پلی آلومینیوم کلراید

پلی آلومینیوم کلراید چیست؟  (PAC) ترکیبی پلیمری است که به صورت گسترده در صنایع تصفیه آب و پساب (به عنوان منعقد کننده) و کاغذ سازی مورد استفاده قرار می گیرد . در این صفحه می توانید اطلاعاتی را در مورد نحوه ثبت سفارش ، خواص فیزیکی و شیمیایی ، فرایند تولید ، MSDS خطرات و .. مشاهده کنید. برای ثبت سفارش و اطلاع از قیمت خرید پلی آلومینیوم کلراید خوراکی و صنعتی با واحد فروش مبتکران شیمی تماس بگیرید.

خرید پلی آلومینیوم کلراید:

این شرکت به عنوان یکی از تامین کنندگان مواد شیمیایی کشور می تواند شما را در خرید و فروش مواد شیمیایی دلخواهتان همراهی نماید و آن را در سریع ترین زمان ممکن به دست شما عزیزان برساند.

.

.

فروش آلومینیوم کلراید:

برای ثبت سفارش خود با ما از طریق راه های ارتباطی موجود در تماس باشید:

تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

 

 کشور تولید کننده: چین

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد Al2O3 موجود در نمونه: 30 % و محلول در آب 

در دو گرید صنعتی و آشامیدنی

قیمت پلی آلومینیوم کلراید (پک): 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتساپ درارتباط باشید:
            09198991006
             09198991007
             09198991008

 ارتباط با کارشناس فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

.

برگه آنالیز نمونه محصول

آنالیز پلی آلومینیوم کلراید

این محصول به صورت پروفرمایی نیز خرید و فروش می شود. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به سایت shanghaichemex.com مراجعه فرمایید . 

.

خواص و ویژگی ها

محصول فوق یک منعقد کننده ی قوی به حساب می آید و در طیف وسیعی از فرایند های تصفیه ی آب شهری و پساب ها ی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب فوق می تواند لجن کمی را در دامنه ی pH وسیع، حتی در دما های پایین تولید نماید.

PAC مایع و جامد هر دو در فرآیندهای تصفیه آب به عنوان منعقد کننده و سایزینگ کاغد مورد استفاده قرار می گیرند. این ماده به صورت خالص در شرایط محیطی جامد است، و فرم مایع آن عبارت است از مخلوط آن در آب که دارای 30-60% PAC است.

از آنجایی که این پلیمر هم در تصفیه آب آشامیدنی و هم در تصفیه انواع پساب های صنعتی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، در گریدهای خوراکی (برای آب آشامیدنی) و گرید صنعتی (جهت تصفیه پساب های صنایعی مانند رنگرزی ، چرم سازی، تولید کاغذ و ..) تولید می شود.

فرایند تولید

پلی آلومینیوم کلراید از واکنش شیمیایی بین پودر آلومینا هیدرات و اسید کلریدریک در دما و فشار معین اتفاق می افتد . مقدار مشخصی از HCl با غلظت 30-32 % وزنی با مقدار معینی از آلومینیوم هیدروکسید به وسیله یک همزن با یکدیگر مخلوط می شوند. جریان خروجی از میکسر به داخل راکتور وارد می شود، واکنش در داخل راکتور تحت تاثیر همزن، دما و فشار است.

پس از کامل شدن واکنش ، محصولات به سمت محفظه رقیق سازی فرستاده می شوند و  Al(OH)3  واکنش نداده با استفاده از فیلتراسیون از محصول جدا می گردد . محصول فیلتر شده به داخل تانک فرمولاسیون فرستاده می شود که در آنجا مواد شیمیایی و آب به محصول اضافه شده و سپس توسط همزن مخلوط می شوند. برای تنظیم غلظت Al(OH)3 از آب استفاده شده و سپس محصول نهایی به تانک های ذخیره فرستاده می شود.

 کاربرد ها: 

عمده ترین کاربردهای این ماده را می توان در موارد زیر بیان کرد:

 • تصفیه آب آشامیدنی
 • حذف آلاینده ها در پساب های صنعتی و شیمیایی
 • تصفیه آب استخرها
 • به عنوان افزودنی در صنعت تولید کاغذ
 • حامل کاتالیزور
 • تصفیه سازی دارو ها ، گلیسیرین و شکر
 • تهیه و ساخت سیمان

در ادامه به کارکرد و نحوه عملکرد این ماده در تصفیه آب و صنعت کاغذ پرداخته شده است:

تصفیه آب

انعقاد، لخته سازی، فیلتراسیون و ضد عفونی کردن فرآیندهای اصلی مورد استفاده در تصفیه آب خصوصا در ایران هستند. فرآیندهای انعقاد و لخته سازی در تصفیه آب برای جداسازی جامد – مایع مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت استفاده موثر می توانند مقدار تمامی مواد آلی و غیرآلی معلق در آب را به زیر حد استاندارد برسانند.

کلوئید ها ذرات کوچک معلقی هستند که به دلیل وزن سبک و پایداری که دارند به صورت طبیعی از آب جدا نمی شوند. این ذارت می توانند باعث کدر شدن آب شوند و از آن دسته می توان به مواد معدنی مانند خاک رس، لجن، ویروس ها و باکتری ها و همچنین برخی مواد آلی مانند آزبست، سیلیکات و ذرات رادیواکتیو اشاره کرد.

از آنجایی که کدورت موجود در آب می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند عوامل بیماری زا و مضر برای سلامتی انسان باشد، حذف این ذرات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نمک های Al مانند پلی آلومینیوم کلراید و آلوم رایج ترین منعقد کننده های (کواگولانت ها) مصرفی در ایران و اکثر کشورهای جهان برای حذف کدورت از آب آشامیدنی هستند. اثر گذاری بالا، در دسترس بودن و قیمت نسبی پایین باعث شده اند که استفاده از این نمک ها بسیار رایج شود.

این ماده برای جداسازی ذرات جامد موجود در آب های قابل شرب و برای لخته سازی پساب های صنعتی استفاده می شود. همچنین به دلیل دارا بودن کلر در فرمولاسیون این ماده، محصول فوق از خاصیت ضد باکتریایی بالایی برخوردار خواهد بود و می توان از آن در طیف وسیعی از pH استفاده نمود.

 جهت خرید پلی آلومینیوم کلراید با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

فرآیند انعقاد

به نظر می رسد که دو مکانیسم اصلی گرفتار شدن در داخل لخته های رسوبی و خنثی کردن/ پایدار کردن بار الکتریکی، عوامل موثر در حذف کلوئید ها با استفاده از فرآیند انعقاد هستند. نمک های آلومینیوم به سرعت در آب هیدرولیز شده و ترکیبات کاتیونی متنوعی را تولید می کنند که می توانند جذب ترکیبات دارای بار منفی شده و بار آنها را خنثی کنند که موجب از بین رفتن پایداری این ذرات خواهد شد. استفاده از دوز درست و بهینه بسیار مهم است زیرا در صورت استفاده از دوز های بالا، منعقد کننده می تواند موجب برعکس شدن بار شده و ذرات پس از خنثی شدن دوباره باردار شوند (این بار مثبت) و دوباره ناپایدار شوند. مقدار لجن تشکیل شده نیز در صورت استفاده از مقادیر اضافی آلوم و PAC افزایش خواهد یافت.

پلی آلومینیوم کلراید ابتدا کلوئید ها را پایدار کرده و با چسباندن آنها به یکدیگر باعث به وجد آمدن میکرو لخته ها می گردد. سپس معمولا یک عامل لخته ساز مانند پلی الکترولیت ها به آب اضافه می شود تا این لخته های کوچک را به یکدیگر متصل کرده و شرایط رسوب را تسریع کند.

پلی آلومینیوم کلراید در تصفیه آب

کاربرد در تصفیه آب:

پارامتر های زیادی بر میزان حذف آلاینده از آب با استفاده از PAC به عنوان منعقد کننده تاثیرگذار است.

 تاثیر pH:

در فرآیند انعقاد سازی، از آنجا که برای هر منعقد کننده خاص انعقاد در یک محدوده pH مشخص انجام می‌گیرد، pH حائز اهمیت است. در مطالعه‌ ای که زواوی داود (Zawawi Daud) و همکاران بر روی تصفیه پساب بیودیزل با استفاده از PAC انجام داده‌اند محدوده وسیعی از (pH (2-12 را مورد مطالعه قرار دادند.

آنها تاثیر pH را برای حالتی که در پلی‌ آلومینیوم کلراید mgL-1 100 و نرخ اختلاط  rpm 150 برای 4 دقیقه و rpm 20 برای 20 دقیقه و زمان نشست 30 دقیقه بود مورد بررسی قرار دادند. شکل (1) نشان می‌دهد که در pH بهینه 6 مقدار قابل توجهی از آلاینده‌ها حذف می‌شود. با توجه به شکل زیر مشخص است که بازه مناسب برای pH بازه بین 5 تا 7 است.

تاثیر pH بر فرایند تصفیه ی آب به کمک پلی آلومینیوم کلراید

کار کردن در pH بهینه از آن جهت حائز اهمیت است که نیاز به استفاده از دوز بالاتر منعقد کننده ممکن است یک خطر برای سلامتی انسان در نتیجه مقادیر باقیمانده از افزودنی‌ها شیمیایی باشد.

تاثیر دوز ماده منعقد کننده بر روی فرآیند انعقاد:

دوز ماده منعقد کننده (در این جا PAC) از مهم‌ترین پارامترها برای تعیین شرایط بهینه انعقاد و لخته سازی است. در اصل دوز بیش از حد ماده منعقد کننده باعث منجر به عملکرد ضعیف‌تر در فرآیند لخته سازی می‌شود. زواوی داود و همکاران تاثیر دز PAC را در محدوه mgL-1 50 تا mgL-1 600  در شرایط pH=6 و سرعت چرخش rpm 150 و 4 دقیقه و rpm20 و 20 دقیقه مورد بررسی قرار دادند. نتایج آزمایشات آن‌ها در شکل زیر آورده شده است.

با توجه به شکل زیر به وضوح می‌توان دید که درصد حذف آلاینده‌ها با افزایش دز محصول فوق افزایش پیدا می‌کند تا وقتی که مقدار بهینه (حدودا mgL-1 350 ) مرسیم و از آن به بعد درصد حذف آلاینده‌ها با افزایش دز منعقد کننده کاهش می‌یابد.

تاثر دز ماده منعقد کننده بر روی فرآیند انعقاد با کمک پلی آلومینیوم کلراید

مزایا

pac می تواند نسبت به سایر منعقد کننده های سنتی مانند آلوم و یا نمک های آهن مزایای بیشتری داشته باشد. از آنجایی که این ماده چگالی بار بیشتری نسبت به سایر منعقد کننده ها دارد ، از طریق مکانیسم کارآمدتری به نام خنثی سازی بار سبب انعقاد سازی ذرات معلق می شود. همین امر باعث می شد که این ترکیب در دوز های پایین تری نسبت به سایر منعقد کننده هایی از جمله آلوم و یا سولفات آهن موثر واقع شود.

از جمله مزایای پلی آلومینیوم کلراید در استفاده به عنوان منعقد کننده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش دوز چهار تا پنج برابری مصرف منعقد کننده  (20-25٪ کمتر از دوز آلوم).
 • با استفاده از این ماده شاهد تغییر pH در آب نخواهیم بود در نتیجه نیاز به استفاده از تنظیم کننده های pH نمی باشد.
 • دامنه گسترده تر pH 
 • این محصول توانایی بیشتری برای پلیمریزاسیون دارد که باعث افزایش سرعت لخته سازی و رسوب مواد جامد منعقد شده می شود.
 • در دماهای پایین تری نسبت به آلوم (زیر 4-8 درجه سانتیگراد) قابل استفاده است و در آب سرد عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.
 • باعث کاهش فعالیت خوردگی آب (عدم وجود سولفات اضافی) می شود.
 • این ماده نیاز صنایع تصفیه ی آب را به آهک و سود تا حدود زیادی کاهش می دهد

گرید ها

گرید های تجاری پلی آلومینیوم کلراید بر اساس درجه بازی شدن مشخص می شوند ، یعنی غلظت گروه های هیدروکسیل (OH) نسبت به یون های آلومینیوم. این محصولات می توانند در محدوده 5% -65% بازی باشند. به عنوان یک قاعده کلی هرچه قدرت بازی بالاتر باشد ، درصد پلیمر بیشتری وجود دارد و بنابراین دانسیته بار کاتیونی و بازده بالاتر می رود. محصولاتی که بیشتر بازی هستند درصد Al کمتری دارند اما کارایی بیشتری در شفاف سازی آب دارند ( حذف کدورت و جامدات معلق).

کاغذ سازی

استفاده از محصول فوق در کاغذسازی به فرآیندهای سایزینگ (Sizing)، ریتنشن (Retention)، حذف آلاینده های آنیونی و تصفیه آب های آشامیدنی، برگشتی و پساب مربوط می شود.

در سایزینگ میزان قدرت جذب آب توسط مولکول سلولز تعیین می شود (این خاصیت برای تعیین کیفیت کاغذ در مورد جذب جوهر و چاپ بسیار مهم است) .

ریتنشن که نگهدارنده نیز نامیده می شود، اصطلاحی است که به فرآیند جداسازی آب از سلولز برای تشکیل صفحات کاغذی اطلاق می شود. این فرآیند یکی از مهمترین عوامل کنترل کننده در تولید کاغذ است که باعث می شود میزان الیاف و پرکننده ها در پساب کنترل شوند. برای افزایش ریتنشن الیاف و پرکن ها، نمک های Al، سدیم آلومینات و PAC استفاده می شوند. نمک های Al باعث افزایش کارایی دیگر مواد شیمیایی موجود در فرآیند شده و آلاینده های آنیونی ناخواسته را نیز حذف می کنند.

MSDS

پلی آلومینیوم کلراید به عنوان یک ماده کم خطر برای سلامتی انسان شناخته می شود که در هنگام کار و حمل و نقل باید اصول و قواعد ایمنی را رعایت کرد.

 • پک در صورت بلع باعث آسیب می شود.
 • در صورت برخورد با پوست موجب التهاب می گردد.
 • موجب التهاب و سوزش شدید چشم خواهد شد.
 • در صورت استنشاق می تواند باعث به وجود آمدن حساسیت در دستگاه تنفسی شود.

از آنجایی که این ماده به راحتی در آب حل می شود، در موارد تماس با پوست و چشم باید محل برخورد را با آب روان شستشو داد. در صورت بلع دهان را با آب شستشو داده و به فرد مسموم یک لیوان آب بدهید. در صورت استنشاق و پدید آمدن اثرات مسمومیت فرد را به فضای باز ببرید.

لازم به ذکر است موارد گفته شده باید با برچسب موجود بر روی نمونه و MSDS آن مطابقت داده شوند تا از آسیب های احتمالی بتوان به خوبی جلوگیری کرد .

در صورت برطرف نشدن مشکل با موارد گفته شده، در هرکدام از موارد باید به پزشک مراجعه کرد.  

منابع

Daryabeigi Zand, A., & Hoveidi, H. (2015). Comparing aluminium sulfate and … performance in turbidity removal from synthetic water. Journal of Applied Biotechnology Reports, 2(3), 287-292.

Shen, Y. H., & Dempsey, B. A. (1998). Synthesis and speciation of …. for water treatment. Environment International, 24(8), 899-910.

فروش و خرید پلی آلومینیوم کلراید را به ما بسپارید

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

2 نظر برای «پلی آلومینیوم کلراید چیست؟ | خرید پلی آلومینیوم کلراید»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *