اتیلن گلیکول

فروش اتیلن گلیکول:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید اتیلن گلیکول:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول  کشور تولید کننده: ایران شازند

  بسته بندی: بشکه

  درصد خلوص : 99%

CAS NO: 107-21-1

آنالیز محصول

 

. اتیلن گلیکول چیست؟

فرمول شیمیایی: HOCH2CH2OH

جرم مولی: 62.07 gr/mol

(Ethylene glycol, EG) که معمولا به آن گلیکول گفته می شود، ساده ترین عضو دی الکل هاست. این ماده برای اولین بار توسط ورتز (Wurtz) در 1859سال  تولید شد. واکنش 1 و2 دی برومواتان با استات نقره، DEG و دی استات تولید می کند ، که پس از هیدرولیز به EG تبدیل می شود.

EG یک مایع شفاف، بدون رنگ، بدون بو و با مزه ای شیرین است. جاذب رطوبت بوده و در طیف بسیار وسیعی از مواد قطبی مانند آب، الکل ها، گلیکول اترها و استون قابل امتزاج است، اما در مواد غیر قطبی مانند و تولوئن حلالیت پایینی دارد.

در ابتدا EG را به عنوان جانشین گلیسرول (در جنگ جهانی اول) برای ساخت مواد منفجره (EG دی نیترات) استفاده می کردند. اما امروزه این ماده به عنوان ضد یخ ماشین و ماده اولیه برای تولید فیبرهای پلی استری کاربرد دارد.

کریستاله کردن EG بسیار دشوار است، هنگامی که این ترکیب سرد شود، یک ماده فوق ویسکوز با جرم بالا بدست می آید که در نهایت به صورت یک ترکیب شیشه ای جامد می شود.

 

آیا Ethylene glycol قطبی است؟

EG یک مولکول قطبی است، اما متقارن نیز هست. بنابراین دارای دو قطبی های داخلی است، اما در لحظه دوقطبی خالص نیست ودو قطبی های داخلی آن با یکدیگر در تضاد هستند. این ماده هم دارای بخش های قطبی است و هم بخش های غیر قطبی.

 

تولید اتیلن گلیکول

در حال حاضر روش اصلی که برای تولید این ماده استفاده می شود بر اساس هیدرولیز اتیلن اکساید است که از طریق اکسیداسیون مستقیم اتیلن با هوا یا اکسیژن بدست می آید. اتیلن اکساید بدون وجود کاتالیست هیدرولیز حرارتی شده و این محصول تبدیل می شود . در این روش مخلوط اتیلن اکساید – آب تا 200°C پیش گرما داده می شود که به موجب آن اتیلن اکسید به EG تبدیل می شود.

سرعت این واکنش می‌تواند با اسید یا باز و یا pH  خنثی در دمای بالا افزایش یابد،ولی بیشترین بازده تولید این ماده در محیط اسیدی ویا محیط خنثی با مقدارآب زیاد می‌باشد، این بازده در بیشترین حالت به حدود 90 % می‌رسد.

اتیلن گلیکول

 

محصولات جانبی عمده ی این واکنش را به همراه ساختار و فرمول شیمیایی آنها در جدول زیر مشاهده می کنید:

نام فرمول شیمیایی ساختار
مونو اتیلن گلیکول (90 درصد EG تولید شده به این صورت است ) 2(CH2OH) ساختار MEG
DEG (دی) C4H10O3 ساختار DEG
TEG (تری) C6H14O4 ساختار TEG
Tetraethylene glycol(تترا) C8H18O5 ساختار تترا اتیلن گلایکول

 

تولید با فرآیند متور

روش دیگر برای تولید این محصول، فرآیند متور است. در این روش مخلوط اتیلن اکسید و آب پیش گرم می‌شوند و به طور مستقیم به یک راکتور آدیاباتیک وارد می‌شود که می‌تواند با کاتالیست یا بدون کاتالیست انجام شود، زمانی که از کاتالیست استفاده شود انتخاب پذیری نسبت به MEG افزایش می یابد به همین سبب تولید دی ‌اتیلن‌گلیکول  نصف می شود این راکتور طوری طراحی شده که تمام اتیلن اکسید شده واکنش دهد. آب اضافی در تبخیر کننده چند مرحله ای قرار می‌گیرد و نهایتا یک بخار با فشار کم تولید می‌شود که وارد ستون آب(3) می شود که آب و گلیکول خالص جداشود و به برج تصفیه MEG وارد شود . محصول تولید شده برای صنایع پلی استری مورد استفاده قرار می‌گیرد .

نمای شماتیک این فرایند به قرار زیر است:

تولید اتیلن گلایکول به روش متور

 

کاربردها:

اتیلن گلیکول ضد یخ

همانطور که قبلا ذکر شد، از کاربردهای اصلی EG استفاده آن به عنوان ضد یخ می‌باشد ، این ماده به صورت خالص در دمای −12 °C  یخ می‌زند برای پایین اوردن این دما این ماده را با آب ترکیب می‌کنند به طور مثال اگر به نسبت 60 درصد EG و 40 درصد  آب  ترکیبی حاصل شود نقطه ی انجماد آن به −45 °C  می‌رسد.

نکته ی تحسین برانگیز استفاده ازاین ماده به صورت خالص افزایش نقطه ی جوش در کنار کاهش نقطه ی انجماد است .ظرفیت گرمایی این ماده خالص نصف ظرفیت گرمایی آب است به همین دلیل با افزایش نقطه جوش همراه می باشد.

 

سنتز مواد شیمیایی

محصول فوق از نظر تجاری به عنوان ماده خام جهت تولید فیبرهای پلی استر و اتیلن تترافتالات مهم است. 40% از EG تولیدی برای این منظور استفاده می شود. پلی استرها نیز خود برای مقاصد دیگر (به عنوان مثال تولید بطری های قابل بازیافت) مورد استفاده قرار می گیرند.

سایر کاربردها :

  • از کاربرد های دیگر محصول فوق استفاده از آن به عنوان واسطه ای برای انتقال گرمای همرفت در خودرو ها و…  می‌باشد؛ و به طور کلی به عنوان یک خنک کننده  در مصارفی همچون سیستم های تهویه که خنک کننده در بیرون قرار دارد و باید در زیر دمای انجماد آب عمل خنک کردن را انجام دهد،استفاده می‌شود.
  • استفاده از مخلوط اتیلن گلیکول و  آب، باعث کاهش خوردگی و تخریب اسیدی و همچنین کاهش رشد میکروب ها و قارچ ها می‌شود.
  • مورد استفاده در صنایع گاز طبیعی برای حذف بخار از گاز طبیعی می‌باشد نیز استفاده می شود،در صنایع گازی در جهت جلوگیری از تولید هیدرات در خطوط لوله چند فازی استفاده می‌شود و نکته ی قابل توجه  این  است که قابل بازیابی از گاز طبیعی است و می توان به عنوان یک بازدارنده مجدد از آن استفاده کرد.
  •  کاربرد به عنوان یک ماده ضد الکتریسته ساکن در ترکیب با سایر مواد آلی شیمیایی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.از کاربردهای جزئی آن می‌توان به استفاده در واکس کفش، در برخی از جوهرها و رنگ ها و محافظت کننده اقلام چوبی  اشاره کرد.

 

اتیلن گلیکول

محصولات مرتبط :

DEG

تری اتیلن گلایکول

سم شناسی و اثرات بر روی جانداران

 طبق نتایج، سمیت این ماده برای انسان بیشتر از حیوانات است، مقدار کشنده این ماده برای یک انسان بالغ حدود 1.4 میلی لیتر در هر کیلوگرم تخمین زده شده است. مزه شیرین این ماده می‌تواند حیوانات را جذب کند و این موضوع خطرناکی است.

مسمومیت از راه بلع

در انسان بلعیدن 1.4 گرم از این ماده به ازای هر کیلوگرم وزن، مرگبار است. آزمایشات صورت گرفته بر روی میمون ها نشان می دهد، دریافت مقدار دوز مشخص روزانه در طولانی مدت باعث آسیب به کبد و تشکیل کریستال های اگزالات در کلیه شده بود. در دوزهای بالا کریستال ها در مغز میمون ها نیز تشکیل شده بودند.

 

پوست و چشم

بخار این ترکیب با غلظت 17 mg/m3 باعث بوجود آمدن مشکلات بصری در انسان می شود. اما در میمون دوزهای بسیار بالاتر هم مشکل خاصی را ایجاد نمیکند.

باعث تحریک غشاهای مخاطی نمیگردد. اگر پوست مکررا در معرض این ماده قرار گیرد، التهاب خفیفی در آن به وجود می آید (همانند گلیسیرین).

 

استنشاق

استنشاق این ماده در انسان اثرات نامطلوبی به همراه ندارد و در طولانی مدت شاید باعث تحریک سیستم تنفسی گردد.

 

سرطان زایی

مطالعات بسیاری در زمینه بررسی سرطان زا بودن EG صورت گرفته است اما هیچ موردی در این باره ثبت و گزارش نشده است.

اثرات سایر مشتقات EG (دی، تری و تترا) بر روی بدن انسان و حیوانات نیز مشابه همان مواردی هستند که برای EG گفته شد.

 

اثرات زیست محیطی

این ماده در حدود 10 روز در هوا و چند هفته در آب و خاک باقی می‌ماند و خطر آن در دوز های بالاست و  در دوزهای پایین سمیتی ندارد. با این حال  این ماده به عنوان یک آلاینده مداوم در محیط محسوب نمی‌شود و این گونه که پیداست پتانسیل کمی برای تجمع زیستی در موجودات آبزی دارد.

 

Msds اتیلن گلیکول

برگه اطلاعات ایمنی این ماده را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

..اتیلن گلیکول

 

 

منابع

Rebsdat, S., & Mayer, D. (2000). Ethylene glycol. Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry.

Knop, K., Hoogenboom, R., Fischer, D., & Schubert, U. S. (2010). Poly (ethylene glycol) in drug delivery: pros and cons as well as potential alternatives. Angewandte chemie international edition49(36), 6288-6308.

1/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *