پلی وینیل استات

پلی وینیل استات (Polyvinyl acetate به اختصار PVAc) یکی از پلیمرهای بسیار مهم در صنایعی مانند تولید چسب ، رنگ ، آدامس و غیره است که از پلیمریزاسیون مونومرهای وینیل استات حاصل می شود .  در این صفحه می توانید اطلاعات مربوط به نحوه سفارش محصول ، خواص و مشخصات ، روش تولید ، کاربردها و MSDS این پلیمر را بخوانید . جهت خرید ، ثبت سفارش و یا اطلاع از قیمت فروش PVAc با همکاران ما در واحد فروش مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید .

خرید پلی وینیل استات :  

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده:

آنالیز محصول

.

فروش پلی وینیل استات:  

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

قیمت پلی وینیل استات:   

برای آگاهی از قیمت روز با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

پلی وینیل استات چیست ؟

این پلیمر با فرمول شیمیایی C4H6O2)n) ترکیبی است که از طریق اتصال تعداد زیادی مونومر وینیل استات (CH3COOCH=CH2) به وجود می آید . تعداد واحدهای متصل شده به یکدیگر می تواند بین 100 تا 5000 متغییر باشد که به معنای جرم مولکولی بین 850 تا 40000 است . PVAc در صنایع مختلف به تنهایی و یا در واکنش هایی جهت تهیه سایر ترکیبات پلیمری ، می تواند به کار گرفته شود .

پلی وینیل استات یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده چسب های بر پایه آب مانند چسب چوب ، موکت ، چسب سفید و یا چسب پلی وینیل الکل است. امولسیون های این ترکیب به عنوان چسب برای مواد متخلخل خصوصا چوب ، کاغذ و لباس به کار برده می شود. 

خواص

در دسته پلیمرهای آمورف ، غیر کریستالی و شاخه ای قرار می گیرد و در تماس با اکثر سطوح چسپندگی بالایی از خود نشان می دهد و آن را می توان از روش پلیمریزاسیون رادیکال آزاد تولید کرد .

مقاومت خوبی در برابر اشعه ماورا بنفش و اکسیداسیون دارد اما در زیر دمای انتقال شیشه (تقریبا 305 درجه) نسبتا شکننده است و در در دماهای بالاتر از آن بسیار چسپنده است .

گروه های استر موجود در پلی وینیل استات نسبت به مواد قلیایی حساس هستند و به آرامی آن را به پلی وینیل الکل و اسید استیک تبدیل می کنند .

پلی وینیل استات پودری

روش تولید

این پلیمر را می توان توسط روش های بالکی ، محلولی ، سوسپانسیونی و یا امولسیونی پلیمریزه کرد . در تولیدات تجاری تکنیک غالب تکنیک امولسیونی است . مونومر مورد استفاده برای این عملیات وینیل استات است که یکی از مواد خام شیمیایی مهم به شمار می رود و عمدتا برای تولید PVAc مورد استفاده قرار می گیرد . PVAc نیز با استفاده از الکل سازی به پلی وینیل الکل (PVA) تبدیل می شود . پلی وینیل استات اساسا به صورت پراکنده در آب تولید می شود .

وینیل استات از واکنش اتیلن با اکسیژن و استیک اسید بر روی کاتالیست پالادیوم تولید می شود و مونومرهای آن تحت نفوذ عملکرد آغازگرهای رادیکال آزاد ، به صورت پلیمرهای بلند زنجیر و شاخه ای به یکدیگر متصل می شوند و شکل پلیمری به خود می گیرند .

فرآیند پلیمریزاسیون شامل واکنش بین مونومرهای وینیل استات با غوطه ور کردن آن ها در آب است . این کار باعث به وجود آمدن امولسیون PVAc با رنگ سفید شیری می شود . مایع امولسیونی تولید شده را می توان فورا به عنوان پلیمر وینیل استات در محصولات دیگر به کار برد . هنگامی که در ترکیبات امولسیونی پوشش ها و چسب ها قرار می گیرد ، معمولا ابتدا به پلی وینیل الکل تبدیل می شود که یک پلیمر محلول در آب است ، این کار با استفاده از هیدرولیز جزئی صورت می گیرد .

حلال ها

حلای هایی که عموما برای تولید مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از متانول ، اتیل استات و بنزن .

آغازگرها

آغازگرها برای شروع فرآیند پلیمریزاسیون مورد استفاده قرار می گیرند و در این مورد عبارتند از: 2و2 آزوبیس ایزوبوتیرونیتریل (AIBN) ، بنزول پروکسید  و لوریل پروکسید .

کاربردهاچسب پلی وینیل استات

شاید بتوان مهمترین کاربرد این پلیمر را استفاده از آن به عنوان چسب عنوان کرد . خواص چسب تا حد زیادی تحت تاثیر جرم مولکولی (توزیع) و سازگاری وینیل استات با سایر ترکیبات است . قدرت چسبندگی و حساسیت به رطوبت نیز وابسته به مقدار و نوع کلوئید محافط (ژلاتین ، صمغ طبیعی یا مشتقات سلولزی) و افزودنی های کاربردی دیگری مانند عوامل مرطوب کننده و پلاستی سایزرهاست . در سطوح پایین تر به عنوان پوشش محافط برای پنیر جهت محافطت از رطوبت و قارچ مورد استفاده قرار می گیرد .

یکی دیگر از کاربردهای مهم استفاده در نصب کفپوش و پنل های کف است . اما به صورت کلی در مواردی که نیاز به چسپندگی بسیار بالایی باشد از این پلیمر استفاده نمی شود. 

2- امولسیون های PVAc در مقیاس های بسیار بزرگ تولید می شوند ، ارزان هستند و چسپندگی بسیار خوبی را با سطوح متخلخل ایجاد می کنند ، اما بر روی سطوح غیر متخلخل عملکرد مناسبی ندارند . این پلیمر یکی از اجزای اصلی چسب های پایه آبی است که معمولا به آنها چسب چوب ، چسب نجاری و یا چسب سفید گفته می شود .

3- یکی دیگر از کاربردهای مهم آن در صنعت بسته بندی است . این ماده به عنوان یک چسب ارزان ، غیر سمی و بدون بو برای اتصال و آب بندی سطوح دارای انرژی بالا مانند کاغذ ، کارتن ، پنبه ، چوب و موارد بسیار دیگری مورد استفاده قرار می گیرد . PVAc اغلب به خاطر قیمت پایین پایین ، پایداری خوب در برابر نور و مقاومت خوب در برابر زرد شدن ناخواسته به چسب های دیگر ترجیح داده می شود .

کاربردهای دیگر

از کاربردهای دیگر می توان به استفاده به عنوان پلاستیسایزر و حجم دهنده برای رنگ ، نساجی ، پلاستیک ها ، سیمان و آدامس اشاره کرد . به صورت قابل ملاحظه ای از رزین های اکریلیک ارزان تر است ( تقریبا نصف قیمت ) ، بنابراین عموما به رنگ های لاتکس اکریلیک اضافه می شود تا قیمت نهایی محصول کاهش یابد . با این حال رنگ هایی که برای سطوح خارجی مورد استفاده قرار می گیرند باید صد در صد از اکریلیک باشند ، زیرا PVAc اصلاح نشده نسبت به آب حساسیت دارد و استفاده از آن در سطوح خارجی مشکل ساز خواهد بود .

کاربرد پلی وینیل استات

MSDS

MSDS یا برگه ایمنی اطلاعاتی جامع را در مورد مواد شیمیایی خصوصا درباره خطرات ، اثرات بر روی انسان ، اثرات بر روی محیط زیست ، علائم مسمومیت ، نحوه برخورد با فرد مسموم ، نحوه خاموش کردن آتش و … ارائه می دهد. در ادامه به صورت اختصار به برخی از این موارد پرداخته شده است.

خطرات برای سلامتی انسان

سمیت ظاهری ندارد اما از تماس مستقیم با پوست و یا چشم باید پرهیز کرد . محوطه پردازش نیز باید دارای سیستم تهویه مناسب باشد تا مونومرهای وینیل استات به راحتی از محوطه خارج شوند . 

از آنجایی که این ماده در بسیاری از محصولات استفاده می شود ، تماس با آن می تواند به سادگی اتفاق بیفتد. اما همانگونه که پیشتر نیز گفته شد ، PVAc در موارد نادری باعث ایجاد حساسیت در انسان شده است. 

علائم عمده تماس : التهاب خفیف در پوست و سیستم تنفسی

خاموش کردن آتش : کربن دی اکسید ، پودر شیمیایی خشک ، کف و … .

اقدامات لازم در صورت نشت

 • از تماس مستقیم با بدن بپرهیزید .
 • محوطه آلوده را به خوبی تهویه کنید .
 • منطقه آلوده را با مواد جاذب آب مانند پنبه ، الیاف ، شن و ماسه و … محصور کنید .

حمل و نقل و نگهداری :

 • محفظه را کاملا بسته نگه دارید.
 • دمای مناسب نگهداری بین 5 تا 40 درجه سانتی گراد است.
 • محفظه را باید از منابع گرما و جرقه دور نگهداشت.
 • محصول باید در مدت زمان 6 ماه به مصرف برسد.

منبع :

(n.d.). Retrieved from http://polymerdatabase.com/polymers/polyvinylacetate.html

Polyvinyl Acetate). (n.d.). Retrieved from https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/polyvinyl-acetate

Gilmore, C. M., Poehlein, G. W., & Schork, F. J. (1993). Modeling poly (vinyl alcohol)‐stabilized vinyl acetate emulsion polymerization. II. Comparison with experiment. Journal of applied polymer science, 48(8), 1461-1473.

6 نظر برای «پلی وینیل استات چیست | Polyvinyl acetate»

 • محمد می‌گوید:

  سلام شرکت ازاین محصول ونیل استات مجوز صادرات داره مشتری دارم پاکستان لطفاً اعلام بفرمایید

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام
   به طور معمول چسب های مخصوص چوب بر پایه ترکیبات پلی وینیل استات است.

 • یاس می‌گوید:

  بابا حدااقل قیمت محصول رو بزنید که آدم بفهمه ارزش این ماده چقدره
  هرجا سرچ کنیم حلوی قیمت نوشته تماس بگیر
  نمیشه که ..
  حتی از خرید هم نصرف شدیم از بس دنبال قیمت گشتیم

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام.
   لطفا جهت اطلاع از قیمت ها با دفاتر فروش ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *