کاربرد آمونیاک به عنوان شوینده خانگی

آمونیاک ماده شیمیایی است متشکل از گاز نیتروژن و هیدروژن که در حالت خالص به شکل گاز بوده و بسیار سمی می باشد،نگهداری این ماده در حالت خالص باید در فشار و دمای پایین باشد.به طور کلی استفاده از آمونیاک در تولید کودهای شیمیایی صنایع آرایشی بهداشتی،شوینده ها و بسیاری موارد دیگر در صنعت رواج دارد اما در این مقاله قصد داریم کاربرد آمونیاک برای شستشوی وسایل خانگی را بررسی نماییم.

کاربرد آمونیاک در ضد عفونی و ازبین بردن لکه ها چیست؟

برای استفاده از آمونیاک به عنوان تمیز کننده آمونیاک مایع را با آب به نسبت های مشخص رقیق می کنند تا عملکردی مشابه سفید کننده ها ایجاد شود،البته رقابت تنگاتنگی بین آمونیاک رقیق شده با آب و سفید کننده های حاوی کلرین وجود دارد و هرکدام طرفداران خاص خود را نیز دارند.

همواره به یاد داشته باشید این ماده به صورت رقیق شده با آب را نباید با سفید کننده ها (bleach) مخلوط نمود، زیرا باعث آزاد شدن گاز کلر می گردد که اسنتشاق آن بسیار خطر ناک بوده و قابلیت اشتعال بالایی نیز دارد،نکته دیگر در خصوص آمونیاک خالص بوی شدید آن است، زمانی که شوینده های حاوی این ماده به درستی رقیق نشده باشند بوی ناخوشایند آمونیاک همواره استشمام می شود که به نوعی زنگ خطری برای استفاده از آن به عنوان پاک کننده  شوینده تلقی می شود.

نکته مهم دیگر این است که همیشه هنگام استفاده از سفید کننده ها یا شوینده های حاوی این ترکیب از دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده نموده و به یاد داشته باشید محل دارای تهویه مناسب باشد تا از بروز حساسیت های پوستی و اختلالات تنفسی جلوگیری شود.

کاربرد آمونیاک به عنوان شوینده

کاربردهای خانگی آمونیاک مایع کدامند ؟

این ماده شیمیایی برای پاکسازی لکه ها از سطوح مختلف قابل استفاده است که به شرح زیر آنها را دسته بندی می کنیم:

  • نمای ساختمان:

به طور کلی این ماده برای پاک کردن لکه های قدیمی از نمای ساختمان (آجری، بتنی و…) یا لکه های ایجاد شده روی کف پارکینگ ها بسیار موثر است،تنها کافیست یک فنجان آمونیاک را با حدود 4 لیتر آب مخلوط کرده و با اسفنج روی لکه بکشید،بعد از حدود 20 دقیقه سطح مورد نظر را با آب شستشو داده تا شاهد از بین رفتن لکه ها باشید.

  • شیشه

از ترکیب یک قاشق غذاخوری آمونیاک و 2 فنجان متوسط آب می توان یک شیشه شور کارآمد ساخت،این ترکیب را بعد از اسپری روی شیشه به یک دستمال پارچه ای یا حتی کاغذی خشک کنید تا شاهد براق شدن شیشه ها باشید.

  • پارچه

آمونیاک برای شستشوی پارچه ها نیز مفید است،ترکیب نصف فنجان آمونیاک،نصف فنجان جوش شیرین به همراه 2 فنجان آب گرم می تواند در از بین بردن لکه های سرسخت روی سطح پارچه های پلی استر و نخی موثر باشد،اما ممکن است به بافت پارچه های ابریشیمی آسیب برساند،نکته مهمتر اینکه هرگز نباید با شوینده های حاوی سفید کننده ترکیب شود.

  • سطوح آشپزخانه

از شوینده های حاوی این ماده می توان برای از بین بردن سر سخت ترین لکه ها از روی سطوحی همچون سینک و یا اجاق گاز نیز استفاده کرد،تنها کافیست شوینده را با اسفنج به روی لکه مالیده و بعد از چند دقیقه با یک پارچه تمیز لکه را پاک کنید

  • فرش

روش جالبی برای از بین بردن لکه از روی فرش توسط این ترکیب وجود دارد به این صورت که بعد از ترکیب آمونیاک با آب داغ به نسبت یک به یک آن را با اسفنج به روی لکه کشیده و بعد از چن دقیقه پارچه ای تمیز روی آن بیاندارید،سپس اتوی داغ را روی پارچه قرار داده که با گذشت زمان مشاهده می کنید لکه از روی فرش بروی پارچه اتقال یافته است.

کاربرد آمونیاک در براق کردن جواهرات

  • طلا و جواهرات

آخرین کاربرد این ماده را می توان جلا دادن و براق نمودن سنگ های زینتی،جواهرات طلا و نقره و … دانست، روش کار به این صورت است که آمونیاک و آب گرم را به نسبت 1 به 6 در ظرفی مخلوط نموده و جواهرات یا سنگ زینتی را به مدت 15 دقیقه در آن قرار می دهیم، بعد از گذشت زمان مورد نظر آنها را از محلول خارج و شستشو می دهیم و در نهایت با پارجه تمیز خشک می کنیم.

چه شوینده هایی حاوی آمونیاک هستند ؟

همانگونه که گفته شد این ماده قدرت بالایی در از بین بردن لکه ها و تمیز کردن قسمت های مختلف خانه دارد. شوینده هایی مانند

  • شیشه پاک کن ها
  • پاک کننده های حمام و دستشویی
  • پاک کننده های سطح چند منظوره
  • پاک کننده های استیل ، مبل

و غیره می توانند حاوی آمونیاک باشند.

سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع شوینده

 مواد شیمیایی متعددی در صنایع شوینده با خاصیت پاک کنندگی استفاده می شوند که از جمله می توان محلول های حاوی اسید سیتریک برای حذف جرم سطوح، اسید کلریدریک برای پاک کردن چربی ها و انواع سورفکتانت ها در تولید صابون ها اشاره نمود.

گروه مبتکران شیمی با سابقه طولانی در تامین انواع مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع از جمله مواد اولیه صنایع شوینده همواره در کنار صنعتگران حوزه های مختلف ایفای نقش نموده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *