اسید استیک
اسید استیک | فروش اسید استیک | خرید اسید استیکReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

فروش خرید اسید استیک . جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش, با مشاوران ما در دفاتر فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش اسید استیک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید اسید استیک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه ی 65 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت اسید استیک:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     
09198991006

           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

آنالیز نمونه محصول

……اسید استیک

اسید استیک چیست ؟

فرمول شیمیایی :  (C2H4O2 یا CH3COOH)

وزن مولکولی :  60.05 g/mol

نقطه جوش : 118 درجه سانتی گراد

حالت فیزیکی:  مایع

رنگ : بی رنگ 

بو : بوی تند و ترش

این ترکیب یک اسید ضعیف، بی رنگ و با بویی تند و تیز، دارای فرمول شیمیایی CH3COOH و جرم مولکولی 60.05 g/mol  می باشد. این ماده ساده ترین کربوکسیلیک اسید بعد از فرمیک اسید به شمار می رود و  با نام های دیگری از جمله اسید اتانوئیک، متان کربوکسیلیک اسید و سرکه نیز شناخته می شود.

 اتم هیدروژن موجود در کربوکسیلیک اسیدها، می تواند به عنوان یک یون H+ (پروتون) آزاد شود و موجب خاصیت اسیدی گردد. بنابراین در این ماده به دلیل اینکه یون  H+ کامل آزاد نمی شود و در آب به طور کامل حل نمی گردد آن را جز اسید های ضعیف طبقه بندی می کنند (PH=4.8).   ولی با این وجود رنگ کاغذ لیتموس آبی را به قرمز تبدیل می کند و خاصیت اسیدیته ی خود را نشان می دهد.

 

اسید استیک گلاسیال :

فرم خالص و بدون آب این ماده را استیک اسید گلاسیال می نامند که با اسامی دیگری مانند اتانوئیک اسید یخی یا منجمد نیز شناخته می شود. این محصول مایعی بی رنگ است که در زیر دمای 16.7 درجه ی سانتی گراد به جامدی کریستالی تبدیل می شود. از کاربرد های آن می توان به استفاده از آن در تهیه و ساخت پلاستیک و فیلم های عکاسی اشاره کرد.

شیمی دان ها برای مدت زیادی فکر می کردند که اتانوئیک اسید گلاسیال و محصول موردنظر ما که در سرکه موجود است، دو ترکیب متفاوت از هم هستند. استیک گلاسیال به دلیل غلظت بالا دارای خاصیت خورندگی است و در صورت تماس با چشم و پوست، باعث التهاب و سوزش می شود.

در صورت تماس گلاسیال خالص با فرم ناخالص آن ، گلاسیال به کریستال ها می چسپد.

این ترکیب شیمیایی یک حلال قوی با پایه قطبی است که در تهیه اسید ترفتالیک، پروپیلن ترفتالات و آنیلین کاربرد دارد و همچنین به صورت طبیعی موجود نیست.

تولید اسید استیک

 تقاضای جهانی به دلیل کاربردهای متنوع این ماده روز به روز رو به افزایش است، میزان تولید این ماده در سال 2015، 13 میلیوت تن بوده است. تولید این محصول به دو روش بیولوژیکی و صنعتی انجام می گیرد. در روش بیولوژیکی از باکتری ها در عملیات تخمیر کمک میگیرند.از روش های تولید صنعتی این محصول می توان به پربازده ترین آن یعنی کربن دار کردن متانول، اکسیداسیون بوتانون و اکسیداسیون استالدئیدها اشاره کرد.

.

 .

 کاربرد های استیک اسید

اسید استیک صنعتی: 

این ترکیب همراه با استات سدیم به عنوان بافر استفاده می شود و محدوده PH بافری بین 6/5 الی 6/3 دارد. این ماده با الکل، گلیسرول و اتر امتزاج پذیر است و کاملا در آب محلول می باشد. البته این نکته قابل توجه است که با افزایش وزن مولکولی، حلالیت آن نیز در آب کاهش می یابد. همچنین با فلزهایی مانند سدیم، پتاسیم، روی و … واکنش داده و تولید هیدروژن و اتانوئات فلزی می کند. در نتیجه با تولید هیدروژن امکان مشتعل شدن نیز دارد. شناخته شده ترین کاربرد این ماده در تولید مونومر وینیل استات(VAM) می باشد که در بسیاری از صنایع مانند چسب، رنگ، بسته بندی و … مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربرد های آن می توان به تولید انیدرید استیک اشاره کرد. انیدریک استیک در بسیاری از صنایع مانند تولید سلولز استات کاربرد دارد.

به طور تقریبی، 40% حجم این ماده ی شیمیایی به تولید وینیل استات، 21% به تولید ترفتالیک، 11% به تولید اتانوئیک انیدرید، 10 % به تولید استرهای اتانوئات و 18% به سایر موارد اختصاص دارد.

در آزمایشگاه، از ethanoic acid برای اندازه گیری غلظت مواد قلیایی ضعیف استفاده می شود. همچنین در تولید مواد پلاستیکی و الیاف مصنوعی، آفت کش ها، تنظیم کننده PH، ضدعفونی کننده، حلال در شوینده ها، پاک کننده ها و محصولات آرایشی و بهداشتی و منسوجات استفاده می شود. این ماده در تولید رنگ مو و عطرها، جوهر، بطری های نوشیدنی پلاستیکی مانندPET   ها، رابرها و پلاستیک ها، آفت کش ها، چسب و خوراک حیوانات مصرف می شود.

 

اسید استیک

 

اسید استیک خوراکی:

این ترکیب برای تنظیم PH مواد غذایی استفاده می شود و بر کیفیت میکروبیولوژی، شرایط پخت، طعم و ماهیت آن تاثیر می گذارد. کاربرد دیگر آن به عنوان طعم دهنده در ادویه ها، سرکه، سوپ، سس، سبزیجات و محصولات گوشتی می باشد. 

سرکه دارای خواص اسیدی ملایم است که از تخمیر اتانول بدست می آید. غلطت استیک اسید مورد استفاده در پخت و پز و مصارف معمول خانگی بین 4 تا 8 درصد (معمولا 5%) و برای ترشی در حدود 18 درصد است.

سرکه طبیعی شامل مقادیری اسیدهای تارتاریک، سیتریک و سایر نیز می باشد.

در کشاورزی:

در کشاورزی از این محصول به عنوان علف کش و از بین برنده علف های هرز استفاده می کنند. این ماده به غشای سلولی علف های هرز حمله میکند و باعث خشک شدن آن ها می شود. محلول مورد استفاده برای این کار شامل 10 تا 20 درصد اسید است. از مزایای این محصول نسبت به سایر علف کش ها می توان به عملکرد سریع، از بین بردن باکتری های مضر خاک، تنطیم PH خاک و همچنین از بین رفتن سریع اثر آن در خاک اشاره کرد.

در صنایع دارویی:

این ماده خاصیت دارویی نیز دارد و در غربالگری بعضی سرطان ها از جمله سرطان رحم از آن استفاده می کنند. همچنین این ماده به عنوان عامل ضد عفونی کننده در برابر بعضی باکتری ها و در درمان عفونت گوش خارجی به دلیل رشد قارچ یا باکتری کاربرد دارد. سازمان جهانی بهداشت این ماده را جز داروهای ضروری تقسیم بندی کرده است. همچنین این ماده در تولید استون، اتیل استات و آسپیرین نیز کاربرد دارد.

برخی دیگر از کاربردهای این ترکیب شیمیایی

  • تصفیه آب و از بین بردن آلودگی ها (به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و تنطیم PH)
  • در فصل های سرد سال، کاهش دما باعث سخت شدن بتن و مشکل شدن کار با آن می شود، برای حل این مشکل از این ترکیب استفاده می کنند.
  • در صنعت نساجی از این ترکیب برای تنظیم PH رنگ پارچه استفاده می کنند.
  • استیک اسید گلاسیال به صورت گسترده ای در صنعت چاپ و رنگرزی استفاده می شود، و یکی از پرکاربردترین اسیدهای آلی در این صنعت است.

اسید استیک

Msds اسید استیک

این ماده با اینکه اسیدی ضعیف است اما آثار مخرب فراوانی می تواند بر پوست،چشم و اندام های تنفسی داشته باشد. به طوری که وارد شدن حتی یک قطره از این ماده با غلظت 80 الی 100 درصد به داخل بدن ممکن است سبب جمع شدن آب در ریه و ایست قلبی گردد.

منابع:

[1] “Acetic Acid process catalyzed by ionically immobilized rhodium complex to solid resin support” Journal of chemical engineering of japan, Vol. 37, 4, pp. 536-545 (2004).

[2] The Chiyoda/UOP ACETICA process for the production of acetic acid, “8th Annual Saudi-Japanese symposium on catalysts in petroleum refining & petrochemicals, KFUPM-RI, Dhahran, Saudi Arabia, Nov. 29-30 1998.

[3] Petrochemical processes 2005. (2004). Houston, Tex.: Gulf Pub. Co.

[4] Pubchem.ncbi.nlm.nih.gov. (2018). Acetic acid. [online] Available at:

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/acetic_acid [Accessed 1 Sep. 2018].

[5] IHS Chemical World Analysis- Methanol. (2016). Houston, Texas 77077: IHS Chemical, pp.102-105.

[6] Tccim.ir. (2018). اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران. [online] Available at:

http://www.tccim.ir/ImpExpStats_TarrifCustomCountry.aspx?slcImpExp=Export&slcCountry=&sYear=1397&mode=doit [Accessed 1 Sep. 2018].

[1] Mono carboxylic

[2]  Ethanoic acid

[3] Methane carboxylic acid

[4] Vinyl acetate monomer

[5] coating

[6] terephthalic acid

[7] polyethylene terephthalate

[8] ethyl and butyl acetate combined

مقالات مرتبط : 

تاثیر بخار اسید استیک بر فرسودگی لایه های رنگ آلکیدی: رویکرد تحلیلی چندگانه برای ارزیابی فرایندهای تخریب
کامل ترین جدول انواع نگهدارنده های مواد غذایی

نگهدارنده های صنایع غذایی چه هستند؟ آیا همه نگه دارنده ها سرطانزا هستند؟

با چه موادی ماندگاری مواد غذایی را بالا ببریم؟ هر ماده نگهدارنده با چه موادی در تضاد است؟
جامع ترین جدول نام علمی اسید های خوراکی و کاربرد آنها
14 اسیدی که در مواد غذایی استفاده می شوند، کدامند؟
جدول بیشترین طعم دهنده هایی که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند
تشدید کننده های طعم چه کاری می کنند؟
کاربری حلال ها در صنایع غذایی

13 نظر برای «اسید استیک | فروش اسید استیک | خرید اسید استیک»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *