سولفات مس

سولفات مس  چیست؟ آن را از کجا بخریم ؟ این ماده که از آن با نام کات کبود هم یاد می شود در صنایع مختلفی همچون صنایع دارویی، رنگ و رزین،تصفیه آب استخرها و… استفاده می شود.این ماده عمدتا به صورت 5 آبه  موجود می باشد. شما می توانید جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت این ماده شیمیایی و همچنین فروش و خرید سولفات مس با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. در ادامه با ما در بررسی روش تولید خصوصیات، کاربرد در کشاورزی و همچنین سایر کاربردهای این محصول همراه باشید

 

فروش سولفات مس:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برند های معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سولفات مس:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول ، ثبت سفارش خرید سولفات مس  می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

Untitled 1 2

 
 کشور تولید کننده: روسیه /ازبکستان/ ترکیه / ایران

 بسته بندی: کیسه 25 کیلویی
 درصد خلوص: 99.5%

$ قیمت کود سولفات مس : 

 ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید.
 

آنالیز محصول

آنالیز سولفات مس
 

 ویژگی ها

این ترکیب شیمیایی نمک سولفات همراه با فلز Cu است، یک ماده قی آور قوی است و برای درمان مسمومیت با فسفر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان از آن برای جلوگیری از رشد جلبک ها استفاده کرد. در آب، متانول و گلیسرول به خوبی حل می شود.این ماده با فرمول CuSO4(H2O)x می تواند 0 الی 5 مولکول آب جذب نماید.

ساختار مولکولی این ماده به صورت زیر می باشد:

سولفات مس چیست ؟

سولفات مس 5 آبه

این ماده در واقع حاصل انحلال Cu2O در سولفوریک اسید می باشد.محصول نهایی دارای ساختار بلوریاین ماده در واقع حاصل انحلال مس اکسید در سولفوریک اسید می باشد.محصول نهایی دارای ساختار بلوری آبی روشن می باشد که ابعاد این بلورها نیز در نوع خود جالب توجه می باشد. این بلورهای آبی رنگ سبب شده تا از این ماده با نام زاج آبی نیز یاد شود. همچنین همانطور که از نام این محصول مشخص است در ساختار بلورهایش 5 مولکول آب وجود دارد. می باشد که ابعاد این بلورها نیز در نوع خود جالب توجه می باشد. این بلورهای آبی رنگ سبب شده تا از این ماده با نام زاج آبی نیز یاد شود. همچنین همانطور که از نام این محصول مشخص است در ساختار بلورهایش 5 مولکول آب وجود دارد.

 

ساختار 3 بعدی :

سولفات مس

همانطور که در شکل زیر نیز مشهود است نوع بدون آب این محصول سفید رنگ و نوع آبدار آن (5آبه) به رنگ آبی موجود می باشد:

سولفات مس 5 آبه
نوع بدون آب این ماده معمولا حاوی 39.81% Cu و 60.91% so4 می باشد.
اما نوع آبدار این ماده حاوی 25.47% Cu  و 38.47% SO4 است.
تفاوت های این ماده در نوع بدون آب و آبدار را در زیر می توانید مشاهده نمایید:

بدون آبآبدار
شکل ظاهری: پودری و سفید رنگشکل ظاهری: پودری و آبی رنگ
جرم مولکولی: 159.609 g/molجرم مولکولی: 249.685 g/mol
دانسیته: 3.60 g/cm3 دانسیته: 2.286 g/cm3

 
 

روش تهیه:

برای تولید این ماده در ادامه به دو روش اشاره شده است:

طبیعی :

در این حالت سنگ معدن کوپر در اثر شست و شو و مجاورت با هوا به مرور زمان تبدیل به نوع سولفاته ی آن می شود.  باکتری ها نیز می توانند به تسریع این فرایند کمک نمایند.

صنعتی:

تولید این ماده از واکنش سنگ معدن کوپر همراه با اسید سولفوریک به دست می آید. برای این کار سنگ معدن Cu را در سولفوریک اسید رقیق غوطه ور می کنند. این فرایند درون یک راکتور با فشار کم انجام می گیرد. درون این راکتور اکسیژن و آب حرارت داده شده تقسیم می گردند و Cu  به محصول مورد نظر تبدیل می گردد. با کمک این فرایند می توان انواع مختلفی از کوپر مانند سیم ، فلز و… را به محلول مورد نظر تبدیل نماید.

با تبخیر سازی و بلور سازی محلول مورد نظر را به صورت جامد تبدیل می نمایند.

توجه به این نکته ضروری است که باید از راکتور هایی مناسب استفاده شود تا از خوردگی به وسیله ی سولفوریک اسید خودداری گردد. همچنین به دلیل گرماگیر بودن فرایند برای سرعت بخشیدن به انجام واکنش ، حرارت الزامی می باشد (حدود 70 درجه ی سانتی گراد).

 

 کاربرد ها :

Cu در طبیعت به مقدار فراوان یافت می شود و عنصری ضروری برای حیوانات و گیاهان به حساب می آید.
همچنین مصرف روزانه ی این عنصر در بزرگسالان 2 میلی گرم در روز پیشنهاد شده است. آبی که روزانه از آن استفاده می گردد حاوی عنصر کوپر است ولی مقدار واقعی آن در مناطق گوناگون متفاوت می باشد.
محصول فوق برای جبران عنصر Cu به غذای حیوانات نیز افزوده می شود.

این ماده در کشاورزی، صنایع شیمیایی، دارویی، صنایع معدنی، صنایع فلزی و الکترونیکی، رنگ و نقاشی و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد. عمده مصرف این ماده توسط کشاورزان صورت می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم.

کاربرد در کشاورزی :

بیشترین استفاده از این ماده در کشاورزی است که به عنوان آفت کش، میکروب کش، افزودنی به غذا و افزودنی به خاک از آن استفاده می کنند.

کود سولفات مس حاوی دو عنصر Cu و گوگرد که از عناصر مورد نیاز گیاهان است. کشاورزان و باغداران از این ترکیب می ­توان به عنوان یک کود یا قارچ کش استفاده کنند. تاثیر این کود بر گیاهان را وضعیت کوپر موجود در خاک و مقدار استفاده از این کود مشخص می­ کند.

یکی از منابع پیشنهادی کودهای کوپر دار کود سولفات مس است که بدلیل قیمت پایین ­تر آن نسبت به کلاته ­ها می باشد.

در حدود ¾ Copper Sulfate تولیدی را کشاورزان مصرف می کنند. در زیر به اصلی ترین موارد اشاره شده است:

 • استفاده برای تهیه محلول های ضد قارچ
 • تولید مواد حشره کش
 • کنترل بیماری های قارچی
 • رفع کمبود کوپر در خاک 
 • محرک رشد برای خوک و جوجه های گوشتی

 

نقش  این عنصر در گیاهان

مس در فعالیت بسیاری از آنزیم های هیدروژناز و اکسیداز و به دنبال در کلروفیل و سپس فتوسنتز نقش دارد. از آنجا که در گیاه متحرک نمی­ باشد در صورت کمبود آن علائم ظاهری کمبود بیشتر در برگهای جوان گیاهان به صورت زردی یا کلروز سطح برگهای جوان ، پیچ خوردن نوک برگ و چروکیده شدن رگبرگ های جوان مشاهده می ­شود. با آنکه این علائم ممکن در اثر کمبود یا بیش بود سایر مواد غذایی رخ دهد بنابراین باید قبل از کاربرد این کود برای محصولات زراعی آنالیز خاک و آب و برای باغات علاوه بر آنالیز خاک و آب آنالیز برگ نیز انجام شود.

سمیت این عنصر در گیاهان

استفاده بی رویه از کود این ماده باعث افزایش سطح کوپر در خاک و ایجاد سمت برای گیاهان می­ شود. رشد گیاهان در خاکهای با میزان بالایی از این عنصر باعث تغییر رنگ در برگها و سپس ایجاد کلروز شود. به طور معمول برگها به رنگ سبز تیزه در می ­آیند زیرا کلروفیل قادر به فتوسنتز نمی­ باشد. همچنین ممکن است به ریشه گیاه آسیب برساند و سپس باعث پژمرده شدن و حتی مرگ گیاه شود.

خرید سولفات مس با بهترین کیفیت و قیمت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

 

این ماده به عنوان قارچ کش نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای این منظور نوع هیدراته ی آن را با کلسیم هیدروکسید ترکیب می نمایند و برای درمان بیماری های گیاهی ناشی از قارچ ها (مانند بیماری سفیدک پودری، کپک و..) و باکتری ها  استفاده می نمایند.
همچنین با ترکیب این ماده با کربنات آمونیوم می توان محلولی برای جلوگیری از خشک شدن جوانه ها و نهال ها ساخت و از آن در باغبانی استفاده نمود.

توصیه های مصرف کود

کاربرد خاکی آن در زمان قبل کشت معمول می باشد. این کود را می­ توان  به همراه کودهای حاوی (N،P،K)، استفاده کرد. جهت راندمان بالا می­ توان این کود را بصورت محلول در آب و در صورت مصرف خاک با  اندازه های کوچک استفاده نمود.
از این کود به صورت محلول پاشی برای گوجه فرنگی در اویل فصل رشد جهت رفع و جلوگیری از رشد قارچ ها یا باکتری های بیماری زا استفاده می ­شود.
استفاده به صورت محلول پاشی برای رفع علائم کمبود در غلات و سبزیجات می­ تواند راهی مناسب باشد.

این ماده چگونه موجب مرگ آفت ها می شود؟

مس موجود در ماده ی فوق به پروتئین های قارچ ها و جلبک ها متصل می شود و  به سلول ها آسیب می رساند . در نتیجه ی این عمل شاهد مرگ این آفات خواهیم بود. در حلزونه ها ، این ترکیب عملکرد طبیعی سلول ها و آنزیم های پوست را مختل و مرگ آن ها را رقم می زند .

نحوه استفاده به عنوان قارچ کش :

همانطور که گفته شد از این ترکیب به عنوان محلول قارچ کش همراه با آهک (جهت خنثی شدن خاصیت اسیدی) برای درختان مرکبات جهت جلوگیری یا رفع بیماری های قارچ از جمله زخم مرکبات، بیماری لکه قهوه ای استفاده می­ شود.
در صورت انجام آنالیزهای خاک و آب می ­توان به میزان 30 کیلو گرم از کود ماده ی فوق برای گندم آبی در زمان قبل از کشت و یا به صورت محلول پاشی با غلظت 5 در هزار در مرحله پنجه­ زنی و شروع ساقه رفتن می­ توان استفاده نمود.
میزان 30 کیلوگرم در هکتار برای ذرت قبل از کشت و با دیسک زیر خاک برده شود و یا در صورت نیاز می ­توان در مرحله 6 تا 7 برگی به صورت محلول پاشی با غلظت 2 -1 در هزار استفاده کرد.

اثرات کمبود عنصر در سویا:

کمبود این عنصر در سویا باعث کاهش فتوسنتز و در نتیجه کاهش عملکرد می­ شود. در صورت کمبود، محلول پاشی با غلظت 4 – 2 در هزار در 3 – 2 نوبت به فاصله هر 15 روز تا قبل از مرحله گلدهی توصیه می ­شود.

آبکاری مس :

در شکل زیر کاربرد این ماده را در صنایع آبکاری مشاهده می نمایید:

سولفات مس و آبکاری
در این نوع آبکاری با کمک جریان الکتریکی، Cu موجود در کاتد طی فرایند الکترولیز به کاتد (فلز مورد آبکاری) انتقال داده می شود.
برای این انتقال نیازمند یک محلول الکترولیت می باشد که این محلول معمولا CuSO4 و یا NaCl است.
در صورت استفاده از آب نمک به عنوان الکترولیت لازم است تا فرایند آبکاری تحت تهویه ی مناسب انجام پذیرد.زیرا گاز های سمی و کلر می تواند موجب پدید آمدن خطراتی برای سلامتی شود.
استفاده از این ترکیب معمولا برای آزمایشگاه هایی که بیش از یک نوع آبکاری را انجام می دهند بسیار مناسب می باشد زیرا تعویض محلول الکترولیت بسیار آسان تر از تعویض آند خواهد بود.در واقع Cu موجود به صورت پوشش روی آند می نشیند و سولفور در محلول باقی می ماند .

رنگدانه:

یکی از معروف ترین و قدیمی ترین رنگدانه هایی که با کمک این ترکیب ساخته می شود مس کرینات و یا رنگدانه ی مالاکیت می باشد. این نوع رنگدانه رنگی ما بین سبز- آبی دارد. به اسید و گرما حساس می باشد و در نقاشی های درج شده بر روی مقبره های مصر باستان و اروپا در قرون 15 و 16 میلادی به وفور مورد استفاده قرار می گرفت. این محصول در قرون وسطا با اضافه کردن، آهک، آمونیاک و پتاس به یک نمک مس قابل حل (کوپر سولفات و یا سولفیت) به دست می آمد. 

کاربرد های آزمایشگاهی

 • اصلاح کاتالیزور ها برای استفاده در بسیاری از صنایع
 • تصفیه سازی گاز ها ، به عنوان مثال حذف کلرید هیدروژن و سولفید هیدروژن
 • بهبود دهنده ی ناخالصی های موجود در محلول زینک سولفات و خالص سازی آن

 

سایر کاربرد ها

سایر کاربردهای این ماده را می توان به شرح زیر طبقه بندی نمود :

 • استفاده به عنوان ماده محافظ چوب در برابر کرم و پوسیدگی
 • استفاده به عنوان عامل رنگی و ضدعفونی کننده در استخرها 

اضافه کردن سولفات مس به آب استخرها جهت جلوگیری از رشد جلبک ها می باشد اما افزودن مقادیر اشتباه از این ماده می تواند سبب ایجاد لک در استخر شود.

 • کنترل رشد ریشه درختان در لوله های فاضلاب
 • در صنایع شیمیایی به عنوان کاتالیست
 • خالص سازی گازها برای حذف هیدروژن کلرید و هیدروژن سولفید
 • آبکاری
 • تهیه ی رنگدانه ها
 • تصفیه ی نفت
 • در صنایع نساجی به عنوان عامل تثبیت کننده ی رنگ
 • باطری ها به عنوان الکترولیت
 •  حفظ و نگهداری چوب و خمیر آسیاب شده ی چوب
 • در عملیات حکاکی و چاپ سنگی
 • جهت تهیه ی ابریشم مصنوعی
 • در ساخت لاستیک مصنوعی
 • ساخت فولاد

سولفات مس در تهیه خیارشور
از این ماده در تهیه خیارشور نیز استفاده می شود، در واقع عامل ترد شدن و تغییر رنگ خیار شور را می توان به خاطر استفاده از این ماده در ظروف تهیه دانست.

بازار جهانی :

روسیه را می توان بزرگترین صادر کننده این ماده شیمیایی در جهان دانست به طوریکه یک پنج از صادرات کل سولفات مس در جهان توسط این کشور انجام می شود. در مقابل آمریکا، استرالیا، کانادا و اندونزی به ترتیب اصلی ترین وارد کنندگان آن می باشند .

پیش بینی می شود این محصول تا سال 2022 رشدی در حدود 5 درصد داشته باشد. این میزان از رشد با توجه به آنالیز های انجام گرفته و کاربرد های این ترکیب در کشاورزی، تولید رنگدانه ها و کاربرد های دیگر آن انجام پذیرفته است.عواملی مانند نوسانات دلار، عرضه و تقاضا و… نیز می تواند بازار جهانی این ترکیب را تحت تاثیر قرار دهد.

پرسش و پاسخ:

سوالات متداول پیرامون این ماده را اینجا پاسخ خواهیم گفت

سوختن سولفات مس

1-سوختن این ماده شیمیایی چگونه است؟

بلور های سولفات مس به رنگ آبی و حاوی مقادیر آب هستند که آبی بودن این بلورها نیز از وجود همین آب ناشی می شود، با حرارت دیدن این بلورها و تبخیر آب موجود در آنها، رنگ آبی رفته رفته به سفیدی گراییده و نمک سفید باقی می ماند،با قراردادن مجدد بلورها در آب، مجددا بلورها به رنگ آبی در می آیند.

 

 

منابع

https://copperalliance.org.uk/about-r-compounds/uses-…/

برای خرید سولفات مس با کارشناسان ما در ارتباط باشید

4.3/5 (4 Reviews)

2 نظر برای «سولفات مس چیست؟| کات کبود | فروش سولفات مس»

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام، سولفات مس می تواند برای ماهی های قرمز و یا قزل آلا و کپور سمی و کشنده باشد. همچنین استفاده از این ترکیب در دوز های مشخص باید انجام شود در غیر این صورت می تواند منجر به مرگ ماهی ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *