تری اتیلن گلیکول
تری اتیلن گلیکول (TEG) | قیمت خرید فروش تری اتیلن گلیکولReviewed by 02177641136 on Nov 12Rating: 4.5

تری اتیلن گلایکول نوعی حلال می باشد که با نام دیگر حلال تری اتیلن گلایکول نیز شناخته می شود. این ماده دارای گرانروی و بدون رنگ است و قابلیت جذب رطوبت از مواد اطراف خود را دارا می باشد. ترکیب فوق در آب انحلال پذیر است و در اتانول، استون، استیک اسید، گلیسیرین و پریدین نیز قابلیت حل شدن را دارا می باشد. جهت فروش تری اتیلن گلیکول و یا خرید تری اتیلن گلایکول و  اطلاع از قیمت ها با ما در ارتباط باشید.

فروش تری اتیلن گلایکول | TEG:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید تری اتیلن گلایکول | TEG:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

        021-77641136

        021-77649244

        021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران

بسته بندی: بشکه

 درصد خلوص : %99.8 

قیمت تری اتیلن گلایکول | TEG:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:


           09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

آنالیز نمونه محصول

………………تری اتیلن گلایکول

 

 

تری اتیلن گلایکول چیست ؟

 

فرمول شیمیایی تری اتیلن گلایکولC6H14O4
نقطه جوش545 درجه فارنهایت
نقطه ذوب24.3 درجه فارنهایت
انحلال پذیری در آب بسیار زیاد
چگالی1.125 در 68 درجه فارنهایت
ویسکوزیته47.8 سانتی پویز

 

.

.

.زنجیره ارزش این ماده را دز نمودار زیر مشاهده می کنید: 

 

اتیلن گلیکول

روش تهیه و تولید تری اتیلن گلایکول :

دو شرکت [Shell [1 و [DOW Chemical [2 در طراحی فرآیند (Licensor) اتیلن گلیکول‌ها در سطح جهانی مطرح هستند که در ادامه روش طراحی‌شده به‌وسیله شرکت شل را بررسی می‌کنیم:

فرآیند تولید (Ethylene glycols (EG تحت لیسانس شرکت Shell :

اتیلن اکساید خالص (EO) یا مخلوط آب، اتیلن اکساید با آب برگشتی برای انجام واکنش حرارت داده می‌شوند. در راکتور لوله‌ای اساسا تمام اتیلن اکساید طی فرآیند دمایی تبدیل به  (MEG) به‌عنوان محصول اصلی و  (DEG) و (TEG) به‌عنوان محصول جانبی و با مقدار بسیار کم تبدیل می‌شود.

آب اضافی برای رسیدن به‌گزینش پذیری بالای MEG که در تبخیرکننده‌های چند مرحله تبخیر شده است موردنیاز است. آخرین تبخیرکننده بخاری با فشار پایین تولید می‌کند که به‌عنوان حرارت دهنده متوسط در قسمت‌های مختلف واحد استفاده می‌شود.

مخلوط خام گلیکول فوراً در مجموعه متوالی از ستون‌های خلأ خالص‌سازی و دسته‌بندی می‌شود. کاتالیست مورداستفاده در این فرآیند CRI Catalyst است.

اتیلن گلیکول

انتخاب پذیری MEG می‌تواند تحت تأثیر تنظیم ترکیب خوراک ورودی به راکتور قرار بگیرد. بیشتر واحدهای EG ها در کنار واحد اتیلن اکساید قرار دارند. در این مجموعه یکپارچه EO/EG سیستم بخار می‌تواند به‌عنوان یک عامل برای بالا بردن عملکرد کاتالیست در واحد EO بکار برده شود.

با این‌وجود واحدهای جداگانه EG هم طراحی و ساخته می‌شود.

کیفیت گلیکول تولیدی به‌وسیله این فرآیند دارای بالاترین رتبه در دنیا است.

سه نوع EG بدون رنگ، اصولا مایعات پایدار بی بو همراه با گرانروی پایین و دمای جوش بالا و دارای خواص مشابه بسیاری هستند. تفاوت در کاربردها و استفاده عمدتا بخاطر گستردگی در تنوع خواص فیزیکی مانند گرانروی، واکنش پذیری و نقطه جوش آنها است.

کاربردهای اتیلن گلایکول ها:

DEG برای تولید رزین‌های پلی‌استر غیراشباع و پلی‌استرهای پلی یوزتان استفاده می‌شود. همچنین در صنعت نساجی به‌عنوان عامل تهویه مطبوع و روان کننده برای تهیه بسیاری از الیاف مصنوعی و طبیعی بکار می‌رود.

بعلاوه در فرآیندهای پتروشیمی به‌عنوان حلال استخراجی و در فرآیندهای گازی عامل خشک‌کننده و تولید بعضی از پلاستیک‌ها و سورفکتنت ها نقش مهمی را ایفا می‌کند.

DEG در تهیه ضد یخ، سنتز مورفین، حلال، بازدارنده خوردگی، آنتی اکسیدان دخالت دارد.

 (EG) به‌ عنوان واکنشگر در تولید رزین‌های پلی‌استری استفاده می‌شوند. بعضی از شرکت ها این مواد را باکیفیت مشخص برای استفاده در تولید فایبر پلی‌استر (polyester fiber)، رزین پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) و همچنین رزین‌های آلکیدی در نقاشی، طراحی و تولید می کنند.

گستره استفاده از رزین‌های پلی‌استری بسیار گسترده است، از صنعت دریانوردی و قایق تا مواد ساختمانی، بدنه خودرو و هواپیما، چمدان‌ها، مبلمان، لوازم‌خانگی، منسوجات و حتی بسته‌بندی کاربرد دارد.

گلیکول‌ها معمولا در هیدراسیون گاز طبیعی (Hydration) و حذف آب و ناخالصی استفاده می‌شوند.

به خاطر داشتن نقطه انجماد پایین و نقطه‌جوش بالا در انتقال حرارت سیالات به‌کاربرده می روند.

این خانواده دارای خواص حلالیت بسیار خوب می‌باشند که از آن‌ها در جداسازی هیدروکربن‌های آروماتیک و پارافینی، مواد پاک‌کننده، تمیز کردن تجهیزات تولید (PET) و…استفاده می‌گردد. علاوه بر این، سهولت واکنش شیمیایی آنها، به دلیل گروه های انتهایی الکل، باعث می شود که آنها در شکل گیری استرهای (Esters) متعددی واسطه های محبوبی باشند.

تری اتیلن گلیکول (TEG)

TEG) Triethylene glycol) مایعی بی‌رنگ و ویسکوز و با بویی کم است. غیرقابل اشتعال، تقریبا سمی و بدون خطر در نظر گرفته می‌شود.

TEG از سری همولوگ های دی هیدرو کسی الکل‌هاست. به دلیل نوسان پذیری پایین‌تر و نقطه‌جوش بالاتر نسبت به مونو و DEG در رطوبت‌زدایی از گاز طبیعی بسیار از آن استفاده می‌شود.

 

بازار جهانی  :

رتبه اول مصرف :

در گروه تولیدات اتیلن گلیکول‌ها MEG بیشترین حجم از سهم بازار جهانی را که حدود 90 درصد است را تشکیل می‌دهد. با رشد مصارف صنعتی PET و رزین‌ها استفاده از این محصول نیز بشدت افزایش پیدا کرد.

به‌طوری‌که در سال 2017 مصارف Polyester/PET حدود 97 درصد مصرف مونو اتیلن گلیکول را به خود اختصاص داده است. مصرف این محصول به‌طورکلی به اقتصاد عمومی وابسته است.

رتبه دوم مصرف :

بازار تولید ضدیخ دومین مصرف عمده EG هاست که حدود 7 درصد از بازار در سال 2017 بوده است و بسیار کوچک است. در دهه گذشته ظرفیت سرمایه‌گذاری بر روی اتیلن گلیکول در خاورمیانه و شمال شرق آسیا رو به رشد بوده است درصورتی‌که این بازار در اروپا، ژاپن و آمریکای شمالی پویایی خود را ازدست‌داده است.

در خاورمیانه به دلیل وجود منابع طبیعی گاز اتان مزایای جالب‌ توجهی برای تولیدکنندگان اتیلن و مشتقات اتیلن وجود دارد که این موضوع می‌تواند پایه‌گذاری یک قیمت پایدار برای تولید MEG در سطح جهانی باشد.

از سال 2012 تا سال 2014 ما شاهد رشد قابل‌توجهی در سود دهی فروش EG‌ ها بودیم اما متأسفانه در حال حاضر این صنعت با 5 سال عرضه بیش‌ ازحد مواجه است که به‌ ناچار باعث کاهش نرخ بهره خواهد شد.

پیش‌بینی می‌ شود شیب رشد جهانی استفاده از این محصول از سال 2017 تا سال 2022 به طور سالانه رقمی بالغ‌ بر 3.5 درصد افزایش خواهد داشت, که این رقم در مدت مشابه 2012 تا 2017 تقریبا 0.5 درصد رشد منفی خواهد داشت؛ که این موضوع می‌تواند به افزایش ظرفیت جهانی پلیمر PET مرتبط باشد.

کشور چین همچنان بزرگ‌ترین مشتری این محصول خواهد ماند.

 

کاربرد تری اتیلن گلایکول صنعتی :

 • چسب‌ها و پرکننده‌های شیمیایی
 • جاذب‌ها
 • سوخت‌ها و افزودنی‌های سوختی
 • خشک‌شویی
 • افزایش‌دهنده خاصیت پلاستیکی در پلیمرهای وینیلی
 • ضدعفونی‌کننده‌های هوا
 • رزین‌های UV-curable
 • روان کننده
 • الکترونیک و مواد الکتریکی
 • مواد ضد یخ
 • جوهر و تولیدات رنگی

اقدامات اولیه در صورت تماس با تری اتیلن گلایکول :

اگر این ماده با پوست تماس پیدا کند ممکن است موجب سوزش آن گردد. پس باید این ماده را از لباس ها جدا کرد و پوست را با مقدار زیادی آب شستشو داد. در صورت بلعیدن این ماده نیز باید معده را با آب شست. در صورت تماس این ماده با چشم ها، باید چندین دقیقه چشم ها را با آب شستشو داد.

در کشور ما در حال حاضر TEG شازند اراک یکی از برندهای نام آشنای این محصول می باشد.

منابع:

Petrochemical Processes, 2010 Gulf Publishing Company

Triethylene Glycol (TEG). (n.d.). Retrieved December 8, 2018, from https://thechemco.com/chemical/triethylene-glycol/

Triethylene glycol. (n.d.). Retrieved December 8, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/triethylene_glycol#section=Top

DOW Ethylene Glycols. (n.d.). Retrieved December 8, 2018, from https://www.dow.com/ethyleneglycol/

Ethylene Glycols. (n.d.). Retrieved December 8, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/ethylene-glycols-chemical-economics-handbook.html

2 نظر برای «تری اتیلن گلیکول (TEG) | قیمت خرید فروش تری اتیلن گلیکول»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *