تری کلرو اتیلن | خرید تری کلرو اتیلن

تری کلرو اتیلن با نام آیوپاک تری کلرو اتان از جمله حلال های پر کاربرد صنعتی بوده که در آن زنجیره ای از کربن با هالوژن ها پیوند کوالانسی دارد.این مایع بی رنگ و شفاف بوده و فراریت بالایی دارد به همین سبب کار کردن با این محصول در محیط های بسته باعث ایجاد عوارض بر سلامتی می گردد. برای خرید تری کلرو اتیلن و اطلاع از قیمت آن تنها کافیست از روش های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: ژاپن

بسته بندی: بشکه 300 کیلویی

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصولآنالیز سدیم کربنات
واتساپ09198991007

خرید تری کلرو اتیلن :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برند های معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش تری کلرو اتیلن :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز خود می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

تری کلرو اتیلن صنعتی :

همانطور که پیشتر اشاره شد این محصول یک مایع بی‌رنگ، غیر قابل اشتعال، و معطر است که عموما به منظور پاک نمودن چربی ها از سطوح فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. این حلال صنعتی در چسب ها ، پاک کننده های رنگ ، لاک ها ، روان کننده ها و… به وفور  یافت می شود.

ساختار این حلال به شکل زیر است :

ساختار تری کلرو اتیلن

فرمول شیمیایی و خواص فیزیکی :

فرمول شیمیاییC2HCl3
جرم مولکولی131.4 g/mol
نقطه ی جوش87.2 درجه ی سانتی گراد
دانسیته1.46 g/cm³

ترکیب فوق در بسیاری از مایعات آلی حل می شود. در ترکیب با آب ، یک سیستم دو فازی تشکیل می‌دهد و از آنجایی که نسبت به آب سنگین تر است در لایه پایینی این سیستم دوفازی قرار می گیرد. چگالی بالای آن ناشی از اتمهای کلر می‌باشد زیرا هیدروکربنهای غیر استخلافی از آب سبکتر هستند.

انحلال پذیری ترکیبات آلی در آب با افزایش تعداد اتم های کربن کاهش می‌یابد. انحلال پذیری همچنین با افزایش نسبت کلر به هیدروژن کاهش می‌یابد. ترکیب فوق مولکولی کوچک است و با وجود بالا بودن نسبت Cl/H ، انحلال پذیری متوسطی در آب دارد. 1/1 گرم آن در یک لیتر آب حل می‌شود. 

تری کلرو اتیلن صنعتی

بیشترین کاربرد (TCE) به عنوان یک حلال صنعتی برای زدودن گریس از سطح فلزات می‌باشد. برای تمیز سازی فلز آهن اغلب از این ماده و یا سایر حلال های کلر دار استفاده می نمایند. باید توجه نمود که عملیات کاهش با کمک این ماده نباید بر روی پارچه ، لاستیک یا سایر مواد غیر فلزی انجام شود ، مگر اینکه شخص اطمینان داشته باشد که هیچ آسیبی به سطح وارد نمی شود.

روش تولید:

ماده مذکور از واکنش  اکسی کلریناسیون یا فرایند های غیر کاتالیزوری کلریناسیون با اتیلن دی کلراید یا سایر هیدروکربنهای کلر دار دارای دو اتم کربن تولید می شود.

روش دیگری نیز برای تولید این حلال وجود دارد که شامل هیدروژن زدایی کاتالیزوری تتراکلرو اتیلن است. 

محصول فوق از کلراسیون مستقیم اتیلن تولید می شود و ترکیبی از تتراکلرواتان و پنتاکلرو اتان را به وجود می آورد تجزیه حرارتی این ترکیب سبب دستیابی به این محصول به همراه هیدروکلریک اسید تبدیل می شود.

 کاربرد تری کلرو اتیلن :

TCE کاربرد های زیادی به عنوان حلال دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

چربی زدایی از فلزات 

عمده کاربرد این محصول به منظور حذف چربی ها ، روغن ها و سایر آلاینده ها از سطوح فلزی پیش از فرایند های آبکاری، آنودایز کردن ، پوشش دهی و… می باشد.

این چربی زدایی به صورت سرد و با بخار صورت می پذیرد. در نوع سرد ماده ی فوق در دمای اتاق به سطوح فلزی اعمال می شود. با این حال برای استفاده به صورت بخار، بخارات این ترکیب به صورت متراکم به سطح اعمال می گردند.

عملیات سرد عموما به صورت غوطه ور نمودن سطوح فلزی، اسپری کردن، پاشش و… اعمال می گردد.

حلال خشکشویی:

اثر بخشی این ماده در از بین بردن لکه از روی لباس ها سبب استفاده از آن به عنوان حلال خشکشویی گردید، اما با گذر زمان به دلیل بروز عوارض سلامتی با تترا جایگزین شد

حد واسط شیمیایی:

در تولید پلی وینیل کلراید این ماده به منظور کنترل وزن مولکولی استفاده می شود.  حدود 10 میلیون پوند (4500 تن) از محصول فوق هر ساله در ایالات متحده آمریکا در ساخت پلی وینیل کلرید استفاده می شود. با این حال همچنان بیشترین استفاده از این ماده به عنوان حد واسط در ساخت دو ماده ی کلروفلوروکربن ها و هیدروفلوروکربن ها است

کاربرد تری کلرو اتیلن در نساجی:

محصول فوق در نساجی به عنوان حامل حلال یا حلال در رنگرزی مورد استفاده قرار می گیرد. عمده ترین کاربرد این ماده در صنعت نساجی برای تمیز کردن پنبه ، پشم و سایر پارچه ها است.

سایر کاربردها:

سایر کاربردهای این ماده را می توان به شرح زیر دانست:

  • پاک کننده رنگ
  • ضدعفونی کننده
  • به عنوان عامل بیهوش کننده
  • در صنایع غذایی جهت کافئین زدایی قهوه و تهیه عصاره‌های طعم دهنده و استخراج روغن از گیاهاتی مانند سویا، نارگیل و … استفاده می شود.

محصولات مشابه :

خرید پر کلرواتیلن

بازار جهانی خرید و فروش تری کلرو اتیلن:

با وجود تمامی اثرات منفی TCE بیشترین میزان خرید تری کلرو اتیلن در تمیز سازی فلزات، تولید هیدروفلوروکربن ها و کاربرد به عنوان ماده واسطه در تولید سایر محصولات شیمیایی می باشد. با افزایش مطالعات پیرامون اثرات منفی این ماده بر سلامتی،در سالهای اخیر تقاضا برای آن در کشورهای اروپایی کاهش قابل توجهی را تجربه نموده است.

بازار جهانی خرید و فروش تری کلرو اتیلن

MSDS و عوارض تری کلرو اتیلن :

افرادی که برای مدت طولانی در معرض تری کلرواتیلن قرار دارند ممکن است دچار سردرد ، سرگیجه و خواب آلودگی شوند. همچنین تنفس مقادیر بالایی از این حلال می تواند سبب آسیب به اعصاب، مجاری تنفسی و حتی مرگ شود.تماس با چشم، پوست و بلعیدن نیز باعث ایجاد سوختگی پوستی می شود بنابراین لازم است در هنگام کار با آن برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی موارد ایمنی ذکر شده در برگه اطلاعات و ایمنی محصول را به درستی رعایت نمایید.

عوارض و msds تری کلرو اتیلن

مقدار مجاز استفاده از این ماده 

طبق مطالعات NIOSH مقدار مجاز استفاده از این ماده به عنوان ماده ی بی حسی 2 پی پی ام در هر 60 دقیقه می باشد (توجه نمایید که این ماده دیگر به عنوان ماده ی بی حسی مورد استفاده قرار نمی گیرد و با مواد کم خطرتر تری جایگزین گردیده است) برای سایر کاربرد ها غلظت مجاز استفاده از تری کلرو اتیلن حدود 25 پی پی ام در هر 10 ساعت کاری گزارش شده است.

سازمان متخصصان بهداشت صنعتی امریکا (ACGIH) نیز مقدار مجاز استفاده از این ماده را برای هر 8 ساعت کاری 50 پی پی ام و برای تماس های کوتاه مدت 100 پی پی ام گزارش نموده است.

شرایط نگهداری :

می‌تواند از آبهای سطحی تبخیر شده و در هوا پخش شود. بنابراین لازم است در ظروف در بسته و در مکانی با تهویه مناسب، خشک، خنک و به دور از تابش مستقیم نور خورشید و منابع حرارتی باشد دمای ایمن برای نگهداری بین 2 تا 30 درجه سانتی گراد تعیین شده است.

4/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *