گلوتارآلدئید | فروش و خرید گلوتارآلدئید

گلوتارآلدئید به صورت خالص پایدار نیست و در ترکیب با آب به بازار عرضه می گردد. خلوص 60 درصدی آن نیز دال بر تایید همین موضوع دارد. این ماده از سال 1963 به عنوان یک ترکیب ضدعفونی کننده در از بین بردن میکروب ها در کشور آمریکا شناخته می شود. در سال 1980 کاربرد این ترکیب در برج های خنک کننده ی آب نیز به اثبات رسید.

. خرید گلوتارآلدئید ارزان :

برای اطلاع از قیمت و نحوه خرید این محصول با کارشناسان واحد فروش مبتکران شیمی تماس بگیرید.

اطلاعات محصول

کشور تولید کننده: چین
بسته بندی: بشکه 250 کیلویی
درصد خلوص: 60% و محلول

CAS NO: 111-30-8

آنالیز محصول برگه آنالیز نمونه محصول

آنالیز

آنالیز نمونه محصول گرید پزشکی

آنالیز

جهت تهیه و اطلاع از قیمت خرید گلوتارآلدئید لطفا با واحد فروش تماس حاصل فرمایید. 

گلوتارآلدئید چیست؟

گلوتارآلدئید (Glutaraldehyde) یک دی آلدهید 5 کربنه با فرمول شیمیایی C5H8O2 به صورت مایعی بی رنگ است. گلوتارآلدئید صنعتی آن دارای رنگ کهربایی همراه با بویی شبیه به میوه فاسد هستند. گلوتارآلدئید مایعی بی رنگ با بوی تند است که برای استریل کردن تجهیزات پزشکی، دندان پزشکی و در تصفیه ی آب به عنوان نگهدارنده کاربرد دارد. ترکیبی سمی است و باعث سردرد، سرگیجه، سوزش چشم، بینی و گلو می شود.

خواص و ویژگی ها

ماده ی فوق در ساختار خود 5 اتم کربن و دو گروه فعال آلدهیدی دارد. در آب، اتانول، بنزن، اتر و سایر حلال های آلی مشابه محلول است. خورنده است و می تواند به شدت با اکسید کننده های قوی واکنش دهد، در حضور اسید ها و بازهای قوی حرارت تولید می کند و با آمین ها به شدت واکنش می دهد. در شکل زیر ساختار شیمیایی نشان داده شده است: 

ساختار شیمیایی گلوتارآلدهید(گلوتارالدئید)

خواص فیزیکی و شیمیایی گلوتارآلدئید:

محصول فوق معمولا به صورت رقیق و به صورت محلول هایی با غلظت 0.1 تا 50 درصد مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت بخار ، این ماده بویی تند دارد و دارای آستانه بوی 0.04 ppm می باشد. برخی از نام های تجاری محلول های حاوی این ماده عبارتند از: Cidex®, Sonacide®, Sporicidin®, Hospex® و…

فرمول شیمیایی C2H5O2
جرم مولی

100.12 g/mol

دمای انجماد

-14 °C

دمای جوش

188 °C

دانسیته 0.72
دانسیته بخار (هوا=1) 3.4

بررسی در یک نگاه:

 • این ماده مایعی بی رنگ با بویی تند است و برای استریل کردن تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در تصفیه ی آب های صنعتی این ماده به عنوان یک نگهدارنده شیمیایی استفاده می شود.
 • این ماده سمی است و در صورت رعایت نشدن نکات ایمنی هنگام کار با آن می تواند سبب ایجاد سردرد، سرگیجه، سوزش چشم، بینی و گلو شود.
 • در آب ، الکل و بنزن محلول می باشد.
 • pH این ترکیب چیزی در حدود 4 است
 • در میکروسکوپ های الکترونی استفاده از این ماده می تواند به سرعت سلول ها را نابود سازد

تولید:

این ماده از اکسیداسیون سیکلوپنتن به دست می آید و از طرف دیگر می تواند از واکنش دیل آلدر آکرولین و وینیل اتر و سپس هیدرولیز آن به دست آید.

مانند سایر دی آلدهید ها (گلی اکسال) و آلدهید های ساده (فرمالدهید) ، این ماده در محلول های آبی به هیدرات های مختلف تبدیل می شود و سپس به گونه های دیگر تبدیل می گردد.

تولید گلوتارآلدهید

در ادامه با کاربرد های رایج این ترکیب بیشتر آشنا می شویم:

کاربرد های گلوتارآلدئید :

محلول های قلیایی این ماده (pH 7.5 تا 8.5) در کشاورزی و پزشکی به صورت گسترده به عنوان عامل ضد عفونی کننده در استرلیزاسیون سرد تجهیزات پزشکی، جراحی و دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. غلظت محلول هایی که در بخش های مختلف مور استفاده قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

 • استرلیزاسیون تجهیزات پزشکی: معمولا 2% به عنوان ضد عفونی کننده
 • مومیایی کردن: محلول 25%
 • میکروسکوپ الکترونی: 20، 50 یا 90%

بررسی کاربرد این ماده در دندان پزشکی:

حفره های دهان دارای تعداد زیادی میکروارگانیسم مانند قارچ ها، باکتری ها، انگل ها و ویروس ها می باشند. این مسئله خطر انتقال انواع عفونت ها را از فردی به فرد دیگر در حین جراحی های دندان پزشکی به وجود می آورد. در نتیجه استریل نمودن تجهیزات در دندان پزشکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به دلیل نگرانی ها از قبال انتقال ویروس ها به خصوص گسترش هپاتیت B از سال 1973  استفاده از محلول 2% از این ترکیب به عنوان ضد عفونی کننده رواج پیدا کرد.

گلوتارآلدئید در عرض 10 دقیقه می تواند سطح بالایی از ضد عفونی سازی سطح را فراهم نماید و به مدت 10 الی 12 ساعت زمان لازم است تا بتواند منجر به عقیم سازی و استریل نمودن سطح گردد. با این حال از معایب این ترکیب می توان به کاهش بازدهی آن در هنگام وجود ترکیبات الی ، روغن و گریس شااره نمود. همچنین این ترکیب سمی است و استفاده از آن نیازمند رعایت نکات ایمنی ویژه ای دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود.

استفاده در استرلیزاسیون سرد

تجهیزات مورد استفاده در بخش های مختلف پزشکی باید به صورت مداوم استرلیزه شوند که این کار عموما با استفاده از گرما انجام می دشود. اما برخی تجهیزات توانایی مقاومت در برابر حرارت لازم برای استریل شدن را ندارند، از همین رو این تجهیزات را با استفاده از استرلیزاسیون سرد استرلیزه می کنند. در این روش از ترکیبات شیمیایی برای از بین آلودگی ها استفاده می شود. بسیاری از ترکیبات شیمیایی توانایی از بین بردن باکتر ی ها را دارند اما تعداد کمی از آنها توانایی از بین بردن اسپورها را دارند که در استرلیزه کردن بسیار امری مهم و حیاتی است.

یکی از این عوامل گلوتارآلدهید قلیایی است که از طیف وسیع فعالیت و سرعت بالای کشتن برخوردار است و توانسته است اعتبار بالایی در میان استرلیزه کننده های شیمیایی به دست آورد.

قبل از خرید و معرفی گلوتارآلدهید، ضدعفونی نمودن ابزار آلات با استفاده از فرمالدهید انجام می شد. به عنوان مثال محلول 1-2% فرمالدهید 20 ساعت زمان نیاز دارد تا اسپورهای باسیلوس سابتیلیس (Bacillus subtilis) را نابود کند. در صورت استفاده از غلظت 8% در ایزوپروپیل الکل (فرمالین) زمان مورد نیاز کاهش پیدا خواهد کرد.

اما استفاده از فرمالدهید مشکلات مشکلات بسیاری دارد از این رو گلوتارآلدئید توانست به سرعت جایگزین آن شد.

تفاوت مابین ضد عفونی کننده و استریل کننده چیست؟

ضدعفونی کننده ها عوامل فیزیکی و یا شیمیایی می باشند که به منظور از بین بردن میکروارگانیسم ها بر روی اجسام بی جان انجام می شود. سفید کننده ها (هیپوکلریت سدیم) ، ترکیبات فنولیک و فرمالدئید نمونه هایی از ضد عفونی کننده های قوی می باشند. استریل کننده ها نیز می توانند برای از بین بردن میکروارگانیسم ها و اسپور ها مورد استفاده قرار بگیرند.

محصول فوق و اتیلن اکسید نمونه ای از استریل کننده های رایج هستند.

کاربرد گلوتارآلدئید

برای خرید گلوتارآلدئید با بهترین قیمت و کیفیت با ما در ارتباط باشید

کاربردهای صنعتی گلوتارآلدئید : 

کنترل میکروب ها در سیستم هایی که بر پایه آب کار می کنند هم برای عملکرد سیستم و هم برای سلامتی انسان اهمیت دارد. جلوگیری از تشکیل لجن و رسوب گذاری می تواند با استفاده از زیست کش ها و محصولات دارای پایه گلوتارآلدهید صورت بگیرد. این محصولات انتخابی بسیار موثر برای کنترل میکروب در تصفیه آب هستند.

گلوتارآلدئید در سال 1951 برای اولین بار به صورت تجاری تولید شد و خواصی مانند تجزیه پذیری سریع، عاری بودن از فرمالدئید، عدم سرطان زایی و … آن را به سرعت محبوب نمود.

تصفیه آب های صنعتی

گلوتارآلدئید در کارخانه هایی مانند چغندر قند، کاغذ سازی، اسمز معکوس و … برای تصفیه آب های موجود در واحد های خنک کننده، پساب ها، آب های عملیاتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

در این سیستم ها عموما این ماده با غلظت 20-100 ppm به صورت یکباره و یا مداوم به جریان آب افزوده می شود.

نحوه عملکرد

گلوتارآلدئید یک مولکول 5 کربنی است که دارای 2 گروه آلدهیدی می باشد و به صورت H-C=O نمایش داده می شود. این ماده نسبت به آمین ها بسیار واکنش پذیر است. آمین ها به صورت – NH2 یا –NH3  اغلب بر روی سطح سلول ها و پروتئین های میکروب ها موجود می باشند. در نتیجه این ماده می تواند تاثیر به سزایی بر روی میکروب ها داشته باشد و آن ها را از بین ببرد.

هنگامی که گلوتارآلدئید با این موجودات بیولوژیکی تماس پیدا می کند از نظر شیمیایی آنها را اصلاح و یا به صورت عرضی متصل می کند. این کار پروتیئن را غیر فعال و بی حرکت می کند که در نتیجه آن سلول و سپس میکروب می میرد.  

مکانیزم اثر گلوتارآلدهید بر روی میکروب ها

در جدول زیر می توانید نحوه ی عملکرد گلوتارآلدئید بر روی میکروارگانیسم های مختلف را مطالعه نمایید:

نوع میکروارگانیسم  نوع عملکرد
اسپور های باکتریایی این ماده در غلظت های کم جلوی رویش اسپور ها را می گیرد و در غلظت های بالا سبب مرگ آن ها می شود.
مایکوباکتریوم دیواره سلولی مایکوباکتریوم را درگیر می کند
Non sporulating
bacteria
بر لایه های بیرونی باکتری های گرم مثبت و گرم منفی با مهار فرآیندها به داخل سلول اثر می گذارد
قارچ ها با تعامل با کیتین به دیواره سلولی حمله می شود
ویروس ها اثر بخشی بر اتصالات متقاطع پروتئین DNA و تغییر در کپسید
تک یاخته ها مکانیسم ناشناخته

کاربردهای دیگر

 • در صنعت کاغذ به عنوان از بین برنده میکروارگانیسم هایی که تولید لجن می کنند کاربرد دارد.
 • از سایر کاربردهای گلوتارآلدئید شیمیایی می توان به استفاده در فیلم های اشعه ایکس، دباغی، تولید چسب و آب بند اشاره نمود.
 • در پزشکی برای درمان تعریق بیش از حد، درمان موضعی زگیل در کودکان، درمان عفونت قارچی در کودکان و پیشگیری از ایجاد تاول در سربازان ، رقصندگان باله و دیگر ورزشکاران استفاده می شود.
 • همچنین این ترکیب شیمیایی جهت کنترل میکروبی در سیستم های نفتی، مایعات فلزکاری و امنیت بیولوژیکی حیوانات نیز استفاده می شود.

بررسی آینده بازار خرید گلوتارآلدئید :

محصول فوق قابل تجزیه و غیر سمی است. این ماده با توجه به خواصی که دارد به طور گسترده در ضدعفونی نمودن سطوح و تصفیه ی آب استفاده می شود. علاوه بر این غلظت 0.1 تا 1 درصد از این ترکیب به عنوان نگهدارنده و بیوسید مورد استفاده قرار می گیرد

گلوتارآلدئید می تواند طیف گسترده ای از میکروب ها از جمله باکتری های گرم مثبت، گرم منفی، لژیونلا، مخمر ها، اسپور ها، کپک ها و… را نابود سازد. با توجه به این خاصیت تقاضا در این حوزه برای این ماده صعودی است . همچنین صنایعی مانند نفت ، کاغذ و پالپ فرصت های مختلفی را برای بازار این ترکیب ایجاد نموده اند.

تقریبا 45 تا 50 درصد از این ماده صرف استفاده در برج های خنک کننده و سیستم های بزرگ تصویه هوا به عنوان میکروب کش میشود و تقریبا 10 درصد از حجم تولید این ترکیب در بازار صرف تصفیه ی آب می گردد.

حدود 20 الی 25 درصد از مصارف این ماده نیز صرف دباغی چرم می گردد. در دباغی با کمک این ماده چرم ها را نرم می کنند و در برابر آب و ترکیبات قلیایی مقاوم می نمایند.

بیشترین تقاضا برای این ماده به ترتیب مربوط به اروپا ، آمریکای شمالی و سپس آسیا و اقیانوسیه می باشد. با این حال پیش بینی می شود بازار مصرفی این ماده در اروپا روندی نزولی پیدا کند و در آسیا با توجه به افزایش نیاز کشور هایی مانند چین و هند رشد یابد.

از برخی از شرکت های فعال در بازار خرید و فروش گلوتارآلدئید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • DOW
 • BASF
 • Union Carbide Corporation

حمل و نقل و نگهداری

محلول های این ترکیب در شرایط معمولی نگهداری پایدار هستند. اگرچه گرم کردن آن باعث تشکیل رنگ و پلیمر خواهد شد، اما از لحاظ ایمنی مشکلی وجود ندارد. اگر آب موجود در محلول تبخیر شود، مواد باقیمانده سریعا پلیمریزه می شوند و می سوزند.

در صورت آتش سوزی کربن دی اکسید، ترکیبات شیمیایی خشک یا کف گزینه های مناسبی برای خاموش کردن آتش هستند. آتش نشانان باید از ماسک تنفسی استفاده کنند زیرا بخارات گلوتارآلدئید حتی با غلظت کم تحریک کننده است.

محدودیت های استفاده هنگام کار با این ترکیب:

OSHA محدودیتی برای استفاده از این ترکیب وضع نکرده است.

NIOSH میزان محدودیت هنگام کار با این ترکیب را 0.2 ppm برای یک روز کاری 10 ساعته (40 ساعت کاری در هفته) مشخص نموده است.

ACGIH محدودیت استفاده از این ترکیب را 0.05 ppm گزارش کرده است.

هنگام استفاده از این ترکیب باید از تجهیزات محافظ شخصی (PPE) استفاده کنید. عینک های ایمنی هنگامی که با مقادیر غلیظ از این ماده سر و کار دارید و یا احتمال پاشش این ترکیب در چشم وجود دارد، فراموش نشود.

پلی اتیلن ، پلی وینیل کلرید ، Viton ™ ، لاستیک بوتیل ، لاستیک طبیعی لاتکس ، نئوپرن و لاستیک نیتریل محافظت کافی از محلول های گلوتارآلدئید را فراهم می کنند و موادی سازگار برای دستکش به شمار می روند.

 

 

 

 

سوالات متداول

کاربرد گلوتارآلدئید چیست؟

گلوتارآلدئید یک ماده شیمیایی سمی است که به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده سرد برای ضد عفونی و تمیز کردن تجهیزات پزشکی، جراحی و دندانپزشکی حساس به گرما استفاده می شود. این ماده در محصولاتی مانند سایدکس، آلدسن، هوسپکس، اسپوریسیدین، اومنی ساید، ماتریساید، واو کش و سایر محصولات یافت می شود.

آیا گلوتارآلدئید یک ماده سرطان زا است؟

آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهد که این ماده سرطان زا نیست. اما هنوز آزمایشات دقیقی در خصوص اثرات این ترکیب بر روی انسان انجام نشده و گزارشی در این خصوص وجود ندارد. در حال حاضر این ترکیب در دسته مواد غیر سرطان زا قرار دارد.

آیا گلوتارآلدئید همان فرمالدهید است؟

گلوتارآلدئید یک مایع است و به عنوان ضد عفونی کننده در محلول آبی تحویل می شود، در حالی که فرمالدئید یک ضد عفونی کننده فاز گاز است. مانند بیشتر مواد ضد عفونی کننده، استفاده از گلوتارآلدئید نیز باید همیشه با استفاده از PPE مناسب همراه باشد.

استفاده از گلوتارآلدئید چه مزایایی دارد؟

استفاده از محلول های بر پایه گلوتارآلدئید در مراکز بهداشتی درمانی به دلیل مزایایی که شامل خواص ضد قارچ عالی که دارد، معمول است. همچنین تواتایی فعالیت در حضور مواد آلی (20٪ سرم گاو)؛ و خاصیت ضد خوردگی که به تجهیزات آندوسکوپی، دماسنج، لاستیک یا تجهیزات پلاستیکی می دهد از مزایای این ترکیب به شمار می رود.

کارمندان کدام صنایع بیشتر در معرض گلوتارآلدئید قرار دارند؟

قرار گرفتن در معرض این ماده به طور عمده در صنایع بهداشتی به خصوص بیمارستان ها بیشتر اتفاق می افتد. همانطور که گفته شد ماده ی فوق در بیمارستان ها برای استریلازیسیون سرد تجهیزات و ابزارآلات پزشکی و همچنین به عنوان استریل نمودن در بخش های ارولوژی ، آندوسکوپی و دندانپزشکی استفاده می شود.

آیا این ماده اشتعال پذیر است؟

خیر این ترکیب قابلیت اشتعال ندارد.

0/5 (0 Reviews)

2 نظر برای «گلوتارآلدئید چیست | گلوتارآلدهید | فروش و خرید گلوتارآلدئید»

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، لطفا برای اطلاع از قیمت و استعلام موجودی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *