بی کربنات سدیم
بی کربنات سدیم | جوش شیرینReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

بی کربنات سدیم چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ در این صفحه اطلاعات مربوط به این محصول گنجانده شده است . جهت ثبت سفارش ، اطلاع از قیمت جوش شیرین و خرید و فروش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش بی کربنات سدیم:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید بی کربنات سدیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

.

.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: چین

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد خلوص: 99% 

قیمت بی کربنات سدیم:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
    09198991006
               09198991007
               09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

……………………..بی کربنات سدیم

 بی کربنات سدیم چیست؟ 

این ماده ترکیبی است معدنی که در صورت انحلال در آب یون های سدیم و بی کربنات آزاد می کند ( این کار باعث قلیایی شدن محلول می گردد). این ماده در شرایط محیطی (دمای اتاق و فشار اتمسفر) به صورت پودری سفید رنگ و یا بلورین می باشد. بدون طعم و بوست و به ازای هر 100 میلی لیتر آب، 10.3 گرم از این ماده در آن حل می شود. فرمول شیمیایی آن NaHCO3 است و با نام تجاری جوش شیرین شناخته می شود.

بی کربنات سدیم

خاصیت بازی دارد (pH=8-9 محلول اشباع)  و در متانول به مقدار کم حل می شود. همچنین به دلیل دارا بودن یون کربنات در ساختار خود خاصیت آمفوتری دارد. به طور معمول از این ماده در تنظیم pH، باز پرکردن الکترولیت ها و در مواد شوینده سطحی استفاده می کنند. 

این ترکیب شیمیایی در هوای خشک پایدار است اما در حضور رطوبت به آرامی تجزیه می گردد. 

ساختار مولکولی این ماده را در زیر می توانید مشاهده نمایید:

ساختار مولکولی سدیم بی کربنات

روش تولید سدیم بی کربنات:

فرآیند تولید این ماده به عنوان یک مخمر، در اواخر قرن 18 میلادی توسط دو نانوا به نام های جان دوایت و آستین چرچ کشف شد. آن ها سدیم بی کربنات را از طریق ترکیب سدیم کربنات و کربن دی اکسید تولید کردند. امروزه این محصول از واکنش کلرید سدیم و آمونیاک با دی اکسید کربن در آب بدست می آید.در این صورت محصول به صورت رسوب ته نشین می شود. در برخی منابع این ماده به صورت طبیعی وجود دارد و آن را استخراج می کنند. 

 کاربرد بی کربنات سدیم (جوش شیرین):

این ماده در صنایع مختلفی همچون پلیمر، رنگرزی و نساجی، غذایی و پزشکی کاربردهای فراوانی دارد. شناخته شده ترین استفاده از این ماده تهیه بکینگ پودر است. همچنین از آن در تولید پاک کننده های سطحی، نوشابه گازدار، خمیر دندان، دهان شویه، خاموش کننده آتش، کرم های لایه بردار پوست و دارو، استفاده می شود.

همچنین از این ماده جهت تمیز کردن وسایلی از جنس نقره استفاده می گردد:

کاربرد سدیم بی کربنات

در زیر به برخی از کاربردهای این ماده پرداخته شده است:

کاربرد در پزشکی

در پزشکی از  این محصول به عنوان دارو به  صورت محلول خوراکی ( درمان اسید بالای معده و…) ، تزریقی (دیابت کنترل نشده و …) قرص و یا کپسول استفاده می شود. استفاده از جوش شیرین دارویی چه برای کودکان و چه در بزرگسالان باید بر اساس دستور و مشورت پزشک صورت گیرد. 

برخی از کاربردهای این ترکیب شیمیایی در علم پزشکی به شرح زیر است (سدیم بی کربنات برای چیست ):

1- استفاده به عنوان عامل ضد اسید برای درمان سو هاضمه و سوزش معده

2- این ماده در تهیه ی خمیر دندان نقش عمده ای دارد

کاربرد سدیم بی کربنات در خمیر دندان

3- درمان اسیدیته خون بدن که بر اثر بیماری هایی همچون نارسایی شدید کلیوی، دیابت کنترل نشده، اختلال در گردش خون ناشی از شوک یا کمبود آب زیاد و غیره اتفاق می افتد

4- در درمان مسمومیت های دارویی همانند آسپرین، سالیسیلات و یا متیل الکل

5- برای درمان اسهال ناشی از دست دادن زیاد این ماده توسط بدن

پخت و پز (جوش شیرین): استفاده به عنوان مخمر و در برخی موارد برای نرم کردن سبزی و دادن رنگ سبز درخشان به آن ها

کنترل آفات: می توان از این ماده برای کشتن جانوران موذی مانند سوسک و کنترل رشد قارچ استفاده کرد

حذف رنگ و خوردگی: از سدیم بی کربنات در فرآیند بلاستینگ سود برای از بین بردن خوردگی استفاده می شود

بهداشت شخصی: اکثر مسواک ها حاوی مقادیری از این ماده هستند که باعث، سفیدتر شدن و حذف پلاک از دندان می شود. در دهان شویه ها نیز مقداری از این ترکیب شیمیایی وجود دارد

ورزش: ورزشکاران رشته هایی که مبتنی بر سرعت هستند از این ماده به عنوان مکمل غذایی برای کنترل لاکتیک استفاده می کنند

کاربرد های صنعتی

به عنوان کاربردهای صنعتی ، بافر های سدیم بی کربنات در فرآیند های مختلف باعث خنثی سازی PH  شده و منبعی از co2 به حساب می آیند و همچنین نقش کاتالیست را بازی می کنند. این ماده باز بسیار ضعیفی است که در آب قابل حل است و به یون های سدیم(Na)  و بی کربنات(HCO3)  در آب تبدیل می شود.  در خاموش کننده های آتش برای آرام تر کردن شعله ها از این ماده استفاده می شود. مواد شیمیایی  اطفا حریق خشک حاوی گرید خوبی از این ماده می باشند. این ماده در دمای بالا تجزیه می شود و باعث تولید CO2 خواهد شد. از طرفی کربن دی اکسید تولید شده اکسیژن مورد نیاز آتش برای تشدید شعله را کاهش می دهد.

این ماده نقش اساسی در تصفیه و فیلتراسیون گازهای خروجی از دودکش بازی  می کند. اسکرابر های گاز خشک از سدیم بی کربنات برای واکنش با آلاینده های اسیدی و گوگردی استفاده می کنند در نتیجه این ماده یکی از کار آمد ترین جاذب های گاز دودکش کارخانه ها می باشد.  هم چنین در تیمار های قلیایی برای حذف همی سلولز و لیگنین از محلول های پلیمری طبیعی نیز از این ماده استفاده می شود.

کاربرد در صنعت حفاری 

در صنعت نفت و حفاری، از این ماده برای انجام  واکنش شیمیایی با گل حفاری زمانی که گل آلوده به یون های کلسیم از طریق سیمان و آهک شده است استفاده می شود. این ماده با یون های کلسیم واکنش می دهد و رسوب کلسیمی تولید می کند که قابلیت حذف از سیستم را دارد. زمانی که سیمان هیدراته می شود Ca(OH)2   تولید می شود و وقتی که سیمان سفت می شود آهک کمتری موجود است. زمانی که سیمان نیمه سفت شده توسط گل، حفاری می شود، یون های   OH-  و Ca+2  وارد گل شده و باعث ته نشینی پلیمری و لخته شدن گل می شوند . زمانی که بی کربنات سدیم اضافه می شود یون کلسیم را به فرم  CaCO3 در آورده و باعث خنثی سازی PH  نیز می شود.

 


کاربرد بی کربنات سدیم در گل حفاری

ویژگی های سدیم بی کربنات :

  • قابل دسترس بودن و منبع یون کربنات برای رسوب کلسیم و کاهش PH
  • ماده شیمیایی متراکم و قابل استفاده در مقادیر کم
  • کاهش دهنده PH ، که باعث باقی مانده PH سیمان در مقدار قابل قبولی می شود
  • عموما در دسته مواد شیمیایی بی خطر دسته بندی می شود

 

 

کاربرد در تصفیه آب

واضح است که تمیز نگه داشتن آب استخر ها برای راحتی استفاده از آنها و جذب مخاطب بسیار مهم است. موسسه ملی استخر ها و آبگرم ها در آمریکا به دارندگان این صنعت پیشنهاد داده است که pH  آب را در محدوده 4/7 تا 6/7 حفظ کنند. این ماده  قادر است این وظیفه را در آب انجام دهد. این ماده عاملی قوی در کنترل  pH  ، قلیاییت و فرآیند های تصفیه می باشد. در تصفیه پساب ها نیز این مواد در ترکیب با سایر مواد شیمیایی و نه به تنهایی قادر به ته نشینی بسیاری از آلاینده ها می باشد و این کار را از طریق ایجاد تراکم در ذرات سوسپانسیونی انجام می دهد.

جوش شیرین در تصفیه آب

کاربردهای خانگی

جوش شیرین در بسیاری از موارد پخت و پز به کار برده می شود. هنگامی که با سایر مواد موجود در خمیر مخلوط می شود واکنش شیمیایی تحت دمای بالا رخ می دهد. حباب های دی اکسید کربن که در حجیم بودن کیک ها تاثیر دارند تولید می شوند. این ماده قلیایی می باشد و همانطور که اشاره شده باعث خنثی شدن مواد اسیدی می شود. در بعضی از کاربردهای پخت و پز جوش شیرین طعم تلخی که از مواد اسیدی ناشی می شود را کاهش می دهد. با کاهش میزان اسید در محصول نهایی طعم نهایی بهبود می یابد.

 

جوش شیرین در آشپزی

کاربرد در مراقبت های شخصی و دارویی

استفاده از خمیر دندان های حاوی جوش شیرین باعث تنظیم pH  دهان می شود و از بروز عفونت جلوگیری می کند. هم چنین خاصیت سایندگی این ماده مانند یک تمیز کننده مکانیکی عمل کرده و باعث حذف پلاک ها از روی دندان ها می شود و به سفید شدن دندان ها کمک می کند. این ماده با عوامل تولید بو واکنش داده و نمک های بدون بو را تولید می کند. این ماده هم چنین رطوبت (عرق بدن ) را جذب می کند. به همین علت است که این ماده به عنوان دئودورانت طبیعی شناخته می شود. در درمان های خانگی دارویی، داروهای بدون نسخه و کاربردهای مشابه  نیز از این ماده استفاده می شود.

کاربرد در تغذیه دام

امروزه سدیم بی کربنات نقش اساسی را در تغذیه دام ایفا می کند. این ماده در ابتدا به عنوان مکمل غذایی برای گاوها به کاربرده شد که باعث تعدیل pH  اسیدی روده درگاو می شد. این ماده هم چنین به عنوان بخشی از جیره غذایی طیور در نظر گرفته می شود.

کشاورزی

این ماده برای تامین شرایط سالم رشد و عدم اجازه برای رشد موارد غیر ضروری و قارچ ها استفاده می شود. نگه داری pH  خاک در بهترین حالت باعث تولید مواد بهتر و بیشتری خواهد شد.

بهترین غلظت استفاده از این ماده برای اهداف کشاورزی محلول 1 % است. اما اگر برخی از افزودنی های باغبانی به محلول اضافه شود دارای پاسخ بهتری در برگ و ساقه ها خواهد بود. این ماده به عنوان قارچ کش با ایجاد اختلال در تعادل یونی در سلول های قارچ باعث از بین رفتن آنها می شود. بزرگ ترین خطر استفاده از این ماده احتمال سوختن برگ ها است و ممکن است  انتهای برگ ها زرد یا قهوه ای شود.

 

msds MSDS سدیم بی کربنات

MSDS یا برگه اطلاعات ایمنی ماده، برای هر ماده­ای حاوی اطلاعات پایه ­ای در مورد آن ماده از قبیل نام ماده و تولید کننده آن، ترکیب شیمیایی، خواص فیزیکی و شیمیایی، اثرات آن بر انسان و غیره است. msds این ماده را در زیر می توانید مشاهده فرمایید . 

msds بی کربنات سدیم

health and health 201219 اثر بر روی انسان

جوش شیرین در تماس با چشم و پوست می تواند باعث تحریک و سوزش شود، در صورت جذب توسط پوست می تواند خطرناک باشد. در صورت بلعیدن می تواند باعث سوزش معده شود. استنشاق آن پتانسیل تحریک دستگاه تنفسی و آسیب رساندن به آن را دارد. در صورت تماس با چشم و پوست، شستن محل تماس با آب فراوان توصیه شده است. در صورت تماس و یا مصرف شدید می تواند باعث آسیب کلیوی و کبدی گردد، گزارشاتی از تاثیر منفی بر تولید مثل حیوانات ارائه شده اند. 

storage حمل و نگهداری

حمل: در تهویه مناسب این عمل صورت گیرد.

از تماس آن با پوست، چشم، لباس و همچنین استنشاق آن خودداری شود.

نگهداری: در جای خشک و خنک نگهداری شود.

در یک ظرف محکم دربسته نگهداری شود. 

 

منابع

dos Santos, J. C., de Oliveira, L. Á., Vieira, L. M. G., Mano, V., Freire, R. T., & Panzera, T. H. (2019). Eco-friendly sodium bicarbonate treatment and its effect on epoxy and polyester coir fibre composites. Construction and Building Materials, 211, 427-436.

Sodium Bicarbonate In Gardens: Using Baking Soda On Plants. (n.d.). Retrieved June 8, 2019, from https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/baking-soda-on-plants.htm

4 نظر برای «بی کربنات سدیم | جوش شیرین»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *