بوراکس دکا
بوراکس دکا چیست | خرید فروش بوراکس دکاReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

بوراکس دکا (borax) به صورت پودر یا دانه های گرانوله منبع مهمی از  B2O3 (اکسید بور) به خصوص در فرآیندهایی است که حضور همزمان سدیم مورد نیاز است. این محصول در صنایعی مانند تولید مواد شوینده ، تولید لوازم بهداشتی ، متالورژی ،ساخت اسلایم و … کاربرد فراوان دارد. برای ثبت سفارش و فروش و یا خرید بوراکس دکا صنعتی و اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. خرید این ماده با بهترین کیفیت و ارزان ترین قیمت را به ما بسپارید.

فروش بوراکس دکا:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید بوراکس دکا:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ترکیه

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

درصد خلوص : 99.9%

قیمت:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
      09198991006
                 09198991007
                 09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

برگه آنالیز بوراکس دکا

بوراکس دکا چیست؟

بوراکس یا بوره ماده ای است شیمیایی با فرمول شیمیایی Na2B4O7  که در علم شیمی با اسم سدیم تترابورات شناخته می شود، این ترکیب می تواند به شکل های آنهیدروز ، پنتا هیدارت (5 آبه) و دکا هیدرات (10 آبه) باشد . نام borax مشتق از واژه ی عربی گلیستن (براق) به معنی درخشان گرفته شده است زیرا این کانی براق است. در شکل زیر ساختار شیمیایی بوراکس دکا هیدرات نمایش داده شده است : 

ساختار بوراکس دکا

یکی از مشخصه‌های بوراکس از دید صنعتی دانستن میزان گرمای مورد نیاز برای تبدیل هرمول بخار آب از دکا هیدرات به پنتا هیدرات می‌باشد که این مقدار 943/12 کیلو کالری محاسبه شده است.

بوراکسها براساس تعداد بلورهای متبلور در ساختار خود به سه گروه:

1)  بدون آب Na2B4O7

 2) پنتا هیدرات  

3) تترا هیدرات

تقسیم می­گردند.

اما همان طور که ذکر شد واژه boraxاغلب به دکا هیدرات اطلاق می­شود. این ماده به آسانی به بوریک اسید و سایر ترکیبات بور تبدیل میشود و وقتی به شعله افزوده شود رنگ شعله از زرد به زرد مایل به سبز تغییر می­کند.

این ماده در دمای حدود 68 درجه سلسیوس آب این ترکیب شروع به دهیدراته شدن میکند.در آب و سایر حلال های آلی قابل حل است.

بوراکس دکا چیست؟

تفاوت های بورات، بوراکس و بور

بورات: بورات ها نمک هایی معدنی هستند که حاوی بور می باشند.با اینکه بور عنصر اصلی به حساب می آید اما در طبیعت یافت نمی گردد. در عوص این ماده را در ترکیب با سایر عناصر  و اکسیژن می توان یافت.مانند بوریک اسید( بور، اکسیژن و هیدروژن)، کلسیم بورات (بور، اکسیژن، کلسیم)، سدیم یا لیتیم بورات  (سدیم/ لیتیم ، بور، اکسیژن، هیدروژن).

بوراکس: این ترکیب به عنوان سدیم بورات شناخته می شود.

بور: Boron عنصری است که با حرف بزرگ B در جدول تناوبی نشان داده می شود و پنجمین عنصر در جدول تناوبی است.

تفاوت اصلی بوراکس دکا هیدارت با پنتا هیدرات در تعداد مولکول های آب احاطه کننده مولکول سدیم بورات است . در جدول زیر فرمول شیمیایی و میزان B2O3 را در ترکیب های مختلف دارای بور می توان مشاهده کرد : 

تفاوت بوراکس دکا و پنتا

کاربرد بوراکس دکا

صابون و مواد شوینده

بوراکس دکا هیدرات در بسیاری از شوینده ها به عنوان عامل بافر pH برای کمک به امولسیون سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

مواردی که این ترکیب مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

  • فرمولاسیون هایی که برای تمیز کردن سطوح سخت استفاده می شوند (به عنوان مثال ، فلزات ، شیشه ، سرامیک)
  • پولیش و واکس
  • شوینده های صنعتی

 ساینده ملایم

برای پوست دست ملایم است اما برای از بین بردن آلودگی ها بسیار موثرند به همین منظور این ماده به فرمولاسیون های پاک کننده سطوح مثل فلزات و سرامیک و شیشه و همین طور شوینده های دست و واکس ها اضافه می­شود.

محصولات بهداشتی

بوراکس دکاهیدرات در صنایع آرایشی بهداشتی و دارویی مورد استفاده قرار می­گیرد. این ماده در محلول لنزهای تماسی به همراه بوریک اسید به عنوان بافر و ماده شوینده وجود دارد و عامل اتصال عرضی برای امولسیون سازی موم و پارافین به عنوان پایه ای برای ساخت کرم ها و لوسیون ها و پماد نیز هست. همچنین در برخی از فرمولاسیون های سفید کننده دندان نیز وجود دارد.

شار متالوروژی

توانایی بوراکس دکاهیدرات برای حل کردن اکسید فلزات در بازیابی فلزاتی مثل برنج، مس، سرب و روی  موجب می­شود برای این منظور (شار متالورژی) نیز مورد استفاده قرار گیرد. در صنعت فولاد این محصول به عنوان پوششی برای جلوگیری از اکسیداسیون سطح شمش های مذاب کاربرد دارد.

در جوشکاری، لحیم کاری سطح فلزات را می­پوشاند و از در معرض هوا قرار گرفتن و اکسیداسیون آنها جلوگیری می­کند، همچنین به عنوان حلال وماده شوینده مورد استفاده قرار می­گیرد.

مخلوطی از این ترکیب و آمونیوم کلرید به عنوان شار در جوشکاری آهن وفولاد مورد استفاده قرار میگیرد.این ماده از بالا رفتن نقطه ذوب اکسید آهن به طور ناخواسته جلوگیری کرده و این دما را کاهش میدهد. این ماده همچنین به عنوان شار برای لحیم کاری فلزات گران قیمت مانند طلا و نقره مورد استفاده قرار می­گیرد.

کاربرد بوراکس دکا هیدرات

مهار خوردگی

محصول فوق به صورت هیدرات به علت قابلیت مهار خوردگی در همگی سیستم های تصفیه آبی گنجانده شده است.

ضد یخ

حلالیت بالای این ماده در اتیلن گلیکول موجب می­شود در فرمولاسیون های ضد یخ ماشین به طور خاص مفید باشد.

چسپ

محصول فوق بخشی از  فرمولاسیون های چسپ برای چسباندن مقوا و کاغذهای موجدار است چون این ماده در ساختار خود حاوی پیوندهای محکم گروه هیدروکسیل است.

تولید الیاف سلولزی

الیاف بور استحکام کششی بالا دارند و می توانند به پلاستیک اضافه شوند که قوی تر از فولاد و در عین حال سبکتر از آلومینیوم  شوند. فایبرگلاس های متشکل از دکابوراکس مقاوم به حرارت و مواد شیمیایی هستند.

کشاورزی

بور ریزمغذی لازم برای رشد گیاه است. این ماده در کنترل و از بین بردن حشرات و قارچ ها بسیار موثر است. همچنین این ماده حامل علف کش ها نیز هست.

واکنش های هسته ای

در تشخیص نوترون و در برخی از میله کنترل رآکتورهای اتمی به عنوان نوترون جذب می کند.

بافر pH

سدیم بورات در آزمایشگاههای بیوشیمیایی به عنوان بافر در ژل الکتروفورز مثل بافر TBE یا BBS مورد استفاده قرار می­گیرد.

تصفیه آب

Borax به تنهایی میل ترکیبی به کاتیون های آب سخت ندارد اما طی واکنش های زیر در تصفیه آب به کار برده می­شود

Ca2+ (aq) + Na2B4O7 (aq) → CaB4O7 (s)↓ + 2 Na+ (aq)

Mg2+ (aq) + Na2B4O7 (aq) → MgB4O7 (s)↓ + 2 Na+ (aq)

یون های سدیم حاصل از این واکنش ها منجر به سختی آب نمی­شوند.

افزودنی غذایی

به غذاهای خاصی مثل خاویار و رشته فرنگی در شرق آسیا افزوده می­شود.

ایمنی

بوراکس دکا سمیت حاد ایجاد نمی ­کند اما در صورت بلعیدن 5 الی 10 گرم از آن ممکن است استفراغ شدید ، اسهال و مرگ را تجربه کنید. کودکان نیز ممکن است انواع مسمومیت با این محصول را در اثر گذاشتن دست در دهان هنگام بازی با خمیر های اسلایم تجربه نمایند. در نتیجه هنگام بازی با این خمیر ها لازم است تا حتما دست های خود را با آب و صابون به خوبی شست و شو دهید تا از هر گونه مسمومیت با این ترکیب جلوگیری به عمل آید.

مبتکران شیمی

یک نظر برای «بوراکس دکا چیست | خرید فروش بوراکس دکا»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *