سیکلوهگزانون
سیکلوهگزانون | قیمت خرید فروش سیکلوهگزانونReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

سیکلوهگزانون یکی از مواد شیمیایی پر کاربرد است که در تولید نایلون و کاپرولاکتام کاربرد عمده ای دارد. شما می توانید برای خرید و فروش سیکلوهگزانون و اطلاع از قیمت این محصول از طریق راه های ارتباطی موجود با ما در ارتباط باشید. در ادامه با خواص این حلال، کاربرد ها ، مضرات، روش تولید و… آن آشنا خواهید شد.

خرید سیکلوهگزانون :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سیکلوهگزانون :

جهت اطلاع از نحوه ی ثبت سفارش این محصول با همکاران ما در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

  کشور تولید کننده: تایوان

  بسته بندی: بشکه 190 کیلویی

  درصد خلوص: 99%

قیمت سیکلوهگزانون :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      09198991006
                09198991007
                09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

برگه آنالیز 

برگه آنالیز سیکلوهگزانون

خواص و ویژگی ها

سیکلوهگزانون (Cyclohexanone) مایع و حلالی روغنی با بویی شبیه به استون و نعناع و دارای رنگی زرد و یا بی رنگ  است. فرمول شیمیایی آن C6H10O ، جرم مولی آن 98.15 g/mol و چگالی آن 0.94 g/ml می باشد. این ماده دانسیته ای کمتر از آب دارد ولی بخارات آن بسیار سنگین تر از هوا می باشد. عمده کاربرد این ماده در ساخت نایلون می باشد. برای تهیه و ساخت نایلون از این ماده به عنوان واسطه ی شیمیایی و حلال استفاده می نمایند. ساختار مولکولی این ماده به صورت زیر می باشد:

ساختار شیمیایی سیکلوهگزانون

لازم به ذکر است که سیکلوهگزانون در آب حل نمی گردد اما در استون، اتر و بنزن قابلیت انحلال پذیری خوبی از خود نشان می دهد. این ماده از نظر ساختاری می تواند به دو حالت قایقی و صندلی موجود باشد. فرم صندلی آن در دمای اتاق موجود می باشد. این ماده در مقادیر اندک جز اصلی تمام محصولات نفتی می باشد. اما به دلیل کم بودن مقدار آن، این ماده را به صورت صنعتی از هیدروژناسیون کاتالیستی بنزن تولید می گردد.

همانطور که از ساختار این ماده مشخص است این ترکیب جز کتون ها می باشد.

مشخصات فیریکی و شیمیایی این ماده در جدول زیر نشان داده شده است:

فرمول شیمیاییC6H10O
جرم مولکولی g/mol 98.15
شکل ظاهریمایع بی رنگ
بوبویی شبیه بوی نعنا و یا استون

 

فرآیند تولید 

تولید تجاری سیکلوهگزانون می تواند از طریق چندین روش انجام شود. در فرآیند اول، از طریق هیدروژناسیون فنل (در یک سیستم بسته) و در فرآیند دوم توسط اکسیداسیون این ماده در هوا و به طور معمول در حضور بلورهای کبالت تولید می شود.

فرایند تولید سیکلوهگزانون

در دهه 1940، تولید صنعتی این ماده عمدتا از طریق هیدروژناسیون فنل برای تولید آن به کار برده می شد. و به دنبال آن، برای کاهش و زدایش هیدروژن به این محصول تبدیل شد. در دهه 1960، با توسعه صنعت پتروشیمی، روش تولید بوسیله اکسیداسیون به تدریج غالب شد. در سال 1967، روش یک مرحله ای هیدروژن دار کردن فنول، که توسط شرکت معدنکاری هلندی (DSM) توسعه یافت، تنها روش صنعتی به شمار می رفت.

این روش دارای فرآیند تولید کوتاه، کیفیت محصول خوب و عملکرد بالا بود، اما مواد اولیه مانند فنل و کاتالیزور مورد استفاده گران هستند، بنابراین اکثریت صنایع هنوز روش اکسیداسیون را استفاده می کنند.

در هنگام تولید این ترکیب خالص سازی این ماده باید از نظر سیکلوهگزانول و مقداری ناخالصی هایی مانند 2-cyclohexen-1-one انجام پذیرد. غلظت وجود این ناخالصی ها باید برای بهبود کیفیت فیبر های نایلونی تولید شده با کمک کاپرولاکتام انجام پذیرد. در ساخت نایلون این ماده یکی مهم ترین مواد خام اولیه در تهیه ی کاپرولاکتام می باشد. در این صنعت کاپرولاکتام یک مونومر برای نایلون به حساب می آید

کاربرد ها

 • از مهمترین کاربردهای سیکلوهگزانون می توان به نقش آن برای تولید نایلون 6.6 و نایلون 6 اشاره کرد.
 • در سنتز مواد آلی، به ویژه در تولید اسید آدیپیک و کاپرولاکتام، پلی وینیل کلرید و کوپلیمرهای آن و پلیمرهای استری متاکریلات استفاده می شود. بیش از 70 درصد کاپرولاکتام موجود با کمک محصول فوق ساخته می شود. (کاپرولاکتام یک سیکلو آمید حلقوی با دمای 70 درجه ی سانتی گراد می باشد . این ماده در آب قابل حل است. پلیمر کاپرولاکتام با نام پلی کاپرولاکتام امروزه با نام نایلون 6 شناخته می شود. این ماده را می توان به الیاف و فیلم هایی با مقاومت و استحکام بالا تبدیل کرد و از آن در تولید لباس ها، قطعات خودرو، و… استفاده نمود.)
 • برای سنتز داروها، رنگ ها، علف کش ها، آفت کش ها، پلاستیک ها و مواد شیمیایی لاستیک استفاده می شود.
 • چسب و مواد شیمایی پرکننده از دیگر کاربرد های این ماده است.
 • بعنوان حلال برای تمیز کردن و چربی زدایی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • روان کننده ها و مواد افزودنی روغن، حلال برای علف کش ها، استات سلولز، نیتروسلولز، رزین های طبیعی و مصنوعی، واکس ها، چربی ها، و … در دامنه مصرف این ماده قرار دارند.
 • عامل سطح بندی ودرجه بندی برای صنعت رنگرزی و تمیز کردن ابریشم است.
 • سیکلوهگزانون در ترکیب با سیانواستیک اسید، سیکلوهگزاندین استیک اسید را تشکیل می دهد و سپس در طی فرایند دکربوکسیلازیسیون به سیکلوهگزن استونیتریل تبدیل می گردد و در نهایت در طی فرایند هیدروژناسیون سیکلوهگزنیل اتیل آمین تشکیل می شود. سیکلوهگزنیل اتیل آمین نوعی داروی ضد سرفه به حساب می آید

سیکلوهگزانون اکسیم

دومین کاربرد عمده ی این محصول بعد از تولید نایلون صرف تولید cyclohexanone oxime  می گردد. فرایند تولید این ماده و واکنش بکمن آن هنگام افزودن کاتالیست سولفوریک اسید به صورت زیر می باشد:

سیکلوهگزانون اکسیم

بازار جهانی 

بیش از 95٪ از مصرف این ماده مربوط به تولید اسید آدیپیک و کاپرولاکتام می شود، بنابراین تنها مقدار کمی از آن نوع خام آن وارد بازار تجارت جهانی می شود.کمتر از 4 درصد این محصول در بازارهای مصرف غیر نایلونی مورد استفاده قرار می گیرد.

آسیا و به طور عمده  کشور چین، 65 درصد از کل ظرفیت جهانی در سال 2016 را به خود اختصاص داده است، که این امر به دلیل تقاضای رو به رشد مصرف نایلون در منطقه است که بالا رفتن تقاضا برای کاپرولاکتام و اسید آدیپیک را به دنبال دارد.

چین، ژاپن و تایوان بزرگترین مراکز تولید سیکلوهگزانون را دارا هستند که نزدیک به 80٪ تولید جهانی در سال 2016 محسوب می شود. تا سال 2021 انتظار می رود که این سهم تقریبا 85٪ باشد که منعکس کننده افزایش قابل توجه تقاضای نایلون است. اروپای غربی در سال 2016 توانست دومین مرکز تولید این ماده را در اختیار داشته باشد و تولید محلی به اندازه کافی برای تامین تقاضای داخلی باشد. تا سال 2021، تولیدات اروپای غربی رو به کاهش خواهد رفت و تنها 10 درصد از تولید جهانی را تشکیل می دهد.

مناطق مصرف عمده این محصول در جهان اروپای غربی، چین، تایوان و ژاپن هستند.

مضرات :

 • اثر بر روی تنفس
 • در دوز های بالا این ماده می تواند موجب سرگیجه، تهوع و سردرد شود
 • تحریک و سوزش چشم و پوست
 • اثر گذاری بر کبد و کلیه ها

مقدار دوز قابل مجاز برای کارگرانی که با این ماده سر و کار دارند توسط سه سازمان زیر به صورت زیر گزارش شده است:

OSHA: حد مجاز قرار گرفتن در برابر این ماده را 50 ppm برای هر فرد در 8 ساعت کاری تعیین نموده است.

NIOSH: حد مجاز قرار گرفتن در برابر این ماده را 50ppm  برای هر فرد در 10 ساعت کاری تعیین نموده است.

ACGIH: مقدار مجاز برای هر فرد در هر 8 ساعت کاری توسط این سازمان 50 ppm  گزارش شده است.

خطرات:

سیکلوهگزانون در دسته بندی مواد شیمیایی خطرناک دسته بندی شده است و به خوبی از طریق پوست، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش جذب می شود.

همچنین بسیار قابل اشتعال، سمی برای تنفس و همینطور برای تماس با پوست،محرک پوست،تخریب کننده بافت چشم و حتی باعث سقط جنین می تواند شود.

لازم به ذکر است که بخارات این ماده نیز می تواند موجب آسیب رسیدن به غشای مخاطی، پوست و چشم ها شود. از استنشاق بخارات حاصله از این ترکیب به طور جد خودداری نمایید و در هنگام کار با آن از ماسک، دستکش و سایر لوازم ایمنی استفاده کنید.

از قرار دادن سیکلوهگزانون در کنار اکسید کننده های قوی جلوگیری نمایید. اشتعال پذیری مایع و بخارات این ترکیب را نیز نباید نادیده گرفت

لطفا پیش از تماس با این محصول MSDS آن را مطالعه فرمایید.

 

منابع :

Cyclohexanone. (n.d.). Retrieved March 4, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/cyclohexanone#section=Safety-and-Hazards

… and Cyclohexanone. (n.d.). Retrieved March 4, 2019, from https://ihsmarkit.com/products/cyclohexanol-chemical-economics-handbook.html

…. (n.d.). Retrieved March 4, 2019, from https://www.chemicalbook.com/ChemicalProductProperty_EN_CB8347660.htm

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *