سیتریک اسید
خرید اسید سیتریک | قیمت فروش اسید سیتریکReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

خرید اسید سیتریک ( خوراکی و صنعتی ) . این محصول یک ترکیب ارگانیک است که در بسیاری از سبزیجات و میوه ها  (خصوصا مرکبات) وجود دارد ، همچنین به وسیله ی بسیاری از موجودات زنده مانند میکروب ها و کپک ها نیز تولید می گردد. این ترکیب به دلیل خواص ویژه ای که دارد به صورت خشک ( anhydrous) و یا آبدار  در صنایع مختلفی کاربرد دارد. لطفا جهت ثبت سفارش ، خرید و فروش اسید سیتریک ( خوراکی و صنعتی ) و اطلاع از قیمت های این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

خرید اسید سیتریک :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

.

فروش اسید سیتریک :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99.6% و محلول در آب

قیمت اسید سیتریک :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید.

اسید سیتریک از کجا بخرم؟

برای خرید این ماده با واحد فروش ما ارتباط برقرار کنید.
  09198991006
            09198991007
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

آنالیز نمونه محصول

آنالیز اسید سیتریک….

اسید سیتریک چیست ؟ 

محصول فوق یکی از ترکیباتی به شمار می رود که در اکسیداسیون فیزیولوژیکی چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها به آب و دی اکسید کربن نقشی اساسی دارد.

این ماده در بسیاری از محصولات خوراکی مانند نوشابه ها،آبنبات ها و… کاربرد فراوانی دارد. و در صنایع گوناگونی از جمله کشاورزی و پزشکی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم.

کاربرد اسید سیتریک

خواص فیریکی:

ساختار مولکولی این ماده به صورت شکل زیر می باشد:

ساختار مولکولی اسید سیتریک

محصول فوق اسیدی ضعیف است و به خاطر عطر و مزه ی ترشی که دارد در صنایع غذایی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد همچنین به عنوان یک بافر عمل کرده و توانایی بالایی درحفظ کیفیت و نگهداری غذا ها از خود نشان می دهد.

در جدول زیر می توان خواص فیزیکی این ماده را به طور خلاصه مشاهده نمایید:

فرمول شیمیایی (خشک یا آنهیدروز)C6H8O7
جرم مولکولی (انهیدروز)192.124g/mol
جرم مولکولی ( آبدار ) 210.14 g/mol
دمای ذوب153 درجه سانتی گراد
دمای تجزیه شدن175 درجه سانتی گراد
pH4.8
نام هااسید لیمو، جوهر لیمو

.

تفاوت ها و خواص اسید سیتریک خشک و آبدار:

ابین اسید می تواند در دو حالت خشک یا انهیدروز (بدون آب) و یا مونوهیدارت وجود داشته باشد . در حالت مونوهیدرات به ازای هر مولکول  C6H8Oیک مولکول آب نیز وجود دارد و فرمول آن به صورت C6H8O7.H2O است . در کاربردی هایی که این محصول به عنوان عامل بافر استفاده می شود ، برای تهیه محلول بافری می توان از هر دو فرم استفاده کرد ولی باید به جرم مولکولی آنها توجه کرد . 

روش تولید :

با اینکه محصول فوق با غلظت های بالا در بسیاری از میوه ها یافت می شود ولی تولید آن به این شکل و استفاده از عصاره و شیره ی میوه ها برای مصارف صنعتی اقتصادی نخواهد بود. همچنین تقاضا برای این ماده، بسیار بیشتر از میوه های موجود در دسترس است. بنابراین صنعت گران به فکر راهی دیگر برای تولید این اسید به صورت عمده بودند.

تولید میکروبی 

در سال 1917 جیمز کوری شیمیدان آمریکایی توانست با پرورش نوعی باکتری به نام آسپرژیلوس نایجر (Aspergillus niger) و متابولیزه کردن ساکارز  به وسیله ی آن راهی کار آمد و ارزان برای تولید این محصول کشف کند. امروزه از همین روش در ابعاد صنعتی بهره می برند . چین ، آمریکا و اروپای غربی بزرگترین تولید کنندگان این ماده در جهان به حساب می آیند.

واکنش با جوش شیرین

با واکنش اسید سیتریک با جوش شیرین شاهد آزاد شدن کربن دی اکسید ،تولید آب و نمک هستیم. این واکنش اندوترمیک (گرماگیر) است و موجب سرد شدن ظرف می گردد.

واکنش این دو ماده به صورت زیر می باشد.

واکنش اسید سیتریک با جوش شیرین

کاربرد ها :

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد این اسید کاربردهای فراوانی در تولید مواد غذایی و انواع نوشیدنی ها دارد ، به گونه ای که 70% از کل اسید سیتریک تولیدی در جهان در این حوزه مصرف می شود . صنایع دارویی نیز دومین مصرف کننده بزرگ هستند و در حدود 20% حجم مصرف کل را به خود اختصاص می دهند ، تولید مواد شوینده نیز در حدود 10% را به خود اختصاص می دهند . علاوه بر موارد ذکر شده کاربردهای دیگری نیز مانند استفاده در کشاورزی وجود دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است . 

اسید سیتریک e330

گرید خوراکی و مورد استفاده در صنایع غذایی این محصول بر اساس نامگذاری اتحادیه اروپا با نشان e300 شناخته می شود و طعمی ترش مزه  همانند پرتقال و لیمو دارد. استفاده ی عمده از آن بیشتر به عنوان طعم اسیدی و ترش در محصولاتی مانند مربا، آبنبات ها و نوشیدنی ها است. در محصولات غذایی برای افزایش زمان نگهداری محصول نیز می توان به آن اسید سیتریک را به عنوان یک نگهدارنده ی طبیعی اضافه نمود تا از تغییر رنگ محصول غذایی مورد نظر (آنتی اکسیدانت) و رشد باکتری ها و قارچ ها (نگهدارنده) جلوگیری نمود و موجب حفظ طعم و طراوت محصول غذایی شود.

این اسید ضعیف بیش از 100 سال بعنوان ماده نگهدارنده ، طعم دهنده ترش یا یک ماده امولسیون کننده به عنوان یک افزودنی در غذاهای فرآوری شده مورد استفاده قرار گرفته است. به دلیل خاصیت نگهدارنده آن ، اسید سیتریک در بیشتر غذاهای کنسرو شده و مربا برای جلوگیری از رشد بوتولیسم یافت می شود.

با توجه به خاصیت بافری ترکیب فوق و نمک سدیم سیترات به عنوان یک چاشنی ،تنظیم کننده ی pH و امولسیفایر در  آماده سازی پنیر مورد استفاده قرار می گیرد.

مرکبات و آب میوه ها بهترین منابع طبیعی اسید سیتریک هستند.

به طور کلی، کلمه سیتریک از کلمه لاتین مرکبات سرچشمه گرفته است.

از جمله مرکبات حاوی این ماده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • لیمو
 • لیموترش
 • پرتقال ها
 • گریپ فروت
 • نارنگی

سیتریک اسید

از جمله سایر میوه هایی که حاوی این اسید به مقدار اندک هستند می توان به موارد زیر اشاره نمود

 • آناناس
 • توت فرنگی
 • تمشک
 • گیلاس
 • گوجه فرنگی

در محصولات زیر اغلب از این ترکیب استفاده می شود:

 • تولید پنیر

در صنعت تولید پنیر به خصوص پنیر موزارلا این ترکیب مورد استفاده قرار می گیرد. از اسید سیتریک به عنوان یک کاتالیزور برای بالا بردن سرعت تخمیر شیر استفاده می شود. بالا بردن سرعت تخمیر به معنی تشکیل پنیر بیشتر با سرعت بالاتر می باشد.

 • نوشیدنی ها

باکتریها برای زنده ماندن به pH پایدار نیاز دارند. از آنجا که اسید سیتریک باعث کاهش pH برای اکثر باکتری ها می شود ، ماندگاری غذاهای فرآوری شده برای مرباها و ژله ها ، غذاهای کنسرو شده ، محصولات گوشتی و سایر مواد غذایی به طور چشمگیری افزایش می یابد.

همچنین در نوشیدنی ها ایجاد طعم ترش موجب بهبود طعم نوشابه های گازدار ، چای ها و آب میوه ها می شود که مصرف کنندگان از آن لذت می برند.

 • بستنی 

این ماده به عنوان امولسیفایر چربی های گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ویتامین ها

بسیاری از مواد معدنی و ویتامین ها در محیط اسیدی بیشتر جذب بدن می شوند. در نتیجه این ترکیب در مکمل های غذایی برای تسریع جذب استفاده می شود. همچنین برای بهبود طعم و مزه ی قرص های ویتامین C و برطرف نمودن طعم تلخ آن ها این ماده را به این قرص ها اضافه می نمایند. 

خواص برای پوست

میوه ها به دلیل داشتن اسید های مختلف برای پوست بسیار مفید هستند.

از بین این اسید ها می توان به مالئیک اسید در سیب، تارتاریک اسید در انگور و سیتریک اسید در اغلب مرکبات اشاره نمود. این مواد می توانند در لوازم آرایشی مراقبت از پوست مانند ماسک ها و اسکراب ها استفاده گردند و موجب از بین بردن خطوط سیاه و روشن پوست ، رفع فرورفتگی های پوستی و آکنه شوند.همچنین استفاده از اینگونه کرم ها موجب شفاف سازی و بشاش شدن پوست می گردد.

به طور خاص این ماده در صورت استعمال بر روی پوست ، باعث پاک شدن سلول های مرده و بهبود رشد سلول های جدید می گردد. این خاصیت باعث می شود تا این ترکیب بتواند به درمان و بهبود لکه ، جای زخم و آکنه ، چین و چروک و بافت های ناهموار کمک کند. استفاده از هرگونه ماده شیمیایی بر روی بدن ابتدا نیازمند امتحان آن بر روی سطح کوچکی از پوست (مانند قسمت زیر ساعد) است. 

 

 کشاورزی

pH مطلوب برای رشد گیاهان معمولا بین 5.5 الی 7.5 است

بنابراین این ماده در مقدار و دوز مشخص با افزودن به خاک های قلیایی می تواند به تنظیم pH مورد نیاز بعضی گیاهان کمک کند. البته به دلیل خاصیت خورندگی ای که دارد در صورت استفاده ی نامناسب می تواند موجب سوزاندن و نابودی بذر ها شود و مانع از جوانه زدن گیاه گردد. همچنین افزودن بیش از حد این ماده به گیاه می تواند موجب کم شدن pH خاک گیاه شود و هنگام آبیاری نیز آب افزوده شده به گیاه را نیز اسیدی کند.

 

اسید سیتریک در کشاورزی

هنگامی که این محصول جذب می گردد ممکن است ریشه ی گیاه از بین برود و مواد مغذی نتوانند جذب گیاه شوند. در نتیجه شاهد مرگ ناگهانی و نابودی گیاه خواهیم بود. تحقیقاتی که سازمان کشاورزی آمریکا انجام داد نشان می دهد که این محصول خاصیت دفع کنندگی دارد و توانسته است قورباغه ها را از محصولات کشاورزی دور نگه دارد.

 بازار جهانی  بازار جهانی

این محصول با خاصیت اسیدیته ای که دارد پرمصرف ترین اسیدی است که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده و مشتقات آن در پاک کننده ها، شوینده ها، داروها، محصولات مراقبتی پوست و صنایع گوناگون نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

چیزی حدود سه چهارم مصرف اسید سیتریک در جهان به نوشیدنی های گاز دار اختصاص دارد.

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، این ماده موجب کنترل رشد میکروارگانیزم ها می شود و pH ، طعم و عطر را بهبود می بخشد بنابراین این محصول در صنایع گوناگون جایگاه خاصی پیدا کرده است و بازار مصرفی آن با دیگر اسید ها مانند اسید لاکتیک، اسید فسفریک، فرمیک اسید، تارتاریک اسید به رقابت می پردازد.

در مواد شوینده ی خانگی و پاک کننده ها که چیزی حدود 13 درصد مصرف جهانی را تشکیل می دهد،اسید سیتریک به عنوان واکنشگر با زئولیت در نوع غلیظ شوینده های مایع استفاده می شود.

جایگزینی فسفات ها با سیتریک اسید/ زئولیت  در اغلب شوینده ها از نظر زیست محیطی بسیار مناسب است. زیرا این ماده بر خلاف فسفات ها موجب تخریب منابع آبی و سیستم گردش آب نمی گردد و جایگزین مناسبی به حساب می آید.

با وجود اینکه سلیقه های غذایی گوناگون و تنوع غذایی های متفاوت در جهان وجود دارد اما روند اصلی تقاضا برای این ماده در سرتاسر دنیا تقریبا یک جور گزارش شده است. این محصول به دلیل ایمنی غذایی بالا، راحتی در تهیه و افزایش محبوبیت نوشیندنی های طعم دار و گاز دار مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

بازار جهانی اسید سیتریک

آسیا

قاره ی آسیا به عنوان بزرگترین مصرف کننده ی این محصول و سیترات ها در سال 2015 گزارش شده است.

چین بزرگترین مصرف کننده ی این محصول است که در سال 2015چیزی حدود 59 درصد از مصرف جهانی را به خود اختصاص داد.پیش بینی می شود که چین همچنان تا سال 2020 بزرگترین مصرف کننده ی این ماده باقی بماند ولی روند رشد آن ثابت و یا کمی کاهشی باشد. چین بزرگترین تولید کننده ی این ماده نیز هست و از شش شرکت موجود تولید کننده ی سیتریک اسید در دنیا تنها یکی از این شرکت ها در خارج از چین قرار دارد

آمریکای شمالی

کشور های منطقه ی آمریکای شمالی رتبه ی دوم بازار سیتریک اسید در جهان را با کسب 23 درصد از مصرف جهانی، به خود اختصاص داده اند.پیش بینی می شود میزان رشد مصرفی این ماده در کشور های آمریکای شمالی به میزان 1 درصد رشد پیدا کند.

نوشیدنی های گاز دار و مواد غذایی بزرگترین بخش مصرفی این محصول و مشتقات آن به حساب می آیند.

با وجود روند رشد منفی در مصرف نوشابه های گاز دار در کشورهای امریکای شمالی و کانادا اما همچنان Citric acid جایگاه ویژه خود را در صنایع غذایی حفظ نموده است

کشور های اروپای غربی

این کشورها سومین بازار بزرگ این ماده در جهان به حساب می آیند

و تقریبا 22 درصد مصرف جهانی در سال 2015 را به خود اختصاص داده بودند.

روند رشد مصرف این محصول تا سال 2020 حدود 0.9 درصد پیش بینی شده است

در کل انتظار می رود مصرف جهانی سیتریک اسید تا سال 2020 حدود 3.7 درصد افزایش یابد.

چین ،خاورمیانه،آفریقا و آسیا به دلیل جمعیت بالا و رشد تقاضای زیاد موجب افزایش مصرف این محصول و روند رو به رشد عرضه و تقاضا ی این محصول می شوند.

خرید اسید سیتریک انهیدروز (خشک)

برای خرید و فروش این ماده با واحد فروش ما ارتباط برقرار کنید.
  09198991006
            09198991007
            09198991008

msds Msds  

msds سیتریک اسید

استفاده از citric acid نیاز به رعایت نکات ایمنی دارد.

هنگام کار با آن توصیه می شود که حتما از عینک،دستکش و ماسک استفاده نمایید و از خوردن ،نوشیدن و یا سیگار کشیدن در محیطی که با این محصول کار میکنند به طور جد بپرهیزید.

قبل از شروع به کار با این محصول msds آن را به خوبی مورد مطالعه قرار دهید.

اقدامات اولیه لازم:

بعد از استنشاق:

فرد مصدوم را از محیط آلوده خارج نمایید و بگذارید هوای تازه استنشاق نماید.

بعد از تماس پوستی:

لباس های آلوده را از تن فرد خارج نمایید و قسمت هایی از پوست که آلوده گشته را با آب و صابون شست و شو دهید. 

تماس با چشم:

اسید سیتریک موجب التهاب چشم می گردد.

اگر این ماده با چشم تماس پیدا کرد،چشم ها را خوب بشویید و در صورت ادامه داشتن سوزش به پزشک مراجعه نمایید.

بلعیدن:

در صورت بلعیده شدن آن لازم است که دهان را به خوبی شست و شو دهید و خودتان را وادار به استفراغ نکنید. بعد از بلعیده شدن این ماده اقدامات اورژانسی و رفتن به مراکز درمانی ضروری است.

منبع:

Citric acid. (n.d.). Retrieved January 20, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/citricacid#section=2D-Structure

citric acid. (n.d.). Retrieved January 20, 2019, from https://ihsmarkit.com/products/citricacid-chemical-economics-handbook.html

Beauty Benefits of Citric Acid Powder. (n.d.). Retrieved January 20, 2019, from https://www.livestrong.com/article/538904-beauty-benefits-of-citricacid-powder/

جهت ثبت سفارش ، اطلاع از قیمت ها و خرید اسید سیتریک با مشاوران ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید. 

موسسه ی مبتکران شیمی 2 1

9 نظر برای «خرید اسید سیتریک | قیمت فروش اسید سیتریک»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *