تری اتیلن گلیکول
تری اتیلن گلیکول (TEG) | خرید تری اتیلن گلایکولReviewed by 02177641136 on Nov 12Rating: 4.5

تری اتیلن گلیکول چیست؟ این ماده ترکیبی ویسکوز و بدون رنگ است و قابلیت جذب رطوبت از مواد اطراف خود را دارا می باشد. TEG حلالی مایع با فرمول شیمیایی C6H14O4 یا HOCH2CH2CH2O2CH2OH است و به دلیل داشتن خواص هیگروسکوپی و توانایی برای جذب رطوبت مایعات شناخته می شود. این ماده به عنوان یک محصول مشترک از اکسیداسیون اتیلن در دمای بالا در حصور کاتالیست اکسید نقره و سپس هیدراسیون EO برای به دست آوردن مونو، دی و تری از خانواده ی اتیلن گلیکول ها به دست می آید. شما می توانید جهت خرید فروش تری اتیلن گلایکول و  اطلاع از قیمت ها با ما در ارتباط باشید.

فروش تری اتیلن گلایکول (TEG) :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید تری اتیلن گلیکول  :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش مواد شیمیایی و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

        021-77641136

        021-77649244

        021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران

بسته بندی: بشکه

 درصد خلوص : %99.8 

قیمت تری اتیلن گلایکول :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:


           09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با کارشناس فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

آنالیز نمونه محصول

آنالیز تری اتیلن گلیکول

 

خواص و ویژگی ها

 ساختار این ترکیب به صورت زیر است

TEG

کاربرد اصلی این ماده در تهیه ی وینیل پلیمر به عنوان یک پلاستی سایزر می باشد. ترکیب فوق در اسید استیک، الکل ها، گلیسیرین و آلدهید ها محلول می باشد اما در دی اتیل اتر به مقدار اندک حل می شود. TEG در چربی ها، روغن و اکثر هیدروکربن ها نامحلول است خواص این ترکیب به صورت زیر است:

فرمول شیمیاییC6H14O4
نقطه جوش545 درجه فارنهایت
نقطه ذوب24.3 درجه فارنهایت
انحلال پذیری در آب بسیار زیاد
چگالی1.125 در 68 درجه فارنهایت
ویسکوزیته47.8 سانتی پویز

 

..زنجیره ارزش این ماده را در نمودار زیر مشاهده می کنید: 

 

اتیلن گلیکول

روش تهیه و تولید 

دو شرکت Shell  و DOW Chemical  در طراحی فرآیند (Licensor) اتیلن گلیکول‌ها در سطح جهانی مطرح هستند که در ادامه روش طراحی‌ شده به‌ وسیله شرکت شل را بررسی می‌کنیم:

فرآیند تولید (Ethylene glycols (EG تحت لیسانس شرکت Shell :

اتیلن اکساید خالص (EO) یا مخلوط آب، اتیلن اکساید با آب برگشتی برای انجام واکنش حرارت داده می‌شوند. در راکتور لوله‌ای اساسا تمام اتیلن اکساید طی فرآیند دمایی تبدیل به  (MEG) به‌عنوان محصول اصلی و  (DEG) و (TEG) به‌عنوان محصول جانبی و با مقدار بسیار کم تبدیل می‌شود.

آب اضافی برای رسیدن به‌گزینش پذیری بالای MEG که در تبخیرکننده‌های چند مرحله تبخیر شده است موردنیاز است. آخرین تبخیرکننده بخاری با فشار پایین تولید می‌کند که به‌عنوان حرارت دهنده متوسط در قسمت‌های مختلف واحد استفاده می‌شود.

مخلوط خام گلیکول فوراً در مجموعه متوالی از ستون‌های خلأ خالص‌سازی و دسته‌بندی می‌شود. کاتالیست مورداستفاده در این فرآیند CRI Catalyst است.

اتیلن گلیکول

انتخاب پذیری MEG می‌تواند تحت تأثیر تنظیم ترکیب خوراک ورودی به راکتور قرار بگیرد. بیشتر واحدهای EG ها در کنار واحد اتیلن اکساید قرار دارند. در این مجموعه یکپارچه EO/EG سیستم بخار می‌تواند به‌عنوان یک عامل برای بالا بردن عملکرد کاتالیست در واحد EO بکار برده شود.

با این‌وجود واحدهای جداگانه EG هم طراحی و ساخته می‌شود.

کیفیت گلیکول تولیدی به‌وسیله این فرآیند دارای بالاترین رتبه در دنیا است.

سه نوع EG بدون رنگ، اصولا مایعات پایدار بی بو همراه با گرانروی پایین و دمای جوش بالا و دارای خواص مشابه بسیاری هستند. تفاوت در کاربردها و استفاده عمدتا بخاطر گستردگی در تنوع خواص فیزیکی مانند گرانروی، واکنش پذیری و نقطه جوش آنها است.

کاربرد ها

این ماده برای تولید رزین‌های پلی‌استر غیراشباع و پلی‌ استرهای پلی اورتان استفاده می‌شود. همچنین در صنعت نساجی به‌عنوان عامل تهویه مطبوع و روان کننده برای تهیه بسیاری از الیاف مصنوعی و طبیعی بکار می‌رود.

بعلاوه در فرآیندهای پتروشیمی به‌عنوان حلال استخراجی و در فرآیندهای گازی عامل خشک‌کننده و تولید بعضی از پلاستیک‌ها و سورفکتنت ها نقش مهمی را ایفا می‌کند.

DEG در تهیه ضد یخ، سنتز مورفین، حلال، بازدارنده خوردگی، آنتی اکسیدان دخالت دارد.

(EG) به‌ عنوان واکنشگر در تولید رزین‌ های پلی‌ استری استفاده می‌شوند. بعضی از شرکت ها این مواد را با کیفیت مشخص برای استفاده در تولید فایبر پلی‌استر (polyester fiber)، رزین پلی‌ اتیلن ترفتالات (PET) و همچنین رزین‌های آلکیدی در نقاشی، طراحی و تولید می کنند.

کاربرد های رزین‌ های پلی‌استری بسیار گسترده است، از صنعت دریانوردی و قایق تا مواد ساختمانی، بدنه خودرو و هواپیما، چمدان‌ ها، مبلمان، لوازم‌ خانگی، منسوجات و حتی بسته‌ بندی کاربرد دارد.

گلیکول‌ ها معمولا در هیدراسیون گاز طبیعی (Hydration) و حذف آب و ناخالصی استفاده می‌شوند.

به خاطر داشتن نقطه انجماد پایین و نقطه‌جوش بالا در انتقال حرارت سیالات به‌کاربرده می روند.

این خانواده دارای خواص حلالیت بسیار خوب می‌باشند که از آن‌ها در جداسازی هیدروکربن‌های آروماتیک و پارافینی، مواد پاک‌کننده، تمیز کردن تجهیزات تولید (PET) و…استفاده می‌گردد. علاوه بر این، سهولت واکنش شیمیایی آنها، به دلیل گروه های انتهایی الکل، باعث می شود که آنها در شکل گیری استرهای (Esters) متعددی واسطه های محبوبی باشند.

صنعت نفت و گاز:

در این صنعت برای دهیدراسیون کردن گاز طبیعی و همچنین دیگر گاز های حاوی CO2و H2S از TEG استفاده می نمایند.  در نتیجه در طی این عملیات آب از جزیان گاز طبیعی حذف می گردد و گاز به استاندارد های لازم برای انتقال در خط لوله می رسد. این فرایند برای جلوگیری از تشکیل هیدرات ها در دماهای پایین و مشکلات خوردگی به دلیل حضور کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید ضروری است

 • سایر خصوصیات 

خواص گوناگون این ماده موجب کاربرد آن در صنایع گوناگون شده است در جدول زیر به شرح این مسئله بیشتر پرداخته شده است:

خواص

 

کاربرد

 

هیگروسکوپیک
 •  دهیدراسیون گاز طبیعی
 • چسب، چوب پنبه، مرطوب کننده ها
پلاستیسایزر
 • عینک های ایمنی
 • غشای جداسازی (لاستیک های سیلیکونی، پلی وینیل استات، سلولز تری استات)
 • مواد تشکیل دهنده ی سرامیک
فراریت کم
 • دهیدراسیون گاز
حلال
 • مکمل های رزین و سایر مواد افزودنی
 • جوهر چاپ
 • ترکیبات شوینده

و…

حد واسط شیمیایی
 • رزین های پلی استر غیر اشباع
 • انواع مختلف رزین های آلکیدی که به عنوان عامل لمینت در چسب ها استفاده می شوند
 • محصولات استری مورد استفاده در واسطه های پلاستیسایزر برای لاک های نیتروسلولز و رزین های وینیلی
 • برای تولید پلی استر پلی ال برای پلی اورتان ها
 • پلی اورتان های ترموپلاستیک
 • ترکیبات سیلیکونی
 • امولسیفایر ها
 • روان کننده ها
نقطه ی انجماد پایین
 • مایعات انتقال حرارت (Heat transfer fluids)

توضیحات بیشتر

ماده ی فوق مایعی بی‌رنگ و ویسکوز و با بویی کم است.

غیرقابل اشتعال، تقریبا سمی و بدون خطر در نظر گرفته می‌شود.

این ماده از سری همولوگ های دی هیدرو کسی الکل‌هاست. به دلیل نوسان پذیری پایین‌تر و نقطه‌جوش بالاتر نسبت به مونو و DEG در رطوبت‌زدایی از گاز طبیعی بسیار از آن استفاده می‌شود.

 

بازار جهانی

رتبه اول مصرف :

در گروه تولیدات اتیلن گلیکول‌ ها MEG بیشترین حجم از سهم بازار جهانی را که حدود 90 درصد است را تشکیل می‌دهد. با رشد مصارف صنعتی PET و رزین‌ها استفاده از این محصول نیز بشدت افزایش پیدا کرد.

به‌طوری‌که در سال 2017 مصارف Polyester/PET حدود 97 درصد مصرف مونو اتیلن گلیکول را به خود اختصاص داده است.

مصرف این محصول به‌طورکلی به اقتصاد عمومی وابسته است.

اما جالب است بدانید تری اتیلن گلیکول در سال 2015 به دلیل دهیدراسیون کردن گاز طبیعی توانست نیمی از بازار این محصول را به خود اختصاص دهد و انتظار می رود به دلیل تحولات اخیر در تولید گاز طبیعی در ایالات متحده و کانادا سریعترین بخش در بین سال های 2012 تا 2022 را به خود اختصاص دهد.

رتبه دوم مصرف :

بازار تولید ضدیخ دومین مصرف عمده EG هاست که حدود 7 درصد از بازار در سال 2017 بوده است و بسیار کوچک است. در دهه گذشته ظرفیت سرمایه‌گذاری بر روی اتیلن گلیکول در خاورمیانه و شمال شرق آسیا رو به رشد بوده است در صورتی‌ که این بازار در اروپا، ژاپن و آمریکای شمالی پویایی خود را ازدست‌ داده است.

در خاورمیانه به دلیل وجود منابع طبیعی گاز اتان مزایای جالب‌ توجهی برای تولیدکنندگان اتیلن و مشتقات اتیلن وجود دارد که این موضوع می‌تواند پایه‌گذاری یک قیمت پایدار برای تولید MEG در سطح جهانی باشد.

از سال 2012 تا سال 2014 ما شاهد رشد قابل‌توجهی در سود دهی فروش EG‌ ها بودیم اما متأسفانه در حال حاضر این صنعت با 5 سال عرضه بیش‌ ازحد مواجه است که به‌ ناچار باعث کاهش نرخ بهره خواهد شد.

پیش‌بینی می‌ شود شیب رشد جهانی استفاده از این محصول از سال 2017 تا سال 2022 به طور سالانه رقمی بالغ‌ بر 3.5 درصد افزایش خواهد داشت, که این رقم در مدت مشابه 2012 تا 2017 تقریبا 0.5 درصد رشد منفی خواهد داشت؛ که این موضوع می‌تواند به افزایش ظرفیت جهانی پلیمر PET مرتبط باشد.

کشور چین همچنان بزرگ‌ترین مشتری این محصول خواهد ماند و اقتصاد های نو ظهوری مانند هند ، برزیل و مکزیک بازار این محصول را به شدت تحت تاثیر قرار خواهند داد. در شکل زیر می توانید بازار این ماده را در سال های بین 2012 تا 2022 در آمریکای شمالی مشاهده نمایید:

بازار جهانی تری اتیلن گلایکول

کاربرد صنعتی :

 • چسب‌ها و پرکننده‌های شیمیایی
 • جاذب‌ها
 • سوخت‌ها و افزودنی‌های سوختی
 • خشک‌شویی
 • افزایش‌دهنده خاصیت پلاستیکی در پلیمرهای وینیلی
 • ضدعفونی‌کننده‌های هوا
 • رزین‌های UV-curable
 • روان کننده
 • الکترونیک و مواد الکتریکی
 • مواد ضد یخ
 • جوهر و تولیدات رنگی

بازار مصرف و فروش TEG بر اساس تفکیک جغرافیایی

آسیا و اقیانوسیه به خصوص کشور های هند و چین بزرگترین بازار این محصول را در دست دارند . همچنین روسیه به دلیل پیشرو بودن در صنعت گاز طبیعی توانسته است یکی از بزرگترین مصرف کننده های این ترکیب باشد.

آمریکای شمالی نیز به دلیل افزایش میدان های گازی بزرگترین مصرف کننده ی محصول فوق به شمار می آید. همچنین انتظار می رود کشورهای خاورمیانه ای مانند عربستان سعودی ، ایران و قطر با توجه به وجود انبوه ذخایر گاز طبیعی رشد چشمگیری  در بازار مصرفی TEG داشته باشند

بازار مصرف و فروش تری اتیلن گلایکول بر اساس تفکیک جغرافیایی

اقدامات اولیه در صورت تماس با این محصول :

اگر این ماده با پوست تماس پیدا کند ممکن است موجب سوزش آن گردد.

پس باید این ماده را از لباس ها جدا کرد و پوست را با مقدار زیادی آب شستشو داد.

در صورت بلعیدن این ماده نیز باید معده را با آب شست.

در صورت تماس این ماده با چشم ها، باید چندین دقیقه چشم ها را با آب شستشو داد.

کشور ما در حال حاضر TEG شازند اراک یکی از برندهای نام آشنای این محصول می باشد.

نگهداری:

تری اتیلن گلیکول پایدار می باشد ، غیر خورنده است و دارای نقطه ی فلش بالایی می باشد. با این حال نگهداری این ماده در دمای بالا می تواند موجب تخریب گلیکول ها شود. بنابراین کنترل دمایی در محل ذخیره سازی مهم می باشد و نگذارید دمای محیط از 49 درجه ی سانتی گراد تجاوز کند.

ذخیره سازی محصول فوق در ظروف آلومینیومی و غیر خورنده انجام می شود. 

منابع:

Petrochemical Processes, 2010 Gulf Publishing Company

. (n.d.). Retrieved December 8, 2018, from https://thechemco.com/chemical/…/

. (n.d.). Retrieved December 8, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/…l#section=Top

DOW Ethylene Glycols. (n.d.). Retrieved December 8, 2018, from https://www.dow.com/…/

. (n.d.). Retrieved December 8, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/ethyle…-chemical-economics-handbook.html

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *