امولسیفایر گازوئیل

امولسیفایر گازوئیل . آب یکی از ناخالصی هایی است که همواره مشکلات عدیده ای در سوخت های دیزلی به وجود می آورد ، بسته شدن مسیرهای انتقال سوخت ، گرفتگی فیلترها ، انسداد انژکتور ، خوردگی مخزن ، ساییدگی و … نمونه هایی از مشکلاتی هستند که وجود آب در گازوئیل می تواند به وجود بیاورد . برای حذف این ناخالصی روش های مکانیکی و شیمیایی به کار گرفته می شوند که در این بین استفاده از امولسیفایرها خصوصا در تجهیزات متحرک دیزلی ( تانکر، اتوبوس و …) کارآمدترین راه ممکن است . جهت ثبت سفارش ، خرید و اطلاع از قیمت فروش امولسیفایر گازوئیل با همکاران ما در مبتکران شیمی در تماس باشید .    

.

.

خرید امولسیفایر گازوئیل :  

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش امولسیفایر گازوئیل :  

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

.تلفن تماس:

021-77677382

021-77641136

. 

قیمت امولسیفایر گازوئیل :  

برای آگاهی از قیمت روز با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   

.  09198991006
            09198991007  
            09198991008

ارتباط با کارشناس فروش: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

امولسیفایر گازوئیل

حضور آب در گازوئیل یکی از مشکلات جدی است که همواره گریبان گیر افرادی است که با تجهیزات دیزلی کار می کنند .  تمامی درمان ها و راه کارهایی که برای حل این مشکل به کار می رود از یک و یا دو روش برای ازبین اثرات منفی آب در گازوئیل بهره می برند .

امولسیفایر ها : قطره های آب را احاطه کرده و آنها را از سیستم سوخت رسانی عبور می دهند تا در طی فرآیند احتراق تبخیر شده و از سیستم بیرون رانده شود .

دمولسیفایر یا امولسیون شکن : دمولسیفایر ها باعث جدا شدن آب از گازوئیل می شوند و می توان بعدا با استفاده از روش های مکانیکی آب و گازوئیل را از هم جدا نمود .

 

آب در گازوئیل

 

مشکلات وجود آب در سوخت دیزل

گازوئیل جاذب رطوبت است ، به این مفهوم که توانایی جذب آب و نگهداری آن را دارد . آب در سوخت دیزل می تواند به دو صورت وجود داشته باشد : 1- امولسیون ( مخلوطی از آب و گازوئیل که در آن آب به صورت یکنواخت در سوخت پخش شده است) 2- آب آزاد ( آبی که از گازوئیل جدا شده و یک لایه قابل مشاهده بین آب و گازوئیل تشکیل می شود ، آب به دلیل دارا بودن چگالی بالاتر در پایین و گازوئیل بر روی آن شناور می شود.)

آب موجود در سوخت دیزل پتانسیل ایجاد مشکلات زیادی کند:

  • ایجاد خوردگی در مخازن و تجهیزات
  • افزایش فرسودگی اجزای سیستم سوخت رسانی به دلیل کاهش پیدا کردن قابلیت روان کنندگی
  • عدم کارایی در دماهای پایین پایین به دلیل تشکیل کریستال و مسدود شدن فیلترهای سوخت
  • رشد لجن های میکروبی که می تواند باعث انسداد فیلترها شود

نحوه ورود آب به داخل سوخت

بیشتر آب موجود در گازوئیل از جذب رطوبت توسط هوا ناشی می شود . همچنین روش های نامناسب حمل و نقل و ذخیره سازی نیز می توانند باعث راه یافتن آب به داخل سوخت شوند . مخازن سوخت عموما به صورت کامل پر نمیشوند و همواره فضایی خالی در آن موجود است . مخازن در طول زمان در معرض نوسانات دمایی قرار گرفته و رطوبت وارد شده از طریق کندانس شدن بر روی دیواره های مخزن به داخل سوخت راه پیدا می کند .

به جز در مواقعی که مقادیر زیاد آب به صورت اتفاقی به داخل آب به عنوان آب آزاد راه پیدا کند ، آب تمایل دارد تا به صورت یکنواخت در درون آب به صورت امولسیون پخش شود . در این امولسیون آب در سوخت ، همواره یک سطح جداکننده بین قطره ها و یا ذرات کوچک آب و سوخت وجود دارد .

سطح تماس آب – گازوئیل در این امولسیون ذاتا ناپایدار اسست ، بنابراین آب موجود در سوخت تمایل به جدا شدن از سوخت دارد . به دلیل بالاتر بودن چگالی آب نسبت به گازوئیل ، تمامی آب جدا شده به پایین مخزن رفته و در آنجا جمع می شود .

مخزان سوخت وسایل نقلیه در حال حرکت به دلیل تنش های مکانیکی که در مخزن ایجاد می شود ، تمایل دارند که آب را در حالت امولسیون نگهدارند . اما تجهیزات ثابت مانند ژنراتورها بیشتر مستعد نگهداری آب در کف تانکر ذخیره هستند .

حذف آب را می توان با استفاده از روش های مکانیکی و یا افزودن یک ماده شیمیایی اناجام داد ، در ادامه به این دو روش بیشتر پرداخته ایم : 

 

حذف آب به روش مکانیکی

آب جمع شده در انتهای مخزن را می توان به صورت مکانیکی (Drain) تخلیه کرد . مشخصا این روش را برای مخازنی که دارای تخلیه کن نیستند نمی توان به کار برد ، در برخی موارد نیز از یک لوله در انتهای مخزن استفاده می کنند . اما هیچ یک از این روش ها نمی توانند تضمین کنند که تمامی آب جدا خواهد شد و یا مقداری از آب جدا شده دوباره در طی حرکت های مکانیکی به صورت امولسیون در نخواهد آمد .

روش حذف مکانیکی را همچنین می توان با استفاده از قرار دادن جداکننده ها و فیلترهایی در مسیر بین تانک و موتور دیزلی انجام داد . این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که مقادیر بسیار کم آب را نیز جدا کنند . اما مانند تمامی دستگاه های مکانیکی این تجهیزات نیاز به نگهداری مداوم داشته و مستعد خرابی هستند .

بنابر این همراه با روش حذف مکانیکی آب ، افزودنی هایی جهت امولسیون سازی (Emulsification) و یا حذف امولسیون (Demulsification) برای حذف آب و یا بی خطر سازی آن مورد استفاده قرار می گیرند .

 

حذف آب و لجن از تانکر گازوئیل به روش مکانیکی

 

کنترل آب به وسیله امولسیفایر گازوئیل

امولسیفایر گازوئیل باعت می شود تا آب به صورت امولسیون ( آب در سوخت) پایدار شده و به صورت بی خطر از سیستم سوخت رسانی عبور کند . این آب در موتور احتراق تبخیر شده و به صورت بخار از سیستم به بیرون هدایت می شود .

امولسیفایر گازوئیل (diesel fuel emulsifier) عموما بر پایه پیوند هیدروژنی عمل می کند . سوخت دیزل تقریبا به صورت کامل از مولکول های غیر قطبی تشکیل شده است ، بنابراین هیچ گونه بار الکتریکی منفی و یا مثبتی ندارند . از سویی مولکول های آب هم بار منفی دارند و هم بار مثبت . امولسیفایر دارای بار مثبت و منفی است و هنگامی که با سوخت دیزل و آب مخلوط می شود ، همانند یک عامل اتصال دهنده عمل کرده و باعث اتصال و یا احاطه شدن هر سه ماده ( آب ، گازوئیل و امولسیفایر ) در یک مخلوط همگن می شود .

نتیجه این است که آب موجود ، به صورت ذرات ریز ماکرو و یا نانو به صورت یکنواخت در کل گازوئیل پخش شده و سپس در دمای بالای محفظه احتراق تبخیر می شود .

 

افزودن امولسیفایر به گازوئیل

 

مزایای استفاده از امولسیفایر گازوئیل

برای مصارف معمولی و هنگامی که نسبت سوخت به آب بالاست ، استفاده از امولسیفایرها بهترین راه برای از بین بردن خطرات ناشی از آلودگی با آب است ، خصوصا برای مخازن وسایل نقلیه که مخزن همواره تحت تاثیر حرکت وسیله نقلیه و لرزش موتور است . افزودن امولسیفایر در این موارد باعث پایدارتر شدن و یکنواخت تر شدن امولسیونی می شود که خود از قبل وجود داشت . همچنین در این روش مقادیر کمی از آب آزاد نیز به صورت امولسیون در خواد آمد . در ادامه به صورت موردی به مزایای استفاده از امولسیفایرها اشاره خواهیم کرد :

  • از بین بردن آب آزاد : به دلیل حذف شدن آب آزاد ، امولسیفایرها برخی مشکلات احتمالی استفاده از دمولسیفایرها را ندارند . دمولسیفایرها تشکیل آب آزاد را تسریع می کنند و آب های آزاد نیز می توانند تشکیل کریستال های یخی بدهند . این کریستال های می توانند مشکلات عدیده ای را در تانک و سیستم سوخت رسانی ایجاد کنند . برخی از این مشکلات عبارتند از مسدود کردن فیلترهای سوخت ، ایجاد انسداد در خطوط سوخت و انژکتورها و همچنین باعث کاهش خاصیت روان کنندگی سوخت می شوند که می تواند باعث افزایش سایش و آسیب رسیدن به اجزای سیستم سوخت شود.
  • جلوگیری از خوردگی : یکی دیگر از مزایای امولسیفایر گازوئیل جلوگیری از اتفاق افتادن خوردگی در مخازن است . آب آزادی که در ته مخازن جمع می شود ، باعث ایجاد خوردگی در کف مخزن می گردد ، امولسیفایرها با از بین بردن آب آزاد این امکان را حذف می کنند .
  • جلوگیری از تشکیل لجن میکروبی : سطح تماسی که بین آب آزاد و گازوئیل تشکیل می شود ، محلی است برای تشکیل لجن ، با حذف آب آزاد این امکان از بین می رود .

منابع

Ithnin, A. M., Yahya, W. J., Ahmad, M. A., Ramlan, N. A., Kadir, H. A., Sidik, N. A. C., & Koga, T. (2018). Emulsifier-free Water-in-Diesel emulsion fuel: Its stability behaviour, engine performance and exhaust emission. Fuel215, 454-462.

Psg. (n.d.). ZOIL: Emulsification vs. Demulsification. Retrieved from https://www.ezoil.com/resources-diesel-fuel-additives-emulsification-vs.-demulsification

مبتکران شیمی

 

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.