اسید اگزالیک

اسید اگزالیک چیست؟ این ماده از خانواده ی دی کربوکسیلیک اسیدها است که به نام اتاندیونیک اسید نیز شناخته می شود .جرم مولی آن 90.03 گرم بر مول می باشد این ماده در زنبورداری کاربرد دارد و در از بین بردن کنه واروا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر گرید صنعتی ، این ماده در گرید خوراکی نیز موجود می باشد. برای آشنایی با سایر کاربرد ها و موارد مصرف، خطرات و روش تولید آن ،  فروش و خرید اسید اگزالیک چین و ایران و اطلاع از قیمت آنها از روش های زیر با ما در تماس باشید.

 

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین و ایران 

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی طوسی و سفید

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصول
واتساپ09198991006 – 8

فروش اسید اگزالیک :

موسسه مبتکران شیمی با ارائه طیف وسیعی از مواد شیمیایی آماده تامین این محصول با تضمین کیفیت و قیمت رقابتی برای مشتریان گرامی می باشد.

خرید اسید اگزالیک :

جهت تهیه این ماده و ثبت سفارش خرید تنها کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید.

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

خواص و ویژگی ها

محصول فوق به دو صورت بدون آب و آبپوشی شده وجود دارد. در فرم آبپوشیده به ازای هر مولکول از این ماده دو مولکول آب نیز وجود دارد. فرم بدون آب آن به صورت کریستال های سفید رنگ است. فرم آبدار آب خود را در 100 درجه سانتیگراد از دست می دهد.

این ماده در شرایط محیطی به صورت کریستال های بی رنگ و یا پودر سفید رنگ بی بو پایدار می باشد و به صورت دهیدراته دارای خلوص 99.5 درصد و یا بالاتر است. کریستال های این ماده بر اساس تفاوت در آرایش مولکولی و توزیع پیوندهای هیدروژنی، به دو صورت مختلف می توانند شکل بگیرند. در حالت آبدار دارای دو مولکول آب (C2H2O4. 2 H2O) در ساختار خود است و به آن  اسید اگزالیک دو آبه گفته می شود. نسبتا اسیدی قوی است (pKa1=1.23 ; pKa2=4.19) و حلالیت متوسطی در آب دارد.

 

اگزالیک اسید

تجزیه حرارتی:

تجزیه ی حرارتی این ترکیب به صورت خشک در دما های نسبتا پایین و در حدود 140 درجه ی سانتی گراد انجام می شود. محلول این ترکیب نیز حتی در دما های پایین تر شروع به تجزیه شدن می نماید.

محصولات اصلی حاصل از تجزیه ی این ترکیب CO  و CO2  و آب می باشد. طبق مطالعات صورت پذیرفته در مرحله ی اول تجزیه  یاین ماده، اسید فرمیک و CO2 آزاد می شود. مکانیسم این واکنش را در شکل زیر می توانید مشاهده کنید:

تجزیه حرارتی اسید اگزالیک

در صورتی که حرارت دادن ادامه داشته باشد اسید فرمیک به CO و آب تجزیه می شود.

اسید اگزالیک در طبیعت

این ماده به صورت طبیعی در برگ های سبز گیاهان موجود می باشد. این برگ ها حاوی ماده ی مغذی ای به نام اگزالات (اسید اگزالیک) می باشند اما آیا مصرف این ماده برای بدن مضر است؟

علاوه بر برگ های سبز می توان این ماده را در دانه ها، آجیل،میوه ها و کاکائو و… نیز پیدا نمود. بدن انسان نیز می تواند به خودی خود اگزالات تولید کند یا آن را از مواد غذایی بدست آورد. علاوه بر این ویتامین C  می تواند هنگام سوخت و ساز به اگزالات تبدیل شود. بعد از مصرف اگزالات، در روده ها، کلیه ها و یا مجاری ادراری (بیشتر در روده ها) این ماده به مواد معدنی متصل می شود تا ترکیباتی از قبیل آهن اگزالات و کلسیم اگزالات را به وجود آورد.

در اغلب افراد این مواد از طریق ادرار دفع می شوند اما رژیم حاوی مقادیر بیشتری از این ماده می تواند خطر سنگ کلیه و کمبود جذب مواد معدنی را در افراد حساس به وجود آورد

روش تولید:

برای تولید این ماده روش های متنوعی وجود دارد.

حرارت دادن فرمات سدیم در حضور یک کاتالیست قلیایی، اکیداسیون کربوهیدرات ها در حضور اسید نیتریک، حرارت دادن خاک اره با کاستیک های قلیا و یا تخمیر محلول های شکر توسط مخمرهای خاص، از جمله این روش ها هستند. تولید این ماده از کربوهیدارت های مختلف در حضور نیتریک اسید قوی و کاتالیست وانادیوم پنتا اکسید به صورت گسترده انجام میگیرد. 

اضافه کردن پروپیلن به HNO3 قوی و سپس حرارت دادن محلول برای حذف اکسیدهای نیتروژن نیز در نهایت منجر به تولید اسید اگزالیک می گردد. این ترکیب ارگانیک به صورت طبیعی در بسیاری از مواد غذایی همانند بادام، شکلات، موز، جعفری، چای، ریواس و بسیاری دیگر از گیاهان و بدن موجودات زنده یافت می شود و هنگامی که با ترکیبات معدنی همانند کلسیم و منیزیم در ارتباط باشد نمک های مختلفی همچون اگزالات را تشکیل می دهد.

کاربرد ها :

عامل پاک کننده

شاید بتوان یکی از عوامل مهم در افزایش میزان فروش اسید اگزالیک را ایده آل بودن آن برای مصارف پاک کنندگی، تمیز کنندگی و سفید کنندگی آن دانست، حذف جرم و آلودگی از روی سطوح به عنوان یک خاصیت مهم و عدم آسیب به سطوح،این ماده را مورد توجه تولید کنندگان محصولات شوینده و تمیز کننده قرار داده است. این محصول را می توان برای از بین بردن زنگ آهن نیز استفاده کرد.نباید فراموش کرد که این ترکیب سمی است و استفاده از آن باید با احتیاط صورت پذیرد.

برای از بین بردن زنگ زدگی مخرن ماشین لباسشویی نیز از این ماده استفاده می شود، به این صورت که 200 گرم از آن را در یک برنامه شستشو با آب گرم،بدون اضافه کردن هیچ ماده شوینده ای استفاده می کنند که علاوه بر از بین بردن زنگ زدگی،لکه ها را نیز از سطوح داخلی پاک می کند.

کاربرد اسید اگزالیک در تمیز سازی سطوح

 

  • در ادامه به چگونگی پاک کردن سطوح چوبی با این ترکیب بیشتر می پردازیم:

1- حتما پیش از استفاده از این ماده سطوح را با دستمال تمیز نمایید.

2- مقدار مناسبی از این اسید را با آب مخلوط نمایید.(حدودا 12 الی 16 انس از این ماده در هر گالن آب )

3- بسته به نیاز و اندازه ی لکه مقداری از آن را روی لکه قرار دهید و با دستمالی پارچه ای به خوبی مالش دهید.

4- بگذارید اسید به طور کامل خشک شود و در صورتی که به طور کامل لکه ها از روی سطوح پاک نشده بود، مقدار بیشتری از آن را اعمال نمایید

5- بعد از پاک شدن لکه ها 2 قاشق غذا خوری بوراکس را با آب مخلوط نمایید و به سطح اعمال کنید. این کار منجر می شود تا رنگ سطوح درخشندگی خود را بازیابد و اسید اعمال شده نیز خنثی شود.

کاربرد های صنعتی

خواص سفیدکنندگی این ماده برای استریل کردن تجهیزات در برخی صنایع استفاده می شود. در صنایع نساجی و سایر کارخانه های رنگ لباس نیز از این محصول استفاده می گردد. شرکت های داروسازی نیز از آن برای خالص سازی و یا رقیق سازی برخی از مواد شیمیایی استفاده می کنند.

 

اسید اگزالیک در زنبور داری

اسید اگزالیک در زنبورداری

کنه های موجود در کندوهای عسل که از آنها با نام کنه واروا یاد می شود عامل کاهش کیفیت عسل تولید شده و افزایش آنها در کندو باعث از بین رفتن زنبورها می شود،اثرات فوق العاده این اسید در از بین بردن کنه های واروا، زنبورداران را به یکی از مشتریان پرو پاقرص در خرید اسید اگزالیک بدل کرده است،البته اسید هایی همچون فرمیک، سیتریک، استیک و لاکتیک اسید نیز می توانند در مبارزه با این موجودات تاثیر مثبتی داشته باشند

در کشورهای اروپایی که سابقه زیادی در برخورد با این کنه ها دارند، استفاده از این ماده شیمیایی امری معمول است.

سیکل زمانی استفاده از این محصول در زنبورداری:

طبق بررسی ها استفاده از این ماده سالی دوبار انجام می شود،یک بار در اواخر تابستان و بار دوم با شروع زمستان،دلیل این امر نیز مقارن شدن این فصول با زمان تولید مثل زنبورها می باشد.

بهترین روش استفاده برای از بین بردن کنه

بر اساس تجربیات زنبورداران به این نتیجه رسیده اند که چکانیدن این ماده از اسپری کردن آن بهتر است. برای این کار می توان از یک سرنگ و یا سمپاش باغبانی استفاده کرد. باید مراقب بود که این ماده با پوست و چشم تماس پیدا نکند. همچنین نیز برخی از افراد از بخار این محصول برای از بین بردن کنه واروا استفاده می کنند که در آن با استفاده از یک دستگاه بخور (تصعید) کندو را کنه زدایی می کنند. در این روش باید مواظب دمای بخار خروجی بود تا مبادا دمای بالا به زنبورها آسیبی بزند. 

از مزیت های oxalic acid این است که بر روی زنبور ملکه و سایر زنبورها اثر سوئی ندارد.

همچنین می توان از روش انجماد نیز برای از بین بردن این کنه ها استفاده نمود به این صورت که صفحات کندو را بعد از تخلیه زنبورها برای مدتی در فریزر قرار داده تا کنه هایی که باعث از بین رفتن زنبور ها می شوند نابود شوند،البته روش اول به مراتب راحت تر و اثر بخش تر است

اسید اگزالیک در زنبورداری

اسید اگزالیک و کنه واروا

همانگونه که در قسمت قبل توضیح داده شد برای از بین بردن کنه های واروا از OA بهره می برند.

اسید از طریق پوست و دهان وارد بدن کنه می شود و به داخل خون آن راه پیدا می کند. همین امر باعث می شود که کنه از بین برود. البته هنوز مکانیزم دقیق اثرگذاری این ماده بر روی بدن کنه ها مشخص نشده است. این اسید می تواند در حدود 90% از کنه ها را نابود کند.

حذف یون کلسیم:

در برخی از صنایع از این ماده به منظور توانایی آن در حذف کلسیم از محلول استفاده می شود. واکنش یون های کلسیم بااین ماده شیمیایی سبب تشکیل جامدی نامحلول به نام اگزالات کلسیم می گردد.

بازار جهانی:

چین را می توان بزرگترین صادر کننده و تولید کننده این ماده شیمیایی در جهان دانست، این کشور بیش از 25 درصد از میزان اسید اگزالیک تولیدی خود را به کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، کشورهای آسیایی همچون ژاپن و اندونزی و همچنین بخشی از اروپا صادر می کند.

در سال 2017 ، در آسیا واردات این محصول به همراه مشتقات آن بالغ بر 25.3 کیلو تن ، با قیمتی در حدود 1.4 دلار در هر کیلوگرم بود. در همان سال ، کل صادرات ارسال شده از منطقه به 13.6 کیلو تن به ارزش 18.3 میلیون دلار رسید. کاربرد  این اسید در نساجی، آماده سازی فلزات، ساخت مواد شیمیایی و دارویی، صنایع چرم سازی و… باعث افزایش میزان فروش اسید اگزالیک در بازار های جهانی گردید. جالب است بدانید در سال 2016 صنعت دارو سازی بزرگترین خریدار این محصول بوده و انتظار می رود تا سال 2021 با رشد سالیانه 3.4% جایگاه خود را حفظ نماید.

اثرات مصرف بر روی انسان

این ماده شیمیایی به صورت طبیعی در بسیاری از گیاهان وجود دارد.

در بدن انسان این اسید می تواند در کلیه با کلسیم واکنش داده و تولید سنگ کلیه کند.

اگر دوز بالایی از اسید اگزالیک وارد بدن شود می تواند سمی باشد، پس باید افراد سالم از دریاف زیاد مواد غذایی حاوی نمک های اگزالات خودداری کنند.

در بدن انسان ویتامین C می تواند تجزیه شود و یکی از محصولات آن این ماده شیمیایی است که میتواند منجر به تشکیل سنگ کلیه در افراد دارای پتانسیل شود.

درد شکمی، تشنج، مشکلات کلیوی، کاهش فشار خون، درد در گلو و دهان، لرزش، استفراغ و نبض ضعیف علائم احتمالی مسمویت با این ماده هستند. 

در صورت مسمومیت نوشیدن آب یا شیر توصیه شده است. مراجعه به مراکز درمانی نیز لازم است.

پرسش و پاسخ :

کاربرد اسید اگزالیک در آزمایشگاه

 

1- خطرات کار با این ماده در محیط آزمایشگاهی چیست؟

پیش از شروع کار با این ماده شیمیایی در محیط های صنعتی و آزمایشگاهی لازم است برگه اطلاعات ایمنی(MSDS) آن  را به دقت مطالعه کنید تا در صورت بروز هر پیشامدی آمادگی لازم را داشته باشید 

تماس چشمی لازم است تا رسیدن و دریافت کمک های پزشکی چشمها را با آب فراوان به مدت 15 دقیقه شستشو دهید، مطمئن شوید آب شستشو به راحتی از چشم خارج می شود
تماس با پوستبا توجه به اینکه تماس با پوست می تواند سبب ایجاد تورم، قرمزی و حتی سوختگی نماید بنابراین لازم است محل تماس را با آب زیاد شستشو داده و مطمئن شوید ماده به طور کامل از روی پوست برداشته شده است، در صورت بروز هرگونه علائم دریافت کمک های پزشکی ضروری است.کفش، لباس و تجهیزات نیز پیش از استفاده مجدد باید کاملا شسته شوند.
بلعیدناگر مصدوم هوشیار است لازم است تا دریافت کمک های پزشکی یک لیوان آب به او بنوشانید، در صورت عدم هوشیاری چیزی به مصدوم نخورانید.
استنشاق:استنشاق این ماده باعث سوزش مجاری تنفسی می گردد بنابراین لازم است مصدوم را به هوای آزاد برسانید تا روند تنفس وی عادی شود، در صورت بروز هرگونه علائم، کمک پزشکی دریافت منید

2- تولید اسید اگزالیک از اتیلن گلیکول چگونه است؟

این اسید ممکن است از اکسید کردن اتیلن گلیکول با استفاده از اسید نیتریک در حضور اکسیژن هوا  به دست آید، اما با توجه به کاهش غلظت اسید نیتریک با ادامه واکنش، بازدهی واکنش کاهش یافته و در نهایت متوقف می شود. بنابراین باید غلظت نیتریک اسید را کنترل نمود.

اخیراً فرآیندهای دیگری مانند اکسیداسیون اتیلن یا پروپیلن با اسید نیتریک برای تولید این محصول پیشنهاد شده که با توجه به خطر بالای  انفجار و بازده پایین به صورت بسیار محدود و تحت شرایط خاص استفاده می شوند.

آخرین و بهترین روش برای حصول این ماده شیمیایی، اکسید کردن اتیلن گلیکول در مخلوطی از 40 درصد وزنی سولفوریک اسید و 20 تا 25 درصد وزنی نیتریک اسید در دمای 50 تا 70 درجه سانتی گراد و در حضور کاتالیزور وانادیم پنتوکسید است.

مصرف کنندگان این ماده شیمیایی در داخل کشور  می توانند جهت خرید اسید اگزالیک با کارشناسان ما  در تماس باشند

منابع:

Hodgkinson, A. (1970). Determination of … in biological material. Clinical Chemistry, 16(7), 547-557.

Britannica, T. E. (2018, December 19). Retrieved January 12, 2019, from https://www.britannica.com/science/…

S. (n.d.). Retrieved January 12, 2019, from https://www.livestrong.com/article/472236-side-effects-of-…

 Varroa. (2018, March 23). Retrieved January 12, 2019, from https://www.beeculture.com/oxalic-acid-varroa

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

0/5 (0 Reviews)

یک نظر برای «اسید اگزالیک چیست؟ | فروش و خرید اسید اگزالیک»

  • رحمانی می‌گوید:

    سلام
    فروش فوق العاده داروی گیاهی و کاملا طبیعی کنه واروا
    با اثر گذاری عالی و بدون عوارض برروی زنبورها
    با قیمت خیلی مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *