نرمال بوتانول
نرمال بوتانول | n-Butanol | خرید فروش نرمال بوتانولReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

نرمال بوتانول چیست ؟ n-butanol یک الکل ساده است که از کاربردهای آن می توان به استفاده به عنوان حلال ، ماده اولیه برای تولید مواد شیمیایی مختلف ، تولید سوخت و … اشاره کرد . جهت ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید . در این صفحه اطلاعات ضروری در مورد این ماده از جمله قیمت ، شرایط خرید و فروش نرمال بوتانول ، کاربردها ، روش تولید و خواص این ماده گنجانده شده است .در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان فعال در حوزه فروش مواد شیمیایی , طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید. 

فروش نرمال بوتانول : 

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید. در حدود نیمی از کل n-butanol  و مشتقات آن به عنوان حلال در پوشش ها مورد استفاده قرار می گیرند . یکی از مزایای آن جلوگیری از پوسته پوسته شدن پوشش در هنگام خشک شدن در محیط مرطوب است . 

.

خرید نرمال بوتانول : 

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

 021-77657131

 021-77641136

 021-77649244

 021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه ی 165 کیلویی 

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت نرمال بوتانول : 

 برای آگاهی از قیمت نرمال بوتانول با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   09198991006
              09198991007
              09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

برگه آنالیز نمونه محصول

 

pdf

……………………

نرمال بوتانول چیست؟

نرمال بوتانول از ایزومرهای بوتانول است . این ماده الکلی نوع اول با فرمول شیمیایی C4H10O است که برای اولین بار در سال 1852 توسط C-A Wurtz فرانسوی از فرآیند تخمیر الکل بدست آمد. پس از آن در سال 1913 یک شرکت بریتانیایی از ذرت به عنوان ماده اولیه جهت تولید استون از طریق فرآیند تخمیر استفاده کرد که نتیجه آن تولید این ترکیب به عنوان ماده جانبی بود. پس از افزایش تقاضا برای این ماده تولیدکنندگان به سمت سنتز آن توسط استون روی آوردند که البته امروزه به دلیل پیشرفت هایی که در این زمینه صورت گرفته است روش های جایگزینی معرفی شده اند که در بخش روش های تولید به آن پرداخته شده است. 

نام های دیگر: بوتیل الکل، بوتیل هیدرات

 

خواص :

این ماده حلالی بی رنگ است و بویی همانند بوی موز از خود متساعد می کند. 7 درصد وزنی از این ماده در دمای 20 درجه ی سانتی گراد در آب محلول می باشد (انحلال پذیری اندکی در آب دارد). این ماده می تواند در حلال های آلی معمول از جمله استون، اتر ها، الکل ها،گلیکول ها و هیدروکربن ها نیز به خوبی حل شود.

ساختار مولکولی n-butanol به صورت شکل زیر می باشد.

ساختار مولکولی نرمال بوتانولاین حلال قابلیت اشتعال زایی بالایی دارد و در دمایی نزدیک به 35 درجه ی سانتی گراد آتش می گیرد. واکنش سوختن این محصول به شرح زیر می باشد.

واکنش سوختن نرمال بوتانول

بنابراین کار با این نوع حلال به دلیل اشتعال زایی بالا مراقبت های ویژه ای را می طلبد که در ادامه ی همین بحث به آن می پردازیم.

 تولید نرمال بوتانول

n-Butanol  نوعی الکل چهار کربنه است که از نشاسته و یا سلولز به وجود می آید. n-Butanol ، ایزوبوتانول ، sec-butanol و  tert-butanol جز ایزومر های بوتانول به حساب می آیند . خواص فیزیکی هر کدام  از ایزومرهای ذکر شده در جدول زیر آمده است.

ایزومرهای بوتانول

از فرایند های تولید این ماده در صنعت می توان به دو روش زیر اشاره نمود.

روش اول:

این محصول می تواند به کمک اتانول و با هیدروژناسیون طبق واکنش زیر تولید گردد. البته این روش چند سالی است که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد

فرایند تولید نرمال بوتانول

روش دوم:

یکی دیگر از راه های تولید بوتیل الکل استفاده از پروپیلن به کمک کاتالیست های همگن مانند هیدروژن است. امروزه از کاتالیست های دیگری از جمله رودیوم و کبالت نیز به جای هیدروژن استفاده می نمایند. طبق فرایند زیر می توان مخلوط ایزوبوتانول و بوتیل الکل را به دست آورد.

فرایند تولید نرمال بوتانول

در ادامه به بررسی دو تکنیک برای تولید این ماده با کمک روش دوم بیشترمی پردازیم:

 • تولید بوتیل الکل از کربوهیدرات ها به وسیله ی تخمیر

بوتیل الکل، استون و اتیل الکل به وسیله ی تخمیر کربوهیدرات ها شامل موادی نظیر ملاس و تفاله ی حبوبات توسط باکتری های انتخابی تولید می شوند. ملاس را با آب تا غلظت تقریبا 5 درصد قند رقیق می کنند ، سپس استریل نموده و تا درجه ی حرارت 30 درجه ی سانتی گراد خنک می کنند و آن را به دستگاه تخمیر پمپ می نمایند. کشت و رشد باکتری در ملاس استریل شده یا شروع تخمیر آغاز می شود . ماده ی مغذی پروتئین و یک بافر قلیایی جهت کنترل pH به آن اضافه می کنند تا کیفیت محصول را بهبود و اصلاح نمایند.

محصولات فرعی فرایند:

 ضایعات موجود را خشک نموده و به عنوان غذای دام می فروشند. محصول فرعی دیگر مخلوط دی اکسید کربن و هیدروژن می باشد که در حین عملیات تولید می شوند. بخارات مخلوط حلال از برج حاوی مواد تخمیر شده (برج آبجو) به واحد برج تخمیر هدایت می شوند. جایی که سه جز استون ، اتانول و بوتانول از قسمت فوقانی جدا می گردند و آب در قسمت تحتانی باقی می ماند. جز الکل و استن به وسیله ی روش های مرسوم تصفیه و تخلیص می شوند.

جز بوتانول که حاوی 15 درصد آب می باشد، به برجی که بخارات حاوی 70 درصد بوتانول و 30 درصد آب از قسمت فوقانی آن خارج می گردند، هدایت می گردد. در اثر تراکم ، دو لایه تشکیل می شود. لایه ی بالایی (80 درصد بوتانول و 20 درصد آب) به برج بوتانول برگردانده می شود و لایه ی تحتانی (4 درصد بوتانل و 96 درصد آب ) به برج آبجو هدایت می گردد.

در شکل زیر نمودار جریان تولید این محصول از کربوهیدرات ها به وسیله ی تخمیر رسم گردیده است:

نمودار جریان تولید بوتیل الکل از کربوهیدرات ها به وسیله ی تخمیر

بازده فرایند:

بازده محصول مخلوط حلال ها تقریبا 30 درصد وزنی می باشدکه بستگی به میزان قند موجود در ملاس دارد، نسبت های وزنی بازده ی محصول عبارتند از 70 درصد بوتانول، 25 درصد استن و 5 درصد اتانول.

شایان ذکر است که دقت بیشتری بایستی در تخمیر بوتانل-استن به بکار برد.

تخمیر اتیل الکل ممکن است زمانی که شرایط نامناسب باشد بازده ی محصول کم شود.

ولی تخمیر بیولوژیکی بوتانل-استن ناپایدار می باشد و زمانی که آلوده و فاسد گردد ممکن است تخمیر به طور کامل انجام نگیرد و بی نتیجه بماند.

نمونه های متعددی از آلودگی و عفونت به وسیله ی خوره باکتری از نظر تجارتی مشاهده شده است و در بعضی مواقع مجبور شده اند که عملیات تخمیر را تا زمانی که کشت به طور کامل مصون و ایمن گردد به تعویق اندازند.

 • تولید بوتیل الکل از هیدروژناسیون بوتیر آلدئید

نرمال بوتانول به وسیله ی هیدروژناسیون کاتالیتیکی بوتیر آلدئید نرمال در فاز مایع تولید می شود. سپس بوتیر آلیدئید به وسیله اکسیداسیون پروپیلن ایجاد می گردد.

همچنین در حین عمل، ایزوبوتیرآلدئید نیز تولید می شود.

هر دو نوع آلدئید ممکن است با هیدروژن ترکیب شده و الکل های مربوطه به وسیله ی تقطیر جدا می شوند یا ممکن است آلدئید را جدا نموده و به طور انفرادی با هیدروژن ترکیب کنند.

در هر دو حالت هیدروژناسیون تحت فشار  (تا 100 اتمسفر) در فاز مایع انجام می گیرد.

1-10 درصد آب به مخزن ترکیب هیدروژن اضافه می کنند تا تشکیل اتر را به حداقل خود برسانند.

ممکن است کاتالیست های متنوعی مورد مصرف قرار بگیرد که از میان آن ها می توان به اکسید های کروم و مس بر روی سیلیکا، کبالت (6-38 درصد) بر روی سیلیکا یا آلومینا، یا کاتالیزور نیکل تقویت شده را نام برد.

در شکل زیر نمودار جریان تولید محصول از هیدروژناسیون بوتیر آلدئید قابل مشاهده می باشد.

نمودار جریان تولید بوتیل الکل از هیدروژناسیون بوتیر آلدئید

storageحمل و نقل و نگهداری

بعد از ساخت محصول نکته ی دیگری که باید به آن توجه نمود ذخیره سازی آن است. ذخیره سازی بوتیل الکل در انبار های خشک و سرد و دارای تهویه ی مناسب انجام می شود تا از اکسید شدن آن و تبدیل آن به مواد دیگر از جمله بوتیل آلدهید جلوگیری به عمل آید.

این ماده را در ظروفی از جنس کربن و یا فولاد نگهداری می کنند.

نکته: به دلیل قابلیت اشتعال پذیری بالای این محصول حتما از نگهداری آن در مکان هایی با تابش مستقیم نور خورشید و گرما جلوگیری به عمل آید.

کاربرد نرمال بوتانول

این محصول می تواند در تهیه و ساخت مواد شیمیایی دیگر از جمله استر ها،بوتیل استات و آمینو رزین ها مورد استفاده قرار بگیرد.

این ماده به عنوان حلال در تهیه ی محصولات مصرفی شیمیایی مانند رنگها،پوشش ها، روغن ، لاستیک و… کاربرد دارد.

عمده تقاضا و بازار مصرفی نرمال بوتانول مربوط به لوازم آرایشی، پاک کننده ها و محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی است.

محصول فوق یکی از مهمترین محصولات پتروشیمیایی به شمار می رود به طوری که در بازار جهانی تقاضای سالانه ی آن چیزی حدود 8 میلیارد پوند است.

این ماده در سوخت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در ابتدا از ایزوبوتانول در تهیه ی سوخت استفاده می شد.اما کم کم بوتیل الکل جایگزین این ماده گردید.

این محصول مزیت های زیادی نسبت به اتانول و یا ایزوبوتانول در کاربری به عنوان سوخت دارد که عبارتند از:

 • محتوای انرژی بیشتر
 • قدرت آبدوستی کمتر
 • قدرت ذخیره سازی انرژی بیشتر
 • منجر به تولید گاز هیدروزن به عنوان محصول جانبی می شود
 • فشار بخار را کاهش می دهد و کمتر موجب خوردگی می گردد

از کاربرد های دیگر این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلاستیک ها
 • مصالح ساختمانی
 • پوشش های صنعتی
 • مبلمان
 • پوشش های چوب
 • حلال ها

msdsMsds  و نکات ایمنی

خطرات نرمال بوتانول

مایع یا بخار این ماده قابل اشتعال است.

نرمال بوتانول در صورت بلعیدن خطرناک است

هنگامی که با پوست برخورد می کند می تواند موجب خوردگی آن شود.به محض تماس این محصول با پوست حتما آن را خوب شست و شو دهید تا از روی پوست پاک شود و میزان خسارات وارده کاهش پیدا کند.این ماده می تواند خسارات جدی ای به چشم ها وارد کند و گاهی مواقع منجر به تحریک دستگاه تنفسی گردد.

کار با این ماده می تواند سرگیجه و خواب آلودگی را به دنبال داشته باشد.

این محصول باید دور از گرما، جرقه و شعله های آتش نگهداری شود .

توصیه می شود در محیطی که این محصول نگهداری می شود هرگز سیگار نکشید.

در صورت مشتعل شدن نرمال بوتانول برای خاموش کردن آن می توانید از اسپری آب، فوم های مقاوم در برابر الکل و گاز دی اکسید کربن استفاده کنید.

قبل از کار با این ماده msds آن به خوبی مطالعه گردد.

خرید و فروش نرمال بوتانول

منابع:

Butyl alcohol. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/1-butanol#section=Top

Eastman | N-Butanol. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://www.eastman.com/Pages/ProductHome.aspx?product=71000115

N-Butanol. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://www.solventis.net/products/alcohols/n-butanol/

موسسه ی مبتکران شیمی

3 نظر برای «نرمال بوتانول | n-Butanol | خرید فروش نرمال بوتانول»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *