پتاس (هیدروکسید پتاسیم)Reviewed by پتاس on Oct 2Rating: 5.0

خرید پتاس:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش پتاس:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

قیمت پتاس:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: کره جنوبی / ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه 25 کیلوگرمی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 90%

قیمت پتاس: برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     
09198991006

           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

پتاس چیست؟

فرمول شیمیایی پتاس (هیدروکسید پتاسیم): KOH

جرم مولکولی پتاس (هیدروکسید پتاسیم): 56.10gr/mol

شکل ظاهری هیدروکسید پتاسیم: پودر سفید رنگ

پتاس (هیدروکسید پتاسیم)  ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی  KOH است  که به آن پتاس کاستیک و پتاسیم هیدراته نیز گفته می شود. Potasاز نظر ترمودینامیکی بسیار پایدار است به طوریکه در بالا تجزیه نمی شود .

Potas(هیدروکسید پتاسیم)  به صورت پودر جامد سفید رنگ در بازار موجود می باشد. Potas(هیدروکسید پتاسیم)  یکی از ترکیباتی است که مردم عام به آن خاکستر می گویند. محلول Potasمانند سود به شدت قلیایی است پتاسیم هیدروکسید می تواند با اسید های متفاوت  واکنش دهد و نمک های متفاوتی از پتاسیم به وجود آورد.

Potasنام رایج پتاسیم هیدروکسید با فرمول مولکولی KOH نوعی باز قوی با جرم مولکولی 56.105 است. پتاس در انواع مختلف پودری، دانه ای، گلوله ای و مایع به فروش می رسد و در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی به عنوان عامل تنظیم کننده ی PH ، در باتری های آلکانی به عنوان الکترولیت ، در کود های شیمیایی و … مورد استفاده قرار میگیرد.

تولید پتاسیم هیدرروکسید همانند تولید سدیم هیدروکسید به روش کلرالکالی انجام می شود با این تفاوت که ماده ی اولیه ی مورد الکترولیز به جای سدیم کلرید، پتاسیم کلرید است. با الکترولیز محلول پتاسیم کلرید طبق واکنش زیر می توان به تولید صنعتی پتاس پرداخت.

پتاس

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین کاربرد Potasاستفاده از آن در کودهای شیمیایی است.
گیاهان برای سالم بودن نیاز به 3 ماده ی مغذی از جمله پتاس، ازت و فسفر دارند این 3 ماده در خاک نسبت به دیگر عناصر ضروری جهت رشد گیاه بسیار کم وجود دارند در نتیجه به صورت کودهایی به عنوان تغذیه کننده ی خاک برای رشد گیاه به صورت تنها و یا هر سه با هم مورد استفاده قرار می گیرند.

کود NPK یا کود کامل هر سه عنصر پتاسیم، فسفر و نیتروژن را تقریبا به یک نسبت دارد. فسفر در ساخت اسید های نوکلئیک و نیتروژن در ساخت کلروفیل و پروتیین نقش اساسی دارند. یکی از این سه ماده ی مهم برای گیاهان پتاسیم است که به عنوان Potasشناخته می شود. از مزایای Potasمی توان به تجذیه پذیر بودن و فراوانی آن اشاره کرد. Potasهفتمین عنصر از نظر فراوانی است که به صورت جامد در خاک ذخیره می شود و به عنوان نمک برداشت می شود.

نمک های Potasبه صورت نیترات ، منیزیم ، سولفات و کلرور هستند که به عنوان کود شیمیایی برای گیاهانی که نیازمند خاک قلیایی اند مورد استفاده قرار می گیرند . سدیم هیدروکسید و یا Potasبه صورت پودر سفید رنگ در بازار موجود است اما بسته به نوع ترکیب پتاس با هر یک از عناصر منیزیم، سولفور ،کلر و نیترات رنگ کود Potasمتنوع خواهد بود مانند کود سولفات پتاسیم که سفید رنگ و کلرور پتاسیم که قرمز رنگ است. کلرور پتاسیوم نسبت به کود های دیگر ارزان تر و فراوان تر است و برای محصولاتی مانند ذرت و چغندر و… مورد استفاده قرار می گیرد. آنیون کلر موجود در کلرور پتاسیم خود عامل کنترل کننده ی تعدادی از بیماری ها است و گیاه را در مقابل آن مقاوم می سازد.

از دیگر مزایای کلرور پتاسیم تبدیل آن به سولفات و نیترات پتاسیم است. در زمانی که یون کلر برای گیاه ضرر دارد و موجب مسمومیت با کلر می گردد از دیگر اشکال کود Potasنظیر سولفات و نیترات پتاسیوم استفاده می کنند. در صورت افزودن این کودها به خاک ، پتاسیم وارد محصولات گیاهان از جمله برگ ها ، میوه ها و… می شود، با مصرف محصولات توسط انسان، هم نیاز انسان به پتاسیم تامین می شود و هم با دفع آن پتاسیم دوباره به طبیعت باز میگردد و به عنوان نمک می تواند مجددا برداشت گردد.

علاوه بر آن که Potasبرای گیاهان مفید است, در انسان ها نیز با تنظیم آب بدن موجب مرتب سازی ضربان قلب می گردد، همچنین اکسیژن رسانی به مغز را بهبود می بخشد و موجب کاهش فشار های روحی ، قند خون و… می گردد. با مصرف موز،اسفناج،تخمه آفتاب گردان و مرکبات می توان تا حدود زیادی نیاز به پتاسیم در بدن را تامین نمود.

 

پتاس

 

بررسی  PH  یکی از کار های مهمی است که باید قبل از تزریق هر نوع کودی برای گیاه از آن اطلاع پیدا کرد. برای گیاهانی که نیازمند خاک اسیدی هستند مانند بلوبری،گل خرزهره ی هندی(گل آزالیا) کود Potasمورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا نه تنها موجب رشد و بهبود سلامتی گیاه نمی شود، بلکه به ریشه ی گیاه نیز آسیب جدی وارد می کند و ممکن است موجب نابودی گیاه نیز شود. 

Potasدر خاک معمولا بیشتر از چند اینچ نفوذ نمی کند پس لازم است افزودن Potasبه خاک در نزدیکی ریشه ی گیاهان صورت پذیرد ، به طور میانگین مقدار تقریبا 300 گرم از کلرید پتاسیم و یا سولفات پتاسیم در هر 3000 لیتر از آب باید حل شود مصرف بیش از اندازه ی Potasمی تواند خسارات جبران ناپذیری را به ریشه ی گیاهان وارد کند. Potasخواص بی شماری برای گیاهان دارد که از آن جمله می توان به بهبود کیفیت گیاهان، میوه ها، چمنزار ها ،اندازه و ظاهر میوه ها و سبزیجات ، بالا بردن مقاومت ریشه به خشکی  و افزایش رشد ریشه و همچنین مقاومت در برابر سرما و حشرات اشاره کرد.

استفاده از پتاسیم به مقدار مناسب باعث افزایش طول عمر میوه ها و سبزیجات پس از برداشت نیز می شود. کمبود پتاس می تواند در گیاهان موجب کاهش تنفس گیاه، تجمع هیدروکربن ها،کمبود پروتیین و در موارد حاد به سمت تجذیه ی پروتیین ها در اثر فعل و انفعالات سوق داده شود.

کمبود پتاسیم یا کمبود پتاس در خاک های سبک و شن مانند بسیار شایع تر است زیرا در این نوع خاک ها پتاسیم که بسیار محلول است به راحتی از خاک بدون کلویید عبور میکند بنابراین لازم است که افزودن پتاس مایع در این نوع خاک ها به مراتب بیشتر از خاک های دیگر انجام شود. زمان مصرف کود پتاس از اهمیت بالایی برخوردار است. افزودن سالانه ی پتاسیم به خاک گیاهان دارای PH قلیایی طبق دستورالعمل لازم و ضروری است. در صورتی که خاک سبک و شن مانند باشد بهتر است افزودن پتاس را حداقل دوبار در سال انجام داد.

راهی آسان برای ساخت کود پتاس در منزل در صورت عدم خریدن کود های ذکر شده، استفاده از خاکستر چوب است با این کار نه تنها گیاهان می توانند از مواد مغذی موجود در خاکستر چوب استفاده کنند بلکه تبادلات هوا در خاک  نیز بهبود می یابد. معمولا خاکستر چوب را در اوایل بهار مورد استفاده قرار می دهند. این کود بسته به میزان پتاس موجود در آن اصطلاحا با گریدهای  پتاس بالا و پتاس پایین شناخته می شود. 

باید به این نکته توجه کرد که خاکستر مورد استفاده حتما باید خاکستر چوب باشد، زیرا کاغذ و مقوا و دیگر محصولات چوب در صورت سوزانده شدن خاکستری حاوی مواد شیمیایی تولید می کنند  که می تواند برای گیاه مضر باشد. در هنگام استفاده از کود های پتاس و خاکستر چوب رعایت نکات ایمنی اهمیت خاصی دارد.

به دلیل خاصیت قلیایی کود های ذکر شده آسیب های جدی ای می تواند به پوست، چشم و اندام های تنفسی در هنگام استفاده با آن  به بدن انسان وارد شود. در هنگام استفاده از کود های پتاس ،پوشیدن دستکش و عینک ضروری است و در صورت تماس با چشم  حتما باید با آب مورد شست و شو قرار بگیرد و اقدامات اولیه ی پزشکی انجام شود. در صورت آتش گرفتن کود لازم است که آن را با اسپری آب و یا کپسول های حاوی دی اکسید کربن خاموش کنید.

تولید پتاس (هیدروکسید پتاسیم)

تولید صنعتی پتاس (هیدروکسید پتاسیم)  شبیه تولید سود (سدیم هیدروکسید)است. پتاس با الکترولیز محلول پتاسیم کلراید همراه با تولید گاز کلرطبق واکنش زیر  به دست می آید :

 

کاربرد پتاس (هیدروکسید پتاسیم) 

پتاس (هیدروکسید پتاس)  در بسیاری از مواردی که سدیم هیدروکسید استفاده می شود به کار می رود.علاوه بر آن محلول پتاسیم به عنوان الکترولیت در باتری های الکانی (قلیایی) به کار می رود. پتاس همچنین در تولید صابون مایع و جامد و سایر شوینده ها استفاده می شود.

بسیاری از نمک های پتاسیم مورد استفاده در صنعت ازواکنش با  پتاسیم هیدروکسید  به دست می ایند .سایر کاربردهای پتاس (هیدروکسید پتاسیم)  در تولید مواد شیمیایی ، تولید کود و تصفیه نفت و در تشخیص پزشکی  و … است.

جهت اطلاع از چگونگی تهیه پتاس ایران با مشاوران ما در تماس باشید.

منابع:

Potassium hydroxide. (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/potassium_hydroxide#section=Top

Potassium. (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from https://www.cropnutrition.com/efu-potassium

دانلود آموزش کولتيواتورها (ميان رديف، علف… (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from http://www.sjk.ir/blog/33-انواع-کودهای-پتاسه.html

فروشانی, م ن. (n.d.). استفاده از خاکستر چوب بعنوان کود. Retrieved December 1, 2018, from http://zeraatyar.com/fertilizers/6825-استفاده-از-خاکستر-چوب-بعنوان-کود

What Is Potash: Using Potash In The Garden. (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-potash-in-garden.htm

Miles, A. (2017, November 21). What Are the Functions of Potash in Plant Growth? Retrieved December 1, 2018, from https://homeguides.sfgate.com/functions-potash-plant-growth-77430.html

مقاله های مرتبط:
آزمایش تعیین درصد  خلوص پتاس (هیدروکسید پتاسیم)

ویرایش

یک نظر برای «پتاس (هیدروکسید پتاسیم)»

دیدگاهتان را بنویسید

واردشده به عنوان seokar. بیرون رفتن؟