ایزوبوتانول

ایزوبوتانول چیست؟ ترکیبی شیمیایی از خانواده الکل ها است که به صورت مایعی بی رنگ، شفاف با بوی شیرین الکلی وجود دارد. این ترکیب درنتیجه واکنش تجزیه و متابولیسم روی سایر ترکیبات آلی تولید می شود. از این ترکیب به عنوان ماده اولیه تولید ایزوبوتیل استات استفاده می شود که در تولید لاک الکل و سایر پوشش دهنده ها و همچنین به عنوان چاشنی مواد غذایی کاربرد دارد. جهت اطلاع از قیمت ایزوبوتانول و خرید آن با مشاوران مجرب ما در مبتکران شیمی تماس بگیرید.

خرید ایزوبوتانول پتروشیمی شازند

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فروش مواد شیمیایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید. تضمین کیفیت کالا ، ارائه محصول با بهترین قیمت و در سریعترین زمان ممکن و … تنها بخشی از مواردی هستند که موسسه مبتکران شیمی خود را ملزم به رعایت آنها می داند ، در ادامه می توانید آنالیز و شماره های تماس را مشاهده کنید . 

اطلاعات محصول کشور تولید کننده: ایران/ پتروشیمی شازند اراک

بسته بندی: بشکه ۲۲۰ لیتری- هر چهار بشکه روی یک پالت

خلوص محصول: ۹۹٪

cas no: 78-83-1

آنالیز محصول pdf

فروش ایزوبوتانول

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

ایزوبوتانول چیست؟

ایزو بوتانول Isobutanol)) یک ترکیب شیمیایی آلی با فرمول مولکولی C4H10Oاست و فرمول ساختاری آن (CH3)2-CH-CH2OH و نام آیوپاک 2-متیل پروپن 1-اّل (2-methyl-propen-1-ol) می باشد. این محصول ماده ای بی رنگ ، اشتعال پذیر و بوی مشخصی دارد و بعنوان حلال استفاده میشود ایزومر های دیگر این ماده ،نرمال بوتانول (n-butnol) ،2-بوتانول (2-butanol) و ترشیوبوتیل (tert-butanol) که همگی در صنعت مهم و مورد استفاده هستند. Isobutanol ترکیبی از خانواده های الکل هاست که از فساد مواد الی تولید میشود این ترکیب ، ماده اولیه تولید ایزوبوتیل استات میباشد که در تولید لاک الکل و سایر پوشش دهنده ها و همچنین بعنوان پاشنی مواد غذایی کاربرد دارد. خوردن این محصول سبب کاهش کارایی سیستم اعصاب مرکزی می شود.

نام های دیگر

ایزوبوتیل الکل، 1- هیدروکسی متیل پروپان ایزوبوتیل ، 2-متیل 1- پروپانول ، 2-متیل پروپانول ، 2-متیل پروپان -1-اّل ، 2- متیل پروپیل الکل

خواص فیزیکی و شیمیایی

در ادامه توضیحات برخی خواص فیزیکی و شیمیایی این ترکیب در جدول زیر آمده است. همانطور که گفته شد فرمول شیمیایی ایزبوتانول به صورت C4H10O است و به صورت مایع بی رنگ و شفاف وجود دارد. مانند سایر الکل ها در آب و حلال های آلی محلول است. ساختار ایزوبوتانول به صورت زیر است:

ساختار ایزوبوتانول

فرمول شیمیایی C4H10O
جرم مولکولی ۷۴/۱۲ گرم بر مول
شکل ظاهری مایع بی رنگ و شفاف با بوی شیرین 
چگالی ۰/۸۰۲ گرم بر سانتیمتر مکعب
نقطه ذوب ۱۰۸- درجه سانتیگراد
نقطه جوش ۱۰۸ درجه سانتیگراد
حلالیت محلول در آب

تولید ایزوبوتانول

این محصول امروزه هم از طریق فرآیندهای پتروشیمیایی تولید می گردد و هم از طریق روش های بیوشیمیایی . در یکی از این روش ها از هیدروفرمیلاسیون پروپیلن (به عنوان خوراک اولیه) استفاده می شود که در آن از یک کاتالیست با پایه رودیوم بهره می گیرند . 

در زیر دو روش شیمیایی برای تولید این محصول نشان داده شده اند : 

تولید ایزوبوتانول

همچنین بوتانول را می توان با استفاده از فرآیند تخمیر توسط باکتری کلستریدیوم تولید کرد . این فرآیند در شرایط بی هوازی انجام می گیرد و به محصول تولید شده بیو بوتانول گفته می شود. 

خوراک مورد استفاده در این فرآیند می تواند ملاس نیشکر ، نیشکر قند و یا سایر کربوهیدرات ها باشد همچنین می توان از ترکیبات سلولزی و بیومس نیز استفاده کرد . با توجه به اینکه هزینه مواد اولیه برای تولید کنندگان بسیار مهم است ، استفاده از پسماندهای کشاورزی و محصولات جانبی صنعتی اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند.

هیدروفرمیلاسیون یکی از روش های متداول تولید این محصول می باشد.

در این حالت مخلوطی از ایزوبوتیرآلدهید(Isobutyraldehydes) تولید و سپس به هیدروژناسیون به الکل تبدیل و جداسازی میشود.

خرید ایزوبوتانول با بهترین کیفیت از طریق تماس با کارشناسان مبتکران شیمی  

کاربرد ایزوبوتانول

یکی از مواردی که امروزه در مورد ایزوبوتانول به آن توجه زیادی می شود استفاده از آن به عنوان سوخت زیستی به جای اتانول است. برتری های این ماده به اتانول عبارتند از انرژی احتراق بالاتر، پایین تر بودن قابلیت خورندگی و امتزاج کمتر با آب. 

این ماده دارای کاربردهای فنی و صنعتی زیادی است از جمله:
1-  بعنوان مواد اولیه در ساخت ایزوبوتیل استات که در تولید لاک و پوشش های محافظتی بکار میرود همچنین در صنایع غذایی به عنوان طعم دهنده استفاده میشود
2- حلال رنگ ها
3- پاک کننده لاک ها(وارنیش)
4- افزودنی رنگ ، کاهش ویسکوزیته ، استفاده در ترکیبات جوهر

کاربرد ایزوبوتانول در تولید رنگ

5- افزودنی پولیش ماشین ، بعنوان پاک کننده رنگ خودرو
6- عامل استخراج کننده در تولید ترکیبات آلی
7- بعنوان فاز متحرک در کروماتوگرافی لایه نازک

ایزوبوتانول به دلیل قیمت مناسب و خواص منحصر به فردی که دارد ،  از نظر اقتصادی گزینه بسیار مناسبی برای تولید بسیاری از حلال ها و سوخت ها به شمار می آید . بازار این محصول بیشتر به حلال ها ، پوشش ها و واسطه شیمیایی اختصاص دارد ، اما به دلیل خواصی که ایزوبوتانول بیو دیزل دارد به عنوان یک سوخت تجدید پذیر در بازار شناخته می شود . به عنوان مثال به دلیل حلالیت پایین در آب ، عدد اکتان بالا و فشار بخار پایین تقاضای بالایی برای سوخت های حاصل از ترکیب بنزین و ایزوبوتانول وجود دارد .  

MSDS و خطرات استفاده 

بخار و مایع ایزوبوتانول قابلیت احتراق بالایی دارد ، در صورت برخورد با پوست باعث التهاب می شود و می تواند آسیب هایی جدی را به چشم وارد کند. تنفس بخارات این ماده می تواند باعث تحریک سیستم تنفسی و همچنین سرگیجه و خواب آلودگی شود. 

msds ایزوبوتانول

بازار جهانی خرید ایزوبوتانول

این الکل خود جزء خانواده بزرگی از الکل ها به نام Plasticizer Alcohols محسوب می شود. دو اتیل هگزانول (2-EH) و  n-butanol به عنوان اصلی ترین ترکیبات این خانواده شناخته می شوندو در واقع چیزی در حدود سه چهارم از بازار جهانی ترکیبات این خانواده را تشکیل می دهند.در مراحل بعدی نیز ایزونونیل الکل و ایزوبوتانول قرار دارند.

بر طبق داده های  موسسه تحقیقاتی IHS میزان تقاضا برای خرید ایزوبوتانول تا سال 2022 همچنان افزایش خواهد داشت. هر چند سرعت رشد تقاضا در حین این دوره برای این الکل نسبت به دو اتیل هگزانول مقداری افزایش خواهد داشت اما به طور کلی میزان تقاضا برای Plasticizer Alcohol ها در بازارهای پایین دستی آنها بسیار تحت تاثیر از شرایط کلی اقتصاد است.از طرفی به دلیل وجود نگرانی های زیست محیطی ناشی از انباشت زباله های پلاستیکی, در بلند مدت با کم شدن مقدار مصرف پلاستیک ها , بازار Plasticizer Alcohol ها نیز رو به کاهش خواهد گذاشت. از سویی دیگر اگر که به طور منطقه ای به این بازار نگاه کنیم, تولید پلاستیک در مناطق اروپای غربی و ایالات متحده در بازه ی سال های آینده با شیب ملایمی افزایش خواهد یافت که این موضوع تاثیر مثبت بر بازار خرید و فروش ایزوبوتانول خواهد داشت.

جمع بندی

ایزوبوتانول ترکیبی شیمیایی و الکلی با فرمول مولکولی C4H10O است که به صورت مایع بی رنگ و با بوی شیرین الکلی موجود می باشد. از این ترکیب به عنوان پیش ماده در تولید محصولات دیگر، تولید رنگ و لاک و… استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت ایزوبوتانول و خرید آن با ما در مبتکران شیمی تماس بگیرید.

0/5 (0 Reviews)

یک نظر برای «خرید ایزوبوتانول | قیمت | فروش»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *