بتائین

بتائین (Betaine) چیست؟ این محصول یک ترکیب آمونیوم کواترنری و یون دو قطبی است. در میکرواورگانیسم ها، گیاهان و حیوانات یافت می شود و یکی از ترکیبات اصلی در بسیاری از مواد غذایی مثل گندم، اسفناج و چغندر قند است که اولین بار این ماده در قرن نوزدهم در آب چغندر یافت شد.این ماده مشتق متیل از آمینو اسید گلایسین بوده که با نام های متیل گلیسین، لیسین و اکسی نورین نیز شناخته می شود . برای خرید بتائین و اطلاع از قیمت فروش آن کافیست با کارشناسان ما در تماس باشید.

فروش بتائین :

فروش این محصول و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز مشتریان در مبتکران شیمی در کوتاهترین زمان طبق آنالیز ارائه شده انجام می گیرد.

اطلاعات محصول

 کشور تولید کننده: ایران

  بسته بندی: بشکه 230 کیلویی

  درصد خلوص: 99% و محلول در آب

cas no: 107-43-7

آنالیز محصول آنالیز بتائین

خرید بتائین :

مشتریانی که قصد خرید این ماده با بهترین کیفیت و با مناسبترین قیمت را دارند می توانند از طریق شماره های موجود در سایت نسبت به سفارش و استعلام قیمت اقدام نمایند.

بتائین چیست؟

بتائین (Betaine) با نام دیگر 2-تری متیل آمونیو استات و فرمول شیمیایی C5H11NO2 به صورت پودر سفید رنگ با طعم شیرین است. بتائین کاربردهای بسیاری در حفظ رطوبت گیاهان، مکمل غذایی ورزشی و دام و طیور، شامپوها، صابون های مایع و لوازم آرایشی و بهداشتی دارد.

خواص و ویژگی ها

نقش اصلی آن محافظت از گیاهان در مقابل فشار اسمزی است بدین صورت که در صورتی که گیاه در معرض دما و یا شوری زیاد باشد، در میتوکندری بتائین تولید شده که این امر منجر به حفظ آب در سلول های گیاه شده و در نتیجه از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

برخی خواص شیمیایی این ترکیب در جدول زیر آمده است:

فرمول شیمیایی C5H11NO2
جرم مولکولی 117.15 g/mol
CAS.NO 107-43-7
نقطه ی ذوب  در دمای حدود 293 درجه ی سانتی گراد تجزیه می شود

 

این ماده یک ترکیب سه متیله است و می تواند به عنوان دهنده متیل عمل کند. به صورت پودر سفید رنگ با طعم شیرین یافت می شود. نام آیوپاک آن 2-تری متیل آمونیو استات می باشد و ساختار آن به صورت شکل زیر است:

ساختار بتائین

 

 

روش تولید بتائین:

به طور کلی سه روش برای تولید بتائین وجود دارد که به شرح زیر است:

استخراج از منابع طبیعی :

روش اول برای تولید این ماده استخراج آن از مواد طبیعی است. برای این روش معمولا از چغندر قند که حاوی مقدار زیادی بتائین است استفاده کرده و با کمک فرآیند قند زدایی ملاس DuPont، چغندر را قندزدایی می کنند. پس از آن این ترکیب به عنوان یکی از محصولات جانبی قند استخراج شده، تولید و جداسازی می شود. مسیر انجام این فرآیند به طور کامل در شکل زیر مشاهده می شود:

تولید بتائین از فرآیند قند زدایی ملاس

سنتز شیمیایی

روش دوم سنتز شیمیایی این ترکیب بوده که براساس واکنش تری متیل آمین (TMA) و مونوکلرو استیک اسید (MCAA) می باشد. در این واکنش TMA و MCAA در یک محلول آبی در راکتور با هم واکنش می دهند تا بتائین هیدروکلریک اسید را تولید کنند. در ادامه برای حذف مقدار باقیمانده تری متیل آمین، ترکیب را حرارت می دهند تا TMA تبخیر شود و بتائین هیدروکلریک اسید خالص باقی بماند. حال برای حذف HCl از روش تعویض یون با کمک NaOH استفاده می شود. در پایان این فرآیند بتائین خالص به دست می آید.

سنتز شیمیایی بتائین

سنتز بتائین از بی کربنات سدیم

روش سوم سنتز بتائین HCl با استفاده از بی کربنات سدیم و مونو کلرو استیک اسید است که در سه مرحله انجام می گیرد. در این روش ابتدا سدیم بیکربنات با MCAA در یک محلول آبی با هم واکنش می دهند و سدیم کلرواستات تولید می شود. در مرحله بعد سدیم کلرواستات با TMA واکنش می دهد و محلولی از این ماده و نمک کلید سدیم تشکیل می شود. سپس محلول را با روش تبخیر از نمک جدا می کنند. در مرحله سوم محصول فوق با HCl واکنش داده می شود تا بتائین هیدروکلریک اسید تهیه شود. در ادامه بتائین HCl با روش تبلور از محلول جدا شده و سانتریفیوژ و خشک می شود.

سنتز بتائین با استفاده از بی کربنات سدیم

 

کاربرد های بتائین :

 • برای حفظ رطوبت گیاهان در خشک سالی
 • به عنوان مکمل غذایی دام و طیور
 • به خوراک ماهیان به عنوان یک اسمولیت جهت کاهش تنش ناشی از شوری آب اضافه می شود.
 • جهت بهبود عفونت روده در طیور
 • به عنوان دهنده متیل
 • به منظور افزایش قدرت شویندگی و کف کنندگی در شامپو، صابون مایع و… استفاده می شود.
 • به عنوان مرطوب کننده در مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.
 • کوکامیدو پروپیل بتائین از مشتقات بتائین است که در صنعت مواد شوینده کاربرد دارد. در محیط اسیدی خاصیت کاتیونی و در محیط بازی خاصیت آنیونی دارد. از سوزش پوست و چشم در مواد شوینده جلوگیری می کند و خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد.

 

برای خرید بتائین با بهترین قیمت با ما در ارتباط باشید

بتائین در مکمل های ورزشی:

تحقیقات نشان می دهد Betaine ضمن افزایش قدرت و استقامت عضلات زمینه رشد آنها را در کنار کاهش چربی بدن فراهم آورد، از طرفی همانطور که پیشتر گفته شد به دلیل اثرات جانبی محدود، استفاده از آن در مکمل های ورزشی بیش ار پیش رواج یافته است.

 

بتائین در مکمل های ورزشی

تاثیر در هضم غذا

این محصول باعث افزایش هیدروکلریک اسید معده و بهبود فرآیند هضم و جذب مواد مغذی در غذا می شود.

مضرات بتائین :

از جمله عوارض دارویی این ترکیب می توان به مواردی مانند اسهال، حالت تهوع و استفراغ و مشکلات گوارشی اشاره کرد. منجر به افزایش کلسترول خون در نتیجه کاهش چربی عضلات می شود. همچنین در مواردی منجر به بیماری های قلبی و همچنین کلیوی می شود.

کوکو آمیدو پروپیل بتائین

کوکو آمیدو پروپیل بتائین (CAPB) در ساختار خود بتائین داشته اما از آن سنتز نمی شود.این ماده از روغن نارگیل و روغن هایی نظیر پالم تامین می شود،برخلاف beta که ساختار جامد دارد این ماده دارای شکل ظاهری مایع بوده و در شوینده ها بسیار استفاده می شود.

این محصول خاصیت آمفوتری دارد و برای افزایش قدرت پاک کنندگی و تمیز کنندگی در لوسیون های پاک کننده، کرم ها، صابون های دست، محصولات کودک، نرم کننده های مو از آن بهره گیری می شود.

 

کوکو آمیدو پروپیل بتائین و روغن نارگیل

مزایای استفاده از بتائین در شوینده ها:

برخی خواص که در ادامه به آن خواهیم پرداخت سبب استفاده از محصول فوق در شوینده ها گردیده است،این خصوصیات عبارتند از :

 • سازگار با سورفکتانت های آنیونی، کاتیونی و خنثی
 • خاصیت تمیز کنندگی و تولید فوم مناسب
 • افزایش دهنده ی ویسکوزیته به مقدار اندک
 • خواص امولسیفایری مناسب

بازار فروش و خرید بتائین

انتظار می رود بازار خرید بتائین حدود 6٪ CAGR در دوره 2019-2025 رشد داشته باشد و ارزش آن تا سال 2022 به 3.5 میلیون دلار برسد. حدود 50% از مصرف جهانی این ترکیب در صنایع آرایشی و بهداشتی به عنوان سورفکتانت ، امولسیون کننده و نرم کننده در محصولات مراقبت شخصی مانند لوسیون، شامپو ، پاک کننده های پوست و غیره استفاده می شود. امروزه صنعت آرایشی و بهداشتی جهانی بر نوآوری و تولید محصولات جدید با مواد طبیعی بی خطر و بدون سولفات تمرکز کرده اند. تقاضا برای محصولات مراقبت شخصی در مناطقی مانند آسیا-اقیانوسیه و خاورمیانه با تغییرات فرهنگی، تأثیر فرهنگ غربی، افزایش تقاضای لوازم آرایشی درجوانان و افزایش اشتغال زنان با سرعت قابل توجهی افزایش یافته است. که این موضوع در افزایش میزان خرید و فروش بتائین موثر است. منطقه آمریکای شمالی بیشتر به دلیل تقاضای شدید صنایعی در زمینه تولید مراقبت های شخصی ، خوراک دام ، مکمل های غذایی و محصولات نوشیدنی بر بازار جهانی این ماده تسلط دارد.

بازار جهانی خرید و فروش بتائین در مناطق مختلف

0/5 (0 Reviews)

7 نظر برای «بتائین | خرید بتائین»

 • فاطمه می‌گوید:

  محصولات شوینده ایی که کوکامیدوپروپیل بتائین رو تو ترکیباتشون دارن،ایمن هستن یا نه؟به خصوص که در اول لیست ذکر شده.

 • فاطمه می‌گوید:

  محصولات شوینده ایی که کوکامیدوپروپیل بتائین رو تو ترکیباتشون دارن،ایمن هستن یا نه؟به خصوص که در اول لیست ذکر شده.

  • مبتکران می‌گوید:

   این ماده به طور گسترده در صنایع شوینده مورد مصرف قرار می گیرد.

 • زهرا فدایی می‌گوید:

  با سلام
  درصورت امکان اطلاعاتی از بازار مصرف بتایین در ایران و قیمت آن در بازار جهانی در اختیار بنده بگذارید.
  ممنون

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام. لطفا سوالات بازرگانی خود را با دفاتر فروش و مشاوران ما در آن بخش در میان بگذارید.
   برای اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید 02177641136

 • صادقی می‌گوید:

  ایا امکان دارد که چند کیلو از بتائین را برای تغذیه یک گونه ماهی آزمایش نمایم. ]’,
  چگونه می توانم به صورت خالص دریافت نمایم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   بله می توانید. مبتکران شیمی تنها در تناژ بالا فعالیت دارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره ی 02177641136 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *