اسید سیتریک خوراکی و کاربردهای آن

خرید اسید سیتریک ( خوراکی و صنعتی ). این محصول یک ترکیب ارگانیک است که در بسیاری از سبزیجات و میوه ها (خصوصا مرکبات) وجود دارد ، همچنین به وسیله ی بسیاری از موجودات زنده مانند میکروب ها و کپک ها نیز تولید می گردد. این ترکیب به دلیل خواص ویژه ای که دارد به صورت خشک ( آنهیدروز) و یا آبدار در صنایع مختلفی کاربرد دارد. فروش اسید سیتریک با کیفیت عالی در مبتکران شیمی.

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

درصد خلوص : 99.6% و محلول در آب

تلفن تماس:

021-77657131             021-77641136

021-77649244             021-77641217

فروش اسید سیتریک :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

قیمت :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید.

برای خرید این ماده با واحد فروش ما ارتباط برقرار کنید.
  09198991006
            09198991007
            09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

خرید اسید سیتریک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برند های معتبر در گرید های مختلف (خوراکی ، صنعتی ، آزمایشگاهی ، دارویی) در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید. لطفا جهت ثبت سفارش و خرید این محصول ( خوراکی و صنعتی ) در بهترین کیفیت و قیمت و اطلاع از پیشنهادهای ویژه این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

.

آنالیز نمونه محصول

آنالیز اسید سیتریک….

معرفی

محصول فوق یکی از ترکیباتی به شمار می رود که در اکسیداسیون فیزیولوژیکی چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها به آب و دی اکسید کربن نقشی اساسی دارد.

این ماده در بسیاری از محصولات خوراکی مانند نوشابه ها،آبنبات ها و… کاربرد فراوانی دارد. و در صنایع گوناگونی از جمله کشاورزی و پزشکی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم.

خواص فیریکی:

ساختار مولکولی این ماده به صورت شکل زیر می باشد:

ساختار مولکولی اسید سیتریک

محصول فوق اسیدی ضعیف است و به خاطر عطر و مزه ی ترشی که دارد در صنایع غذایی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد همچنین به عنوان یک بافر عمل کرده و توانایی بالایی در حفظ کیفیت و نگهداری غذا ها از خود نشان می دهد.

در جدول زیر می توان خواص فیزیکی این ماده را به طور خلاصه مشاهده نمایید:

فرمول شیمیایی (خشک یا آنهیدروز)C6H8O7
جرم مولکولی (انهیدروز)192.124 g/mol
جرم مولکولی ( آبدار ) 210.14 g/mol
دمای ذوب153 درجه سانتی گراد
دمای تجزیه شدن175 درجه سانتی گراد
pH4.8
نام هااسید لیمو، جوهر لیمو

.

بازار جهانی فروش سیتریک اسید

این محصول با خاصیت اسیدیته ای که دارد پرمصرف ترین اسیدی است که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده و مشتقات آن در پاک کننده ها، شوینده ها، داروها، محصولات مراقبتی پوست و صنایع گوناگون نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

چیزی حدود سه چهارم خرید و فروش اسید سیتریک در جهان به نوشیدنی های گاز دار اختصاص دارد. همانطور که پیش از این نیز گفته شد، این ماده موجب کنترل رشد میکروارگانیزم ها می شود و pH ، طعم و عطر را بهبود می بخشد بنابراین این محصول در صنایع گوناگون جایگاه خاصی پیدا کرده است و بازار مصرفی آن با دیگر اسید ها مانند اسید لاکتیک، اسید فسفریک، فرمیک اسید، تارتاریک اسید به رقابت می پردازد.

در مواد شوینده ی خانگی و پاک کننده ها که چیزی حدود 13 درصد مصرف جهانی را تشکیل می دهد،اسید سیتریک به عنوان واکنشگر با زئولیت در نوع غلیظ شوینده های مایع استفاده می شود.

جایگزینی فسفات ها با اسید سیتریک/ زئولیت  در اغلب شوینده ها از نظر زیست محیطی بسیار مناسب است. زیرا این ماده بر خلاف فسفات ها موجب تخریب منابع آبی و سیستم گردش آب نمی گردد و جایگزین مناسبی به حساب می آید.

با وجود اینکه سلیقه های غذایی گوناگون و تنوع غذایی های متفاوت در جهان وجود دارد اما روند اصلی تقاضا برای این ماده در سرتاسر دنیا تقریبا یک جور گزارش شده است. این محصول به دلیل ایمنی غذایی بالا، راحتی در تهیه و افزایش محبوبیت نوشیندنی های طعم دار و گاز دار مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

بازار جهانی فروش و خرید اسید سیتریک

خرید و فروش در آسیا

قاره ی آسیا به عنوان بزرگترین مصرف کننده ی این محصول و سیترات ها در سال 2015 گزارش شده است. چین بزرگترین مصرف کننده ی این محصول است که در سال 2015چیزی حدود 59 درصد از مصرف جهانی را به خود اختصاص داد. پیش بینی می شود که چین همچنان تا سال 2020 بزرگترین مصرف کننده ی این ماده باقی بماند ولی روند رشد آن ثابت و یا کمی کاهشی باشد. چین بزرگترین تولید کننده ی این ماده نیز هست و از شش شرکت موجود تولید کننده و فروشنده سیتریک اسید در دنیا تنها یکی از این شرکت ها در خارج از چین قرار دارد

آمریکای شمالی

کشور های منطقه ی آمریکای شمالی رتبه ی دوم بازار خرید اسید سیتریک در جهان را با کسب 23 درصد از مصرف جهانی، به خود اختصاص داده اند.پیش بینی می شود میزان رشد مصرفی این ماده در کشور های آمریکای شمالی به میزان 1 درصد رشد پیدا کند.

نوشیدنی های گاز دار و مواد غذایی بزرگترین بخش مصرفی این محصول و مشتقات آن به حساب می آیند. با وجود روند رشد منفی در مصرف نوشابه های گاز دار در کشورهای امریکای شمالی و کانادا اما همچنان Citric acid جایگاه ویژه خود را در صنایع غذایی حفظ نموده است

وضعیت خرید و فروش اسید سیتریک در کشور های اروپای غربی

این کشورها سومین بازار خرید و فروش بزرگ این ماده در جهان به حساب می آیند و تقریبا 22 درصد مصرف جهانی در سال 2015 را به خود اختصاص داده بودند. روند رشد مصرف این محصول تا سال 2020 حدود 0.9 درصد پیش بینی شده است در کل انتظار می رود مصرف جهانی سیتریک اسید تا سال 2020 حدود 3.7 درصد افزایش یابد. چین ،خاورمیانه،آفریقا و آسیا به دلیل جمعیت بالا و رشد تقاضای زیاد موجب افزایش مصرف این محصول و روند رو به رشد عرضه و تقاضا ی این محصول می شوند.

 

کاربرد ها :

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد این اسید کاربردهای فراوانی در تولید مواد غذایی و انواع نوشیدنی ها دارد ، به گونه ای که 70% از کل مقدار تولیدی در جهان در این حوزه مصرف می شود . صنایع دارویی نیز دومین مصرف کننده بزرگ هستند و در حدود 20% حجم مصرف کل را به خود اختصاص می دهند ، تولید مواد شوینده نیز در حدود 10% را به خود اختصاص می دهند . علاوه بر موارد ذکر شده کاربردهای دیگری نیز مانند استفاده در کشاورزی وجود دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است . 

خرید گرید خوراکی e330

گرید خوراکی و مورد استفاده در صنایع غذایی این محصول بر اساس نامگذاری اتحادیه اروپا با نشان e300 شناخته می شود و طعمی ترش مزه  همانند پرتقال و لیمو دارد. استفاده ی عمده از آن بیشتر به عنوان طعم اسیدی و ترش در محصولاتی مانند مربا، آبنبات ها و نوشیدنی ها است. در محصولات غذایی برای افزایش زمان نگهداری محصول نیز می توان به آن اسید سیتریک را به عنوان یک نگهدارنده ی طبیعی اضافه نمود تا از تغییر رنگ محصول غذایی مورد نظر (آنتی اکسیدانت) و رشد باکتری ها و قارچ ها (نگهدارنده) جلوگیری نمود و موجب حفظ طعم و طراوت محصول غذایی شود.

این اسید ضعیف بیش از 100 سال بعنوان ماده نگهدارنده ، طعم دهنده ترش یا یک ماده امولسیون کننده به عنوان یک افزودنی در غذاهای فرآوری شده مورد خرید و فروش قرار گرفته است. به دلیل خاصیت نگهدارنده آن ، این اسید در بیشتر غذاهای کنسرو شده و مربا برای جلوگیری از رشد بوتولیسم یافت می شود.

با توجه به خاصیت بافری ترکیب فوق و نمک سدیم سیترات به عنوان یک چاشنی ،تنظیم کننده ی pH و امولسیفایر در  آماده سازی پنیر مورد استفاده قرار می گیرد.

مرکبات و آب میوه ها بهترین منابع طبیعی اسید سیتریک هستند.

به طور کلی، کلمه سیتریک از کلمه لاتین مرکبات سرچشمه گرفته است.

از جمله مرکبات حاوی این ماده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • لیمو
 • لیموترش
 • پرتقال ها
 • گریپ فروت
 • نارنگی

کاربردهای اسید سیتریک

از جمله سایر میوه هایی که حاوی این اسید به مقدار اندک هستند می توان به موارد زیر اشاره نمود

 • آناناس
 • توت فرنگی
 • تمشک
 • گیلاس
 • گوجه فرنگی

در محصولات زیر اغلب از این ترکیب استفاده می شود:

 • تولید پنیر

در صنعت تولید پنیر به خصوص پنیر موزارلا این ترکیب مورد استفاده قرار می گیرد. از citric acid به عنوان یک کاتالیزور برای بالا بردن سرعت تخمیر شیر استفاده می شود. بالا بردن سرعت تخمیر به معنی تشکیل پنیر بیشتر با سرعت بالاتر می باشد.

 • نوشیدنی ها

باکتریها برای زنده ماندن به pH پایدار نیاز دارند. از آنجا که اسید سیتریک باعث کاهش pH برای اکثر باکتری ها می شود ، ماندگاری غذاهای فرآوری شده برای مرباها و ژله ها ، غذاهای کنسرو شده ، محصولات گوشتی و سایر مواد غذایی به طور چشمگیری افزایش می یابد.

همچنین در نوشیدنی ها ایجاد طعم ترش موجب بهبود طعم نوشابه های گازدار ، چای ها و آب میوه ها می شود که مصرف کنندگان از آن لذت می برند.

 • بستنی 

این ماده به عنوان امولسیفایر چربی های گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ویتامین ها

بسیاری از مواد معدنی و ویتامین ها در محیط اسیدی بیشتر جذب بدن می شوند. در نتیجه این ترکیب در مکمل های غذایی برای تسریع جذب استفاده می شود. همچنین برای بهبود طعم و مزه ی قرص های ویتامین C و برطرف نمودن طعم تلخ آن ها این ماده را به این قرص ها اضافه می نمایند. 

خواص برای پوست

میوه ها به دلیل داشتن اسید های مختلف برای پوست بسیار مفید هستند.

از بین این اسید ها می توان به مالئیک اسید در سیب، تارتاریک اسید در انگور و سیتریک اسید در اغلب مرکبات اشاره نمود. این مواد می توانند در لوازم آرایشی مراقبت از پوست مانند ماسک ها و اسکراب ها استفاده گردند و موجب از بین بردن خطوط سیاه و روشن پوست ، رفع فرورفتگی های پوستی و آکنه شوند.همچنین استفاده از اینگونه کرم ها موجب شفاف سازی و بشاش شدن پوست می گردد.

به طور خاص این ماده در صورت استعمال بر روی پوست ، باعث پاک شدن سلول های مرده و بهبود رشد سلول های جدید می گردد. این خاصیت باعث می شود تا این ترکیب بتواند به درمان و بهبود لکه ، جای زخم و آکنه ، چین و چروک و بافت های ناهموار کمک کند. استفاده از هرگونه ماده شیمیایی بر روی بدن ابتدا نیازمند امتحان آن بر روی سطح کوچکی از پوست (مانند قسمت زیر ساعد) است. 

کاربرد برای پوست

فروش اسید سیتریک در محصولات تمیز کننده

وجود این ماده در محصولات شوینده موجب از بین بردن آب سخت در این محصولات می شود. همچنین می توان از این ماده برای از بین بردن لکه های قهوه و چای و از بین بدن لکه های زرد و قهوه ای استفاده نمود. با این حال برخی از محصولات تجاری که حاوی اسید سیتریک هستند دارای آب می باشند و می توانند باعث ایجاد خوردگی بر روی سطح فلزات شوند. توجه نمایید که برای به حداقل رساندن و جلوگیری از زنگ زدگی ، فلز را بعد از تمیز کردن خشک کنید.

 کشاورزی

pH مطلوب برای رشد گیاهان معمولا بین 5.5 الی 7.5 است

بنابراین این ماده در مقدار و دوز مشخص با افزودن به خاک های قلیایی می تواند به تنظیم pH مورد نیاز بعضی گیاهان کمک کند. البته به دلیل خاصیت خورندگی ای که دارد در صورت استفاده ی نامناسب می تواند موجب سوزاندن و نابودی بذر ها شود و مانع از جوانه زدن گیاه گردد. همچنین افزودن بیش از حد این ماده به گیاه می تواند موجب کم شدن pH خاک گیاه شود و هنگام آبیاری نیز آب افزوده شده به گیاه را نیز اسیدی کند.

جهت ثبت سفارش و خرید اسید سیتریک در بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت با واحد فروش تماس حاصل فرمایید. 

هنگامی که این محصول جذب می گردد ممکن است ریشه ی گیاه از بین برود و مواد مغذی نتوانند جذب گیاه شوند. در نتیجه شاهد مرگ ناگهانی و نابودی گیاه خواهیم بود. تحقیقاتی که سازمان کشاورزی آمریکا انجام داد نشان می دهد که این محصول خاصیت دفع کنندگی دارد و توانسته است قورباغه ها را از محصولات کشاورزی دور نگه دارد.

Msds  

استفاده ازمحصول فوق نیاز به رعایت نکات ایمنی دارد.

هنگام کار با آن توصیه می شود که حتما از عینک،دستکش و ماسک استفاده نمایید و از خوردن ،نوشیدن و یا سیگار کشیدن در محیطی که با این محصول کار میکنند به طور جد بپرهیزید.

قبل از شروع به کار با این محصول msds آن را به خوبی مورد مطالعه قرار دهید.

اقدامات اولیه لازم:

بعد از استنشاق:

فرد مصدوم را از محیط آلوده خارج نمایید و بگذارید هوای تازه استنشاق نماید.

بعد از تماس پوستی:

لباس های آلوده را از تن فرد خارج نمایید و قسمت هایی از پوست که آلوده گشته را با آب و صابون شست و شو دهید. 

تماس با چشم:

اسید سیتریک موجب التهاب چشم می گردد.

اگر این ماده با چشم تماس پیدا کرد،چشم ها را خوب بشویید و در صورت ادامه داشتن سوزش به پزشک مراجعه نمایید.

بلعیدن:

در صورت بلعیده شدن آن لازم است که دهان را به خوبی شست و شو دهید و خودتان را وادار به استفراغ نکنید. بعد از بلعیده شدن این ماده اقدامات اورژانسی و رفتن به مراکز درمانی ضروری است.

 

منبع:

 (n.d.). Retrieved January 20, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/citricacid#section=2D-Structure

. (n.d.). Retrieved January 20, 2019, from https://ihsmarkit.com/products/citricacid-chemical-economics-handbook.html

Beauty Benefits of … Powder. (n.d.). Retrieved January 20, 2019, from https://www.livestrong.com/article/538904-beauty-benefits-of-citricacid-powder/

جهت ثبت سفارش ، اطلاع از قیمت ها و خرید اسید سیتریک (خوراکی ، آزمایشگاهی ، دارویی ، صنعتی) با مشاوران ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید. 

موسسه ی مبتکران شیمی 2 1

5/5 (1 Review)

4 نظر برای «خرید اسید سیتریک – قیمت فروش اسید سیتریک»

  • مبتکران می‌گوید:

   محصول ما مورد تایید سازمان غذا و دارو می باشد. و مشکلی از بابت استاندارد بودن آن وجود ندارد اما چه کمکی در این کاربری اسید سیتریک می تواند داشته باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *