سدیم هیدروکسید | قیمت سدیم هیدروکسید

سدیم هیدروکسید چیست ؟ این ماده با فرمول شیمیایی NaOH یک باز بسیار قوی است و به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی که دارد در تعداد بسیار زیادی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. دو شکل رایج این ماده به صورت مایع و جامد (عموما به صورت پرک ) هستند که شکل مایع آن محلول در آب و فرم جامد آن دارای خلوص بالایی می باشد. شما می توانید جهت ثبت سفارش و اطلاع از نحوه فروش و قیمت سدیم هیدروکسید با مشاوران ما در ارتباط باشید. در ادامه متن با خواص ، کاربردها ، روش تولید و واکنش های این باز قوی آشنا خواهیم شد. 

 • کشور تولید کننده: روسیه – چین – ایران
 • بسته بندی: کیسه 25 کیلویی (جامد) – بشکه (مایع)
 • درصد خلوص: 99.5% با مش 3-1 میلی متر و محلول در آب 

      تلفن تماس:

       021-74926      021-77641136

خرید سدیم هیدروکسید :

سدیم هیدروکساید را از کجا بخرم ؟ برای تهیه ی این محصول در فرم های جامد و یا مایع می توانید از طریق راه های ارتباطی مذکور با ما تماس حاصل فرمایید.

قیمت سدیم هیدروکسید : 

برای آگاهی از قیمت مواد شیمیایی دلخواهتان با کارشناسان ما در واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
              09198991007
              09198991008

آنالیز نمونه محصول

آنالیز سدیم هیدروکسید

فروش سدیم هیدروکسید

مبتکران شیمی با سال ها تجربه در زمینه تامین و تولید مواد شیمیایی آماده ارائه محصول با کیفیت بالا با بهترین قیمت به مشتریان محترم است. 

NaOH چیست؟

سدیم هیدروکسید (NaOH) ماده ای معدنی است که از آن برای کنترل pH و ایفای نقش بافر در تهیه بسیاری از مواد همچون محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند. در گذشته از این ماده برای تهیه صابون استفاده می شد اما امروزه در فرمول ساخت بسیاری از مواد وجود دارد. NaOH به عنوان ماده ای مجاز برای افزودن مستقیم به غذا ( با گرید خوراکی E524) شناخته می شود. این ترکیب هم در فرم مایع (سود مایع) و هم در فرم جامد (سود پرک) وجود دارد.

در ادامه قصد داریم چند مورد از واکنش های معروف این ترکیب با سایر مواد به همراه روش های تولید و …  را مورد بررسی قرار دهیم. پس با خواندن این متن ما را همراهی کنید تا با این محصول پر کاربرد بیشتر آشنا شوید:

سدیم هیدروکسید (جامد)

واکنش با اکسیدهای اسیدی :

سدیم هیدروکسید یا کاستیک سودا یا سود سوز آور ، به دو فرم جامد و محلول (مایع) وجود دارد و می تواند با بیشتر اکسیدهای اسیدی مانند سولفور دی اکسید واکنش دهد.
اغلب این واکنش ها گازهای اسیدی مضر مانند SO2 و H2S تولید می کنند که از سوختن زغال سنگ تولید و باعث آزاد شدن این گازها در جو می شوند.

2NaOH + SO2 → Na2SO3 + H2O

واکنش با فلزهای آمفوتریک و اکسیدها :

شیشه و محلول سود در دمای محیط به آرامی با یکدیگر واکنش میدهند تا محلول سیلیکات شکل بگیرد.
واکنش بین سیلیکات شیشه و سود تمایل به یخ زدن و یا freez شدن دارد.
NaOH با آهن وارد واکنش نمیشود زیرا آهن فلزی آمفوتر نیست و خاصیت آمفوتری ندارد
در سال 1986 تانکری آلومینیومی برای انتقال محلول کاستیک سودا 25% انتخاب شده بود. فشار ناشی از H2 تولید شده از واکنش بین هیدروکسید سدیم و آلومینیوم محتویات درون تانکر موجب آسیب رساندن به تانکر شد.
در واکنش زیر واکنش هیدروکسید سدیم با آلومینیوم را مشاهده میکنید:

2Al + 2NaOH + 6H2O ——–> 2NaAl(OH)4 + 3H2

گاز هیدروژن تولید شده می تواند بسیار خطرناک و سبب انفجار شود. در نتیجه از نگهداری این ماده در ظروف آلومینیومی خودداری نمایید.

واکنش رسوبی

برخلاف سود ، هیدروکسید بسیاری از فلزهای واسطه نامحلول می باشد. در نتیجه از NaOH می توان به عنوان رسوب دهنده هیدروکسید فلزهای واسطه استفاده کرد. هنگام استفاده ترکیب را به صورت رنگ ها زیر مشاهده می کنیم:
ابی- مسی ، سبز-آهن(II) ، زرد/قهوه ای – آهن (III)
روی و نمک فلزی با سدیم هیدروکسید اضافه تجزیه میشوند و محلولی بی رنگ ازNa2ZnO2 و یا Na2PbO2 تولید می کنند
از هیدروکساید آلومینیوم برای تصفیه آب استفاده میکنند:

Al2(SO4)3 + 6 NaOH → 2 Al(OH)3 + 3 Na2SO4

Al2(SO4)3 + 6 NaHCO3 → 2 Al(OH)3 + 3 Na2SO4 + 6 CO2

معادله واکنش سدیم هیدروکسید با آب

هنگامی که این ماده با آب ترکیب شود در واقع واکنش شیمیایی صورت نمیگیرد و تنها عملی که انجام میگیرد تجزیه سود به یون های Na+ و OH- است. این عمل بسیار گرمازاست و در هنگام انجام آن باید مراقبت های لازم را به عمل آورد. واکنش این دو ماده به صورت زیر است:

 

معادله واکنش سدیم هیدروکسید با آب

 

انحلال پذیری این ماده به صورت جامد در آب و در دمای 20 درجه ی سانتی گراد حدود 111g/100ml می باشد.

خرید و فروش سدیم هیدروکسید را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

واکنش با کربوکسیلیک اسید ها :

این ترکیب می تواند به راحتی با کربوکسیلیک اسید ها واکنش دهد و نمک آن ها را تولید نماید. همچنین قدرت بازی آن به قدری بالاست که می تواند با فنل ها وارد واکنش شود و موجب تولید نمک آن ها شود.

NaOH همچنین برای هیدرولیز استر ها (در طی فرایند صابون سازی) ، آمید ها و آلکیل هالید ها استفاده می شود. اما با توجه به محدودیت های موجود برای انحلال پذیری در بعضی حلال های آلی ، در بعضی از مواقع KOH به دلیل انحلال پذیری بالاتر ترجیح داده می شود.

در واکنش زیر می توانید هیدرولیز یک کربوکسیلات استر را توسط این باز قوی مشاهده نمایید:

هیدرولیز کربوکسیلات استر توسط سدیم هیدروکسید

لازم به ذکر است این ماده با اتر و سایر حلال های غیر قطبی واکنش نمی دهد.

معادله واکنش با اسید سولفوریک

این واکنش که به صورت زیر است موجب تولید سدیم سولفات و آب می شود : 

2NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + 2H2O

روش تولید سدیم هیدروکسید : 

این ماده به صورت صنعتی به عنوان محلول 50% با تغییرات فرایند الکترولیتی تولید میشود. گاز کلر معمولا در این فرایند تشکیل میشود. کاستیک سودا جامد از طریق این محلول با تبخیر آب بدست می آید. شکل ظاهری کاستیک سودا به صورت دانه ،پوسته های نازک فروخته میشود.
در سال 2004 تولید جهانی کاستیک سودای خشک 60 میلیون تن برآورده شد و تقاضا برای مصرف حدود 51 میلیون تن براورده شد. در سال 1998 تولید کل جهان 45 میلیون تن بوده است که آمریکای شکالی و آسیا هرکدام 14 میلیون تن تولید داشته اند و اروپا 10 تن تولید داشته است. از لحاظ تاریخی هیدروکسید سدیم را میتوان از تصفیه کربنات سدیم با هیدروکسید کلسیم از واکنش بدست اورد(سدیم هیدروکسید محلول است در حالیکه کربناتی کلسیمی موجود نیس) به این واکنش واکنش سوزش آور (سوختن نیز) می نامند.

(Ca(OH)2(aq) + Na2CO3(s) → CaCO3 ↓ + 2 NaOH (aq

در اواخر قرن نوزدهم فرایند solvay جایگزین این فرایند شد.
کاستیک سودا با واکنش مستقیم سدیم و آب تولید میشود که فراوردهای جانبی ان گاز و گرما هیدروژن است که اغلب موارد با شعله همراه است. جداسازی فلز سدیم با کاهش الکترولیز ترکیبات سدیمی مانند کاستیک سودا انجام میشود. محصول به دست آمده به صورت محلول در آب است و در مواردی که هدف تولید محصول با غلطت بالا باشد ، پس از انجام مراحل اضافی آن را به شکل سود پرک و یا گرانول در می آورند . 

روش تولید سدیم هیدروکسید

کاربردها

طیف وسیعی از صنایع مختلف مصرف کنندگان سدیم هیدروکسید را تشکیل می دهند . خاصیت بازی و سفید کنندگی آن باعث شده است که در تولید مواد شوینده ، آلومینیوم ، کاغذ و …. به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد . یکی از دلایلی که از محبوبیت بالاتری نسبت به بازهای دیگر دارد ، قدرت بازی بسیار بالای آن است که باعث می شود با مصرف مقدار کمتری باز در مقایسه با سایر بازها به pH مورد نظر دست یافت. در گذشته از خاکستر گیاهان برای تهیه ی صابون استفاده می گردید اما امروزه با الکترولیز نمک ها، قلیاهای گوناگونی را می سازند که از آن در تهیه ی صابون ها . سایر شوینده ها استفاده می نمایند.

در این بین KOH و NaOH دو قلیای معروف به شمار می روند که در تهیه ی شوینده های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر از شوینده هایی استفاده می کنید که حاوی این ماده می باشند حتما از دستکش بلند استفاده نمایید. زیرا خطر ایجاد حساسیت و سوختگی وجود دارد.

سه کاربرد عمده ی سدیم هیدروکسید

محصولات شوینده

این ماده به دلیل قابلیت بالا در انحلال چربی ها می تواند در محصولات شوینده مورد استفاده قرار بگیرد. ترکیب فوق می تواند موجب آسیب زدن به پوست، چشم و ریه شود.

در نتیجه استفاده از شوینده های حاوی این ترکیب باید با رعایت نکات ایمنی مورد استفاده قرار بگیرند. در مقیاس میکرو می تواند موجب غیر فعال سازی پروتئین ها و اسید های نوکلئیک موجود در ویروس ها و باکتری ها شود.

همچنین می تواند قارچ ها، کپک ها و مخمر ها را نیز نابود سازد. همین ویژگی NaOH در از بین بردن میکروارگانیسم ها سبب کاربرد این ماده رد محصولات شوینده شده است

صنایع دارویی

هیدروکسید سدیم در داروهایی مانند داروهای ضد انعقاد خون و حفظ کلسترول بدن در حالت نرمال مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان یک ماده ی غیر فعال در داروهایی از قبیل  (AMRIX سیکلوبنزاپرین هیدروکلراید) ، آسپرین، دیکلوفناک سدیم، میزوپروستول، دیانانوزین ، اداربایکلر ، نکسیوم و ساوتنت و… کاربرد دارد

محصولات آرایشی و بهداشتی :

در رقت های پایین ( حدود 5 درصد) این ماده در محصولات زیر استفاده می شود:

 • اسپری های مو
 • عطرها
 • صابون سازی
 • رنگ مو
 • آرایش
 • محصولات مراقبت از ناخن
 • شامپو
 • محصولات اصلاح

در این محصولات این ترکیب می تواند موجب تثبیت pH شود. در محصولات مراقبت از مو، استفاده از آن موجب می گردد تا محصول تولیدی کمتر اسیدی شود و به پوست سر آسیبی وارد نگردد. توانایی این ماده در مخلوط نمودن روغن نیز موجب افزایش بیشتر کارایی این ترکیب در این قبیل محصولات می شود.

سدیم هیدروکسید اسید است یا باز ؟

در علم شیمی مواد را می توان به سه دسته بازی، اسیدی و خنثی تقسیم بندی کرد. روش های مختلفی نیز برای دسته بندی اسیدها و بازها وجود دارد که البته برای بررسی بازی و یا اسیدی بودن سود سوزآور نیازی به دانستن همه آنها نیست و دانستن یکی کافیست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بر اساس این مدل موادی که  یون OH- در ساختار خود دارند باز هستند و موادی که دارای یون H+ هستند اسید محسوب می شوند ( این تعریف جامع و کامل نیست و بسیاری از مواد از این قاعده پیروی نمی کنند). بر اساس این تعریف کاستیک سودا ماده ای بازی با خاصیت قلیایی بالایی است. pH محلول 5% وزنی از این ترکیب  حدودا برابر با 14 گزارش شده است.  

در جدول زیر عدد pH در غلظت های مختلف نشان داده شده است:

غلظت محلول pH
1mM10.98
10mM11.95
100mM12.88

این ماده را در جای خشک و خنک نگهداری نمایید. بشکه های حاوی این ترکیب بعد از خالی شدن نیز می توانند خطرناک باشند. به دلیل جذب بالای کربن دی اکسید هوا توسط این ترکیب آن را در ظروف مقاوم به هوا نگهداری می نمایند.

سدیم هیدروکسید به راحتی با چربی ها و روغن موجود بر روی پوست وارد واکنش می شود تا بتواند نمک تولید نماید. بنابراین این ماده بسیار خطرناک است و بعد از تماس با این ترکیب باید فورا محل آلوده شده را شست و شو داد. محلول های 0.5 مولار از این ماده باید با نام خورنده لیبل گذاری شوند و محلول های با غلظت 0.5–0.05 مولار می توانند منجر به حساسیت و تحریک پوست گردند.

خرید سدیم هیدروکسید با کیفیت عالی و قیمت مناسب در مبتکران شیمی. 

موسسه ی مبتکران شیمی

4.5/5 (2 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *