آنتی اسکالانت فلوکن 260

به طور کلی آنتی اسکالانت یک افزودنی آب پیش تصفیه برای سیستم اسمز معکوس است، که بسیار موثر در جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاها است. آنتی اسکالانت بدین صورت کار می کند که قبل از ورود آب تغذیه به غشای اسمز معکوس، آن به آب تزریق و از طریق سیستم ارسال می کنند. یکی از انواع آنتی اسکالانت که در سیستم های اسمز معکوس استفاده می شود، آنتی اسکالانت فلوکن 260 است. در ادامه به بررسی ویژگی ها و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

آنتی اسکالانت چیست؟

آنتی اسکالانت ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که به منظور جلوگیری از تشکیل و رسوب نمک های معدنی متبلور که باعث رسوب می شوند، طراحی شدند. فناوری این ترکیبات برای سیستم های اسمز معکوس در آب خنک کننده و کاربردهای آب دیگ مشتق شدند. نمونه ای از آنتی اسکالانت های پلیمری شامل اسیدهای پلی اکریلیک، اسیدهای کربوکسیلیک، پلیمرهای آنیونی و غیره هستند. انتخاب آنتی اسکلانت مناسب برای ایجاد شرایط عملیاتی بهینه بسیار موثر است. کاربرد صحیح محصول می تواند به صرفه جویی در انرژی، کاهش فرکانس تمیز کردن، افزایش عمر غشا و کاهش هزینه های عملیاتی کمک کند.

آنتی اسکالانت در صنعت

مواد شیمیایی آنتی اسکالانت برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن و رسوب غشاهای اسمز معکوس استفاده می شوند. این مواد می توانند شامل رسوبات معدنی مانند سولفات کلسیم، کلسیم کربنات، سولفات باریم، سیلیس و کلسیم فلوراید باشند. مواد شیمیایی باعث یک تاخیر زمانی بین بی کربنات و کلسیم منیزیم می شوند که به آب اجازه می دهد تا قبل از هر گونه واکنش شیمیایی که در آن رسوب تشکیل می شود، از غشا عبور کند.

آنتی اسکالانت فلوکن 260 چیست؟

آنتی اسکالانت فلوکن 260 (antiscalant flocon 260) یک محلول آبی از یک اسید کربوکسیلیک تخصصی است. این ماده یک اسید آلی است که در شکل غلیظ خود خورنده است. به همین دلیل در زمان استفاده از آن باید از تجهیزات مقاوم در برابر خوردگی استفاده کرد؛ نمونه ایی از این مواد شامل فولاد ضد زنگ L360، پلاستیک های PVC  و GRP هستند.

کاربرد آنتی اسکالانت فلوکن 260 در صنعت

این ماده در کنترل رسوب نمک های تشکیل دهنده رسوب معدنی و رسوب ذرات روی سطوح غشا، بسیار موثر است. افزودنی های آب آنتی اسکالانت فلوکن 260 که به عنوان پیش تصفیه برای سیستم های اسمز معکوس استفاده می شوند، در جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشا موثر هستند. برای خرید و اطلاع از قیمت آنتی اسکالانت فلوکن 260 با شماره های موجود در سایت مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید.

ویژگی ها:

آنتی اسکالانت فلوکن 260 می تواند در کنترل فلس های کربنات، سولفات و فلوراید برای عملیات مقرون به صرفه و کنترل موثر آهن محلول و نامحلول موثر باشد. همچنین موثر در برابر سیلیس، سازگار با تمام غشاهای اصلی و دارای تاییدیه بین المللی آب آشامیدنی است. در جدول زیر برخی از ویژگی های این ماده را مشاهده می کنید.

مشخصات ظاهری مایع زرد کم رنگ با بوی ناچیز
pH حداکثر 2
نقطه جوش 100-102 درجه سانتی گراد
نقطه انجماد 0-10 درجه سانتی گراد
حلالیت قابل اختلاط در آب
دانسیته 1.15-1.25 g/cm3

این ماده در شرایط عادی تحت تاثیر کلر یا سایر بیوسیدهای اکسید کننده ها قرار نمی گیرد و می تواند در سیستم های غشایی با استفاده از کلر و سدیم متا بی سولفیت استفاده شود.

کاربردهای آنتی اسکالانت فلوکن 260:

این ماده یک محصول شیمیایی پایه فسفونات و پلیمر است که به عنوان مهار کننده موثر برای پیشگیری از اسکالانت و رسوب در سیستم تصفیه آب اسمز معکوس کاربرد دارد. این ماده برای کاربردهای زیر موثر است:

 • سیستم های غشایی تجاری
 • سیستم های آب شور
 • سیستم های آب دریا
 • بازدارنده مقیاس
 • پمپ اندازه گیری برای تزریق مواد شیمیایی
 • سیستم های اسمز معکوس

این آنتی اسکالانت یک سیستم اسمز معکوس ضد رسوب چند منظوره است. به طوری که در کنترل تبلور، رسوب ذرات سطوح غشایی و رسوب سیلیس بسیار موثر است. همچنین دارای تاییدیه های سازگاری از سازندگان غشا است، که دارای گواهی استاندارد برای استفاده از سیستم های اسمز معکوس برای تولید آب آشامیدنی است.

نحوه استفاده از آنتی اسکالانت فلوکن 260:

این ماده را باید به صورت دوز مشخص به طور مداوم و متناسب با جریان آب تغذیه مصرف کرد. برای حفظ سطح دوز توصیه شده، سطح دور مورد نیاز به کیفیت آب تغذیه، شاخص های اشباع مختلف بستگی دارد.

مزایا:

از جمله مزایای آنتی اسکالانت فلوکن 260 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عمر طولانی غشا با جلوگیری از رسوب گیری
 • مقرون به صرفه
 • کارآمدتر از نرم کننده های آب
 • عدم نیاز به بازسازی
 • بدون نیاز به زمان استراحت
 • کنترل رسوب CaCO3، CaSO4 ،BaSO4 ،SrSO4 و CaF2

همچنین این ماده با تمام نسبت ها با آب قابل اختلاط است و می تواند به عنوان محصول تمیز کننده یا به عنوان محلول استفاده شود.

نگهداری:

آنتی اسکالانت فلوکن 260 را در ظرف در بسته و دور از آب و مواد ناسازگار نگهداری کنید. همچنین از تنفس غبار و بلع این ماده خودداری کنید. پس از حمل آن و پیش از خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن دست ها را بشویید.

MSDS و نکات ایمنی:

آنتی اسکالانت ماده ای مضر برای انسان ها محسوب نمی شود و هیچ یک از مواد شیمیایی موجود در آن خطرناک نیستند، اما مطالعه برگه اطلاعات ایمنی آن پیش از کار خالی از لطف نیست.

 • در زمان کار از لباس، عینک و دستکش محافظ استفاده کنید.
 • تماس این ماده با چشم ها تحریک کننده است؛ پس از تماس فورا برای 15 دقیقه چشم آسیب دیده را با آب بشویید.
 • بلع این ماده باعث تحریک، اسهال یا استفراغ می شود. در صورت بلع تصادفی، سعی نکنید با استفراغ آن را خارج کنید یا نوشیدنی بنوشید. در صورت بروز ناراحتی به پزشک مراجعه کنید.
 • استنشاق این ماده باعث تحریک سیستم تنفسی می شود. پس از آن محیط کار را ترک و هوای تازه استشمام کنید.
 • تماس این ماده با پوست تحریک کننده است. پس از تماس آن ناحیه را با آب و صابون بشویید و لباس ها را در لباسشویی بیاندازید.
 • این ترکیب، ماده ای قابل اشتعال نیست. برای خاموش کردن آتش از کف، آب و کربن دی اکسید استفاده کنید.

با رعایت نکات ایمنی، خطرات ناشی از کار با مواد شیمیایی را کنترل کنید.

جمع بندی:

 • آنتی اسکالانت فلوکن 260 یک آنتی اسکالانت و ضد رسوب چندمنظوره است که برای سیستم های اسمز معکوس استفاده می شود.
 • این ماده در کنترل تبلور و رسوب ذرات سطوح غشا موثر است.
 • در سیستم های غشا تجاری، اسمز معکوس، آب دریا، آب شور و غیره استفاده می شود.
 • بسیار مقرون به صرفه و کارآمد است و به بازسازی احتیاجی ندارد.

 

 

 

سوالات متداول

آنتی اسکالانت فلوکن در کجا کاربرد دارد؟

به عنوان یک افزودنی آب برای سیستم های اسمز معکوس کاربرد دارد. این ماده در اینجا از پوسته پوسته شدن غشا جلوگیری می کند.

چه ماده ی شیمیایی در آنتی اسکالانت استفاده می شود؟

ترکیب آنتی اسکالانت، یک پلی الکترولیت دی آنیونی است.

فواید استفاده از آنتی اسکالانت 260 در سیستم اسمز معکوس چیست؟

محصولی مقرون به صرفه و کارآمد است، همچنین نیازی به بازسازی و زمان استراحت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *