوبی نگه می دارد.

6) باعث شکسته شدن ذرات بسیار بزرگ آلاینده به ذرات کوچک تر شده و باعث شست و شوی آسان تر می شود.

7) باعث هیدرولیز شدن مولکول های گریس و روغن ها می شود (هیدرولیز یک واکنش جدا شدن پیوندهای شیمیایی به واسطه اضافه کردن آب است.) و در فرآیند شست و شو حذف آن ها را آسان تر می سازد.

8) اضافه کردن این ماده به شوینده ها در تولید، نگه داری و ذخیره سازی موثر آن ها از طریق پایدار سازی خواص فیزیکی آن ها کمک می کند.

9) باعث تسهیل انحلال شوینده ها می شود.

برای اطلاع از قیمت خرید سدیم تری پلی فسفات با شماره های واحد فروش تماس حاصل فرمایید. 

آشنایی با کاربرد های دیگر این ماده

به علاوه، سدیم تری پلی فسفات کاربردهای دیگری از جمله : فرآیند های تمیز کنندگی صنعتی ، افزودنی در مواد غذایی ، غذای حیوانات ، تولید سرامیک و …. را داراست.

این ماده به صورت گسترده در شوینده های خشکشویی به صورت پودر ، مایع ، ژل و قرص، در شوینده های مخصوص ماشین های ظرف شویی نیز به صورت صورت پودر ، مایع ، ژل و قرص ، تمیز کننده های سرویس بهداشتی و سایر شوینده های سطوح مختلف کاربرد دارد. از طریق  مکانیسم  های مختلفی از جمله حذف سختی آب و فراهم کردن بستر مناسب برای سورفکتانت برای عملکرد موثر تر ، تنظیم pH  ، ایجاد امولسیون از آلودگی ها و جلوگیری از ایجاد رسوب ، هیدرولیز روغن وچربی ها و حل کردن ذرات آلاینده عمل می کند.

چرا این ماده در شوینده ها استفاده می شود؟

 این ماده هیدرات‌هایی پایدار را تشکیل و به سورفکتنت ها اجازه فعالیت با تمام توان خود را می‌دهد.

همچنین باعث بالا رفتن کف و حباب‌های موجود در فرآیند شستشو می‌شود؛ بنابراین در تولید پودر لباسشویی و برای استفاده در خشک‌شویی‌ها بکار می‌رود. به دلیل این کاربردهای گسترده در صنایع شوینده به این ماده پاک‌کننده یا دترجنت ” detergent” نیز می‌گویند.

از کارکردهای اساسی و مهم STPP در مواد شوینده می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

 • جداسازی کلسیم و منیزیم
 • ایجاد خاصیت قلیایی
 • تشکیل ترکیب با یون های فلزات واسطه
 • تثبیت کلوئید اکسیدهای فلزی
 • ارائه سطح قابل توجه برای توزیع کلوئیدها و خاک

کاربرد این ماده در تصفیه آب چیست؟

در تولید آب آشامیدنی سالم و به‌ منظور حذف فلزات منگنز و آهن و همین‌طور به دلیل داشتن pH نسبتاً بالا و حالت قلیایی، این ماده می تواند سبب توقف خوردگی در لوله‌های انتقال آب شود. ذرات با ابعاد کمتر از 10 میکرون در آب به دلیل جاذبه‌های منفی و مثبت اطراف آن‌ها تمایل به ایجاد گروه‌های کوچک ذرات معلق را می‌دهند که سختی را در آب به وجود می‌آورد.

STPP تمایل دارد ذرات کوچک‌تر را پوشانده و از طریق جاذبه آن‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌کند؛ بنابراین این ماده معلق سازی (deflocculation) را برای برطرف کردن سختی آب انجام می‌دهد و عامل‌های سختی آب مانند CaCO3 و اکسیدهای آهن را حذف می‌کند.

جلوگیری از خوردگی در لوله ها

فسفات ها می توانند خوردگی را در لوله های انتقال آب به دو صورت کاهش دهند: خوردگی آندیک و خوردگی کاتدیک.

خوردگی آندیک: برخی یون های موجود در آب می توانند با فسفات ها ترکیب شده و رسوبی نامحلول تشکیل دهند. این رسوب ها بر روی دیواره لوله رسوب کرده و یک فیلم محافظ کننده را تشکیل می دهند.

خوردگی کاتدیک: اکسیژن موجود در آب می تواند لایه داخلی فلز ها را اکسید کرده و باعث آزاد شدن یون های فلزی با بار مثبت به درون آب شود. پلی فسفات ها با این یون های مثبت ترکیب شده و یک فیلم محافظ را بر روی لایه داخلی تشکیل دهند که می تواند فرآیند خوردگی را کند سازد.

جلوگیری از خوردگی در لوله ها با STPP

آیا این ماده در صنایع غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد؟

بله، این ماده در فرآوری گوشت، غذاهای دریایی مانند میگو منجمد و سوسیس بکار گرفته می‌شود و می تواند با حفظ رطوبت گوشت تازگی آن را بهبود ببخشد. از مزیت‌های دیگر استفاده از این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • زمان نگهداری گوشت و غذاهای دریایی بسیار افزایش‌ می یابد.
 • از تغییر و عوض شدن ماهیت پروتئین‌ ها جلوگیری می‌شود.
 • رنگ مواد غذایی ثابت می‌ماند.
 • باعث ترد شدن و بهتر پختن انواع گوشت‌ها می‌شود.
 • pH مواد غذایی را تنظیم می کند.

در شیر و آبمیوه ها نیز اضافه نمودن این ماده موجب حفظ کیفیت این ترکیبات می شود.

از آنجایی که سدیم تری پلی فسفات می تواند آب را در خود حفظ نماید ، برخی فروشندگان سودجو از آن برای سنگین تر نمودن محصولات دریایی خود و در نتیجه گران تر شدن آن استفاده می نمایند..

صنایع کاشی و سرامیک :

در آماده کردن دوغاب برای ساخت کاشی و سرامیک، برای کنترل ویسکوزیته آن و همچنین پراکنده کردن هر چه‌ بهتر مواد در محلول و معلق سازی آن‌ها از STPP استفاده می‌گردد.

این ماده در صنایع چرم‌سازی به‌ عنوان رنگ دهنده، چسب‌ها و مواد عایق‌کاری، حلال‌ ها، جاذب‌ها، در تولید کاغذ و خمیر کاغذ به‌عنوان عامل مهارکننده آلودگی نفتی به کار می‌رود.

در صنایع دارویی این ماده به صورت گسترده به عنوان توزیع کننده در تولید داروهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. 

بازار جهانی 

فسفات صنعتی در بازار کشورهای درحال‌ توسعه مانند آمریکای لاتین و آسیا با سرعت بالایی در حال رشد است. این جهش در رشد نتیجه پیشرفت سبک زندگی مردم است که در نتیجه ی این امر تقاضا برای خرید غذاهای راحت، غذای فوری و نوشیدنی، گوشت‌های بسته‌بندی‌شده و غذاهای دریایی یخ‌زده بیشتر شده است.

 حقایق محیط زیستی

با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی ترکیب فوق، این ماده وارد اتمسفر نمی شود. بر همین اساس مطالعات محیط زیستی در این بخش انجام نگرفته است. از طرفی به عنوان ماده ای که در مواد شوینده استفاده می شود STPP  وارد پساب و فاضلاب خانگی شده و ممکن است وارد محیط آبی شود . می توان از طریق ایجاد واحد های تصفیه پساب با استفاده از متدهای مختلف که در بخش تصفیه پساب به ان اشاره شده است این نوع از پساب را تصفیه کرد. از آنجایی که این ماده معدنی می باشد مطالعاتی در زمینه تجزیه آن نیز صورت نگرفته است . اما این ماده در اثر هیدرولیز می تواند به پیروفسفات و سپس به ارتو فسفات تبدیل شود که توسط جلبک یا میکرو ارگانیسم ها جذب می شود.

MSDS و موارد ایمنی :

محصول فوق ممکن است سبب تحریک تنفسی، پوستی و چشم‌ها شود.

در صورت تماس باپوست  و چشم‌ها با آب زیاد شسته شود و مصدوم به هوای آزاد منتقل‌شده و منتظر فوریت‌های پزشکی بمانید.

لطفاً پیش از تماس با این محصول MSDS آن را با دقت مطالعه فرمایید.

خرید سدیم تری پلی فسفات و MSDS آن

خرید سدیم تری پلی فسفات را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

منابع :

(2005). Human & Environmental Risk Assessment on ingredients of European household cleaning products. Soluble silicates

/http://www.adityabirlachemicals.com

Industrial. (n.d.). Retrieved January 22, 2019, from https://ihsmarkit.com/products/industrial-phosphates-chemical-economics-handbook.html

(n.d.). Retrieved January 22, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium_tripolyphosphate#section=First-Aid-Measures

(n.d.). Retrieved January 22, 2019, from https://www.chemicalbook.com/ChemicalProductProperty_EN_CB6270667.htm)

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

6 نظر برای «خرید سدیم تری پلی فسفات با بهترین کیفیت»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *