پتاس | پتاسیم هیدروکسید
کود پتاس (potassium fertilizer) | فواید و زمان مصرف کود پتاسReviewed by 02177641136 on Feb 24Rating: 5.0

کود پتاس چیست ؟ potassium fertilizer : در حدود هفده ماده برای رشد و تکثیر گیاهان مورد نیاز است که یکی از آنها پتاسیم (K) است. این عنصر همانند نیتروژن و فسفر به عنوان ماده مغذی و ضروری جهت رشد مناسب گیاهان شناخته می شود. برای آشنایی با زمان مصرف، فواید و کاربرد های این ماده با ما همراه باشید. شما می توانید برای فروش و یا خرید کود پتاسیم و همچنین جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

خرید کود پتاسیم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

.

فروش کود پتاسیم :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

  

قیمت کود پتاسیم :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما  در تلگرام mbkchemical@  و واتس آپ در درارتباط باشید:

       09198991006
                09198991007
                09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید.

مقدمه

 کلمه پتاس (Potash) به نمک های معدنی اشاره دارد که حاوی عنصر K در ترکیب خود هستند و همچنین قابلیت حل شدن در آب را دارند. در حال حاضر کودهای دارای پتاسیم را با عنوان کود پتاس نیز می شناسیم که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

نقش پتاسیم در گیاه

به طور کل K در تمامی مراحل رشد و تکثیر گیاه عنصری ضروری به شمار می رود. گیاهانی که از کمبود این ماده رنج می برند، در مقابل خشکسالی، رطوبت و آب زیاد از حد، تغییرات دمایی، آفات و بیماری ها مقاوت بسیار کمتری در مقایسه با گیاهانی که سطح مناسبی از این عنصر را دارند، از خود نشان می دهند.K در بین کشاورزان به عنوان عامل تعیین کیفیت شناخته می شود، زیرا بر روی مواردی همچون اندازه، شکل، رنگ و قدرت دانه تاثیر مطلوب دارد.

از تاثیرات مهم این ماده بر گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باعث افزایش رشد ریشه شده و مقاومت گیاه را در برابر خشکی، دمای پایین و یخ زدگی بهبود می بخشد.
  • سلولز تولید می کند و از خم شدن ساقه و ریشه گیاه جلوگیری می کند.
  • حداقل شصت آنزیم درگیر در رشد گیاه را فعال می کند.
  • به انتقال شکر و نشاسته کمک می کند.
  • باعث افزایش مقدار نشاسته در گیاهان می گردد.
  • مقدار پروتئین را در گیاهان افزایش می دهد.
  • فشار اسمزی را حفظ کرده و از دست دادن آب توسط سلول ها را کند می کند.
  • به کنترل تعادل یونی در گیاه کمک می کند.

در شکل زیر می توان چرخه کامل K در گیاه را مشاهده نمود. 

چرخه پتاسیم در گیاه

 

انواع کود پتاس و فواید آن potassium fertilizer

 پتاسیم کلرید (KCl)

این ترکیب عموما به شکل رسوبات معدنی وجود دارد و از معادن طبیعی استخراج می شود و به دلیل هزینه پایین و مقدار بالای پتاسیم، بیشترین استفاده را در بین کودهای پتاسه دارد. بیشتر از 90%  پتاس تولیدی در جهان برای مصارف کشاورزی استفاده می شود. کشاورزان KCl را قبل از کشت گیاه بر روی سطح خاک می پاشند و در برخی موارد نیز آن را در یک باند متمرکز نزدیک به دانه قرار می دهند. از آنجایی که KCl حل شده باعث افزایش میزان نمک خاک می شود، باند در کناردانه قرار می گیرد تا از آسیب به جوانه زدن گیاه جلوگیری شود. حلالیت این ترکیب در آب زیاد است، به سرعت در آب حل شده و یون های پتاسیم و کلر آزاد می شوند.

کود پتاسیم کلرید

 

کود پتاسیم سولفات

این ترکیب پس از کلرید پتاسیم، پر مصرف ترین کود پتاسه است. بر خلاف KCl که به صورت طبیعی یافت می شود، این ماده را به ندرت بتوان در طبیعت پیدا کرد. یکی از معروف ترین راه های تولید این ترکیب شیمیایی روش هارگریوز است، که در آن کلرید پتاسیم با اسید سولفوریک یا با مخلوطی از دی اکسید گوگرد، هوا و آب واکنش می دهد.

2KCl + H2SO4 → K2SO4 + 2HCl

2KCl + SO2 + 0.5O2 + H2O → K2SO4 + 2HCl

پتاس موجود در این ترکیب همان نقشی را ایفا می کند که در سایر کودها بازی می کند، اما این ماده علاوه بر این ماده مهم دارای گوگرد (S) نیز هست. گوگرد در سنتز پروتئین ها و فعالیت آنزیم ها بسیار موثر است. علاوه بر تمام فوایدی که این مواد برای گیاه دارند و باعث می شوند که کشاورزان از این ترکیب استفاده کنند، برخی گیاهان نسبت به یون کلر حساس هستند و در این موارد استفاده از آن در مقایسه با KCl انتخاب بهتری است.

 

کود پتاسیم سولفات

کود پتاسیم نیترات

این ماده قیمت نسبتا بالایی دارد و پرورش دهندگان گیاهان با ارزش هنگامی که قصد استفاده از کودی نیتروژن دار و بدون کلر را داشته باشند، از آن بهره می برند .

کود پتاسیم نیترات

 

پتاسیم فسفات

 این کود را در مواردی که گیاه به عناصر K و P نیاز داشته باشد، مصرف می کنند. از ویژگی های این ماده می توان به سازگاری آن با انواع کودهای نیتروژن دار اشاره کرد، به صورتی که می توان همزمان آن را با انواع کودهای نیتروژنی به خاک و گیاه افزود.

کود پتاسیم فسفات

پتاسیم منیزیم

این ماده عموما به شکل پتاسیم منیزیم سولفات (K2SO4.2MgSO4) استفاده می شود. در آب محلول است، اما حلالیت آن نسبت به سایر کودهای پتاسیمی کمتر است. بر خلاف سایر ترکیبات دارای منیزیم، خنثی است و pH خاک را تغییر نمی دهد.

 

زمان مصرف پتاسیم سولفات

کارشناسان بهترین زمان برای استفاده از این ماده را قبل و یا هنگام کشت دانه می دانند. علت این امر این است که  عمده جذب پتاسیم در گیاه در مراحل اولیه رشد گیاه اتفاق می افتد ( حدود 80% قبل از گل دهی). علاوه بر زمان، محل قرار گیری کود نیز یکی از موارد مهم است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

نحوه مصرف کود

تمامی کود هایی که در بالا به آنها اشاره شد، به صورت کامل در آب حل می شوند و در برخی موارد نیز شاخص نمکی بالایی دارند. از این بابت هنگامی که بسیار نزدیک به دانه و محل پیوند قرار گیرند، می توانند باعث جلوگیری از رشد صحیح جوانه گیاه شوند. این اثر بر روی  خاک های شنی، هنگامی که خشک باشند و دوز بالایی از کود استفاده شده باشد، بیشتر است.

قرار دادن این ماده در فاصله 3 اینچی (7.5 سانتی متری) از کنار و 2 اینچ (5 سانتی متری) پایین تر از دانه، بهترین روش برای جلوگیری از آسیب های احتمالی خواهد بود. این روش در حالات هایی که سطح موجود برای کود دهی کم باشد و یا پتاسیم خاک خیلی کم باشد، بسیار مفید است.

در مواردی که سطح مورد نظر بزرگ باشد عموما از روش پاشیدن بر روی سطح استفاده می شود. در این روش کود را قبل از شخم زمین بر روی آن پاشیده و سپس زمین را شخم میزنند. شخم باعث می شود که ماده مورد نظر در لایه های مختلف خاک قرار گرفته و ریشه گیاه به آن دسترسی داشته باشد.

 کود پتاس بالا برای گندم

گندم برای رشد خود به مقدار قابل توجهی از پتاسیم، در حدود 2690 کیلوگرم به ازای هر هکتار، نیاز دارد. یکی از مواردی که باعث می شود میزان کود پتاس مورد نیاز سالانه برای گندم کمتر از کودهای نیتروژنی و فسفری باشد، این است که در حدود 75 درصد پتاسیم مصرفی توسط گیاه در آخر به خاک باز می گردد.

 

 کود پتاس برای برنج

با توجه به مطالعاتی که بر روی خاک شالیزارهای ایران صورت گرفته است،

این ماده می تواند تا 20 درصد باعث بهبود رشد برنج شود.

بهترین زمان برای استفاده از این کود قبل از خوشه دهی برنج است.

 

کود پتاس برای پسته

پسته به عنوان یکی از گیاهان مهم و البته با ارزش، از حساسیت بالایی نسبت به میزان K برخوردار است. جذب این عنصر توسط گیاه عموما در ماه های آخر تابستان که زمان پر شدن مغز پسته است، اتفاق می افتد. کمبود این عنصر در پسته مشکلاتی همچون پوچی مغز، درست باز نشدن پسته و زرد شدن لبه برگ ها را به دنبال دارد.

 

منابع

Potassium. (n.d.). Retrieved February 24, 2019, from https://www.cropnutrition.com/efu-potassium
Potassium (K). (n.d.). Retrieved February 24, 2019, from http://www.summitfertz.com.au/research-and-agronomy/potassium.html
(n.d.). Retrieved February 24, 2019, from https://www.cropnutrition.com/potassium-nitrate
(n.d.). Retrieved February 24, 2019, from https://www.cropnutrition.com/potassium-chloride
توفیقی, حسن. (1377). بررسی پاسخ برنج به کود پتاسیم در خاکهای شالیزاری شمال ایران. مجله علوم کشاورزی ایران, 4(0), -.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *