چگونه هوای خانه را تصفیه کنیم
چگونه هوای خانه را تصفیه کنیم ؟Reviewed by مبتکران شیمی on Jan 12Rating: 5.0

آلودگی هوای داخل منزل

با وجود اینکه همیشه نگرانی هایی در مورد کیفیت هوای خارج از منزل از زمان انقلاب صنعتی تا کنون وجود داشته است ولی وجود دود و مواد زائد صنعتی برای کیفیت هوای داخل ساختمان یک تهدید جدی بوده است. مطالعه ای که توسط دانشگاه جان هاپکینز انجام شده است نشان می دهد که آلودگی مناطق داخلی در واقع ، دو برابر زیان بارتر از آلودگی خارج خانه است و باعث ایجاد آسم در کودکان می شود. شاید مهمترین مشکل در این رابطه عدم وجود یک معیار کلی برای سنجش آلودگی خانگی باشد.

راه های مقابله با آلودگی هوا در منزل

کشیدن سیگار را متوقف کنید :

وقتی درون اتاق سیگار می کشید این دود در الیاف و تار و پود لباس ها، فرش ها، موکت ها و پرده ها ته نشین می شود.این مواد خطرناک می توانند باعث بروز آسم برای کودکان شوند.

هنگام استفاده ازمحصولات تمیز کننده، پنجره خود را باز کنید :

وقتی که از خوشبو کننده های هوا، شوینده های دارای گاز کلر، روشن کردن شمع و عود، تهویه نامناسب در اشپزخانه در هنگام استفاده از اجاق گاز وشومینه های خانگی استفاده می کنیم ریسک حضور مواد آسیب رسان شیمیایی مانند دی اکسید نیتروژن را در خانه افزایش می دهیم.با اجازه دادن به عبور جریان هوای آزاد درون منزل از ابتلا اعضای منزل به مشکلات تنفسی و آسم جلوگیری می کنیم.

 

کفش های خود را به داخل منزل نیاورید :

اگر خانه شما دارای بالکن یا ایوان مناسب است و یا اگر امکان نگهداری کفش ها در بیرون از ساختمان وجود داشته باشد بهتر است که آن ها را آنجا نگهداری کنیم و اگر چاره ای جز آوردن آن ها به داخل منزل ندارید تمامی مواد زائد و آلودگی را از کفش ها دور کنید.

آئروسل ها (Aerosol) یا هواپخش را با شرایط ایمن استفاده کنید :

معنی واژه آئروسل در واقع سوسپانسیون یا ذرات محلق در گاز هستند که بصورت اسپری،دئودورانت و … در اطراف ما یافت می شوند. چند که حذف این دسته از مواد که در همه جای زندگی ما قرار گرفته اند غیر ممکن است و استفاده از آنها اجتناب ناپذیر می باشد اما لطفا در فضای باز از آن ها استفاده کنید.

وسائل گرمایشی خود را بطور هفتگی بررسی کنید :

آلودگی با مونوکسید کربن وقتی رخ می دهد که وسایل تهویه دچار نشتی و یا جداشدگی شده باشند. این گاز خطرناک هرساله جان هزاران هموطن ما را می گیرد و خفگی با آن به مرگ خاموش در بین افراد شهرت یافته است.با راه های معمولی و ساده مانند تست کردن اتصالات با کف برای اطمینان از عدم نشتی می توان از ورود این آلاینده خطرناک به منزل جلوگیری کرد.

استفاده از عطرها و معجون های دارویی :

در کشور ما از دیرباز استفاده از بخارهای جوشانده گیاهانی مثل آویشن،اکالیپتوس، دارچین و… برای ضصدعفونی کردن و تصفیه هوای خانه از مواد مضر،قارچ ها و باکتری ها بسیار رایج بوده است.

مراقب حیوانات خانگی باشید :

مو و پوسته حیواناتی مانند سگ و گربه می تواند عامل بیماری زا و تحریک کننده دستگاه های تنفسی باشد. برای جلوگیری از این کار عمل تمیز کردن حیوان را در بیرون از منزل انجام دهید.

از شمع های مومی استفاده کنید:

این شمع ها بر عکس شمع های پارافینی که با سوزاندن خود در هوا ترکیبات بنزن و تولوئن آزاد می کنند شمع های مومی هوا را یونیزه کرده و به حذف گرد و غبار کمک می کنند.

 

شمع مومی

لامپ نمک :

لامپ نمک یکی دیگر از تصفیه کننده طبیعی هوا است. محصولات حاوی کریستال نمک توسط جذب و حذف بخار آب از هوا می شود باعث کاهش آلودگی هوا، پاتوژن ها و آلرژن ها از ترکیب آن می شود. نمک صورتی هیمالیا یک دستگاه تصفیه هوای یونی طبیعی است که آلاینده ها را از محیط بیرون جذب و آنها را خنثی می کند.

 

لامپ نمک

از زغال چوب استفاده کنید :

زغال چوب یا کربن فعال بدلیل داشتن تخلخل و خلل و فرج هایی که در ساختار خود به طور طبیعی دارا می باشد می تواند یک جاذب خوب و طبیعی در محیط منزل برای جذب بو ، رطوبت و سموم باشد.

 

تصفیه هوای خانه با اب و سرکه :

سرکه بعنوان یک اسید طبیعی که خواص ضدعفونی کننده و جرم گیر دارد را بصورت چند قطره می توان در آب ریخت و این محلو را جوشاند. بخار حاصل می تواند ضدعفونی کننده هوای منزل و جرم گیر طبیعی برای سطوح باشد. توجه ! گزارشاتی از خطرناک بودن این روش برای افراد مبتلا به آسم و بیماری های تنفسی وجود دارد.

 

تصفیه هوا با گیاهان خانگی:

ناسا در سال 1989 یک تحقیق میدانی درباره اینکه آیا گیاهان خانگی و آپارتمانی می توانند هوای درون خانه را تصفیه کنند و

ترکیباتی مانند آمونیاک، فرمالدئید و بنزن را از هوا حذف کنند انجام دادندو طی این مطالعات دریافتند که این گیاهان هر کدام با شیوه ای منحصر بفرد کار تصفیه هوا را انجام می دهند.

 

 

تصفیه هوای خانه با گیاهان

 

گیاه اسپاتی فیلوم (لی لی صلح) :

در تحقیقات ناسا درباره گیاهان آپارتمانی نشان داد که لیلی صلح در حذف ترکیبات آلاینده هوا از جمله فرمالدئید، تری کلرو اتیلن و بنزن، کارآیی بالایی دارد. این گیاه بعلت مقاومت بالا و نیاز به نور خیلی کم و خالص سازی بالا بسیار مورد توجه قرار گرفت. اما متاسفانه این گیاه در صورت بلعیده شدن هم برای انسان و هم برای حیوانات بصورت جزئی سمی است.

لی لی صلح

گیاه گل داوودی:

این گل آپارتمانی جاذب تری کلرو اتیلن،بنزن،تولوئن،آمونیاک و زایلن موجود در هوا می باشد.این گل نیز دارای ویژگی های سمی برای حیوانات است.

 

گل داوودی

 

منابع :

 

Ahuja, A. (2018, November 08). 6 Natural Ways to Purify Air at Home. Retrieved January 12, 2019, from https://food.ndtv.com/health/delhi-air-pollution-6-natural-ways-to-purify-air-at-home-1253794

Tips for reducing air pollution indoors. (n.d.). Retrieved January 12, 2019, from https://www.cleanairday.org.uk/tips-for-reducing-air-pollution-indoors

Boothbay. (2018, January 31). 10 Houseplants That Improve Your Indoor Air Quality. Retrieved January 12, 2019, from https://www.boothbaygreenhouses.com/2018/01/03/10-houseplants-that-improve-your-indoor-air-quality/

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *