سنجش خلوص اسید فرمیک

آمونیوم سولفات یا سولفات آمونیوم (Ammonium sulfate) دارای  فرمول شیمیایی ((NH4)2SO4) به شکل کریستال هایی بی رنگ یک نمک معدنی  مربوط به خانواده سولفات ها است.همچنین این ماده بدون بو با جرم مولکولی g/mol 132.14،چگالی g/cm³ 1.769 است که در آب انحلال پذیر است ولی در الکل قابل حل نیست. به علاوه این ماده دارای خاصیت اسیدی است و بعنوان کود به خاک های قلیایی به منظور تنظیم pH خاک بکار برده می شود. این ماده کاغذ لیتموس آبی را به رنگ قرمز در می آورد.همچنین در حضور شناساگر فنول فتالین به شکل بی رنگ در می آید که نشانگر اسیدی بودن ان است. آمونیوم سولفات ممکن است شامل اندکی ناخالصی از جمله کلراید ها، سولفوسیانات ها ، فلزات سنگین و همچنین فسفات ها و ارصنایعت ها باشد. برای سنجش  خلوص آمونیوم سولفات، تست های شناسایی زیر انجام می گیرد:

سنجش خلوص

وحود ماده غیر فرار:

3 گرم از آمونیوم سولفات وقتی روی شعله قرار می گیرد نباید هیچ باقی مانده ای وجود داشته باشد.

کلرایدها :

با ترکیب کردن محلول 2 گرمی از آمونیوم سولفات در 20 سی سی از اب نباید رنگ ان  کدر شود و همچنین با اضافه کردن نیتریک اسید و فرایند اسیدی شدن این روند باید باقی بماند بعد از این تثبیت رنگ ما می توانیم نیترات نقره را اضافه می کنیمو تغییرات را مشاهده کنیم.

فلزات سنگین:

در صورت اضافه کردن محلولی شامل 2 گرم از آمونیوم سولفات در 20 سی سی از آب باید با ترکیب سولفید و محلول امونیاک همراه با محلول آمونیوم سولفید بدون هیچ تاثیر پذیری باقی بماند.

سولفوسیانات ها:

وقتی  1 گرم از آمونیوم سولفات را در 10 سی سی از آب حل می کنیم در هنگام اضافه کردن چندین قطره هیدروکلریک اسید و یک قطره محلول فریک کلریک به محلول در اخر نباید ترکیب به رنگ قرمز در بیاید.

فسفات ها و ارصنایعت ها :  

در ابتدا  5 گرم از آمونیوم سولفات را در 20 سی سی از آب حل کنید و سپس آن را به محلول شفاف حاوی 3 سی سی ازمخلوط مگنز و 10 سی سی از محلول امونیاک اضافه کنید. بعد از گذشت 12 ساعت هیچگونه رسوبی نباید تشکیل شود.

نیترات ها :

2 گرم از آمونیوم سولفات را در 10 سی سی از آب حل می نماییم. به محلول ساخته شده یک قطره محلول ایندیگو اضافه می نماییم (1:1000) و سپس اسید سولفوریک غلیط را به آن می افزاییم. با افزودن مواد فوق به محلول ساخته شده شاهد ایجاد رنگ آبی در آن خواهیم بود. اگر محصول مورد استفاده خالص بوده باشد، محلول باید رنگ آبی را تا یک ساعت بعد نیز حفط نماید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *