پتاس
پتاس | پتاسیم هیدروکسید | قیمت خرید فروش پتاسReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

پتاس چیست ؟ پتاسیم هیدروکساید چیست ؟ این ماده یک ترکیب معدنی است که به آن پتاس کاستیک نیز گفته می شود. در این متن با این ماده کاربرد ها، خطرات و msds ، فواید این کود و زمان مصرف آن بیشتر آشنا می شوید. برای فروش پتاس و یا خرید پتاس و همچنین جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش پتاس:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید پتاس:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: کره جنوبی / ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه 25 کیلوگرمی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 90%

قیمت پتاس:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
               09198991007
               09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

برگه آنالیز نمونه محصول

………..هیدروکسید پتاسیم

 

پتاس چیست؟

فرمول شیمیایی: KOH

جرم مولکولی: 56.10gr/mol

شکل ظاهری: پودر سفید رنگ

این ماده از نظر ترمودینامیکی بسیار پایدار است به طوری که در دماهای بالا نیز تجزیه نمی شود .

 Potas به صورت پودر جامد سفید رنگ در بازار موجود می باشد. این ماده یکی از ترکیباتی است که مردم عام به آن خاکستر می گویند. محلول Potas مانند سود به شدت قلیایی است این محصول می تواند با اسید های متفاوت واکنش دهد و نمک های متفاوتی از پتاسیم به وجود آورد.

پتاسیم هیدروکساید با فرمول مولکولی KOH نوعی باز قوی با جرم مولکولی 56.105 است. پتاس در انواع مختلف پودری، دانه ای، گلوله ای و مایع به فروش می رسد و در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی به عنوان عامل تنظیم کننده ی PH ، در باتری های آلکالاین به عنوان الکترولیت، در کود های شیمیایی و … مورد استفاده قرار میگیرد.

تولید potassium hydroxide همانند تولید NaOH به روش کلرالکالی انجام می شود با این تفاوت که ماده ی اولیه ی مورد الکترولیز به جای سدیم کلرید، KCl است. با الکترولیز محلول KCl طبق واکنش زیر می توان به تولید صنعتی پتاس پرداخت.

پتاس

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین کاربرد Potas استفاده از آن در کودهای شیمیایی است.
گیاهان برای سالم بودن نیاز به 3 ماده ی مغذی از جمله پتاس، ازت و فسفر دارند این 3 ماده در خاک نسبت به دیگر عناصر ضروری جهت رشد گیاه بسیار کم وجود دارند در نتیجه به صورت کودهایی به عنوان تغذیه کننده ی خاک برای رشد گیاه به صورت تنها و یا هر سه با هم مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پودر پتاس

 

کود

کود NPK یا کود کامل هر سه عنصر K، P و N را تقریبا به یک نسبت دارد.

فسفر در ساخت اسید های نوکلئیک و نیتروژن در ساخت کلروفیل و پروتیین نقش اساسی دارند.

یکی از این سه ماده ی مهم برای گیاهان K است که به عنوان Potas شناخته می شود.

از مزایای Potas می توان به تجذیه پذیر بودن و فراوانی آن اشاره کرد.

Potas هفتمین عنصر از نظر فراوانی است که به صورت جامد در خاک ذخیره می شود و به عنوان نمک برداشت می شود.

نمک های Potas به صورت نیترات ، منیزیم ، سولفات و کلرور هستند که به عنوان کود شیمیایی برای گیاهانی که نیازمند خاک قلیایی اند مورد استفاده قرار می گیرند . NaOH و یا Potas به صورت پودر سفید رنگ در بازار موجود است اما بسته به نوع ترکیب پتاس با هر یک از عناصر منیزیم، سولفور ،کلر و نیترات رنگ کود Potas متنوع خواهد بود مانند کود سولفات پتاسیم که سفید رنگ و کلرور پتاسیم (KCl) که قرمز رنگ است.

 

پتاس برای گیاه

 

KCl

این ماده نسبت به کود های دیگر ارزان تر و فراوان تر است و برای محصولاتی مانند ذرت و چغندر و… مورد استفاده قرار می گیرد. آنیون کلر موجود در کلرور پتاسیم خود عامل کنترل کننده ی تعدادی از بیماری ها است و گیاه را در مقابل آن مقاوم می سازد.

از دیگر مزایای KCl تبدیل آن به سولفات و نیترات پتاسیم است. در زمانی که یون کلر برای گیاه ضرر دارد و موجب مسمومیت با کلر می گردد از دیگر اشکال کود Potas نظیر سولفات و نیترات پتاسیوم استفاده می کنند. در صورت افزودن این کودها به خاک ، K وارد محصولات گیاهان از جمله برگ ها ، میوه ها و… می شود، با مصرف محصولات توسط انسان، هم نیاز انسان به K تامین می شود و هم با دفع آن K دوباره به طبیعت باز میگردد و به عنوان نمک می تواند مجددا برداشت گردد.

مزایا

علاوه بر آن که Potas برای گیاهان مفید است, در انسان ها نیز با تنظیم آب بدن موجب مرتب سازی ضربان قلب می گردد، همچنین اکسیژن رسانی به مغز را بهبود می بخشد و موجب کاهش فشار های روحی ، قند خون و… می گردد. با مصرف موز،اسفناج،تخمه آفتاب گردان و مرکبات می توان تا حدود زیادی نیاز به K در بدن را تامین نمود.

 

پتاس

 

بررسی  PH  یکی از کار های مهمی است که باید قبل از تزریق هر نوع کودی برای گیاه از آن اطلاع پیدا کرد.

برای گیاهانی که نیازمند خاک اسیدی هستند مانند بلوبری،گل خرزهره ی هندی(گل آزالیا) کود Potas مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا نه تنها موجب رشد و بهبود سلامتی گیاه نمی شود، بلکه به ریشه ی گیاه نیز آسیب جدی وارد می کند و ممکن است موجب نابودی گیاه نیز شود. 

Potas در خاک معمولا بیشتر از چند اینچ نفوذ نمی کند پس لازم است افزودن Potas به خاک در نزدیکی ریشه ی گیاهان صورت پذیرد ، به طور میانگین مقدار تقریبا 300 گرم از KCl و یا سولفات پتاسیم در هر 3000 لیتر از آب باید حل شود مصرف بیش از اندازه ی Potas می تواند خسارات جبران ناپذیری را به ریشه ی گیاهان وارد کند. پتاس خواص بی شماری برای گیاهان دارد که از آن جمله می توان به بهبود کیفیت گیاهان، میوه ها، چمنزار ها ،اندازه و ظاهر میوه ها و سبزیجات ، بالا بردن مقاومت ریشه به خشکی  و افزایش رشد ریشه و همچنین مقاومت در برابر سرما و حشرات اشاره کرد.

نقش پتاسیم برای گیاهان

استفاده از K به مقدار مناسب باعث افزایش طول عمر میوه ها و سبزی ها پس از برداشت نیز می شود. کمبود پتاس می تواند در گیاهان موجب کاهش تنفس گیاه، تجمع هیدروکربن ها،کمبود پروتیین و در موارد حاد به سمت تجذیه ی پروتیین ها در اثر فعل و انفعالات سوق داده شود.

کمبود K در خاک های سبک و شن مانند بسیار شایع تر است زیرا در این نوع خاک ها K که بسیار محلول است به راحتی از خاک بدون کلویید عبور میکند بنابراین لازم است که افزودن پتاس مایع در این نوع خاک ها به مراتب بیشتر از خاک های دیگر انجام شود.

زمان مصرف کود پتاس از اهمیت بالایی برخوردار است.

افزودن سالانه ی K به خاک گیاهان دارای PH قلیایی طبق دستورالعمل لازم و ضروری است.

در صورتی که خاک سبک و شن مانند باشد بهتر است افزودن پتاس را حداقل دوبار در سال انجام داد.

 

نقش پتاسیم در گیاه

 

بادام

بادام از جمله موادی است که در ساختار خود مقدار بالایی K دارد که بخش زیادی از آن را از طریق زمین جذب می کند. بر اساس مطالعات صورت گرفته میزان مطلوب این ماده در خاک 300mg/kg است . 

خاکستر چوب

راهی آسان برای ساخت کود پتاس در منزل در صورت عدم خریدن کود های ذکر شده، استفاده از خاکستر چوب است با این کار نه تنها گیاهان می توانند از مواد مغذی موجود در خاکستر چوب استفاده کنند بلکه تبادلات هوا در خاک  نیز بهبود می یابد. معمولا خاکستر چوب را در اوایل بهار مورد استفاده قرار می دهند.

این کود بسته به میزان پتاس موجود در آن اصطلاحا با گریدهای  پتاس بالا و پتاس پایین شناخته می شود. 

باید به این نکته توجه کرد که خاکستر مورد استفاده حتما باید خاکستر چوب باشد، زیرا کاغذ و مقوا و دیگر محصولات چوب در صورت سوزانده شدن خاکستری حاوی مواد شیمیایی تولید می کنند که می تواند برای گیاه مضر باشد. در هنگام استفاده از کود های پتاس و خاکستر چوب رعایت نکات ایمنی اهمیت خاصی دارد.

به دلیل خاصیت قلیایی کود های ذکر شده آسیب های جدی ای می تواند به پوست، چشم و اندام های تنفسی در هنگام استفاده با آن  به بدن انسان وارد شود. در هنگام استفاده از کود های پتاس ،پوشیدن دستکش و عینک ضروری است و در صورت تماس با چشم  حتما باید با آب مورد شست و شو قرار بگیرد و اقدامات اولیه ی پزشکی انجام شود. در صورت آتش گرفتن کود لازم است که آن را با اسپری آب و یا کپسول های حاوی دی اکسید کربن خاموش کنید.

تولید پتاس (پتاسیم هیدروکساید)

تولید صنعتی پتاس (پتاسیم هیدروکسید)  شبیه تولید سود (سدیم هیدروکسید)است.

این ماده با الکترولیز محلول KCl همراه با تولید گاز کلر به دست می آید.

کاربرد پتاس (پتاسیم هیدروکسید) 

این محصول در بسیاری از مواردی که NaOH استفاده می شود به کار می رود. علاوه بر آن محلول K به عنوان الکترولیت در باتری های الکانی (قلیایی) به کار می رود. این ماده همچنین در تولید صابون مایع و جامد و سایر شوینده ها استفاده می شود.

بسیاری از نمک های K مورد استفاده در صنعت از واکنش با پتاسیم هیدروکساید به دست می ایند .

سایر کاربردهای این محصول در تولید مواد شیمیایی ، تولید کود و تصفیه نفت و در تشخیص پزشکی  و … است.

جهت اطلاع از چگونگی تهیه پتاس ایران با مشاوران ما در تماس باشید.

منابع:

. (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/potassium_hydroxide#section=Top

Potassium. (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from https://www.cropnutrition.com/efu-potassium

دانلود آموزش کولتيواتورها (ميان رديف، علف… (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from http://www.sjk.ir/blog/33-انواع-کودهای-پتاسه.html

فروشانی, م ن. (n.d.). استفاده از خاکستر چوب بعنوان کود. Retrieved December 1, 2018, from http://zeraatyar.com/fertilizers/6825-استفاده-از-خاکستر-چوب-بعنوان-کود

What Is …: Using Potash In The Garden. (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-potash-in-garden.htm

Miles, A. (2017, November 21). What Are the Functions of Potash in Plant Growth? Retrieved December 1, 2018, from https://homeguides.sfgate.com/functions-potash-plant-growth-77430.html

9 نظر برای «پتاس | پتاسیم هیدروکسید | قیمت خرید فروش پتاس»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *