اتیلن گلیکول

فروش اتیلن گلیکول:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید اتیلن گلیکول:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 

    تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

.

 کشور تولید کننده: ایران شازند

خرید مواد شیمیایی  بسته بندی: بشکه

 خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت اتیلن گلیکول:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید

 09198991006

       09198991007
       09198991008

ارتباط با مسئول فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

 اتیلن گلیکول چیست؟

فرمول شیمیایی: HOCH2CH2OH

جرم مولی: 62.07 gr/mol

اتیلن گلیکول (Ethylene glycol, EG) که معمولا به آن گلیکول گفته می شود، ساده ترین عضو دی الکل هاست. این ماده برای اولین بار توسط ورتز (Wurtz) در 1859سال  تولید شد. واکنش 1 و2 دی برومواتان با استات نقره، دی اتیلن گلیکول دی استات تولید می کند ، که پس از هیدرولیز به Ethylene glycol تبدیل می شود.

EG یک مایع شفاف، بدون رنگ، بدون بو و با مزه ای شیرین است. جاذب رطوبت است و در طیف بسیار وسیعی از مواد قطبی مانند آب، الکل ها، گلیکول اترها و استون قابل امتزاج است، اما در مواد غیر قطبی مانند و تولوئن حلالیت پایینی دارد.

در ابتدا EG را به عنوان جانشین گلیسرول (در جنگ جهانی اول) برای ساخت مواد منفجره (EG دی نیترات) استفاده می کردند. اما امروزه این ماده به عنوان ضد یخ ماشین و ماده اولیه برای تولید فیبرهای پلی استری کاربرد دارد.

کریستاله کردن EG بسیار دشوار است، هنگامی که این ترکیب سرد شود، یک ماده فوق ویسکوز با جرم بالا بدست می آید که در نهایت به صورت یک ترکیب شیشه ای جامد می شود.

 

آیا Ethylene glycol قطبی است؟

EG یک مولکول قطبی است، اما متقارن نیز هست. بنابراین دارای دو قطبی های داخلی است، اما در لحظه دوقطبی خالص نیست ودو قطبی های داخلی آن با یکدیگر در تضاد هستند. این ماده هم دارای بخش های قطبی است و هم بخش های غیر قطبی.

 

تولید

اگرچه که این ماده از سال 1859 شناخته شده بود، اما تا زمان جنگ جهانی اول به صورت صنعتی تولید نشد. در آن زمان سنتز این ماده را توسط هیدرولیز اتیلن اکساید انجام می دادند. تولید از فرمالدهید و کربن مونواکسید نیز در بین سال های 1940 تا 1963 رایج بوده است.

در حال حاضر تنها یک روش برای تولید Ethylene glycol استفاده می شود. این روش بر اساس هیدرولیز اتیلن اکساید است که از طریق اکسیداسیون مستقیم اتیلن با هوا یا اکسیژن بدست می آید. اتیلن اکساید بدون وجود کاتالیست هیدرولیز حرارتی شده و به Ethylene glycol تبدیل می شود. در این روش مخلوط اتیلن اکساید – آب تا 200°C پیش گرما داده می شود که به موجب آن اتیلن اکسید به EG تبدیل می شود.

اتیلن گلیکول

 

از این فرآیند دی، تری و تترا پلی اتیلن گلیکول ها نیز تولید می شوند. علت تولید این مواد این است که سرعت واکنش اتیلن اکساید با EG  بسیار سریعتر از واکنش آن با آب است. مقدار آب موجود در راکتور به صورت مستقیم بر میزان تولید این مواد تاثیر دارد.

اتیلن گلیکول

در عمل حدود 90% از EG تولیدی به صورت مونو اتیلن گلایکول است و 10% باقی مانده برای تشکیل هومولوگ های بالاتر واکنش می دهند.

 

کاربردها

 

اتیلن گلیکول ضد یخ

استفاده وسیع از  به عنوان ضدیخ به قابلیت این ماده برای کاهش دمای انجماد در ترکیب با آب مربوط می شود. خواص فیزیکی مخلوط EG با آب (خصوصا نقطه انجماد مخلوط) بسیار مهم است. دمای محلول EG در آب به هدایت حرایتی، دانسیته و ویسکوزیته مخلوط بستگی دارد. برای تولید ضد یخ همه موارد اشاره شده را باید بررسی کرد و بر اساس آن مخلوطی مناسب جهت استفاده به عنوان ضد یخ  بدست آورد.

کنترل آسان این ماده آن را به یک ضد یخ عالی تبدیل کرده است، همین امرباعث شده است که بیشتر از 50% مصرف صنعتی این ماده به عنوان ضد یخ باشد.

ضد یخ های تجاری بر پایه گلیکول شامل بازدارنده های خوردگی نیز هستند و در موتور وسایل نقلیه، واحدهای انرژی خورشیدی، پمپ های حرارتی و سیستم های خنک کننده صنعتی استفاده می شود. محافطت در برابر یخ زدگی مستقیما به غلطت گلیکول بستگی دارد، غلظت 60% گلیکول باعث می شود که نقطه انجماد آب تا -55°C کاهش یابد.

 

اتیلن گلیکول

سنتز مواد شیمیایی

Ethylene glycol از نظر تجاری به عنوان ماده خام جهت تولید فیبرهای پلی استر و اتیلن تترافتالات مهم است. 40% از EG تولیدی برای این منظور استفاده می شود. پلی استرها نیز خود برای مقاصد دیگر (به عنوان مثال تولید بطری های قابل بازیافت) مورد استفاده قرار می گیرند.

در کاربردهای جزئی نیز از این ماده به عنوان مرطوب کننده (نگهدارنده رطوبت)، نرم کننده، سیال هیدرولیک و حلال استفاده می شود.

مشتقات Ethylene glycol

اترها (مثلا Ethylene glycol mono butyl ether) و استرها (به عنوان مثال Ethylene glycol dimethacrylate) عموما به عنوان واسطه های واکنشی، سیالات جذبی و به عنوان حلال در رنگ ها، لاک ها و محصولات مختلف سلولزی  مورد استفاده قرار می گیرند.

DEG

استفاده به عنوان حلال، نرم کننده، افزودنی رنگ، ضد یخ در هواپیما و عاملی برای خشک کردن گاز از کاربردهای این ماده هستند.

تری اتیلن گلایکول

کاربرد این ماده نیز مشابه DEG است.

 

Polyethylene glycol

با توده های مولکولی متفاوت در صنعت پزشکی، صنایع مواد آرایشی، نساجی و همچنین تولید لاستیک کاربردهای فراوانی دارند. PEG پلیمر استاندارد و طلایی برای انتقال دارو در بدن است و در پمادها، قرص ها و سایر شکل های دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سم شناسی و اثرات بر روی جانداران

مسمومیت از راه بلع

در انسان بلعیدن 1.4 گرم از این ماده به ازای هر کیلوگرم وزن، مرگبار است. در آزمایش صورت گرفته بر روی میمون ها، دریافت مقدار دوز مشخص روزانه در طولانی مدت باعث آسیب به کبد و تشکیل کریستال های اگزالات در کلیه شده بود. در دوزهای بالا کریستال ها در مغز میمون ها نیز تشکیل شده بودند.

 

پوست و چشم

بخار این ترکیب با غلظت 17 mg/m3 باعث بوجود آمدن مشکلات بصری در انسان می شود. اما در میمون دوزهای بسیار بالاتر هم مشکل خاصی را ایجاد نمیکند.

باعث تحریک غشاهای مخاطی نمیگردد. اگر پوست مکررا در معرض این ماده قرار گیرد، التهاب خفیفی در آن به وجود می آید (همانند گلیسیرین).

 

استنشاق

استنشاق این ماده در انسان اثرات نامطلوبی به همراه ندارد و در طولانی مدت شاید باعث تحریک سیستم تنفسی گردد.

 

سرطان زایی

مطالعات بسیاری در زمینه بررسی سرطان زا بودن EG صورت گرفته است اما هیچ موردی در این باره ثبت و گزارش نشده است.

اثرات سایر مشتقات EG (دی، تری و تترا) بر روی بدن انسان و حیوانات نیز مشابه همان مواردی هستند که برای EG گفته شد.

 

Msds اتیلن گلیکول

برگه اطلاعات ایمنی این ماده را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

……………..اتیلن گلیکول

 

 

منابع

Rebsdat, S., & Mayer, D. (2000). Ethylene glycol. Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry.

Knop, K., Hoogenboom, R., Fischer, D., & Schubert, U. S. (2010). Poly (ethylene glycol) in drug delivery: pros and cons as well as potential alternatives. Angewandte chemie international edition49(36), 6288-6308.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *