عوامل آلوده کننده آب و اثر ایزوتیازولین بر آنها

صنعت تصفیه آب یکی از صنایع مهم در جهان به حساب می آید، رشد روز افزون جمعیت و آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی در اثر عوامل طبیعی و فعالیت های انسانی موجب افزایش نیاز به آب تصفیه شده گردیده است، از طرفی این ماده حیات بخش به عنوان پر مصرف ترین ماده در زندگی روزانه انسان  ارتباط تنگاتنگی با سلامتی دارد. که همین امر باعث افزایش اهمیت صنایع تصفیه آب و ترکیبات شیمیایی به کار رفته در فرآیند تصفیه گردیده است. در ادامه به بررسی عوامل آلوده کننده آب و نقش ایزوتیازولین در تصفیه آب می پردازیم. 

عوامل آلوده کننده آبها کدامند؟

آب به عنوان فراوانترین ماده روی زمین پتانسیل بالایی برای آلوده شدن دارد،این آلودگی از راه های مختلف که عمده آنها ناشی از فعالیت انسانی می باشد ایجاد می شوند، رها سازی مواد ساخته شده از پلاستیک در رودخانه ها و دریاها، وارد شدن  مواد به کار رفته در کودها و سموم کشاورزی به آب های سطحی یا جذب این مواد از  طریق خاک و ورود به آبهای زیرزمینی، وارد شدن مواد شیمیایی مختلف از طریق فاضلاب های خانگی حاوی اوره و آمونیاک و پساب  کارخانجات به بستر دریاها و رودخانه ها همه باعث تشدید این آلودگی و به خطر افتادن حیات موجودات آبزی گردیده است، میزان این آلودگی بسیار بیشتر از توان اکوسیستم آبهای جهان برای جذب یا حذف این مواد مضر است.

عوامل اصلی آلودگی آب

 1. پساب های صنعتی
 2. فاضلاب های شهری و خانگی
 3. فعالیت های معدن کاری
 4. دامپینگ دریایی (انداختن زابله ها به درون دریا)
 5. نشر نفت و فرآورده های نفتی
 6. سوختن سوخت های فسیلی
 7. کودها و سم های شیمیایی
 8. گرمایش جهانی
 9. گرمایش جهانی
 10. زباله های پرتوزا
 11. گسترش شهرسازی
 12. نشت از محل دفن زباله
 13. پساب های حیوانی 
 14. باران اسیدی

الوده شدن روخانه با پلاستیک

محصول مرتبط : خرید فلوکولانت با بهترین قیمت و کیفیت

چه تغییراتی در اثر عوامل آلوده کننده در آب ایجاد می شود؟

ساده ترین اتفاقی که در اثر ورود عوامل آلوده کننده آب به آب های سطحی و زیرزمینی می افتد، آلودگی این آب ها به انواع باکتری ها، قارچ ها و عوامل بیماری زا می باشد، عوامل دیگری مثل کاهش میزان اکسیژن موجود در آب، تغییر ماهیت شیمیایی، اسیدی و یا بازی شدن در اثر تغییر pH و یا ایجاد سختی در اثر وارد شدن مقادیر زیادی از کلسیم و منیزیم می باشد.

اکنون که اندکی با آلودگی های رایج منابع آبی آشنا شدیم فرآیند تصفیه را بهتر درک خواهیم نمود،

تصفیه آب چگونه است؟

به طور کلی این فرآیند شامل مراحل مختلف است که در هر مرحله یکی از عوامل آلوده کننده به کمک مواد شیمیایی از آب جدا شده تا در نهایت عاری از هرگونه عوامل بیماری زا در دسترس انسان قرار گیرد.  به همین سبب مواد شیمیایی مختلفی از قبیل گلوتار آلدهید، سدیم هیدروکسید، فلوکولانت ایزوتیازولین و … هریک برای هدفی خاص در این پروسه استفاده می شوند. در ادامه ضمن بررسی ایزوتیازولین در فرآیند تصفیه، به سایر مواد مورد استفاده در این صنعت و کاربرد آنها بیشتر می پردازیم:

ایزوتیازولین در تصفیه آب :

این ماده دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی و معمولا برای مقابله با تشکیل و از بین بردن قارچ ها، جلبک ها و باکتری ها در محلول های آبی استفاده می شود، در واقع در پروسه تصفیه آب این ماده نقش گند زدا و ضد عفونی کننده را ایفا می کند، این ماده شیمیایی به عنوان نگه دارنده در صنایع مختلف از جمله در محصولات آرایشی و بهداشتی به وفور استفاده می شود، به طور کلی شامپوها به سبب استفاده در محیط های مرطوب نظیر حمام ممکن است با باکتری آلوده شوند از این رو استفاده از ایزوتیازولین برای افزایش ماندگاری و جلوگیری از رشد این باکتری ها ضروری به نظر می رسد.گلوتارآلدهید نیز به عنوان نگهدارنده در صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.

اثر گندزدایی ایزوتیازولین در آب

آیا استفاده از این ماده ضرر نیز دارد؟

به طور کلی سازمان های بهداشتی این ماده را در رده مواد شیمیایی خطرناک طبقه بندی نمی کنند، با این حال استفاده از این ماده در صنایع مختلف همواره در مقادیر مشخصی انجام می شود،عدم رعایت مقادیر استاندارد در محصولات آرایشی و بهداشتی گاها سبب بروز حساسیت پوستی، سوزش و خارش پوست دست یا سر می گردد.

سایر مواد کاربردی در تصفیه آب:

مواد دیگری نظیر فولکولانت ها به عنوان پلیمرهای دارای بار الکتریکی باعث جذب ذرات معلق موجود در آب به یکدیگر و لخته شدن و ته نشین شدن آنها برای جدا سازی راحت تر می شوند، یا موادی مثل آتیدرونیک اسید (HEDP  ) باعث مهار یون های فلزی و کاهش سختی آب و درنتیجه جلوگیری از رسوب و گرفتگی در شبکه توزیع می گردد. روش های بسیاری برای از بین بردن عوامل آلوده کننده آب و فاضلاب وجود دارند که هر کدام برای نوعی خاص از آلودگی مورد استفاده قرار می گیرند. 

بیشتر بخوانید : آشنایی با مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *