نرمال بوتانول
نرمال بوتانول ( n-butanol) | قیمت نرمال بوتانولReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

نرمال بوتانول چیست ؟این ماده یک الکل ساده است که از کاربردهای آن می توان به ماده ی اولیه برای تولید مواد شیمیایی مختلف ، تولید سوخت ، حلال و … اشاره کرد . جهت ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید . در این صفحه اطلاعات ضروری در مورد این ماده از جمله قیمت ، شرایط خرید و فروش نرمال بوتانول ، کاربرد ها ، روش تولید، خواص، میزان اشتعال زایی و واکنش سوختن آن گنجانده شده است. 

فروش نرمال بوتانول : 

تهیه ی این محصول در کمترین زمان ممکن و ارسال آن به سراسر ایران را به ما بسپارید و خریدی مطمئن را با ما در مبتکران شیمی تجربه نمایید.

.خرید نرمال بوتانول : 

شما می توانید برای ثبت سفارش و یا جهت دریافت پاسخ سوالات خود درباره ی خرید و فروش این محصول از طریق شماره های زیر با ما تماس حاصل فرمایید:

 تلفن تماس:

 021-77657131

 021-77641136

 021-77649244

 021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه ی 165 کیلویی 

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت نرمال بوتانول : 

 برای آگاهی از قیمت این ماده با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   09198991006
              09198991007
              09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

برگه آنالیز نمونه محصول

 

pdf

……………………

خواص و ویژگی ها

این محصول از ایزومرهای بوتانول است که برای اولین بار در سال 1852 توسط C-A Wurtz فرانسوی از فرآیند تخمیر الکل بدست آمد. پس از آن در سال 1913 یک شرکت بریتانیایی از ذرت به عنوان ماده اولیه جهت تولید استون از طریق فرآیند تخمیر استفاده کرد که نتیجه آن تولید این ترکیب به عنوان ماده جانبی بود. پس از افزایش تقاضا برای این ماده تولیدکنندگان به سمت سنتز آن توسط استون روی آوردند که البته امروزه به دلیل پیشرفت هایی که در این زمینه صورت گرفته است روش های جایگزینی معرفی شده اند که در بخش روش های تولید به آن پرداخته شده است. 

فرمول شیمیاییC4H10O
جرم مولکولی74.123 g·mol−1
شکل ظاهریبی رنگ
نقطه ی جوش117.7 درجه ی سانتی گراد
دانسیته0.81 g/cm3

نام های دیگر: بوتیل الکل، بوتیل هیدرات

خواص :

این ماده حلالی بی رنگ است و بویی همانند بوی موز از خود متساعد می کند. 7 درصد وزنی از این ماده در دمای 20 درجه ی سانتی گراد در آب محلول می باشد (انحلال پذیری اندکی در آب دارد). این ماده می تواند در حلال های آلی معمول از جمله استون، اتر ها، الکل ها،گلیکول ها و هیدروکربن ها نیز به خوبی حل شود.

ساختار مولکولی این ماده به صورت شکل زیر می باشد.

ساختار مولکولی نرمال بوتانولاین حلال قابلیت اشتعال زایی بالایی دارد و در دمایی نزدیک به 35 درجه ی سانتی گراد آتش می گیرد. واکنش سوختن این محصول به شرح زیر می باشد.

واکنش سوختن نرمال بوتانول

بنابراین کار با این نوع حلال به دلیل اشتعال زایی بالا مراقبت های ویژه ای را می طلبد که در ادامه ی همین بحث به آن می پردازیم.

جالب است بدانید این ماده به صورت طبیعی ، محصول جزئی فرایند تخمیر قندها و سایر کربوهیدرات ها می باشد و در بسیاری از غذا ها و نوشیدنی ها وجود دارد. همچنین این ماده یک طعم دهنده مصنوعی مجاز در ایالات متحده ی آمریکا شناخته می شود که از آن در کره ، خامه ، میوه ، انواع بستنی و یخ ها ، آب نبات ، کالاهای پخته شده و مغزی استفاده می شود.

 تولید نرمال بوتانول

محصول فوق نوعی الکل چهار کربنه است که از نشاسته و یا سلولز به وجود می آید. n-Butanol ، ایزوبوتانول، sec-butanol و  tert-butanol جز ایزومر های بوتانول به حساب می آیند . خواص فیزیکی هر کدام  از ایزومرهای ذکر شده در جدول زیر آمده است.

ایزومرهای بوتانول

از فرایند های تولید این ماده در صنعت می توان به دو روش زیر اشاره نمود.

روش اول:

این ماده می تواند به کمک اتانول و با هیدروژناسیون طبق واکنش زیر تولید گردد. البته این روش چند سالی است که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد

فرایند تولید نرمال بوتانول

روش دوم:

یکی دیگر از راه های تولید بوتیل الکل استفاده از پروپیلن به کمک کاتالیست های همگن مانند هیدروژن است. امروزه از کاتالیست های دیگری از جمله رودیوم و کبالت نیز به جای هیدروژن استفاده می نمایند. طبق فرایند زیر می توان مخلوط ایزوبوتانول و بوتیل الکل را به دست آورد.

فرایند تولید نرمال بوتانول

در ادامه به بررسی دو تکنیک برای تولید این ماده با کمک روش دوم بیشترمی پردازیم:

 • تولید بوتیل الکل از کربوهیدرات ها به وسیله ی تخمیر

بوتیل الکل، استون و اتیل الکل به وسیله ی تخمیر کربوهیدرات ها شامل موادی نظیر ملاس و تفاله ی حبوبات توسط باکتری های انتخابی تولید می شوند. ملاس را با آب تا غلظت تقریبا 5 درصد قند رقیق می کنند ، سپس استریل نموده و تا درجه ی حرارت 30 درجه ی سانتی گراد خنک می کنند و آن را به دستگاه تخمیر پمپ می نمایند. کشت و رشد باکتری در ملاس استریل شده یا شروع تخمیر آغاز می شود . ماده ی مغذی پروتئین و یک بافر قلیایی جهت کنترل pH به آن اضافه می کنند تا کیفیت محصول را بهبود و اصلاح نمایند.

محصولات فرعی فرایند:

ضایعات موجود را خشک نموده و به عنوان غذای دام می فروشند. محصول فرعی دیگر مخلوط دی اکسید کربن و هیدروژن می باشد که در حین عملیات تولید می شوند. بخارات مخلوط حلال از برج حاوی مواد تخمیر شده (برج آبجو) به واحد برج تخمیر هدایت می شوند. جایی که سه جز استون ، اتانول و بوتانول از قسمت فوقانی جدا می گردند و آب در قسمت تحتانی باقی می ماند. جز الکل و استن به وسیله ی روش های مرسوم تصفیه و تخلیص می شوند.

جز بوتانول که حاوی 15 درصد آب می باشد، به برجی که بخارات حاوی 70 درصد بوتانول و 30 درصد آب از قسمت فوقانی آن خارج می گردند، هدایت می گردد. در اثر تراکم ، دو لایه تشکیل می شود. لایه ی بالایی (80 درصد بوتانول و 20 درصد آب) به برج بوتانول برگردانده می شود و لایه ی تحتانی (4 درصد بوتانل و 96 درصد آب ) به برج آبجو هدایت می گردد.

در شکل زیر نمودار جریان تولید نرمال بوتانول از کربوهیدرات ها به وسیله ی تخمیر رسم گردیده است:

نمودار جریان تولید بوتیل الکل از کربوهیدرات ها به وسیله ی تخمیر

بازده فرایند:

بازده محصول مخلوط حلال ها تقریبا 30 درصد وزنی می باشدکه بستگی به میزان قند موجود در ملاس دارد، نسبت های وزنی بازده ی محصول عبارتند از 70 درصد بوتانول، 25 درصد استن و 5 درصد اتانول.

شایان ذکر است که دقت بیشتری بایستی در تخمیر بوتانل-استن به بکار برد.

تخمیر اتیل الکل ممکن است زمانی که شرایط نامناسب باشد بازده ی محصول کم شود.

ولی تخمیر بیولوژیکی بوتانل-استن ناپایدار می باشد و زمانی که آلوده و فاسد گردد ممکن است تخمیر به طور کامل انجام نگیرد و بی نتیجه بماند.

نمونه های متعددی از آلودگی و عفونت به وسیله ی خوره باکتری از نظر تجارتی مشاهده شده است و در بعضی مواقع مجبور شده اند که عملیات تخمیر را تا زمانی که کشت به طور کامل مصون و ایمن گردد به تعویق اندازند.

 • تولید بوتیل الکل از هیدروژناسیون بوتیر آلدئید

نرمال بوتانول به وسیله ی هیدروژناسیون کاتالیتیکی بوتیر آلدئید نرمال در فاز مایع تولید می شود. سپس بوتیر آلیدئید به وسیله اکسیداسیون پروپیلن ایجاد می گردد.

همچنین در حین عمل، ایزوبوتیرآلدئید نیز تولید می شود.

هر دو نوع آلدئید ممکن است با هیدروژن ترکیب شده و الکل های مربوطه به وسیله ی تقطیر جدا می شوند یا ممکن است آلدئید را جدا نموده و به طور انفرادی با هیدروژن ترکیب کنند.

در هر دو حالت هیدروژناسیون تحت فشار  (تا 100 اتمسفر) در فاز مایع انجام می گیرد.

1-10 درصد آب به مخزن ترکیب هیدروژن اضافه می کنند تا تشکیل اتر را به حداقل خود برسانند.

ممکن است کاتالیست های متنوعی مورد مصرف قرار بگیرد که از میان آن ها می توان به اکسید های کروم و مس بر روی سیلیکا، کبالت (6-38 درصد) بر روی سیلیکا یا آلومینا، یا کاتالیزور نیکل تقویت شده را نام برد.

در شکل زیر نمودار جریان تولید محصول از هیدروژناسیون بوتیر آلدئید قابل مشاهده می باشد.

نمودار جریان تولید بوتیل الکل از هیدروژناسیون بوتیر آلدئید

storageحمل و نقل و نگهداری

بعد از ساخت محصول نکته ی دیگری که باید به آن توجه نمود ذخیره سازی آن است. ذخیره سازی بوتیل الکل در انبار های خشک و سرد و دارای تهویه ی مناسب انجام می شود تا از اکسید شدن آن و تبدیل آن به مواد دیگر از جمله بوتیل آلدهید جلوگیری به عمل آید.

این ماده را در ظروفی از جنس کربن و یا فولاد نگهداری می کنند.

نکته: به دلیل قابلیت اشتعال پذیری بالای این محصول حتما از نگهداری آن در مکان هایی با تابش مستقیم نور خورشید و گرما جلوگیری به عمل آید.

کاربرد n-butanol

نرمال بوتانول کاربرد های زیادی دارد و در طیف وسیعی از محصولات مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد اما عمده مصرف این ماده در تهیه و ساخت بوتیل الکل می باشد.

این محصول می تواند در تهیه ی سایر مواد شیمیایی دیگر از جمله استر ها،بوتیل استات و آمینو رزین ها نیزمورد استفاده قرار بگیرد.

این ماده به عنوان حلال در تهیه ی محصولات مصرفی شیمیایی مانند رنگها،پوشش ها، روغن ، لاستیک و… کاربرد دارد. و حتی در صورتی که مقدار کمی از این ترکیب به رنگ ها و رزین افزوده گردد سبب کاهش ویسکوزیته این محصولات و افزایش خاصیت براشینگ آن ها می شود.

عمده تقاضا و بازار مصرفی نرمال بوتانول مربوط به لوازم آرایشی، پاک کننده ها و محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی است.

محصول فوق یکی از مهمترین محصولات پتروشیمیایی به شمار می رود به طوری که در بازار جهانی تقاضای سالانه ی آن چیزی حدود 8 میلیارد پوند است.

این ماده در سوخت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در ابتدا از ایزوبوتانول در تهیه ی سوخت استفاده می شد.اما کم کم بوتیل الکل جایگزین این ماده گردید.

این محصول مزیت های زیادی نسبت به اتانول و یا ایزوبوتانول در کاربری به عنوان سوخت دارد که عبارتند از:

 • محتوای انرژی بیشتر
 • قدرت آبدوستی کمتر
 • قدرت ذخیره سازی انرژی بیشتر
 • منجر به تولید گاز هیدروزن به عنوان محصول جانبی می شود
 • فشار بخار را کاهش می دهد و کمتر موجب خوردگی می گردد

از کاربرد های دیگر این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلاستیک ها
 • مصالح ساختمانی
 • پوشش های صنعتی
 • مبلمان
 • پوشش های چوب
 • حلال ها

گرید خوراکی: 

این ماده در گرید خوراکی به عنوان یک طعم دهنده ی مجاز در ایالت متحده ی آمریکا شناخته می شود و در محصولات مانند کره ، خامه ، بستنی و یخ ها ، آب نبات ، کالاهای پخته شده و … استفاده می شود.

بازار جهانی

بر اساس کاربرد ، بازار N-butanol را می توان به اترهای گلیکول ، اوره فرمالدئید ، مواد افزودنی ، حلال ها ، بوتیل استات ، بوتیل آکریلات ، سوخت های زیستی، ملامین فرمالدئید و … تقسیم کرد.

بازار جهانی نرمال بوتانول

طبق گزارشات بیشترین بازار این محصول را استر های آکریلات/متاکریلات تشکیل داده اند. استفاده از این ماده در بخشهای مختلفی از جمله دارو ها ، علف کش ، پلیمر ها ، پلاستیک و… باعث افزایش رشد بازار این ماده در سال های آینده خواهد شد. آسیا و اقیانوسیه در حدود 40 درصد حجم بازار این ترکیب را به خود اختصاص داده است که از این میان کشور چین در افزایش رشد بازار این ترکیب نقش به سزایی داشته است. چین به دلیل افزایش تقاضا برای بوتیل آکریلات در رنگ های اتومبیل و پوشش های آب گریز سبب افزایش تقاضا برای این ماده گشته است.

msdsMsds  و نکات ایمنی

خطرات نرمال بوتانول

مایع یا بخار این ماده قابل اشتعال است.

محصول فوق در صورت بلعیدن خطرناک است

هنگامی که با پوست برخورد می کند می تواند موجب خوردگی آن شود.به محض تماس این محصول با پوست حتما آن را خوب شست و شو دهید تا از روی پوست پاک شود و میزان خسارات وارده کاهش پیدا کند.این ماده می تواند خسارات جدی ای به چشم ها وارد کند و گاهی مواقع منجر به تحریک دستگاه تنفسی گردد.

کار با این ماده می تواند سرگیجه و خواب آلودگی را به دنبال داشته باشد.

این محصول باید دور از گرما، جرقه و شعله های آتش نگهداری شود .

توصیه می شود در محیطی که این محصول نگهداری می شود هرگز سیگار نکشید.نقطه ی اشتعال این ماده حدود 35 درجه ی سانتی گراد می باشد و جز مواد با اشتعال زایی بالا طبقه بندی می گردد.

در صورت مشتعل شدن محصول فوق برای خاموش کردن آن می توانید از اسپری آب، فوم های مقاوم در برابر الکل و گاز دی اکسید کربن استفاده کنید.

قبل از کار با این ماده msds آن به خوبی مطالعه گردد.

استفاده از لوازم ایمنی از قبیل ماسک، دستکش، عینک و… هنگام کار با این ماده توصیه می گردد.

خطرات:

لوزی خطر این ماده به صورت زیر می باشد:

لوزی خطر نرمال بوتانول

2: قرار گرفتن در معرض شدید و یا مداوم با ترکیباتی از این دسته می تواند موجب آسیب های خفیف تا شدید شود(مانند دی اتیل اتر، آمونیوم فسفات و محصول فوق).

3: مایعات و یا جامداتی که در شرایط محیطی خاصی دچار اشتعال می گردند در این دسته قرار می گیرند. مایعات با نقطه ی فلش زیر 22.8 درجه ی سانتی گراد و با نقطه ی جوش 37.8 درجه ی سانتی گراد و یا با نقطه ی فلش ما بین 22.8 تا 37.8 درجه ی سانتی گراد (مانند بنزین، استون و محصول فوق).

0: ناپایدار است

منابع:

Butyl alcohol. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/1-…#section=Top

Eastman | …. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://www.eastman.com/Pages/ProductHome.aspx?product=71000115

… (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://www.solventis.net/products/alcohols/…/

خرید مواد شیمیایی و فروش مواد شیمیایی را به ما در میتکران شیمی بسپارید

موسسه ی مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *