اسید استیک
خرید اسید استیک | اسید استیک (acetic acid)Reviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

اسید استیک چیست ؟ از این ماده در کشاورزی ، داروسازی ، پخت و پز ، تصفیه آب و .. استفاده فراوان می شود. جهت سفارش ، خرید و اطلاع از قیمت خرید اسید استیک , با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید . آنالیز نمونه محصول نیز جهت مشاهده موجود است . در ادامه متن هم اطلاعاتی کلی در مورد مشخصات فیزیکی و شیمیایی ، کاربرد ها ، انواع مختلف (گلاسیال و … ) ، نحوه تهیه محلول های خوراکی ، MSDS و غیره داده شده است که می توانید مطالعه بفرمایید . 

خرید اسید استیک:

برای تهیه ی این محصول و ثبت سفارش می توانید با همکاران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش اسید استیک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه ی 65 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت اسید استیک:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

09198991006
09198991007
09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.

.

آنالیز نمونه محصول

آنالیز اسید استیک

……

اسید استیک چیست ؟

فرمول شیمیایی :  (C2H4O2 یا CH3COOH)

وزن مولکولی :  60.05 g/mol

نقطه جوش : 118 درجه سانتی گراد

حالت فیزیکی:  مایع

رنگ : بی رنگ

بو : بوی تند و ترش

این ترکیب یک اسید ضعیف، بی رنگ و با بویی تند و تیز، دارای فرمول شیمیایی CH3COOH و جرم مولکولی 60.05 g/mol  می باشد. این ماده ساده ترین کربوکسیلیک اسید بعد از فرمیک اسید به شمار می رود و  با نام های دیگری از جمله اسید اتانوئیک، متان کربوکسیلیک اسید و سرکه نیز شناخته می شود.

اسید استیک

اتم هیدروژن موجود در کربوکسیلیک اسیدها، می تواند به عنوان یک یون H+ (پروتون) آزاد شود و موجب خاصیت اسیدی گردد. بنابراین در این ماده به دلیل اینکه یون  H+ کامل آزاد نمی شود و در آب به طور کامل حل نمی گردد آن را جز اسیدهای ضعیف طبقه بندی می کنند (PH=4.8).   ولی با این وجود رنگ کاغذ لیتموس آبی را به قرمز تبدیل می کند و خاصیت اسیدیته ی خود را نشان می دهد.

اسید استیک گلاسیال :

فرم خالص و بدون آب این ماده را گلاسیال می نامند که با اسامی دیگری مانند اتانوئیک اسید یخی یا منجمد نیز شناخته می شود. این محصول مایعی بی رنگ است که در زیر دمای 16.7 درجه ی سانتی گراد به جامدی کریستالی تبدیل می شود. از کاربرد های آن می توان به استفاده از آن در تهیه و ساخت پلاستیک و فیلم های عکاسی اشاره کرد.

شیمی دان ها برای مدت زیادی فکر می کردند که اتانوئیک اسید گلاسیال و محصول موردنظر ما که در سرکه موجود است، دو ترکیب متفاوت از هم هستند. استیک گلاسیال به دلیل غلظت بالا دارای خاصیت خورندگی است و در صورت تماس با چشم و پوست، باعث التهاب و سوزش می شود.

در صورت تماس گلاسیال خالص با فرم ناخالص آن ، گلاسیال به کریستال ها می چسپد.

اسید استیک گلاسیال

این ترکیب شیمیایی یک حلال قوی با پایه قطبی است که در تهیه ترفتالیک، پروپیلن ترفتالات و آنیلین کاربرد دارد و همچنین به صورت طبیعی موجود نیست.

تولید اسید استیک

تقاضای جهانی به دلیل کاربردهای متنوع این ماده روز به روز رو به افزایش است، میزان تولید این ماده در سال 2015، 13 میلیوت تن بوده است. تولید این محصول به دو روش بیولوژیکی و صنعتی انجام می گیرد. در روش بیولوژیکی از باکتری ها در عملیات تخمیر کمک میگیرند.از روش های تولید صنعتی این محصول می توان به پربازده ترین آن یعنی کربن دار کردن متانول، اکسیداسیون بوتانون و اکسیداسیون استالدئیدها اشاره کرد.

تولید به روش کربنیلاسیون متانول

این به دو صورت فشار پایین و فشار بالا قابل انجام است. در این تقطیر تحت شرایط استاندارد خالص می گردد. در این روش متانول و مونو اکسید کربن را از میان یک سیستم راکتور پیوسته که حاوی مقدار جزئی کاتالیزور رادیوم و ید می باشد، عبور می دهند. واکنش در فاز مایع تحت شرایط متعادل گرما و فشار صورت می پذیرد. اسید استیک حاصل از سیستم راکتور به وسیله تقطیر تحت شرایط استاندارد خالص می گردد. مقدار کمی از مواد سبک انتهایی سیستم راکتور با مواد سبک انتهایی برج جمع می شود و برای خشک کردن به داخل برج خشک کن هدایت می شوند. از برج خشک کن اسید استیک خشک شده را از قسمت تحتانی خارج نموده و در برج محصول ذخیره می نمایند.

مقدار کمی acetic acid و پروپیونیک به قسمت پایین برج حرکت می کنند. از قسمت فوقانی برج محصول را به برج نهایی تغذیه می کنند، جایی که ethanoic acid با خلوص بالا بازیافت می شود. قسمت بالا و پایین برج نهایی همانگونه که اسید مرطوب از قسمت بالای برج خشک کن گرفته می شود دوباره در سیستم واکنش به گردش در می آید. محصول تولید شده 99.9 درصد خلوص دارد. راندمان تولید نیز 99.5 درصد است که به ماده اولیه متانول بستگی دارد. این روش بسیار به صرفه و دارای راندمان بالایی است، همچنین هیچگونه محصول فرعی نیز تولید نمی شود.

.

.

تولید به روش بیولوژیکی

با توجه به استفاده از این ماده در تهیه سرکه ، بسیاری بر این عقیده هستند که تولید این ترکیب با استفاده از روش های بیولوژیکی و نه شیمیایی ، سالم تر بوده و بر روی بدن انسان اثرات بهتری خواهد گذاشت با این حال تولید بیولوژیکی استیک اسید تنها 10% از حجم تولیدات جهانی را به خود اختصاص می دهد. در این روش از باکتری های استوباکتر یا گلوکوناباکتر استفاده می شود . 

 کاربرد ها

اسید استیک صنعتی:

این ترکیب همراه با استات سدیم به عنوان بافر استفاده می شود و محدوده PH بافری بین 6/5 الی 6/3 دارد. این ماده با الکل، گلیسرول و اتر امتزاج پذیر است و کاملا در آب محلول می باشد. البته این نکته قابل توجه است که با افزایش وزن مولکولی، حلالیت آن نیز در آب کاهش می یابد. همچنین با فلزهایی مانند سدیم، پتاسیم، روی و … واکنش داده و تولید هیدروژن و اتانوئات فلزی می کند. در نتیجه با تولید هیدروژن امکان مشتعل شدن نیز دارد. شناخته شده ترین کاربرد این ماده در تولید مونومر وینیل استات(VAM) می باشد که در بسیاری از صنایع مانند چسب، رنگ، بسته بندی و … مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربرد های آن می توان به تولید انیدرید استیک اشاره کرد. انیدریک استیک در بسیاری از صنایع مانند تولید سلولز استات کاربرد دارد.

به طور تقریبی، 40% حجم این ماده ی شیمیایی به تولید وینیل استات، 21% به تولید ترفتالیک، 11% به تولید اتانوئیک انیدرید، 10 % به تولید استرهای اتانوئات و 18% به سایر موارد اختصاص دارد.

در آزمایشگاه، از ethanoic acid برای اندازه گیری غلظت مواد قلیایی ضعیف استفاده می شود. همچنین در تولید مواد پلاستیکی و الیاف مصنوعی، آفت کش ها، تنظیم کننده PH، ضدعفونی کننده، حلال در شوینده ها، پاک کننده ها و محصولات آرایشی و بهداشتی و منسوجات استفاده می شود. این ماده در تولید رنگ مو و عطرها، جوهر، بطری های نوشیدنی پلاستیکی مانند PET ها، رابرها و پلاستیک ها، آفت کش ها، چسب و خوراک حیوانات مصرف می شود.

اسید استیک

خرید اسید استیک

تهیه ی این محصول را با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت به ما در مبتکران شیمی بسپارید.

اسید استیک خوراکی:

این ماده را در صنایع غذایی با نام سرکه می شناسند. گرید خوراکی این ماده E260 می باشد.

این ترکیب برای تنظیم PH مواد غذایی استفاده می شود و بر کیفیت میکروبیولوژی، شرایط پخت، طعم و ماهیت آن تاثیر می گذارد. کاربرد دیگر آن به عنوان طعم دهنده در ادویه ها، سرکه، سوپ، سس، سبزیجات و محصولات گوشتی می باشد.

سرکه دارای خواص اسیدی ملایم است که از تخمیر اتانول بدست می آید. غلطت استیک اسید مورد استفاده در پخت و پز و مصارف معمول خانگی بین 4 تا 8 درصد (معمولا 5%) و برای ترشی در حدود 18 درصد است.

سرکه طبیعی شامل مقادیری اسیدهای تارتاریک، سیتریک و … نیز می باشد.

اسید استیک خوراکی

تهیه استیک اسید 5 درصد

همان گونه که اشاره شد، غلظت مورد استفاده در مصارف آشپزی عموما 5% است و همچنین به دلیل خطرات و مضراتی که فرم خالص این ماده می تواند ایجاد کند ، رقیق کردن آن کاری لازم به شمار می رود . برای تهیه محلول 5% از استیک اسید گلاسیال 5 میلی لیتر از آن را با دقت با 95 میلی لیتر آب مقطر مخلوط می کنیم.

کاربرد در کشاورزی:

در کشاورزی از این محصول به عنوان علف کش و از بین برنده علف های هرز استفاده می کنند. این ماده به غشای سلولی علف های هرز حمله میکند و باعث خشک شدن آن ها می شود. محلول مورد استفاده برای این کار شامل 10 تا 20 درصد اسید است. از مزایای این محصول نسبت به سایر علف کش ها می توان به عملکرد سریع، از بین بردن باکتری های مضر خاک، تنطیم PH خاک و همچنین از بین رفتن سریع اثر آن در خاک اشاره کرد.

صنایع دارویی:

این ماده خاصیت دارویی نیز دارد و در غربالگری بعضی سرطان ها از جمله سرطان رحم از آن استفاده می کنند. همچنین از آن به عنوان عامل ضد عفونی کننده در برابر بعضی باکتری ها و در درمان عفونت گوش خارجی به دلیل رشد قارچ یا باکتری کاربرد دارد. سازمان جهانی بهداشت این ماده را جز داروهای ضروری تقسیم بندی کرده است. همچنین این ماده در تولید استون، اتیل استات و آسپیرین نیز کاربرد دارد.

برخی دیگر از کاربردهای این ترکیب شیمیایی

 1. تصفیه آب و از بین بردن آلودگی ها (به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و تنطیم PH)
 2. در فصل های سرد سال، کاهش دما باعث سخت شدن بتن و مشکل شدن کار با آن می شود، برای حل این مشکل از این ترکیب استفاده می کنند.
 3. در صنعت نساجی از این ترکیب برای تنظیم PH رنگ پارچه استفاده می کنند.
 4. محصول فوق به صورت گلاسیال به طور گسترده ای در صنعت چاپ و رنگرزی استفاده می شود، و یکی از پرکاربردترین اسیدهای آلی در این صنعت است. البته جدیدا گرید خاصی نیز با غلظت 80-85 % به جای گرید گلاسیال برای رنگرزی اکریلیک ، داکرون ، نایلون و سایر الیاف های شیمیایی ، پشم ، ابریشم و سایر الیاف های حیوانی ، کتان ، لینن ، یارن و سایر الیاف های گیاهی و مخلوط می تواند مورد استفاده قرار بگیرد . 

از مزایای استفاده از این ماده در رنگرزی در مقایسه با سایر اسید ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • عدم آسیب رسانی به الیاف
 • ثبات pH حمام رنگرزی
 • ایجاد رسوب نمی کند 
 • جذب رنگ و برخی خواص جانبی رنگ را بهبود می بخشد 
 • اثری بر روی رنگ محصولات رنگ شده نمی گذارد 
 • علاوه بر موراد فوق هیچ بوی تندی ندارد ، در زمستان یخ نمیزند و برای استفاده ایمن و آسان است . 

اسید استیک در رنگرزی

 

مطالعات بازار

در سال 2014 تقاضای جهانی برای محصول فوق به 12 میلیون تن رسید که این میزان برای اسید بازیابی شده 8/13 میلیون تن بود. در 5 سال گذشته این میزان 5/5 % افزایش پیدا کرده است. به عنوان پیش بینی این میزان رشد تا سال 2024 به 5/4 % خواهد رسید . مهم ترین و پر کاربرد ترین مشتقات این ماده ترفتالئیک اسید و وینیل استات می باشد. ظرفیت بازار برای این ماده بیشتر از 2/18 میلیون تن تخمین زده شده است.

وینیل استات که 31% از کل بازار مصرف acetic acid را به خود اختصاص داده است در تولید رنگ، چسب ها و صنایع نساجی کاربرد دارد. ترفتالئیک اسید خالص با اختصاص 22 % از سهم بازار مصرف acetic acid دومین مصرف کننده بزرگ این ماده است. این ماده در تولید بطری های PET ، فیلم های پلیمری و فیبر های پلی استر کاربرد دارد. اتانول تولیدی از استیک اسید-متیل استات یکی از مشتقات جدید این ماده است، اگرچه فقط 2% از بازار مصرف این محصول را به خود اختصاص داده است و پیش بینی می شود تا سال 2024 این عدد به 11 % افزایش پیدا کند. در نمودار زیر تقاضای جهانی این ماده بر اساس مشتقات آن قابل مشاهده است:

اسید استیک

واکنش این ماده با جوش شیرین

واکنش محصول فوق با سدیم بی کربنات به صورت زیر می باشد:

(NaHCO3(s) + CH3COOH(l) → CO2(g) + H2O(l) + Na+(aq) + CH3COO(aq

یا:

NaHCO3 + HC2H3O2 → NaC2H3O2 + H2O + CO2

طبق واکنش بالا 1 مول از سدیم بی کربنات با 1 مول از CH3COOH وارد واکنش می شود و آب، دی اکسید کربن و یون های سدیم و استات تولید می گردد

واکنش این دو ماده یک واکنش دو مرحله ای است. اولین واکنش یک واکنش جابجایی دو گانه است ، در حالی که واکنش دوم یک واکنش تجزیه ای می باشد:

NaHCO3 + HC2H3O2 → NaC2H3O2 + H2CO3

اسید کربنیک تولید شده ناپایدار است و تجزیه می گردد:

H2CO3 → H2O + CO2

از ترکیب این دو ماده می توان برای تولید سدیم استات استفاده نمود.البته لازم است تا برای تولید آن همه ی آب موجود تبخیر گردد.

Msds و خطرات

این ماده با اینکه اسیدی ضعیف است اما آثار مخرب فراوانی می تواند بر پوست،چشم و اندام های تنفسی داشته باشد. به طوری که وارد شدن حتی یک قطره از این ماده با غلظت 80 الی 100 درصد به داخل بدن ممکن است سبب جمع شدن آب در ریه و ایست قلبی گردد. بخار و مایع آن قابل اشتعال است و برای زندگی موجودات آبی خطرناک است . 

نکات ایمنی

این ماده را باید دور از گرما ، شعله و سطوح داغ  در محفظه های دربسته نگهداری کرد . در محیط هایی که این ماده نگهداری می شود باید به صورت کلی از تجهیزات ضد انفجار و ضد جرقه استفاده کرد ، همچنین اتخاذ تمهیداتی برای تخلیه بارهای الکتریکی ساکن ضروری است . 

از استنشاق بخار ، غبار و اسپری محصول فوق باید خودداری کرد و در صورت تماس آن با پوست ، محل مورد نظر باید سریعا با آب شستشو داده شود . رها سازی این ترکیب در محیط ممنوع و موجب بروز خساراتی خواهد گردید. 

msds اسید استیک

شرایط نگهداری

در زیر به نکاتی که رعایت آن ها جهت حمل و نقل ایمن لازم است اشاره می کنیم :

محصولات ناسازگار :  بازهای قوی ، اکسیداسیون کننده ها ، فلزات

مواد ناسازگار : نور مستقیم خورشید ، منابع گرمایی ، جرقه و شعله

دمای مناسب ذخیره : > 17 °C

شرایط محیط ذخیره : در محیط خشک نگهداری شده و از نور مستقیم آفتاب محافظت شود . در ظرف باید به خوبی بسته مانده و در مقابل سرما محافظت شود . تانک باید با سیم به زمین جهت تخلیه الکتریکی متصل باشد و تنها در مقادیر محدود این محصول را ذخیره کنید .

مواد بسته بندی : مواد مناسب شامل آلومینیوم و شیشه هستند. از ذخیره ی این ماده در محفظه هایی با جنس فولاد ، آهن ، روی ، سرب ، مس و برنز خودداری کنید .

.

پایداری و واکنش پذیری

 • حرارت : گاز خورنده اسید استیک متساعد می کند .
 • پس از احتراق : گاز های CO2 و CO تشکیل می شوند .
 • واکنش با اکسید کننده های قوی : خطر انفجار و آتش سوزی را افزایش می دهد .
 • بازها : با برخی بازها به شدت واکنش داده و حرارت زیادی آزاد می کند .
 • فلزات : در واکنش با برخی فلزات گاز شدیدا قابل اشتعال هیدروژن آزاد می کند .
 • پایداری شیمیایی : رطوبت را جذب می کند .
 • واکنش های مضر : به شدت با برخی بازها واکنش داده و گرما آزاد می کند .
 • شرایطی که باید از آن خودداری کرد : دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین . مواد ناسازگار

 

منابع:

[1] “Acetic Acid process catalyzed by ionically immobilized rhodium complex to solid resin support” Journal of chemical engineering of japan, Vol. 37, 4, pp. 536-545 (2004).

[2] The Chiyoda/UOP ACETICA process for the production of acetic acid, “8th Annual Saudi-Japanese symposium on catalysts in petroleum refining & petrochemicals, KFUPM-RI, Dhahran, Saudi Arabia, Nov. 29-30 1998.

[3] Petrochemical processes 2005. (2004). Houston, Tex.: Gulf Pub. Co.

[4] Pubchem.ncbi.nlm.nih.gov. (2018). Acetic acid. [online] Available at:

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/acetic_acid [Accessed 1 Sep. 2018].

[5] IHS Chemical World Analysis- Methanol. (2016). Houston, Texas 77077: IHS Chemical, pp.102-105.

[6] Tccim.ir. (2018). اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران. [online] Available at:

http://www.tccim.ir/ImpExpStats_TarrifCustomCountry.aspx?slcImpExp=Export&slcCountry=&sYear=1397&mode=doit [Accessed 1 Sep. 2018].

[1] Mono carboxylic

[2]  Ethanoic acid

[3] Methane carboxylic acid

[4] Vinyl acetate monomer

[5] coating

[6] terephthalic acid

[7] polyethylene terephthalate

[8] ethyl and butyl acetate combined

مقالات مرتبط : 

نگهدارنده های صنایع غذایی چه هستند؟ آیا همه نگه دارنده ها سرطانزا هستند؟

خرید و فروش انواع مواد شیمیایی با کیفیت و قیمت عالی در مبتکران شیمی

موسسه ی مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *