دی پتاسیم فسفات

دی پتاسیم فسفات با فرمول شیمیایی K2HPO4 نوعی نمک قابل امتزاج در آب است. این ماده شیمیایی به دلیل وجود هیدروژن به پتاسیم دی هیدروژن فسفات نیز شناخته می شود. دی پتاسیم فسفات در گرید خوراکی به عنوان یک افزودنی غذایی به دلیل خاصیت بافری و دارا بودن دو عنصر پتاسیم و فسفر مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد دیگر این ماده شیمیایی در تولید کود دی پتاسیم فسفات است. برای خرید دی پتاسیم هیدروژن فسفات با ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید. در ادامه با خواص و کاربرد های این ماده بیشتر آشنا شوید.

خرید و فروش دی پتاسیم فسفات

موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی فروش مواد اولیه ی شیمیایی با بهترین کیفیت و قیمت شما می تواند جهت خرید دی پتاسیم فسفات خوراکی و صنعتی در هر کجای ایران با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول CAS NO: 7758-11-4
آنالیز محصول آنالیز دی پتاسیم هیدروژن فسفات

قیمت دی پتاسیم فسفات:

با تماس با شماره های موجود در سایت و خرید دی پتاسیم هیدروژن فسفات صنعتی ، سفارش شما در کمترین زمان ممکن ثبت و ارسال می شود.

دی پتاسیم فسفات چیست؟

دی پتاسیم فسفات (dipotassium phosphate) با فرمول شیمیایی K2HPOیک نوع نمک قابل امتزاج در آب است. دی پتاسیم فسفات به دلیل وجود هیدروژن، به پتاسیم دی هیدروژن فسفات نیز شناخته می شود. این نمک در دو گرید خوراکی و صنعتی وجود دارد. این ماده دارای خواص بافری، بهبود دهندگی بافت، تثبیت کنندگی و امولسیفایری است. از این رو در صنایع غذایی و کشاورزی کاربرد دارد. کود دی پتاسیم فسفات تامین کننده عناصر پتاسیم و فسفر است و با ایجاد واکنش قلیایی در خاک از اسیدی شدن آن جلوگیری می کند.

خواص و ویژگی ها

این ماده به صورت مخفف DKP نمایش داده می شود.

فرمول شیمیایی K2HPO4
جرم مولکولی 174.2 g/mol
دانسیته 2.44 g/cm³
pH 8.7 – 9.3

ساختار شیمیایی آن به صورت زیر است:

ساختار شیمیایی دی پتاسیم فسفات

انحلال پذیری این ماده در آب بالا است اما در الکل تقریبا نامحلول است. 100 گرم از این ماده به سرعت و به طور کامل در 67 گرم آب سرد حل می شود. 

کاربرد های پتاسیم دی هیدروژن فسفات

این ماده شیمیایی در گریدهای مختلف خوراکی صنعتی و آزمایشگاهی بسیار کاربرد دارد که در ادامه به برخی از این کاربرد ها می پردازیم.

صنایع غذایی

اغلب ترکیبات فسفاته از قبیل مونو کلسیم فسفات  به دلیل دارا بودن خواص بافری، بهبود دهندگی بافت ،تثبیت کنندگی و امولسیفایری در این صنعت کاربرد ویژه ای دارند. DKP نیز به دلیل حلالیت بالا در آب توانسته است توجه تولیدکنندگان صنایع غذایی را به خود جلب نماید.

 • برای جلوگیری از انعقاد و به عنوان تثبیت کننده در خامه های غیر لبنی از دی پتاسیم فسفات گرید خوراکی استفاده می شود.
 • در پنیر های کم نمک این ماده به منظور کاهش سدیم و اسیدیته مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کاهش اسیدیته در محصولات فراوری شده
 • به عنوان بافر و عامل کلاته کننده همراه با محصولات حاوی مخمر، آنتی اکسیدان ها و امولسیفایر ها استفاده می شود

تناسب اندام

با اینکه این محصول  اغلب به عنوان یک افزودنی غذایی شناخته می شود اما به دلیل نقش آن در ساخت ATP (آدنوزین تری فسفات) که یک مولکول با انرژی بالا است بدن فرد برای فراهم نمودن انرژی به آن نیاز دارد. در نتیجه می تواند در رژیم های ورزشی و تناسب اندام نقش ویژه ای ایفا کند. همانطور که گفته شد این ماده منبع اصلی پتاسیم و فسفر است.بدن انسان برای مقاصد مختلفی به فسفر احتیاج دارد و با توجه به اینکه باعث انقباض و بهبود عملکرد عضلات می شود استفاده از آن در ورزشکاران اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

در وزنه برداران و دوندگان این ماده به منظور افزایش استقامت و بهبود عضلات مورد استفاده قرار می گیرد.

کشاورزی

pH خاک یک متغیر اصلی در خاک است زیرا بر طیف وسیعی از فرآیندهای شیمیایی تاثیر می گذارد و می تواند بر جذب عناصر گیاه موثر باشد.

دامنه pH مطلوب برای اکثر گیاهان بین 5.5 تا 7.0 است. در نتیجه کشاورزان همواره باید به تنظیم نمودن پی اچ خاک بپردازند. یکی از محصولاتی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد این ماده است. کود دی پتاسیم فسفات علاوه بر داشتن پتاسیم و فسفر ( دو عنصر اصلی مورد نیاز گیاه) و حلالیت بالا در آب می تواند سبب ایجاد واکنش های قلیایی در خاک شده و از اسیدی نمودن آن جلوگیری کند.

 

بیشتر بخوانید :

کاربرد آمونیوم تیو سولفات  در کشاورزی

 

مزایای استفاده از DKP در کشاورزی

 • ایجاد واکنش قلیایی در محلول های آبی
 • تغذیه گیاهان را در خاک های اسیدی تقویت می کند
 • مناسب برای طیف وسیعی از محصولات
 • بسیار محلول و خالص ، بی خطر برای استفاده در کلیه سیستم های آبیاری و سمپاشی
 • می تواند با تمام کودهای محلول در آب مخلوط شود ، به جز انواع کودهای حاوی کلسیم و منیزیم
فسفات قابل دسترس P2O5 41 درصد  (18% P)
پتاس محلول (K2O) 54% (44.8% K)
pH 1% 8.5 الی 9.5
انحلال پذیری 160g/100g در دمای 20 درجه ی سانتی گراد در آب

msds و خطرات

خطرات دی پتاسیم فسفات

msds دی پتاسیم فسفات

کار با این نمک محلول در آب نیازمند رعایت نکات ایمنی دارد. حتما پیش از استفاه از آن msds را مطالعه نمایید.

این ماده جز کلاس 8 طبقه بندی می شود. 

بهترین دمای نگهداری آن 20 الی 25 درجه ی ی سانتی گراد است

بازار خرید و فروش دی پتاسیم فسفات

گستردگی بازار خرید و فروش این محصول ارتباط مستقیم با کاربردهای آن دارد.بر این اساس و با توجه به مطالبی که پیشتر قید شد،می توان گفت صنایع فعال در تولید محصولات غذایی حاوی نگهدارنده یکی از بزرگترین مشتریان برای خرید پتاسیم دی هیدروژن فسفات هستند. با توجه به افزایش روز افزون مصرف محصولات غذایی حاوی نگهدارنده در اکثر کشورهای جهان می توان رشد تقاضا برای مصرف این نگهدارنده را در سراسر جهان متصور بود، اما از نظر جغرافیایی می توان گفت آمریکای شمالی، بیشترین ارزش بازار خرید این محصول را داراست، پس از آن شاید بتوان بیشترین ارزش بازار خرید این محصول را کشورهای قاره آسیا و اقیانوسیه دانست.

 

 

سوالات متداول

کاربرد دی پتاسیم فسفات چیست؟

این ماده به عنوان یک ترکیب یونی در تکمیل الکترولیت ها حضور دارد. همچنین به عنوان یک نمک محلول در آب به عنوان کود وافزودنی غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا دی پتاسیم فسفات در نوشیدنی ها بی خطر است؟

بر طبق نظریه سازمان غذا و دارو این ماده به عنوان یک افزودنی غذایی بی خطر است.

آیا دی سدیم فسفات سمی است؟

این ماده در بیشتر محصولات بی خطر است. سطح این ماده در هر محصولی که به کار گرفته شود بی خطر است.

0/5 (0 Reviews)

2 نظر برای «دی پتاسیم فسفات | خرید دی پتاسیم فسفات»

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *