سوربیتول
سوربیتول یا همان شیرین کننده ی مصنوعیReviewed by مبتکران شیمی on Nov 10Rating: 5.0

سوربیتول چیست ؟ سوربیتول یک شیرین کننده ی شیمیایی با میزان کالری پایین است که از گلوکز استخراج می شود و از آن به عنوان جایگزین شکر در یک رنج وسیعی از مواد غذایی, شامل غذاهای با کالری پایین و همچنین ترکیبات عاری از شکر و هم چنین ترکیبات دارویی و بهداشت دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

سوربیتول میزان قند خون را نسبت به شکر, کمتر تحت تاثیر قرار می دهد. از این جهت برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند, این ترکیب می تواند بسیار مفید باشد. این ترکیب دارای ظاهر و طعمی مشابه با شکر اما با میزان شیرینی حدود 60% شکر و میزان کالری 30% کمتر از شکر است. (kcal/g 2.6 در مقایسه با kcal/g 4  برای شکر.) این ترکیب برای اولین بار در سال 1872 در نوعی گیاه کوهی یافت شد. فرم خالص آن به شکل سوربیتول پودری است.

مواد غذایی حاوی سوربیتول, هنگام خورده شدن موجب خنک شدن دهان می شود. هم چنین این ترکیب کمک می کند تا رطوبت مواد غذایی حفظ شود و در نتیجه ماده غذایی ما طراوت و تازگی خود را در مدت زمان بلند تری حفظ کند. این ویژگی باعث شده است تا از آن به طور گسترده در تولید انواع شیرینی و شکلات استفاده شود.

سوربیتول یک پلی یول است که این ترکیب نیز در واقع یک نوعی از کربوهیدرات ها است که معمولا هم از شکر تولید می شوند. استفاده از پلی یول ها در انواع نوشیدنی ها در اتحادیه اروپا به دلیل تاثیرات سوئی که می تواند بر روی عملکرد سیستم گوارشی بدن انسان بگذارد ممنوع شده است.

سوربیتول به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها مانند سیب, گلابی, هلو , زردآلو, آلو و هم چنین انگور وجود دارد.

هنگام مصرف یک چنین خوراکی هایی, سوربیتول به آرامی و تنها تا حدی محدود در روده ی انسان جذب می شود و در کبد انسان به فراکتوز تبدیل می شود. مصرف بیش از حد سوربیتول می تواند منجر به مشکلات گوارشی در بدن انسان بشود.

کمیته علمی EU[1] در سال 1985 گزارش کرده است که مصرف 50 گرم سوربیتول در روز می تواند موجب ایجاد اسهال در بدن انسان بشود. از این جهت آنها قانونی وضع کردند که مواد غذایی حاوی بیش از 10% سوربیتول, باید حتما دارای برچسبی بر روی محصول باشند که نسبت به مصرف بیش از حد این ترکیب و مشکلاتی که می تواند ایجاد کند هشدار دهد.

سازمان ایمنی مواد غذاییی اروپا (EFSA) در مورد بٌعد سلامتی مواد پلی یول در گزارش سال 2011 خود به این نکته اشاره کرد که مصرف آنها با کمک خنثی کردن میزان اسیدیته پلاک دندان ها و هم چنین تعمیر مینای دندان می توانند به سلامت دندان ها کمک کنند. EFSA هم چنین صحت این موضوع را تایید کرد که پلی یول ها در مقایسه با شکر تاثیر کمتری بر روی میزان قند خون دارند.

سوربیتول
سوربیتول

کاربری های پزشکی:

در کاربری های پزشکی از سوربیتول مایع در تولید داروهای ضد یبوست استفاده می کنند. این ترکیب با رساندن آب به روده ی بزرگ و تحریک آن به عنوان یک عامل ضدیبوست عمل می کند و به خصوص برای افراد سالمند قابل استفاده است. هر چند مصرف آن بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود. سوربیتول در بسیاری از میوه های خشک مانند آلو و کشمش وجود دارد و از این جهت استفاده از مواد خشکبار به هنگام پیدا کردن یک چنین مشکلات گوارشی توصیه می شود. از سوربیتول هم چنین در محیط کشت باکتری مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای دارویی این ترکیب می توان به تولید کپسول های ژله ای دارو برای ذخیره دوزهای مجاز دارو مایع استفاده کرد. (سوربیتول صنایع غذایی)

شیوه ی تولید سوربیتول:

این ماده را می توان از واکنش کاهش گلوکز تولید کرد. که در طی آن, گروه آلدهید به گروه هیدروکسیل تبدیل می شود. این واکنش نیاز به NADH به عنوان کاتالیزگر دارد.

قیمت سوربیتول:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید سوربیتول:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش سوربیتول:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

02177641136

02177649244                                  

02177641217

 

منابع:

 

Sorbitol. (n.d.). Retrieved November 10, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/D-Sorbitol#section=Top

(n.d.). Retrieved November 10, 2018, from https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/sorbitol-diabetics/

 

[1] The EU’s Scientific Committee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *