متیل استات

 برای خرید متیل استات و همچنین جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول و قیمت آن با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. در ادامه ی متن با این ترکیب بیشتر آشنا خواهید شد:

خرید :

خرید مواد شیمیایی از مبتکران شیمی در کوتاهترین زمان انجام می شود.برای شروع کافیست بعد از مشاهده محصول درخواستی در سایت برای ثبت سفارش و اطلاع از قیمت خرید متیل استات با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اطلاعات محصول

کشور تولید کننده: ایران

بسته بندی: بشکه های 180 کیلویی

درصد خلوص : 85%

CAS NO: 79-20-9

آنالیز محصول آنالیز متیل استات

فروش متیل استات:

ما در مبتکران شیمی با تکیه بر سابقه خود در تامین مواد اولیه شیمیایی تضمین بهترین کیفیت در کنار قیمت مقرون به صرفه را برای مشتریان گرامی فراهم می کنیم.همکاران ما از لحظه ثبت سفارش تا تحویل محصول در کنار شما هستند

قیمت متیل استات:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

متیل استات چیست؟

متیل استات (methyl acetate) با نام دیگر متیل اتانات و فرمول شیمیایی C3H6O2 یک ترکیب آلی است. ماده ای بی رنگ و شفاف با بویی شبیه به استرها است. متیل استات به عنوان حلال در ساخت رنگ، چسب و انواع لاک پاک کن کاربرد دارد.

 ویژگی ها و خواص فیزیکی

این ماده سمیت کمی دارد به عنوان حلال در ساخت رنگ ها، چسب ها و انواع لاک پاک کن ها استفاده می شود. کاربرد دارد. این ماده بسیار قابل اشتعال است و در دمای -10 درجه ی سانتی گراد به صورت ناگهانی شعله ور می شود. در حلال های آلی معمول از جمله الکل ها، کتون ها، استر ها و گلیکول ها به راحتی حل می گردد اما در آب انحلال پذیری خوبی ندارد و به مقداری اندک حل می شود. بنابراین بهتر است برای حل کردن این ماده در آب، از گرما کمک بگیرید.

ساختار مولکولی این ماده در زیر آمده است.

ساختار متیل استات

آلکیل استات ها شامل Methyl Acetate ، اتیل استات ، بوتیل استات و… می باشند. این ماده جزیی از خانواده ی آلکیل استاتها است و به طور طبیعی در میوه هایی مانند سیب، انگور، موز و… موجود می باشد.

ویژگی های دیگر:

از دیگر ویژگی های این ترکیب می توان به:

 • حلالی عالی
 • سرعت تبخیر زیاد
 • بوی کم
 • تجزیه پذیر

اشاره کرد. همچنین این ماده دوست دار محیط زیست است و تولید آلودگی بسیار پایینی دارد. در جدول زیر برخی از ویژگی های فیزیکی و شیمیایی این ماده را مشاهده می کنید. 

فرمول شیمیایی C3H6O2
جرم مولکولی 74.08 g/mol
دانسیته     0.92  g/cm3 
نقطه ی جوش 57.8 درجه ی سانتی گراد
جرم مولکولی 74.08 g/mol

روش تولید متیل استات

معمول ترین روش تولید این ماده طی فرایند استری کردن متانول و اسید استیک در حضور اسیدی قوی مانند سولفوریک اسید می باشد.

CH3COOH+CH3OH->CH3COOCH3+H2O

این ماده در حضور باز های قوی مانند سدیم هیدروکسید و یا اسید های قوی مانند هیدروکلریک اسید و یا سولفوریک اسید در دمای بالا مجددا به متانول و استیک اسید هیدرولیز می گردد. تولید این ماده شامل مراحل زیر است:

 • واکنش متانول و اسید استیک
 • تقطیر
 • بسته بندی و انبار کردن

مقادیر کیفی الکل و اسید استیک را به داخل راکتوری که قسمت زیرین آن مخروطی است می ریزند. سپس آن را بهم می زنند و درجه ی حرارت را در حدود 50 الی 60 درجه ی سانتی گراد تنظیم می نمایند. واکنش در مدت 10 ساعت به طور کامل انجام می شود و محصولات واکنش به مخزن ذخیره سازی محصول منتقل می شوند و بعد از تقطیر سازی بسته بندی می گردد. فرایند تولید این محصول را در زیر می توانید مشاهده نمایید.

فرایند تولید متیل استات

 کاربرد های متیل استات:

به دلیل اینکه ترکیب فوق حلالی فرار می باشد، استفاده ی عمده ی آن به عنوان حلال در رنگ هایی است که سریع خشک می شوند (مانند لاک ناخن) و موجب کاهش ویسکوزیته ی آن ها می گردد. همچنین این ماده در تولید چسب های سلولزی، رنگ ها ، عطر ها، پوشش های اتومبیل ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، پاک کننده ها و… مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی های این حلال به شرح زیر است :

پوشش دهی مناسب :

این ماده با تعداد زیادی رزین سازگار است. حلالی قابل اختلاط است که می تواند به تنهایی یا در سیستم های مخلوط استفاده می شود. زمانی که زمان خشک شدن سریع مورد نیاز است، این ماده با قابلیت تبخیر سریع، یک حلال ایده آل است،. این ویژگی در خودرو و مبلمان کاربرد مفید دارد. استفاده از ماده ی فوق به بهبود عملکرد آئروسل ها و دیگر پوشش های حساس به رطوبت کمک می کند. مزیت دیگر این ماده توانایی آن در افزایش عمر مفید سیستم های پوشش و کاهش زباله های محصول است.

تمیز کردن و آماده سازی سطوح صنعتی :

این ماده عاری از ترکیبات آلی فرار بوده و قابل تجزیه زیستی است، که آن را به عنوان یک انتخاب سازگار با محیط زیست برای پاک کننده های صنعتی بکار برد. این ماده به علت فعالیت عالی محلول و چگالی بالاتر و در عین حال حفاظت از محیط زیست قادر به حذف آلاینده های سنگین تر است. ویژگی های آب گریزی این ماده باعث جلوگیری از مشکلات مربوط به رطوبت، مانند قطعات آسیب دیده یا خوردگی می شود. به دلیل نقطه اشتعال بالاتر محصول فوق و خواص آبگریز از این ماده به جای استون در محلول های نظافت صنعتی می توان استفاده کرد و به این صورت هزینه را کاهش داد.

سایر کاربردها :

دیگر کاربردهای این ماده شامل:

 • ساخت مواد شیمیایی 
 • پوشش های آئوروسل
 • جوهر
 • پوشش چوب

است. همچنین در صنایع غذایی و نوشیدنی این استر به عنوان یک افزودنی طعم دهنده به محصولاتی مانند نوشابه ها و آب های طعم دار اضافه می گردد.

کاریرد متیل استات

 

شرایط نگهداری:

این ماده در محیطی خشک و خنک و دارای تهویه ی مناسب باید ذخیره سازی گردد تا از اکسید شدن به دور بماند. طول عمر مفید این محصول در شرایط مناسب 1 سال می باشد. از تابش مستقیم نور خورشید به این ماده و مجاورت آن با مواد اشتعال زا و گرما جلوگیری نمایید. حلال هایی مانند این محصول باید در ظرف های در بسته و ایزوتانک هایی از جنس فولاد ضد زنگ ،آلومینیوم و یا استیل های کربنی ذخیره سازی گردند. این ماده جز مواد آتش زا با درجه ی آتش زایی 2 طبقه بندی می گردد و حمل و نقل آن باید با احتیاط صورت پذیرد.

MSDS و نکات ایمنی:

 

این محصول به دلیل داشتن بخارات و یا مایعات اشتعال زایی که دارد جز مواد خطرناک طبقه بندی می گردد.

 1. ممکن است موجب خواب آلودگی و گیجی شود
 2. آسیب های شدید چشمی را به دنبال داشته باشد
 3. برای خاموش کردن این محصول در هنگام آتش سوزی استفاده از آب ممکن است کافی نباشد، از دی اکسید کربن برای خاموش کردن آتش استفاده کنید و هرگز مواد شیمیایی خشک مانند نیترو متان و نیترو اتان را برای خاموش کردن آتش استفاه ننمایید. در صورت امکان ظرف های محتوی محصول را از محل آتش سوزی خارج نمایید.

قبل از استفاه از این محصول msds آن را به دقت مورد مطالعه قرار دهید و نکات ایمنی لازم در هنگام کار با این محصول را رعایت نمایید. 

خطرات:

تنفس این ماده باعث تحریک ریه، سرفه و تنگی نفس می شود. خواب آلودگی، سردرد و استفراغ از دیگر خطرات این محصول است.

 

 

سوالات متداول

آیا متیل استات همان استون است؟

اگرچه ای دو ترکیب کاربردهای یکسان بسیاری دارند، اما کاملا دو ماده ی متفاوت هستند. اغلب متیل استات به عنوان جایگزینی برای استون استفاده می شود.

آیا متیل استات برای کاربرد در لوازم آرایشی از استون ایمن تر است؟

بله، برای مثال در پاک کننده های لاک ناخن این ماده آسیب کمتری نسبت به استون به ناخن ها وارد می کند.

چرا متیل استات بهتر از استون است؟

به دلیل نقطه اشتعال بالا و خواص آبگریز، این ترکیب از استون بهتر است.

0/5 (0 Reviews)

یک نظر برای «متیل استات | قیمت | خرید | آنالیز»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *