بنزوئیل پروکساید

بنزوئیل پروکساید یک ماده شناخته شده در صنایع غذایی و دارویی است . در صنایع غذایی از آن به عنوان عامل سفید کننده استفاده می شود و در پزشکی نیز ماده اولیه جهت تولید محصولات مراقبت از پوست (به صورت ژل و یا اشکال دیگر برای از بین بردن آکنه) است. جهت ثبت سفارش و اطلاع از نحوه خرید بنزوئیل پروکساید با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

خرید بنزوئیل پروکساید

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی خرید محصولات شیمیایی با ما از طریق شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: 

CAS NO: 94-36-0

آنالیز محصول

فروش بنزوئیل پروکساید

تهیه ی انواع مواد شیمیایی با کیفیت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید.

قیمت بنزوئیل پراکسید

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

معرفی

بنزوئیل پروکساید (BP) به مدت بیش از 50 سال است که به عنوان عامل سفید کننده در آرد ، فرآوری آب پنیر و شیر برای ساخت پنیر مورد استفاده قرار می گیرد. در شرایط محیطی به صورت جامد سفید کریستالی و یا گرانوله است و از حلالیت بسیار کمی در آب برخوردار است. این ترکیب در فرم خشک ماده ای خطرناک ، به شدت فعال و اکسید کننده است که قابلیت انفجار خود به خودی را دارد.

خواص فیزیکی و شیمیایی

خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید :

فرمول شیمیایی C14H10O4
جرم مولکولی

242.23 g/mol

شکل ظاهری جامد کریستالی یا گرانوله سفید رنگ
نقطه جوش به این نقطه نمی رسد و در بالاتر از دمای ذوب به صورت انفجاری تجزیه می شود
دمای ذوب

105.0 °C

حلالیت در آب

9.10 mg/L at 25 °C

روش تولید

برای تولید بنزوئیل پروکساید سه نوع واکنش مختلف مورد نیاز هستند : واکنش اول واکنش کلاسیک Gringard بین فنیل منیزیم بروماید و کربن دی اکسید است که در طی آن اسید بنزوئیک تولید می شود . این واکنش برای تولید پیوندهای کربن –کربن بسیار مهم بوده که برای سنتز اسیدهای کربوکسیلیک مورد استفاده قرار می گیرد.

در مرحله دوم بنزوئیک اسید تولید شده از مرحله قبل با استفاده از تیونیل کلراید (SOCl2) به بنزوئیل کلراید تبدیل می شود که یک مشتق الکترون دوست تر از خود اسید بنزوئیک است. این روش یک روش کلی برای تولید اسید کلرایدهاست ، اما به دلیل سمیت تیونیل کلراید و تولید دی اکسید گوگرد به عنوان محصول جانبی واکنش ، باید اقدامات امنیتی از قبیل وجود تهویه مناسب برای آن فراهم باشد.

واکنش نهایی یک واکنش نوکلئوفیلی بین سدیم هیدروپروکساید و دو اکی والان از بنزوئیل کلراید است. سدیم هیدروپروکساید از طریق افزودن سدیم هیدروکسید به هیدروژن پراکسید تولید می شود. این محلول به آرامی به محلول خنک شده بنزوئیل کلراید افزوده می شود تا در نهایت بنزوئیل کلراید تولید شود.

در مقیاس صنعتی عموما تنها مرحله واکنش نهایی انجام می شود و مواد خام مورد نیاز را از واحدهای دیگر تامین می کنند.

کاربردهای بنزوئیل پروکساید

این ترکیب به عنوان سفید کننده در برخی غذاها ، عامل اکسیداسیون ، آغازگر پلیمریزاسیون در تولید پلاستیک ها ، عامل پخت در لاستیک سیلیکونی ، جزئی از داروهای مورد استفاده برای اختلالات پوستی و به عنوان ماده اولیه در برخی از فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پزشکی

بنزوئیل پروکساید در پزشکی برای درمان آکنه کاربرد دارد. این ماده به عنوان ضدعفونی کننده باعث کاهش تعداد میکروب های (باکتری) موجود بر روی سطح پوست می شود که به صورت ژل و یا مایع شستشوی صورت با خلوص 5 و 10 درصد عرضه می شود. برخی دیگر از شکل های دارویی BP که حاوی آنتی بیوتیک ها و لایه بردارها نیز هستند را فقط با نسخه پزشک می توان تهیه نمود.

برخی از تولیدکنندگان محصولات مراقبت پوست نیز از این ترکیب در محصولات خود با غلظت و قدرت کمتر بهره می برند.

نکات مهم در مورد مصرف این دارو (ژل ، مایع و …)

  • در حدود 4 هفته زمان نیز است تا بنزوئیل پروکساید 5 درصد شروع به اثرگذاری کند
  • مصرف آن یک یا دوبار در روز است
  • متداولترین عارضه جانبی این ماده سوزش و تحریک پوست است. بهتر است در اوایل از مقدار کمتری استفاده شود و پس از آن متناسب با توانایی جذب پوست مورد استفاده قرار گیرد.

ژل بنزوئیل پروکساید

مواد عذایی

از مهمترین کاربردهای بنزوئیل پروکساید استفاده جهت سفید کردن آرد ، آب پنیر و شیر است. در سفید سازی آرد مخلوطی از 32% بنزیل پراکسید و 68% نشاسته ذرت به عنوان عامل سفید کننده استفاده می شود. حداکثر غلظت قابل قبول برای این منظور 50 mg/kg تعیین شده است.

در سفید سازی شیر نیز در حدود 20 mg/kg از این ماده به کار برده می شود. سفید سازی آب پنیر (Whey) نیز از دیگر کاربردهای این ماده است که خود به عنوان رنگدانه در تولید انواع پنیرها کاربری دارد.

وجود این ماده در محصولات غذایی می تواند سه اثر سوء به وجود آورد که عبارتند از :

  • تولید ترکیبات مضر
  • از بین بردن ماده مغذی اصلی
  • تولید ترکیبات سمی از خود مواد غذایی

از آنجایی که در طول فرآیند تقریبا تمام بنزوئیل پراکساید (بیش از 91 درصد) به اسید بنزوئیک تبدیل می شود مشکلی به وجود نخواهد آورد. مقدار اسید بنزوئیک و سدیم بنزواتی که به صورت مستقیم به مواد غذایی اضافه می شوند 2 تا 3 برابر این مقدار هستند به علاوه این اسید به صورت طبیعی در بسیاری از میوه ها یافت می شود. در نتیجه تبدیل BP با بنزوئیک اسید امری مضر نیست.

واکنش با اجزای غذا

بنزوئیل پروکساید می تواند در واکنش با برخی از اجزای موجود در مواد غذایی ، باعث اکسیداسیون شود. اما تا به حال در هیچکدام از مواد غذایی که این ترکیب در آنها به کار گرفته شده است ، ماده ای غیرعادی و مضر گزارش نشده است.

منابع :

Her, B., Jones, A., & Wollack, J. W. (2014). A Three-Step Synthesis of Benzoyl Peroxide. Journal of Chemical Education, 91(9), 1491–1494. doi:10.1021/ed400240k

Benzoyl peroxide. (n.d.). Retrieved January 8, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Benzoyl-peroxide.

El-Samragy, Y. (2004). Benzoyl peroxide chemical and technical assessment. In Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives, 61st meeting.

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *