پلی الکترولیت
پلی الکترولیت | Polyacrylamide | خرید فروش پلی الکترولیتReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

پلی الکترولیت Polyacrylamide ها پلیمر هایی هستند که دارای تعداد زیادی از گروه های یونیزه شده می باشند. برای فروش و خرید پلی الکترولیت کاتیونی و آنیونی و جهت کسب اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. خاصیت لخته سازی یکی از مهم ترین خواص این ترکیبات به حساب می آید که موجب گشته است از آن ها در فرایند های تصفیه ی آب و یا دیگر صنایع به وفور استفاده شود. در ادامه ی متن می توانید با خواص ، ویژگی ها و کاربرد های این محصول بیشتر آشنا شوید. 

خرید پلی الکترولیت آنیونی :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش پلی الکترولیت کاتیونی  :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش مواد شیمیایی و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت پلی الکترولیت :

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
                  09198991007
                  09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

آنالیز نمونه

برگه آنالیز پلی الکترولیت آنیونی A756
برگه آنالیز پلی الکترولیت آنیونی A756

برگه آنالیز پلی الکترولیت کاتبونی C8020CF
برگه آنالیز پلی الکترولیت کاتیونی C8020CF

 

شرح مشخصات این محصول به صورت زیر است:

پلی الکترولیت کاتیونی

ویژگی ها

این مواد همانند الکترولیت های معمولی بسته به نوع pH در آب تفکیک می گردند. بنابراین خواص آن ها بسیار مشابه با پلیمر ها و الکترولیت ها می باشد. ویسکوزیته ی این مواد به شدت به وزن مولکولی و غلظت پلیمر وابسته است. شکل ظاهری این ماده پودری می باشد و از نام های دیگر آن می توان به پلی آکریل آمید،پلی الکترولیت کاتیونی و پلی الکترولیت آنیونی اشاره نمود.

گرید ها

گرید های مختلفی از این محصول را می توانید در زیر مشاهده نمایید:

پودر  آنیونی
A500grade1
AnionicIonic action2
million20Molcular weight3
fast &completeWater soluble4
white granuleAppearance5
water & waste water

treatment

Application6

 

پودر کاتیونی
c500grade1
cationicIonic action2
million4-10Molcular weight3
<40 minDissolving time for

water solution

4
white dry powderAppearance5
water & waste water

treatment

Application6
پودر کاتیونی
C1000grade1
cationicIonic action2
million12-16Molcular weight3
<40 minDissolving time for

water solution

4
white dry powderAppearance5
water & waste water

treatment

Application6

خواص:

همانطور که می دانید الکترولیت ها در آب به راحتی تفکیک می گردند.

برای مثال NaCl نوعی الکترولیت می باشد که هنگامی که در آب قرار می گیرد به یون های مثبت و منفی (سدیم مثبت و کلر منفی) تفکیک می شود. این رویداد به دلیل قرار گرفتن مولکول های آب در اطراف این یون ها می باشد.

تفکیک الکترولیت در آب

 پلی الکترولیت ها نیز رفتاری همانند الکترولیت ها از خود نشان میدهند و به محض قرار گرفتن در آب تفکیک می گردند. برای مثال ان ماده هنگامی که در آب قرار می گیرد، هیدروژن اسیدی موجود در آن به کمک آب جدا می گردد و تشکیل  یون H3O+ را می دهد. در شکل زیر می توانید این واکنش را بهتر مشاهده نمایید:

تفکیک پلی الکترولیت در آب

در نتیجه مولکول مذکور با دسته ای از بارهای منفی که به آن متصل اند توسط مولکول های آب احاطه می گردد و یونیزه می شود.

مولکول پلی الکترولیت و خواص آن

این ماده به دلیل بارهای همنامی که دارد نمی تواند در هم تنیده و جمع شود. در نتیجه مولکول در همین حالت باقی می ماند. مولکول مذکور در این حالت مقاومت بالایی در برابر مولکول های حلال احاطه شده در اطرافش از خود نشان می دهد در نتیجه با توجه به اینکه این مولکول مقاومت بالایی دارد و فضای بیشتری را در محیط اشغال می نماید می تواند ویسکوزیته ی محلول را نیز افزایش دهد.

اما بهتر است راجع به اصلی ترین خواص این مواد که همان منعقد سازی است بیشتر صحبت کنیم.

منعقد سازی:

اگر به محلول ذکر شده دربالا مقداری نمک بیافزاییم چه اتفاقی می افتد؟!

همانطور که پیش از این ذکر شد سدیم کلرید موجود در آب به Na+ و Cl- تفکیک می شود. در مورد پلی الکترولیت ها با بار منفی نظیر پلی اکریلیک اسید که در بالا نیز صحبت شد، یون های Na+ در بین بار های منفی موجود در مولکول قرار می گیرند و آن ها را خنثی می نماید. با خنثی شدن بار های موجود در مولکول این ماده می تواند دوباره به صورت در هم تنیده مشاهده گردد.

پلی الکترولیت و خاصیت منعقد سازی

در نتیجه مولکول مذکور به صورت لخته مانند تبدیل می گردد و یون های Na+ موجود در محلول را جدا می نماید.

خواص فوق العاده ای که پلی اکریلیک اسید نیز از خود نشان می دهد به دلیل خاصیت پلی اکریل آمیدی بودن آن می باشد. بنابراین از آن در ساخت پوشک بچه به فراوانی استفاده می نمایند. زیرا این مواد می توانند با برقراری پیوند هیدروژنی بین مولکول های آب سبب حفظ مایعات در ساختار خود تا چندین برابر وزنشان شوند. به موادی با این خاصیت هیدروژل و یا سوپر جاذب (SAP)  نیز می گویند.

توانایی این مواد در جذب آب به غلظت یونی این مواد وابسته می باشد.

در آب تصفیه شده SAP ها می توانند آب را تا 500 برابر وزن خود و یا 30 تا 60 برابر حجمشان جذب نمایند.

به بیان دیگر هیدروژل می تواند بیش از 99 درصد از مایع تشکیل شود.

ظرفیت کل جذب مایعات توسط این مواد با کمک نوع و مقدار اتصالات در ساختار کنترل می شود.

شایع ترن گروه های آنیونی این مواد کربوکسیلات ها  (COO-) ، فسفات ها ( PO3H-،PO32- ) و سولفونات ها (SO3- ( می باشند.

انوع:

تا به اینجا راجع به پلی اکریل آمید های آنیونی صحبت کردیم.

اما این مواد بر اساس اینکه نوع یونیزه شده ی آن ها در آب چه نوع باری را حمل می کند به انواع گوناگونی تقسیم بندی می گردند.

در واقع پلی الکترولیت ها به سه دسته ی آنیونی ، کاتیونی و خنثی تقسیم می شوند.

شایع ترین گروه های کاتیونی این مواد آمونیوم اولیه، ثانویه و چهارگانه می باشد (–NH3+, =NH2+ & ≡N+)

لازم به ذکر است که به طور کلی این مواد هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی یافت می گردند

از انواع طبیعی آن می توان به پکتین  ،آلژینات (اسید آلژینیک) ، کربوکسی متیل سلولز (CMC) و … اشاره نمود.

نمونه ای از این مواد به صورت مصنوعی عبارتند از : پلیمرهای آکریلیک اسید، استایرن، آلیلامین، کربوکسی متیل سلولز مصنوعی، سولفونات ها و…

برخی از انواع این ماده را در زیر می توانید مشاهده کنید:

پلی الکترولیت و انواع مصنوعی آن

نوع گروه یونی می تواند مونومر های سازنده و تکرار شونده ی پلی الکترولیت را مشخص کند و خواص آن از جمله میزان انحلال پذیری در آب ، هدایت الکتریکی و ویسکوزیته ی محلول را تعیین نماید. برخلاف پلیمر های غیر یونی ، این خواص به شدت به pH و میزان نمک وابسته  می باشد.

 

 کاربرد ها:

با توجه به موارد ذکر شده در بالا این ماده دارای خواص فراوانی می باشد که عمدتا در اصلاح جریانات و یا بهبود پایداری کلوئید های آبی، ژل ها و یا لخته سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مثال این مواد برای بی ثبات کردن و ناپایداری سوسپانسیون های کلوئیدی و در نهایت لخته سازی و رسوب دهی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها همچنین می توانند برای انتقال شار سطح به ذرات خنثی  برای دیسپرس کردن آن ها( پراکنده کردن) در یک محلول آبی مورد استفاده قرار بگیرند.

بنابراین این مواد عمدتا به عنوان عامل دیسپرس کننده (پراکنده کننده)، ضخیم کننده، امولسیفایر، مبدل های یونی شناخته می شوند.

به عنوان مثال از این پلی آکریل آمید ها در تصفیه ی آب به عنوان عامل لخته ساز در جداسازی مواد معلق و ناخالص موجود در آب استفاده می شود و در نقش فلوکولانت عمل می نماید. همچنین در صنعت سرامیک سازی این مواد عامل پایدار کننده و در فرایند بتن سازی به عنوان یک سوپر پلاستی سایزر عمل می نمایند.

پلی الکترولیت و کاربرد آن در تصفیه ی آب

علاوه براین بسیاری از شامپو ها، صابون ها و لوازم آرایشی بهداشتی حاوی این ماده می باشند.

برخی از مواد نیز به مواد غذایی افزوده می شوند و به عنوان روکشی برای محافظت آن ها در بسته بندی ها مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال نوع های طبیعی آن مانند پکتین، سی ام سی و آلژینات موارد مهمی از این مواد هستند که در صنایع غذایی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

از آنجایی که این مواد آبدوست می باشند و به راحتی در آب حل می گردند کاربرد های فراوانی در قسمت بیوشیمی و پزشکی نیز دارند.

این مواد به عنوان پوششی برای ایمپلنت ها و دارو ها در صنعت پزشکی استفاده می گردند.

جداسازی ماکرومولکول ها

مقدار کمی از این ژل های پلی اکریل آمیدی ( کاتیونی و آنیونی ) در جداسازی ماکرومولکول ها در فرایند الکتروفورز به کار می روند. هنگامی که جریان برق به این ژل های PAM اعمال می شود بار منفی پروتئین ها و یا نوکلئیک اسید ها به سمت الکترود مثبت مهاجرت می کند. از آنجا که این تحرک به اندازه ی مولکول و بار آن ها بستگی دارد این مواد با سرعت های متفاوتی از ژل های پلی اکریل آمیدی عبور می کنند و به راحتی جداسازی می شوند

کاربرد های کشاورزی:

پلی اکریل آمید در کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد در سال های اخیر تحقیقات وسیعی درباره ی خطرات این ترکیب بر سلامتی انجام پذیرفته است. نگرانی های زیادی وجود داشت که میوه ها و محصولات تولیدی با این ترکیب آلوده و سرطانزا باشند. اما تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از این ماده در این صنعت هیچ خطری در پی ندارد بلکه خواص زیر را می تواند در پی داشته باشد:

  • گیاهان بزرگتر و قوی تر با ریشه های گسترده تر
  • جوانه زدن سریعتر بذر
  • جذب آب بیشتر
  • پاسخ دهی سریع تر و جذب بهتر کود ها

و…

انتخاب پلی الکترولیت مناسب

این مواد در ماهیت گروه های عاملی، وزن مولکولی و دانسیته ی بار متفاوت می باشند. یک نکته ی مهم در انتخاب polyelectrolyte ایده آل در فرایند مورد نظر توجه به خاصیت و توانایی آن به عنوان کواگولانت ( با بی ثبات سازی کلوئید ها از طریق خنثی سازی)  و فلوکولانت (با ایجاد پل ای درون ذره ای) می باشد. pH همچنین یکی دیگر از پارامتر های مهم در انتخاب نوع این ماده می باشد. حساسیت به pH در پلیمر های کاتیونی که در آن گروه های آمونیوم 4 تایی (کواتر) غالب اند و در پلیمر های آنیونی شامل گروه های سولفونیک اسید رخ می دهد.

همچنین فلوکولانت هایی با گروه های آمینی و کربوکسیلی وابستگی قوی ای به pH دارند

بسته بندی

بسته بندی این محصول را در شکل زیر می توانید مشاهده نمایید:

پلی الکترولیتپلی الکترولیت
پلی الکترولیتپلی الکترولیت

 

 

 بازار جهانی  بازار جهانی:

همانطور که گفته شد از اتصال پلی آکریلات – کوپلیمرهای آکریل آمید می توان هیدروژل ها را پدید آورد.

این هیدروژل ها بازار عمده ای در مصرف پوشک بچه دارند اما در سایر محصولات بهداشتی بزرگسالان و دستمال های کاغذی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. انتظار می رود بازار جهانی SAP ها از سال 2014 تا سال 2019 با نرخی در حدود  5.5 درصد رشد کند و ارزش آن در سال 2019 به 8.56 دلار برسد.

همچنین مطالعات دیگری نشان می دهد این ماده در بین سال های 2017 تا 2024 به دلیل کاربرد های فراوان در تصفیه آب، صنایع غذایی و نوشیدنی، صنایع شیمیایی و…  دارای بازاری پر رونقی خواهد بود. استفاده از محصول فوق در تصفیه ی آب و تولید پوشک عمده بازار فروش این ماده را تشکیل می دهد .به صورت منطقه ای ، بازار جهانی این ماده به پنج منطقه اصلی شامل آمریکای شمالی ، اروپا ، آسیا اقیانوسیه ، آمریکای لاتین و منطقه خاورمیانه و آفریقا تقسیم می شود که در شکل زیر می توانید پیش بینی میزان مصرف آن در سال 2024 را بر اساس تفکیک منطقه ای مشاهده نمایید

بازار جهانی مصرف و خرید پلی الکترولیت

منبع:

 (n.d.). Retrieved April 17, 2019, from https://www.sciencedirect.com/topics/materials-science/polyelectrolyte

Source, F. P. (n.d.). Polymer Properties Database. Retrieved April 17, 2019, from https://polymerdatabase.com/polymer classes/Polyelectrolyte type.html

                                                                                      . (n.d.). Retrieved April 17, 2019, from https://pslc.ws/macrog/electro.htm

مطالب مرتبط:

فرآیند انعقاد در تصفیه آب 

پلی الکترولیت آنیونی 

فروش و خرید پلی الکترولیت را به ما بسپارید

موسسه ی مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *