هیدروکسید کبالت

هیدروکسید کبالت چیست؟ این ماده که ترکیبی معدنی می باشد به عنوان خشک کننده در صنعت تولید رنگ و جوهر به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید و فروش هیدروکسید کبالت و اطلاع از قیمت این محصول با ما در ارتباط باشید. در ادامه ی متن می توانید اطلاعات بیشتر راجع به کاربرد ها، خواص ، ویژگی ها و روش تولید این محصول به دست آورید.

خرید هیدروکسید کبالت:

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی خرید محصولات شیمیایی با ما از طریق شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات محصول

کشور تولید کننده: 

بسته بندی:

درصد خلوص :

cas no: 21041-93-0

آنالیز محصول

فروش هیدروکسید کبالت:

تهیه ی انواع مواد شیمیایی با کیفیت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید.

قیمت هیدروکسید کبالت:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.          

ویژگی ها

کبالت هیدروکسید ترکیبی معدنی با فرمول شیمیایی Co(OH)2  می باشد .رنگ این ماده به صورت خالص صورتی رنگ  است . محصول فوق در آب نامحلول است  اما در اسید ها و آمونیاک محلول می باشد. ساختار مولکولی این ماده را می توانید در  شکل زیر مشاهده نمایید:

خواص فیزیکی و شیمیایی

برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده را در جدول زیر می توانید ببینید

فرمول شیمیایی Co(OH)2
جرم مولکولی 92.948 g/mol
دانسیته 3.597 g/cm3
نقطه ی ذوب 168  درجه ی سانتی گراد

مقدار انحلال پذیری این ماده در آب 3.2 mg/L می باشد

این ماده در مجاورت با هوا و سایر اکسید کننده ها اکسید می شود و هیدروکسید کبالت  (III) با فرمول شیمیایی Co (OH) 3 را به وجود می آورد

محصول فوق در حالت خالص دارای حداکثر 61.5 درصد Co می باشد. گرید کاتالیزوری و تجاری این ماده از ساختار متخلخل بالایی برخوردار است و می تواند اثر کاتالیستی بالایی از خود نشان دهد و برای تصفیه نمودن نفت خام مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید

این ماده به عنوان رسوب از واکنش یک هیدروکسید قلیایی با محلول نمک کبالت حاصل می گردد.

دو مثال از این واکنش را در زیر می توانید مشاهده نمایید

CoCl2 + 2NaOH → Co(OH)2 + 2NaCl
Co(NO3)2 + 2NaOH → Co(OH)2 + 2NaNO3

ساخت انواع بتا و آلفا

برای این کار در ابتدا سولفات کبالت را بر روی استیرر قرار می دهیم و مقداری آب جوش به آن اضافه می نماییم. برای ساخت نوع بتای محصول فوق سدیم هیدروکسید را به محلول ساخته شده می افزاییم.

برای ساخت نوع آلفا نیز، NH4OH استفاده می گردد.

  • آلفا:

همانطور که در بالا نیز اشاره شد برای این کار نیاز به NH4OH می باشد.در نتیجه به محلول کبالت سولفات ساخته شده قطره قطره محلول آمونیاک را اضافه می کنیم. نوع آلفا زمانی شکل می گیرد که پی اچ محلول خیلی افزایش پیدا نکند. با افزودن آمونیاک به محلول شاهد تبدیل رنگ آن از قرمز به صورتی هستیم . در صورتی که محلول آمونیاک به مقدار زیادی اضافه شود، رنگ محلول سبز-آبی می گردد. توجه داشته باشید که آمونیاک باز قوی ای به حساب نمی آید  و نمی تواند فرم آلفا را به بتا تبدیل نماید.

با این حال در صورت اضافه شدن مقدار زیادی آمونیاک به محلول، کمپلکس آمینی به جای کمپلکس هیدروکسیدی مورد نظر تشکیل می شود.

بتا:

آمونیاک برای تشکیل فرم بتا باز قوی ای به شمار نمی رود.در فرم بتا از سدیم هیدروکسید که باز قوی تری است استفاده می گردد. برای این منظور قطره قطره سدیم هیدروکسید را به محلول سولفات کبالت می افزاییم.

با افزودن NaOH به محلول در ابتدا رسوب آلفا کبالت هیدروکسید به رنگ آبی تشکیل می شود. هر چه پی اچ محلول با افزودن سدیم هیدروکسید اضافه شود. شاهد تغییر رنگ محلول از آبی به صورتی (بتا کبالت هیدروکسید) خواهیم بود.

شکل ظاهری هیدروکسید کبالت

در نهایت دو محلول ساخته شده ی فرم آلفا (سبز-آبی) و فرم بتا ( صورتی) را فیلتر و سانتریفیوژ می نماییم. پودر آلفای به دست آمده(تقریبا سبز تیره) در برابر هوا پایدار است. اما نوع بتای این ماده ( پودر صورتی رنگ) در مجاورت هوا اکسید می شود و به CO3O4 تبدیل می گردد.

کاربرد

این ماده در خشک کننده های لاک و رنگ، کاتالیزور، الکترود های باتری و… مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده در خشک نمودن سریع تر جوهر های چاپی لیتوگرافی نیز کاربرد دارد.

اما چرا از خشک کننده ها در رنگ استفاده می شود؟

تفاوت اساسی بین لاک و رنگ بر پایه ی حلال ، در آن است که لاک با تبخیر حلال و رنگ با ترکیبی از اکسیداسیون و پلیمریزاسیون خشک می شوند.

برای سرعت بخشیدن به عمل خشک شدن یک رنگ از خشک کننده ها استفاده می شود. بدون آن ها رنگ به جای چند ساعت، در چند روز خشک می شود و در بسیاری موارد لایه ای نرم و با خواص مقاومتی ضعیف تری حاصل می شود. بیشتر خشک کننده ها فلزات قلیایی می باشند که به صورت عوامل اکسیداسیون یا پلیمریزاسیون یا هر دو عمل می کنند. این صابون ها باید به صورتی باشند که در محمل حل شوند. اگر همه چیز یکسان باشد هر صابونی که محلول تر باشد ، خشک کننده ی موثر تری خواهد بود. بخش فلزی خشک کننده های فعالتر طبیعتا قابل اکسید شدن می باشد.

 یک نظریه ان است که این خشک کننده ها، بخصوص کاتالیزور های اکسیداسیون در شکل کاهش یافته ی خود با گرفتن اکسیژن از هوا، اکسید شده و اکسیژن را به روغن یا مولکول اکسید شونده دیگری انتقال داده و دوباره کاهش می یابند. بنابراین در موقعیتی هستند که اکسیژن اضافی را گرفته و آن را به محمل اکسید شدن انتقال دهند. این فرایند تا زمانی که لایه کاملا اکسید شود تکرار می گردد. صابون های فلزی کبالت، سرب، کلسیم،زیرکونیوم به عنوان خشک کننده ها به کار می روند.

خشک کننده ی کبالت چیست؟

خشک کننده ی کبالتی که در بازار به فروش می رسد داراری 6 یا 12 درصد کبالت بر حسب فلز می باشد و موثر ترین خشک کننده مورد مصرف در صنعت پوشش ها می باشد. کبالت هیدروکسید  به عنوان یک کاتالیزور اکسایشی عمل می کند و به نام خشک کننده ی فوقانی شناخته شده است زیرا قسمت بالای لایه را خشک می کند.

مقادیر زیادی خشک کننده ی کبالت سبب تنش ها و کشش هایی در لایه رنگ شده و در نتیجه لایه چروک می شود. اگر چه رنگ خشک کننده ی کبالت ارغوانی است اما کبالت دارای قدرت رنگ دهی کمی است و تغییر فامی در رنگ به وجود نمی آورد.

Msds  و ایمنی

msds هیدروکسید کبالت

این ماده در صورت استنشاق ممکن است باعث ایجاد حساسیت ،علائم آسم یا مشکلات تنفسی شود.

استنشاق این ماده خطرناک است و هنگام استفاده از آن حتما از ماسک استفاده نمایید.

محصول فوق می تواند سبب ایجاد سرطان شود و همچنین تحریک شدید چشم را به دنبال داشته باشد.

پیش از استفاده از این ترکیب msds آن را مطالعه نمایید.

منبع:

(n.d.). Retrieved December 24, 2019, from https://www.youtube.com/watch?v=7JmCNWXbCj8.

https://www.chemicalbook.com/ChemicalProductProperty_EN_CB0716301.htm

کتاب فرهنگ رنگ ترجمه ی دکتر ابراهیم بیگدلی و دکتر محسن قلمکار معظم و فرانک منطقی

5/5 (1 Review)

2 نظر برای «هیدروکسید کبالت | خرید و فروش هیدروکسید کبالت»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *