فروش و خرید گلوتارآلدئید
گلوتارآلدئید | گلوتار آلدهید | خرید و فروش گلوتارآلدئیدReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

گلوتارآلدئید یک دی آلدهید 5 کربنه با فرمول شیمیایی C5H8O2 و جرم مولی100.12 گرم است. مایعی بی رنگ است و  معمولا نمونه های صنعتی آن دارای رنگ کهربایی همراه با بویی شبیه به میوه فاسد هستند. جهت خرید و اطلاع از قیمت گلوتارآلدهید لطفا با واحد فروش تماس حاصل فرمایید. 

کشور تولید کننده: چین
بسته بندی: بشکه 250 کیلویی
درصد خلوص: 60% و محلول

.

فروش گلوتارالدئید خرید گلوتارآلدئید:

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش مواد شیمیایی، گلوتارالدئید را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان ارائه می کند برای اطلاع از قیمت و نحوه خرید این محصول با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید:

021-77657131                 77641136 – 021

 021-77649244                  021-77641217 


قیمت محلول گلوتارآلدهید
:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام  mbkchemical@  و واتس آپ  درارتباط باشید. 

تماس در واتس اپ 09198991006
       09198991007
       09198991008

 ارتباط با کارشناس فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

گلوتارآلدئید چیست؟

این ماده در ساختار خود 5 اتم کربن و دو گروه فعال آلدهیدی دارد. در آب، اتانول، بنزن، اتر و سایر حلال های آلی مشابه محلول است. خورنده است و می تواند به شدت با اکسید کننده های قوی واکنش دهد، در حضور اسید ها و بازهای قوی حرارت تولید می کند و با آمین ها به شدت واکنش می دهد. در شکل زیر ساختار شیمیایی نشان داده شده است: 

ساختار شیمیایی گلوتارآلدهید(گلوتارالدئید)

خواص فیزیکی و شیمیایی:

فرمول شیمیاییC2H5O2
جرم مولی

100.12 g/mol

دمای انجماد

-14 °C

دمای جوش

188 °C

دانسیته0.72
دانسیته بخار (هوا=1)3.4

این ماده به صورت خالص پایدار نمی باشد و در ترکیب با آب به بازار عرضه می گردد. خلوص 60 درصدی آن نیز دال بر تایید همین موضوع دارد

این ماده از سال 1963 به عنوان یک ترکیب ضدعفونی کننده در از بین بردن میکروب ها در کشور آمریکا شناخته می شود. در سال 1980 کاربرد این ترکیب در برج های خنک کننده ی آب نیز به اثبات رسید.

تولید:

این ماده از اکسیداسیون سیکلوپنتن به دست می آید و از طرف دیگر می تواند از واکنش دیل آلدر آکرولین و وینیل اتر و سپس هیدرولیز آن به دست آید.

مانند سایر دی آلدهید ها (گلی اکسال) و آلدهید های ساده (فرمالدهید) ، این ماده در محلول های آبی به هیدرات های مختلف تبدیل می شود و سپس به گونه های دیگر تبدیل می گردد.

تولید گلوتارآلدهید

در ادامه با کاربرد های رایج این ترکیب بیشتر آشنا می شویم:

کاربرد های گلوتارآلدهید :

محلول های قلیایی گلوتارآلدهید (pH 7.5 تا 8.5) در کشاورزی و پزشکی به صورت گسترده به عنوان عامل ضد عفونی کننده در استرلیزاسیون سرد تجهیزات پزشکی، جراحی و دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. غلظت محلول هایی که در بخش های مختلف مور استفاده قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

  • استرلیزاسیون تجهیزات پزشکی: معمولا 2% به عنوان ضد عفونی کننده
  • مومیایی کردن: محلول 25%
  • میکروسکوپ الکترونی: 20، 50 یا 90%

استفاده در استرلیزاسیون سرد

تجهیزات مورد استفاده در بخش های مختلف پزشکی باید به صورت مداوم استرلیزه شوند که این کار عموما با استفاده از گرما انجام می دشود. ما برخی تجهیزات توانایی مقاومت در برابر حرارت لازم برای استریل شدن را ندارند، از همین رو این تجهیزات را با استفاده از استرلیزاسیون سرد استرلیزه می کنند. در این روش از ترکیبات شیمیایی برای از بین آلودگی ها استفاده می شود.

بسیاری از ترکیبات شیمیایی توانایی از بین بردن باکتر ی ها را دارند اما تعداد کمی از آنها توانایی از بین بردن اسپورها را دارند که در استرلیزه کردن بسیار امری مهم و حیاتی است.

یکی از این عوامل گلوتارآلدئید قلیایی است که از طیف وسیع فعالیت و سرعت بالای کشتن برخوردار است و توانسته است اعتبار بالایی در میان استرلیزه کننده های شیمیایی به دست آورد.

قبل از معرفی گلوتارآلدهید، استرلیزاسیون با استفاده از فرمالدهید انجام می شد. فرمالدهید از جمله قدیمی ترین مواد شیمیایی است که برای از بین بردن اسپورها به کار گرفته می شد. به عنوان مثال محلول 1-2% فرمالدهید 20 ساعت زمان نیاز دارد تا اسپورهای باسیلوس سابتیلیس (Bacillus subtilis) را نابود کند. در صورت استفاده از غلظت 8% در ایزوپروپیل الکل (فرمالین) زمان مورد نیاز کاهش پیدا خواهد کرد.

اما استفاده از فرمالدهید مشکلات مشکلات بسیاری دارد از این رو گلوتارآلدئید توانست به سرعت جایگزین آن شد.

کاربرد گلوتارآلدئید

کاربردهای صنعتی

کنترل میکروب ها در سیستم هایی که بر پایه آب کار می کنند هم برای عملکرد سیستم و هم برای سلامتی انسان اهمیت دارد. جلوگیری از تشکیل لجن و رسوب گذاری می تواند با استفاده از زیست کش ها و محصولات دارای پایه گلوتارآلدهید صورت بگیرد. این محصولات انتخابی بسیار موثر برای کنترل میکروب در تصفیه آب هستند.

گلوتارآلدئید در سال 1951 برای اولین بار به صورت تجاری تولید شد و خواصی مانند تجزیه پذیری سریع، عاری بودن از فرمالدئید، عدم سرطان زایی و … آن را به سرعت محبوب نمود.

تصفیه آب های صنعتی

گلوتارآلدئبد در کارخانه هایی مانند چغندر قند، کاغذ سازی، اسمز معکوس و … برای تصفیه آب های موجود در واحد های خنک کننده، پساب ها، آب های عملیاتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

در این سیستم ها عموما گلوتارآلدهید با غلظت 20-100 ppm به صورت یکباره و یا مداوم به جریان آب افزوده می شود.

نحوه عملکرد

این ماده یک مولکول 5 کربنی است که دارای 2 گروه آلدهیدی می باشد و به صورت H-C=O نمایش داده می شود. این ماده نسبت به آمین ها بسیار واکنش پذیر است. آمین ها به صورت – NH2 یا –NH3  اغلب بر روی سطح سلول ها و پروتئین های میکروب ها موجود می باشند. در نتیجه این ماده می تواند تاثیر به سزایی بر روی میکروب ها داشته باشد و آن ها را از بین ببرد.

هنگامی که گلوتارآلدئید با این موجودات بیولوژیکی تماس پیدا می کند از نظر شیمیایی آنها را اصلاح و یا به صورت عرضی متصل می کند. این کار پروتیئن را غیر فعال و بی حرکت می کند که در نتیجه آن سلول و سپس میکروب می میرد.  

مکانیزم اثر گلوتارآلدهید بر روی میکروب ها

کاربردهای دیگر

  • در صنعت کاغذ به عنوان از بین برنده میکروارگانیسم هایی که تولید لجن می کنند کاربرد دارد.
  • از سایر کاربردهای این ترکیب شیمیایی می توان به استفاده در فیلم های اشعه ایکس، دباغی، تولید چسب و آب بند اشاره نمود.
  • در پزشکی برای درمان تعریق بیش از حد، درمان موضعی زگیل در کودکان، درمان عفونت قارچی در کودکان و پیشگیری از ایجاد تاول در سربازان ، رقصندگان باله و دیگر ورزشکاران استفاده می شود.
  • همچنین این ترکیب شیمیایی جهت کنترل میکروبی در سیستم های نفتی، مایعات فلزکاری و امنیت بیولوژیکی حیوانات نیز استفاده می شود.

 

بررسی آینده ی این ماده:

محصول فوق قابل تجزیه و غیر سمی است. این ماده با توجه به خواصی که دارد به طور گسترده در ضدعفونی نمودن سطوح و تصفیه ی آب استفاده می شود. علاوه بر این غلظت 0.1 تا 1 درصد از این ترکیب به عنوان نگهدارنده و بیوسید مورد استفاده قرار می گیرد

این ماده می تواند طیف گسترده ای از میکروب ها از جمله باکتری های گرم مثبت، گرم منفی، لژیونلا، مخمر ها، اسپور ها، کپک ها و… را نابود سازد. با توجه به این خاصیت تقاضا در این حوزه برای این ماده صعودی است . همچنین صنایعی مانند نفت ، کاغذ و پالپ فرصت های مختلفی را برای بازار این ترکیب ایجاد نموده اند.

تقریبا 45 تا 50 درصد از این ماده صرف استفاده در برج های خنک کننده و سیستم های بزرگ تصویه هوا به عنوان میکروب کش میشود و تقریبا 10 درصد از حجم تولید این ترکیب در بازار صرف تصفیه ی آب می گردد.

حدود 20 الی 25 درصد از مصارف این ماده نیز صرف دباغی چرم می گردد. در دباغی با کمک این ماده چرم ها را نرم می کنند و در برابر آب و ترکیبات قلیایی مقاوم می نمایند.

بیشترین تقاضا برای این ترکیب به ترتیب مربوط به اروپا ، آمریکای شمالی و سپس آسیا و اقیانوسیه می باشد. با این حال پیش بینی می شود بازار مصرفی این ماده در اروپا روندی نزولی پیدا کند و در آسیا با توجه به افزایش نیاز کشور هایی مانند چین و هند رشد یابد.

از برخی از شرکت های فعال در بازار این ترکیب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • DOW
  • BASF
  • Union Carbide Corporation

حمل و نقل و نگهداری

محلول های گلوتارآلدهید در شرایط معمولی نگهداری پایدار هستند. اگرچه گرم کردن آن باعث تشکیل رنگ و پلیمر خواهد شد، اما از لحاظ ایمنی مشکلی وجود ندارد. اگر آب موجود در محلول تبخیر شود، مواد باقیمانده سریعا پلیمریزه می شوند و می سوزند.

در صورت آتش سوزی کربن دی اکسید، ترکیبات شیمیایی خشک یا کف گزینه های مناسبی برای خاموش کردن آتش هستند. آتش نشانان باید از ماسک تنفسی استفاده کنند زیرا بخارات گلوتارآلدئید حتی با غلظت کم تحریک کننده است.

منابع:

Darling, C. M. (1976). Progress in Medicinal Chemistry. Journal of Pharmaceutical Sciences65(10), 1562.

http://msdssearch.dow.com/PublishedLiteratureDOWCOM/dh_0926/0901b80380926256.pdf?filepath=microbial/pdfs/noreg/253-03378.doc&fromPage=GetDoc

Gorman, S. P., SCOTT, E. M., & Russell, A. D. (1980). Antimicrobial activity, uses and mechanism of action of …. Journal of Applied Bacteriology48(2), 161-190.

Beije, B., & Lundberg, P. (1997). DECOS and NEG Basis for an Occupational Standard ….

فروش گلوتارآلدئید مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *