مورفولین

مورفولین (Morpholine) یک ترکیبی آلی و مصنوعی است که به عنوان عامل ضدخوردگی کاربرد دارد، همچنین در تولید سایر مواد شیمیایی نیز مورد استفاده فراوان قرار می گیرد.

خرید مورفولین:

اطلاعات این محصول بازدارنده خوردگی در جدول زیر قرار داده شده است، مورفولین ارائه شده کاملا منطبق با آنالیز موجود بوده و در سریعترین زمان ممکن برای شما ارسال خواهد شد.

اطلاعات محصول تولید کننده: چین

خلوص محصول: 99.59%

بسته بندی: بشکه

cas no: 110-91-8

آنالیز مورفولین آنالیز

.

مورفولین چیست ؟

مورفولین یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C4H9NO و جرم مولی آنg/mol 87/1 است. شکل ظاهری آن به صورت، مایع بی‌رنگ است. این ماده خطرناک، قابل اشتعال، سمی، خورنده و خطرناک است؛ اما به عنوان واسطه در تولید مواد شیمیایی بسیاری حضور دارد. 

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی موفولین

مورفولین یک ترکیب شیمیایی ارگانیک با فرمول شیمیایی O(CH2CH2)2NH میباشد که هتروسیکل بوده و  ویژگی های آمین و اتر را با هم دارد. به دلیل وجود آمین، مورفولین بازی است که اسید مزدوج آن مورفولینیوم است. به طور مثال ترکیب این ماده با هیدروکلرید اسید نمک مورفولینیوم کلرید ایجاد می­کند. برخی ویژگی های فیزیکی این ترکیب را در جدول زیر مشاهده می­کنید:

     87/1      وزن مولکولی g/mol
129 نقطه جوش °C
5- نقطه انجماد °C
32 نقطه اشتعال °C

روش تولید:

تا اوایل دهه 1970 این ماده را از فرایند کم آبی کاتالیزور اسیدی دی اتانول آمین تهیه می کردند. بعدها تا حد زیادی این فرایند با واکنش دی اتیلن گلیکول با آمونیاک در دماها و فشارهای بالا، بدون کاتالیزور جایگزین شد. در این فرایند دی اتیلن گلیکول و آمونیاک در حضور هیدروژن و کاتالیزور در دمای بین 150 تا 400 درجه سانتی گراد و فشار 30 تا 400 اتمسفر ترکیب می شوند.در ادامه آمونیاک اضافی از مخلوط خام جدا می شود و مورفولین با تقطیر جزئی به دست می آید.

کاربرد موفولین

این ماده به عنوان واسطه در صنایع بسیاری حضور دارد. تقریبا 40% از این ترکیب تولیدی در مواد شیمیایی لاستیکی، 30% بازدارنده های خوردگی، 5% واکس و پولیش، 5% روشن کننده های نوری و 20% کاربردهای دیگر استفاده می شود. در ادامه کاربرد این ماده در هر یک از این صنایع را بررسی می کنیم.

1- کاربرد صنعتی

مورفولین یک افزودنی متداول است که درغلظت های ppm برای تنظیم اسیدیته سوخت های فسیلی و سیستم های بخار نیروگاه های هسته ای اضافه می­گردد. فراریت این ماده مشابه با آب است بنابراین زمانی که به آب اضافه می­شود غلظت آن به طور مساوی بین آب و فاز بخار توزیع می­شود. ویژگی  تنظیم pH  آن در سراسر دیگ های بخار پراکنده می­شود تا از خوردگی آنها جلوگیری کند. این ترکیب اغلب در ترکیب با غلظت های کمی از هیدرازین یا آمونیاک به منظور جلوگیری از خوردگی در کارخانجات مورد استفاده قرار می­گیرد. این ترکیب در دما و فشار بالا و در غیاب اکسیژن در این شرایط به آرامی تجزیه می­شود.

2- سنتز آلی

مورفولین به طور گسترده ای در سنتز آلی استفاده می شود. در تحقیقات  و در صنعت، به دلیل هزینه کم و قطبیت بالا این ماده عنوان حلال برای واکنش های شیمیایی. مورد استفاده قرار می­گیرد.

3- کشاورزی

این ماده در کشاورزی به عنوان پوشش میوه ها و قارچ کش کاربرد دارد که در ادامه هر یک از آنها را بررسی می کنیم.

پوشش میوه

مورفولین به عنوان یک امولسیفایر شیمیایی در فرآیند چرب کردن(پوشش مومی) مورد استفاده قرار می­گیرد. میوه ها به طور طبیعی در برابر حشرات و آلودگی های قارچی موم تولید می­کنند اما این موضوع موجب می­شود میوه تمیزی خود را از دست بدهد، بنابراین به جای این موم مقدار کمی موم جدید جایگزین می­شود. این ترکیب به عنوان امولسیفایر و کمک به جلا دادن پوشش مومی میوه مورد استفاده قرار می­گیرد اگرچه اتحادیه اروپا استفاده از این ماده به عنوان پوشش میوه راممنوع کرده است.

 قارچ کش

مشتقات این ترکیب به عنوان قارچ کش های کشاورزی در کشت غلات استفاده می شود و همچنین به عنوان مهار کننده سنتز ارگوسترول شناخته شده اند.

مورفولین در تصفیه آب:

مورفولین یک آمین آلی و یک تنظیم کننده pH است از این رو می توان آن را در بویلرها به کار برد. این ماده با افزایش pH آب خوراک، از بویلر در برابر خوردگی محافظت می کند.

مواد شیمیایی لاستیکی:

این ماده یک واسطه ی شیمیایی مهم در فرآوری لاستیک است. این ترکیب را در تولید شتاب دهند های لاستیکی در طی فرایند ولکانیزاسیون به آنها می افزایند. ترکیب گوگردی مشتق شده از این ماده در طول ولکانیزاسیون، با کاهش تمایل به حد درمان، سرعت درمان بالایی را ارائه می دهد.

کنترل خوردگی:

این ماده برای کنترل خوردگی در سیستم های میعانات بخار کاربرد دارد. این ترکیب کربن دی اکسید و سایر اجزای خورنده موجود در بخارات و میعانات را خنثی و به حفظ Ph مناسب در سراسر سیستم کمک می کند. این ماده دارای فشار بخار مناسب و حلالیت خوب در آب است و در دماهای بالا تا 288 درجه سانتی گراد، پایدار است. این ماده و نمک های آن با اسیدهای چرب مانند روغن های گیاهی و یا حیوانی به عنوان بازدارنده ی خوردگی برای صفحات فولادی در تماس با غذاها کاربرد دارد. همچنین به عنوان بازدارنده ی خوردگی در صنعت گاز طبیعی و خط لوله استفاده می شود.

واکس و پولیش:

این ترکیب به راحتی با اسیدهای چرب واکنش داده و مواد امولسیون کننده می سازد که در فرمولاسیون واکس های مقاوم در برابر آب و پولیش برای چرم، مبلمان، اتومبیل و کفپوش کاربرد دارد. با خشک شدن لایه امولسیون پولیش و تبخیر مورفولین، لایه ای بسیار مقاوم در برابر لکه های آبی و خرابی تشکیل می شود.

سایر کاربردها:

 • در تهیه دارو ها مانند مسکن ها، بی حس کننده های موضعی، محرک های تنفسی، ضد اسپاسم و غیره حضور دارد.
 • مشتقات آن در نساجی به عنوان نرم کننده الیاف سلولززی، مواد تشکیل دهنده حمام ریسندگی ابریشم مصنوعی، روان کننده، سفید کننده و غیره استفاده می شود.
 • محصولات آرایشی مانند نرم کننده های مو، دئودورانت ها، شامپوها، کرم های آرایشی، تثبیت کننده ها، آنتی اکسیدان ها، دهانشویه ها و غیره می تواند حاوی ترکیبات این ماده باشد.

بازار خرید و فروش جهانی:

بازار جهانی این ماده در سال 2022 برابر با 3.9 میلیون دلار بوده و پیش بینی می شود تا سال 2031 با رشد 6.2% به 6.7 میلیون دلار برسد. افزایش درخواست برای این ترکیب به عنوان عامل ضدخوردگی در رشد بازار آن به شدت تاثیر گذار بوده است. پارامترهای بسیاری در رشد بازار این ترکیب تاثیر گذار بوده است که شامل:

 • روش تولید: روش دی اتانول آمین و دی اتیلن گلیکول
 • کاربرد: افزودنی چسب، مواد شیمیایی دارویی، ضد خوردگی، روشن کننده های نوری و عامل پولیش
 • ناحیه جغرافیایی: آمریکای شمالی، اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین

msds و نکات ایمنی:

این ماده ترکیبی مضر، خطرناک، قابل اشتعال، سمی، خورنده و محرک است.

 • در زمان کار از لباس، عینک و دستکش محافظ استفاده کنید.
 • به دلیل خاصیت اشتعال پذیری بالا، این ماده را دور از گرما نگهداری کنید.
 • در زمان کار از سیگار کشیدن بپرهیزید.
 • این ماده را در مکانی در بسته، خشک، خنک و دمای 15 الی 25 درجه سانی گراد نگهداری کنید.
 • برای خاموش کردن آتش ناشی از آن از اسپری آب، فوم مقاوم به الکل، پودر خاموش کننده خشک و کربن دی اکسید استفاده کنید.
 • تماس با پوست باعث خوردگی و تحریک آن می شود. پس از آن، لباس های آلوده را تعویض کنید و آن ناحیه را با آب و صابون فراوان بشویید.
 • تماس این ماده با چشم ها خطرناک است و می تواند باعث نابینایی شود. پس از تماس، لنز را خارج و چشم آسیب دیده را برای 10 الی 15 دقیقه با آب بشویید.
 • در صورت بلع می تواند باعث تهوع و حتی خوردگی اعضای داخلی بدن شود. پس از آن دهان را با آب شسته و مقداری آب بنوشید. در صورت احساس ناخوشایند به پزشک مراجعه کنید.

با رعایت نکات ایمنی، خطرات ناشی از کار با این ماده را کنترل نمایید.

مقالات مرتبط:
مورفولین،ماده ای که از خوردگی فلزات جلوگیری می کند

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *