پلی وینیل الکل

پلی وینیل الکل چیست؟ PVA چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ این ماده، پلیمری سنتزی و محلول در آب است که در صنایع بسته بندی مواد غذایی ، تولید دارو (قطره)، چسب ، مواد آرایشی بهداشتی (ماسک صورت) ، ساخت اسلایم، دستکش و … کاربردهای فراوانی دارد . جهت سفارش ، خرید و فروش پلی وینیل الکل اطلاع از قیمت این محصول با همکاران ما در مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید . در ادامه متن نیز اطلاعاتی در مورد مشخصات ، روش تولید ، کاربرد های آن و بازار جهانی این پلیمر ذکر شده است . 

خرید پلی وینیل الکل:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: کیسه 20 کیلویی

cas no: 9002-89-5

آنالیز محصول برگه آنالیز

 

فروش پلی وینیل الکل چینی:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 قیمت پلی وینیل الکل : 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما در ارتباط باشید.
           

 

. معرفی محصول

پلی وینیل الکل که بعضا با نام های PVA ، PVOH یا PVAL نیز شناخته می شود، پلیمری سنتزی است که در آب حل می شود. دارای وزن مولکولی 44.053 گرم بر مول است. پودری سفید رنگ است که از پلیمریزاسیون مونومر های وینیل استات تولید می شود. این ماده نقش های مختلفی در صنایع تجاری و صنعتی مانند صنعت کاغذ سازی، نساجی و پرینت ایفا می کند. همچنین این ماده تشکیل دهنده موثر فیلم، امولسیفایر و دارای خواص چسبندگی نیز می باشد. در برابر گریس، روغن ها و حلال ها مقاوم است. یک نوع محافظ و پوشش داخلی لوله هاست که در برابر اکسیژن مقاومت بالایی دارد و مانند سدی از لوله در برابر خوردگی حفاظت می کند.

ساختار شیمیایی این ترکیب به صورت زیر است:

ساختار مولکولی پلی وینیل الکل

این ماده دارای بالاترین حجم تولیدی در بین پلیمرهای سنتزی محلول در آب است . از ویژگی های مثبت آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • مقاومت خوب در برابر مواد شیمیایی
  • خواص مکانیکی مناسب
  • قابلیت خوب تشکیل فیلم 
  • خنثی بودن از لحاظ شیمیایی
  • به راحتی توسط ارگانیسم های زنده قابل تجزیه است
  • در آب حل می شود.

PVA چیست ؟

از جمله پلیمرهای سنتزی است که در نیمه اول قرن 20 ام مورد استفاده جهانی قرار گرفت . در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد از محصولاتی که با PVA تولید شده و به مصرف می رسند می توان به لاک ، رزین ، نخ های جراحی و مواد بسته مواد غذایی اشاره کرد .

دارای فرمول شیمیایی -C2 H4 O)n) – است که در آن n از 500-5000 متغیر است و می تواند باعث ایجاد تغییر در وزن مولکولی از 20000 تا 200000 دالتون شود. به دلیل ساختار کریستالی که دارد ، بسیار پایدار بوده و از لحاظ شیمیایی خنثی است . PVA هم با ترکیبات آلی و هم ترکیبات معدنی می تواند تحت استریفیکیشن قرار بگیرد و در واکنش با اسید بوریک و بوراکس استرهای حلقوی تشکیل می دهد .

.

خواص و مشخصات ظاهری

1- این ماده پودری است بی بو، غیر سمی با رنگ سفید یا کرم رنگ که در آب انحلال پذیر می باشد.

2- فرمول شیمیایی آن C2H4O می باشد بر خلاف انحلال پذیری اش در آب، در حلال های آلی انحلال ناپذیر است. در اتانول نیز انحلال پذیری کمی دارد.

3- ماده ای بی مزه که دارای نقطه جوش 644 درجه فارنهایت در فشار 760 میلی متر جیوه است.

4- نقطه جوش آن 442 و نقطه فلشش 175 درجه فارنهایت است.

5- چگالیماده ی فوق برابر با 1.329 بوده و فشار بخار آن نیز ناچیز گزارش شده است.

6- هنگامی که به آن گرما داده می شود تا تجزیه حرارتی گردد، این ماده بخارات سوزاننده از خود متصاعد می کند.

7- ویسکوزیته این ماده بین 4.8 تا 5.8 میلی پاسکال ثانیه (محلول 4 درصد در دمای 20 درجه سانتی گراد) است [1].

 

خواص پلی وینیل الکل

 

روش تولید

ماده اولیه و کلیدی در تولید محصول فوق مونومر وینیل استات(VAc) است. PVA به وسیله پلیمریزاسیون مونومر VAc و سپس با هیدرولیز جزئی به دست می آید. در این هیدرولیز، گروه استر در PVAc در با گروه هیدروکسیلی جایگزین می شود. در ادامه فرایند با حضور سدیم هیدروکسید به عنوان کاتالیست، فرایند کامل می شود. با اضافه کردن تدریجی عامل محلول صابونی شدن، PVA رسوب میکند و سپس آن را شستشو داده و خشک می کنند [3].

کاربرد ها

این ماده به طور گسترده در حفظ تار و پود منسوجات مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در ورزش هایی مانند ماهیگیری نیز کاربرد دارد. PVA در بسته کوچکی قرار داده می شود و همراه قلاب به همراه طعمه به ته آب فرو می رود. این ماده چون در آب انحلال پذیر است در آب متلاشی شود و  ماهی ها را به قلاب جذب می کند. PVA همچنین موجب انحلال پلاستیک در آب می گردد.

پلی وینیل الکل همچنین ممکن است در مواد پوششی جهت بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ خطری برای سلامتی ایجاد نمی کند. یکی از مصارف عمده این ماده در بسته بندی مواد غذایی است که حدود 31.4 درصد از سهم فروش جهانی این محصول در سال 2016 را در اختیار داشت. مکانیزم آن به این صورت است که فیلم نازکی از PVA جهت ممانعت از تشکیل رطوبت ناشی از مواد غذایی بر لبه داخلی بسته بندی مواد غذایی افزوده می شود [2].

دستکش

در هنگامی که خطر مواد شیمیایی برای پوست وجود دارد استفاده از دستکش ها همیشه توصیه می گردد. این دستکش ها می توانند انواع گوناگونی داشته باشند اما باید توجه نمود که از هر نوع دستکشی نمی توان برای محافظت از پوست در برابر خوردگی استفاده نمود. پلی وینیل الکل (PVA) در برابر ترکیبات آلیفاتیک ، آروماتیک ، حلال های کلردار ، استر ها و بیشتر کتون ها بسیار مقاوم است. دستکش های PVA همچنین در مقابل میخ ها ، ساییدگی ها و بریدگی ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهند ،با این حال این دستکش ها در معرض آب و الکل های سبک تجزیه می شوند.

نکته مهم: هرگز دستکش های PVA را در برابر آب و یا حلال های بر پایه ی آب قرار ندهید.

اسلایم

محصولات اسلایم که در سال های اخیر طرفداران خاص خود را پیدا کرده اند به طور عمده از ترکیب ماده ی فوق به همراه بوراکس به دست می آیند. برای تهیه ی اسلایم، تترا سدیم بورات یا همان بوراکس را با PVA با غلظت 4 درصد مخلوط می نمایند.

اسلایم های ساخته شده با PVA جز دسته ی اسلایم های تجاری شناخته می شوند و همان محصولی است که در فروشگاه های اسباب بازی به فروش می رسد. با این حال از آنجایی که این ترکیب در چسب ها نیز موجود می باشد در منزل در صورت دسترسی نداشتن به PVA برای ساخت اسلایم، می توان از چسب ها نیز کمک گرفت ( توجه داشته باشید که اسلایم ساخته شد با PVA از نظر خاصیت کشسانی برتری ویژه ای خواهد داشت)

همانطور که در شکل زیر نیز قابل مشاهده است، یون بورات با گروه های OH- موجود در پلیمر فوق وارد واکنش می شود و اتصالات عرضی بر قرار می نماید و سبب ایجاد زنجیره هایی بین دو ماده شود.

اتصالات عرضی در اسلایم

افزودن اسید به ترکیب فوق می تواند این اتصالات عرضی را قطع نماید و مایعی با ویسکوزیته ی پایین تولید نماید. با افزودن مواد قلیایی به اسلایم نیز شاهد عکس این قضیه خواهیم بود و اسلایم نیاز به احیای مجدد خواهد داشت

کاربردهای دارویی

قطره پلی وینیل الکل که به عنوان اشک مصنوعی نیز شناخته می شود، برای تسکین خشکی و درد چشم مورد استفاده قرار می گیرد ، خصوصا در مواردی که خشکی ناشی از کاهش جریان اشک باشد . این قطره با مرطوب کردن سطح چشم باعث آرام و روان شدن آن می گردد . قبل از مصرف این دارو در صورت داشتن لنزهای تماسی نرم و یا هرگونه آلرژی به مواد نگهدارنده موجود در قطره های چشمی با دکتر و یا داروساز مشورت کنید .

به دلیل سازگاری با بافت های زنده ، سازگاری با دارو ، خواص مکانیکی و و تورمی خوب ، حلالیت در آب ، تشکیل فیلم و… ، هیدروژل های PVOH به عنوان سیستم دارو رسانی در مسیرهای دارویی دهانی ، روده ای ، عضلانی و رکتوم  مورد استفاده قرار  می گیرد .

کاربرد در پزشکی

شاید جالب باشد که در اینجا ذکر شود یکی دیگر از کاربرد های در حال پیشرفت این ماده در بازار دارویی می باشد. پلی وینیل الکل در پزشکی جهت لایه پوششی قرص های دارویی بسیار مهم است.

خواصی همانند محتوای بالای آب ، ماهیت الاستیک در حالت متورم ، سازگاری با بدن و تورم ، هیدروژل های PVOH را به یکی از کاندیداهای بالقوه برای جایگزینی بافت زنده کرده اند . مطالعاتی در مورد استفاده از این ماده در ساخت لنزهای نرم ، قلب مصنوعی ، غضروف مصنوعی ، پوست و غشای پانکراتس انجام گرفته است .

 

پلی وینیل الکل در پزشکی

در ماسک صورت

از دیگر کاربردهای این پلیمر می توان به استفاده در ماسک های صورت اشاره کرد . polyvinyl alcohol قابلیت ایجاد یک لایه پلاستیکی بر روی صورت را دارد که باعث می شود ماسک به راحتی از روی صورت جدا شود.

چسب

چسب PVA نیز وجود دارد که نباید آن را با چسب پلی وینیل استات اشتباه گرفت . این چسب در آب محلول بوده و با گذشت زمان زرد نمی شود و برای چسپاندن کاغذ و موارد دیگری کاربرد دارد.

فیلم 

فیلم PVC یک فیلم محلول در آب و تخریب پذیر است که برای بسته بندی مقادیر کوچک مواد شوینده ، مواد مصرفی تصفیه آب ، ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی و رنگدانه ها کاربرد دارد .

بازار جهانی:

در حال حاضر آسیا پاسیفیک، آمریکای شمالی، و اروپا گردانندگان اصلی این ماده در بازار جهانی آن بوده اند. به طور منطقه ای باید ذکر کرد آسیا پاسیفیک، حدود 580.3 کیلوتن از این ماده در سال 2016 را گزارش کردند. انتظار می رود که از سال 2017 تا 2025 با نرخ رشد سالانه حدود 5.5 درصد در این بازار را شاهد باشیم [2].

پلی وینیل الکل

ایمنی و سمیت

با توجه به پایداری و خنثی بودن PVA به صورت کلی به عنوان ماده ای امن در نظر گرفته می شود. به صورت بلعیدنی نیز به عنوان ماده ای نسبتا ایمن شناخته می شود و به سرعت از بدن دفع می شود.

منابع:

[1] … (n.d.). Retrieved November 20, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Ethenol#section=Top

[2] Properties, Uses, and Application. (2018, June 13). Retrieved November 20, 2018, from https://www.toppr.com/bytes/polyvinyl-alcohol/

[3] http://www.fao.org/fileadmin/templates/agns/pdf/jecfa/cta/61/PVA.pdf

موسسه ی مبتکران شیمی

4/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *