تگزاپون

تگزاپون چیست ؟ این ماده در برند های پاکنام و پاکسان به صورت خمیری و صدفی به صورت گسترده در تولید مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد. از نام های دیگر این ماده می توان به سدیم لوریل اتر سولفات اشاره نمود. شما می توانید برای فروش و خرید تگزاپون و همچنین جهت اطلاع از قیمت این محصول با مشاوران ما در ارتباط باشید. حتما اگر در حمام به لیبل پشت ترکیبات مواد شوینده ای که استفاده می کنید دقت کرده باشید به نام سدیم لوریل اتر سولفات برخورد کرده اید. SLES به عنوان فوم دهنده، پاک کننده و رطوبت ساز عمل می نماید. بنابراین اگر از محصولاتی استفاده می کنید که دارای این خواص می باشند احتمالا در آن ها این ترکیب وجود دارد. در ادامه با خواص ، فرمول شیمیایی ، روش ساخت ،آنالیز، انواع ( n70 ، صدفی و پودری ) بیشتر آشنا می شوید.

خرید تگزاپون :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: ایران (پاکنام – پاکسان) / مالزی

بسته بندی: بشکه 160 کیلویی

cas no: 68891-38-3

آنالیز محصول آنالیز سدیم کربنات

پاکسان

آنالیز سدیم کربنات

فروش تگزاپون :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش مواد شیمیایی و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

قیمت تگزاپون n70 :

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

خواص و ویژگی ها

به طور کلی سه نوع سورفاکتانت وجود دارد. سورفاکتانت های آنیونی به آن دسته از مواد گفته می شود که دارا بار منفی می باشند و معمولا برای تهیه ی صابون از آن ها استفاده می نمایند. محصول فوق Sodium laureth sulfate نیز سورفاکتانتی آنیونی است که به دو شکل N70 و صدفی موجود می باشد.

ساختار این ماده به صورت زیر می باشد.

تگزاپون

در جدول زیر می توانید خصوصیات این ترکیب را مشاهده نمایید:

فرمول شیمیایی CH3(CH2)10CH2(OCH2CH2)nOSO3Na
جرم مولکولی 288.38 g/mol
pH 7 در محلول 3%
دانسیته 1.05 g/cm³

توجه به این نکته ضروری است که به ازای هر گروه اتیلن اکسیدی که این ترکیب دریافت می نماید مقدار 44.05 g/mol بر وزن مولکولی این ماده افزوده می شود. بنابراین برای مولکول سدیم لوریل اتر سولفاتی که 3 گروه اتیلن اکسید دارد و ساختار آن را در ادامه مشاهده می نمایید جرم مولکولی محاسبه شده 420.54 g/mol می باشد

اسامی دیگر 

ترکیب فوق اغلب با نام سدیم لوریل اتر سولفات شناخته می شود. لوریل اصطلاحی است که به گروه دو دسیل آلکیل و یا n-C12H25 اشاره می نماید. اتر نیز به گروه اتیلن اکسید ما بین سولفات و لوریل بر می گردد. بنابراین SLES یک ماده با چندین گروه اتیلن اکسید می باشد که مقدار متوسط آن در حدود 3 گروه اتیلن اکسید است . در شکل 3D زیر می توان این امر را به وضوح مشاهده نمود.

تگزاپون

اما نام دیگر این ترکیب سدیم لورت سولفات است که به دلیل وجود اتر در آن در اثر فرایند اتوکسیله کردن اطلاق می گردد.

 

تولید

این ماده از اتوکسیلاسیون دودسیل الکل به دست می آید. ماده ی حاصله از اتوکسیلاسیون را به مرحله ی سولفوناسیون انتقال می دهند و با افزودن نمک سدیم آن را خنثی می کنند. در نتیجه محصول نهایی که همان تگزاپون است تولید می گردد.

فرایند تولید تگزاپون
 • سولفوناسیون

در ابتدا لوریل اتوکسیلات با کلرو سولفونیک اسید سولفاته می شود. برای انجام این واکنش هر دو ماده را در راکتور های گلاس لایند (راکتور هایی با مخزن شیشه ای) که مرتب همزده می شود می افزایند. توجه به این نکته ضروری است که افزایش اسید باید به تدریج صورت پذیرد. این سولفوناسیون تحت خلا و در دمایی در حدود 25 الی 30 درجه ی سانتی گراد در زمان 2 ساعت انجام می شود. محصول جانبی این واکنش گاز HCl می باشد که با کمک یک اسکرابر خالص سازی می گردد. محصول حاصل از سولفوناسیون برای خنثی سازی وارد مرحله ی بعد می شود.

 • خنثی سازی

محصول حاصل از مرحله ی سولفوناسیون به راکتور خنثی سازی وارد می شود. جایی که این ماده در مجاورت با سدیم هیدروکسید 50 درصد و آب فراوان قرار می گیرد. واکنش در دمای زیر 45 درجه ی سانتی گراد انجام می شود. محصول حاصله در این مرحله، تگزاپون 70 درصد می باشد که وارد مرحله ی بسته بندی می گردد.

 • اسکرابر

همانطور که در مرحله ی سولفوناسیون نیز اشاره شد، HCl به عنوان محصول جانبی واکنش تولید می گردد و با کمک اسکرابر آب اضافی آن جذب می گردد و هیدروکلریک اسید 33% تولید می شود

مسیر تولید  :

مسیر تولید این ماده به مرحله ی سولفوناسیون لوریل اتوکسیلات وابسته است و بسته به این که از چه عامل سولفور داری برای این مرحله استفاده شود مسیر های مختلف تولیدی برای آن وجود دارد. در اغلب موارد کلروسولفونیک اسید، سولفور تری اکسید، سولفور تری اکسید یا اولئوم (SO3 • H2SO4) برای این منظور استفاده می شوند

نمودار زیر مسیر های مختلف تولید SLES را نشان می دهد:

مسیر های مختلف تولید تگزاپون

واکنش کلی تولید

R(OC2H4)nOH + SO3 —-> R(OC2H4)nOSO3H

R(OC2H4)nOSO3H +NaOH —-> R(OC2H4)nSO3Na  + H2O

تگزاپون N70

تگزاپون شایع ترین ماده ی تجاری حاصل از ترکیب سدیم ،آمونیوم آلکیل و آلکیل اتر سولفات است. اغلب محصولات شوینده ی دارای 30 الی 70 درصد وزنی/ وزنی از این ماده می باشند. نوع N70  از این ماده از الکل های چرب طبیعی به دست می آید. با کمک اتوکسیلاسیون دو دسیل الکل می توان texapon N70 را تهیه نمود و به استر سولفوریک اسید تبدیل کرد. ماده ی حاصله در نهایت طی عملیات خنثی سازی به نمک سدیمی تبدیل می گردد.

سدیم لوریل سولفات (SLS) نیز دیگر سورفاکتانتی است که همانند سدیم لوریل اتر سولفات (SLES) تولید می گردد. با این تفاوت که مرحله ی اتوکسیلاسیون برای تولید آن انجام نمی شود.

SLES و ALS (آمونیوم لوریل سولفات) از جمله موادی هستند که در محصولات مراقبتی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

تگزاپون در نوع  N70 خمیر مانند است و دارای ویسکوزیته ی بالایی می باشد.  N70 در تهیه و ساخت شوینده های مایع و به صورت شکل ظاهری شفاف ،کاربرد دارد. 

در سراسر دنیا مواد زیادی برای شست و شو مورد استفاده قرار می گیرند که همه ی آن ها در ترکیب خود نیاز به این ماده دارند. در ادامه به کاربرد های این ماده بیشتر پرداخته شده است.

به دلیل وجود نمک در این ماده ، بعد از رقیق سازی آن با کمک آب شاهد کاهش ویسکوزیته ی آن خواهیم بود.

با افزایش NaCl و آلکانول آمید ها می توان ویسکوزیته ی این ترکییب را تنظیم نمود

نوع N70  این محصول بالاترین غلظت از SLES تولیدی در فرایند اتوکسیله کردن دودسیل الکل است.

فروش تگزاپون

تهیه ی این محصول را با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت به ما در مبتکران شیمی بسپارید.

تفاوت و شباهت های SLS با SLES

هر دوی این مواد در شوینده ها کاربرد فراوانی دارند و ما نام آن ها را در صابون ها، شامپوها و سایر محصولات مراقبت شخصی به عنوان سورفکتانت ، عامل فوم دهنده و امولسیفایر مشاهده می نماییم.  سورفکتانت ها دارای یک سر آب دوست و یک سر چربی دوست می باشند. همین امر باعث می شود تا این مواد بتوانند چربی، روغن و سایر مواد ایجاد کننده ی لک را در هنگام ترکیب با آب تمیز نمایند. به عنوان امولسیفایر کننده نیز این ترکیبات موجب مخلوط نمودن تمام اجزای موجود در محصول با یکدیگر می شوند.

 اما این دو ترکیب تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه به آن بیشتر می پردازیم.

این مواد مشتق شده به صورت مصنوعی و یا طبیعی از نظر عملکرد ، نام و یا حتی ساختار بسیار مشابه یکدیگر می باشند اما با یکدیگر تفاوت هایی نیز دارند. عاملی که سبب تمایز این دو ماده می شود یک اکسیژن اضافی در SLES می باشد که در طی فرایندی به نام اتوکسیلاسیون به آن افزوده می شود و موجب تغییر در عملکرد و حساسیت زایی آن می گردد و منجر می شود تا نام آن از لوریل به لورت تغییر پیدا کند.

 • مبزان حساسیت زایی این دو ماده

 SLS  و SLES و یا سایر سورفکتانت ها موادی هستند که می توانند تحرکات پوست و یا چشم را به دنبال داشته باشند. سولفات ها از جمله مهم ترین سورفکتانت ها می باشند. قرمزی، خشکی و تغییر در pH پوست می تواند از جمله علائم حساسیت زای به وجود آمده در صورت استفاده از شوینده های حاوی این ترکیبات در برخی افراد شود. تحرکاتی که SLS به وجود می آورد همانند سایر سورفکتانت ها است اما تگزاپون حساسیت زایی کمتری نسبت به SLS و یا سایر سورفکتانت های شناخته شده ایجاد می نماید. با این حال این نکته قابل توجه است که  حساسیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و محصولاتی مانند شامپو ها به دلیل داشتن SLS نمی توانند حساسیت زایی خاصی را به وجود آورند زیرا سریعا شسته می شوند. میزان حساست زایی با زمان ماندگاری ان بر روی پوست رابطه ی مستقیمی دارد.

به طور کلی علائم خشکی، قرمزی و… را می توان در محصولاتی مانند کرم ها و لوسیون هایی مشاهده نمود که زمان ماندگاری بیشتری بر روی پوست دارند. اگر شما به SLS حساسیت نشان دهید امکان دارد که نسبت به سایر سورفکتانت ها هم همین مشکل را داشته باشید. اما حساسیت زا بودن تگزاپون تنها مختص به خود این ماده می شود.

نکته: هر دوی این مواد سرطانزا نمی باشند و تنها در برخی افراد موجب ایجاد حساسیت می گردند.

SLS و تگزاپون کشش سطحی آب را کاهش می دهند و در اسپری ها به عنوان یک عامل دیسپرس کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع سورفکتانت ها

سورفکتانت های آنیونی:

این مواد تاریخچه ی طولانی ای دارند و بر اساس گروه های چربی دوست طبقه بندی می گردند.  سولفونات ها و سولفات ها دو دسته ی اصلی این نوع سورفکتانت ها می باشند و موجب تغییر خواص سطح مایع، مایع-مایع و مایع-جامد می شوند. سورفکتانت های آنیونی در قسمت سر خود گروه های آنیونی ای مانند سولفات، سولفونات، فسفاتو کربوکسیلات دارند. از جمله سورفکتانت های آنیونی مهم می توان به آلکیل سولفات هایی مثل آمونیوم لوریل سولفات، سدیم لوریل سولفات ( سدیم دودسیل سولفات، SLS,SDS) و آلکیل اتر سولفات هایی مثل سدیم لورت سولفات (تگزاپون) و سدیم میرت سولفات اشاره نمود.

کربوکسیلات ها نیز شایع ترین نوع سورفکتانت های از این دست هستند و شامل نمک های کربوکسیلات مانند سدیم استئارات می باشند. PFO و PFEA نیز از جمله دیگر سورفکتانت های آنیونی می باشند. این نوع سورفکتانت ها کاربرد وسیعی دارند و در کشاورزی، شوینده های صنعتی، چاپ پارچه ،تهیه و ساخت رنگ و مواد شوینده ی خانگی مورد  استفاده قرار می گیرند

سورفکتانت های آنیونی در آب بار منفی حمل می کنند و می توانند سبب ایجاد پاک کنندگی و کف در شامپو ها شوند. در ادامه نام رایج ترین سورفکتانت های آنیونی موجود در شامپو ها و محصولاتن مراقبت از مو آورده شده است:

سدیم لورت سولفات (تگزاپون) ، سدیم لوریل سولفات و سایر سولفات ها مانند TEA لورت سولفات

خانواده ی کربوکسیلات ها: سدیم لوریل سارکوسینات، سدیم استئارات

سولفونات ها: سدیم اولفین سولفونات

سولفوسوکسینات ها: دی سدیم لورت سولفوسوکسینات ، دی سدیم اولئامین سولفوسوکسینات ، سدیم دی اکتیل سولفوسوکسینات

این سورفکتانت های آنیونی اغلب همراه با یون های مثبت کوچک مانند سدیم یا آمونیوم به منظور تعادل شارژ منفی همراه هستند.

در شکل زیر می توانید نام و ساختار چندی از سورفکتانت های نام برده در بالا را مشاهده نمایید

سورفکتانت ها

سورفکتانت های کاتیونی

سورفکتانت های کاتیونی یک بار مثبت در سر هیدروفیلی خود دارند و اغلب در نرم کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه در بسیاری از شامپو ها نیز این ترکیبات وجود دارد تا پس از استفاده ی شامپو حس نرمی ، لطافت و صافی را به مو بدهند. این مواد می توانند با سورفکتانت های آنیونی واکنش دهند و سبب ایجاد کمپلکس گردند. در نتیجه همین امر موجب می شود تا از هر نوع سورفکتانت کاتیونی ای در شامپو ها استفاده نشود

از جمله سورفکتانت های کاتیونی موجود در شامپو ها: پلی کواترنیوم 47، پلی کواترنیوم 22، پلی کواترنیوم 10

سورفکتانت های غیر یونی

این نوع سورفکتانت ها چه در حالت جامد و چه محلول در آب هیچگونه شارژی ندارند و یونیزه نمی شوند. این مواد شوینده هایی قوی می باشند ولی کمتر به دلیل بالا بردن قدرت پاکیزگی مورد استفاده قرار می گیرند. در شامپو این ترکیبات به عنوان امولسیفایر، بالا بردن انحلال پذیری، تثبیت کننده ی فوم کاربرد دارند

از جمله این مواد می توان به لورت3و4، کوکو گلوکوزید، کوکامیدو پروپیل آمین اکسید، استئاریل الکل اشاره نمود

سورفکتانت های آمفوتریک

این نوع سورفکتانت حاوی شارژ مثبت و منفی هنگام دیونیزه شدن در آب می باشند. سورفکتانتهای آمفوتریک در فرمولاسیون شامپو به عنوان سورفکتانت های ثانویه استفاده می شوند به دلیل اینکه این مواد قابلیت پاکیزگی و امولسیفایری خوبی ندارند. سورفکتانت های آمفوتریک موجب نرمی می شوند، فوم را تقویت می کنند و حساسیت ها و تحرکات پوستی را کاهش می دهند. بنابراین در شاپو بچه کاربرد زیادی دارند

از جمله این ترکیبات می توان به سدیم لوریمینو دی پروپینات، دی سدیم لورامفو دی استات، کوکو آمیدو پروپیل بتائین (معروفترین)

 کاربرد ها :

همانطور که پیش از این نیز ذکر شده این ترکیب جز مواد تشکیل دهنده ی اساسی محصولات شوینده می باشد و از آن در شامپو ها ی بدن و مو به طور فراوان استفاده می شود.

تگزاپون به خوبی حتی در آب های سنگین می تواند کف کند ولی هنگامی که در معرض چربی ها قرار می گیرد از مقدار کف آن کم می شود.

به دلیل اینکه سدیم لوریل اتر سولفات ( تگزاپون )می تواند پوست را خشک و تحریک کند، این ماده را در شامپو ها و سایر محصولات بهداشتی با فعال های سطحی دیگر مخلوط می کنند تا علاوه بر اینکه از میزان تحریکات پوستی حاصله از این ماده کاسته شود ، خاصیت شویندگی و تمیز کنندگی آن نیز افزایش یابد.

مواد آرایشی و بهداشتی

تگزاپون علاوه بر استفاده ی عمده ای که در تهیه ی شوینده ها دارد در پاک کننده های دیگری نظیر مایعات ظرفشویی و تجهیزات شوینده ی موجود در صنعت نظیر کارواش ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند چربی ها و روغن ها را در خود حل نماید. در محصولات آرایشی بهداشتی مانند لوسیون ها، خمیر دندان ها ، انواع کرم ها این ماده در انواع گوناگون مایع و یا غیر مایع کاربرد عمده دارد  

لازم به ذکر است که استفاده از محصول فوق در محصولات آرایشی جز ترکیبات خطرناک و سمی به حساب نمی آید.

سایر محصولات حاوی SLES:

ترکیب فوق به عنوان عامل فعال کننده ی سطح در موارد زیر نیز کاربرد دارد و جز اصلی سازنده ی این محصولات شناخته می شود.

تگزاپون و کاربرد آن در تهیه ی صابون

 • در شوینده های ماشین ظرفشویی
 • محصولات بهداشتی فوم مانند
 • شوینده ی قوی برای شوینده های مورد استفاده در ماشین لباسشویی
 • شوینده های آرایشی
 • محصولات شوینده ی کودکان و نوزادان
 • شامپو ها و صابون های شوینده ی حیوانات

بازار جهانی و فروش این ماده

امروزه با توجه به افزایش تقاضا برای محصولات مراقبت شخصی در سراسر جهان به مخصوص کشور های در حال توسعه، انتظار می رود بازار این محصول تا سال 2024 به حدود 1.5 میلیارد دلار برسد. افزایش آلودگی ها و نگرانی های حاصل از آن توانسته است بر بازار این محصول اثر مثبت بگذارد و روند رو به رشدی برای بازار جهانی تگزاپون پیش بینی گردد.

 

بازار جهانی تگزاپون

  عمده کاربرد این ماده در تهیه و ساخت شوینده ها می باشد همین امر موجب گردید تا در سال 2015 بیشترین مارکت این ماده (چیزی حدود 450 میلیون دلار) به همین حوزه اختصاص یابد.محصولات شخصی مانند کرم ها، لوسیون ها ، خمیرندان ها و… نیز بیش از یک چهارم بازار این محصول را اشغال نموده اند.

در سال 2015 بازار تگزاپون در اروپا به ارزش حدودی 250 میلیون دلار رسید و انتظار می رود سرعت رشدی سالانه در حدود 4.5 درصد داشته باشد. استاندارد های بالای زندگی و توجه به پاکیزگی در کشور های اروپای غربی عامل رشد این بازار در اروپا می باشد

آسیا و اقیانوسیه نیز بیش از یک سوم این بازار را به خود اختصاص داده اند و سرعت رو به رشد در این کشور ها حدود 5 درصد تخمین زده شده است. اقتصاد های نو ظهور، چین،هند و ژاپن موجب افزایش رشد این بازار گشته اند.

storage شرایط نگهداری :

بهترین دما برای نگهداری تگزاپون در دمای زیر 30 درجه ی سانتی گراد تا 10 درجه ی سانتی گراد می باشد.

این ماده را در جای خشک و خنک نگهداری کنید و از مجاورت آن با تابش نور خورشید و یا باران به طور جد خودداری نمایید.

msds ایمنی تگزاپون

خطرات تگزاپون

همانطور که در علائم msds این محصول نیز مشاهده می شود این ماده به دلیل داشتن مقادیر بالای نمک می تواند خطرات خوردگی را به وجود بیاورد. در نتیجه هنگام کار با این ماده در صنعت لازم است نکات ایمنی رعایت شود.

تماس این ماده با پوست و چشم می تواند خطرات فراوانی را به بار بیاورد.

توصیه می شود در هنگام کار با این محصول پوست و چشم های خود را به خوبی بپوشانید

تا در معرض آلوده شدن با تگزاپون قرار نگیرید. 

منبع:

Intratec Solutions. (n.d.). Free Sodium Lauryl Ether Sulfate Manufacture Description. Retrieved June 3, 2019, from https://www.intratec.us/free-tools/how-to-make/sodium-lauryl-ether-sulfate-manufacture-technology

. (n.d.). Retrieved June 3, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Lauryl-ether-sulfate-sodium

 (SLES) – What is it and how is it used in global industries? (2018, October 26). Retrieved June 3, 2019, from https://www.ipsingredis.com/markets/sodium-lauryl-ether-sulphate-sles-what-is-it-and-how-is-it-used-in-global-industries/

 خرید و فروش تگزاپون را به ما بسپارید

محصولات مرتبط:

خرید سدیم تری پلی فسفات

0/5 (0 Reviews)

11 نظر برای «تگزاپون | انواع تگزاپون | قیمت فروش و خرید تگزاپون»

 • محمد می‌گوید:

  قیمت تگزاپون چند هست
  بعد چند تا از مواد اولیه مواد شوینده
  را دارید

  • مبتکران می‌گوید:

   لورامید، بتائین، ایزوتیازولینون و… نمونه هایی از مواد اولیه ی شوینده می باشند. برای اطلاع دقیق تر از موجودی و قیمت با واحد فروش ما در ارتباط باشید.02177641136

 • Qasem ferasat می‌گوید:

  سلام وقت بخیر نحوه فروش تگزاپون رامیشه برایمان بگویید لطف کنید به واتساپ بنده معلومات ارایه کنید سپاس

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام برای این منظور با شماره های موجود در سایت با واحد فروش ما در ارتباط باشید

 • ramin می‌گوید:

  سلام
  قیمت لوریل الکل اتوکسیله 2 مول کیلویی 28 هزار تومنه…از اون طرف قیمت سورفکتانت n70 هیجده هزار تومنه…تولید کننده اگه خودش بصورت مستقیم وارد کننده لوریل الکل نباشه چطور میتونه محصولی مقرون بصرفه تولید کنه؟و البته از کلرو سولفونیل کلرید به جای سولفور تری اکسید استفاده کنه

 • عليرضاالوند می‌گوید:

  درود بر شما
  تشكر از اطلاعات و محتواي بالاي سايت خوبتون
  من ميخوام تگزاپون توليد كنم. شما كمكم ميكنيد؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام.
   فکر می کنید به چه نوع کمکی نیاز دارید ؟

 • mahdi می‌گوید:

  سلام آیا تگزاپون در فرمولاسیون مواد چربی زدای سطح کاربرد دارد یا نه؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام ، بله تگزاپون یکی از اجزای اصلی مواد شوینده به عنوان سورفکتانت است .

 • سارا خسروی می‌گوید:

  با سلام من نیاز به خرید تگزاپون به مقدار اندک دارم برای تست،که اگر خوب بود مزاحمتان شوم،آیا امکانش هست؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از نحوه ی فروش تگزاپون با همکاران ما در قسمت فروش مواد شیمیایی در ارتباط باشید 02177641136

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *