هیدروسولفید سدیم

سدیم هیدروسولفید چیست؟ سدیم هیدروسولفید یک ترکیب شیمیایی غیرآلی با فرمول مولکولی NaHS یا HNaS با جرم مولکولی 56.058 گرم بر مول و دانسیته ی نسبی 1.3 است. در دمای اتاق این ترکیب یک محلول مایع بی رنگ یا متمایل به زرد کم رنگ است و در تماس فلزات یا منسوجات نساجی به عنوان یک عامل خورنده عمل می کند.

NaHS دارای نقطه ی ذوب نسبتا بالایی است. (350 درجه سانتی گراد) هم چنین دارای دو گونه ی هیدراتی است. دو ساختار هیدرات عبارتند از NaHS.2H2O و NaHS.3H2O . این ساختارها بی رنگ و دارای رفتار مشابهی هستند اما نه به طور صد درصد یکسان. در مقیاس آزمایشگاهی می توان آن را از واکنش هیدروژن سولفید و سدیم هیدروکسید تولید کرد.

NaHS یک عامل واکنش مفید برای سنتز بسیاری از مواد آلی و غیرآلی حاوی سولفور است. اغلب اوقات از آن در فرم محلول استفاده می کنند اما گاهی نیز به عنوان یک واکنش دهنده جامد می توان از آن استفاده کرد. فرم جامد NaHS نیز بی رنگ است و به دلیل هیدرولیز با رطوبت هوا, دارای بویی مشابه با H2S است.

بر خلاف سدیم سولفید که در حلال های آلی غیر قابل انحلال است, NaHS دارای یک حلالیت نسبی ای در یک چنین حلال هایی است. هم چنین اگر که هیدروژن سولفید را با آمین های آلی واکنش دهیم, H2S تولید شده ناشی از این واکنش, منجر به تولید نمک های آمینی می شود. محلول های حاوی HS حساس به اکسیژن هستند. و تماس با آن منجر به تولید پلی سولفید می شود که دارای رنگی نسبتا زرد رنگ است.

باید توجه نمود که این ترکیب با هیدرو سولفیت سدیم کاملا متفاوت است. 

کاربردهای:

در بسیاری از کاربردها سدیم هیدروسولفید به عنوان یک فرم بسیار واکنش پذیر سولفور مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع یک ترکیب میانی در تولید سایر مواد شیمیایی محسوب می شود. به خصوص در تولید موادی هم چون مواد شیمیایی مورد استقاده در صنایع نساجی و یا رزین های مقاوم در برابر شعله آتش.

در سایر کاربردها این ترکیب به عنوان یک ماده مکمل در بسیاری از فرایندها ایفای نقش می کند. مانند:

  • تولید چرم: NaHS به عنوان یک عامل de-hairing در تولید انواع مواد چرمی به کار می رود.
  • صنایع معدنی: در طی فرایندهای استخراج و جداسازی مس و مولیبدن از مواد معدنی خام همراه آنها از سدیم هیدروسولفید به عنوان یک عامل شناور کننده و sulfidizing استفاده می شود.
  • صنایع الکترونیک و خودروسازی: به عنوان یک ماده خام اولیه در فرایند تولید پلاستیک های مقاوم در برابر حرارت.
  • تولید کاغذ: به منظور تولید خمیر کاغذ, این ترکیب یک ماده ضروری در طی فرایند تولید جهت تنظیم سولفید موجود در آن محسوب می شود.
  • سایر موارد مصرف: در فرایندهای شیمیایی, بازیافت پسماندها , تصفیه آب فاضلاب ها (به منظور ته نشینی فلزات سنگین)

هیدروسولفیت سدیم

شیوه تولید سدیم هیدروسولفید:

در شیوه سنتز آزمایشگاهی این ترکیب, از واکنش سدیم متوکسید (sodium methoxide) و هیدروژن سولفید استفاده می شود. بر طبق واکنش زیر:

هیدروسولفیت سدیم

اما در مقیاس صنعتی یکی از روش هایی که به منظور تولید این ترکیب مورد استفاده قرار می گیرد, واکنش ما بین نمک فلزی سدیم و گاز هیدروژن سولفید, در محیطی حاوی آب و اکسیژن است.

ایمنی:

به دلیل آن که سدیم هیدروسولفید یک ترکیب خورنده است, تماس مستقیم پوست با آن می تواند آسیب آفرین باشد. در صورت تماس محلول آن با چشم انسان نیز, می تواند موجب التهاب و تحریک چشم بشود و یا بعضا می تواند منجر به ایجاد آسیب های دائمی در بافت چشم انسان بشود.

اما بیشترین آسیب زمانی ناشی می شود, که این ترکیب یا با اسید ترکیب شود و یا در مجاورت منابع گرمایی دما بالا مانند آتش قرار گیرد. یک چنین مواردی می تواند منجر به آزاد شدن گاز H2S بشود که گازی بسیار خطرناک و کشنده است. H2S گازی است که استنشاق آن درجا منجر به مرگ انسان می شود. از این جهت توصیه می شود حتما پیش از شروع به کار msds سدیم هیدروسولفید مطالعه گردد.

قیمت سدیم هیدروسولفید:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید سدیم هیدروسولفید:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سدیم هیدروسولفید:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

02177641136

02177657132                                  

.

منابع:

Sodium bisulfide. (n.d.). Retrieved November 10, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sodium_hydrosulfide#section=Top

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

3 نظر برای «Sodium hydrosulfide»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *