مونو اتانول آمین
مونو اتانول آمین | MEA | فروش مونو اتانول آمینReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

مونو اتانول آمین شازند ماده ای مهم در ساخت بسیاری از مواد است در ادامه با خواص MEA شازند ، قیمت ، نحوه خرید و فروش ، روش تولید و سایر موارد مربوط به این محصول شرح داده شده است. جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت ها و خرید فروش مونو اتانول آمین (شازند) با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش مونو اتانول آمین:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید مونو اتانول آمین:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران – شازند

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه 230 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت مونو اتانول آمین:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
               09198991007
               09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

برگه آنالیز نمونه محصول

.

آنالیز مونو اتانول آمین

.

مونو اتانول آمین چیست؟

این ماده مایعی با ویسکوزیته بالا، آبدوست، بی رنگ و دارای بویی آمونیاک مانند است. فرمول شیمیایی این ترکیب که به آن MEA نیز گفته می شود به صورت H2NCH2CH2OH  است. این ماده به صورت گسترده در بافت های طبیعی زنده یافت می شود و همچنین یکی از اجزای لسیتین است. از این ترکیب شیمیایی برای ساخت سورفکتانت، شناساگر فلوئومتریک و برای حذف CO2 و H2O از گاز طبیعی و گازهای دیگر، استفاده می شود.

 

مونو اتانول آمین

 

MEA در آب، بنزن، اتر و کربن تتراکلرید قابل حل است (ازاین مواد می توان به عنوان حلال Monoethanolamine استفاده کرد). همچنین ترکیب فوق با متانول، استون و گلیسیرین قابل امتزاج است.

این ماده به عنوان خوراک اولیه برای ساخت مواد شوینده، امولسیفایرها، واکس، دارو، مواد ضد خوردگی و ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد.

در جدول زیر مشخصات Monoethanolamine نشان داده شده است:

فرمول شیمیایی

وزن مولکولیحلالیت در آبدانسیته (@ 20C)نقطه جوش (C)نقطه انجماد (C)کشش  سطحی (d)
H2NCH2CH2OH61/08کامل1.016 gr/cm3170/410/548/3

 

تولید MEA

این ماده را در مقیاس صنعتی از طریق واکنش اتیلن اکساید همراه با آمونیاک اضافی تولید می کنند. این اضافه بودن مقدار آمونیاک در برخی از موارد قابل توجه است.

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH

واکنش اتیلن اکساید با آمونیاک به کندی انجام می شود، برای تسریع واکنش به آن آب اضافه می کنند. در فرآیندهای بدون حضور آب از یک راکتور کاتالسیتی بستر ثابت با حضور رزین های تبادلگر یونی یا زئولیت و خاک رس، استفاده می شود.

تمام این فرآیند در فاز مایع انجام می شود و فشار در راکتور به اندازه کافی بالاست تا از بخار شدن اکسید اتیلن و آمونیاک در دمای واکنش، جلوگیری کند.

واکنش به نحوی است که در آن علاوه بر تولید مونو ، DEA و TEA نیز تولید می شوند (برای تولید دو ماده مذکور از همین واکنش استفاده می شود). در تولیدات جهانی معمولا میزان تولید MEA در حدود 50%، DEA 30- 35% و TEA 15-20% می باشد. در شکل زیر شمایی ساده از روند تولید این ماده نشان داده شده است. 

 

مونو اتانول آمین

  کاربردهای (Monoethanolamine)

 

سورفکتانت

 از این ماده به صورت گسترده به عنوان ماده اولیه برای تولید سورفکتانت ها استفاده می شود که در تولید مواد شوینده، مواد شیمیایی چرم و نساجی و امولسیفایرها کاربرد دارد. کاربردهای این ماده، در ساخت سورفکتانت، از تولید روغن های حفاری تا تولید صابون های دارویی و مواد بهداشتی با کیفیت، گسترده است.

دی و مونو جز مواد اصلی سازنده ی Cocamide MEA می باشند. این ماده جر مواد اصلی فرمولاسیون سازنده ی صابون های مایع ، شامپو ها و فوم ها می باشد.

 

تصفیه گاز

این ترکیب شیمیایی در واکنش با اسیدها تولید نمک میکند، و همچنین گروه کربوکسیلی موجود می تواند باعث تشکیل استر شود. هنگامی که این ترکیب با اسیدهای ارگانیک واکنش می دهد، همواره تشکیل نمک بر تشکیل استر ارجحیت دارد. در واکنش با اسید های ضعیف همانند CO2 و H2S، نمک های غیر پایدار در محلول های آبی تشکیل می شوند. این نحوه عملکرد اساس استفاده از این ماده برای حذف گاز های CO2 و H2S و از گاز طبیعی، گاز پالایش و گاز سنتز است.

 

سیمان

این ترکیب را به سیمان جهت افزایش استحکام، کاهش زمان خشک شدن و محافظت در برابر آثار انجماد، اضافه می کنند.

 

سیالات فلزکاری

سیالات فلز کاری به سیالاتی اطلاق می شود که در خنک کردن، روان کردن و جلوگیری از خوردگی فلزات مورد استفاده در ماشین ها و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند. از این ماده برای خنثی کردن اجزای اسیدی در روان کننده ها، جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی و همچنین در مهارکننده های اختصاصی خوردگی، استفاده می شود.

 

محصولات آرایشی – بهداشتی

برای تولید صابون های پایه –اتانول آمینی که در تهیه  لوسیون های دست استفاده می شوند. در کرم های زیبایی، کرم های پاک کننده، کرم های اصلاح، شامپو و غیره از این ماده استفاده فراوان می شود.

 

مونو اتانول آمین

 

این مواد می توانند به عنوان امولسیفایر موجب کاهش کشش سطحی و مخلوط نمودن مواد محلول در آب و مواد محلول در روغن با یکدیگر شوند. تنظیم pH نیز با این مواد امکان پذیر خواهد بود. قابلیت تنظیم کنندگی pH آمین ها به دلیل دهندگی الکترون در محیط قلیایی ، و خاصیت گیرندگی الکترون در محیط اسیدی می باشد.

با اینکه MEA در مواد آرایشی و بهداشتی اغلب یه عنوان سورفکتانت مورد استفاده قرار می گیرد. اما بعضی از مشتقات MEA مانند MEA بنزوات و MEA سالیسیلات به عنوان مواد نگهدارنده عمل می نمایند و نقشی به عنوان سورفکتانت ندارند.

MEA سالیسیلات در اغلب ضد آفتاب ها موجود می باشد و طبق بررسی های انجام گرفته توسط CIR ، سلامت استفاده از آن در این قبیل محصولات مورد تایید قرار گرفته است و استفاده از آن ها به طور روزانه برای محافظت از آفتاب بلامانع گزارش شده است.

صنعت داروسازی 

به عنوان ماده خام در تولید برخی از داروها مورد استفاده قرار می گیرد.

جوهر پرینت

برای کنترل pH در تهیه جوهر و صنایع رنگرزی و نساجی کاربرد دارد. 

فرآیندهای تکمیلی نساجی

فرآیند های تکمیلی نساجی عموما به دسته فرآیندهایی گفته می شود که پس از رنگرزی بر روی الیاف انجام می گیرند . در ادامه با کاربردهای MEA در این حوزه آشنا خواهیم شد :

  • به عنوان ماده واسطه در فرآیند آماده سازی الیاف و نرم کننده ها
  • هنگامی که در ساختار صابون استفاده شود ، به دلیل قلیایت پایینی که دارد برای تمیز کردن پشم و ابریشم بسیار مناسب است
  • به دلیل دارا بودن خاصیت جذب آب در تولید خمیرهای چاپ به کار گرفته می شود

پرداخت چوب

این ماده در فرمولاسیون نگهدارنده های چوب به وفور استفاده می شود و موجب افزایش طول عمر آن ها می گردد.

MEA در هر دو فرمولاسیون مس قلیایی چهارتایی (ACQ) و مس آزول که در پرداخت کردن چوب به منظور افزایش مقاومت چوب در برابر آفت و فرسایش به کار گرفته می شوند ، استفاده می شود . هر دو این ترکیبات جایگزین های عاری از آرسنیک برای فرمولاسیون فسخ شده CCA هستند .

msds مونو اتانول آمین

تماس با پوست و چشم

با توجه به این نکته که این ماده در دسته مواد خورنده برای پوست قرار دارد، در تماس بلند مدت با پوست و جذب مقادیر زیاد آن از طریق پوست می تواند باعث آسیب شود. تماس طولانی با این ماده می تواند بر روی کلیه و کبد اثرات نامطلوبی داشته باشد.

بر طبق تحقیقات انجام شده نشانه هایی از ایجاد حساسیت بر روی حیوانات و انسان مشاهده نشده است.

 

استنشاق

استنشاق بخارات این ترکیب شیمیایی می تواند موجب تحریک سیستم تنفسی شود.

بلع 

خوردن monoethanolamine می تواند باعث تحریک دستگاه گوارشی و سوختن شیمیایی دهان، گلو، مری و معده شود.

 

مونو اتانول آمین

تولید نیتروزآمین ها

بدلیل اینکه محصول فوق یک آمین ابتدایی است، با عامل های تشکیل نیتروز (مانند نیتریت) واکنش نمیدهد و نیتروزی تولید نمی شود. نیتروزها جزو مواد عامل سرطان محسوب می شوند.

 

بازار جهانی

بازار جهانی این ماده شدیدا تحت تاثیر از کشور آمریکاست به گونه ای که این کشور به تنهایی نصفی از بازار این ماده را به خود اختصاص می دهد. پس از آمریکا کشورهای اروپای غربی و آسیا پاسفیک بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص می دهند. 

منابع:

Frauenkron, M., Melder, J. P., Ruider, G., Rossbacher, R., & Höke, H. (2000). Ethanolamines and propanolamines. Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry.

DOW., Product Safety Assesment., DOW Monoethanolamine (2015).

 (n.d.). Retrieved January 5, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Ethanolamine

موسسه ی مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *