اسید استیک

اسید استیک یا اتانوئیک اسید در کشاورزی، داروسازی و پزشکی، پخت و پز، تصفیه آب و … استفاده فراوان می شود. جهت سفارش، خرید و اطلاع از قیمت خرید این کربوکسیلیک اسید ، با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید .

.

کشور تولید کننده: ایران

بسته بندی: بشکه ی 65 کیلویی

درصد خلوص: 99%

تلفن تماس:

021-77641136           021-74926

خرید اسید استیک :

برای خرید این محصول و ثبت سفارش می توانید با همکاران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در گریدهای مختلف (خوراکی، صنعتی و …) در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. ارسال محصولات به تمام نقاط ایران (تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و …) در سریعترین زمان ممکن صورت می گیرد. 

قیمت اسید استیک :

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

09198991006
09198991007
09198991008

.

آنالیز نمونه محصول

آنالیز اسید استیک

بررسی خواص و ویژگی ها

در شکل زیر ساختار مولکولی و فرمول شیمیایی این کربوکسیلیک اسید را می توان مشاهده نمود. 

فرمول شیمیایی اسید استیک

اتم هیدروژن موجود در کربوکسیلیک اسیدها، می تواند به عنوان یک یون H+ (پروتون) آزاد شود و موجب خاصیت اسیدی گردد. بنابراین در این ماده به دلیل اینکه یون  H+ کامل آزاد نمی شود و در آب به طور کامل حل نمی گردد آن را جز اسیدهای ضعیف طبقه بندی می کنند (PH=4.8).   ولی با این وجود رنگ کاغذ لیتموس آبی را به قرمز تبدیل می کند.

خواص و ویژگی های این محصول:

فرمول شیمیاییC2H4O2 یا (CH3COOH)
وزن مولکولی60.05 g/mol
نقطه جوش118 درجه سانتی گراد
حالت فیزیکیمایع
رنگبی رنگ
بوبوی تند و ترش

اسید استیک گلاسیال :

از فرم های معروف این ماده می توان به فرم خالص آن اشاره کرد که در دمای بالاتر از 16.7 درجه سانتی گراد مایعی بی رنگ است اما در  زیر این دما منجمد شده و جامدی کریستالی را شکل می دهد . استیک گلاسیال به دلیل غلظت بالا دارای خاصیت خورندگی است و در صورت تماس با چشم و پوست، باعث التهاب و سوزش می شود.

این ترکیب شیمیایی یک حلال قوی با پایه قطبی است که در تهیه ترفتالیک، پروپیلن ترفتالات و آنیلین کاربرد دارد و همچنین به صورت طبیعی موجود نیست.

تولید استیک اسید

تقاضای جهانی به دلیل کاربردهای متنوع این ماده روز به روز رو به افزایش است، میزان تولید این ماده در سال 2019، بیش از 13 میلیوت تن بوده است. تولید این محصول به دو روش بیولوژیکی و صنعتی انجام می گیرد. در روش بیولوژیکی از باکتری ها در عملیات تخمیر کمک میگیرند. از روش های تولید صنعتی این محصول می توان به پربازده ترین آن یعنی کربن دار کردن متانول ، اکسیداسیون بوتانون و اکسیداسیون استالدئیدها اشاره کرد.

تولید به روش کربنیلاسیون متانول

این واکنش به دو صورت فشار پایین و فشار بالا قابل انجام است. در این روش متانول و مونو اکسید کربن را از میان یک سیستم راکتور پیوسته که حاوی مقدار جزئی کاتالیزور رادیوم و ید می باشد، عبور می دهند. واکنش در فاز مایع تحت شرایط متعادل گرما و فشار صورت می پذیرد. اسید استیک حاصل از سیستم راکتور به وسیله تقطیر تحت شرایط استاندارد خالص می گردد. مقدار کمی از مواد سبک انتهایی سیستم راکتور با مواد سبک انتهایی برج جمع می شود و برای خشک کردن به داخل برج خشک کن هدایت می شوند. از برج خشک کن اسید خشک شده را از قسمت تحتانی خارج نموده و در برج محصول ذخیره می نمایند.

.

.

تولید به روش بیولوژیکی

با توجه به کاربرد در تهیه سرکه ، بسیاری بر این عقیده هستند که تولید این ترکیب با استفاده از روش های بیولوژیکی و نه شیمیایی ، سالم تر بوده و بر روی بدن انسان اثرات بهتری خواهد گذاشت با این حال تولید بیولوژیکی استیک اسید تنها 10% از حجم تولیدات جهانی را به خود اختصاص می دهد. در این روش از باکتری های استوباکتر یا گلوکوناباکتر استفاده می شود . 

 کاربرد ها

در ادامه به بیان کاربردها و نحوه استفاده از این اسید در صنایع مختلف خواهیم پرداخت. 

خرید و فروش اسید استیک صنعتی:

این ترکیب همراه با استات سدیم به عنوان بافر استفاده می شود و محدوده PH بافری بین 6/5 الی 6/3 دارد. با الکل، گلیسرول و اتر امتزاج پذیر است و کاملا در آب محلول می باشد. البته این نکته قابل توجه است که با افزایش وزن مولکولی، حلالیت آن نیز در آب کاهش می یابد. همچنین با فلزهایی مانند سدیم، پتاسیم، روی و … واکنش داده و تولید هیدروژن و اتانوئات فلزی می کند. در نتیجه با تولید هیدروژن امکان مشتعل شدن نیز دارد. شناخته شده ترین کاربرد این ماده در تولید مونومر وینیل استات (VAM) می باشد که در بسیاری از صنایع مانند چسب، رنگ، بسته بندی و … مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربرد های آن می توان به تولید انیدرید استیک اشاره کرد. انیدریک استیک در بسیاری از صنایع مانند تولید سلولز استات کاربرد دارد.

به طور تقریبی، 40% از حجم خرید اسید استیک توسط تولیدکنندگان وینیل استات، 21% به تولید ترفتالیک، 11% به تولید اتانوئیک انیدرید، 10 % به تولید استرهای اتانوئات و 18% به سایر موارد اختصاص دارد.

در آزمایشگاه، از ethanoic acid برای اندازه گیری غلظت مواد قلیایی ضعیف استفاده می شود. همچنین در تولید مواد پلاستیکی و الیاف مصنوعی، آفت کش ها، تنظیم کننده PH، ضدعفونی کننده، حلال در شوینده ها، پاک کننده ها و محصولات آرایشی و بهداشتی و منسوجات استفاده می شود. همچنین در تولید رنگ مو و عطرها، جوهر، بطری های نوشیدنی پلاستیکی مانند PET ها، رابرها و پلاستیک ها، آفت کش ها، چسب و خوراک حیوانات مصرف می شود.

بازار جهانی

فروش عمده

تهیه ی این محصول را با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت به ما در مبتکران شیمی بسپارید.

اسید استیک خوراکی:

این ماده را در صنایع غذایی با نام سرکه می شناسند و گرید خوراکی آن E260 می باشد.

این ترکیب برای تنظیم PH مواد غذایی استفاده می شود و بر کیفیت میکروبیولوژی، شرایط پخت، طعم و ماهیت آن تاثیر می گذارد. کاربرد دیگر آن به عنوان طعم دهنده در ادویه ها، سرکه، سوپ، سس، سبزیجات و محصولات گوشتی می باشد.

سرکه دارای خواص اسیدی ملایم است که از تخمیر اتانول بدست می آید. غلطت استیک اسید مورد استفاده در پخت و پز و مصارف معمول خانگی بین 4 تا 8 درصد (معمولا 5%) و برای ترشی در حدود 18 درصد است.

سرکه طبیعی شامل مقادیری اسیدهای تارتاریک، سیتریک و … نیز می باشد.

اسید استیک خوراکی

تهیه استیک اسید 5 درصد

همان گونه که اشاره شد، غلظت مورد استفاده در مصارف آشپزی عموما 5% است و همچنین به دلیل خطرات و مضراتی که فرم خالص این ماده می تواند ایجاد کند ، رقیق کردن آن کاری لازم به شمار می رود . برای تهیه محلول 5% از استیک اسید گلاسیال 5 میلی لیتر از آن را با دقت با 95 میلی لیتر آب مقطر مخلوط می کنیم. دقت کنید اعداد مطرح شده با توجه به خالص بودن نوع گلاسیال بیان شد، در صورتی که محصولی که خریده اید دارای غلظت پایین تر است، قاعدتا باید به همان نسبت مقدار بیشتری در محلول بریزید. به عنوان مثال اگر محلول 50 درصد استیک اسید (فرض می کنیم 50% دیگر نیز اب است) دارید، برای تهیه محلول 5% باید 10 میلی لیتر از غلظت 50% را با 90 میلی لیتر آب مخلوط نمایید.

در ادامه به سوالاتی پیرامون کاربرد این ماده شیمیایی در صنایع غذایی پاسخ خواهیم گفت:

 

 • چه مواد غذایی از این افزودنی استفاده می نمایند؟

 

این افزودنی معمولا در خردل ، سس سالاد ، سس ها ، میوه های کنسرو شده و مایونز یافت می شود. همچنین ممکن است در انواع ترشیجات نیز موجود باشد. این ماده در محصولات گوشتی ، مرغ ، شیر و پنیر کاربردهای زیادی دارد.

 

 • آیا از مشتقات این ماده در مواد غذایی استفاده می شود؟

 

مشتقات استات این ترکیب مانند کلسیم، سدیم و پتاسیم در برخی از محصولات غذایی، جایگزین مناسبی برای اسید استیک به حساب می آیند. این مشتقات همانند محصول فوق خواص ضد میکروبی دارند و موجب تنظیم pH نیز می گردند.

 

 • اسید استیک موجود در سرکه چقدر است؟

 

میزان این ترکیب در سرکه حداقل 4 درصد می باشد. سرکه ها مانند سرکه سیب با تخمیر الکل از موادی مانند شراب، آب میوه ها یا آبجو به دست می آید. در فرایند تخمیر ، اتیل الکل تولید شده به استالدهید اکسید و در نهایت به استیک اسید تبدیل می گردد.

 

 • آیا مصرف زیاد این ترکیب برای سلامتی مضر است؟

 

تحقیقات نشان می دهد مصرف به اندازه ی این ترکیب برای سلامتی هیچ خطری ایجاد نمی کند. با این حال مصرف زیاد این ترکیب در غلظت های بالا می تواند خطرات زیادی را برای سلامتی ایجاد نماید. از جمله ی این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هیپوکالمی ( سطح پایین پتاسیم در خون)
 • hyperreninemia ( وجود غلظت غیر طبیعی رنین در خون )
 • پوکی استخوان (کاهش تراکم استخوان)

 

کاربرد در کشاورزی:

کشاورزان استیک اسید را به عنوان علف کش و از بین برنده علف های هرز استفاده می خرند. این ماده به غشای سلولی علف های هرز حمله میکند و باعث خشک شدن آن ها می شود. محلول مورد استفاده برای این کار شامل 10 تا 20 درصد اسید است. از مزایای این محصول نسبت به سایر علف کش ها می توان به عملکرد سریع، از بین بردن باکتری های مضر خاک، تنطیم PH خاک و همچنین از بین رفتن سریع اثر آن در خاک اشاره کرد.

کاربردهای پزشکی:

این ماده خاصیت دارویی نیز دارد و در غربالگری بعضی سرطان ها از جمله سرطان رحم از آن استفاده می کنند. همچنین از آن به عنوان عامل ضد عفونی کننده در برابر بعضی باکتری ها و در درمان عفونت گوش خارجی به دلیل رشد قارچ یا باکتری کاربرد دارد. سازمان جهانی بهداشت این ترکیب را جز داروهای ضروری تقسیم بندی کرده است. همچنین در تولید استون، اتیل استات و آسپیرین نیز کاربرد دارد.

از اثرات درمانی این ماده در پزشکی نیز استفاده های متعددی می گردد.برای مثال :

درمان عفونت گوش

این اسید برای درمان عفونت گوش خارجی استفاده می شود. این دارو با جلوگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها باعث از بین رفتن عفونت و در نتیجه کاهش درد و تورم در گوش خواهد شد. با توجه به اینکه وجود رطوبت در کانال گوش به رشد باکتری ها و قارچ ها کمک می نماید، از این رو این دارو در ترکیب با موادی مانند گلیسیرین و الکل تولید می شود.

نکته: این اسید در درمان عفونت داخلی گوش موثر نیست. همچنین در صورت وجود پارگی در پرده گوش از مصرف آن خودداری نمایید.

تنظیم اسیدیته واژن

از جمله کاربردهای اسید استیک در پزشکی استفاده برای تنظیم اسیدیته واژن است. تنظیم اسیدیته می تواند باعث جلوگیری از رشد عوامل بیماری زا و از بین بردن عفونتهای موجود در واژن شود. دقت داشته باشید در دوران بارداری و شیردهی حتما باید با پزشک مشورت کنید و به هیچ وجه خودسرانه این دارو را مورد استفاده قرار ندهید.

 

برخی دیگر از کاربردهای این ترکیب شیمیایی 

از مزایای استفاده از اسید استیک.در رنگرزی در مقایسه با سایر اسید ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • عدم آسیب رسانی به الیاف
 • ثبات pH حمام رنگرزی
 • ایجاد رسوب نمی کند 
 • جذب رنگ و برخی خواص جانبی رنگ را بهبود می بخشد 
 • اثری بر روی رنگ محصولات رنگ شده نمی گذارد 
 • علاوه بر موراد فوق هیچ بوی تندی ندارد ، در زمستان یخ نمیزند و برای استفاده ایمن و آسان است. 

کاربرد در رنگرزی

 

آیا سرکه می تواند به عنوان تمیز کننده ی خانگی مورد استفاده قرار بگیرد؟

سرکه گاهی به عنوان پاک کننده خانگی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا ماده اصلی آن اسید استیک است و می تواند به تجزیه ی کثیفی ها و از بین بردن برخی از میکروب ها کمک کند. با این حال تمیز کنندگی  توسط آژانس حفاظت از محیط زیست EPA تایید نشده است و به جای بیشتر محصولات تمیز کننده تجاری توصیه نمی شود.به عنوان مثال ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) برای ضد عفونی کنندگی سطوح معمولا محلول های سفید کننده رقیق ، یا محلول های الکلی با حداقل 70٪ الکل را توصیه می کند.

اما در صورت در دسترس نبودن سایر مواد شوینده و الکلی می توان از برخی خواص ضدعفونی سازی سرکه بهره برد.

 • سرکه می تواند برخی از میکروب ها را نابود کند

توانایی از بین بردن باکتری ها و ویروس ها را دارد. اما مطالعات زیادی صورت گرفته است که توانایی سرکه در از بین بردن باکتری ها و خاصیت ضد باکتریایی آن را تایید می نماید. در طی مطالعات صورت گرفته برای بررسی میزان اثر بخشی مواد شیمیایی و مواد تمیز کننده طبیعی ، این نتیجه به دست آمد که سرکه می تواند  استافیلوکوکوس اورئوس و E. col را از بین ببرد ، اما به اندازه سایر مواد شیمیایی شوینده موجود در سوپر مارکت ها مؤثر نیست. همچنین برای از بین بردن باکتری ها و میکروب ها با کمک این ماده حدود نیم ساعت زمان نیاز است.

 • آیا می توان از خاصیت ضد عفونی سازی این ماده برای تمامی سطوح استفاده کرد؟

می توانید از سرکه برای ضد عفونی سازی استفاده کنید اما وقتی صحبت از تمیز کردن سطوح با آلودگی بالا مانند تخته گوشت، قفسه ها یا یخچال می شود ، استفاده از اسید سرکه گزینه مناسبی نمی باشد.

می توان برای تمیز سازی سطوحی از قبیل شیشه ها، پنجره ها ، دیوار ها ، کمد ها و کف استفاده نمود.

نکته: از این ماده برای سطوحی مانند سنگ طبیعی ، چوب مومی، چدن یا آلومینیوم استفاده نکنید.

 • از چه نوع سرکه ای برای تمیز سازی استفاده نماییم؟

اگر از سرکه برای تمیز سازی استفاده می کنید ، همیشه سرکه سفید را انتخاب کنید. سرکه سفید نسبت به سایر انواع سرکه اسیدی تر می باشد. این ماده از حدود 5-10 درصد اسید استیک تشکیل شده است که همین امر موجب بهبود خواص آن نسبت به سایر انواع سرکه شده است.

 • آیا اسید استیک می تواند کرونا ویروس را نابود سازد؟

سرکه ضد عفونی کننده است و میکروب ها و باکتری ها را از بین می برد. با این حال استفاده از سرکه در این ایام که با کرونا ویروس سرو کار داریم چندان موثر واقع نیست. این اسید بر روی ویروس ها تاثیر گذاری زیادی ندارد و از شما در برابر آن محافظت نمی کند. استفاده از ضد عفونی کننده های تجاری همچنان گزینه های بهتری به حساب می آید.

 

مطالعات بازار در حوزه خرید و فروش اسیتیک اسید

در سال 2014 تقاضای جهانی برای محصول فوق به 12 میلیون تن رسید که این میزان برای اسید بازیابی شده 8/13 میلیون تن بود. در 5 سال گذشته این میزان 5/5 % افزایش پیدا کرده است. بر اساس پیش بینی این میزان رشد تا سال 2024 به 5/4 % خواهد رسید . مهم ترین و پر کاربرد ترین مشتقات این ماده ترفتالئیک اسید و وینیل استات می باشد. ظرفیت بازار برای این اسید بیشتر از 2/18 میلیون تن تخمین زده شده است.

وینیل استات که 31% از کل بازار خرید و فروش محصول فوق را به خود اختصاص داده است در تولید رنگ، چسب ها و صنایع نساجی کاربرد دارد. ترفتالئیک اسید خالص با اختصاص 22 % از سهم بازار مصرف، دومین مصرف کننده بزرگ این ماده است. این محصول در تولید بطری های PET ، فیلم های پلیمری و فیبر های پلی استر کاربرد دارد. اتانول تولیدی از استیک اسید – متیل استات یکی از مشتقات جدید این ماده است، اگرچه فقط 2% از بازار مصرف این محصول را به خود اختصاص داده است و پیش بینی می شود تا سال 2024 این عدد به 11 % افزایش پیدا کند. در نمودار زیر تقاضای جهانی بر اساس مشتقات آن قابل مشاهده است:

تقاضای اسید استیک بر اساس کاربری

جهت اطلاع از قیمت فروش اسید استیک با واحد فروش تماس بگیرید.

بررسی بازار جهانی:

بزرگترین بازار مصرفی این ترکیب را چین به خود اختصاص داده است. در چین بزرگترین کاربرد این ماده صرف PTA، VAM و اتیل استات می شود. پیش بینی می شود به دلیل افزایش تقاضا برای PTA همچنان روند بازار مصرفی این ترکیب در چین صعودی باشد.

در ایالت متحده ی آمریکا بزرگترین بازار را VAM و سپس استیک انهیدرید، PTA و n بوتیل استات به خود اختصاص داده است. 

در اروپا نیز همانند ایالات متحده آمریکا ، بزرگترین کاربرد برای اسید استیک در اروپای غربی VAM است و پس از آن انیدرید استیک ، اتیل استات و اسید مونوکلرواستریک و n-butyl استات بیشترین کاربرد ها را به خود اختصاص داده اند.

به طور عمده این روند رشد صعودی را می توان به دلیل مصرف VAM دانست.

در هند که یکی از پرجمعیت ترین کشور های دنیا می باشد، بازار این ترکیب توسط PTA و سپس اتیل استات کنترل می شود. برخلاف سایر کشور ها هیچگونه بازار خرید و فروشی برای VAM در شبه قاره ی هند وجود ندارد. پیش بینی می شود وینیل استات بزرگترین منبع مصرفی اسید استیک در جهان باشد. چین تا سال 2023 تقریبا نیمی از مصرف این ترکیب را به خود اختصاص خواهد داد.

 

بازار خرید و فروش استیک اسید

 

واکنش ها:

واکنش های این ماده همانند سایر ترکیبات استیک اسید می باشد. با حرارت دادن آن در دمای 440 درجه ی سانتی گراد این ترکیب تجزیه می شود و به موادی مانند متان و کربن دی اکسید یا آب و اتانول تبدیل می گردد.

 

CH3COOH + Heat → CO2 + CH4

CH3COOH + Heat → H2C=C=O + H2O

 

برخی از فلزات مانند منیزیم ، روی و آهن هنگامی که در مجاورت با این اسید قرار می گیرند دچار خوردگی می شوند. معمولا این واکنش ها منجر به تولید نمک استات می شوند.

 

2CH3COOH + Mg → Mg(CH3COO)2 (منیزیم استات) + H2

 

همانطور که در واکنش بالا نیز دیده می شود ترکیب ماده ی فوق با منیزیم می تواند در تولید منیزیم استات نقش داشته باشد.

علاوه بر این ترکیب آن با قلیا ها نیز می تواند منجر به تولید نمک های استات شود. نمونه ای از این واکنش ها را در زیر می توانید مشاهده نمایید:

CH3COOH + KOH → CH3COOK + H2O

 

این ترکیب همچنین با واکنش با کربنات ها (همراه با دی اکسید کربن و آب) نمکهای استات را تشکیل می دهد

 

2CH3COOH + Na2CO3 (سدیم کربنات) → 2CH3COONa + CO2 + H2O

CH3COOH + NaHCO3 (سدیم بی کربنات) → CH3COONa + CO2 + H2O

 

واکنش PCl5  با این ماده نیز سبب تولید ethanoyl chloride اتانویل کلرید می گردد.

واکنش با جوش شیرین

ترکیب محصول فوق با سدیم بی کربنات به صورت زیر می باشد:

 

(NaHCO3(s) + CH3COOH(l) → CO2(g) + H2O(l) + Na+(aq) + CH3COO(aq

یا:

NaHCO3 + HC2H3O2 → NaC2H3O2 + H2O + CO2

طبق واکنش بالا 1 مول از سدیم بی کربنات با 1 مول از CH3COOH وارد واکنش می شود و آب، دی اکسید کربن و یون های سدیم و استات تولید می گردد

واکنش این دو ماده یک واکنش دو مرحله ای است. اولین واکنش یک واکنش جابجایی دو گانه است ، در حالی که واکنش دوم یک واکنش تجزیه ای می باشد:

NaHCO3 + HC2H3O2 → NaC2H3O2 + H2CO3

اسید کربنیک تولید شده ناپایدار است و تجزیه می گردد:

H2CO3 → H2O + CO2

از ترکیب این دو ماده می توان برای تولید سدیم استات استفاده نمود. البته لازم است تا برای تولید آن همه ی آب موجود تبخیر گردد.

Msds و خطرات

این ماده با اینکه اسیدی ضعیف است اما آثار مخرب فراوانی می تواند بر پوست،چشم و اندام های تنفسی داشته باشد. به طوری که وارد شدن حتی یک قطره از آن با غلظت 80 الی 100 درصد به داخل بدن ممکن است سبب جمع شدن آب در ریه و ایست قلبی گردد. بخار و مایع آن قابل اشتعال است و برای زندگی موجودات آبی خطرناک است . 

msds

شرایط نگهداری

در زیر به نکاتی که رعایت آن ها جهت حمل و نقل ایمن لازم است اشاره می کنیم :

محصولات ناسازگار :  بازهای قوی ، اکسیداسیون کننده ها ، فلزات

مواد ناسازگار : نور مستقیم خورشید ، منابع گرمایی ، جرقه و شعله

دمای مناسب ذخیره : > 17 °C

شرایط محیط ذخیره : در محیط خشک نگهداری شده و از نور مستقیم آفتاب محافظت شود . در ظرف باید به خوبی بسته مانده و در مقابل سرما محافظت شود . تانک باید با سیم به زمین جهت تخلیه الکتریکی متصل باشد و تنها در مقادیر محدود این محصول را ذخیره کنید .

مواد بسته بندی : مواد مناسب شامل آلومینیوم و شیشه هستند. از ذخیره ی این ماده در محفظه هایی با جنس فولاد ، آهن ، روی ، سرب ، مس و برنز خودداری کنید .

.

پایداری و واکنش پذیری

 • حرارت : گاز خورنده اسید استیک متساعد می کند .
 • پس از احتراق : گاز های CO2 و CO تشکیل می شوند .
 • واکنش با اکسید کننده های قوی : خطر انفجار و آتش سوزی را افزایش می دهد .
 • بازها : با برخی بازها به شدت واکنش داده و حرارت زیادی آزاد می کند .
 • فلزات : در واکنش با برخی فلزات گاز شدیدا قابل اشتعال هیدروژن آزاد می کند .
 • پایداری شیمیایی : رطوبت را جذب می کند .
 • واکنش های مضر : به شدت با برخی بازها واکنش داده و گرما آزاد می کند .
 • شرایطی که باید از آن خودداری کرد : دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین . مواد ناسازگار

 

منابع:

[1] “Acetic Acid process catalyzed by ionically immobilized rhodium complex to solid resin support” Journal of chemical engineering of japan, Vol. 37, 4, pp. 536-545 (2004).

[2] The Chiyoda/UOP ACETICA process for the production of acetic acid, “8th Annual Saudi-Japanese symposium on catalysts in petroleum refining & petrochemicals, KFUPM-RI, Dhahran, Saudi Arabia, Nov. 29-30 1998.

[3] Petrochemical processes 2005. (2004). Houston, Tex.: Gulf Pub. Co.

[4] Pubchem.ncbi.nlm.nih.gov. (2018). Acetic acid. [online] Available at:

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/acetic_acid [Accessed 1 Sep. 2018].

[5] IHS Chemical World Analysis- Methanol. (2016). Houston, Texas 77077: IHS Chemical, pp.102-105.

[6] Tccim.ir. (2018). اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران. [online] Available at:http://www.tccim.ir/ImpExpStats_TarrifCustomCountry.aspx?slcImpExp=Export&slcCountry=&sYear=1397&mode=doit [Accessed 1 Sep. 2018].

مقالات مرتبط : 

نگهدارنده های صنایع غذایی چه هستند؟ آیا همه نگه دارنده ها سرطانزا هستند؟

5/5 (2 Reviews)

2 نظر برای «اسید استیک ، قیمت و خرید اسید استیک»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *