اسید بوریک
بوراکس از کجا بخریم و تهیه کنیم؟Reviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

بوراکس ها و اسید بوریک در کشاروزی برای تامین بور مورد نیاز گیاهان استفاده می شوند. بور یک ماده مغذی برای رشد و رویش گیاهان می باشد. ترکیبات بور در غلظت های کم به عنوان یک ریزمغذی در کودها استفاده می شود .زمانی که در غلظت های زیاد استفاده می شود ،به عنوان علف کش و سایر آفت کش ها عمل می کند. عملکرد این عنصر در تولید بوته ضروری است.

 

بور در گیاهان

عملکرد بور در گیاهان 

  • بور برای گرده افشانی و تولید دانه مهم است.
  • برای تقسیم سلولی طبیعی ،متابولیسم نیتروژن و تشکیل پروتئین لازم است. 
  • بور یک عنصر ضروری برای رشد و رویش گیاه ،تولید محصول و رویش دانه با کمک به انتقال آب و قندهای تولید شده  در گیاهان می باشد.
  •  برای حفظ تعادل بین قند و نشاسته و عملکرد انتقال قند و کربوهیدرات ها ضروری است.  گرچه نیازهای بور در گیاهان بسیار کم است، اما رشد و عملکرد محصول آنها به شدت تحت تأثیر کمبود این عنصر در خاک قرار می گیرد.

 

کودهای حاوی بور

بوراکس دکاهیدراته و بوراکس پنتا هیدراته ازمیان سایرترکیبات بور بیشتر به عنوان کود استفاده می شود. سدیم بورات ها را هم می توان مستقیم به خاک اضافه کرد یا  هم می توان به گیاه اسپری کرد زیرا حلالیت این ترکیبات بور(بوراکس دکا و بوراکس پنتا ) درآب خوب است. از بورات کلسیم در خاک های شنی به دلیل حلالیت کم آنها  استفاده می شود و در خاک بیش از بورات های سدیم باقی می ماند.

بوراکس جامد را می توان به صورت مستقیم به خاک اضافه کرد جاییکه در شرایط مرطوب آب و هوایی  بوراکس به راحتی حل می شود وسپس توسط ریشه گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. محصولاتی که برای این کاربرد استفاده می شود بوراکس پنتا هیدراته گرانول می باشد .این ماده را می توان به طور مستقیم استفاده کرد اما بیشتر به عنوان بخشی از ترکیب مواد مغذی شامل سایر اجزای کود استفاده می شوند. مقدار بور کود بر روی خاک اعمال می شود ،با توجه به نوع گیاه ،روش کار ،مقدار باران و آهک خاک و مواد آلی ،متفاوت است .

آیا این ماده محلول است؟

ترکیب فوق حلالیت بالایی دارد. ترکیبات حاوی بور را نیز می توان با اسپری کردن بر روی برگ های گیاهی استفاده کرد. این برای برخی از گیاهانی مفید است که جذب مواد از طریق برگ بهتر صورت می گیرد .دی سدیم اکتا بورات چهار آبه که به طور اختصاصی برای استفاده و کاربرد های کشاورزی ساخته شده است  نسبت به ترکیباتی مثل بوراکس دکا و بوراکس پنتا به علت حلالیت بیشتر و بهتر برای استفاده اسپری مناسب تر است. در تولید علف کش هایی که حاوی بور هستند از  اسید بوریک و بوراکس استفاده می شود. آنها معمولا با کلرید سدیم یا سایر مواد شیمیایی مخلوط می شوند. استفاده از اسید بوریک در کشاروزی به عنوان کود مقاومت گیاه را نسبت  به سرما و بیماریهای گیاهی افزایش می دهد.

 

بوراکس و اسید بوریک در کشاورزی

 

زمان و نحوه ی مصرف اسید بوریک در گیاهان مختلف:

اسید بوریک را می توان به روش های مختلف (مصرف خاکی قبل از کاشت،آب آبیاری و محلول پاشی )مصرف نمود.محلول پاشی به همراه پتاسیم هیدروکسید(پتاس )و سولفات روی در پاییز و یا اوایل بهار به همراه ازت و روی قبل از باز شدن شکوفه ها بسیار با اهمیت و مفید است. در درختان میوه به نسبت 3 تا 5 در هزار و در محصولات زراعی به نسبت 3 تا 4 در هزار محلول پاشی می شود. 

 درختان : در زمستان در قسمت میانی سایه انداز به همراه کود حیوانی و گوگرد به صورت چالکود یا کانال کود به میزان 100 تا 150 گرم در هر درخت بارور مصرف می شود.

نباتات زارعی : هنگام تهیه بستر همراه با سایر کودهای زمستانه به میزان 50 تا 80 کیلوگرم در هکتار در زیر خاک مصرف می شود.

 

آفت کش های اسید بوریک

آفت کش های بور حاوی هفت ماده فعال هستند که عبارتند از: اسید بوریک، بوراکس دکا هیدرات، بوراکس پنتا هیدرات، بوراکس بدون آب، دی سدیم اکتا بورات، دی سدیم اکتا بورات تتراهیدرات و سدیم متا بورات. آفت کش های حاوی بوریک اسید و نمک های سدیم از سال 1948 در کشورهای جهان به عنوان  حشره کش، قارچ کش و علف کش مورد استفاده قرار می گیرند. تنها استفاده این مواد در کشاورزی نیست و در صنایع دیگر نیز از این مواد استفاده می شود، به عنوان مثال در استخرهای آب برای جلوگیری از رشد جلبک ها از این ترکیب استفاده می شود.

  

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *