آنتی اکسیدان tmq
اطلاعات محصول

تولید کننده: چین

cas no: 26780-96-1

آنالیز محصول آنالیز اسید بوریک

 

به طور کلی آنتی اکسیدان TMQ یک عامل ضد کهنگی قوی در صنعت لاستیک است و در برابر اکسیداسیون حرارتی بسیار موثر است. سمیت پایینی دارد و به شکل گسترده در صنعت لاستیک حضور دارد. این محصول یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان ها برای انواع لاستیک های طبیعی و مصنوعی به حساب می آید. از این ماده در تولید لاستیک ها، کفش های لاستیکی، نوار چسب، سیم و کابل برق و سایر محصولات لاستیکی بهره می برند. برای ثبت سفارش و خرید آنتی اکسیدان TMQ که در صنایع ساخت لاستیک کاربرد دارد با واحد فروش ما تماس حاصل نمایید. 

TMQ چیست؟

آنتی اکسیدان TMQ یک پلیمر کم مولکول است که شکل خالص آن به صورت گرانول های کهربایی تا قهوه ای رنگ است. این آنتی اکسیدان بسیار پایدار است و تاثیر کمی در فرایند پخت دارد. از TMQ به طور گسترده به عنوان یک افزودنی لاستیکی، به دلیل تغییر رنگ کم و عدم ایجاد لکه در زمان تماس، استفاده می کنند.

گرانولهایی کهربایی تا قهوه ای رنگ آنتی اکسیدان TMQ

محصولی بسیار قابل احتراق است و در بنزن، کلروفرم، دی سولفید کربن و استون حل می شود. به مقدار کمی در نفت محلول و کاملا در آب نامحلول است.

خواص فیزیکی و شیمیایی:

نام شیمیایی 2،2،4-تری متیل-1،2-دی هیدروکینولین
ساختار مولکولی فرمول ساختاری آنتی اکسیدان TMQ
فرمول شیمیایی C12H15N
جرم مولی 173.25 g/mol
دانسیته 1.08 g/cm3
نقطه ذوب 120ºC
نقطه جوش بیشتر از 315ºC
مشخصات ظاهری گرانول های کهربایی تا قهوه ای رنگ یا مایع زرد رنگ بدون بو
حلالیت در آب کمتر از 0.1 گرم در 100 میلی لیتر آب 23ºC
حلالیت محلول در بنزن، کلروفرم، استون و  کربن دی سولفید

روش تولید آنتی اکسیدان TMQ:

فرایند تولید این ماده که فرایند سنتز کاتالیزوری نام دارد، چندان پیچیده نیست. برای تهیه این ماده از آنیلین و استون به عنوان ماده ی خام و از رزین اسیدی به عنوان کاتالیزور اسیدی بهره می برند. برای شروع آنیلین و مقداری از استون را در راکتور می ریزند، کاتالیزور را اضافه و هم می زنند. هم زدن را تا رسیدن دمای راکتور به 90 تا 94 درجه سانتی گراد ادامه می دهند و سپس متوقف می کنند. در این مرحله باقی ماده استون را به راکتور اضافه می کنند. این فرایند تقریبا 2 ساعت زمان می برد. در ادامه محلول سدیم هیدروکسید 30 درصد را اضافه می کنند؛ دمای این واکنش در 70 تا 80 درجه سانتی گراد ثابت می ماند. لازم است مخلوط واکنش را به مدت 30 دقیقه به طور مداوم هم زد. پس از تقریبا یک ساعت، آنیلین در فشار معمولی و دمای 28 تا 60 درجه سانتی گراد می تواند آنتی اکسیدان TMQ را بسازد.

کاربردهای آنتی اکسیدان TMQ:

این ماده به عنوان یکی از بهترین انواع آنتی اکسیدان های آمونیاکی، یک آنتی اکسیدان طبیعی برای لاستیک طبیعی و بسیاری از انواع مصنوعی لاستیک به شمار می رود. در واقع به عنوان آنتی اکسیدان لاستیکی برای لاستیک طبیعی، استایرن، اتیلن پروپیلن و سایر لاستیک های مصنوعی استفاده می شود.

کاربرد TMQ در ساخت محصولات لاستیکی

به طور گسترده در ساخت لاستیک، موتور سیکلت، دوچرخه، لاستیک، پلاستیک، نوار چسب، کابل، سیم و سایر محصولات لاستیکی کاربرد دارد. به طور کلی این ماده در دسته لاستیک هایی است که اثر محافظتی در برابر گرما و اکسیژن دارد.

شرایط نگهداری:

این ماده را باید در ظرف در بسته، دور از مواد اکسید کننده قوی، در مکانی خشک و خنک و دارای تهویه نگهداری کرد.

MSDS و نکات ایمنی:

آنتی اکسیدان TMQ در دسته ی محصولات خطرناک برای سلامتی انسان ها قرار نمی گیرد، اما بهتر است پیش از کار با آن نکات ایمنی را رعایت کنید.

  • در زمان کار از لباس، عینک و دستکش محافظ استفاده کنید.
  • هنگام کار از خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن پرهیز کنید.
  • پس از استنشاق از محیط کار خارج شوید و هوای تازه استشمام کنید.
  • در صورت تماس با چشم ها، اگر لنز دارید آن را خارج کنید و چشم آسیب دیده را برای 15 دقیقه با آب بشویید.
  • پس از تماس این ماده با پوست، آن ناحیه را برای 15 دقیقه با آب فراوان بشویید.
  • در صورت بلع، سعی نکنید با استفراغ آن را خارج کنید؛ دهان را با آب بشویید و یک لیوان آب بنوشید.
  • برای خاموش کردن آتش ناشی از آن، از آب، کف، پودر شیمیایی خشک و کربن دی اکسید استفاده کنید.
  • آن را در محیط زیست رها نکنید؛ زیرا برای زندگی آبزیان بسیار مضر است.

با رعایت نکات ایمنی خطرات ناشی از کار با آن را کنترل کنید.

جمع بندی:

یکی از کاربردی ترین و بهترین آنتی اکسیدان ها در صنعت لاستیک، آنتی اکسیدان TMQ است. این ماده با نام آیوپاک 2،2،4-تری متیل-1،2-دی هیدروکینولین یک پلیمر کم مولکول است که پایداری بالایی نیز دارد. از جمله خواص عالی این ترکیب می توان به تغییر رنگ و سمیت پایین آن اشاره کرد. به طور کلی از این ماده در صنعت لاستیک برای تولید محصولات لاستیکی بهره می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *