مونو اتانول آمین

مونو اتانول آمین (Monoethanolamine) یک آمین اولیه و قوی ترین آمین در بین سایرین است. فرمول شیمیایی آن C2H7NO و محلول در آب است. MEA یک ترکیب پایدار است و در غیاب سایر مواد شیمیایی ، در دمای حداکثر تا نقطه جوش معمولی هیچ گونه تخریب یا تجزیه ای ایجاد نمی شود. به عنوان اسکرابر، سورفکتانت و ماده اولیه برای انجام فرآیندهای شیمیایی بسیاری مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده با هیدروژن سولفاید و CO2 واکنش می دهد.

خرید مونو اتانول آمین

جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت مونو اتانول آمین شازند با کارشناسان ما تماس بگیرید. پتروشیمی شازند یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مونو اتانول آمین در ایران است که این ترکیب را با بهترین کیفیت تولید می کنند، آنالیز ارائه شده در جدول زیر مربوط به این تولید کننده است.

ثبت سفارش

ویژگی هاآنالیز
021-74926بشکه 230 کیلویی

خلوص 99%

 

آنالیز

فروش مونو اتانول آمین 

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید مواد شیمیایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

برای آگاهی از قیمت مونو اتانول آمین با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید:

 • تماس با واتساپ  09198991007
 • 021-74926
 • 021-77641136

مشخصات مونو اتانول آمین

در جدول زیر مشخصات فیزیکی و شیمیایی MEA نشان داده شده است:

فرمول شیمیاییC2H7NO
جرم مولکولی61/08
حلالیت در آبمحلول در آب
دانسیته (20 درجه سانتیگراد)1.016 gr/cm3
نقطه جوش (C)170°C
نقطه انجماد (C)10/5°C
ساختار شیمیاییساختار مولکولی مونو اتانول آمین

روش تولید مونو اتانول آمین

این ترکیب را در مقیاس صنعتی از طریق واکنش اتیلن اکساید همراه با آمونیاک اضافی تولید می کنند. این اضافه بودن مقدار آمونیاک در برخی از موارد قابل توجه است.

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH

واکنش به نحوی است که در آن علاوه بر تولید مونو، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین نیز تولید می شوند (برای تولید دو ماده مذکور از همین واکنش استفاده می شود). در تولیدات جهانی معمولا میزان تولید MEA در حدود 50%، DEA 30- 35% و TEA 15-20% می باشد. در شکل زیر نمایی ساده از روند تولید این ماده نشان داده شده است. در ایران پتروشمی شازند تولید کننده مونو اتانول آمین است. 

فرآیند تولید مونو اتانول آمین

کاربرد مونو اتانول آمین

 • سورفکتانت

 این ماده به عنوان ماده اولیه تولید سورفکتانت ها استفاده می شود که در تولید مواد شوینده، صابون های مایع، شامپو ها و فوم ها، مواد شیمیایی چرم و نساجی و امولسیفایرهای آنیونی کاربرد دارد. همچنین در تولید روغن های حفاری تا تولید صابون های دارویی و مواد بهداشتی با کیفیت کاربرد دارد.

 • تصفیه گاز

MEA شیمیایی در واکنش با اسیدها تولید نمک میکند. در واکنش با اسید های ضعیف همانند CO2 و H2S، نمک های غیر پایدار در محلول های آبی تشکیل می شوند. این نحوه عملکرد اساس استفاده از این ماده برای حذف گاز های CO2 و H2S و از گاز طبیعی، گاز پالایش و گاز سنتز است.

 • حذف دی اکسید کربن

شستشو با آمین از روش های مفید در فرآیند حذف کربن دی اکسید است. محلول آبی مونو اتانول آمین حلالی قابل قبول برای این فرآیند است و خواص زیر را دارد:

 • سرعت واکنش قابل قبول با کربن دی اکسید
 • گرمای جذب بالا
 • هزینه کم
 • خواص فیزیکی و شیمیایی مناسب و مشخص
 • سیمان

این ترکیب را به سیمان جهت تسریع زمان خشک شدن و محافظت در برابر یخ زدگی استفاده می شود.

 • سیالات فلزکاری

از این ماده برای خنثی کردن اجزای اسیدی در روان کننده ها، جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی و همچنین در مهارکننده های اختصاصی خوردگی، استفاده می شود.

 • MEA در محصولات آرایشی – بهداشتی

این مواد می توانند به عنوان امولسیفایر موجب کاهش کشش سطحی و مخلوط نمودن مواد محلول در آب و مواد محلول در روغن با یکدیگر شوند. تنظیم pH نیز با این مواد امکان پذیر خواهد بود. قابلیت تنظیم کنندگی pH آمین ها به دلیل دهندگی الکترون در محیط قلیایی، و خاصیت گیرندگی الکترون در محیط اسیدی می باشد. گاها به عنوان مواد نگهدارنده عمل می نمایند و نقشی به عنوان سورفکتانت ندارند.

MEA سالیسیلات در اغلب ضد آفتاب ها موجود می باشد و طبق بررسی های انجام گرفته توسط CIR، سلامت استفاده از آن در این قبیل محصولات مورد تایید قرار گرفته است و استفاده از آن ها به طور روزانه برای محافظت از آفتاب بلامانع گزارش شده است.

کاربرد مونو اتانول آمین در شوینده ها

 • صنعت داروسازی 

در فرمولاسیون دارویی به عنوان ماده خام، MEA بعنوان بافر یا امولسیفایر استفاده می شود. همچنین عنوان تنظیم کننده pH در لوازم آرایشی کاربرد دارد. در داروهای آنتی همورویید نیز  استفاده می شود.

 • ساخت شوینده ها

این ماده در تهیه ی شوینده هایی با قدرت تمیز کنندگی بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیبات به علت خاصیت قلیایی خود در تنظیم pH و خنثی کردن اسیدهای چرب مورد استفاده قرار می گیرند. 

 • پرداخت چوب

این ماده در فرمولاسیون نگهدارنده های چوب به وفور استفاده می شود و موجب افزایش طول عمر آن ها می گردد. MEA در هر دو فرمولاسیون مس قلیایی چهارتایی (ACQ) و مس آزول که در پرداخت کردن چوب به منظور افزایش مقاومت چوب در برابر آفت و فرسایش به کار گرفته می شوند، استفاده می شود . 

 • جوهر پرینت

برای کنترل pH در تهیه جوهر و صنایع رنگرزی و نساجی کاربرد دارد. 

 • فرآیندهای تکمیلی نساجی

 • به عنوان ماده واسطه در فرآیند آماده سازی الیاف و نرم کننده ها
 • هنگامی که در ساختار صابون استفاده شود، به دلیل قلیایت پایینی که دارد برای تمیز کردن پشم و ابریشم بسیار مناسب است
 • به دلیل دارا بودن خاصیت جذب آب در تولید خمیرهای چاپ به کار گرفته می شود
 • روان کننده های نساجی اغلب از ترکیب نمک های اتانول آمین ها تشکیل شده اند تا از خواص ضد خوردگی و ضد استاتیکی آن ها استفاده شود. نمک های این ترکیب به صورت مونو یا دی فسفات ها ، سولفونات ها و سولفات ها اجزای معمول تشکیل دهنده ی این روان کننده ها هستند

msds مونو اتانول آمین

تماس با پوست و چشم

با توجه به این نکته که این ماده در دسته مواد خورنده برای پوست قرار دارد، در تماس بلند مدت با پوست و جذب مقادیر زیاد آن از طریق پوست می تواند باعث آسیب شود. تماس طولانی با این ماده می تواند بر روی کلیه و کبد اثرات نامطلوبی داشته باشد.

استنشاق

استنشاق بخارات این ترکیب شیمیایی می تواند موجب تحریک سیستم تنفسی شود.

بلع 

خوردن ترکیب فوق می تواند باعث تحریک دستگاه گوارشی و سوختن شیمیایی دهان، گلو، مری و معده شود.

msds مونو اتانول آمین

بازار جهانی خرید و فروش MEA

بازار جهانی این ماده شدیدا تحت تاثیر از کشور آمریکاست به گونه ای که این کشور به تنهایی نصفی از بازار این ماده را به خود اختصاص می دهد. پس از آمریکا کشورهای اروپای غربی و آسیا پاسفیک بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص می دهند. در حال حاضر بیش از یک چهارم مونواتانول آمین جهان صرف تولید محصولات صنعت متالوژی می شود.

5/5 (2 Reviews)

2 نظر برای «مونو اتانول آمین | خرید مونو اتانول آمین»

 • savehchem می‌گوید:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون، فقط کاش قیمت رو هم بنویسین توی سایت

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام ممنون از لطفتون، قیمت های به روز رو می تونین از واحد فروش بپرسین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *