سولفات مس
سولفات مس | قیمت خرید فروش سولفات مسReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

فروش خرید سولفات مسجهت ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش سولفات مس:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سولفات مس:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: روسیه /ازبکستان/ ترکیه / ایران

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد خلوص: 25%

$ قیمت سولفات مس : 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      
09198991006

             09198991007
             09198991008

 ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

 

آنالیز سولفات مس

………………………………سولفات مس

 

 سولفات مس چیست ؟ این ماده که به نامهای سولفات کوپریک بدون آب، زاج آبی و کات کبود (در حل جدول زیاد مورد استفاده قرار می گیرند) نیز شناخته می شود. این محصول با فرمول شیمیایی CuSO4 و جرم مولی159.602 gr/mol در حالت بدون آب  است.

این ترکیب شیمیایی نمک سولفات همراه با فلز Cu است، یک ماده قی آور قوی است و برای درمان مسمومیت با فسفر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان از آن برای جلوگیری از رشد جلبک ها استفاده کرد. در آب، متانول و گلیسرول به خوبی حل می شود.

ساختار مولکولی این ماده به صورت زیر می باشد:

ساختار مولکولی مس سولفات

سولفات مس 5 آبه

این محصول نوعی نمک است که از ترکیب کوپراکسید و اسید سولفوریک تولید میگردد. ماده حاصل از این واکنش کریستال های بزرگ و با رنگ آبی درخشان هستند که شامل 5 مولکول آب (CuSO4.5H2O) در ساختار خود هستند. به این ترکیب مس سولفات 5 آبه و زاج آبی نیز می گویند. برای دست یابی به فرم نمک بدون آب؛ باید این ترکیب را تا 150 درجه سانتیگراد گرم کرد. جرم مولی فرم آبدار (5 آبه) این ماده 249.685 gr/mol است در این ساختار هر مولکول  CuSO4 توسط پنج مولکول آب احاطه شده است.

ساختار 3 بعدی این ماده را در شکل زیر می توان مشاهده کرد:

سولفات مس

تولید

همانگونه که قبلا گفته شد عموما برای تولید این ماده از واکنش نوع اکسید کوپر همراه با  اسید سولفوریک استفاده میشود. روش های گوناگونی برای انجام این واکنش پیشنهاد شده اند که یکی از آنها الکترولیز اسید سولفوریک در حضور فلز کوپر است.

در ادامه به یکی از روش های تولید این ماده بیشتر پرداخته شده است:

روش تهیه سولفات مس 

واکنشی که در راکتور اتفاق می افتد عبارت است از:

2Cu+O2+2H2SO4→ 2CuSO4+2H2O

 

مواد اولیه ی مورد نیاز جهت تولید یک تن از این محصول:

سنگ معدن مس->3 تن

اسید سولفوریک->1 تن

قلیا-> به مقدار مورد نیاز

مس سولفات

روش تولید:

تولید این ماده در چندین روش متوالی به انجام می رسد.

مرحله ی اصلی جهت اصلاح و بهبود کیفیت سنگ معدن مس شامل اصلاح سازی آن توسط اسید سولفوریک و تغلیظ محلول سولفات مس و متعاقب آن عملیات بلور سازی می باشد. همه ی این مراحل در قسمت ذیل شرح داده شده است.

مرحله ی آماده سازی

ابتدا سنگ معدن مس را با آب تازه می شویند تا گرد و غبار و هرگونه آلودگی خارجی آن را بردارند.پس از عملیات شست و شو، سنگ مس را خشک نموده و آن را توسط فیلتر مغناطیسی ، فیلتر می کنند. این عملیات فیلتر کردن باعث می شود که همه مواد فلزی موجود در سنگ معدنی مس جدا و خارج گردند. پس از فیلتر کردن ، سنگمعدن مس توسط خرد کن همزن به قطعات کوچکتر خرد می کنند. به منظور دست یافتن به محصول  با کیفیت بهتر ، از براده های مس به جای سنگ معدن آن استفاده می شود.

تزریق خوراک

مقدار مورد نیاز سنگ معدن (خرد و خشک شده) را به داخل راکتور می ریزند. این راکتور از فولاد ساخته شده است که توسط لایه ای از سرب، آستر و روکش شده است تا از خوردگی فولاد توسط سولفوریک اسید محافظت نماید..

در این راکتور همچنین از لوله های سربی استفاده شده استتا گرمای مخلوط واکنش را فراهم نماید زیرا واکنش گرماگیر می باشد.قبل از ریختن سولفوریک اسید به راکتور ابتدا آن را در مخزن رقیق سازی، رقیق می کنند. غلظت اسید مصرفی در واکنش 37 درصد می باشد.و تقریبا 10 درصد از سولفوریک اسید را به درون راکتور وارد می کنند. هوا به طور پیوسته به داخل مخلوط واکنش دمیده می شود. سر لوله (نازل) نیز از جنس سرب می باشد. باید دقت داشت که سطح وزنده ی هوا بالاتر از سطح مخلوط واکنش در داخا راکتور باشدو هوا به داخل راکتور از قسمت تحتانی دمیده می شود تا تماس و اتصال بهتر سیالات را آسان نماید.

اعمال گرما و همزدن

همزدن ویژه و کاملی در داخل راکتور نیاز می باشد. واکنش تا زمانی ادامه می یابد تا همه ی مس فلزی تبدیل به محصول مورد نظر گردد. واکنش شدیدا گرماگیر است بنابراین جهت افزایش سرعت واکنش ، باید به آن گرما اعمال نمود. که این گرما به وسیله ی بخار فراهم می گردد. درجه ی حرارت داخل راکتور در 60-70 درجه ی سانتی گراد نگه داشته می شود.

برای اطمینان از کامل شدن واکنش قطعاتی از مس را به داخل راکتور می اندازند. هر گونه واکنش اضافی دلالت بر حضور سولفوریک اسید اضافی و بیش از اندازه دارد. انجام این عمل به صرفه جویی در مصرف قلیا جهت خنثی سازی واکنش کمک می نماید.

انتقال واکنش به فیلتر پرس

مرحله ی بعد انتقال واکنش به فیلتر پرس می باشد. قبل از فیلتر کردن، عملیت خنثی سازی انجام می گیرد. از هر گونه قلیا می توان جهت این خنثی سازی استفاده نمود. دستگاه خنثی کننده نیز توسط سرب آستر و روکش شده است. همزدن ویژه و کامل مورد نیاز می باشد.فقط باید از مقدار محاسبه شده ی قلیا استفاده نمود در غیر این صورت قلیا به هدر خواهد رفت.پس از عملیات خنثی سازی محلول را توسط توری های مخصوصی غربال و صاف می کنند و به کمک پمپ به داخل فیلتر پرس وارد می نمایند.ناخالصی های فلزی و مس واکنش شده در زغال کک باقی می ماند و ماده ی حاصل از فیلتر شامل محلول رقیقی از محصول مورد نظر می باشد.

گاهی اوقات عملیات خنثی سازی پس از فیلتر کردن انجام می گیرد . در هر صورت هیچ تفاوتی ندارد.

عملیات تبلور سازی

ماده حاصل از فیلتر کردن را به داخل لگنچه های تبخیر ساز روباز از جنس فولاد زنگ نزن انتقال می دهند.تبخیر ساز توسط یه پوشش از جنس فولاد جهت گرم کردن محلول سولفات مس تجهیز شده است. بخار به طور پیوسته از میان جدار پوشش عبور نموده و محلول را تا حد فوق اشباع گرم می نماید. محلول فوق اشباع این محصول را به داخل مخزن دستگاه تبلور انتقال می دهند. دستگاه تبلور را به وسیله ی عبور جریان آب سرد از میان جدار پوششی که برای آن تجهیز نموده اند، سرد می کنند.

با یک بار عملیات بلور سازی مایع اصلی کامل می گردد سپس آن را توسط دریچه به خصوصی که در قسمت تحتانی بدنه تعبیه شده است آبکشی می نمایند. بلور ها را توسط یک قاشق بزرگ چوبی به داخل اتاقک خشک کن منتقل می کنند. این عملیات خشک کردن در درجه ی حرارت بین 100 الی 150 درجه ی سانتی گراد انجام می گیرد.

سنجش محصول

در اتاقک خشک کن ، بلور ها را بر روی سیم مخصوص سنجش ( سیم پیما) قرار می دهند.

سوراخ های سیم سنجش باید کوچکتر از اندازه ی بلور های محصول باشد. حرارت اتاقک خشک کن به وسیله ی جریان هوای گرم از میان اتاقک چوبی خشک کن صورت می گیرد. البته می توان جنس ساختمان اتاقک خشک کن را از مواد دیگر هم انتخاب نمود ولی با توجه به ارزانتر بودن و عایق سازی بهتر از اتاقک چوبی خشک کننده استفاده می کنند. جهت تهیه ی سولفات مس به صورت معرف تجزیه ای، نوع صنعتی محصول را دوباره در آب مقطر حل می کنند و دوباره در لگنچه روباز تبخیر ساز از جنس فولاد زنگ نزن تا حد فوق اشباع تغلیظ می کنند و سپس آن ها را توسط بلورساز، به صورت بلورین در می آورند.این روش را دو تا سه مرتبه تکرار می کنند تا نوع معرف تجزیه ای این ماده به دست آید.

این ماده را در نوع صنعتی در کیسه های پلی اتیلن و در نوع تجزیه ای ، درون بطری های شیشه ای بسته بندی می کنند.

 کاربرد ها

این ماده در کشاورزی، صنایع شیمیایی، دارویی، صنایع معدنی، صنایع فلزی و الکترونیکی، رنگ و نقاشی و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد. عمده مصرف این ماده توسط کشاورزان صورت می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم.

کاربرد مس سولفات در کشاورزی

بیشترین استفاده از این ماده در کشاورزی است که به عنوان آفت کش، میکروب کش، افزودنی به غذا و افزودنی به خاک از آن استفاده می کنند.

کاربرد سولفات مس در کشاورزی

در حدود ¾ Copper Sulfate تولیدی را کشاورزان مصرف می کنند. در زیر به اصلی ترین موارد اشاره شده است:

 • استفاده برای تهیه محلول های ضد قارچ
 • تولید مواد حشره کش
 • کنترل بیماری های قارچی
 • رفع کمبود مس در خاک . موجودات زنده
 • محرک رشد برای خوک و جوجه های گوشتی

 

سایر کاربردها

 • استفاده به عنوان ماده محافظ چوب در برابر کرم و پوسیدگی
 • استفاده به عنوان عامل رنگی و ضدعفونی کننده در استخرها  
 • کنترل رشد ریشه درختان در لوله های فاضلاب
 • در صنایع شیمیایی به عنوان کاتالیست
 • در خالص سازی گازها برای حذف هیدروژن کلرید و هیدروژن سولفید
 • آبکاری
 • تهیه ی رنگدانه ها
 • تصفیه ی نفت
 • در صنایع نساجی به عنوان عامل تثبیت کننده ی رنگ
 • باطری ها به عنوان الکترولیت
 •  حفظ و نگهداری چوب و خمیر آسیاب شده ی چوب
 • دعملیات حکاکی و چاپ سنگی
 • جهت تهیه ی ابریشم مصنوعی
 • در ساخت لاستیک مصنوعی
 • ساخت فولاد

در شکل زیر کاربرد این ماده را در صنایع آبکاری مشاهده می نمایید:

کاربرد سولفات مس در آبکاری

نکات ایمنی

Cu یکی از 26 عنصری است که به صورت طبیعی یافت می شود و اثرات مضری بر روی بدن انسان ندارد. CuSO4 نیز در شرایط محیطی پایدار است و هنوز اثر سوئی از آن بر روی بدن انسان کشف نشده است، در دمای بالای 600 درجه سانتیگراد ممکن است این ترکیب شیمیایی بر سلامتی انسان تاثیر بگذارد.

در تماس با پوست سمی نیست اما در تماس با چشم می تواند اثر خورندگی داشته باشد. در صورت استنشاق پودر این ماده سیستم تنفسی تحریک می شود.

در صورت بلع این ماده دادن شیر یا آب فراوان به شخص مصدوم و تماس با مراکز درمانی توصیه شده است.

 

 

منابع

Copper sulfate. (n.d.). Retrieved December 31, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Copper_sulfate#section=Related-Substances

Uses of copper sulphate for agriculture, industry and medicine. (n.d.). Retrieved December 31, 2018, from https://copperalliance.org.uk/about-copper/copper-compounds/uses-copper-sulphate/

کتاب طرح های کوچک شیمیایی سودبخش ترجمه و تالیف احمد مومن هروی

3 نظر برای «سولفات مس | قیمت خرید فروش سولفات مس»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *