امولسیفایر

کاربرد امولسیفایرها در شامپو : کارایی محصولات مراقبت از مو بستگی به چندین فاکتور از جمله نوع سورفاکتانتها، نگهدارنده ها؛ پلیمرها؛ خوش بو کننده ها و مواد سازنده فرمولاسیون و سازگاری شان با هم دارد.

محصولات مراقبت از مو همچنین باید شامل مواد رنگی  نگهدارنده و هم چنین عوامل ضد شوره باشند، به این دلیل و همین طور به دلیل وجودانواع مختلف جنس مو؛ طیف وسیعی از این مواد شوینده امروزه در دسترس بوده و در حال افزایش است.

به طور مثال عامل قیمت، عطر، کارایی شستشو و قابلیت کف کردن و… فاکتورهایی هستندکه اغلب مردم هنگام خرید شامپو به آن توجه می کنند. به نظر میرسد هر سال این رقابت شدیدتر میشود و هر کمپانی رنج وسیعی از محصولات جدید با فرمولاسیون های پیچیده تر و همراه با بهبود کیفیت به بازار عرضه میکند

اگرچه برخی برخی از این تغییرات ممکن برای مصرف کننده قابل درک باشدو برخی نباشد

ظاهر فیزیکی مثل دو فاز شدن، روان بودن بیش از حدو بی رنگ شدن فاکتورهایی هستند که روی علاقه مصرف کننده به خرید موثر هستندهمپنین فاکتورهایی مثل امولسیون های ناپایدار، تغییرات ایجاد شده در اثر تغییرات آب و هوایی (به خصوص دما) از زمان مراحل تولید، انتقال و ذخیره در محل فروش و اکسیداسیون نوری، پارامترهایی هستند که موجب عدم جذابیت برای خرید مصرف کننده میشوند.

ته نشینی مواد تشکیل دهنده شامپو که برای مصرف کننده قابل تشخیص نیستند اما زمانی که  مدت طولانی از آن بگذرد آشکار میشود.

گاهی برخی دستوالعمل ها مثل (قبل از مصرف تکان دهید) و(در جای تاریک نگهداری شود) تاثیرمنفی روی تصمیم مصرف کننده برای خرید میگذارد.

به این منظور تولید کنندگان باید زمان و هزینه زیادی رابرای تولید محصول با کیفیت بالا در نظر بگیرند

عوامل جاذب دیگر از نظر زیبایی مثل رنگ محصول، بسته بندی، عوامل دیگری هستند که در جذب مشتری موثرند

کاربرد امولسیفارها در شامپو

کارایی محصول مثل سهولت شانه زدن، درخشانی، ضد الکتریسیته بودن؛حس پاکیزگی و کف زیاد عواملی هستند که روی مخاطب موثرند.

مولکول های یک سورفاکتانت هر دو ویژگی آب گریزی و آب دوستی را دارند و به جهار دسته آنیونی (با بار منفی) غیر یونی(بدون بار)آمفوتریک(هر دو بار مثبت و منفی) کاتیونی(بار مثبت)تقسیم میشوند.

پرکاربردترین سورفاکتانت های مورد استفاده در فرمولاسیون های شامپو عبارتند از:

سدیم لوریل اتر سولفات

– آمونیوم لوریل اتر سولفات

– آمونیوم لوریل سولفات

– کوکوآمیدو پروپیل بتائین

مزایایی که حضور یک سورفاکتانت در فرمولاسیون های شامپو ایجاد میکند شامل مرطوب کنندگی مو، پاک کردن مو و عاری کردن آن از چربی؛ توانایی ایجاد لایه ضخیم کف؛ سهولت شستشو؛ احساس خوب پس از شستشوبدون آسیب شیمیایی به مو و هم چنین عدم ایجاد سوزش برای پوست چشم و پوست سر میباشد

کف

در بین سایر محصولات مراقبت شخصی، فرمولاسیون های شامپو با چالش بزرگی نسبت به سایرین مواجه است.  علاوه بر پاک کنندگی، کاراکترهای کف کردن از نقطه نظر فروش موفق یک شامپو بسیار حائز اهمیت است.

کف کردن زمانی اتفاق می افتد که مولکول ها؛اطراف هوا جمع شود

ویژگی های کف نیز بین تولیدکنندگان ومصرف کنندگان متفاوت است اگرچه ترجیح بر این است که کفزیاد ودرخشان باشداز طرفی میزان کف تولید شده توسط یک شامپو دلیل بر توانایی بالای شستشوی مو نیست بلکه باید پس از یکبار شستشوی معمولی بتواند مورا کامل بشوید

سدیم لوریل اتر سولفات برای تولید کف مورد استفاده قرار میگیرد.

خیس کنندگی

عامل خیس کننده ماده ای است که توانایی آب یا محلول های آبی را به جابجا کردن هوا از سطح جامد را افزایش میدهد.

با کاهش کشش سطحی محلول های آبی سورفاکتانت ها میتوانند به عنوان ماده خیس کننده عمل کنند اگرچه مواد چربی دوست روی مو پروسه آبرسانی را کاهش میدهند.

انتخاب امولسیفایر مناسب

یک روش برای انتخاب امولیسفایر مناسب توجه به خواص نسبی لیپوفیلیک هیدروفیلیکی آن است که (HLB) نامیده میشود

برای امولسیون های آب پایه رنج 8 تا 18 و برای امولسیون های روغن پایه میزان آن 3 تا 6 است.

امولسیفایرها باید قادر باشند کشش سطحی را به حداقل میزان ممکن برسانند.

****سدیم لوریل اتر سولفات با نام تجاری تگزاپون در انبار تهران موجود است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید****