تری اتیلن گلایکول

تری اتیلن گلایکول چیست؟ این ماده حلالی مایع با فرمول شیمیایی C6H14O4 یا HOCH2CH2CH2O2CH2OH است و به دلیل داشتن خواص ویژه و توانایی برای جذب رطوبت مایعات شناخته می شود. این ماده به عنوان یک محصول مشترک از اکسیداسیون اتیلن در دمای بالا در حضور کاتالیست اکسید نقره و سپس هیدراسیون اتیلن اکساید برای به دست آوردن مونو، دی و تری از خانواده ی اتیلن گلیکول ها به دست می آید. ترکیبی ویسکوز و بدون رنگ است و قابلیت جذب رطوبت از مواد اطراف خود را دارا می باشد. شما می توانید جهت خرید تری اتیلن گلایکول و  اطلاع از قیمت ها با ما در ارتباط باشید.

فروش تری اتیلن گلایکول (TEG) :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

جهت اطلاع از نحوه ی فروش مواد شیمیایی و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول کشور تولید کننده: ایران

بسته بندی: بشکه

 درصد خلوص : %99.8 

CAS NO: 112-27-6

آنالیز محصول آنالیز تری اتیلن گلیکول

 

خواص و ویژگی ها

تری و دی اتیلن گلیکول به دلیل فراریت پایین و قابلیت جذب بالا در آب به یکی از پر تقاضا ترین محصولات شیمیایی تبدیل شدند.   ساختار این ترکیب به صورت زیر است:

ساختار تری اتیلن گلیکول

کاربرد اصلی این ماده در تهیه ی وینیل پلیمر به عنوان یک پلاستی سایزر می باشد. ترکیب فوق در اسید استیک، الکل ها، گلیسیرین و آلدهید ها محلول می باشد اما در دی اتیل اتر به مقدار اندک حل می شود. TEG در چربی ها، روغن و اکثر هیدروکربن ها نامحلول است خواص این ترکیب به صورت زیر است:

 

فرمول شیمیایی C6H14O4
نقطه جوش 545 درجه فارنهایت
نقطه ذوب 24.3 درجه فارنهایت
انحلال پذیری در آب  بسیار زیاد
چگالی 1.125 در 68 درجه فارنهایت
ویسکوزیته 47.8 سانتی پویز

 

..زنجیره ارزش تری اتیلن گلایکول صنعتی را در نمودار زیر مشاهده می کنید: 

 

زنجیره ارزش تری اتیلن گلیکول

از کاربردهای صنعتی این ماده می توان به استفاده از آن در چسب‌ها و پرکننده‌های شیمیایی، جاذب‌ها، سوخت‌ها و افزودنی‌های سوختی ،خشک‌شویی، افزایش‌دهنده خاصیت پلاستیکی در پلیمرهای وینیلی، ضدعفونی‌کننده‌های هوا، رزین‌های UV-curable، روان کننده، الکترونیک و مواد الکتریکی، مواد ضد یخ، جوهر و تولیدات رنگی و… اشاره نمود.

روش های تهیه و تولید تری اتیلن گلایکول

دو شرکت Shell  و DOW Chemical  در طراحی فرآیند (Licensor) اتیلن گلیکول‌ها در سطح جهانی مطرح هستند که در ادامه روش طراحی‌ شده به‌ وسیله شرکت شل را بررسی می‌کنیم:

فرآیند تولید (Ethylene glycols (EG تحت لیسانس شرکت Shell :

اتیلن اکساید خالص (EO) یا مخلوط آب، اتیلن اکساید با آب برگشتی برای انجام واکنش حرارت داده می‌شوند. در راکتور لوله‌ای اساسا تمام اتیلن اکساید طی فرآیند دمایی تبدیل به  (MEG) به‌عنوان محصول اصلی و  (DEG) و (TEG) به‌عنوان محصول جانبی و با مقدار بسیار کم تبدیل می‌شود.

آب اضافی برای رسیدن به‌گزینش پذیری بالای MEG که در تبخیرکننده‌های چند مرحله تبخیر شده است موردنیاز است. آخرین تبخیرکننده بخاری با فشار پایین تولید می‌کند که به‌عنوان حرارت دهنده متوسط در قسمت‌های مختلف واحد استفاده می‌شود.

مخلوط خام گلیکول فوراً در مجموعه متوالی از ستون‌های خلأ خالص‌سازی و دسته‌بندی می‌شود. کاتالیست مورداستفاده در این فرآیند CRI Catalyst است.

روش تولید تری اتیلن گلایکول

انتخاب پذیری MEG می‌تواند تحت تأثیر تنظیم ترکیب خوراک ورودی به راکتور قرار بگیرد. بیشتر واحدهای EG ها در کنار واحد اتیلن اکساید قرار دارند. در این مجموعه یکپارچه EO/EG سیستم بخار می‌تواند به‌عنوان یک عامل برای بالا بردن عملکرد کاتالیست در واحد EO بکار برده شود.

با این‌وجود واحدهای جداگانه EG هم طراحی و ساخته می‌شود.

کیفیت گلیکول تولیدی به‌وسیله این فرآیند دارای بالاترین رتبه در دنیا است.

سه نوع EG بدون رنگ، اصولا مایعات پایدار بی بو همراه با گرانروی پایین و دمای جوش بالا و دارای خواص مشابه بسیاری هستند. تفاوت در کاربردها و استفاده عمدتا بخاطر گستردگی در تنوع خواص فیزیکی مانند گرانروی، واکنش پذیری و نقطه جوش آنها است.

کاربرد تری اتیلن گلیکول

 • این ماده برای تولید رزین‌های پلی‌استر غیراشباع و پلی‌ استرهای پلی اورتان استفاده می‌شود.
 • همچنین در صنعت نساجی به‌عنوان عامل تهویه مطبوع و روان کننده برای تهیه بسیاری از الیاف مصنوعی و طبیعی بکار می‌رود.
 • در فرآیندهای پتروشیمی به‌عنوان حلال استخراجی و در فرآیندهای گازی عامل خشک‌کننده و تولید بعضی از پلاستیک‌ها و سورفکتنت ها نقش مهمی را ایفا می‌کند.
 • DEG در تهیه ضد یخ، سنتز مورفین، حلال، بازدارنده خوردگی، آنتی اکسیدان دخالت دارد.
 • (EG) به‌ عنوان واکنشگر در تولید رزین‌ های پلی‌ استری استفاده می‌شوند. بعضی از شرکت ها این مواد را با کیفیت مشخص برای استفاده در تولید فایبر پلی‌استر (polyester fiber)، رزین پلی‌ اتیلن ترفتالات (PET) و همچنین رزین‌های آلکیدی در نقاشی، طراحی و تولید می کنند.
 • کاربرد های رزین‌ های پلی‌استری بسیار گسترده است، از صنعت دریانوردی و قایق تا مواد ساختمانی، بدنه خودرو و هواپیما، چمدان‌ ها، مبلمان، لوازم‌ خانگی، منسوجات و حتی بسته‌ بندی کاربرد دارد.
 • گلیکول‌ ها معمولا در هیدراسیون گاز طبیعی (Hydration) و حذف آب و ناخالصی استفاده می‌شوند.
 • به خاطر داشتن نقطه انجماد پایین و نقطه‌جوش بالا در انتقال حرارت سیالات به‌کاربرده می روند.
 • این خانواده دارای خواص حلالیت بسیار خوب می‌باشند که از آن‌ها در جداسازی هیدروکربن‌های آروماتیک و پارافینی، مواد پاک‌کننده، تمیز کردن تجهیزات تولید (PET) و…استفاده می‌گردد. علاوه بر این، سهولت واکنش شیمیایی آنها، به دلیل گروه های انتهایی الکل، باعث می شود که آنها در شکل گیری استرهای (Esters) متعددی واسطه های محبوبی باشند.

تری اتیلن گلیکول در صنعت نفت و گاز:

در این صنعت برای دهیدراسیون کردن گاز طبیعی و همچنین دیگر گاز های حاوی CO2و H2S از TEG استفاده می نمایند.  در نتیجه در طی این عملیات آب از جریان گاز طبیعی حذف می گردد و گاز به استاندارد های لازم برای انتقال در خط لوله می رسد. این فرایند برای جلوگیری از تشکیل هیدرات ها در دماهای پایین و مشکلات خوردگی به دلیل حضور کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید ضروری است

دهیدراته نمودن گاز طبیعی بر اساس نقطه ی شبنم آب صورت می پذیرد در شکل زیر می توانید نمودار مربوطه را مشاهده نمایید:

دهیدراته نمودن گاز با تری اتیلن گلایکول

 • فرایند دهیدراته نمودن گاز چگونه انجام می شود؟

فرایند دهیدراته نمودن گاز ها بسیار ساده است در این فرایند گاز در مجاورت با گلیکول خشک قرار می گیرد تا آب آن جذب شود. 

برای این منظور گاز مرطوب از انتهای برج وارد می گردد.

جریان گلیکول خشک نیز از بالا به پایین تزریق می گردد.

تنظیمات درپوش مخصوص حباب ، مقدار تماس گاز / گلیکول را به حداکثر می رساند و مقدار آب را به کمتر از 5 lbm / MMcf تبدیل می نماید. بااین حال سیستم ها می توانند برای دستیابی به سطوح پایین تر از 1 lbm / MMcf نیز طراحی شوند.

گاز دهیدراته شده از بالای برج خارج می شود و به خط لوله باز می گردد یا به سایر واحدهای پردازشی فرستاده می شود

سیستم دهیدراته نمودن گاز با کمک تری اتیلن گلایکول

گلیکول که آب را به خوبی جذب نموده است از پایین برج جمع آوری می گردد و به برجی دیگر منتقل می شود تا پردازش شود و مجددا مورد استفاده قرار بگیرد. برای این منظور و تغلیظ نمودن این ماده آن را فیلتر می نمایند تا ناخالصی های آن کاهش یابد و سپس تا دمای 400 درجه ی فارنهایت (204 درجه ی سانتی گراد) آن را حرارت می دهند

در طی این فرایند آب به صورت بخار تبخیر می شود و گلیکول خالص شده به برج باز می گردد تا مجدداً با گاز مرطوب مورد تماس قرار بگیرد

سایر خصوصیات :

خواص گوناگون این ماده موجب کاربرد آن در صنایع گوناگون شده است در ادامه به شرح این مسئله بیشتر پرداخته شده است:

خاصیت هیگروسکوپیک

 •  دهیدراسیون گاز طبیعی
 • چسب، چوب پنبه، مرطوب کننده ها

خاصیت پلاستیسایزر

 • عینک های ایمنی
 • غشای جداسازی (لاستیک های سیلیکونی، پلی وینیل استات، سلولز تری استات)
 • مواد تشکیل دهنده ی سرامیک

فراریت کم

 • دهیدراسیون گاز

حلال

 • مکمل های رزین و سایر مواد افزودنی
 • جوهر چاپ
 • ترکیبات شوینده

و…

حد واسط شیمیایی

 • رزین های پلی استر غیر اشباع
 • انواع مختلف رزین های آلکیدی که به عنوان عامل لمینت در چسب ها استفاده می شوند
 • محصولات استری مورد استفاده در واسطه های پلاستیسایزر برای لاک های نیتروسلولز و رزین های وینیلی
 • برای تولید پلی استر پلی ال برای پلی اورتان ها
 • پلی اورتان های ترموپلاستیک
 • ترکیبات سیلیکونی
 • امولسیفایر ها
 • روان کننده ها

دارا بودن نقطه ی انجماد پایین

 • مایعات انتقال حرارت (Heat transfer fluids)

قیمت خرید تری اتیلن گلایکول را از کارشناسان فروش جویا شوید.

برگه اطلاعات ایمنی (MSDS)

این ترکیب در دسته مواد سمی قرار دارد. در هنگام کار با آن، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. از روپوش، عینک و دستکش استفاده کنید. در تماس با چشم می تواند موجب قرمزی، سوزش و آبریزش شود. همچنین بلع آن بسیار خطرناک بوده و موجب مسمومیت گوارشی شدید می شود. در صورت استنشاق نیز ممکن است منجر به گیجی و تهوع شود.

 • تماس با چشم: چشم را چند دقیقه با آب کامل بشویید. در صورت وجود لنز، آن را از از چشم خارج کنید. اگز علائم ادامه پیدا کرد، به چشم پزشک مراجعه کنید.
 • تماس با پوست: محل تماس را با آب بشویید. لباس های آغشته را جدا کنید. اگر لباس، کفش و بند چرمی بر تن دارید، آن را از خود دور کنید. در صورت ادامه علائم، به پزشک مراجعه کنید.
 • استنشاق: شخص را به هوای آزاد ببرید. در صورت بروز عوارض، با پزشک مشورت کنید.
 • بلع و گوارش: به هیچ وجه خود را مجبور به استفراغ نکنید. از مراقبت های پزشکی کمک بگیرید. در صورت داشتن هوشیاری کمی آب بنوشید. 

بازار جهانی

رتبه اول مصرف :

در گروه تولیدات اتیلن گلیکول‌ ها MEG بیشترین حجم از سهم بازار جهانی را که حدود 90 درصد است را تشکیل می‌دهد. با رشد مصارف صنعتی PET و رزین‌ها استفاده از این محصول نیز بشدت افزایش پیدا کرد.

به‌طوری‌که در سال 2017 مصارف Polyester/PET حدود 97 درصد مصرف مونو اتیلن گلیکول را به خود اختصاص داده است.

مصرف این محصول به‌طورکلی به اقتصاد عمومی وابسته است. اما جالب است بدانید تری اتیلن گلایکول در سال 2015 به دلیل دهیدراسیون کردن گاز طبیعی توانست نیمی از بازار این محصول را به خود اختصاص دهد و انتظار می رود به دلیل تحولات اخیر در تولید گاز طبیعی در ایالات متحده و کانادا سریعترین رشد را در بین سال های 2012 تا 2022 به خود اختصاص دهد.

رتبه دوم مصرف :

بازار تولید ضدیخ دومین مصرف عمده EG هاست که حدود 7 درصد از بازار در سال 2017 بوده است و بسیار کوچک است. در دهه گذشته ظرفیت سرمایه‌گذاری بر روی اتیلن گلیکول در خاورمیانه و شمال شرق آسیا رو به رشد بوده است در صورتی‌ که این بازار در اروپا، ژاپن و آمریکای شمالی پویایی خود را ازدست‌ داده است.

در خاورمیانه به دلیل وجود منابع طبیعی گاز اتان مزایای جالب‌ توجهی برای تولیدکنندگان اتیلن و مشتقات اتیلن وجود دارد که این موضوع می‌تواند پایه‌گذاری یک قیمت پایدار برای تولید MEG در سطح جهانی باشد.

از سال 2012 تا سال 2014 ما شاهد رشد قابل‌توجهی در سود دهی فروش EG‌ ها بودیم اما متأسفانه در حال حاضر این صنعت با 5 سال عرضه بیش‌ ازحد مواجه است که به‌ ناچار باعث کاهش نرخ بهره خواهد شد.

پیش‌بینی می‌ شود شیب رشد جهانی استفاده از این محصول از سال 2017 تا سال 2022 به طور سالانه رقمی بالغ‌ بر 3.5 درصد افزایش خواهد داشت, که این رقم در مدت مشابه 2012 تا 2017 تقریبا 0.5 درصد رشد منفی خواهد داشت؛ که این موضوع می‌تواند به افزایش ظرفیت جهانی پلیمر PET مرتبط باشد.

کشور چین همچنان بزرگ‌ترین مشتری این محصول خواهد ماند و اقتصاد های نو ظهوری مانند هند ، برزیل و مکزیک بازار این محصول را به شدت تحت تاثیر قرار خواهند داد. در شکل زیر می توانید بازار این ماده را در سال های بین 2012 تا 2022 در آمریکای شمالی مشاهده نمایید:

بازار جهانی تری اتیلن گلایکول

بازار مصرف و فروش TEG بر اساس تفکیک جغرافیایی

آسیا و اقیانوسیه به خصوص کشور های هند و چین بزرگترین بازار تری اتیلن گلایکول را در دست دارند . همچنین روسیه به دلیل پیشرو بودن در صنعت گاز طبیعی توانسته است یکی از بزرگترین مصرف کننده های این ترکیب باشد.

آمریکای شمالی نیز به دلیل افزایش میدان های گازی بزرگترین مصرف کننده ی محصول فوق به شمار می آید. همچنین انتظار می رود کشورهای خاورمیانه ای مانند عربستان سعودی ، ایران و قطر با توجه به وجود انبوه ذخایر گاز طبیعی رشد چشمگیری  در بازار مصرفی TEG داشته باشند

بازار مصرف و فروش تری اتیلن گلایکول بر اساس تفکیک جغرافیایی

 

ارائه بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت در خرید تری اتیلن گلایکول توسط مجموعه مبتکران شیمی،تنها با یک تماس

پرسش و پاسخ :

در ادامه به سوالات رایج پیرامون این ماده شیمیایی پاسخ می گوییم:

1- آیا این ماده خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد؟

بررسی ها نشان می دهد از این ماده می توان به عنوان یک ضد عفونی کننده خفیف برای از بین بردن باکتری ها، قارچها و حتی ویروسهایی نظیر آنفولانزا H1N1 استفاده نمود.

2-آیا TEG در آب حل می شود؟

این ماده به خوبی در آب قابل تشخصیص است بنابراین نمیتوان گفت که در آب حل می شود،در اتانول، استون و اسید سیتریک محلول بوده و در مقابل در روغن و چربی حل نمی شود

3-آیا این ماده در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد؟

کاربرد تری اتیلن گلایکول در صنایع بهداشتی

این ماده به عنوان عاملی برای تنظیم ویسکوزیته در فرمولاسیون محصولات آرایشی نظیر کرم های پاک کننده پوست،نرم کننده ها،محصولات مراقبت از مو، دئودورانت ها و… استفاده می شود. همچنین در صنایع عطر نیز کاربرد دارد. طبق بررسی ها میزان استاندارد استفاده از این ماده در فرمولاسیون محصولات آرایشی حداکثر 0.08 درصد ذکر شده است،با این وجود تماس محصولات حاوی این ماده می تواند باعث بروز حساسیت پوستی شده و همچنین تماس با چشم ممکن است باعث ایجاد صدمه به چشم گردد.از طرفی می تواند باعث خشکی پوست و پیزی زودرس نیز گردد.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *